Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Όσα μοντέλα κι αν βάλουν αυτά τα πράγματα θα εξακολουθούν να ειναι αντιαισθητικά στα μάτια μου...
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τελικά κανένα από τα 2 Sony ούτε και το πιο πάνω sport bt αποφάσισα να πάρω και παρήγγειλα από Amazon το παρακάτω που θεώρησα καλύπτει καλύτερα τις αναγκες/γούστα μου και διάβασα τα πιο πολλά θετικά reviews και εντυπώσεις χρηστών.:p

https://www.amazon.co.uk/Optoma-NuForce-BE6I-Bluetooth-Earphones/dp/B01F5YQAS6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1476782973&sr=8-1&keywords=optoma+be6i

http://www.optomausa.com/audioproduct/BE6i

 

Έβγαινε και κανα 15-20 ευρώ πιο φθηνά από ότι στο γερμανικό amazon.

Έχει πέσει πολύ η λίρα και συμφέρει πλέον απ το αγγλικό αγορά.

 

Εντυπώσεις όταν παραλάβω (έν αναμονή να αποσταλεί εντός της ημέρας από το amazon)

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι βαριά και δεν κάθονται καλά στα αυτιά. Είχα παρόμοια της jbl αλλά λόγω βάρους έπεφταν.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι βαριά και δεν κάθονται καλά στα αυτιά. Είχα παρόμοια της jbl αλλά λόγω βάρους έπεφταν.

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

 

Θα φανεί στην πράξη.

Πιστεύω να μην υπάρχει θέμα διότι δεν διάβασα κάτι αρνητικό επι αυτού.

Λογικά σκεπτόμενοι πρέπει η εταιρία να το έχει σχεδιάσει με τρόπο να μην υπάρχει τέτοιο ελάττωμα.

 

Διότι είναι βασικός παράγοντας που επηρεάζει την εμπειρία χρήσης.

 

Αν δω παρ όλα αυτά ότι δεν κάθεται καλά και φεύγει και να πρέπει λίγο και λιγάκι να το κουμπώνω εννοείται θα το επιστρέψω πίσω.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω το ericsson sbh50 και μου εχουν χαλασει τα ακουστικ το ενα δεν παιζει καθολου και μετα απο λιγο καιρο το αλλο ακουστικο κανει διακοπες.Αυτο που θελω να ρωτησω εχω γυρισει ολα τα μαγαζια και δεν εχω βρει σαν ανταλλακτικο τα ακουστικα αυτα.Υπαρχει καποιος που εχει βρει τα σγκεκριμενα ακουστικα εδω η απο εξωτερικο η αν ξερει το κωδικο τους να ψαξω εγω?Με βολευουν πολυ αυτα ρα ακουστικα επειδη ειναι κοντα η αν ξερει καποιος αν μποορω να βρω γενικα ακουστικα κοντα.Ευχαριστω.

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχω το ericsson sbh50 και μου εχουν χαλασει τα ακουστικ το ενα δεν παιζει καθολου και μετα απο λιγο καιρο το αλλο ακουστικο κανει διακοπες.Αυτο που θελω να ρωτησω εχω γυρισει ολα τα μαγαζια και δεν εχω βρει σαν ανταλλακτικο τα ακουστικα αυτα.Υπαρχει καποιος που εχει βρει τα σγκεκριμενα ακουστικα εδω η απο εξωτερικο η αν ξερει το κωδικο τους να ψαξω εγω?Με βολευουν πολυ αυτα ρα ακουστικα επειδη ειναι κοντα η αν ξερει καποιος αν μποορω να βρω γενικα ακουστικα κοντα.Ευχαριστω.

 

Ο κωδικός είναι MH755.

Τα έχω βρει στο ebay.

Γύρω στο 20αρι παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μπορούμε στα sbh 54 να βάλουμε άλλα ακουστικά καλύτερα από αυτά που έχει?

Αν ναι ποια προτείνετε?

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, προς τους κατόχους του Jabra Stealth :

Σας ήρθε σε μαύρο ή διάφανο κουτί ;

Γιατί διαβάζω ότι σε διάφανο είναι πιθανότατα μούφα και το δικό μου που ήρθε έτσι έχει χάλια ήχο με τριξίματα..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μπορούμε στα sbh 54 να βάλουμε άλλα ακουστικά καλύτερα από αυτά που έχει?

Αν ναι ποια προτείνετε?

 

Φυσικα μπορεις να βαλεις και αλλα ακουστικα με 3,5 βυσμα, εγω χρησιμοποιησα τα xiaomi3 και τα hybrid και στο sbh52 και στο 54:)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ακύρωσα την παραγγελία του Optoma BE6i μιας και έκατσα διάβασα περισσότερες αναφορές εντυπώσεις και reviews χρηστών όπου αναφέρουν παράπονα ότι δεν μένει σταθερό από την μια πλευρά των ακουστικών και προχώρησα στη δοκιμασμένη και άκρως επιτυχημένη συνταγή του Tone Platinium/SBH80 στυλ που μου ταιριάζει άψογα και ευχαριστημένος τόσα χρόνια.

 

Έτσι παρηγγειλα το παρακάτω.

https://www.amazon.de/Jabra-kabelloser-Ear-Kopfhörer-telefonieren-Smartphone/dp/B01FDI85UK/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1476869908&sr=8-2&keywords=jabra+halo+smart

http://www.jabra.com/bluetooth-headsets/jabra-halo-smart

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχες πάρει κ τα LG που είναι ίδια σχεδιαστικά? Γενικά κάθε πόσο αγοράζεις bt? Θυμάμαι 2 buying reviews σου το τελευταίο 6μηνο. Τι έπαθαν τα προηγούμενα? Δε σε κάλυψαν η σου αρέσει να αλλάζεις?
me > you
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχες πάρει κ τα LG που είναι ίδια σχεδιαστικά? Γενικά κάθε πόσο αγοράζεις bt? Θυμάμαι 2 buying reviews σου το τελευταίο 6μηνο. Τι έπαθαν τα προηγούμενα? Δε σε κάλυψαν η σου αρέσει να αλλάζεις?

 

 

Εννοείται τα έχω τα LG που είναι εξαιρετικά από όλες τις απόψεις

Απλά μου αρέσει να δοκιμάζω και κάτι άλλο.

Με εξυπηρετεί κι όλας διότι χρησιμοποιώ σχεδόν 16-18 ώρες το 24ωρο Bluetooth τυχαίνει να εχω αρκετές ημέρες και 2 μαζί μου διότι μπορεί κάλλιστα να μείνω από μπαταρία και να έχω πάντα καβάτζα διαθέσιμη.

 

Και όταν θα πάρω 2 μαζί μου θέλω να μην είναι τα ίδια.

 

Τα κρατάω και πολλά χρόνια.

Ήδη 2.5 έτη έχω 2 SBH 80

3.5+ έτη έχω 3 SBH 20 κυρίως για σπίτι τα χρησιμοποιώ(κλήσεις αλλά και ακρόαση από κινητό,tablet)

 

Και τα LG μια 3ετια minimum θα τα κρατήσω.

 

Φροντίζω και να τα χειρίζομαι με προσοχή και έτσι αντέχουν χρόνια,χωρίς υπερβολική επιβάρυνση σε απόδοση μπαταρίας,ούτε φυσικές φθορές με εξαίρεση το SBH 20 που τα 2 ακουστικά χάλασαν και έχω μείνει μόνο με 1 για όλα.

 

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα μπαμ μπαμ με UPS Express από τη χθεσινή παραγγελία.

 

Πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικά βολικό όταν το φοράς τα ακουστικά κουμπώνουν άριστα και μένουν σταθερά στη θέση τους.

 

Απλά άλλαξα το εργοστασιακό μαξιλαράκι με το πιο μεγάλο μέγεθος μιας και είχαν το μεσαίο out of the box που μου φάνηκε μικρό.

 

Ποιότητα μουσικής εξαιρετική λίγο που άκουσα.

 

Μου αρέσει πολύ που μπροστά όταν δεν τα φορας ενωνονται με μαγνήτη μπροστά τα 2 ακουστικά που είναι αρκετά δυνατό και τα κρατάει σταθερά στη θέση ακόμα και όταν κινείσαι.

 

Αυτά σαν πρώτες εντυπώσεις.

 

Εδώ φωτό

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161020/fac10bb66d16dcc4ca7f764f1340b5e6.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161020/a0b1497c0d23bf92ceb582e30884021e.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161020/faa11b2e7c68308feecb824b167d90a8.jpg

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση που ισως ειναι χαζη αλλα....εαν βαλεις στο τηλ τα hands free (μονο και μονο για κεραια) η αν εχεις κινητο που παιζει χωρις hands free ραδιο...στα bluetooth θα μπορεις να ακους το ραδιο?
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση που ισως ειναι χαζη αλλα....εαν βαλεις στο τηλ τα hands free (μονο και μονο για κεραια) η αν εχεις κινητο που παιζει χωρις hands free ραδιο...στα bluetooth θα μπορεις να ακους το ραδιο?

Όχι. Αν θέλεις να ακούς ραδιόφωνο μέσω Bluetooth γίνεται μόνο μέσω internet radio

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Αν θέλεις να ακούς ραδιόφωνο μέσω Bluetooth γίνεται μόνο μέσω internet radio

του στυλ ... μουσικη δεν θα ακουω δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άνθρακας ο θησαυρός με το bt.

Έχει κάποια χτυπητά τρωτά κυρίως εργονομίας αλλά και λειτουργικότητας/φιλικότητας σε χρήση.

 

Πρώτα από όλα το καλώδιο που κρέμονται τα ακουστικά είναι πολύ ιδιαίτερα(κάπως αρκετά πλατια) και παράλληλα δύσχρηστα από άποψη ότι για να κάτσουν σταθερά τα ακουστικά στο αυτί πρέπει να το βάλεις υπό συγκεκριμένη γωνία ώστε και να μην κρέμονται άσχημα πάνω σου αλλά και για να έχεις ελευθερία κινήσεως του κεφαλιού.

 

Σε καποιες γωνιές είναι πιο χαλαρά και σε άλλες σταθερά στη θέση τους

 

Δεν μου εμπνέουν σιγουριά και αυτό αρνητικό.

 

Και πάμε στα αρνητικα από λειτουργικής άποψης.

 

Πρώτα από όλα τα κουμπιά διαχείρισης θέλουν μια παραπάνω πίεση για να ανταποκριθούν και σχετικά δύσχρηστα.

 

Επίσης δεν βολεύουν καθόλου με δεξί χέρι παρά μόνο με αριστερό να διαχειριστείς το οτιδήποτε.

 

 

Λέει ο κατασκευαστής ότι για να πας στο επόμενο κομμάτι πρέπει να πατήσεις επι 1 δευτερόλεπτο συνεχόμενο.

 

Εγώ το παρατηρώ γύρω στα 2-3 δευτερόλεπτο ότι ανταποκρίνεται και μόνο.

 

Δεύτερο δεν μπορείς να πας ανάποδα αν θες με την καμία πχ σε 2-3 κομμάτια πίσω.

Δεν υποστηρίζει τέτοια λειτουργία

 

Μόνο επανάληψη του παρόν που άκουγες.

 

Τραγικό.

 

 

Κρίμα και έχει εξαιρετική ακουστική ποιότητα και σε μουσική αλλά και σε κλήσεις.

Ιδιαίτερα στο δεύτερο είναι ανώτερο από Sony,LG.

Πολύ καθαρότερο και δυνατό ακουστικό ακόμα και με αέρα και πολύ καλή απομόνωση θορύβου.

 

Επίσης στα πολύ θετικά ότι όταν δεν τα φοράς κολλάνε με μαγνήτη μπροστά σου και είναι βράχος δεν κινούνται δεξιά-αριστερά ακόμα και έντονο περπάτημα ακόμα και ελαφρύ τρέξιμο που δοκίμασα.

 

Επίσης έχουν το πολύ θετικό και ιδιαίτερο πρακτικό όταν είναι με το μαγνήτη μαζί κολλημένα δεχτείς κλήση απλά τα διαχωρίσεις,βάζεις αυτί και απαντάς κατευθείαν.

 

Για να κλείσεις συνομιλία απλά τα ενώσεις και τερματίζεται αυτόματο.

 

Επίσης πολύ καλή εφαρμογή με πλήθος επιλογών και πληροφοριών πχ ποσοστό μπαταρίας επι της % που λείπουν από Sony,LG που έχω σε Notification Center.

 

Δυστυχώς τα αρνητικα πάνω χαλάνε την εμπειρία χρήσης.

 

Σε Sony,LG έχουν πολύ ανώτερη υλοποίηση σε εργονομία/πρακτικότητα και πολύ φιλικό σχεδιασμό,έστω υπολείπονται σε κάποιες λειτουργίες που είναι μεν ευπρόσδεκτα αλλά μόνο εφόσον δεν υπήρχαν τα αρνητικα.

 

Επίσης βολεύει πολύ περισσότερο να υπάρχουν 2 ξεχωριστά panel διαχείρισης από την μια πλευρά music control κουμπιά και από την άλλη σε λειτουργία τηλεφώνου και αυξομείωσης έντασης ηχου.

 

Όπως φυσικά η δυνατότητα να πας επόμενο η προηγούμενο κομμάτι σε ακρόαση μουσικής με την μια απλά πατώντας στιγμιαία μια φορά και όχι το σπαστικό συνεχόμενα.

 

Για αυτό γυρίσει πίσω.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άνθρακας ο θησαυρός με το bt.

Έχει κάποια χτυπητά τρωτά κυρίως εργονομίας αλλά και λειτουργικότητας/φιλικότητας σε χρήση.

 

Πρώτα από όλα το καλώδιο που κρέμονται τα ακουστικά είναι πολύ ιδιαίτερα(κάπως αρκετά πλατια) και παράλληλα δύσχρηστα από άποψη ότι για να κάτσουν σταθερά τα ακουστικά στο αυτί πρέπει να το βάλεις υπό συγκεκριμένη γωνία ώστε και να μην κρέμονται άσχημα πάνω σου αλλά και για να έχεις ελευθερία κινήσεως του κεφαλιού.

 

Σε καποιες γωνιές είναι πιο χαλαρά και σε άλλες σταθερά στη θέση τους

 

Δεν μου εμπνέουν σιγουριά και αυτό αρνητικό.

 

Και πάμε στα αρνητικα από λειτουργικής άποψης.

 

Πρώτα από όλα τα κουμπιά διαχείρισης θέλουν μια παραπάνω πίεση για να ανταποκριθούν και σχετικά δύσχρηστα.

 

Επίσης δεν βολεύουν καθόλου με δεξί χέρι παρά μόνο με αριστερό να διαχειριστείς το οτιδήποτε.

 

 

Λέει ο κατασκευαστής ότι για να πας στο επόμενο κομμάτι πρέπει να πατήσεις επι 1 δευτερόλεπτο συνεχόμενο.

 

Εγώ το παρατηρώ γύρω στα 2-3 δευτερόλεπτο ότι ανταποκρίνεται και μόνο.

 

Δεύτερο δεν μπορείς να πας ανάποδα αν θες με την καμία πχ σε 2-3 κομμάτια πίσω.

Δεν υποστηρίζει τέτοια λειτουργία

 

Μόνο επανάληψη του παρόν που άκουγες.

 

Τραγικό.

 

 

Κρίμα και έχει εξαιρετική ακουστική ποιότητα και σε μουσική αλλά και σε κλήσεις.

Ιδιαίτερα στο δεύτερο είναι ανώτερο από Sony,LG.

Πολύ καθαρότερο και δυνατό ακουστικό ακόμα και με αέρα και πολύ καλή απομόνωση θορύβου.

 

Επίσης στα πολύ θετικά ότι όταν δεν τα φοράς κολλάνε με μαγνήτη μπροστά σου και είναι βράχος δεν κινούνται δεξιά-αριστερά ακόμα και έντονο περπάτημα ακόμα και ελαφρύ τρέξιμο που δοκίμασα.

 

Επίσης έχουν το πολύ θετικό και ιδιαίτερο πρακτικό όταν είναι με το μαγνήτη μαζί κολλημένα δεχτείς κλήση απλά τα διαχωρίσεις,βάζεις αυτί και απαντάς κατευθείαν.

 

Για να κλείσεις συνομιλία απλά τα ενώσεις και τερματίζεται αυτόματο.

 

Επίσης πολύ καλή εφαρμογή με πλήθος επιλογών και πληροφοριών πχ ποσοστό μπαταρίας επι της % που λείπουν από Sony,LG που έχω σε Notification Center.

 

Δυστυχώς τα αρνητικα πάνω χαλάνε την εμπειρία χρήσης.

 

Σε Sony,LG έχουν πολύ ανώτερη υλοποίηση σε εργονομία/πρακτικότητα και πολύ φιλικό σχεδιασμό,έστω υπολείπονται σε κάποιες λειτουργίες που είναι μεν ευπρόσδεκτα αλλά μόνο εφόσον δεν υπήρχαν τα αρνητικα.

 

Επίσης βολεύει πολύ περισσότερο να υπάρχουν 2 ξεχωριστά panel διαχείρισης από την μια πλευρά music control κουμπιά και από την άλλη σε λειτουργία τηλεφώνου και αυξομείωσης έντασης ηχου.

 

Όπως φυσικά η δυνατότητα να πας επόμενο η προηγούμενο κομμάτι σε ακρόαση μουσικής με την μια απλά πατώντας στιγμιαία μια φορά και όχι το σπαστικό συνεχόμενα.

 

Για αυτό γυρίσει πίσω.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

σε τετοιου στυλ ακουστικα νομιζω της lg ειναι τα κορυφαία .Δυο μοντέλα που εχω δοκιμασει ειναι super απο ηχο εργονομια και μπαταρια.Παντως κα τα συγκεκριμενα που γράφεις φαίνονται ενδιαφεροντα

Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια παρέα με τα Sony bh20. Πλέον έπεσε η απόδοση της μπαταρίας και η ένταση του ακουστικου. Υπάρχει καμία πρόταση για κάτι αντίστοιχο; δηλαδή, να πιάνει με κλιπ στο πουκάμισο και να έχει διπλό ακουστικό. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

του στυλ ... μουσικη δεν θα ακουω δηλαδη?

Ασφαλώς και θα ακούς μουσική. Όλους τους σταθμούς που υπάρχουν στα FM και αρκετούς ιντερνετικούς που τους προτιμώ γιατί δεν έχουν διαφημίσεις. Απλά θα καταναλώνεις δεδομένα όταν δεν είσαι σε WiFi και μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια παρέα με τα Sony bh20. Πλέον έπεσε η απόδοση της μπαταρίας και η ένταση του ακουστικου. Υπάρχει καμία πρόταση για κάτι αντίστοιχο; δηλαδή, να πιάνει με κλιπ στο πουκάμισο και να έχει διπλό ακουστικό. Ευχαριστώ πολύ.

Τα υπόλοιπα της sony. Ανεβαίνουν σε τιμή βέβαια.

Νομίζω και η Nokia έχει βγάλει κάτι αντίστοιχο.

Γιατί δεν παίρνεις το ίδιο;

 

Εστάλη από το Mate 8

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς και θα ακούς μουσική. Όλους τους σταθμούς που υπάρχουν στα FM και αρκετούς ιντερνετικούς που τους προτιμώ γιατί δεν έχουν διαφημίσεις. Απλά θα καταναλώνεις δεδομένα όταν δεν είσαι σε WiFi και μπαταρία

 

αλλο εννοω... αν θα βαλω τα hands free σαν κεραια...δεν θα "βλεπει" το bluetooth οτι ειναι μουσικη για να το ακουω απο εκει?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω.....αυτά που πιάνουν στο λαιμό,εαν πάθει ζημιά ή κοπεί το ενα ακουστικό τι γίνεται;

Γιατί στου πέτου,εαν κοπεί αλλάζεις εύκολα ακουστικά και ότι μάρκας θέλεις,αφού έχουν υποδοχή καρφί 3,5 jack

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...