Jump to content

Moto One Vision


billstamaniac
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Network

Technology

GSM / HSPA / LTE

Launch

Announced

2019, May

Status

Available. Released 2019, May

Body

Dimensions

160.1 x 71.2 x 8.7 mm (6.30 x 2.80 x 0.34 in)

Weight

180 g (6.35 oz)

SIM

Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

 

Splash resistant

Display

Type

LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

Size

6.3 inches, 94.0 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio)

Resolution

1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~432 ppi density)

Protection

Corning Gorilla Glass (unspecified version)

Platform

OS

Android 9.0 (Pie); Android One

Chipset

Exynos 9609

CPU

Octa-core 2.2 GHz

GPU

Mali-G72 MP3

Memory

Card slot

microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot)

Internal

128 GB, 4 GB RAM

Main Camera

Dual

48 MP, f/1.7, 1/2", 0.8µm, PDAF, OIS

5 MP, f/2.2, depth sensor

Features

Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama

Video

2160p@30fps, 1080p@30/60fps

Selfie camera

Single

25 MP, f/2.0, 0.9µm

Video

1080p@30fps

Sound

Loudspeaker

Yes

3.5mm jack

Yes

 

Active noise cancellation with dedicated mic

Dolby Audio sound

Comms

WLAN

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot

Bluetooth

5.0, A2DP, LE, EDR

GPS

Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS

NFC

Yes

Radio

FM radio

USB

2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go

Features

Sensors

Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass

Battery

 

Non-removable Li-Po 3500 mAh battery

Charging

Fast battery charging 15W

Misc

Colors

Bronze gradient, Sapphire gradient

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πιστευω πολυ ενδιαφερουσα συσκευή αν εξαιρέσουμε την αναλογια της οθονης που δεν εχω ξαναδουλεψει δεν νομιζω ότι υστερει καπου.

Με παρα πολλα υποσχομενη κάμερα με OIS που δυσκολα βρισκεις σε αυτή την κατηγορια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 227
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι πράγματι μια συσκευή που μόνο θετικά μπορείς να την προσεγγίσεις.

Πολύ καλή οθόνη ωραία χρώματα ωραίες γωνίες πολύ καλό μαύρο,ένα ηχείο αλλά από ότι έχω καταλάβει και έχω δει από reviews ιδιαίτερα δυνατό και καθαρό, φυσικά η κάμερα είναι το δυνατό του σημείο, δίνει και το raw αρχείο που σημαίνει ξεκλείδωτο το camera2api για όποιον ενδιαφέρεται να βάλει και την κάμερα της google πέρα από αυτή της motorola, αυτή η νέα διάσταση δεν μπορείς να την πεις και αρνητική, δίνει ένα πάρα πολύ ωραίο πιάσιμο στη συσκευή η οποία ουσιαστικά δεν μεγαλώνει παρά μόνο ψηλώνει, το ύψος μιας συσκευής δεν μας πολύ αφορά διότι με διάφορες χειρονομίες μπορείς εύκολα να κάνεις τη δουλειά σου, το ύψος μιας συσκευής αφορά μόνο την τσέπη.

Στα 300 ευρώ που θα βγει είναι εξαρχής μία πολύ καλή πρόταση αν λάβουμε υπόψη μας και τις αναβαθμίσεις που θα δεχθεί αυτή η συσκευή και το καθαρό user interface.

Κινήθηκε σωστά εδώ πέρα η motorola δίνοντας ότι πρέπει και τίποτα παραπάνω αλλά το σημαντικό και τίποτα λιγότερο.

Η μπαταρία δεν δείχνει να κρατάει τόσο όσο ο καλός ανταγωνισμός, διαθέτει βέβαια fast charging οπου 10 λεπτά σε μία μπρίζα θα σου δώσει μία μέρα χωρίς άγχος αφού έτσι κι αλλιώς μία μέρα σε έναν μέσο χρήστη θα τη βγάζει εύκολα.

Για κάποιον που δεν θα κάνει κίνηση να το αγοράσει αλλά στο μέλλον όπου η τιμή θα έχει πέσει σίγουρα λίγο πιο κάτω είναι μία πολύ καλή επώνυμη και καθαρή επιλογή.

Το καθαρή το έγραψα δύο φορές διότι το σκέτο android κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο όμορφο και λιγότερο μπελαλίδικο από skins τύπου miui .

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δώσω το honor 8x και ψάχνω.

Ναι είναι πολύ καλό, το gsmarena τουλάχιστον για νυχτερινή λήψη λέει τα καλύτερα. Σε αυτόν τον τομέα δίνω μεγάλη σημασία γιατί είναι κάτι που δύσκολα πετυχαίνουν ακόμα και ακριβές συσκευές (OnePlus 7...). Δεν υστερεί κάπου αλλού (πλην της μπαταρίας).

Το μεγάλο προσόν για μένα είναι το Google one!

Στα 299 στο γερμανικό Amazon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πραγματικά κι εμένα με εντυπωσίασε η συσκευή λόγω του ois, του 1/2" αισθητήρα και της εξαιρετικής τιμολόγησης.

Ο exynos δεν ξέρω τι ρόλο βαράει. Θέλω να τον ψάξω

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δώσω το honor 8x και ψάχνω.

 

Ναι είναι πολύ καλό, το gsmarena τουλάχιστον για νυχτερινή λήψη λέει τα καλύτερα. Σε αυτόν τον τομέα δίνω μεγάλη σημασία γιατί είναι κάτι που δύσκολα πετυχαίνουν ακόμα και ακριβές συσκευές (OnePlus 7...). Δεν υστερεί κάπου αλλού (πλην της μπαταρίας).

 

Το μεγάλο προσόν για μένα είναι το Google one!

 

Στα 299 στο γερμανικό Amazon.

Να φανταστώ λόγο το πως είναι στημένο το Android και όχι για τα updates άσχετος που είναι pure Lenovo πετάει αετό σε αυτόν τον τομέα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
Εμφανίστηκε τελικώς η συσκευή στα καταστήματα;

 

προς το παρον από Ελλάδα μόνο εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πηγα μια βολτα και σε καταστημα δεν υπηρχε ουτε ετοιμοπραδοτο ουτε για επιδειξη.

Αντι να το προωθησουν οι ιδιοι μεχρι να γεμισει η αγορα το σαμποταρουν και αυτοι.

Τελικα δεν γνωριζουμε.αξιζει δεν αξιζει?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Οσο συσκευές βγαίνουν με αυτο τον τροπο ο κοσμος θα παίρνει samsung huawei και xiaomi ως vfm .

Απλα τα πράγματα, σιγά μη κυνηγώ τις πολυεθνικές να μου τα πάρουν.

Παντως μαλλον πρόκειται περι πολύ ενδιαφέρουσας συσκευής.....κριμα.

Link to comment
Share on other sites

δίπλα από το notch (στην ουσία κάμερα) που είναι αριστερά θα δείχνει εικονίδια η μόνο δεξιά;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

https://www.gsmarena.com/motorola_one_vision-review-1932p2.php

 

Αν προσεξεις σε καποια φωτογραφια φαινεται ακριβως διπλα απο την καμερα εχει μια ειδοποιηση της google.

Στην ουσια δηλαδη λειτουργει σαν κινητο χωρις notch.

 

georgeapp

https://www.skroutz.gr/s/19508374/Motorola-One-Vision-128GB.html

6 καταστηματα με παραπλησια τιμη. Προφανως ο γερμονος εδωσε τιμη χωμα για να προλαβει (χωρις βεβαια να εχει την συσκευη)

 

CPR

ακομα δεν εχει βγει ουτε στα βαθη της ανατολης(Αναμονη πιστευω πανω απο 2 μηνες για να πατησει Ελλαδα)

Επισης αναμενωμενη τιμη λενε 35000RS (καπου 450€ ) και εννοουν προφανως ινδια,οποτε η global θα κοστιζει κατι παραπανω.

Σε καμια περιπτωση δεν τα λες παραπλησια.

Edited by vasilimertzani
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ειναι Ενδιαφέρουσα και τιμια συσκευή ,το ξανα γράφω .

Εαν αυτη την περίοδο ηθελα συσκευή θα ηταν ισως και η επιλογή μου.

Θα περπατήσει,λιγο μπασιμο να κανει αναμεσα στα xiaomi και να ακουστεί η αρετή που εχει στα της κάμερας που εκει δινει πλεον εμφαση ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

...πάντως στο φυλλάδιο του Γερμανού των καλοκαιρινών εκπτώσεων το έχει με φωτογραφία διαφορετική....ενα Μοτορολα με notch....

Περιμένουμε τον Αντρέα να το δοκιμάσει όπως είδα στο άλλο site...

Lumia640 DS..WM10:D

FLICKR jon jon (mobile pics)..BUSY

 

GuruShots:https://gurushots.com/jonjon347657/photos

εχει την πλακα του...

Link to comment
Share on other sites

Στα reviews στο YouTube λένε ότι το action είναι ανώτερο του vision (στα videos αλλά ακόμα και στις φωτογραφίες...) πως δικαιολογείται λοιπόν το vision να είναι ακριβότερο από το action στο Amazon;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στα reviews στο YouTube λένε ότι το action είναι ανώτερο του vision (στα videos αλλά ακόμα και στις φωτογραφίες...) πως δικαιολογείται λοιπόν το vision να είναι ακριβότερο από το action στο Amazon;

 

Δεν είναι ακριβότερο το vision, στο γερμανικό amazon θα βρεις πιο φθηνό το δίκαρτο vision από το φθηνότερο action (στο αγγλικό amazon) το οποίο είναι και μονόκαρτο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σκέφτομαι και εγώ να το πάρω από Amazon De στα 233€... Πιστεύω αξίζει....
Βάζεις λινκ σε παρακαλώ;γιατί εμένα το βγάζει 284€ ,το απλό one βγαίνει πιο φτηνό.

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

Edited by bill33
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις λινκ σε παρακαλώ;γιατί εμένα το βγάζει 284€ ,το απλό one βγαίνει πιο φτηνό.

 

Sent from my Moto G (5S) using Tapatalk

 

https://www.amazon.de/Motorola-Smartphone-48-MP-Sensor-5-MP-Dual-Kamera-Schutzcover/dp/B07R26X1V8/ref=mp_s_a_1_1_sspa?keywords=motorola+one+vision&qid=1567405141&s=gateway&sprefix=motorola+&sr=8-1-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUEyVjg4WTQySTUwWjkzJmVuY3J5cHRlZElkPUEwNDU1ODMzM0tDN1E5NElQV0gyMyZlbmNyeXB0ZWRBZElkPUEwMTU0MTYwMUtMWE5RSjdUVDQ1MCZ3aWRnZXROYW1lPXNwX3Bob25lX3NlYXJjaF9hdGYmYWN0aW9uPWNsaWNrUmVkaXJlY3QmZG9Ob3RMb2dDbGljaz10cnVl

Εδώ το έχω βρει

Τώρα βλέπω το έχει 284€,το πρωί το είχε 233€...

Πιο φτηνό βγαίνει το One Action...

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Προσοχή στο one action του αγγλικού Amazon γιατί είναι μονοκαρτο. Στο ιταλικό αυτή τη στιγμή το vision (dual sim) το έχουν 249.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιο από τα δύο είναι καλύτερο; Και ο επεξεργαστής είναι καλή επιλογή από την Μοτό; Μου κάνει εντύπωση που πήγανε σε Samsung. Edited by CPR
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά το έχει πάρει κάποιος να μας κάνει ένα μίνι review της συσκευής;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ανακαλυψα και το Motorola One Vision που στη θεωρια εχει ολα αυτα που θελω:

Αndroid One, 2sim, USB-C, θεωρητικα καλη φωτο και θεωρητικα καλη οθονη.

Εχει και OpticalIS και 128GB.

Παιχνιδια και αυτονομια δεν με νοιαζουν.

Μονο "καλη" φωτο, "καλη" οθονη, και να μην κανει "κουλά" το software.

Οποτε στην θεωρια καλο μου φαινεται.

Εχει ακουστει τιποτα αρνητικο για αυτο?

Με βαση αυτα που σας ειπα, μου φαινεται καλη περιπτωση. Εκτος αν καποιος ξερει κατι παραπανω για καποιο "ελαττωμα"?

 

ΥΓ. στη θεωρια το Motorola One Vision ειναι το πρωτο και "καλυτερο" και το Motorola One Action βγηκε μετα ως φτηνοτερη εκδοση και εχει λιγο χειροτερη φωτο (δεν εχει και OIS) παρα τις 3 καμερες. Σωστα?

Οποτε εγω καλα λεω για το Vision και οχι για το Action, σωστα?

 

Eυχαριστω.

Edited by tommygun
Link to comment
Share on other sites

Το έχει ένας φίλος μου πέρα από αυτονομία (2 φορές την μέρα το φορτίζει) άλλο παράπονο δεν έχει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Moto One Vision

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...