Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω διαφωνω με γενικευμενες αποψεις οτι σε κανεναν δεν χρειαζεται το χ,ψ χαρακτηριστικο.

Αυτο που για καποιον ειναι περιττο,για καποιον αλλον ειναι μεχρι και εργαλειο δουλειας.

Ναι και εγω εχω αγορασει μια 128GB καρτα με 20 ευρω και θελω να παιρνω τις μικρες εκδοσεις συσκευων στο θεμα αποθηκευσης.

Η λυση του Cloud απορριπτεται απο τα αποδυτηρια για εμενα.Ειμαι old school.Αμα ηταν να τα βγαζανε με 8-16GB και χωρις επεκτασιμη μνημη.

Ναι,η ασυρματη φορτιση δεν ειναι απαραιτητη οπως ουτε το αποτυπωμα στην οθονη.Αναμεσα στα 2 προτιμω την φορτιση γιατι την εχω δουλεψει και με βολευει και μου αρεσει.

Το αποτυπωμα στην οθονη καθιστα πανακριβη την οθονη σαν ανταλλακτικο και ενδεχομενη ζημια,επιβαρυνεσαι πολυ. Συν οτι ακομα δεν δουλευει οπως ολοι θελουμε.

Καθε εταιρεια εχεις τα θεματακια της ακομα.

Αλλος δουλευει συνεχως σε εξωτερικο χωρο και το θελει αδιαβροχο,εστω και ελαχιστα για μερικες ψυχαλες.

Το IR οκ φυσικα και θα βολεψει αλλα εχω να χρησιμοποιησω κατι αντιστοιχο απο εποχες ΝΟΚΙΑ 6600.Κοινως ζω χωρις αυτο εδω και χρονια,δεν το ψαχνω,δεν μου λειπει περα του να ανοιξω κανενα κλιματιστικο με χαλασμενο τηλεκοντρολ.Αλλος ομως το θελει και καλα κανει.

Από τις πιο σωστές απόψεις. Κάπως έτσι είναι. Για κάποιον ένα χαρακτηριστικό είναι σωτήριο για άλλον το ίδιο είναι αχρείαστο. Απλά οταν βλέπω ότι βγάζει τέτοιες κινηταρες full screen η xiaomi και δεν μου βάζει μια sd που δεν κοστίζει τίποτα είναι κρίμα. Όπως και το ir. Είναι χρήσιμα χαρακτηριστικά αλλά ο άλλος σκέφτεται ir και νομίζει ότι στέλνουμε αρχεια με υπέρυθρες. Δεν είναι έτσι όμως. Και στην sd δεν αποθηκεύουμε εφαρμογές κτλ αλλά έχουμε τη μουσική μας τις σειρές τις ταινίες μας όμορφα τακτοποιημενα. Και αν χρειαστεί την βγαζουμε σε 10 δευτερόλεπτα και την βάζουμε σε μια τηλεόραση tablet οπουδήποτε. Η ευχρηστία.

 

Το Jack πχ για μένα είναι αχρείαστο μιας και δουλεύω χρόνια ασύρματα ακουστικά. Βάλτο όμως μιας και πολύς κόσμος έχει καλά ακουστικά και δεν θέλει να πάρει καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά τα extra features υποκειμενικά ειναι παιδιά, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός. Το θέμα είναι αν θα δούμε και global version με 800αρα μπάντα που θα έλεγα δεν είναι και τόσο αντικειμενικό feature. Για μένα είναι deal breaker η έλλειψη αυτή οπως το Redmi Note 7 Pro για παραδειγμα. Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Όντως η έλλειψη sd card θα αποθαρύνει πολύ κόσμο (και είμαι ανάμεσά τους). Το βρίσκω χαζό & εντελώς απερίσκεπτο απο πλευράς redmi...

Πάντως έχει πολλά θετικά και θα γίνει best seller. Σε αναμονή για το τι θα έρθει στην Ευρώπη.

Όσο για τις διαφορές μεταξύ K20 & K20pro τα λέει όλα και εδώ. Το πιο σημαντικό είναι οτι εξηγεί τη διαφορά μεταξύ IMX 586 & IMX 582 camera modules (στην ουσία ίδιοι αισθητήρες με τον 582 να περιορίζεται στα 4Κ 30fps). Στην ουσία ίδιες φωτογραφίες πρέπει να βγάζουν.

Βασίλης!
Link to comment
Share on other sites

Όντως η έλλειψη sd card θα αποθαρύνει πολύ κόσμο (και είμαι ανάμεσά τους). Το βρίσκω χαζό & εντελώς απερίσκεπτο απο πλευράς redmi...

Πάντως έχει πολλά θετικά και θα γίνει best seller. Σε αναμονή για το τι θα έρθει στην Ευρώπη.

Όσο για τις διαφορές μεταξύ K20 & K20pro τα λέει όλα και εδώ. Το πιο σημαντικό είναι οτι εξηγεί τη διαφορά μεταξύ IMX 586 & IMX 582 camera modules (στην ουσία ίδιοι αισθητήρες με τον 582 να περιορίζεται στα 4Κ 30fps). Στην ουσία ίδιες φωτογραφίες πρέπει να βγάζουν.

 

πολύ ενδιαφέρον!! μενει να δουμε και κανονικά ρηβιους και αν όντως ισχυει δε θα υπαρχει σοβαρός λόγος για το προ!! το κακό απ την άλλη είναι πως με την μη επεκτάσιμη μνήμη το κ20 απλό πάει μόνο μέχρι 128 ιντερναλ!!

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι ανωτερος! αλλά αν δεν εισαι γκεημερ και δε σε νοιαζουν τα 2-3 sec διαφορά στο άνοιγμα των εφαρμογών το ίδιο σου κάνει αν δεν χάνεις ποιότητα στην κάμερα που ειναι απο τους λίγους λόγους να πας σε ανώτερα τιμολογικα συσκευή!

 

για την sd συμφωνουμε αυτο ειπα πριν :)

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι ανωτερος! αλλά αν δεν εισαι γκεημερ και δε σε νοιαζουν τα 2-3 sec διαφορά στο άνοιγμα των εφαρμογών το ίδιο σου κάνει αν δεν χάνεις ποιότητα στην κάμερα που ειναι απο τους λίγους λόγους να πας σε ανώτερα τιμολογικα συσκευή!

 

για την sd συμφωνουμε αυτο ειπα πριν :)

Σκέψου και το άλλο ομως. Ο 855 μακροπροθεσμα θα σε κρατήσει πολύ περισσότερο από τον 730. Κυρίως σε νέες εκδόσεις Android πιο βαριές η άλλες εφαρμογές. Αν η διαφορά ήταν 150 ευρώ σίγουρα θα έλεγα ξεκάθαρα τον 730. Αλλά με την διαφορά που έχουν ο 855 αξίζει με τα χίλια.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου και το άλλο ομως. Ο 855 μακροπροθεσμα θα σε κρατήσει πολύ περισσότερο από τον 730. Κυρίως σε νέες εκδόσεις Android πιο βαριές η άλλες εφαρμογές. Αν η διαφορά ήταν 150 ευρώ σίγουρα θα έλεγα ξεκάθαρα τον 730. Αλλά με την διαφορά που έχουν ο 855 αξίζει με τα χίλια.

 

ναι εννοειται. παιζει ρόλο τη ζητα ο καθένας και κάθε πότε αλλάζει τηλέφωνο. ο μέσος χρήστης θα ειναι περισσότερο απο ικανοποιημένος με τα χαρακτηριστικά και της χαμηλής έκδοσης του "κ20" ! αυτό εννούσα :)

Link to comment
Share on other sites

ναι εννοειται. παιζει ρόλο τη ζητα ο καθένας και κάθε πότε αλλάζει τηλέφωνο. ο μέσος χρήστης θα ειναι περισσότερο απο ικανοποιημένος με τα χαρακτηριστικά και της χαμηλής έκδοσης του "κ20" ! αυτό εννούσα :)

Ναι εδώ συμφωνω για τον μέσο χρήστη παίζει να είναι και overkill ο 730. Redmi note 7 για τον μέσο χρήστη στα 170 ευρώ και πετάει από την χαρά του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εδώ συμφωνω για τον μέσο χρήστη παίζει να είναι και overkill ο 730. Redmi note 7 για τον μέσο χρήστη στα 170 ευρώ και πετάει από την χαρά του.
Πολύ σωστά. Και κάρτα SD και IR, και ταχεία φόρτιση.

Εντάξει δεν είναι μόνο αυτά αλλά ο μέσος χρήστης υπερκαλύπτεται πιστεύω

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

η κινέζικη έκδοση 1η εμφάνιση σε κατάστημα https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009968756156.html?wid=1433363&lkid=38395785

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Άραγε η τιμή θα είναι επιπέδου mi, redmi ή poco στην Ευρώπη; Επίσης το pocophone έχει διαφοροποιημένο launcher από τα υπόλοιπα xiaomi, αυτό τι θα έχει;
Link to comment
Share on other sites

Πάντως με την τιμή που ξεκινάει στην Κίνα το προ σε γκλομπαλ, χίλιες φορές OnePlus 7 με διετή εγγύηση από Ευρώπη

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MOTOROLA MILESTONE,MOTOROLA RAZR i,MOTOROLA MOTO X 2nd gen,ONEPLUS 6
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χάσει λίγο την μπάλα! Τι την θέλει τόση πολλή ram?;;

 

Ο μόνος λόγος που βρίσκω είναι να έχει ειδικό switch στα settings που μόλις τον ανοίγεις να κατεβάζει όλο το play store και να ανοίγει όλες τις εφαρμογές με την μια.

Ooooooooooooh Campione!The One and Only

We're Liverpooooooooooooool

They say our days are numbered, we're not famous anymore

But scousers rule the country like we've always done before

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χάσει λίγο την μπάλα! Τι την θέλει τόση πολλή ram?;;

 

 

 

Ο μόνος λόγος που βρίσκω είναι να έχει ειδικό switch στα settings που μόλις τον ανοίγεις να κατεβάζει όλο το play store και να ανοίγει όλες τις εφαρμογές με την μια.

Για να κοντράρει το oneplus 7 :)
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χάσει λίγο την μπάλα! Τι την θέλει τόση πολλή ram?;;

 

Ο μόνος λόγος που βρίσκω είναι να έχει ειδικό switch στα settings που μόλις τον ανοίγεις να κατεβάζει όλο το play store και να ανοίγει όλες τις εφαρμογές με την μια.

 

Να ξέρεις είναι μια ερώτηση που βασανίζει πολύ κόσμο.

Όταν είχαμε 256MB και έβγαιναν κινητά με 1GB Έλεγαν τι να την κάνεις τόση ραμ.

Όταν είχαμε 1GB και έβγαιναν κινητά με 2GB Έλεγαν τι να την κάνεις τόση ραμ.

Όταν είχαμε 2GB και έβγαιναν κινητά με 4GB Έλεγαν τι να την κάνεις τόση ραμ.

Όταν είχαμε 4GB και έβγαιναν κινητά με 8GB Έλεγαν τι να την κάνεις τόση ραμ.

 

Χωρίς ραμ δεν μπορουν να βγουν καλυτερες εφαρμογες. Όσο περισσότερη ραμ έχεις τόσο πιο γρήγορο είναι το κινητό σου μιας και φορτώνει το σύστημα εκει. Όσο περισσότερη ραμ έχεις τόσο καλύτερο multitasking εχεις. Οποτε ναι. η ραμ δεν θα είναι ποτέ αρκετη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα έρθει μάλλον στα μέρη μας ως Mi 9T και Mi 9T pro. Για να δούμε τι τιμές θα έχουμε μιας και το Mi 9 global έχει πεσει η τιμή του στα 350 από κινεζομάγαζα.

 

sPHvk1Z.jpg

 

UNljWI9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας σε κάποια άρθρα είδα ότι το notification led θα είναι η εμπρόσθια κάμερα. Όταν σηκώνεται φωτίζεται. Εκτός και εαν έχει και φωτισμό κλειστή. Γιατί προφανως δεν θα βγαινει η καμερα για να δείξει ειδοποιήσεις ενω μπορεί να είναι σε μια θήκη. Έχετε διαβασει κάτι σχετικό? Όοσ για την επιλογή του επεξεργαστή προφανώς και ο 855 είναι ανώτερος όμως και ο 730 πίανει πολύ καλο σκορ στο antutu 218000. 296000 ειναι το poco f1 και 388000 το k20 pro. ¨Ολα είναι θέμα διαφοράς τιμής και budget μας την στιγμή της αγοράς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...