Jump to content

Xiaomi Mi 9T Pro


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προσωπικά, απογοητεύτηκα λόγω της μη ύπαρξης επέκτασης μνήμης. Τα υπόλοιπα μπορώ να τα καταπιώ, αλλά αυτό με ξενέρωσε...

 

oh f**ck αυτό δεν το χα πάρει χαμπάρι. έμεινα σε όλα τα άλλα. και η χιαομι σχεδόν σε όλα τα μοντέλα είχε επεκτάσιμο χώρο οπότε το πήρα σαν δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

Το τελειο θα ηταν (για μενα): Αποτυπωμα αποκλειστικα πισω, αδιαβροχο με πιστοποιηση, επεκτασιμος αποθηκευτικος χωρος,ραδιοφωνο.

Ασυρματη φορτιση και amoled οθονη θα εκτοξευαν το κοστος και δεν ειναι ζητουμενο γι αυτο το οπλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γινεται αυτο,λογικα το fluid navigation gestures θα τα κρυβει οπως τα εχω κανει τωρα στο ΧΖ3 (android 9).

Στο στο adnroid Q που δοκιμασα beta, πλεον απο το λειτουργικο τα κρυβεις χωρις εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Το τελειο θα ηταν (για μενα): Αποτυπωμα αποκλειστικα πισω, αδιαβροχο με πιστοποιηση, επεκτασιμος αποθηκευτικος χωρος,ραδιοφωνο.

Ασυρματη φορτιση και amoled οθονη θα εκτοξευαν το κοστος και δεν ειναι ζητουμενο γι αυτο το οπλο.

Amoled έχει

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η xiaomi υποστηρίζει χειρισμό με gestures η θα αρκεστούμε μόνο στα κλασικά on screen soft keys;
Εδώ και καιρό...
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Το τελειο θα ηταν (για μενα): Αποτυπωμα αποκλειστικα πισω, αδιαβροχο με πιστοποιηση, επεκτασιμος αποθηκευτικος χωρος,ραδιοφωνο.

Ασυρματη φορτιση και amoled οθονη θα εκτοξευαν το κοστος και δεν ειναι ζητουμενο γι αυτο το οπλο.

 

ολόσωστα τα πες!!!!

 

Amoled έχει

 

Εδώ και καιρό...

 

θα μπορούσε να απουσιάζει και να μας έδινε την επακτασιμη μνήμη πχ ή την αδιαβροχοποιηση!

ή και τίποτα και να εριχνε κι άλλο το κόστος!

 

όπως και να χει δε μπορείς να τα χεις όλα! οϋτε καν στα τηλεφωνα των 800+ ευρω δεν τα χεις όλα!

 

ας έρθει η global και όλα καλά

Edited by elektronaut
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα ένα κινητό που καταστρέφουν με το να μην βάζουν κάρτα sd και ir. Τα ίδια και στο mi9 και στο oneplus και η Huawei βάζει τις δικές της. Κρίμα.
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα πάντως μόνο το ois λείπει.

Από χώρο έχει αρκετό ενσωματωμένο .

Αδιάβροχο και ir δεν μου λένε κάτι.

Πολύ θετικό που δεν έχει notch σε συνδυασμό με on screen display fingerprint.

Αντε να πω και για την έλλειψη ασυρματης φόρτισης αλλά μετά πόσο θα πήγαινε η τιμή του;

Link to comment
Share on other sites

Mi 9T Pro και Mi 9T οι ΄΄εμπορικές΄΄ ονομασίες από ότι φαίνεται για την Ευρώπη......

https://www.gsmarena.com/redmi_k20_and_k20_pro_will_be_sold_in_russia_as_xiaomi_mi_9t_and_mi_9t_pro-news-37267.php

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι. Όλα τα ιδανικά για μένα.

 

Deal breaker το αποτύπωμα πίσω το οποίο έχω γειώσει κινητά και κινητά καθώς και ο μηχανισμός για αποφυγή του νοτς/drop(χωρίς να με χαλάει)

 

Ούτε αδιάβροχο το θέλω ούτε επέκταση.

 

Πιο ιδανικό για μένα κινητό δε θα μπορούσε να βγάλει. Άντε να δούμε.

 

Ήθελα πολύ 1+7 αλλά η αξία αυτών που δώσαμε δεν ανταποκρίνεται στο κινητό. Εξαιρετικό το οξυ αλλά δε θα πλήρωνα ποτέ 300+ ευρώ για ένα σοφτγουεαρ. Στη τελική αν η διαφορά είναι όντως 300 το παίρνω φέτος το pro και σε ένα χρόνο φέρνω από Κίνα τα στοκαρισμενα 1+7 με 450.

 

Αναμένουμε ανυπόμονα ανακοινώσεις.

 

Μήπως κάποιος ξέρει η γκλομπαλ που αναφέρθηκε περίπου(περίπου) με τη διαφορά χρονική βγαίνει;η βγαίνουν άμεσα οι δύο εκδόσεις;

 

 

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα πάντως μόνο το ois λείπει.

Από χώρο έχει αρκετό ενσωματωμένο .

Αδιάβροχο και ir δεν μου λένε κάτι.

Πολύ θετικό που δεν έχει notch σε συνδυασμό με on screen display fingerprint.

Αντε να πω και για την έλλειψη ασυρματης φόρτισης αλλά μετά πόσο θα πήγαινε η τιμή του;

 

Δεν είναι μόνο από πλευράς χώρου. Η κάρτα μνημης έχει 2 πολύ βασικά προτερίματα:

1) Αν πάθει κάτι το κινητό, απλά βγάζεις την κάρτα μνήμης και την μεταφέρεις στο νέο σου κινητό, χωρίς να χάσεις τα αρχεία σου.

2) Μπορείς να επενδύσεις σε μια καλή και αξιόπιστη κάρτα μνήμης, οπότε όταν αγοράζεις καινούριο κινητό, να πάρεις αυτό με τον μικρότερο αποθηκευτικό χώρο. Έτσι, μακροπρόθεσμα, γλιτώνεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό. Πχ ,το Mi9 (64gb) έχει 425€, το Mi 9 (128GB) έχει 470€, δηλαδή η διαφορά αυτή τη στιγμή είναι 45€. Με αυτή τη διαφορά παίρνεις μία πολύ καλή κάρτα μνήμης. Αν κάθε 2 χρόνια αλλάζεις κινητό, μακροπρόθεσμα θα γλιτώσεις ένα αρκετά σεβαστό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο από πλευράς χώρου. Η κάρτα μνημης έχει 2 πολύ βασικά προτερίματα:

1) Αν πάθει κάτι το κινητό, απλά βγάζεις την κάρτα μνήμης και την μεταφέρεις στο νέο σου κινητό, χωρίς να χάσεις τα αρχεία σου.

2) Μπορείς να επενδύσεις σε μια καλή και αξιόπιστη κάρτα μνήμης, οπότε όταν αγοράζεις καινούριο κινητό, να πάρεις αυτό με τον μικρότερο αποθηκευτικό χώρο. Έτσι, μακροπρόθεσμα, γλιτώνεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό. Πχ ,το Mi9 (64gb) έχει 425€, το Mi 9 (128GB) έχει 470€, δηλαδή η διαφορά αυτή τη στιγμή είναι 45€. Με αυτή τη διαφορά παίρνεις μία πολύ καλή κάρτα μνήμης. Αν κάθε 2 χρόνια αλλάζεις κινητό, μακροπρόθεσμα θα γλιτώσεις ένα αρκετά σεβαστό ποσό.

Έχω κάρτα 256αρα την οποία πήρα 34 ευρώ. Οπότε κινητό χωρίς sd είναι deal breaker. Η υπέρυθρες που γράφουν μερικοί ότι δεν χρειάζονται είναι από τα πιο χρήσιμα χαρακτηριστικά έχεις ένα πραγματικό τηλεκοντρόλ να χειριστείς οποιαδήποτε συσκευή προσωπικά με έχει βολέψει σε πολλές περιπτώσεις. Άχρηστα χαρακτηριστικά θεωρώ τα iris fp face id ασύρματη φόρτιση τα οποία δεν χρειάζονται σε κανέναν. Εκτός αν όλοι έχουν μυστικά του κράτους και ακατάλληλες φωτογραφίες χωρίς κάποια εφαρμογή vault.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο από πλευράς χώρου. Η κάρτα μνημης έχει 2 πολύ βασικά προτερίματα:

1) Αν πάθει κάτι το κινητό, απλά βγάζεις την κάρτα μνήμης και την μεταφέρεις στο νέο σου κινητό, χωρίς να χάσεις τα αρχεία σου.

2) Μπορείς να επενδύσεις σε μια καλή και αξιόπιστη κάρτα μνήμης, οπότε όταν αγοράζεις καινούριο κινητό, να πάρεις αυτό με τον μικρότερο αποθηκευτικό χώρο. Έτσι, μακροπρόθεσμα, γλιτώνεις ένα αρκετά μεγάλο ποσό. Πχ ,το Mi9 (64gb) έχει 425€, το Mi 9 (128GB) έχει 470€, δηλαδή η διαφορά αυτή τη στιγμή είναι 45€. Με αυτή τη διαφορά παίρνεις μία πολύ καλή κάρτα μνήμης. Αν κάθε 2 χρόνια αλλάζεις κινητό, μακροπρόθεσμα θα γλιτώσεις ένα αρκετά σεβαστό ποσό.

 

Τα αρχεία σου μπορείς να τα έχεις και στο cloud ,οπότε γλυτώνεις και απο μια πιθανή αστοχία της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία σου μπορείς να τα έχεις και στο cloud ,οπότε γλυτώνεις και απο μια πιθανή αστοχία της κάρτας.

 

Προσωπικά, δεν επιστεύομαι τα cloud. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχει υπάρξει διαρροή. Προτιμώ την κάρτα μνήμης και να κρατάω ένα backup ανά τακτά χρονικά διαστήματα σε σκληρό σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν επιστεύομαι τα cloud. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχει υπάρξει διαρροή. Προτιμώ την κάρτα μνήμης και να κρατάω ένα backup ανά τακτά χρονικά διαστήματα σε σκληρό σπίτι μου.

Η κάρτα μνήμης είναι ασφάλεια. Στο cloud έχω και εγώ αρχεία αλλά τίποτα προσωπικό η δουλειάς. 50gb free από mega χρόνια τώρα. Ενώ όλα τα redmi έχουν κάρτα μνήμης τι συμβαίνει εδώ δεν ξέρω και δεν έβαλαν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, δεν επιστεύομαι τα cloud. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχει υπάρξει διαρροή. Προτιμώ την κάρτα μνήμης και να κρατάω ένα backup ανά τακτά χρονικά διαστήματα σε σκληρό σπίτι μου.

 

Ολες οι λύσεις έχουν αρνητικά και θετικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάρτα 256αρα την οποία πήρα 34 ευρώ. Οπότε κινητό χωρίς sd είναι deal breaker. Η υπέρυθρες που γράφουν μερικοί ότι δεν χρειάζονται είναι από τα πιο χρήσιμα χαρακτηριστικά έχεις ένα πραγματικό τηλεκοντρόλ να χειριστείς οποιαδήποτε συσκευή προσωπικά με έχει βολέψει σε πολλές περιπτώσεις. Άχρηστα χαρακτηριστικά θεωρώ τα iris fp face id ασύρματη φόρτιση τα οποία δεν χρειάζονται σε κανέναν. Εκτός αν όλοι έχουν μυστικά του κράτους και ακατάλληλες φωτογραφίες χωρίς κάποια εφαρμογή vault.
Δεν ξέρω αν έχεις δουλέψει ποτέ συσκευή με face unlock αλλά είναι από τα πιο βολικά features στα σύγχρονα κινητά. Όσο για τα μυστικά που λες δεν ξέρεις τι ρόλο βαράει ο καθένας. Θα συμφωνήσω πάντως για τις υπέρυθρες. Κι εμένα μου λείπουν στο poco

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάρτα 256αρα την οποία πήρα 34 ευρώ. Οπότε κινητό χωρίς sd είναι deal breaker. Η υπέρυθρες που γράφουν μερικοί ότι δεν χρειάζονται είναι από τα πιο χρήσιμα χαρακτηριστικά έχεις ένα πραγματικό τηλεκοντρόλ να χειριστείς οποιαδήποτε συσκευή προσωπικά με έχει βολέψει σε πολλές περιπτώσεις. Άχρηστα χαρακτηριστικά θεωρώ τα iris fp face id ασύρματη φόρτιση τα οποία δεν χρειάζονται σε κανέναν. Εκτός αν όλοι έχουν μυστικά του κράτους και ακατάλληλες φωτογραφίες χωρίς κάποια εφαρμογή vault.

 

το κακό είναι όντως ότι χάνεις την επένδυση σου η οποία κρατάει χρόνια παλαιότερα με μικρότερες κάρτες και τώρα με μεγαλύτερες γιατί ποτέ ο ιντερναλ δεν ήταν αρκετός. για να σαι άνετος θες 256GB ιντερναλ αλλά η διαφορά τιμής συνήθως είναι τόσο μεγάλη που δεν αξίζει.

 

εν αναμονή λοιπόν! για μένα δε θα είναι deal breaker αν η τιμή στο 256 ειναι παλέψιμη. απλώς θα πρέπει να βρω πως να αξιοποιήσω την 128αρα μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις δουλέψει ποτέ συσκευή με face unlock αλλά είναι από τα πιο βολικά features στα σύγχρονα κινητά. Όσο για τα μυστικά που λες δεν ξέρεις τι ρόλο βαράει ο καθένας. Θα συμφωνήσω πάντως για τις υπέρυθρες. Κι εμένα μου λείπουν στο poco

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Face unlock έχω στο κινητό μου αλλά δεν ποτέ δεν εχω βάλει κλείδωμα ούτε καν μοτίβο η pin. Κάνα 2 χρόνια απλά πάταγα το κουμπί και άνοιγε η home screen ούτε swipe έκανα. Ότι θέλω να κρύψω θα το βάλω σε κάποια εφαρμογή vault και στα ebanking έχω πάντα pin. Οι υπέρυθρες είναι must σώζουν κόσμο στην κυριολεξία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω διαφωνω με γενικευμενες αποψεις οτι σε κανεναν δεν χρειαζεται το χ,ψ χαρακτηριστικο.

Αυτο που για καποιον ειναι περιττο,για καποιον αλλον ειναι μεχρι και εργαλειο δουλειας.

Ναι και εγω εχω αγορασει μια 128GB καρτα με 20 ευρω και θελω να παιρνω τις μικρες εκδοσεις συσκευων στο θεμα αποθηκευσης.

Η λυση του Cloud απορριπτεται απο τα αποδυτηρια για εμενα.Ειμαι old school.Αμα ηταν να τα βγαζανε με 8-16GB και χωρις επεκτασιμη μνημη.

Ναι,η ασυρματη φορτιση δεν ειναι απαραιτητη οπως ουτε το αποτυπωμα στην οθονη.Αναμεσα στα 2 προτιμω την φορτιση γιατι την εχω δουλεψει και με βολευει και μου αρεσει.

Το αποτυπωμα στην οθονη καθιστα πανακριβη την οθονη σαν ανταλλακτικο και ενδεχομενη ζημια,επιβαρυνεσαι πολυ. Συν οτι ακομα δεν δουλευει οπως ολοι θελουμε.

Καθε εταιρεια εχεις τα θεματακια της ακομα.

Αλλος δουλευει συνεχως σε εξωτερικο χωρο και το θελει αδιαβροχο,εστω και ελαχιστα για μερικες ψυχαλες.

Το IR οκ φυσικα και θα βολεψει αλλα εχω να χρησιμοποιησω κατι αντιστοιχο απο εποχες ΝΟΚΙΑ 6600.Κοινως ζω χωρις αυτο εδω και χρονια,δεν το ψαχνω,δεν μου λειπει περα του να ανοιξω κανενα κλιματιστικο με χαλασμενο τηλεκοντρολ.Αλλος ομως το θελει και καλα κανει.

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε χρήστη κάθε χαρακτηριστικό έχει διαφορετική αξία. Με 256gb ή ακόμα και με 128gb ο μέσος χρήστης είναι ικανοποιημένος. Εγώ προσωπικά είμαι φανατικός του cloud αλλά αν η διαφορά στη τιμή είναι μικρή θα πήγαινα στο 256 για futureproof.

 

Για εμένα σε αυτά τα specs είναι Oneplus 7 Pro killer. Λογικά λόγω διαφοράς τιμής θα προτιμήσω το Redmi. Το μόνο που με χαλάει είναι το λογισμικό γιατί έχω συνηθίσει σε pure Android συσκευές. Το Miui υποστηρίζει themes που φέρνουν πιο κοντά σε Pixel οπότε κατι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...