Jump to content

OnePlus 7 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ερώτηση αν παραγγείλω σήμερα παράδοση λέει 25. Κάνει παράδοση Σάββατο η Dhl?

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Αν το πάρεις σήμερα θα παραλαβεις Παρασκευή αν είσαι επαρχεία. Για Σαββατο δεν ειμαι σίγουρος αν κανει παράδοση αλλα ίσως να μπορέσεις να πας να το παρεις απο το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου λέει ship 24h αύριο φεύγει και Παρασκευή παραλαμβάνω αν κλείσω τώρα. Εσένα τι σου λέει;

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου λέει ship 24h αύριο φεύγει και Παρασκευή παραλαμβάνω αν κλείσω τώρα. Εσένα τι σου λέει;

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

 

 

 

25 παράδοση αθηνα ειμαι

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

25 παράδοση αθηνα ειμαι

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Πέμπτη 99% αλλιώς Παρασκευή 100% θα παραλάβεις Άκη. Το αποφάσισες; φεύγεις από huawei;

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές.

Δαχτυλίκο ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά. Ταχύτατο ξεκλείδωμα και με μεγάλη ακρίβεια

 

Ξεκλείδωμα με πρόσωπο εξαιρετικό και ταχύτατο. Παρότι η καμερα ειναι pop up ολα γινονται ακαριαία. Μοναδικό αρνητικό είναι ότι στο απόλυτο σκοτάδι δεν ξεκλειδώνει καθόλου με το πρόσωπο.

 

Οθόνη εξαιρετική αλλά κόντρα στον ήλιο με μαύρο θέμα και φουλ φωτεινότητα δεν βλέπεις άνετα. Σε αυτό φταίει σίγουρα και η ζελατινα αλλά δεν την ξηλωνω ακόμα γιατί δεν θα έχει καθόλου προστασία.

 

Ταχύτητα πλοήγησης στα μενού απλά δεν υπάρχει.

 

Ήχος στερεοφωνικός αρκετά δυνατός και ποιοτικός.

 

Ακουστικό σε συνομιλία κανένα θέμα. Ανοιχτή ακρόαση επίσης πολύ καθαρή και δυνατή

 

Φωτογραφική και κάμερα γενικά δεν έχω δοκιμάσει

 

Μπαταρία θέλω χρόνο

 

Το μέγεθος για τα δικά μου γούστα είναι πάνω από το όριο και ειδικά τώρα που μπαίνουμε στο καλοκαίρι

 

Βάρος δεν με απασχόλησε αρνητικά

 

Μέχρι τώρα overall δικαιολογεί απόλυτα τα 819€ του η συγκεκριμένη έκδοση

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το άτιμο όπως το λες..... Όσο για το video με τις γραμμές που κάποιο θέμα υπάρχει με τον ρυθμο ανανεώσεις απλά θα πω..ότι όλες οι αμολεντ το έχουν.... ευτυχώς η 1+ έχει και dc dimming.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά οι πρώτες εντυπώσεις είναι εξαιρετικές.

 

Δαχτυλίκο ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά. Ταχύτατο ξεκλείδωμα και με μεγάλη ακρίβεια

 

 

 

Ξεκλείδωμα με πρόσωπο εξαιρετικό και ταχύτατο. Παρότι η καμερα ειναι pop up ολα γινονται ακαριαία. Μοναδικό αρνητικό είναι ότι στο απόλυτο σκοτάδι δεν ξεκλειδώνει καθόλου με το πρόσωπο.

 

 

 

Οθόνη εξαιρετική αλλά κόντρα στον ήλιο με μαύρο θέμα και φουλ φωτεινότητα δεν βλέπεις άνετα. Σε αυτό φταίει σίγουρα και η ζελατινα αλλά δεν την ξηλωνω ακόμα γιατί δεν θα έχει καθόλου προστασία.

 

 

 

Ταχύτητα πλοήγησης στα μενού απλά δεν υπάρχει.

 

 

 

Ήχος στερεοφωνικός αρκετά δυνατός και ποιοτικός.

 

 

 

Ακουστικό σε συνομιλία κανένα θέμα. Ανοιχτή ακρόαση επίσης πολύ καθαρή και δυνατή

 

 

 

Φωτογραφική και κάμερα γενικά δεν έχω δοκιμάσει

 

 

 

Μπαταρία θέλω χρόνο

 

 

 

Το μέγεθος για τα δικά μου γούστα είναι πάνω από το όριο και ειδικά τώρα που μπαίνουμε στο καλοκαίρι

 

 

 

Βάρος δεν με απασχόλησε αρνητικά

 

 

 

Μέχρι τώρα overall δικαιολογεί απόλυτα τα 819€ του η συγκεκριμένη έκδοση

Γιώργο αυτό που λες για τη φωτεινότητα αν μπορείς ανέλυσε το λίγο περισσότερο. Αν εξαιρέσεις το μαύρο φόντο; Δεν ξέρω γιατί αλλά νομίζω ότι σε εξωτερικούς χώρους με ήλιο τα πράγματα θα είναι σοβαρά. Πόσο χαμηλότερη είναι η φωτεινότητα του σε σχέση με mate 20, p30, s10; για την ζελατίνα αμφιβάλω ότι θα παίζει τόσο μεγάλο ρόλο. Στο s10 με ζελατίνα η οθόνη είναι καμπάνα κάτω από τον ήλιο.

Επίσης ο ήχος από τα ηχεία είναι επιπέδου s10;

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

μην το συγκρίνεις με το καλύτερο κινητό της αγοράς(s10) κρίμα είναι....

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευτυχής κάτοχος κι εγώ από το μεσημέρι. 2 πράγματα θα πω. Μετά τα 90hz στην οθόνη, οτιδήποτε άλλο σου φαίνεται ότι λαγκαρει παντού. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Επίσης το touch latency απλά λάμπει δια της απουσίας του. Απίστευτο και αυτό. Τέλος να αναφέρω το δακτυλικό που είναι πραγματικά ότι πιο γρήγορο υπάρχει εκεί έξω και είναι κρίμα να το συγκρίνετε με του s10. Δίπλα δίπλα το έχω με του κολλητού μου και τον δουλεύω...

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από συσκευή φίλου, που χρησιμοποίησα για μια ώρα σήμερα.

Οθόνη. Επιτέλους σοβαρή οθόνη από την oneplus. Επιτέλους qhd, καλό screen uniformity και σοβαρό touch. Γενικά, ήρθε η ώρα για την oneplus να δώσει οθόνη από το πάνω ράφι. Αυτό που με χάλασε είναι ότι χάνει σε ευκρίνεια σε συνθήκες ηλιοφάνειας. Indoor δεν έχει θέμα με τη φωτεινότητα. Έξω το καλοκαίρι θα υστερεί ελαφρώς. Σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνά την οθόνη του s10 plus, που έχει το πλέον επαγγελματικό καλιμπραρισμα σε οθόνη στην αγορά αυτή τη στιγμή. Όποιος ισχυριστεί το αντίθετο είναι άσχετος από οθόνες - τόσο απλά.

Ταχυτητα και smoothness φυσικά κορυφαία.

Προσωπικά μου αρέσει η έντονη κουρμπα. Πολλούς θα τους χαλάσει...

Ακουστικό και σήμα GSM στα επίπεδα του 6τ. Κάμερα δεν έχω άποψη από low light. Φυσικά μέρα την είδα άψογη.

Προφανώς και για μπαταρία δεν έχω άποψη

Δακτύλικο κάνει πλάκα στον ανταγωνισμό, ξεκλειδώνει στο μισό χρόνο από το s10 plus μου.

Ηχεια πολύ καλά - στο ίδιο level με τα περισσότερα σύγχρονα κινητά που φοράνε 2 ηχεία.

Γενικά μια ελκυστική και απολαυστική στη χρήση συσκευή, που χαίρεσαι να τη δουλεύεις. Πολλοί θα την πουλήσουν λόγω μεγέθους και θα πάνε σε απλό 7αρι αργότερα.

All in all μια κορυφαία συσκευή, που παίζει champions league...

Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από συσκευή φίλου, που χρησιμοποίησα για μια ώρα σήμερα.

 

Οθόνη. Επιτέλους σοβαρή οθόνη από την oneplus. Επιτέλους qhd, καλό screen uniformity και σοβαρό touch. Γενικά, ήρθε η ώρα για την oneplus να δώσει οθόνη από το πάνω ράφι. Αυτό που με χάλασε είναι ότι χάνει σε ευκρίνεια σε συνθήκες ηλιοφάνειας. Indoor δεν έχει θέμα με τη φωτεινότητα. Έξω το καλοκαίρι θα υστερεί ελαφρώς. Σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνά την οθόνη του s10 plus, που έχει το πλέον επαγγελματικό καλιμπραρισμα σε οθόνη στην αγορά αυτή τη στιγμή. Όποιος ισχυριστεί το αντίθετο είναι άσχετος από οθόνες - τόσο απλά.

 

Ταχυτητα και smoothness φυσικά κορυφαία.

 

Προσωπικά μου αρέσει η έντονη κουρμπα. Πολλούς θα τους χαλάσει...

 

Ακουστικό και σήμα GSM στα επίπεδα του 6τ. Κάμερα δεν έχω άποψη από low light. Φυσικά μέρα την είδα άψογη.

 

Προφανώς και για μπαταρία δεν έχω άποψη

 

Δακτύλικο κάνει πλάκα στον ανταγωνισμό, ξεκλειδώνει στο μισό χρόνο από το s10 plus μου.

 

Ηχεια πολύ καλά - στο ίδιο level με τα περισσότερα σύγχρονα κινητά που φοράνε 2 ηχεία.

 

Γενικά μια ελκυστική και απολαυστική στη χρήση συσκευή, που χαίρεσαι να τη δουλεύεις. Πολλοί θα την πουλήσουν λόγω μεγέθους και θα πάνε σε απλό 7αρι αργότερα.

 

All in all μια κορυφαία συσκευή, που παίζει champions league...

 

Αυτό με την φωτεινότητα να το ελέγξετε χωρίς το screen protector γιατί έτσι λέγαμε και για το εξαρι και μόλις βγάλαμε το screen protector ήταν μια χαρά έξω στο ήλιο.

 

Στάλθηκε από το Le 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απορίες :

 

1) εκτός των s10 που έχουν άλλη τεχνολογία στο αποτύπωμα, για να ξεκλειδώσει το OnePlus το βράδυ , αυξάνει στο φουλ την φωτεινότητα για να αναγνωρίσει το αποτύπωμα;

2) η κουρμπα στις δύο πλευρές πόσο έντονη είναι; Σαν το s6 edge πχ που ήταν απίστευτα άβολο;

3) σαν μέγεθος βολευει; Βλέπω είναι ψηλότερο και από το s10+.

4) η θήκη που έχει μέσα είναι σχετικά οκ μέχρι να βρει κάποιος κάτι καλύτερο;

5) τα ηχεία του συγκρίνονται με αυτά των πρόσφατων ναυαρχιδων;

6) τα animations παραμένουν τα ίδια αν αλλαξεις launcher; Εννοώ τα ζουμ πχ όταν ανοίγεις ή βγαίνεις από μια εφαρμογή.

7) κατεβαίνοντας από τα 90 στα 60 χερτζ στην οθόνη, καταλαβαίνει κάποιος ασχετος ( όχι ο κατοχος του κινητού) την διαφορά;

 

Η φωτεινότητα στον ήλιο, μεγάλη σημασία παίζει η ζελατίνα η εργοστασιακή. Στο τελευταίο OnePlus 6 που είχα ήταν τρομερή η διαφορά με και χωρίς ζελατίνα.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, μέχρι τώρα που έκατσα και το παρατήρησα,δεν είχα καταλάβει ότι έχει ζελατίνα μπροστά. Είναι πάρα πολύ λεπτή. Η θήκη που έχει μέσα είναι μια μετρίου πάχους διάφανη σιλικόνης, μια χαρά μέχρι να έρθει άλλη ,η μέχρι να φύγει το ψυχολογικό του γυμνου τηλεφώνου. Για το δακτυλικό,ναι,ανάβει τέρμα,αλλά δείχνει μόνο την ώρα και το αποτύπωμα,οπότε δεν στραβωνεσαι. Η κουρμπάνι της οθόνης δεν ενοχλεί, όμως θέλει συνήθεια και στο μάτι η γωνία που κανει σε αυτά που δείχνει. Επίσης η δόνηση πολύ αναβαθμισμένη σε σχέση με το 6αρι μου. Το notch, κατάλαβα ότι με είχε κουρασει. Γενικα, πολύ καλή εμπειρία το 7αρι

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Εντυπώσεις από συσκευή φίλου, που χρησιμοποίησα για μια ώρα σήμερα.

 

Οθόνη. Επιτέλους σοβαρή οθόνη από την oneplus. Επιτέλους qhd, καλό screen uniformity και σοβαρό touch. Γενικά, ήρθε η ώρα για την oneplus να δώσει οθόνη από το πάνω ράφι. Αυτό που με χάλασε είναι ότι χάνει σε ευκρίνεια σε συνθήκες ηλιοφάνειας. Indoor δεν έχει θέμα με τη φωτεινότητα. Έξω το καλοκαίρι θα υστερεί ελαφρώς. Σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνά την οθόνη του s10 plus, που έχει το πλέον επαγγελματικό καλιμπραρισμα σε οθόνη στην αγορά αυτή τη στιγμή. Όποιος ισχυριστεί το αντίθετο είναι άσχετος από οθόνες - τόσο απλά.

 

Ταχυτητα και smoothness φυσικά κορυφαία.

 

Προσωπικά μου αρέσει η έντονη κουρμπα. Πολλούς θα τους χαλάσει...

 

Ακουστικό και σήμα GSM στα επίπεδα του 6τ. Κάμερα δεν έχω άποψη από low light. Φυσικά μέρα την είδα άψογη.

 

Προφανώς και για μπαταρία δεν έχω άποψη

 

Δακτύλικο κάνει πλάκα στον ανταγωνισμό, ξεκλειδώνει στο μισό χρόνο από το s10 plus μου.

 

Ηχεια πολύ καλά - στο ίδιο level με τα περισσότερα σύγχρονα κινητά που φοράνε 2 ηχεία.

 

Γενικά μια ελκυστική και απολαυστική στη χρήση συσκευή, που χαίρεσαι να τη δουλεύεις. Πολλοί θα την πουλήσουν λόγω μεγέθους και θα πάνε σε απλό 7αρι αργότερα.

 

All in all μια κορυφαία συσκευή, που παίζει champions league...

Όπως πάντα κατατοπειστικοτατος Βαγγέλη. Τη φωτεινότητα της οθόνης μόνο φοβάμαι και το μέγεθος - βάρος που ξεπερνά το Note 9 που ναι μεν είχα συνηθίσει αλλά τώρα με s10+ θα μου κακοφανει. Τα ηχεία φτάνουν επίπεδο s10 xs max;

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα κατατοπειστικοτατος Βαγγέλη. Τη φωτεινότητα της οθόνης μόνο φοβάμαι και το μέγεθος - βάρος που ξεπερνά το Note 9 που ναι μεν είχα συνηθίσει αλλά τώρα με s10+ θα μου κακοφανει. Τα ηχεία φτάνουν επίπεδο s10 xs max;

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

 

Τα ηχεια, ναι, ειναι στο επιπεδο των τελευταιων καλων υλοποιησεων (s10, p30 pro κλπ)...

Αναφορικα με το βαρος, να πω, πως επειδη η συσκευη εχει μεγαλη επιφανεια, αυτό μοιράζεται και σε ξεγελαει, νομιζοντας οτι προκειται για πιο ελαφρια συσκευη. Αυτο ειναι θετικο. Προσωπικα μου αρεσουν οι πληθωρικες συσκευες, και το 7 προ ειναι μια τετοια.

Η φωτεινοτητα δεν εχει να κανει με ζελατινες κλπ... Ζελατινα φοραει και το s10 plus μου και στο χθεσινο ηλιο ηταν πολυ πιο ευδιακριτη... Ζελατινα ψαχνεις να αφαιρεσεις οταν εχεις μετρια φωτεινοτητα σε εντονο background brightness και ψαχνεις τροπους να μετριασεις την κατασταση με τις αντανακλασεις κλπ.

Προσοχη. Αυτο δε σημαινει πως δεν εχει καλο clarity σε συνθηκες ηλιοφανειας - απλα δεν αγγιζει τις κορυφαιες υλοποιησεις στο χωρο (και ειδικα τωρα το καλοκαιρι ειναι σημαντικη παραμετρος).

Κατι που δεν ανεφερα ειναι πως το ακουστικο κατα τη διαρκεια των κλησεων, επαψε να ειναι το βουτηγμενο στη μετριοτητα ακουστικο των προκατοχων (μεχρι και το 6Τ). Πλεον, πρωταθλητισμο κι εκει η oneplus. Γενικα, η συσκευη εχει ανεβει level...

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο σε όσους παρέλαβαν την κινητάρα (ελέω Amazon θα περιμένουμε λίγο παραπάνω,ας είναι και έτσι τουλάχιστον θα ανταμειψει και με το παραπάνω :p)

 

Τώρα επειδή έγινε πολύ κουβέντα περί οθόνης και in display finger θα αναφέρω τα εξής.

 

Πρώτα απ όλα για εμένα η οθόνη του s10 plus συνολικά είναι από τις χειρότερες από καταβολής Sammy και σε καμία περίπτωση δεν την κατατασω στην κορυφή.

 

Και αυτό διότι είναι συνδυασμός 2 βασικών παραμέτρων πρώτα για την κακιστη απόδοση του λευκού(μακράν από τις χειρότερες υλοποίηση που έχουν δει τα μάτια μου-του p30 pro σε αντιδιαστολη έχει πολύ ανώτερη απόδοση)

 

Και δεύτερον οι 2 τρύπες στην οθόνη μακράν η χειρότερη εμπειρία χρήσης σε οθόνη για φέτος.

 

Ακούω βερεσε δηλώσεις τύπου "είναι θέμα συνήθειας" η "δεν τρέχει και τίποτα" η "δεν με ενοχλεί".

 

Δρακουλοδοντες και τρύπες είναι η μακράν η χειρότερη εμπειρία χρήσης σε οθόνες συνολικά και είναι facto de facto και δεν επιδέχεται αμφισβήτηση.

 

Ένα καρκινωνα χωρίς υπερβολή.

 

Να την βρασω λοιπόν την top φωτεινότητα όταν συνδυάζεται με τα 2 πάνω βασικότερα αρνητικά που έχουν ουσιώδη σημασία σε αυτό που ονομάζουμε εμπειρία χρήσης.

 

Όταν μάλιστα OLED panel τελευταία 2 έτη ακόμα και η χειρότερη υλοποίηση βλέπεις ικανοποιητικοτητα σε εξωτερικές συνθήκες.

 

Δεν είμαστε ούτε 2013 πχ με galaxy s3 ούτε καν 2015 λοιπόν για να συζητάμε για ουσιαστικά το τονίζω θέματα φωτεινότητες.

 

Αυτά έχουν ξεπεραστεί.

 

Και από την άλλη ανάθεμα υπάρχει άνθρωπος σήμερα που κάθεται νταλα ήλιος να το βαράει από πάνω και να κάθεται να παίζει παιχνίδια η να σερφαρει και να πειράζει όλη την ώρα την οθόνη για να λέμε ότι έχει top φωτεινότητα.

 

Ας είμαστε σοβαροί λοιπόν.

 

Αποτελεί μάλιστα και κατόρθωμα για την Sammy ότι και exynos variant υπολείπεται πέρα από πληθως άλλες παραμέτρους σε σχέση Qualcomm ακόμα και στην οθόνη.

 

Η συνολική εμπειρία χρήσης πχ σε note 9 είναι ξεκάθαρα ανώτερη από s10 plus διότι έχει μια άριστη full screen experience συν απουσία αθλιες τρύπες και τέτοια κακιστη απόδοση λευκού.

 

Και πλήρη επιβεβαίωση από τα παρακάτω μετρήσεις όπου συμφωνούν απόλυτα με αυτά που είδα και ο ίδιος από την 1 εβδομάδα συμβίωση μου με s10 plus που κάνει φύλλο και φτερό την υποτιθεμενη "top" υλοποίηση.

 

b9037c30cc7feb554d84524f0956abdf.jpg

 

edc09875b367c082bf06c989649083ba.jpg

 

https://www.anandtech.com/show/14072/the-samsung-galaxy-s10plus-review/11

https://www.notebookcheck.net/Samsung-Galaxy-S10-Smartphone-Review.410629.0.html

 

 

 

Αυτή τη στιγμή 7 Pro παρέχει την ανώτερη εμπειρία οθόνης σε smartphone σήμερα συνδυάζοντας top και μοναδικά χαρακτηριστικά οθόνης(90hz refresh rate,τα χαμηλότερο επίπεδο input latensy στην αγορά) και μια απόλυτη ισορροπία στους υπόλοιπους τομείς σε υψηλότατο επίπεδο χωρίς ακραίες και αντιφατικες αποδόσεις όπως σε s10 plus που έχει πχ top φωτεινότητα με μάπα λευκό και αθλιες τρύπες.

 

 

 

Τώρα όσον αφορά το in display finger μακράν η καλύτερη υλοποίηση είναι η ultrasonic και ας είναι μισό κλικ-1 κλικ πιο αργό.

 

Κλαιν μαιν δηλαδή αν ξεκλειδώνει σε 0.3 έναντι 0.7-1 σε Sammy.

 

Η ουσία είναι ότι η ultrasonic υλοποίηση έχει σε 2 καιρια σημεία συντριπτική υπεροχή.

 

Πρώτα η ασφάλεια και δεύτερον ότι λειτουργεί και με κλειστεί υλοποίηση.

 

Και σε εμένα δούλευε και απόλυτα αξιόπιστα και δεν είχα κανένα παράπονο.

 

Χίλιες φορές oneplus να είχε ultrasonic παρά optical.

 

Βέβαια την κατανοώ διότι ultrasonic στοιχίζει πολύ ακριβότερα και αυτό θα είχε ως αποτέλεσμα η τιμή συσκευής να ήταν πολύ παραπάνω.

 

Απο την άλλη δεν ξέρουμε αν η Sammy έχει συνάψει αποκλειστικη συνεργασία με Qualcomm έτσι ώστε για ευλογο χρονικό διάστημα μόνο η ίδια να έχει την δυνατότητα χρήσης ultrasonic fingerprint sensor.

 

Εύχομαι επόμενα μοντέλα και oneplus να την επιλέξει και μάλιστα σε 2 η 3η γενιά που θα έχουν εξαληφθει τα μείον της τρέχουσας γενιάς που είναι μισο-1 κλικ πιο αργό.

 

Α και ελπίζω σε ultrasonic υλοποίηση σε oneplus αν γίνει και όποτε να συνεχίσει βάζει ωραία και διαφορετικά animation όπως και τώρα,όχι όπως η αχαρη και φτωχή υλοποίηση σε animation σε Sammy.

 

Από την άλλη βέβαια να έχουμε υπόψη ότι BBK όμιλος εργάζεται και σε full screen fingerprint experience όπου θα αποτελεί ένα ακόμα θετικότερο βήμα να μην στηρίζεται το ξεκλείδωμα από ένα αυστηρό σημείο εντός οθόνης αλλά παντού και φυσικά με το πλεονέκτημα από σβηστη οθόνη.

 

Άρα δεν είναι δεδομένο oneplus θα στραφεί σε ultrasonic.

 

Βέβαια έχουμε δρόμο έως τότε και βλέπουμε πως θα εξελιχθεί η τεχνολογία του in display finger sensor.

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν έγραφα για την οθόνη του s10 μου την πέφτανε οι γνωστοί άγνωστοι.

Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι σοβαροί να ανταλλάσουμε και καμιά κουβέντα.

Τεσπα off topic

 

Στάλθηκε από το H9436 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάτσω να κάνω vs με το s10+ που κάποιοι προσπαθούν πάλι για το ποιος την έχει καλύτερη και μεγαλύτερη.

 

Το δαχτυλίκο του ανταγωνισμού κάτω από την οθόνη είναι ανύπαρκτο και σε ταχύτητα και σε ακρίβεια (μοναδική εξαίρεση το P30 Pro που και πάλι είναι αρκετά πίσω) . Σε αυτό δεν τίθεται θέμα και είναι εντελώς αντικειμενικο. Το oneplus 7 προ έχει την κορυφαία, μέχρι σήμερα, υλοποίηση.

 

Στα αρνητικά το ξεκλείδωμα με πρόσωπο στο σκοτάδι δεν υπάρχει ανεξάρτητα από την απόσταση. Ας το δοκιμάσετε και άλλοι να δείτε αν όντως όπως το δικό μου δεν ξεκλειδώνει.

 

Αυτό που με απασχολεί όμως είναι η απόκριση κάτω από τον ήλιο. Δεν παίζω παιχνίδια ούτε σερφαρω απλά κάνω αυτό μου χρειάζεται. Κάνω κλήσεις, διαβάζω τις ειδοποιήσεις μου και τα email μου και δυστυχώς εχθές κόντρα στον ήλιο δεν έβλεπα καλά. Ίσως φταίει η ζελατινα (Οπως έφταιγε και στο 6 και 6Τ) αλλά δεν θα την αφαιρέσω μέχρι να βρεθεί κάτι άλλο που να καλύπτει την οθόνη και να κάνω την δοκιμή πριν το εφαρμόσω. Σημειώνω ότι όλα έγιναν με μαύρο θέμα. Παρόλα αυτά σε σχέση με αλλες κορυφαίες ναυαρχίδες υστερεί. Όπως είπα όμως πρέπει να ελεγχθεί χωρίς προστατευτικο οθόνης διότι και στα προηγούμενα τα ίδια προβλήματα είχα.

Edited by gkp

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το δακτυλικό αν η οθόνη είναι σβηστή εντελώς πιάνει ή θα πρέπει να ανοίξει πρώτα; Δηλαδή αν το έχω ακουμπισμένο σε ένα γραφείο και πατήσω το δακτυλικό απευθείας θα ανοίξει ή πρέπει να πατήσω πρώτο το κουμπί on/off και μετά το δακτυλικό;
Link to comment
Share on other sites

Απορίες :

 

 

4) η θήκη που έχει μέσα είναι σχετικά οκ μέχρι να βρει κάποιος κάτι καλύτερο;

5) τα ηχεία του συγκρίνονται με αυτά των πρόσφατων ναυαρχίδων;

7) κατεβαίνοντας από τα 90 στα 60 χερτζ στην οθόνη, καταλαβαίνει κάποιος ασχετος ( όχι ο κατοχος του κινητού) την διαφορά;

 

Η φωτεινότητα στον ήλιο, μεγάλη σημασία παίζει η ζελατίνα η εργοστασιακή. Στο τελευταίο OnePlus 6 που είχα ήταν τρομερή η διαφορά με και χωρίς ζελατίνα.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

 

4) μια χαρά είναι η θηκουλα για προσωρινά

 

5) Ναι αλλά μην περιμένεις ότι είναι συσκευή που χτυπάει μετάλλιο σε αυτόν τον τομέα

 

7) όχι δεν την καταλαβαίνει την διαφορά. Εδώ οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν αν έχει 2Κ οθόνη μια συσκευή

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα το δακτυλικό αν η οθόνη είναι σβηστή εντελώς πιάνει ή θα πρέπει να ανοίξει πρώτα; Δηλαδή αν το έχω ακουμπισμένο σε ένα γραφείο και πατήσω το δακτυλικό απευθείας θα ανοίξει ή πρέπει να πατήσω πρώτο το κουμπί on/off και μετά το δακτυλικό;

 

Οχι θέλει να κάνεις τακ τακ να ξυπνήσει η οθόνη η να πατήσεις το power button.

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα το δακτυλικό αν η οθόνη είναι σβηστή εντελώς πιάνει ή θα πρέπει να ανοίξει πρώτα; Δηλαδή αν το έχω ακουμπισμένο σε ένα γραφείο και πατήσω το δακτυλικό απευθείας θα ανοίξει ή πρέπει να πατήσω πρώτο το κουμπί on/off και μετά το δακτυλικό;

 

Απλά σκουντας το κινητό και αναβει ελαφριά ο sensor και πατάς αν είναι σε ακίνητο σταθερό σημείο ακουμπισμενο.

 

Αλλιώς εν κίνηση ένα απλό tap η pick up ένα από τα 2 και πάλι ξυπνάει sensor και τον πατάς.

 

 

 

Δεν θα κάτσω να κάνω vs με το s10+ που κάποιοι προσπαθούν πάλι για το ποιος την έχει καλύτερη και μεγαλύτερη.

 

 

Το δαχτυλίκο του ανταγωνισμού κάτω από την οθόνη είναι ανύπαρκτο και σε ταχύτητα και σε ακρίβεια (μοναδική εξαίρεση το P30 Pro που και πάλι είναι αρκετά πίσω) . Σε αυτό δεν τίθεται θέμα και είναι εντελώς αντικειμενικο. Το oneplus 7 προ έχει την κορυφαία, μέχρι σήμερα, υλοποίηση.

 

 

Στα αρνητικά το ξεκλείδωμα με πρόσωπο στο σκοτάδι δεν υπάρχει ανεξάρτητα από την απόσταση. Ας το δοκιμάσετε και άλλοι να δείτε αν όντως όπως το δικό μου δεν ξεκλειδώνει.

 

Αυτό που με απασχολεί όμως είναι η απόκριση κάτω από τον ήλιο. Δεν παίζω παιχνίδια ούτε σερφαρω απλά κάνω αυτό μου χρειάζεται. Κάνω κλήσεις, διαβάζω τις ειδοποιήσεις μου και τα email μου και δυστυχώς εχθές κόντρα στον ήλιο δεν έβλεπα καλά. Ίσως φταίει η ζελατινα (Οπως έφταιγε και στο 6 και 6Τ) αλλά δεν θα την αφαιρέσω μέχρι να βρεθεί κάτι άλλο που να καλύπτει την οθόνη και να κάνω την δοκιμή πριν το εφαρμόσω. Σημειώνω ότι όλα έγιναν με μαύρο θέμα. Παρόλα αυτά σε σχέση με αλλες κορυφαίες ναυαρχίδες υστερεί. Όπως είπα όμως πρέπει να ελεγχθεί χωρίς προστατευτικο οθόνης διότι και στα προηγούμενα τα ίδια προβλήματα είχα.

 

Συγγνώμη αλλά μου κρίνεις από το μαύρο θέμα σε ήλιο.

Ποιος νοημων ανθρώπων στο ήλιο θα κάτσει πχ να σερφαρει ενώ έχει επιλέξει black theme.

 

Το ίδιο στον dailer.

 

Μην τρελαθούμε τώρα μόνο μαζοχας πρέπει να είναι κάποιος να το κάνει αυτό.

 

Σωστά τα λες έχει την κορυφαία υλοποίηση σε απόκριση,αξιοπιστία ταχύτητα.

 

Αλλά είναι λιγότερο ασφαλές και έχει το μειονέκτημα ότι δεν ξυπνάει με σβηστεί οθόνη.

 

Και αυτά είναι αντικειμενικά μειονέκτηματα.

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Οταν καποιοι συνειδητοποιησουν οτι τα φορα δεν ειναι χωρος συγκεντρωσης δελτιων τυπου και αναπαραγωγης "πληρωμενων" reviews, τοτε ισως καταλαβουν οτι το να συγκρινεις ενα component (στην προκειμενη το σημαντικοτερο ενος smartphone - ητοι η οθονη) με ενα benchmark της αγορας (ή αλλιως σημειο αναφορας), για να καταλαβεις την ποιοτητα, τοτε θα εχει νοημα να συζηταμε.

 

Αλλιως αν ξεκινησουν καποιοι να πετανε ενα review μιας σελιδας, εγω να παραθεσω ακομα 15 (και βαλε) που αναφερουν οτι το s10+ εχει την καλυτερη οθονη και γενικα ειναι το πληρεστερο android της αγορας αυτη τη στιγμη και τελικα να βελαζουμε ο καθενας το σκοπο του.

Εδω θα βαζουμε τα δεδομενα, με την κριτικη ματια του καθενος και καλο ειναι αυτοι που αγοραζουν μια συσκευη- γιατι απλα δοκιμαζουν τα παντα- να καταθετουν την αποψη τους απαλλαγαμενοι απο δογματα και φανατισμους, για να βοηθησουν αυτους που θα μπουν να διαβασουν για μια νεα κυκλοφορια και θα πηξουν στους διθυραμβους και τις αμερικανιες τυπου "awesome", "fantastic" αποδοσμενους στα ελληνικα (οπως γινεται παντα σε ενα νημα κινητου).

Αν δεν τους θελετε αυτους, τοτε το φορουμ θα χασει.

 

Το κινητο ειναι φανταστικο, απολαυστικο, μακραν το καλυτερο oneplus που κυκλοφορησε ποτε (και πως θα μπορουσε να μην ειναι δηλαδη) και πιο κοντα στις ναυαρχιδες απο καθε αλλη φορα, ενω τις ξεπερνα και σε καποιους τομεις (fluidity, full screen experience κλπ). Καλυτερη οθονη στην αγορα ΔΕΝ εχει - καποιος θα θελει λευκο του tide (λογω προσωπικης προτιμησης), αλλα αυτο δεν συνεπαγεται σωστο calibration, καποιος αλλος δεν κυκλοφορει 10 ωρες τη μερα κατω απο τον ελληνικο ηλιο (και κατα συνεπεια δε θα αντιμετωπισει προβλημα με τη φωτεινοτητα) κλπ κλπ. Αλλο αυτο ομως κι αλλο το τι σημαινει αντικειμενικα καλυτερη οθονη, απαλλαγμενη απο προσωπικες προτιμησεις. Τοσο απλα ειναι τα πραγματα...

 

Ας ακουσουμε τους νεους κατοχους - τις επομενες μερες θα εχω κι εγω τη δικη μου συσκευη για το απαραιτητο ξεψαχνισμα...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...