Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

@andreasomageiras

To SE MW600 νομίζω ότι θα σε βολέψει σε όσα ζητάς.

 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

παιδιά, ψάχνω να βρω ένα μικρό bluetooth ακουστικό, και αν γίνεται να είναι και inear (η απλό αλλά όχι με καλώδιο όπως τα clip, η με over the ear). βρήκα το nokia bh-804, που ειναι μικρό, και κατευθείαν στο αυτί όμως είναι και λίγο παλιό (2008). ή το Jabra JX-20 που έχει όμορφο σχεδιασμό,(όμως πανάρχεο)-jabra arrow αλλά δεν ξέρω αν αυτό γύρω από το αυτί είναι αποσπώμενο.υπάρχει κάτι ανάλογο να το χρησιμοποιώ με το galaxy s2 μου? βέβαια το τέλειο για μένα θα ήταν διαστάσεις σαν το bh-804 (και μικρότερες)+in ear+noise cancellation technology+δόνηση ή κάποιος ήχος που να βγαίνει από το bluetooth όταν έχω εισερχόμενες κλήσεις.... (πολλά ζητάω?)

 

Plantronics M1100 ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

 

Τα κινητα μου είναι το iphone 3G και το Nokia 5800.

Ειχα καταληξει στο να αγορασω το Voice Clip 609, αλλα επειδη βρισκομαι στις Σερρες και το μονο που μπορω να βρω από itech είναι το Voice Clip 310 (βεβαια το 609 μπορω να το παραγγειλω).

Αυτό που θελω να ρωτησω είναι αν οι μονες διαφορες τους είναι το multipoint (το οποιο δεν μου ειναι απαραιτητο) και το Clear Voice Capture και αν μπορω να ακουω την μουσικη του κινητου μου στο Bluetooth.

 

Αν βεβαια εχετε κι αλλες προτασεις, θα ηθελα να τις "ακουσω".

 

Απαραιτητες προυποθεσεις για την αγορα του Bluetooth ειναι:

1. να ακουγομαι καλα

2. να εχει καλωδιακι για να μην ειναι στο αυτι μου το ιδιο το bluetooth

3. να ακουω την μουσικη του κινητου.

4. κοστος <35 €

 

Ευχαριστω

 

Για μενα καμια απαντηση κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ κάνοντας μια ανασκαφή σε ενα συρτάρι βρήκα ένα ξεχασμένο bluetooth είναι το "Supertooth nano" Προσπάθησα να το συνδέσω στο N8 αλλά δεν... Έψαξα μάταια να βρω το manual όπως και αρκετές σελίδες του forum χωρις να μπορεσω να βρω κατι. Υπαρχει πρόβλημα συμβατότητας καθώς το Bluetooth είναι αρκετά παλιο? Υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλως σας βρήκα!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ειμαι κι εγω απο τους ατυχους που εφαγαν την κοροϊδια με το "Multipoint" της SE. Πηρα το MW600 και τσαμπα 50 ευρω. Θα ηθελα αν υπαρχει να μου προτεινετε καποιο bluetooth με πραγματικο Multipoint και αναγνωριση κλησης, ειτε φωνητικη(να μου αναγγελει τις επαφες στο ακουστικο) ειτε με οθονη(το οποιο και προτιμω). Το κοστος δεν ειναι θεμα.

Υ.Γ. : Ειχα δει το BlueAnt Q2 αλλα σε e-mail μου η εταιρια απαντησε οτι η "text-to-speech" τεχνολογια που χρησιμοποιει το κινητο για την αναγνωριση κλησης δεν υποστηριζει ελληνικα... Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

@andreasomageiras

To SE MW600 νομίζω ότι θα σε βολέψει σε όσα ζητάς.

 

2η ερώτηση,

Υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει και σαν ασύρματο "ακουστικό / μικρόφωνο" συνδεδεμένο και σε κάποιο λάπτοπ;

Νομίζω πως κάπου το είχα ακούσει αλλά δε θυμάμαι για ποια συσκευή ήταν!

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

2η ερώτηση,

Υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει και σαν ασύρματο "ακουστικό / μικρόφωνο" συνδεδεμένο και σε κάποιο λάπτοπ;

Νομίζω πως κάπου το είχα ακούσει αλλά δε θυμάμαι για ποια συσκευή ήταν!

 

και βέβαια λειτουργεί και έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Αν το laptop έχει bluetooth δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην γίνεται όπως επιβεβαιώνει και ο psybill
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα το Ezi BB-04 Clip on...Ξερει καποιος να μου δωσει καποιες πληροφοριες ;;;
Link to comment
Share on other sites

το MW600 το έχω συνδέσει στο Asus eee 1000HE (με ενσωματωμένο δέκτη ΒΤ) και μπορούσε να χρησιμοποιηθεί είτε για μουσική είτε και για msn/skype!!!!

και πάνω στην οθόνη του MW600 αντί να εμφανίζει κινητό εμφανίζει έναν υπολογιστή

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα το Ezi BB-04 Clip on...Ξερει καποιος να μου δωσει καποιες πληροφοριες ;;;

 

Αυτό είχα πριν πάρω το MW600. Έχει της παναγίας τα μάτια πάνω αλλά αυτό δε το κάνει λιγότερο απαράδεκτο από ότι είναι.

 

Τα καλά του:

-Ραδιόφωνο FM.

-Αναγνώριση κλήσης (βγάζει μόνο το νούμερο, όχι όνομα)

-Πομπός FM για να μιλάς από το ραδιόφωνο του αυτοκινήτου.

 

Τα αρνητικά του:

-Έχει δύο σετ ακουστικά, ένα μονό κι ένα διπλό αλλά και τα δύο έχουν καλώδιο 1 μέτρο και είναι απαράδεκτα από άποψη ποιότητας ήχου. Δε μπορείς να συνδέσεις άλλα γιατί χρησιμοποιεί 8pin mini usb υποδοχή και δεν είναι για φόρτισμα μόνο. Εκεί συνδέονται όλα.

 

-Δε φορτίζει με άλλο καλώδιο εκτός αυτού της συσκευασίας. Ενώ υπάρχουν πολλά τέτοια καλώδια (η υποδοχή χρησιμοποιείται συχνά κυρίως από bluetooth αλλά και από άλλες μικρές συσκευές), χρειάζεται το δικό του. Δεν ακολουθεί δηλαδή τη στάνταρ συνδεσμολογία του 8 pin USB που μπορείς να βρεις στο εμπόριο. Ευτυχώς αν συνδέσεις άλλο καλώδιο δε καίγεται αλλά αν πάθει κάτι το καλώδιο, πετάς το bluetooth.

http://www.dcables.net/store/i/is.aspx?path=/ProductImages/usb/generic/USB197_Combined_200x200.jpg

 

-Η μπαταρία φόρτισε μόνο 2 φορές πλήρως. Μετά γέμιζαν μόνο τα 3 από τα 4 κουτάκια. Η φόρτιση δεν ολοκληρωνόταν ακόμη κι αν άφηνα το bluetooth να φορτίζει 24ωρα ολόκληρα. Το τελευταίο κουτάκι αναβόσβηνε μόνιμα. Από αυτονομία, μάλλον λόγω του θέματος της μπαταρίας, δεν κρατούσε ούτε μέρα. Και δε μιλάμε για ομιλία, μιλάμε για αναμονή. Τις πρώτες δύο φορές που φόρτισε πλήρως άντεξε 5-6 μέρες.

 

-Διαλέγεις ανάμεσα σε multipoint και σε AD2P. Αν θες ποιοτική μεταφορά ήχου για να ακούς πχ τη μουσική από το κινητό σου, το ξεχνάς το multipoint του. Βέβαια με τα ακουστικά που έχει και που είσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσεις τι να το κάνεις το A2DP...

 

-Η οθόνη δε φαίνεται εκτός αν είσαι σε σκοτεινό χώρο. Αν είναι μέρα, ξέχνα το. Είναι και γυαλιστερό και δεν έχεις καμία ελπίδα. Αλλά ακόμη και σε σκοτεινό χώρο βλέπεις να αχνοφαίνεται. Τόσο αδύνατη είναι.

 

-Στο τέλος χάλασε και το ραδιόφωνο, πομπός και δέκτης. Άναβε, συντόνιζε αλλά δεν άκουγες τίποτα.

 

-Ποιοτικά απαράδεκτο. Άνετα κερδίζει το βραβείο των χειρότερων πλαστικών που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν. Και αν λάβω υπόψιν τα παραπάνω δεν είναι μόνο η τα εξωτερικά που είναι κακά ποιοτικά.

 

-Δύσχρηστο μέχρι αηδίας. Με τα τόσα που έχει, δε θα θυμάσαι με τίποτα, πιο κουμπί η συνδυασμός κουμπιών κάνει τι και πως. Άλλα γίνονται με συνδυασμούς, άλλα με παρατεταμένο πάτημα κάποιου κουμπιού όμως υπάρχουν τόσοι συνδυασμοί που δε μπορείς να θυμάσαι τίποτα και στο τέλος κάνεις μόνο ένα δύο βασικά πράγματα γιατί για τα υπόλοιπα πρέπει να κουβαλάς το manual για να τα κάνεις.

 

-50 Ευρώ. Έλεος, τόσα λεφτά μπορείς να πάρεις σχεδόν οτιδήποτε άλλο υπάρχει εκεί έξω εκτός από τα καλά plantronics. Μη κάνεις τη βλακεία που έκανα εγώ.

 

Όταν χάλασε το ραδιόφωνο χάρηκα. Είχα καλό λόγο να το γυρίσω πίσω! Το MW600 το έβριζα πιο πάνω αλλά είναι πολλές κλάσεις ανώτερο! Γενικά μετά από αυτό δεν αγοράζω ezi ούτε για πλάκα.

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είχα πριν πάρω το MW600. Έχει της παναγίας τα μάτια πάνω αλλά αυτό δε το κάνει λιγότερο απαράδεκτο από ότι είναι.

 

Τα καλά του:

-Ραδιόφωνο FM.

-Αναγνώριση κλήσης (βγάζει μόνο το νούμερο, όχι όνομα)

-Πομπός FM για να μιλάς από το ραδιόφωνο του αυτοκινήτου.

 

Τα αρνητικά του:

-Έχει δύο σετ ακουστικά, ένα μονό κι ένα διπλό αλλά και τα δύο έχουν καλώδιο 1 μέτρο και είναι απαράδεκτα από άποψη ποιότητας ήχου. Δε μπορείς να συνδέσεις άλλα γιατί χρησιμοποιεί 8pin mini usb υποδοχή και δεν είναι για φόρτισμα μόνο. Εκεί συνδέονται όλα.

 

-Δε φορτίζει με άλλο καλώδιο εκτός αυτού της συσκευασίας. Ενώ υπάρχουν πολλά τέτοια καλώδια (η υποδοχή χρησιμοποιείται συχνά κυρίως από bluetooth αλλά και από άλλες μικρές συσκευές), χρειάζεται το δικό του. Δεν ακολουθεί δηλαδή τη στάνταρ συνδεσμολογία του 8 pin USB που μπορείς να βρεις στο εμπόριο. Ευτυχώς αν συνδέσεις άλλο καλώδιο δε καίγεται αλλά αν πάθει κάτι το καλώδιο, πετάς το bluetooth.

http://www.dcables.net/store/i/is.aspx?path=/ProductImages/usb/generic/USB197_Combined_200x200.jpg

 

-Η μπαταρία φόρτισε μόνο 2 φορές πλήρως. Μετά γέμιζαν μόνο τα 3 από τα 4 κουτάκια. Η φόρτιση δεν ολοκληρωνόταν ακόμη κι αν άφηνα το bluetooth να φορτίζει 24ωρα ολόκληρα. Το τελευταίο κουτάκι αναβόσβηνε μόνιμα. Από αυτονομία, μάλλον λόγω του θέματος της μπαταρίας, δεν κρατούσε ούτε μέρα. Και δε μιλάμε για ομιλία, μιλάμε για αναμονή. Τις πρώτες δύο φορές που φόρτισε πλήρως άντεξε 5-6 μέρες.

 

-Διαλέγεις ανάμεσα σε multipoint και σε AD2P. Αν θες ποιοτική μεταφορά ήχου για να ακούς πχ τη μουσική από το κινητό σου, το ξεχνάς το multipoint του. Βέβαια με τα ακουστικά που έχει και που είσαι υποχρεωμένος να χρησιμοποιήσεις τι να το κάνεις το A2DP...

 

-Η οθόνη δε φαίνεται εκτός αν είσαι σε σκοτεινό χώρο. Αν είναι μέρα, ξέχνα το. Είναι και γυαλιστερό και δεν έχεις καμία ελπίδα. Αλλά ακόμη και σε σκοτεινό χώρο βλέπεις να αχνοφαίνεται. Τόσο αδύνατη είναι.

 

-Στο τέλος χάλασε και το ραδιόφωνο, πομπός και δέκτης. Άναβε, συντόνιζε αλλά δεν άκουγες τίποτα.

 

-Ποιοτικά απαράδεκτο. Άνετα κερδίζει το βραβείο των χειρότερων πλαστικών που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν. Και αν λάβω υπόψιν τα παραπάνω δεν είναι μόνο η τα εξωτερικά που είναι κακά ποιοτικά.

 

-Δύσχρηστο μέχρι αηδίας. Με τα τόσα που έχει, δε θα θυμάσαι με τίποτα, πιο κουμπί η συνδυασμός κουμπιών κάνει τι και πως. Άλλα γίνονται με συνδυασμούς, άλλα με παρατεταμένο πάτημα κάποιου κουμπιού όμως υπάρχουν τόσοι συνδυασμοί που δε μπορείς να θυμάσαι τίποτα και στο τέλος κάνεις μόνο ένα δύο βασικά πράγματα γιατί για τα υπόλοιπα πρέπει να κουβαλάς το manual για να τα κάνεις.

 

-50 Ευρώ. Έλεος, τόσα λεφτά μπορείς να πάρεις σχεδόν οτιδήποτε άλλο υπάρχει εκεί έξω εκτός από τα καλά plantronics. Μη κάνεις τη βλακεία που έκανα εγώ.

 

Όταν χάλασε το ραδιόφωνο χάρηκα. Είχα καλό λόγο να το γυρίσω πίσω! Το MW600 το έβριζα πιο πάνω αλλά είναι πολλές κλάσεις ανώτερο! Γενικά μετά από αυτό δεν αγοράζω ezi ούτε για πλάκα.

 

Ευχαριστω για την λεπτομερεστατη πληροφορηση,και μαλλον δεν θα παρω Ezi... Θα βολευτω με καποιο φθηνο itech multipoint μεχρι να βγει κατι με αυτα που θελω... Ποσο αραγε θα περιμενω για ενα Multipoint με οθονη για Caller ID; Δεν νομιζω οτι ζητω πολλα... :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την λεπτομερεστατη πληροφορηση,και μαλλον δεν θα παρω Ezi... Θα βολευτω με καποιο φθηνο itech multipoint μεχρι να βγει κατι με αυτα που θελω... Ποσο αραγε θα περιμενω για ενα Multipoint με οθονη για Caller ID; Δεν νομιζω οτι ζητω πολλα... :(

 

Και γω αυτά ζητούσα και πήρα το Ezi. Μάλλον ζητάμε πολλά. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Με εξαιρεση την οθονη, το i-tech 801 ειναι πολυ καλη συσκευουλα.

Την εχω πανω απο 2 χρονια.

Στα +η πολυ καλη ποιοτητα ηχου, για μουσικη.

Δεν εχει οθονη και ραδιο ομως.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα το i-tech voice clip 609. Είμαι ευχαριστημένος με την ακουστικότητα του αλλά έχω ένα πρόβλημα. Το έχω συνδεδεμένο με ένα iPhone 4 και με ένα LG GX300. Όταν με παίρνουν τηλέφωνο στο iPhone(και μόνο στο iPhone), τότε αυτόματα αποσυνδέεται από το LG. Και μόλις τελειώσω τότε μου στέλνει αίτημα επανασύνδεσης. Έτσι πρέπει να δουλεύει ή είναι ελαττωματικό; Edited by johnakis25
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Samsung Bluetooth HM-1100. Το έχει κανείς η κάποιο παρόμοιο?

Υπάρχει δυνατότητα να μην καλεί την πρώτη κλήση από τη λίστα κλήσεων όταν πατάω το κεντρικό κουμπί? Επειδή πατιέται εύκολα και καλεί συνέχεια..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω εδώ και καιρό ένα bluetooth που να έχει αναγνώριση κλήσης και να εμφανίζει το όνομα και όχι απλά τον αριθμό. αγόρασα προσφάτως το SE MW600 και σε iphone δούλευε κανονικά. στο δικό μου απλά τον αριθμό εμφανίζει. έχει κανείς υπ'όψιν του κάποιο σαν το SE μόνο που να κάνει δουλειά στο wildfire??
Link to comment
Share on other sites

To mw600 δεν συνδέεται με το λαπτοπ μου, μου εχει σπασει πραγματικα τα νευρα. Εχει καποιο προβλημα συμβατοτητας με τα windows 7 ή με τα λαπτοπ hp. Εχω βαλει μεχρι και προηγούμενη έκδοση skype αλλά αποσυνδέεται συνεχώς. Η έλλειψη υποστήριξης είναι απογοητευτική. Με το κινητό και το tablet μια χαρά τα πάει.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θέμα drivers είναι από τη στιγμή που με το tablet παίζει κανονικά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πριν 2 μέρες παρέδωσε το πνεύμα του το i.Tech Bluetooth Clip Vibrate Silver μου και ψάχνω ένα νέο.

Οι απαιτήσεις μου είναι οι εξής:

- Να είναι σχετικά δύσκολο να πατηθεί το κουμπί της επανάκλησης (έχω κάνει τις απίστευτες επανακλήσεις)

- Να είναι της κατηγορίας με το clip με το καλωδιάκι με το ακουστικό και όχι αυτά που στερεώνονται στο αυτί, και να έχει έναν τρόπο στερέωσης του ακουστικού στο κλιπ για να μην ψάχνω πατέντες για να το στερεώνω

- Να έχει αξιοπρεπές ήχο και μικρόφωνο για να με ακούει καθαρά ο συνομιλητής μου (το προηγούμενο έπασχε αρκετά σε αυτόν τον τομέα)

- budget ως 50€.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνομαι τελευταία να δω τι επιλογές έχω για στερεοφωνικά Bluetooth ακουστικά. Έχω στο μυαλό μου δύο μοντέλα, το Nokia BH-214 και το Sony-Ericsson MW-600. Ποιο δουλεύει εγγυημένα καλύτερα με το Nokia Ν8 μου; Με δελεάζει η οθόνη και το ενσωματωμένο ραδιόφωνο στο SE, αλλά δεν ξέρω αν έχω θέματα συμβατότητας (π.χ. έλεγχος play/pause/stop/rew/ff του music player και της έντασης του κινητού από τα χειριστήρια του BT) αποσυνδέσεις κλπ. Με ενδιαφέρει κυρίως η απρόσκοπτη λειτουργία και η πολύ καλή ποιότητα ήχου. Αν είναι να δώσω τόσα χρήματα, να αξίζει. Τα είδα και τα δύο μοντέλα σήμερα στο Public Θεσσαλονίκης και ομολογώ ότι σχεδιαστικά μου άρεσε καλύτερα αυτό της SE. Γνώμες; :what: Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Λογικά, από τη στιγμή που η μουσική επικοινωνία των δυο συσκευών γίνεται με A2DP, δεν θα πρέπει να έχεις πρόβλημα. Μια σκέψη κάνω, δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω με σιγουριά.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί στην πράξη παίζει μεγάλο ρόλο να δουλεύει σωστά το προφίλ AVRCP (Audio Video Remote Control Profile), που στην ουσία επιτρέπει στο BT να ελέγχει την εφαρμογή μουσικής του κινητού. Το MW600 τρέχει την έκδοση 1.4 του συγκεκριμένου προφίλ, που σημαίνει ότι όχι απλά ελέγχει τα music controls (play/pause/previous track/next track) αλλά και απεικόνιση πληροφοριών του τρέχοντος κομματιού. Απλά δεν ξέρω πόσο καλά συνεργάζεται με το Ν8 στην πράξη. Όποιος έχει προσωπική εμπειρία με τις δύο συγκεκριμένες συσκευές, ας ενημερώσει να ξέρω στα σίγουρα. ;) Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει Ελληνικό manual για το Sony Ericsson Bluetooth Stereo Heads FM Radio MW600;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

το βρήκα στο

http://www.sonyericsson.com/cws/support/accessories/detailed/userguide/mw600?cc=gr&lc=el

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...