Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Σε τέτοιο στυλ, το Voyager Edge στα ~29 νομίζω είναι πολύ καλή περίπτωση.

Το κλασικό θέμα με την αυτονομία αλλά ειναι δυνατόν να έχει τριπλά μικρόφωνα στα χρήματα αυτά?

Μια χαρά.

Έχει και noice cancelation που λειτουργεί η μόνο wind στην ουσία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Φοβερά δείχνουν!!!! Αλλά να δώσεις 288€ και τελικά να μη σου κάθονται στο αυτί καλά... Τι κάνεις τότε;

Αυτό το κακό έχουν όλα αυτά!

 

 

Αδύνατο το βρίσκω να μην κάθονται στο αυτί κάποιου με τον σχεδιασμό τους.

Ωστόσο γι’αυτο υπάρχουν δοκιμαστικά μοντέλα στα καταστήματα, όπως επίσης και το δικαίωμα του κάθε καταναλωτή να επιστρέψει πίσω ένα προϊόν που πήρε online αλλά δεν του κάνει τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Αδύνατο το βρίσκω να μην κάθονται στο αυτί κάποιου με τον σχεδιασμό τους.

Ωστόσο γι’αυτο υπάρχουν δοκιμαστικά μοντέλα στα καταστήματα, όπως επίσης και το δικαίωμα του κάθε καταναλωτή να επιστρέψει πίσω ένα προϊόν που πήρε online αλλά δεν του κάνει τελικά.

Σε ποια καταστήματα τα δοκιμάζεις; Στις μεγάλες αλυσίδες δεν έχω δει κάτι τέτοιο πουθενά!

Sennheiser έχω βάλει τα κλασσικά ακουστικά με καλώδιο παλιά. Τον ήχο τον ένιωθες λες και έπαιζαν live δίπλα σου! Μπάσο τέλειο, πρίμα τέλεια!

Ελπίζω κάπως έτσι να είναι και αυτά τα μικρά!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια καταστήματα τα δοκιμάζεις; Στις μεγάλες αλυσίδες δεν έχω δει κάτι τέτοιο πουθενά!

Sennheiser έχω βάλει τα κλασσικά ακουστικά με καλώδιο παλιά. Τον ήχο τον ένιωθες λες και έπαιζαν live δίπλα σου! Μπάσο τέλειο, πρίμα τέλεια!

Ελπίζω κάπως έτσι να είναι και αυτά τα μικρά!

Έλα ντε. Μόνο over ear έχω δει να έχουν για δοκιμή. Άλλωστε δεν είναι και ότι πιο υγιεινό να βάλουν για δοκιμή in ear ακουστικά
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνουν τα καταστήματα στην Ελλάδα, στη Γερμανία πάντως παντού βλέπεις tws για δοκιμή. Δοκιμαστικά τιπς σιλικόνης, αντισηπτικά μανταλάκια κλπ και δοκιμάζεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι κάνουν τα καταστήματα στην Ελλάδα, στη Γερμανία πάντως παντού βλέπεις tws για δοκιμή. Δοκιμαστικά τιπς σιλικόνης, αντισηπτικά μανταλάκια κλπ και δοκιμάζεις.

Καλά εκεί είναι 100 χρόνια μπροστά από μας. Σιγά μη κάτσουν οι Έλληνες να βάλουν όλα αυτά για να δοκιμάζεις εσύ ακουστικά! Εδώ με το ζόρι βάζουν κάποια κινητά να δοκιμάσεις.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι καλύτερο τώρα που μιλάμε απο Plantronics m70 αντε μέχρι λιγα χρήματα παραπάνω?

 

 

https://www.electroholic.gr/el/product/ACSPLA00081?kk=a4c6327-17303e239d2-3969c&gclid=Cj0KCQjwoub3BRC6ARIsABGhnyYraFuKkLDZs6UPSeCmlhK2SleHuIyuUn3Tu5bAq-IasY1enygo7cAaAtoREALw_wcB

 

https://www.skroutz.gr/s/10133471/Plantronics-Explorer-110.html?from=drop

 

Το m110 το έχω και ειμαι ευχαριστημένος για ομιλία (πάντα στο εύρος τιμών που συζητάμε).

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και γω τα Onyx Ace. Πρώτες εντυπώσεις μετά από μια ημέρα με αρκετές ώρες κλήσεων και μουσικής. Στα δικά μου αυτιά για μουσική είναι σούπερ, καθαρός ήχος και αρκετά δυνατός με ωραίο μπάσο χωρίς μπουκωματα. Στις κλήσεις το περίμενα κάπως καλύτερο, δεν έχει πολύ καλή ποιότητα ήχου (ή συνδεσιμότητα) και κάνει διάφορα νούμερα κατά τη διάρκεια της κλήσης. Πιθανόν να παίζει ρόλο και η συσκευή και το miui. Το καλό είναι ότι ο συνομιλητής ακούει σαν να μιλάς από το τηλέφωνο! Επίσης μου κάθονται πολύ καλά στα αυτιά και είναι και ο λόγος που αγόρασα τέτοιου στυλ ακουστικά.

Υ.Γ. Αυτό το σετακι θα ταιριάζει λέτε; με ενδιαφέρει κυρίως το κορδόνι που κρεμάει στο λαιμό και τα silicone covers.

be95abdcffc7ee66ec160fadb2bbb0a4.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Amyntaios
Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, εκανα παραγγελια τα Xiaomi Redmi AirDots S και αναμενω να μου ερθουν! μιας και εψαχνα σε αυτο το στυλ στο αυτι πιστευω θα με βολεψουν! πρωτη εμπειρια με ασυρματα! τα εχει παρει η δοκιμασει καποιος?

 

καποιος? εκτος αν δεν τα εχει δοκιμασει καποιος ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σκέφτομαι να τα πάρω γιατί τα onyx δε με βολεψαν καθόλου ,αργούν να συνδεθούν αποσυνδέονται ξαφνικά έχουν μικρή εμβέλεια. Αν αποφασίσω να ανέβω σε λεφτά μάλλον αυτό θα πάρω. Πες εντυπώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια εβδομάδος χρήσης των Tronsmart Onyx Ace έχω να παραθέσω τα εξής:

Θετικά:

Αρκετά καλαίσθητα και ελαφριά.

Κάθονται καλά στα αυτιά (τα δικά μου εννοείται) παρόλο που αρχικά δίνουν την αίσθηση ότι θα φύγουν με το πρώτο κούνημα του κεφαλιού.

Πολύ καλή η απόδοση τους για ακρόαση μουσικής (πάντα σε σχέση με τα 28€ που τα πήρα). Αρκετά καθαρός ήχος με αναπάντεχα καλά μπάσα.

Ικανοποιητική μέγιστη ένταση ακρόασης.

Λειτουργεί και με το ένα μόνο ακουστικό εκτός θήκης.

Σε ήσυχο περιβάλλον ο συνομιλητής σε κλήση ακούει καθαρά.

Ούτε θετικά ούτε αρνητικά:

Ασταθής συνδεσιμότητα. Ενώ τις περισσότερες φορές συνδέεται άμεσα και καλά, κάποιες άλλες αργεί. Επίσης δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που το βρήκα αποσυνδεμένο ενώ το είχα σε σύνδεση εκτός θήκης.

Σχετικά με την διάρκεια μπαταρίας, ούτε κρύο ούτε ζέστη.

Δεν απομονώνει πλήρως τους ήχους πράγμα λογικό εφόσον δεν έχει πρόσθετα buds.

Η λειτουργία των gestures δεν με έχει ικανοποιήσει. Θα τα ήθελα με διαφορετική χαρτογράφηση. Αλλά γούστα είναι αυτά.

Επίσης κατά την τοποθέτηση στο αυτή σχεδόν πάντα πατιέται η αυξομείωση του ήχου.

Η εμβέλεια θα μπορούσε να είναι καλύτερη. Απλά μέτρια.

Αρνητικά:

Πολύ δύσκολη (σε εκνευριστικό βαθμό) η αφαίρεση τους από την θήκη. Τόσο που καθιστά σχεδόν αδύνατο να προλάβεις να απαντήσεις σε κλήση εφόσον δεν έχεις τουλάχιστον το ένα ακουστικό εκτός θήκης.

Μέτρια προς κακή η ποιότητα ακρόασης κατά την διάρκεια τηλεφωνικής κλήσης. (Μετρό σύγκρισης έχω τα plantronics explorer 110 τα οποία τα θεωρώ απλά καλά.)

Σε κινούμενο αυτοκίνητο με ανοιχτά παράθυρα ο συνομιλητής μου έκανε παράπονα ότι δεν με άκουγε.

Η ένδειξη της μπαταρίας δεν είναι καλά καλιμπραρισμένη. Κάτω από το 50%, σε εμένα τουλάχιστον, το ακουστικό έκλεινε.

Τα χρησιμοποιώ με OnePlus 7t Pro.

Εν κατακλείδι θα έλεγα ότι είναι καλά για entry-level ακουστικά για κάποιον που θέλει να δοκιμάσει αν τον βολεύουν αυτού του είδους τα Bluetooth. Και αυτό μόνο για την τιμή που έπαιζε κάτω από 30€.

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Λέτε τα tws200 edifier να είναι καλύτερα τελικά ?

 

Σε θέμα αυτονομίας ναι, σε θέμα gesture μπορεί και ναι γτ υποστηρίζει μόνο διπλό ταπ οπότε όταν το πιάνεις δεν θα αντιδρά

Σε θέμα ήχου είναι ίδια με τα onyx, σε όλα τα reviews αυτό έχουν στα negative, για τα μπάσα και ένταση.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα το τελευταίο που λες σε όλα τα reviews

Εχουν nagative τα μπάσα και την ένταση τα tws ή τα onyx? Δηλαδή ο ήχος των onyx μέσα στο αυτί σου ειναι μεγαλύτερος ή μικρότερος από των tws?

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ τα onyx σήμερα.

Πρώτες εντυπώσεις θετικές. Καλή ποιότητα κατασκευής, καλή εφαρμογή και σε κλήσεις Skype, Teams, Τηλ που τα δοκίμασα μέσα στο σπίτι είναι μια χαρά. Ακουγόμουν και άκουγα μια χαρά. Για 28 ευρώ που βγήκαν τα θεωρώ VFM.

Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι είχα μια αποσύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα το τελευταίο που λες σε όλα τα reviews

Εχουν nagative τα μπάσα και την ένταση τα tws ή τα onyx? Δηλαδή ο ήχος των onyx μέσα στο αυτί σου ειναι μεγαλύτερος ή μικρότερος από των tws?

 

Ναι τα έγραψα λίγο βιαστικά χωρίς να διαβάσω, λέω πως τα tws έχουν λίγο χειρότερο ήχο από τα onyx και το έχουν γράψει σε όλα τα reviews που έχω διαβάσει πως τα tws στα αρνητικά τους είναι το μπάσο που δεν είναι καλό και η ένταση, είναι λογικό γτ φοράει το ίδιο chip με τα onyx αλλά προσφέρει διπλάσια αυτονομία.

 

edit: να προσθέσω πως δεν είμαι και τόσο σίγουρος πως ισχύουν και τόσο πολύ τα review που διάβασα και είμαι υπερβολικά μπερδεμένος γιατι δεν μ βγαίνουν τα νούμερα.

 

Τα νούμερα των tws200 είναι

96dB Sensitivity

28 Ohm Impedance

 

ενώ των onyx ace

Sensitivity: 42 dB

Impedance: 32Ω

 

Τα νούμερα από μόνα τους λένε πως τα tws200 τα σκάνε κατά κράτος των onyx ace

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν και τα δικά μου χθες και τα φορούσα όλη μέρα σήμερα λόγω δουλειάς. Έχω τα άσπρα onyx. Οι εντυπωσεις: εξαιρετική εφαρμογή και παναλαφρο(αλλά δεν έχω ξαναδοκιμασεις τέτοιου τύπου ακουστικό) σε σημείο που ξέχασα κάποια στιγμή ότι το φορούσα και προσπαθούσα να μιλήσω απ το κινητό. Τα χρησιμοποιουσα ένα ένα ξεχωριστά. Με βόλεψε και η θηκουλα, καμία αποσύνδεση, εντυπώσεις άριστες σε συνομιλία και από μένα και από τους συνομιλητές μου,ακομα με με την χρήση του ενός απ τα δύο κάθε φορά. Τα δοκίμασα μέχρι και σε αμάξι εν κινήσει με λίγο τα παράθυρα ανοιχτά. Δεν θα τα χρησιμοποιήσω για μουσική, καθώς τα πήρα μόνο για ομιλία οπότε δεν ξέρω εκεί πως τα πάνε. Συνολικά άριστες εντυπώσεις για τα 28 ευρώ που μου στοίχισαν. Σύζευξη με Xiaomi mi9. Ευχαριστώ τα παιδιά εδώ που με βοήθησαν στην επιλογή τους...

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

το platronics ξέρουμε.... μέχρι τώρα ώς πολύ καλό

Για το άλλο δεν έχει γράψει κάποιος κάτι

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση!!

Δικαιολόγησε το μου λίγο όμως!!! Γιατί βλέπω είναι παλιό μοντέλο και οι κριτικές λένε για θεματάκια.

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καταρχήν για την απάντηση!!

Δικαιολόγησε το μου λίγο όμως!!! Γιατί βλέπω είναι παλιό μοντέλο και οι κριτικές λένε για θεματάκια.

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Παλιό όντως αλλά πολύ ανώτερο στην ομιλία από την πλειοψηφία των ακουστικών εκεί έξω. Συγκριτικά με αυτά που ρωτάς το edge έχει δυο μικρόφωνα και αισθητήρα εγγύτητας ενώ μπαίνει και σε βάση φόρτισης (που δεν περιλαμβάνεται όμως σε αυτή τη συσκευασία). Γενικά μιλάμε για ανώτερης κατηγορίας ακουστικό που αυτή τη στιγμή πωλείται σε εξευτελιστική τιμή. Τα προβλήματα δε αφορούσαν παλαιότερες παρτίδες. Τρία που έχω πάρει εγώ τα τελευταία χρόνια δεν είχαν το παραμικρό θέμα. Η απόφαση δίκη σου :)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ!! Τώρα μάλιστα κάτι κάναμε!!! Να είσαι καλά

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Παλιό όντως αλλά πολύ ανώτερο στην ομιλία από την πλειοψηφία των ακουστικών εκεί έξω. Συγκριτικά με αυτά που ρωτάς το edge έχει δυο μικρόφωνα και αισθητήρα εγγύτητας ενώ μπαίνει και σε βάση φόρτισης (που δεν περιλαμβάνεται όμως σε αυτή τη συσκευασία). Γενικά μιλάμε για ανώτερης κατηγορίας ακουστικό που αυτή τη στιγμή πωλείται σε εξευτελιστική τιμή. Τα προβλήματα δε αφορούσαν παλαιότερες παρτίδες. Τρία που έχω πάρει εγώ τα τελευταία χρόνια δεν είχαν το παραμικρό θέμα. Η απόφαση δίκη σου :)
Είχα την εντύπωση ότι έχει 3 μικρόφωνα όπως και το 3200. Κάνω λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...