Jump to content

Samsung Galaxy A40


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελευταία φορά που είχα Samsung στα χέρια μου ήταν το μακρινό 2015 με το Galaxy S5 Neo. Ψάχνοντας τώρα τηλέφωνο μικρό για το χέρι καθώς "κουράστηκα" πλέον με τα υπερμεγέθη πλακάκια, βολιδοσκοπώ εδώ και μια εβδομάδα αυτό. Διαβάζοντας όμως και τις 15 σελίδες εδώ αλλά και πολλές κριτικές του στο Σκρουτζ, αναρωτιέμαι αν πέρασαν 4 χρόνια ή όχι. Απ' αυτά που βλέπω, πάσχει απ τα ίδια θέματα που έπασχε και το S5 Neo. Υπερθέρμανση, drain στη μπαταρία, πρόβλημα στις εναλλαγές δικτύων... Τα ίδια ακριβώς. Το S5 όταν έπεφτα το βράδυ για ύπνο, με κλειστή οθόνη, σε flight mode και χωρίς WiFi έπεφτε ως και 10% η μπαταρία μέσα στο 6ωρο - 7ωρο. Αν το έκλεινα δε και το άνοιγα, μέχρι να διαβάσει την κάρτα μνήμης ζεμάταγε και έπεφτε και ενα 15αρι% η μπαταρία πάλι. Πέρασαν 4 χρόνια και διαβάζω πάλι σχεδόν τα ίδια. Πείτε καμιά καλή κουβέντα εσείς που το έχετε ρε παιδιά να πάρω τα πάνω μου γιατί το θέλω πολύ αλλά ξενερώνω να "τρώω" στη μάπα και τα ίδια θέματα που είχαμε χρόνια πριν... :D

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έχει εδώ και οχτώ μήνες περίπου η αδερφή μου.το έχω δουλέψει αρκετά.δεννεχω δει κάτι το άσχημο.μια χαρά.μαζεμενη συσκευή.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έχει εδώ και οχτώ μήνες περίπου η αδερφή μου.το έχω δουλέψει αρκετά.δεννεχω δει κάτι το άσχημο.μια χαρά.μαζεμενη συσκευή.
Μακάρι. Κι εγώ αναρωτιέμαι αν ευσταθούν αυτά που γράφονται, ειδικά στις κριτικές στο Σκρουτζ. Είμαι μεταξύ αυτού και του Huawei P30 Lite. Το 'ψηνα πιο πολύ για το A40 λόγω ότι έχω χρόνια να πάρω Samsung αλλά απογοητεύομαι από όσα διαβάζω.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μπαταρία είμαι υπέρ ευχαριστημένος.

Κρατάει περισσότερο από την προηγούμενη xiaomi (Mi a2 lite με 4000 mAh) συσκευή μου.

Την νύχτα πηγαίνοντας για ύπνο και βάζοντας το σε flight mode , το πρωί η μπαταρία είναι στο ίδιο επίπεδο η το πολύ να έχει πέσει 1%

Μιάμιση μέρα μου την βγάζει άνετα. Και το άλλο σημαντικό είναι πως φορτίζει πολύ γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

αναλογα και τη χρηση που θα του κανεις.. εγω με μετρια χρηση βγαζω την μερα για πλακα.. βεβαια δευτερη μερα δε το κραταω επδ δε το λειτουργω κατω απο 20% για να μην εχω μελλοντικα θεματα με τη μπαταρια οπως επισης εχω απενεργοποιημενο το fast charging.. θεματα υπερθερμανσης εχω δει μονο οταν φορτιζει το κινητο που νομιζω οτι ειναι λογικο, χωρις να ειμαι και σιγουρος.. θα στο προτεινα με κλειστα ματια ειδικα σε αυτη την τιμη
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αγόρασα το κινητό λόγο μαζεμένου μεγέθους ραδιοφώνου και οθόνης. Υπάρχει κάπου στο μενού ρύθμιση να φαίνεται πάνω στην μπάρα η ταχύτητα ανεβάσματος και κατεβάσματος;
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να το κανω δώρο σε ενα φίλο, Wifi Calling εχει εαν το αγοράσω απο Skroutζομαγαζο ?

 

Ευχαριστώ,

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σκέφτομαι να το κανω δώρο σε ενα φίλο, Wifi Calling εχει εαν το αγοράσω απο Skroutζομαγαζο ?

 

 

 

Ευχαριστώ,

Καλησπέρα.

 

Έχει wifi calling.

Με Vodafone παίζει μόλις ενεργοποιήσεις την υπηρεσία στον πάροχο (αγορασμένο από σκρουτζομαγαζο). Για τις άλλες εταιρίες δε γνωρίζω.

 

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"The future is already here – it's just not evenly distributed."

William Gibson, The Economist, December 4, 2003

Link to comment
Share on other sites

Περασα χθες απο το media mark και μου ειπαν οτι καταργηθηκε το Α40 ?

Αν ισχυει αυτο ,,ποιος ειναι ο λογος ?

Link to comment
Share on other sites

Περασα χθες απο το media mark και μου ειπαν οτι καταργηθηκε το Α40 ?

Αν ισχυει αυτο ,,ποιος ειναι ο λογος ?

 

σαχλαμάρες, δεν ξέρουν τι τους γίνεται

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οπτικός μια χαρά είναι, αν δεν το κάνω reset θα έχω θέμα;

Edit υπάρχει τρόπος να δω πότε βγήκε στην αγορά το κινητό και πότε ενεργοποιηθηκε;

 

Googlαρε samsung imei check και βαλε το imei της συσκευης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά στην εφαρμογή του καιρού ξέρει κανείς πώς γίνεται αυτόματα ενημέρωση αυτού όταν είναι το κινητό συνδεδεμένο σε WIFI ή χρησιμοποιεί 4g δεδομένα??Ενώ έχω βάλει αυτόματη ανανέωση κάθε 6 ώρες αυτή για κάποιο λόγο δεν γίνεται ποτέ.

Παίζει να έχει πρόβλημα η εφαρμογή???Στο προηγούμενο samsung που είχα, λάμβανα ανά τακτά χρονικά διαστήματα τις ειδοποιήσεις του καιρού όταν άνοιγα δεδομένα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην εφαρμογή του καιρού ξέρει κανείς πώς γίνεται αυτόματα ενημέρωση αυτού όταν είναι το κινητό συνδεδεμένο σε WIFI ή χρησιμοποιεί 4g δεδομένα??Ενώ έχω βάλει αυτόματη ανανέωση κάθε 6 ώρες αυτή για κάποιο λόγο δεν γίνεται ποτέ.

Παίζει να έχει πρόβλημα η εφαρμογή???Στο προηγούμενο samsung που είχα, λάμβανα ανά τακτά χρονικά διαστήματα τις ειδοποιήσεις του καιρού όταν άνοιγα δεδομένα..

νομιζω οτι πρεπει να εχεις ανοιχτο και το gps!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο πάντως κινητό που ήταν samsung και αυτό,έρχονταν κανονικά οι ειδοποιήσεις για καιρό όταν είχα ανοικτά δεδομένα και χωρίς gps... Oπότε δε νομίζω να είναι αυτό αν και θα το δοκιμάσω.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μια ερωτηση παιδια.. το fast cable charging δεν ειναι επιβλαβες για την υγεια της μπαταριας σε βαθος χρονου??

 

Έτσι λένε. Εγώ το έχω απενεργοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λένε. Εγώ το έχω απενεργοποιημένο.

 

Εγώ πάντως το Α5 (2016) πάντα με fast charging το φόρτιζα και μετά από 3 χρόνια δεν είχα πρόβλημα.

Τώρα πάει, μου το έκλεψαν (αυτοί οι ... φουκαριάρηδες μετανάστες).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το Α5 (2016) πάντα με fast charging το φόρτιζα και μετά από 3 χρόνια δεν είχα πρόβλημα.

Τώρα πάει, μου το έκλεψαν (αυτοί οι ... φουκαριάρηδες μετανάστες).

 

Φιλε κι εγω ακομη το Α5 του 2016 εχω,,πηρα στη κορη το Α40 και αυριο λεω να παρω το Α51 για μενα..

Αλλα με κρυα καρδια..απο το μεταλλικο σκελετο θα παμε στο πλαστικο.

Link to comment
Share on other sites

Προχθες ειχαμε μια πτωση του κινητου απο υψος 1,5 περιπου μετρα με την οθονη προς τα κατω.. για καλη μου τυχη εσπασε μονο το προστατευτικο τζαμακι που ειχα βαλει.. κατα τα αλλα ουτε γρατσουνια.. παντα εβαζα στα κινητα tempered glass αλλα ηταν η πρωτη φορα που "εκανε την δουλεια του". θα παω να παρω καινουριο καθως 9 μηνες σχεδον περασαν και το κινητο ειναι σαν καινουριο
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

SOS παιδιά..

Άνοιξε το κινητό Α40 η μικρή το πρωί.. πάει να βάλει το κωδικό της σιμ και δεν πατιεται κανένας αριθμός.

Βλέπεις κανονικά την οθόνη αλλά η οθόνη είναι νεκρή.

Πατώ το κουμπί για να σβήσει ή να κάνω επανεκκίνηση της συσκευής..βγαζει τα εικονίδια στην οθόνη αλλά δεν πατιεται τίποτα.

Βγάζω και την κάρτα σιμ..αλλα τίποτα..

Το βάζω και για φόρτιση και πάλι τίποτα.

Το κινητό δε βραχηκε ούτε έπεσε.

 

Έχετε κάποια ιδέα τι να κάνω μπας και ξεκολλήσει;

Link to comment
Share on other sites

SOS παιδιά..

Άνοιξε το κινητό Α40 η μικρή το πρωί.. πάει να βάλει το κωδικό της σιμ και δεν πατιεται κανένας αριθμός.

Βλέπεις κανονικά την οθόνη αλλά η οθόνη είναι νεκρή.

Πατώ το κουμπί για να σβήσει ή να κάνω επανεκκίνηση της συσκευής..βγαζει τα εικονίδια στην οθόνη αλλά δεν πατιεται τίποτα.

Βγάζω και την κάρτα σιμ..αλλα τίποτα..

Το βάζω και για φόρτιση και πάλι τίποτα.

Το κινητό δε βραχηκε ούτε έπεσε.

 

Έχετε κάποια ιδέα τι να κάνω μπας και ξεκολλήσει;

 

Δοκίμασε να κάνεις Hard reset,πατώντας ταυτόχρονα το power button + volume down.Μολις μπει στο μενού αυτό,πριν πατήσεις hard reset πατα exit,μήπως και ξεκολλήσει!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κάνεις Hard reset,πατώντας ταυτόχρονα το power button + volume down.Μολις μπει στο μενού αυτό,πριν πατήσεις hard reset πατα exit,μήπως και ξεκολλήσει!

 

Αυτό πρέπει να κάνουμε τελικά για να κάνει reset το κινητό..αλλά πατάμε παρατεταμένα αυτά τα 2 κουμπιά για 7 δευτερόλεπτα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ήρθε αναβάθμιση 250mb. Ασφάλεια Ιανουάριος 2020. Τώρα την εγκαθιστώ.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

απο την ημερα της αναβάθμισης προσεξα οτι το Bluetooth δεν λειτουργεί σωστά το έχει προσέξει κάποιος άλλος?
Link to comment
Share on other sites

Δεν δουλεύω και πολύ bluetooth αλλά όσες φορές έβαλα δούλευε.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A40

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...