Jump to content

Xiaomi Mi 9 SE


_Dante_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτά φτιάχνει το νέο update:

 

System

•New: An option for smoothening notch curves on full screen devices

•Updated Android Security Patch to May 2019. Increased system security.

Phone

•Fix: Ending calls took longer time than expected

Lockscreen, status bar, Notification shade

•New: You can choose not to show the fingerprint icon on the turned off screen. Fingerprint unlock will still work normally.

•Optimization: Fingerprint scanner couldn’t be used when TalkBack was on

•Fix: Errors occurred after unlocking device in landscape mode

•Fix: Issues with overlapping in Dual Clock settings

•Fix: Fingerprint shortcuts didn’t work in landscape orientation

•Fix: Sync page couldn’t be refreshed whenever sync was turned on or off in the Notification shade

•Fix: Fingerprint unlock didn’t always work with the screen off

•Fix: Displaying items on the turned off screen couldn’t be turned off on time in some cases

•Fix: Screen didn’t always light up for notifications

Camera

•New: New modes for AI camera

Mi Cloud

•Optimization: We redesigned Mi Cloud’s start page. It looks much better now!

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλα κρινετε τη καμερα απο το καθε βιντεο που ανεβαζει ο καθενας στο youtube?

Ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια πρωτον και δευτερον αυτοι εκει κρινουν και αναλογα με τα συμφεροντα τους.

Σοβαρα review μονο.

Στα λεφτα που παιζει και τωρα απο κινα (230Ε) δεν υπαρχει ουτε για πλακα κατι καλυτερο...

Για μενα μονο το θεμα της μπαταριας θελει διορθωση αμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία μέχρι στιγμής δεν με άφησε ποτέ. Απλά με χαλάει ότι έχει περιθώρια βελτίωσης ώστε να κάνω και περιττή σπατάλη. Ο τύπος στο βίντεο αν δεν έχει ξεχάσει κλειστό το EIS ή αν δεν έχει μπλοκάρει για κάποιο λόγο τότε σίγουρα κάτι περίεργο παίζει. Δεν γίνεται απλά. Κάνω δοκιμές με το βίντεο και τόσο χάλια αποτέλεσμα δεν βγάζω. Τι να πω;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχει πολύ καλό EIS απ΄οτι κατάλαβα. Τράβηξα κανα δυο βίντεο τις προάλλες και δεν έχει κούνημα. Μπαταρία όντως ακόμα δεν ξέρω τι γίνεται αλλά μου φάνηκε αρκετά μεγάλο το update.

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για ποιο κινητό μιλάς; :confused:

 

Για το Mi 9 SE.. είχα 10.2.9 .. και ήταν απαράδεκτη ειδικά τη νύχτα.. από χρώματα, ευκρίνεια.. αφού έψαχνα να το πουλήσω από τη πρώτη μέρα.. σήμερα πήρα 10.3.1.. νομίζω πως διορθώθηκε το πρόβλημα.

Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Για το Mi 9 SE.. είχα 10.2.9 .. και ήταν απαράδεκτη ειδικά τη νύχτα.. από χρώματα, ευκρίνεια.. αφού έψαχνα να το πουλήσω από τη πρώτη μέρα.. σήμερα πήρα 10.3.1.. νομίζω πως διορθώθηκε το πρόβλημα.

 

τι να σου πω φίλε μου. Η φωτογραφία είναι υποκειμενικό πράγμα. Ας πουμε εμένα δεν μου άρεσαν ποτε τα αποτελέσματα της samsung ενώ για άλλους είναι η κορυφαία. Πάντως μαύρο χάλι την φωτογραφία δεν την λες. Είμαι της άποψης πως η xiaomi αναπτύχθηκε αρκετά και σε αυτόν τον τομέα και σε λίγα χρόνια ακόμα θα κοντράρει τους πάντες.

 

επι της ευκαιριας μια πρόχειρη απόπειρα να στοχευσω το φεγγάλι. με 8χ ζοομ και με το χέρι. το ζουμ για το φεγγαρι φτάνει ως 20χ αλλα χρειαζεσαι οπωσδηποτε τριποδα και δεν τον ειχα μαζι. Σήμερα θα κάνω δευτερη προσπαθεια με τριποδα αν μπορέσω.

 

IMG-20190622-015841.jpg

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

που το βρίσκουμε αυτό?

 

το update ή το mood mode εννοεις;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

το moon mode

 

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

θενκ γιου..

 

συμφωνώ μαζί σου, ασχολουμαι μ τη φωτο χρόνια κι έχω αλλαξει δεκάδες τηλέφωνα. Μέχρι πριν λίγο καιρο είχα το Mi 8 SE και ήμουν υπερευχαριστημένος. Και ο φακός του Mi 9 SE είναι πολύ καλύτερος και πριν το update ήταν κακή η ποιότητα. Δεν ξέρω γιατί, ούτε καλή ευκρίνεια, ούτε νομραλ χρώματα, και τη νύχτα πολύ κακή. Αλήθεια έχω δει τεράστια διαφορά μετά το update σε μένα. Μέχρι πριν ήθελα να το δώσω οπωσδηποτε, είχα απογοητευτεί.

 

Παρόλα αυτά αν κάποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm, θα πάω σε mi 9. αγορασμένο απο Ελλάδα είναι, μιας εβδομάδας.

Edited by Xasta11
Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα του drain είχαμε καμιά βελτίωση της αυτονομίας;

 

χθες πρώτη φορά χρειαστηκα δευτερη φορτηση μεσα στην ημερα αλλά λογω γενεθλιων είχα το κινητό συνέχεια στο χέρι. Σε παραλία κάτω απ τον ήλιο με τέρμα φωτεινότητα, τα τραβάω φωτογραφίες να έχω ανοιχτα δεδομένα και ν ακούω μουσική. Ήταν αναμενόμενο πιστεύω. Πιστεύω το mi a1 χειρότερα θα ανταποκρίνονταν. Drain ναι υπάρχει ακόμα. Άλλο ένα θέμα που διαπίστωσα είναι πως το πρόβλημα με τον ήχο που διακόπτεται στα ακουστηκά ενώ κάνεις κάποια άλλη διεργασία δεν φτιάχτηκε ακόμα. Για να δούμε στο επόμενο update τώρα.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα φτιαχτηκε το θεμα με τα ακουστικα στην 10.3.1.

Ισως βεβαια να ηταν και η custom που εβαλα που το διορθωσε.

Το drain οχι δεν εχει φτιαχτει.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δυστυχώς επιβεβαιώνω τρομερό drain. το έβγαλα από την πρίζα στις 4:30 και μέχρι τις 9 το πρωι είχε χάσει 6% :!:

Φαντάζομαι έχουμε drain και κατά της διάρκεια της ημέρας. Επομένως πιστεύω ένα 20% θα φεύγει έτσι. Στα σαιτ του εξωτερικού έχουν ειπωθεί διάφορα για ποιό λόγο γίνεται αυτό, ακόμα και το fingerprint έχουν στοχοποιήσει. Ευτυχώς δεν μου έχει δημιουργηθεί θέμα μέχρι στιγμής στην διάρκεια της ημέρας ώστε να με αφήσει το τηλέφωνο αλλά ξενερώνω γνωρίζοντας πώς το κινήτο ακόμα και με τόσο μικρή μπαταρία αν δεν είχε drain θα ήταν θηρίο. Πιστεύω θα το διορθώσουν παντως. BTW κάθε μήνα παίρνουμε update ή όχι (τουλάχιστον για τα security updates)

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Battery drain να ειναι θεμα hardware το θεωρω δυσκολο.Θα ειχε και το ΜΙ9 θεμα λογικα,μιας και δεν εχουν και διαφορες στο hardware περα απο cpu/μεγεθος οθονης/καμερας.
Link to comment
Share on other sites

Battery drain να ειναι θεμα hardware το θεωρω δυσκολο.Θα ειχε και το ΜΙ9 θεμα λογικα,μιας και δεν εχουν και διαφορες στο hardware περα απο cpu/μεγεθος οθονης/καμερας.

 

Φυσικά και όχι. Και στο MI 9 με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο διαδύκτιο υπήρχαν θέματα στην αρχή αλλά ως ναυαρχίδα τα διόρθωσαν αμέσως. Επαναλαμβάνω ότι το κινητό δεν ειναι useless απλά είναι θέμα το οποίο προβληματίζει. Για αυτήν την εποχή το θεωρώ παιδική ασθένεια.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

To pocophone ειχε παιδικα bug σχεδον ενα 6μηνο μετα το launch του.

Εμεις ειμαστε ακομα στο 3μηνο εδω :lol:

Link to comment
Share on other sites

To pocophone ειχε παιδικα bug σχεδον ενα 6μηνο μετα το launch του.

Εμεις ειμαστε ακομα στο 3μηνο εδω :lol:

Ο ανταγωνισμός όμως θα μεγαλώσει: Υπάρχει και το Α60, βγαίνει και το Mi CC9, υπάρχει και το 9Τ και το Lenovo Z6

Συνεπώς ψάχνουμε την καλύτερη λύση.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ο ανταγωνισμός όμως θα μεγαλώσει: Υπάρχει και το Α60, βγαίνει και το Mi CC9, υπάρχει και το 9Τ και το Lenovo Z6

Συνεπώς ψάχνουμε την καλύτερη λύση.... :wacko:

 

Ειναι κανενα απο αυτα κατω απο 150 χιλιοστα?

Οχι.Αρα δεν εχει ανταγωνισμο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτή την στιγμή το τηλέφωνο μας δεν παίζεται! Κορυφαία χαρακτηριστικά σε αυτήν την τιμή...Κατασκευή, οθόνη κάμερα, μέγεθος,ποιότητα κλήσης τι να πρώτο πω.. σίγουρα θα βγουν καλύτερα τηλέφωνα αλλά νομίζω αυτή την στιγμή στα χρήματα του είναι ο βασιλιάς. Με κάνα 2 update θα διορθωθούν τα οποία θέματα...battery drain που παρεμπιπτόντως μετά το τελευταίο update δεν έχω παρατηρήσει κάτι αξιοσημείωτο αλλά οκ όλα τα τηλέφωνα έχουν θεματάκια...οπότε όσοι το έχουμε ας το χαρούμε και όσοι το σκέπτεστε είναι μια από τις καλύτερες επιλογές που μπορείς να πάρεις τώρα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτή την στιγμή το τηλέφωνο μας δεν παίζεται! Κορυφαία χαρακτηριστικά σε αυτήν την τιμή...Κατασκευή, οθόνη κάμερα, μέγεθος,ποιότητα κλήσης τι να πρώτο πω.. σίγουρα θα βγουν καλύτερα τηλέφωνα αλλά νομίζω αυτή την στιγμή στα χρήματα του είναι ο βασιλιάς. Με κάνα 2 update θα διορθωθούν τα οποία θέματα...battery drain που παρεμπιπτόντως μετά το τελευταίο update δεν έχω παρατηρήσει κάτι αξιοσημείωτο αλλά οκ όλα τα τηλέφωνα έχουν θεματάκια...οπότε όσοι το έχουμε ας το χαρούμε και όσοι το σκέπτεστε είναι μια από τις καλύτερες επιλογές που μπορείς να πάρεις τώρα.

 

Λοιπόν για να μην λέμε ανακρίβιες προς όποιον ενδιαφέρεται να αγοράσει το κινητό. Να λέμε τα πράγματα με το ονομά τους γιατί ο καθένας λέει ότι να ναι. Το κινητό για μένα την δεδομένη στιγμή ειναι τσακαλάκι αλλά επιβάλλονται βελτιώσεις. Άκουσα πως στο τελευταίο update το κινητό έφτιαξε την κάμερα (δεν ισχύει καθώς έβαλαν στο ΑΙ μόνο το moon mode). Άκουσα πως πρίν το τελευταίο update η κάμερα δεν βλέπονταν (όυτε αυτό ισχύει). Τώρα διαβάζω από τον φίλο πως με το τελευταίο update δεν έχει θέμα με battery drain (δεν ισχύει το τελευτίο update δεν πείραξε καν την μπαταρία) οπότε μην λέμε μόνο για να λέμε.

 

Το κινητό έχει θέμα με μπαταρία, θα διορθωθεί.

Στις νυχτερινές λήψεις η τελευταία gcam κάνει παπάδες.

Το θέμα με τα ακουστικά χειροτέρεψε στο τελευταίο update.

Η κάμερα είναι απίστευτη και η ποιότητα του βίντεο ειδικά σε συνθήκες καλού φωτισμού.

Επειδή κάποιος φίλος είπε για το EIS ότι είναι άθλιο, επιβεβαιώνω ότι είναι εξίσου καλό με του mi 9 στα βίντεο πράγμα που με έχει αφήσε άφωνο.

 

Σήμερα μου ήρθε και η armor θήκη, προτείνω καθώς προστατεύει άριστα το κινητό, έχει σχετικά premium υφή και δεν είναι πολύ παχιά.

 

https://www.ebay.com/itm/For-Xiaomi-Mi-9-SE-Shockproof-360-Armor-Hard-Silm-Case-Cover-Tempered-Glass/372637955125?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=641406417867&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κανενα απο αυτα κατω απο 150 χιλιοστα?

Οχι.Αρα δεν εχει ανταγωνισμο

Δεκτό αλλά 5 ή 6 ή 9 χιλιοστά είναι τελικά το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι λέω ανακρίβειες...Η κάμερα του κινητού είναι μια χαρά υπάρχουν πολλά συγκριτικά που το επιβεβαιώνουν αυτό τώρα κάποιος αν κάποιοι το συγκρίνουν με τα κορυφαία καμεροκινητα εκεί κρύβεται η ανακρίβεια. Επίσης στο δικό μου δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα με buttery drain 3 με 4 τοις εκατό το βράδυ σε flight mode δεν το βρίσκω άξιο αναφοράς, ούτε μέσα στην μέρα παρουσιάζει μεγάλες διακυμάνσεις οπότε μία χαρά για μπαταρία 3097 mAh. Το κινητό είναι διαμαντάκι και επιμένω ότι καλύτερο στα χρήματα του.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην λέμε ανακρίβιες προς όποιον ενδιαφέρεται να αγοράσει το κινητό. Να λέμε τα πράγματα με το ονομά τους γιατί ο καθένας λέει ότι να ναι. Το κινητό για μένα την δεδομένη στιγμή ειναι τσακαλάκι αλλά επιβάλλονται βελτιώσεις. Άκουσα πως στο τελευταίο update το κινητό έφτιαξε την κάμερα (δεν ισχύει καθώς έβαλαν στο ΑΙ μόνο το moon mode). Άκουσα πως πρίν το τελευταίο update η κάμερα δεν βλέπονταν (όυτε αυτό ισχύει). Τώρα διαβάζω από τον φίλο πως με το τελευταίο update δεν έχει θέμα με battery drain (δεν ισχύει το τελευτίο update δεν πείραξε καν την μπαταρία) οπότε μην λέμε μόνο για να λέμε.

 

Το κινητό έχει θέμα με μπαταρία, θα διορθωθεί.

Στις νυχτερινές λήψεις η τελευταία gcam κάνει παπάδες.

Το θέμα με τα ακουστικά χειροτέρεψε στο τελευταίο update.

Η κάμερα είναι απίστευτη και η ποιότητα του βίντεο ειδικά σε συνθήκες καλού φωτισμού.

Επειδή κάποιος φίλος είπε για το EIS ότι είναι άθλιο, επιβεβαιώνω ότι είναι εξίσου καλό με του mi 9 στα βίντεο πράγμα που με έχει αφήσε άφωνο.

 

Σήμερα μου ήρθε και η armor θήκη, προτείνω καθώς προστατεύει άριστα το κινητό, έχει σχετικά premium υφή και δεν είναι πολύ παχιά.

 

https://www.ebay.com/itm/For-Xiaomi-Mi-9-SE-Shockproof-360-Armor-Hard-Silm-Case-Cover-Tempered-Glass/372637955125?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&var=641406417867&_trksid=p2057872.m2749.l2649

 

Πολύ σαφής στην ανάλυση σου.

Είμαι μεταξύ αυτού και του Mi 9.

Πόσο χάνει σε κάμερα;

Είμαι σβέλτο στη χρήση ή υστερεί αρκετά σε σχέση με τον 855 του Mi 9.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...