Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Παιδιά, μου έχουν ξεμείνει Sony WH-1000XM3 (over ear)... Όποιος ενδιαφέρεται, θα τα πάρει σε πολύ καλή τιμή
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Απίστευτα ακουστικά

Πώς και τα δίνεις??

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με τα pro λειτουργεί όπως η πρώτη έκδοση ή δική σας νομίζω έχει sensor.. Επίσης το λαμπακι ανςβοσβαινει λευκό όταν τα έχω εκτός αυτιού, αν τα βάλω σταματάει

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτα ακουστικά

Πώς και τα δίνεις??

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχω δεύτερο ζευγάρι ολοκαίνουριο, δεν τα έχω βγάλει καν απτο κουτί τους. (μεγάλη ιστορία). Πολύ ευχαριστημένος με τον ήχο. Όποιος θέλει, θα τα πάρει σε καλή τιμή

Link to comment
Share on other sites

https://www.plaisio.gr/fotografia-ixos/akoustika/honor-bluetooth-truly-wireless-choice-leuko_3536904

 

Νέος παίχτης με δύο μικρόφωνα στα 40 ευρώ Honor truly wireless

 

καλα ακούγονται

 

to link που ανέβασα έχει και πολλά άλλα review. Και απ ότι είδα θάβει τον ήχο των onyx

Edited by CoyoteD
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε κάποια tws (true wireless), έχετε παρατηρήσει διαφορά στα επίπεδα μπαταρίας των 2 ακουστικών? Εμένα στα Liberty Air 2, το δεξί (που συνήθως είναι το master) πέφτει π.χ. στο 40% ενώ το αριστερό είναι ακόμα στο 80%. Είναι επειδή το master καταναλώνει περισσότερη ενέργεια για να δώσει και στο δεύτερο? Από Anker Soundcore support αυτό μου επιβεβαίωσαν αλλά έχω περιέργεια αν και σε άλλα μοντέλα/μάρκες ισχύει αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Καί εμένα στα sony wf-1000xm3 το master πέφτει πιο γρήγορα αλλά με μικρή διαφορά από το άλλο.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Στα Sony WF-1000XM3, όπως και σε οποιοδήποτε άλλο ζευγάρι αυτής της φιλοσοφίας, δεν υπάρχει master-slave ακουστικό. Και τα δύο συνδέονται ανεξάρτητα το ένα από το άλλο στη συσκευή, οπότε δεν έχει νόημα να μιλάμε για επιπλέον κατανάλωση μπαταρίας.

 

Στα δικά μου η μπαταρία πέφτει ομοιόμορφα. Το ίδιο και στα καινούργια WF-SP800N, που λειτουργούν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ήταν ιδέα μου?

Ίσως γιατί κατά την διάρκεια της ημέρας χρησιμοποιώ λίγο περισσότερο το ένα καί τό άλλο το αφήνω στο γραφείο αχρησιμοποίητο??

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ήταν ιδέα μου?

Ίσως γιατί κατά την διάρκεια της ημέρας χρησιμοποιώ λίγο περισσότερο το ένα καί τό άλλο το αφήνω στο γραφείο αχρησιμοποίητο??

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κι εγώ το κάνω αυτό πού και πού, οπότε φαίνεται και στο app το διαφορετικό ποσοστό μπαταρίας.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Στα Sony WF-1000XM3, όπως και σε οποιοδήποτε άλλο ζευγάρι αυτής της φιλοσοφίας, δεν υπάρχει master-slave ακουστικό. Και τα δύο συνδέονται ανεξάρτητα το ένα από το άλλο στη συσκευή, οπότε δεν έχει νόημα να μιλάμε για επιπλέον κατανάλωση μπαταρίας.

 

Μα η φιλοσοφία των tws είναι αυτή, το ένα γίνεται master (σε πολλά μοντέλα το ρόλο τον παίζει είτε το δεξί είτε το αριστερό) και το άλλο slave.

Οκ, δε θα μιλήσω για όλα τα ακουστικά, αλλά έτσι έχω διαβάσει παίζουν τα Liberty Air 2 που έχω.

(π.χ. στις διαθέσιμες bluetooth συσκευές στο κινητό μου, μου εμφανίζει "Liberty Air 2" και "Liberty Air 2 L". Ενώ και τα δύο έχουν γίνει paired, μόνο το πρώτο είναι συνδεδεμένο και έτσι το δεξί μοιράζει στο αριστερό, και συνεπώς ακούω και στα δύο).

Συνεπώς, η ανομοιομορφία στην μπαταρία είναι αναμενόμενη. Το θέμα είναι πόσο πολύ διαφορά είναι ανεκτή.

btw, τα ξανατέσταρα με συνεχόμενη ακρόαση και το δεξί έπεσε πιο ομοιόμορφα, ίσως να είναι και το firmware update που έκανα, θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Μα η φιλοσοφία των tws είναι αυτή, το ένα γίνεται master (σε πολλά μοντέλα το ρόλο τον παίζει είτε το δεξί είτε το αριστερό) και το άλλο slave.

Οκ, δε θα μιλήσω για όλα τα ακουστικά, αλλά έτσι έχω διαβάσει παίζουν τα Liberty Air 2 που έχω.

(π.χ. στις διαθέσιμες bluetooth συσκευές στο κινητό μου, μου εμφανίζει "Liberty Air 2" και "Liberty Air 2 L". Ενώ και τα δύο έχουν γίνει paired, μόνο το πρώτο είναι συνδεδεμένο και έτσι το δεξί μοιράζει στο αριστερό, και συνεπώς ακούω και στα δύο).

Συνεπώς, η ανομοιομορφία στην μπαταρία είναι αναμενόμενη. Το θέμα είναι πόσο πολύ διαφορά είναι ανεκτή.

btw, τα ξανατέσταρα με συνεχόμενη ακρόαση και το δεξί έπεσε πιο ομοιόμορφα, ίσως να είναι και το firmware update που έκανα, θα δείξει.

 

Επειδή έχω συνολικά 4-5 μοντέλα tws, που χρησιμοποιώ καθημερινά, μπορώ υπεύθυνα να επιβεβαιώσω ότι υπάρχουν δύο βασικές μέθοδοι συνδεσιμότητας: η μία με τη χρήση master-slave, όπου το ένα ακουστικό δρα ως master, συνδέεται μόνο αυτό στη συσκευή, και μόλις συνδεθεί δίνει ήχο στο άλλο, και η μέθοδος της ανεξάρτητης συνδεσιμότητας, όπου το κάθε ακουστικό συνδέεται αυτόνομα, και γι' αυτό μπορείς ανά πάσα στιγμή να αποσυνδέσεις όποιο δε θες και να το βάλεις στη θήκη φόρτισης, και όταν θες να το συνδέσεις ξανά, χωρίς διακοπή του ήχου.

Τα Sony WF-1000XM3 λοιπόν χρησιμοποιούν τη δεύτερη μέθοδο, αυτή της ανεξάρτητης συνδεσιμότητας. Το λέω υπεύθυνα γιατί το ξέρω και το χρησιμοποιώ καθημερινά. Το προηγούμενο μοντέλο, το WF-1000X χρησιμοποιεί την παλιά μέθοδο, με το αριστερό ακουστικό να είναι master, και το δεξί slave.

Τα νέα Sony WF-SP800N που έχω εδώ και λίγο καιρό, επίσης έχουν ανεξάρτητη συνδεσιμότητα.

Τα Creative Outlier Gold που επίσης έχω χρησιμοποιούν τη μέθοδο master-slave, αλλά σου επιτρέπουν να συνδέσεις ελεύθερα όποιο ακουστικό θες μόνο του, και μετά αν θες συνδέεις και το άλλο. Το πρώτο που θα συνδέσεις δρα ως master. Νομίζω έτσι περίπου δουλεύουν και τα Xiaomi Airdots, αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί πλέον τα έχω στο συρτάρι, καθότι χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά τα Sony μου.

 

Προφανώς τα δικά σου χρησιμοποιούν τη μέθοδο master-slave.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαιώνω και εγώ για τα sony wf-1000xm3

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Τί γνώμη έχετε για τα Samsung Galaxy Puds+ ως προς την ποιότητα ακουστικής στις κλήσεις ; Με ενδιαφέρει να ακούω καλά αλλά προφανώς να με ακούνε και οι συνομιλητές μου εξίσου καλά.

Εξίσου σημαντικό σημείο αναφοράς όμως για μένα είναι επίσης η σταθερότητα του (ή των) ακουστικών.

Πριν λίγο καιρό είχα δοκιμάσει τα Tronsmart Onyx Ace αλλά τα έδωσα πολύ σύντομα γιατί δεν κάθονταν καθόλου καλά στα αυτιά μου, μιας και έπεφταν με μεγάλη ευκολία και τελικά κατέληξα ότι αυτό το σχήμα ακουστικών δεν ταιριάζει σε μένα εκτός εάν υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί έξτρα ανταλλακτικό eartip ή ear wing σιλικόνης.

Φυσικά κάθε πρόταση είναι δεκτή.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Τί γνώμη έχετε για τα Samsung Galaxy Puds+ ως προς την ποιότητα ακουστικής στις κλήσεις ; Με ενδιαφέρει να ακούω καλά αλλά προφανώς να με ακούνε και οι συνομιλητές μου εξίσου καλά.

Εξίσου σημαντικό σημείο αναφοράς όμως για μένα είναι επίσης η σταθερότητα του (ή των) ακουστικών.

Πριν λίγο καιρό είχα δοκιμάσει τα Tronsmart Onyx Ace αλλά τα έδωσα πολύ σύντομα γιατί δεν κάθονταν καθόλου καλά στα αυτιά μου, μιας και έπεφταν με μεγάλη ευκολία και τελικά κατέληξα ότι αυτό το σχήμα ακουστικών δεν ταιριάζει σε μένα εκτός εάν υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί έξτρα ανταλλακτικό eartip ή ear wing σιλικόνης.

Φυσικά κάθε πρόταση είναι δεκτή.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω τα buds και τελευταία και τα buds+

Απ ότι μου έχουν πει με ακούν καλύτερα με τα buds+

Στον ήχο μεταξύ των δύο δεν έχω δει σημαντική διαφορά. Μη σου πω μ αρέσει καλύτερα ο ήχος των buds.

Δε πέφτουν από τα αυτιά. Και τα δύο μοντέλα είναι εξίσου σταθερά. Από τα τρία μεγέθη που υπάρχουν σε κάθε συσκευασία, διαλέγεις αυτό στο οποίο όταν το φοράς η μουσική ακούγεται καθαρά και με μπάσα χωρίς να χρειάζεται να τα πιέσεις για να ακούσεις καλύτερο ήχο.

Τα φοράω και τρέχω χιλιόμετρα, τα φορούσα όλο το καλοκαίρι και με πολύ ιδρώτα. Πολύ ανθεκτικά. Δεν πέφτουν με τίποτα από τα αυτιά. Απλά τα buds+ τα νιώθω πιο φιλικά στο αυτί. Δε νιώθω καμία ενόχληση δηλαδή ενώ με τα buds στην αρχή ή όταν τα φοράω ώρες κάπως με ενοχλούν, έστω και λίγο.

Το μόνο αρνητικό που έχω δει είναι το γεγονός ότι υπάρχει πιθανότητα κάποιες φορές το ένα εκ των δύο ακουστικών να παραμένει ανενεργό. Να μη συνδέεται δηλαδή.

Στο διαδίκτυο φαίνεται πως το φαινόμενο είναι σχετικά συχνό αλλά υπάρχουν τρόποι που μπορεί να σε βοηθήσουν ώστε να επανασυνδεθεί το αποσυνδεδεμένο ακουστικό.

Σε μένα συνέβη μία φορά στα buds+ όταν πήγα να κάνω κάποιο update των ακουστικών. Όσο κι αν προσπάθησα δε γινόταν επανασύνδεση, αλλά ευτυχώς λόγω εγγύησης τα επέστρεψα στο μαγαζί από όπου τα αγόρασα το οποίο με τη σειρά του τα έστειλε στη Samsung η οποία μου τα αντικατέστησε.

Είναι τέλεια. Καμία σχέση με τα Bluetooth ακουστικά με καλώδιο που χρησιμοποιούσα. Άπαξ και έβαλα τα buds, ο ήχος η αυτονομία η άνεση η σταθερότητα στο αυτί βρίσκονται σε άλλο επίπεδο. Καμία σύγκριση. Είναι πολύ μπροστά.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα η φιλοσοφία των tws είναι αυτή, το ένα γίνεται master (σε πολλά μοντέλα το ρόλο τον παίζει είτε το δεξί είτε το αριστερό) και το άλλο slave.

Οκ, δε θα μιλήσω για όλα τα ακουστικά, αλλά έτσι έχω διαβάσει παίζουν τα Liberty Air 2 που έχω.

(π.χ. στις διαθέσιμες bluetooth συσκευές στο κινητό μου, μου εμφανίζει "Liberty Air 2" και "Liberty Air 2 L". Ενώ και τα δύο έχουν γίνει paired, μόνο το πρώτο είναι συνδεδεμένο και έτσι το δεξί μοιράζει στο αριστερό, και συνεπώς ακούω και στα δύο).

Συνεπώς, η ανομοιομορφία στην μπαταρία είναι αναμενόμενη. Το θέμα είναι πόσο πολύ διαφορά είναι ανεκτή.

btw, τα ξανατέσταρα με συνεχόμενη ακρόαση και το δεξί έπεσε πιο ομοιόμορφα, ίσως να είναι και το firmware update που έκανα, θα δείξει.

Δεν έχω καμία διαφορά με τα pro, αύριο ίσως έχω και τα απλά.. Θα δω και εκεί αν και θα είναι ολοκαινουργια

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

στις σοβαρές μάρκες δεν έπρεπε να έχει διαφορά αριστερό δεξί Τότε δε θα ισχύανε οι χρόνοι που ανακοινώνουν για ομιλία

Καλά δε το λέω?:O

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Έχω τα buds και τελευταία και τα buds+

Απ ότι μου έχουν πει με ακούν καλύτερα με τα buds+

Στον ήχο μεταξύ των δύο δεν έχω δει σημαντική διαφορά. Μη σου πω μ αρέσει καλύτερα ο ήχος των buds.

Δε πέφτουν από τα αυτιά. Και τα δύο μοντέλα είναι εξίσου σταθερά. Από τα τρία μεγέθη που υπάρχουν σε κάθε συσκευασία, διαλέγεις αυτό στο οποίο όταν το φοράς η μουσική ακούγεται καθαρά και με μπάσα χωρίς να χρειάζεται να τα πιέσεις για να ακούσεις καλύτερο ήχο.

Τα φοράω και τρέχω χιλιόμετρα, τα φορούσα όλο το καλοκαίρι και με πολύ ιδρώτα. Πολύ ανθεκτικά. Δεν πέφτουν με τίποτα από τα αυτιά. Απλά τα buds+ τα νιώθω πιο φιλικά στο αυτί. Δε νιώθω καμία ενόχληση δηλαδή ενώ με τα buds στην αρχή ή όταν τα φοράω ώρες κάπως με ενοχλούν, έστω και λίγο.

Το μόνο αρνητικό που έχω δει είναι το γεγονός ότι υπάρχει πιθανότητα κάποιες φορές το ένα εκ των δύο ακουστικών να παραμένει ανενεργό. Να μη συνδέεται δηλαδή.

Στο διαδίκτυο φαίνεται πως το φαινόμενο είναι σχετικά συχνό αλλά υπάρχουν τρόποι που μπορεί να σε βοηθήσουν ώστε να επανασυνδεθεί το αποσυνδεδεμένο ακουστικό.

Σε μένα συνέβη μία φορά στα buds+ όταν πήγα να κάνω κάποιο update των ακουστικών. Όσο κι αν προσπάθησα δε γινόταν επανασύνδεση, αλλά ευτυχώς λόγω εγγύησης τα επέστρεψα στο μαγαζί από όπου τα αγόρασα το οποίο με τη σειρά του τα έστειλε στη Samsung η οποία μου τα αντικατέστησε.

Είναι τέλεια. Καμία σχέση με τα Bluetooth ακουστικά με καλώδιο που χρησιμοποιούσα. Άπαξ και έβαλα τα buds, ο ήχος η αυτονομία η άνεση η σταθερότητα στο αυτί βρίσκονται σε άλλο επίπεδο. Καμία σύγκριση. Είναι πολύ μπροστά.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ για το mini review, η αλήθεια είναι ότι με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα της σταθερότητας των ακουστικών μιας και λόγω μεγέθους της κοιλότητας της κόγχης των αυτιών μου, χρειάζομαι οποιαδήποτε τα wingtips προκειμένου να σταθεροποιηθούν. Είναι και λόγω της κατάστασης που δεν μπορούμε να δοκιμάσουμε τα ακουστικά για να είμαστε σίγουροι.

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν και τα liberty 2 και θα ακολουθήσει σύντομο Review και θα πάνε για πώληση.. Μιας και τα pro δεν έχω αποφασίσει αν είναι καλύτερα.. Πάντως το γυαλιστερό χρώμα δίνει πόντους στα απλά... Όπως και το ipx5.. Μόνο στην ασύρματη φόρτιση κερδίζουν νομίζω τα Pro...

Εκ πρώτης όψεως δεν τα άλλαζω τα anker για την ώρα ούτε με τα buds της Sammy δεν ξέρω για τα + ούτε με της huawei.. Μιλάω καμπάνα και η αυτονομία είναι πολύ δυνατή ενώ ο ήχος είναι τέρμα παραμετροποιησιμος1dd5f8a110a3c615ff38224840f99075.jpg

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση .Ρε παιδιά με την τροχαία τι γίνεται?Χρησιμοποιώ am61,απαγορεύονται επειδή έχουν καλώδιο?

 

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 45 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξεκαθαρίζεται ακριβώς..5e73a3b092baead2ca35025e0f3fa268.jpg

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν και τα liberty 2 air και θα ακολουθήσει σύντομο Review και θα πάνε για πώληση.. Μιας και τα pro δεν έχω αποφασίσει αν είναι καλύτερα.. Πάντως το γυαλιστερό χρώμα δίνει πόντους στα απλά... Όπως και το ipx5.. Μόνο στην ασύρματη φόρτιση κερδίζουν νομίζω τα Pro...

Εκ πρώτης όψεως δεν τα άλλαζω τα anker για την ώρα ούτε με τα buds της Sammy δεν ξέρω για τα + ούτε με της huawei.. Μιλάω καμπάνα και η αυτονομία είναι πολύ δυνατή ενώ ο ήχος είναι τέρμα παραμετροποιησιμος1dd5f8a110a3c615ff38224840f99075.jpg

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η φώτο είναι για τα liberty air 2? Αυτά εδώ δλδ?

https://www.soundcore.com/products/variant/liberty-air-2/A3910011

 

Γιατί τα δικά μου liberty air 2 έχουν την θήκη του link.

Link to comment
Share on other sites

Η φώτο είναι για τα liberty air 2? Αυτά εδώ δλδ?

https://www.soundcore.com/products/variant/liberty-air-2/A3910011

 

Γιατί τα δικά μου liberty air 2 έχουν την θήκη του link.

Λάθος έκανα τα δικά μου είναι τα liberty 2 και liberty 2 pro τα air είναι τα δικά σου

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...