Jump to content

Moto One Vision


billstamaniac
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την έκανα την αναβάθμιση,το κινητό πάει σφαίρα,απλά όταν βρω χρόνο θα του κάνω και μια επαναφορά,μιας και είναι ,major update...,

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρώτο αρνητικό ότι δεν δουλεύει το WiFi calling,μετα την αναβάθμιση...Έχω Vodafone,με την 9 δούλευε μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την έκανα την αναβάθμιση,το κινητό πάει σφαίρα,απλά όταν βρω χρόνο θα του κάνω και μια επαναφορά,μιας και είναι ,major update...,

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πρώτο αρνητικό ότι δεν δουλεύει το WiFi calling,μετα την αναβάθμιση...Έχω Vodafone,με την 9 δούλευε μια χαρά...

 

Με την Cosmote μετά την αναβάθμιση σε Android 10 δουλεύει κανονικά το WiFi calling και το Volte. Έκανα διαγραφή και καθαρή εγκατάσταση της αναβάθμισης και μετά πάλι διαγραφή και στήσιμο από την αρχή. Όλα σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Με την Cosmote μετά την αναβάθμιση σε Android 10 δουλεύει κανονικά το WiFi calling και το Volte. Έκανα διαγραφή και καθαρή εγκατάσταση της αναβάθμισης και μετά πάλι διαγραφή και στήσιμο από την αρχή. Όλα σούπερ.

 

Καλημέρα,αυτός είναι ο τρόπος μετά από major update,απλα.δεν είχα χρόνο για να κάνω επαναφορά...Το ΣΚ πιστεύω να τα καταφέρω και να κάνω το στήσιμο από την αρχή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα στην παρεα. Ψαχνω για συσκευη με Android One και επεσε το ματι μου και στο One Vision.

Ειδα το review στο gsmarena και τα μονο αρνητικα που λεει ειναι για την μπαταρια, οτι κραταει λιγο παροτι ειναι 3500mAh, και την Selfie camera που ειναι punch hole και αφαιρει λειτουργικοτητα απο το μενου και τις λειτουργιες των εφαρμογων λογω της θεσης τοποθετησης της. Για την καμερα το review λεει πολυ καλα λογια. Οτι εχει πολυ καλη αποδοση και σε φωτο και σε βιντεο μιας και εχει και OIS.

 

Εσεις που το εχετε μπορειτε να σχολιασετε αυτους τους δυο τομεις; Επισης η 21:9 οθοnη πως ειναι σαν αισθηση; Δουλευεται σχετικα ευκολα με το ενα χερι απο πανω εως κατω; To ραδιοφωνο εχει καλη ληψη; Το εξωτερικο ηχειο δυνατο; Εχει καμια λειτουργια Always On Display ή double tap to wake;

 

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν υπαρχει σε καποιο φυσικο καταστημα να το περιεργαστω....

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα. Ψαχνω για συσκευη με Android One και επεσε το ματι μου και στο One Vision.

Ειδα το review στο gsmarena και τα μονο αρνητικα που λεει ειναι για την μπαταρια, οτι κραταει λιγο παροτι ειναι 3500mAh, και την Selfie camera που ειναι punch hole και αφαιρει λειτουργικοτητα απο το μενου και τις λειτουργιες των εφαρμογων λογω της θεσης τοποθετησης της. Για την καμερα το review λεει πολυ καλα λογια. Οτι εχει πολυ καλη αποδοση και σε φωτο και σε βιντεο μιας και εχει και OIS.

 

Εσεις που το εχετε μπορειτε να σχολιασετε αυτους τους δυο τομεις; Επισης η 21:9 οθοnη πως ειναι σαν αισθηση; Δουλευεται σχετικα ευκολα με το ενα χερι απο πανω εως κατω; To ραδιοφωνο εχει καλη ληψη; Το εξωτερικο ηχειο δυνατο; Εχει καμια λειτουργια Always On Display ή double tap to wake;

 

Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν υπαρχει σε καποιο φυσικο καταστημα να το περιεργαστω....

 

Ευχαριστω

 

Ξεκινάμε:

 

Μπαταρία μία χαρά στον μέσο όρο των κινητών. Το ηχείο πραγματικά πολύ καλό!! Η αναλογία της οθόνης με βολεύει πολύ. Η σελφι κάμερα δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα. Το ραδιόφωνο δεν το έχω χρησιμοποιησει. Η οθόνη έχει κάτι σαν always-on ουσιαστικά δεν είναι συνέχεια ανοιχτή αλλά όταν έχεις ειδοποιήση αναβοσβήνει για να σου δείξει ότι κάτι τρέχει και μπορείς να πατήσεις και πάνω.

 

Είναι ότι καλύτερο με στοκ αντροιντ εννοώ και στην τιμή που είναι κοντά στα 250 ευρώ! Το παίρνεις με κλειστά τα μάτια και στο λέει ένας που έχει αλλάξει πάρα μα πάρα πολλά και ακριβά κινητά.

Edited by CPR
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Ψάχνω μήπως το βρω μεταχειρισμένο στις αγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Ψάχνω μήπως το βρω μεταχειρισμένο στις αγγελίες.

 

Μεταχειρισμένο το δίνουν ως και 150€....

Για Android One είναι αυτή τη στιγμή η καλύτερη συσκευή,και είναι και splash proof, πράγμα που εμένα με έχει σώσει....Όπως είπε και ο CPR,ιδίως η μπαταρία είναι καλή,εμένα ας πούμε με βγάζει από 4-6 ώρες οθόνη,ανάλογα την περιοχή που θα κινηθώ....

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω εδώ και μια εβδομάδα για μεταχειρισμένο αλλά δεν βρίσκω. Δεν έχει προφανώς πουλήσει πολύ η συσκευή οπότε υπάρχει και ανομβρία στην αγορά των μεταχειρισμένων...
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω εδώ και μια εβδομάδα για μεταχειρισμένο αλλά δεν βρίσκω. Δεν έχει προφανώς πουλήσει πολύ η συσκευή οπότε υπάρχει και ανομβρία στην αγορά των μεταχειρισμένων...

 

Πάντος πριν κάνα μήνα τα σκότωναν...150-170 τα δίνανε...Σκέψου είδα αγγελία το One Action κάποιος ο έδωσε 100€...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το Action. Το είχα και το Action και τώρα έχω το Vision. Καμιά σχέση. Το Vision είναι πολύ καλύτερο συν ότι έχει και WiFi calling και Volte (Cosmote) που στο Action δεν λειτουργούν.
Link to comment
Share on other sites

Πάντος πριν κάνα μήνα τα σκότωναν...150-170 τα δίνανε...Σκέψου είδα αγγελία το One Action κάποιος ο έδωσε 100€...

Καπου εκει ψαχνω, σε αυτα τα χρηματα.

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το Action. Το είχα και το Action και τώρα έχω το Vision. Καμιά σχέση. Το Vision είναι πολύ καλύτερο συν ότι έχει και WiFi calling και Volte (Cosmote) που στο Action δεν λειτουργούν.

 

Καλημέρα,φυσικά και δεν το συγκρίνω με το Action,απλά έδωσα ένα παράδειγμα τι γντ με τις τιμές,και γενικά το σκότωμα που γίνεται όταν κάποιος θέλει να το δώσει...

Και πραγματικά το One Vision είναι πολύ καλή συσκευή,σε σχέση ε τον ανταγωνισμό...

Αλλά άμα δεν ειναι εμπορική συσκευή,πολλοί αγνοούν την ύπαρξη της...

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το Action. Το είχα και το Action και τώρα έχω το Vision. Καμιά σχέση. Το Vision είναι πολύ καλύτερο συν ότι έχει και WiFi calling και Volte (Cosmote) που στο Action δεν λειτουργούν.

Πιάνει και 4G+;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ρωτησω τους κατοχους επειδη σκεφτομαι να το παρω.

 

Βγαζει 3d photo στο Facebook & Instagram.

 

το θελω για φωτογραφιση μικρων αντκειμενων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μου αρέσει που είναι στο πρόγραμμα android one και έχουμε ακόμα το update του Φεβρουαρίου... Τελικά μόνο pixel.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δυστυχώς το Android One δεν έχει δουλέψει όπως υποσχόταν. Το ίδιο πρόβλημα με τις αναβαθμίσεις έχουν σχεδόν όλες οι Android One συσκευές ανεξαρτήτως εταιρίας. Άρα ναι... με αυτή τη λογική, μόνο Pixel.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια το δακτυλικό αποτύπωμα δουλεύει καλά σε εσας; Σε μένα αρκετές φορές δεν πιάνει το δάχτυλό μου. Έχω δοκιμάσει διάφορες λύσεις όπως το να περάσω το ίδιο δάχτυλο πολλές φορές ή να τα σβήσω και να τα ξαναπεράσω. Δεν το κάνει πάντα βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Για την αντιμετώπιση του project Android one,από τους κατασκευαστές ευθύνεται μόνο η Google...Αν απαιτούσε να ακολουθούν το χρονοδιάγραμμα του προγράμματος δεν θα γίνονται αυτά τα τραγελαφικά...Αλλά αφού δεν νοιάζεται η Google,θα νοιαστουν οι κατασκευαστές???

 

Όσο αφορά το δακτυλικό,έχω και εγώ κατά καιρούς προβλήματα,βασικά πολλές φορές δεν πιάνει,ιδίως με ιδρωμενα χέρια...

 

Πάντος εγώ του αναγνωρίζω ένα μεγάλο συν...Χθες και σήμερα έβρεχε πολύ,και είχα βγει για δουλειά...

Χρησιμοποιώ στην βροχή το Samsung Note 8,αλλά χθες και σήμερα είπα να δοκιμάσω το One Vision... Πραγματικά με βρεγμένη οθόνη ότι πατούσα το έγραφε...Δύο τρεις.φορες να έπιασε λάθος αριθμό...

Note δεν είναι φυσικά που όσο βρεγμένη και να είναι η οθόνη δεν καταλαβαίνει τπτ,αλλά έχουν κάνει καλή δουλειά και στο One Vision στην προφύλαξη για βροχή...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ακόμα και σήμερα είναι ότι καλύτερο υπάρχει σε android one συσκευή. Εμένα με καλύπτει πλήρως και θεωρώ ότι είμαι απαιτητικός χρήστης.

 

Παρήγγειλα μία δεύτερη συσκευή λόγω της προσφοράς που έβγαλε ο Γερμανός. Δυστυχώς όμως συγκρίνοντας την με την συσκευή που ήδη έχω η οθόνη της δεύτερης ήταν κίτρινη και πολύ πιο χαμηλής φωτεινότητας. Έβαλα και τις δύο σε ακριβώς ίδια επίπεδα φωτεινότητας και ήτανε μεγάλη η διαφορά οπότε και το επέστρεψα πίσω.

 

Ευτυχώς είχα την πρώτη συσκευή και φάνηκε η διαφορά αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ χθες το Vision One απο τον Γερμανό.

 

Πρόβλημα με την οθόνη δεν έχω, τη βρίσκω φωτεινή και με όμορφα χρώματα. Κίτρινη χροιά και χαμηλή φωτεινότητα έχει μόνο με το Νight Light ενεργοποιημένο.

Το θέμα που έχω με το δακτυλικό αποτύπωμα είναι οτι ο αισθητήρας είναι τοποθετημένος πιο χαμηλά απ' ότι θα ήθελα και τον αγγίζω με την κορυφή του δαχτύλου με αποτέλεσμα να μη το αναγνωρίζει. Αν ήταν 4-5 χιλιοστά ψηλότερα, θα ήταν άψογος.

 

Αυτό που με ανησυχεί κάπως είναι η μπαταρία. Σήμερα απο 100% το πρωί, έπεσε στο 20% σε 8 ώρες. Για σύγκριση, το Xiaomi Note 8T με μπαταρία 4000mAh έβγαζε άνετα τη μέρα με πιο βαριά χρήση. Ακόμα, η μπαταρία του Motorola φορτίζει ασυνήθιστα γρήγορα με φορτιστή 5v\2A: σε 60-70 λεπτά πήγε απο 15% στο 80% ενώ μάλιστα χρησιμοποιούσα το κινητό.

 

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κι εγώ χθες το Vision One απο τον Γερμανό.

 

Πρόβλημα με την οθόνη δεν έχω, τη βρίσκω φωτεινή και με όμορφα χρώματα. Κίτρινη χροιά και χαμηλή φωτεινότητα έχει μόνο με το Νight Light ενεργοποιημένο.

Το θέμα που έχω με το δακτυλικό αποτύπωμα είναι οτι ο αισθητήρας είναι τοποθετημένος πιο χαμηλά απ' ότι θα ήθελα και τον αγγίζω με την κορυφή του δαχτύλου με αποτέλεσμα να μη το αναγνωρίζει. Αν ήταν 4-5 χιλιοστά ψηλότερα, θα ήταν άψογος.

 

Αυτό που με ανησυχεί κάπως είναι η μπαταρία. Σήμερα απο 100% το πρωί, έπεσε στο 20% σε 8 ώρες. Για σύγκριση, το Xiaomi Note 8T με μπαταρία 4000mAh έβγαζε άνετα τη μέρα με πιο βαριά χρήση. Ακόμα, η μπαταρία του Motorola φορτίζει ασυνήθιστα γρήγορα με φορτιστή 5v\2A: σε 60-70 λεπτά πήγε απο 15% στο 80% ενώ μάλιστα χρησιμοποιούσα το κινητό.

 

Για να δούμε...

 

Η μπαταρία όντως φορτίζεται πολύ γρήγορα..Με Redmi note 7 που είχα πριν βγαίνει είναι κάνα 2ωρο κάτω σε οθόνη,αλλά σε όλα τα άλλα το προτιμώ....Και φυσικά γλύτωσαν από το MIUI...

Θα σου πρότεινα να μην χρησιμοποιείς το κινητό όταν φορτίζει....

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία όντως φορτίζεται πολύ γρήγορα..Με Redmi note 7 που είχα πριν βγαίνει είναι κάνα 2ωρο κάτω σε οθόνη,αλλά σε όλα τα άλλα το προτιμώ....Και φυσικά γλύτωσαν από το MIUI...

Η μπαταρία έπεσε απο 100% σε 20% με περίπου 2,5 ώρες αναμμένη οθόνη. Μάλλον είναι αρκετά...γενναιόδωρο σε φως, με την εργοστασιακή αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας.

Χθες πάντως, τα πήγε καλύτερα: μετά απο εγκατάσταση 5-6 μηνιαίων αναβαθμίσεων και του Αndroid10 και ίδια χρήση οθόνης είχε πέσει στο 30%.

Θα σου πρότεινα να μην χρησιμοποιείς το κινητό όταν φορτίζει....

Το ξέρω, συνήθως το φορτίζω το βράδυ αλλα...καινούριο παιχνιδάκι είναι, να μην ασχοληθώ λίγο παραπάνω; :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto One Vision

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...