Jump to content

Samsung Galaxy A40


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αριθμομηχανες εχει απειρες στο playstore. Wifi calling λογικα θα εχει αλλα ισως χρειάζεται το branded λογισμικό της cosmote ή αγορασμένο από αυτούς. Ίσως το φλασαρουν εκ των υστέρων αυτοί. Προσοχή να είναι dual sim αν αγοραστεί από αυτούς. Επίσης, το dual sim δεν το δοκίμασα αλλά μόνο και μόνο που παιρνει ταυτόχρονα δύο sim και microsd κάρτα, ειναι τέλειο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

απο την πρωτη μερα που το πηρα το εχω με δυο σιμ να δουλευει και πραγματικα ειναι αψογο.. ουτε την μπαταρια τρωει πολυ και ειναι και ευκολη η αλλαγη αναμεσα στις 2 σιμ.. wifi calling αν και δεν ξερω τι ειναι, ειδα οτι καπου υπαρχει να το ενεργοποιησεις.. μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι?
Link to comment
Share on other sites

απο την πρωτη μερα που το πηρα το εχω με δυο σιμ να δουλευει και πραγματικα ειναι αψογο.. ουτε την μπαταρια τρωει πολυ και ειναι και ευκολη η αλλαγη αναμεσα στις 2 σιμ.. wifi calling αν και δεν ξερω τι ειναι, ειδα οτι καπου υπαρχει να το ενεργοποιησεις.. μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι?

 

Wi fi calling..

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html

Ουσιαστικά εαν εχεις cosmote router και δεν εχεις σήμα μπορείς να κάνεις κλήσεις μέσω wifi. Ειναι κατι πολυ χρήσιμο εαν εχεις wifi αλλα δεν εχεις καλό σημα.

 

Πες μας Nuckellio πως γινεται η διαχειριση των 2 sim. Δηλαδή εαν μιλας στην 1 γραμμή και σε καλούν στη 2 τοτε δειχνει κατειλλημένο ;

Εαν πχ πας να καλεσεις εναν αριθμο σε ρωτάει απο ποια sim να καλέσει ;

 

Ευχαριστώ.

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

s_wind & r31134 ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας απλά μου κάνει εντύπωση για τι τόσα χρόνια πρώτη φορά βλέπω να λείπει "βασικη" εφαρμογή...
the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πιθανοτητα να απεγκατασταθηκε καταλαθως? Η αληθεια ειναι οτι κατευθειαν εβαλα nova και τις κλασικες εφαρμογες μου και δεν το προσεξα αυτο.

Οπως και να χει,μικρο το κακο.

Link to comment
Share on other sites

Εκει που βλεπεις ολες τις εφαρμογες γραψε στην αναζητηση αριθμομηχανη.

Εμενα την εχει κανονικα.

 

Στάλθηκε από το SM-A405FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι σε αυτη την περιπτωση το δειχνει κατειλλημενο. επισης ανοιγοντας προς τα κατω το μενου ( πως το λενε αυτο οταν κανεις swipe down για να ανοιξεις wifi δεδομενα φακους κλπ.) εχει 3 κουμπια ( 1 για τις κλησεις στο οποιο εχει και την επιλογη ask always , δηλαδη καθε φορα πριν παρεις τηλ να επιλεγεις απο ποια σιμ θελεις. το 2ο ειναι για τα μηνυματα και το τριτο για τα δεδομενα πρεπει να εχεις σαν προεπιλογη μια απο τις 2 σιμ αλλα αλλαζει κατευθιαν απο εκει με ενα πατημα)
Link to comment
Share on other sites

ναι σε αυτη την περιπτωση το δειχνει κατειλλημενο. επισης ανοιγοντας προς τα κατω το μενου ( πως το λενε αυτο οταν κανεις swipe down για να ανοιξεις wifi δεδομενα φακους κλπ.) εχει 3 κουμπια ( 1 για τις κλησεις στο οποιο εχει και την επιλογη ask always , δηλαδη καθε φορα πριν παρεις τηλ να επιλεγεις απο ποια σιμ θελεις. το 2ο ειναι για τα μηνυματα και το τριτο για τα δεδομενα πρεπει να εχεις σαν προεπιλογη μια απο τις 2 σιμ αλλα αλλαζει κατευθιαν απο εκει με ενα πατημα)

 

Σε ευχαριστώ!

Υπάρχει ενα κολπο βεβαια, να κάνεις προώθηση την κάρτα 2 στην κάρτα 1 και στην 1 να ενεργοποιήσεις αναμονή οταν λαμβανεις γραμμή. Οποτε λογικα ετσι δεν θα χανεις κληση απο την γραμμή 2.

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

s_wind & r31134 ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας απλά μου κάνει εντύπωση για τι τόσα χρόνια πρώτη φορά βλέπω να λείπει "βασικη" εφαρμογή...

 

Δεν επιτρεπεται πλεον εδω και καιρο να υπαρχουν ολες οι εφαρμογες προ-εγκατεστημενες .Αυτο θα το διαπιστωσεις εαν κανεις hard reset και σεταρεις την συσκευη .Θα σου βγαλει καταλογο ποιες θελεις να εγκατασταθουν .Εαν δε τον απορριψεις εντελως παραμενει στο google play στις εφαρμογες samsung-electronics.

 

65217400_2234569226578534_1073525830094684160_o.jpg?_nc_cat=103&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_oc=AQlllEMoZGgRRAvKK25J7r_gwbaoSDcrRRjFBUrxgN29EmZXCISd4fIx9_HdgKdKOH0&_nc_ht=z-p3-scontent.fath5-1.fna&oh=a2eb5fe93bab3528f1b5be7a10237af6&oe=5D839FEC

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Παιδια όσοι το εχετε απο μπαταρια πώς ειναι??Χωρις facebook μόνο με ιντερνετ και κλήσεις (απλή χρηση) κραταει 1,5 περιπου μερα.??

Θα το αγορασω μετα το καλοκαιρι λογικα και θα με ενδιεφερε να ακουσω τις αποψεις αυτων που το εχουν ηδη.Ρωταω κυριως γιατι κυκλοφορουν κάποια σχολια που λένε για μετρια μπαταρια..

 

Γενικότερα, τωρα εχω το j5 2017..Θα δω αλλαγη??Αξίζει η αγορα??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Παιδια όσοι το εχετε απο μπαταρια πώς ειναι??Χωρις facebook μόνο με ιντερνετ και κλήσεις (απλή χρηση) κραταει 1,5 περιπου μερα.??

Θα το αγορασω μετα το καλοκαιρι λογικα και θα με ενδιεφερε να ακουσω τις αποψεις αυτων που το εχουν ηδη.Ρωταω κυριως γιατι κυκλοφορουν κάποια σχολια που λένε για μετρια μπαταρια..

 

Γενικότερα, τωρα εχω το j5 2017..Θα δω αλλαγη??Αξίζει η αγορα??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Γενικότερα, τωρα εχω το j5 2017..Θα δω αλλαγη??Αξίζει η αγορα??

Link to comment
Share on other sites

Με βαση αυτο το απευθειας συγκριτικο https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9642&idPhone2=8705 εννοειται οτι αξιζει και μαλιστα πολυ.

Μικροτερη συσκευη και μεγαλυτερη οθονη (σχεδον ολοκληρη οθονη,απουσια bezels),πιο ελαφρυ κατα 20gr.

Aναλυση FullHD εναντι HD.Ταχυφορτιση.Αndroid 9 που λογικα θα παρει τουλαχιστον την επομενη,καλυτερες καμερες και με υπερευρυγωνιο φακο.

Καλυτερο βιντεο.4πλασιο αποθηκευτικο χωρο. Πιο συγχρονο επεξεργαστη.

Παντου βελτιωμενο και σχεδον 2 χρονια πιο νεο.Εχει σοβαρες διαφορες.

Και η τελος η μεγαλυτερη RAM που λυνει τα χερια σε ολα...

Την ιδια σου συσκευη που λεει ο λογος να παρεις σε καινουρια,τουλαχιστον η μπαταρια θα ειναι μερα με τη νυχτα...

Μικρη,κομψη,ελαφρια συσκευη με οθοναρα σχεδον 6 ιντσες!Και σε τιμη πολυ λογικη

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Παιδια όσοι το εχετε απο μπαταρια πώς ειναι??Χωρις facebook μόνο με ιντερνετ και κλήσεις (απλή χρηση) κραταει 1,5 περιπου μερα.??

Θα το αγορασω μετα το καλοκαιρι λογικα και θα με ενδιεφερε να ακουσω τις αποψεις αυτων που το εχουν ηδη.Ρωταω κυριως γιατι κυκλοφορουν κάποια σχολια που λένε για μετρια μπαταρια..

 

Γενικότερα, τωρα εχω το j5 2017..Θα δω αλλαγη??Αξίζει η αγορα??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

τα σχολια περι μετριας μπαταριας λογικα θα ειναι απο αυτους που απλα κοιτανε τα χαρακτηρηστικα του κινητου, βλεπουν την χωρητικοτητα και αμεσως λενε το συμπερασμα τους. εγω που το εχω πανω απο μηνα και με σχετικα 'βαρια' χρηση βγαζει ανετα την μερα. τωρα αφου λες χωρις facebook πιστευω θα σου βγαζει για πλακα την μιαμιση μερα. μπορει να ειναι αρχη και μετα να πεσει η μπαταρια αλλα εχει υπαρξει φορα που με μια φορτηση εβγαλε περιπου 36 ωρες (το φορτησα 10 το βραδυ και το ξαναφορτισα το μεθεπομενο πρωι) και ειχε 8%

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις... Τέλη Σεπτέμβρη θα το έχω στα χέρια μου λογικά..

Αυτό που μου έχει πραγματικά κεντρίσει το ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι το ιδανικό μέγεθός του χωρίς παράλληλα να υστερεί σε δυνατότητες...

 

Πολύ σπάνιο στις μέρες μας να βρεις ένα κινητό πλην apple και (samsung series s) που να μην είναι παντόφλα. Και δυστυχώς τα νέα μοντέλα θα είναι όλο και μεγαλύτερα. Δείτε για παράδειγμα πόσο πιο μακρύ είναι το p30lite σε σχέση με τοn προκάτοχό του (p20lite)..:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το κινητό από κατάστημα της Αθήνας από το Σκρουτζ και με χρήση μισής ώρας υπερθέρμενεται στο πίσω μέρος, είναι φυσιολογικό; το έχει αντιμετωπισει κάποιος άλλος;
Link to comment
Share on other sites

Σε τι συνθηκες? Υπερθερμανση δεν παρατηρησα ακομα.Λιγο ζεστο γινεται οπως στην φορτιση αλλα χλιαρο θα το ελεγα παρα ζεστο.

Μηπως κατι τρεχει στο backround?

Link to comment
Share on other sites

Σε τι συνθηκες? Υπερθερμανση δεν παρατηρησα ακομα.Λιγο ζεστο γινεται οπως στην φορτιση αλλα χλιαρο θα το ελεγα παρα ζεστο.

Μηπως κατι τρεχει στο backround?

 

Με το που άνοιξα το κινητό και έκανα τις ενημερώσεις, εγκατάσταση προγραμμάτων, ήδη στο πρώτο μισάωρο ήταν αρκετά ζεστό στο πίσω μέρος..καινούργιο κινητό είναι μου κάνει εντύπωση

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έγιναν όλες αυτές οι διαδικασίες αρχικής ενεργοποίησης και update μου φαίνεται απολύτως λογικο και φυσιολογικό.

Παρακολουθησε το μέρα με τη μέρα.αν δεις συνεχίζεται κανε του επαναφορά όσο είναι άδεια η συσκευή από εφαρμογές και αρχεία.θεωρω ότι δεν θα χρειαστεί όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Μιας και είμαι κάτοχος του κινητού τις τελευταίες 3-4 μέρες. Γιατί μου δείχνει Ε στο σήμα ίντερνετ ενώ στο προηγούμενο κινητό είχα κανονικά φουλ σήμα; Σε όλες τις τοποθεσίες. Έφτιαξε απλά μια φορά μετά από επανεκκίνηση του κινητού σε μία από τις 2 κάρτες σιμ. Είναι θέμα κινητού; Μήπως έχετε παρόμοιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Πανε ρυθμισεις-συνδεσεις-δικτυα κινητης τηλεφωνιας-λειτουργια δικτυου και επελεξε προτιμωμενο 4G/3G/2G.

Οταν ειναι στην επιλογη 3G/2G και ενω πιανει 3G τρωει φλασια και δειχνει Ε με χαλια ταχυτητα.

Μαλλον θα το δωσω το Α40 για να παω στο S10e. Αν ενδιαφερεται κανεις εδω που εχουμε συμμετοχη πριν το βαλω αγγελια,pm

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα το δωσω το Α40 για να παω στο S10e. Αν ενδιαφερεται κανεις εδω που εχουμε συμμετοχη πριν το βαλω αγγελια,pm

Καλημέρα, μπορώ να σε ρωτήσω γιατί αποφάσισες να το αλλάξεις; ήταν λόγω μπαταρίας ή απόδοσης της συσκευής; ή για άλλους λόγους;

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα από όλα. Έχω δύο συσκευές, αυτό και το ΧΖ3. Θα δώσω και τις δύο και θα πάρω μια καλή, κατά προτίμηση πάλι compact οπότε μόνο το S10e φαινεται να με καλύπτει.

Από απόδοση είναι μια χαρα, δεν κολλαει και ανοίγει τάχιστα ότι του χω βαλει. Μπαταρία πλήρως ευχαριστημενος και θα έχω και πάλι τα ίδια mAh οπότε δεν τίθεται θέμα. Έχει οθοναρα. Περιμένω ένα κλικ καλύτερες φωτο γιατί έχω κακομάθει με το ΧΖ3 που βγάζει απίθανες ημερησιες. Οπότε όσο είναι νωρίς και είναι σε άριστη κατάσταση, σκέφτομαι να τα δωσω και τα δύο για κάτι που συνδυάζει τα καλά χαρακτηριστικά των δύο συσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Πανε ρυθμισεις-συνδεσεις-δικτυα κινητης τηλεφωνιας-λειτουργια δικτυου και επελεξε προτιμωμενο 4G/3G/2G.

Οταν ειναι στην επιλογη 3G/2G και ενω πιανει 3G τρωει φλασια και δειχνει Ε με χαλια ταχυτητα.

Μαλλον θα το δωσω το Α40 για να παω στο S10e. Αν ενδιαφερεται κανεις εδω που εχουμε συμμετοχη πριν το βαλω αγγελια,pm

 

Όχι δυστυχώς τίποτα. Πλέον το πρόβλημα εστιάζεται στην SIM 1 νομίζω γιατί μετά το restart η SIM2 είναι οκ με 4G+.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου έχει το ίδιο πρόβλημα. Το έχω αυτόματο 4g/3g/2g, ενώ σε 4g και 2g συνδέεται κανονικά, το 3g δίκτυο δεν το βλέπει. Μετά από επανεκκίνηση το βλέπει κανονικά για λίγη ώρα και μετά το ξανακάνει.

Ακόμη και αν το ρυθμίσω στο "μόνο 3g" και κάνω αναζήτηση για δίκτυα δεν βλέπει κανένα δίκτυο από κανένα πάροχο.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A40

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...