Jump to content

Xiaomi Mi 9 SE


_Dante_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η οθονη ειναι οντως μαγευτικη.Μονο μου παραπονο,οτι περιμενα να εχει στο μινιμουμ,χαμηλοτερη φωτεινοτητα.

Εχεις βαλει γυαλι στην οθονη?Εαν οχι το δακτυλικο στο διαβαζει γρηγορα και το πετυχαινει συχνα?

Μενα με το γυαλι αργει λιγακι και 3/4 θα το πετυχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γυαλί όχι δεν έχω βάλει, ούτε σκοπεύω. Το δακτυλικο μου το διαβάζει μεν γρήγορα όχι όμως αστραπιαία όπως είχα συνηθίσει με το redmi 4 prime που είχα μέχρι τώρα. Σχετικά με την ακρίβεια του, μέχρι τώρα δεν θυμάμαι να χει αποτύχει σε κάποιο ξεκλέιδωμα. Ίσως βέβαια να βοήθησε και το ότι έχω περάσει το ίδιο δάχτυλο 3 διαφορετικές φορες:p
Link to comment
Share on other sites

Aστραπιαια καμια γενια των τωρινων inscreen δε ξεκλειδωνει.Αργουν ολοι.

Οποτε για την ανακριβεια μαλλον φταιει το γυαλι.

Link to comment
Share on other sites

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

https://www.notebookcheck.net/Mi-series-camera-comparison-Xiaomi-Mi-9-vs-Xiaomi-Mi-9-SE-vs-Xiaomi-Mi-Mix-3.420204.0.html

Εν συντομια περα απο τον ευρυγωνιο,το SE στη καμερα τα παει οσο καλα και το ΜΙ9.

Το 8αρι και το ΜΙΧ 3 τα πανε λιγο καλυτερα στις βραδυνες.

Link to comment
Share on other sites

https://www.notebookcheck.net/Mi-series-camera-comparison-Xiaomi-Mi-9-vs-Xiaomi-Mi-9-SE-vs-Xiaomi-Mi-Mix-3.420204.0.html

Εν συντομια περα απο τον ευρυγωνιο,το SE στη καμερα τα παει οσο καλα και το ΜΙ9.

Το 8αρι και το ΜΙΧ 3 τα πανε λιγο καλυτερα στις βραδυνες.

Θέλει ακόμα δουλειά στις νυχτερινές το SE, νόμιζα ότι εχει γίνει μεγαλύτερη πρόοδος :(

Δυνατότητες έχει η κάμερα δεν ξέρω η xiaomi που αποσκοπεί... ίσως δεν θέλει να κόψει πωλήσεις από το Mi 9, ίσως χειρότερης ποιότητας φακοί...

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

O 48αρης ειναι ο ιδιος.Οι αλλοι δυο ειναι μικροτερης αναλυσης.

Παντως θα βγαλουν και update με moon mode τωρα.Στη κινεζικη ρομ το εχει παρει ηδη.

Διαφορα μεταξυ mi9 και se στις βραδυνες,εχουν μονο στο photo mode.

Εαν βαλεις night mode,δεν εχουν καποια ιδιαιτερη.Αρα για βελτιστοποιηση στον αλγοριθμο μαλλον προκειται.

Edited by _Dante_
Link to comment
Share on other sites

Έχει ενεργό το camera 2api?

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

έβαλε κανεις gcam να ξερουμε τι αν λειτουργει;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ποια εφαρμογη ειναι που δειχνει εαν ειναι ενεργο το 2api?
Device Info hw από το playstore 2ea3ec1c1f4aa75045299415b8b91df5.jpg

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να φαίνεται το εικονίδιο του WiFi calling μόνιμα στην μπάρα και όχι μόνο όταν κάνεις expand?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους κατόχους, μια ερώτηση, επειδή με τρώει να αλλάξω το poco και έχω καλομαθει με την μπαταρία του, ποσό περίπου σοτ έχετε με mi9 se? Ευχαριστώ πολύ!!

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η τωρινη global εχει drain.Βγαζει κανα 4ωρο περιπου.

Τωρα το ποτε θα το φτιαξουν αγνωστο.Εαν παντως σε καιει η αυτονομια,δεν ειναι απο τα δυνατα σημεια του ,σιγουρα.

Τουλαχιστον φορτιζει πολυ γρηγορα.Σε 75 λεπτα γεμιζει.

Link to comment
Share on other sites

Νέος και υπερύφανος χρήστης του mi 9 se black 64gb από σήμερα κι εγώ, ακόμα δεν έχω ασχοληθεί πολύ με την συσκευή καθώς δεν έχω συνηθήσει καλά καλά το MIUI, μου φαίνεται παλούκι προερχόμενος από καθαρό android. Για οποιαδήποτε απορία μην δυστάσετε να ρωτήσετε!!

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Η τωρινη global εχει drain.Βγαζει κανα 4ωρο περιπου.

 

Τωρα το ποτε θα το φτιαξουν αγνωστο.Εαν παντως σε καιει η αυτονομια,δεν ειναι απο τα δυνατα σημεια του ,σιγουρα.

 

Τουλαχιστον φορτιζει πολυ γρηγορα.Σε 75 λεπτα γεμιζει.

Χμμμ, οπότε από τις 7-8 ώρες του Poco έχει μια αξιόλογη διαφορά....

Το άσχημο είναι ότι μέσο όρο έχω 5-6 ώρες την ημέρα, οπότε δεν θα βγάζει μέρα... Κρίμα και το περιμένω πως και πως.

Είχα δει ένα βίντεο που έλεγε πολύ καλά λόγια για την αυτονομία της μπαταρίας, αλλά ήταν με China rom, του έβγαζε 8 ώρες sot, και υπέθεσα ότι πάνω κάτω τόσο θα είχε και με την global rom. Δεν πειράζει, θα πάει για πούλημα και μένω με το σκύλο Poco.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα τους 2 παρακάτω οδηγούς (1 & 2 ) και μαζί και με το κλείσιμο της χρήσης τοποθεσίας από τις ρυθμίσεις (ρυθμίσεις->απόρρητο-> τοποθεσία) παίζω πλεόν γύρω στο 6ωρο οθόνη (0 παιχνίδια, δεδομένα πάντα ανοιχτα, καμιά ώρα μουσική bt και σερφάρισμα μπόλικο). Η κατανάλωση στην αναμονή είναι ακόμα γύρω στο 10 με 15% της συνολικης αλλά καμία σχέση με πριν που έφτανε και 25%. Ακόμη, σε αναμονή λύσης λοιπόν αλλά τα παραπάνω σίγουρα βοηθάνε
Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα το πρώτο πρόβλημα. Ενώ ακούω μουσική πατάω το power on, κοιτάω την οθόνη για να ξεκλειδώσει το κινητό με face unlock και μία από αυτές τις φορές θα πάθεις σαν βραχυκύκλωμα και ή θα παραμορφωθεί ο ήχος στα ακουστικά ή θα διακοπεί τελείως. Για να επανέλθει θα πρέπει να παίξω μουσική χωρίς ακουστικά και μετά να βάλω ακουστικά.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα το πρώτο πρόβλημα. Ενώ ακούω μουσική πατάω το power on, κοιτάω την οθόνη για να ξεκλειδώσει το κινητό με face unlock και μία από αυτές τις φορές θα πάθεις σαν βραχυκύκλωμα και ή θα παραμορφωθεί ο ήχος στα ακουστικά ή θα διακοπεί τελείως. Για να επανέλθει θα πρέπει να παίξω μουσική χωρίς ακουστικά και μετά να βάλω ακουστικά.

 

Κατι παρομοιο μου κανει και μενα και ειχα την υποψια οτι εφταιγε ο φθηνος μετατροπεας που ειχα.

Κανει σα μαραμορφωση και χανει η το ενα καναλι απο τα ακουστικα η και τα δυο.Και πρεπει να σταματησω μουσικη,να βγαλω ακουστικα και να τα ξαναβαλω και να συνεχισω.

 

Παντως ειναι σχετικα beta ακομα και η stable ρομ.Και οι ειδοποιησεις πχ δε δουλευουν 100% σωστα.Σαββατο ξεκλειδωνω παντως bootloader και περναω custom rom.

Link to comment
Share on other sites

Κατι παρομοιο μου κανει και μενα και ειχα την υποψια οτι εφταιγε ο φθηνος μετατροπεας που ειχα.

Κανει σα μαραμορφωση και χανει η το ενα καναλι απο τα ακουστικα η και τα δυο.Και πρεπει να σταματησω μουσικη,να βγαλω ακουστικα και να τα ξαναβαλω και να συνεχισω.

 

Παντως ειναι σχετικα beta ακομα και η stable ρομ.Και οι ειδοποιησεις πχ δε δουλευουν 100% σωστα.Σαββατο ξεκλειδωνω παντως bootloader και περναω custom rom.

 

επομένως είναι θέμα software προς επίλυση, κομπλε. μια καλή διόρθωση και την μπαταριας και νομίζω ξεφυγε το κινητό. οι κάμερες πολύ καλες απλά πάλ μου δίνει την εντύπωση η xiaomi πως με καλύτερο software το κινητό θα ακουμπάει ναυαρχίδες (για χαμηλο φωτισμο μιλαμε παντα γιατι σε μερα δεν παιζεται).

 

Φίλε μου επειδή ειμαι πρώτη φορά με MIUI πρέπει να ξεκλειδώσω κι εγώ bootloader? Χάνω εγγυηση; Γιατί το κανουμε αυτό; Ισχύει πως πρέπει να το κάνω τωρα ώστε σε μελλοντικο πιθανοτατο μπρικ να μπορεσω να το επαναφέρω με miflash?

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, οπότε από τις 7-8 ώρες του Poco έχει μια αξιόλογη διαφορά....

Το άσχημο είναι ότι μέσο όρο έχω 5-6 ώρες την ημέρα, οπότε δεν θα βγάζει μέρα... Κρίμα και το περιμένω πως και πως.

Είχα δει ένα βίντεο που έλεγε πολύ καλά λόγια για την αυτονομία της μπαταρίας, αλλά ήταν με China rom, του έβγαζε 8 ώρες sot, και υπέθεσα ότι πάνω κάτω τόσο θα είχε και με την global rom. Δεν πειράζει, θα πάει για πούλημα και μένω με το σκύλο Poco.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν ειναι σοτ που αντιπροσοπευει το κινητο,οποτε μη βιαστεις να το δωσεις.

Εχει drain οταν καθεται που τρωει αρκετη μπαταρια.Δε το χρησιμοποιω πολυ για αυτο μου βγαζει μονο 4-4,5 ωρες.Γιατι το φορτιζω ανα 2 μερες.Οταν το πρωτοπηρα που το χρησιμοποιησα φουλ μερα,εβγαλε 5,5 ωρες ευκολα.

Επισης εχω και το adguard που τρωει μπαταρια.Custom rom για αυτο θελω να βαλω,για να περασω το adaway που δε τρωει μπαταρια.

Το 6ωρο sot θα το εχει ευκολα,δες και το Mi8SE που εχει παρομοιο επεξεργαστη/μπαταρια.Επιανε αυτονομια κινητων με 4000 μπαταρια.

 

επομένως είναι θέμα software προς επίλυση, κομπλε. μια καλή διόρθωση και την μπαταριας και νομίζω ξεφυγε το κινητό. οι κάμερες πολύ καλες απλά πάλ μου δίνει την εντύπωση η xiaomi πως με καλύτερο software το κινητό θα ακουμπάει ναυαρχίδες (για χαμηλο φωτισμο μιλαμε παντα γιατι σε μερα δεν παιζεται).

 

Φίλε μου επειδή ειμαι πρώτη φορά με MIUI πρέπει να ξεκλειδώσω κι εγώ bootloader? Χάνω εγγυηση; Γιατί το κανουμε αυτό; Ισχύει πως πρέπει να το κάνω τωρα ώστε σε μελλοντικο πιθανοτατο μπρικ να μπορεσω να το επαναφέρω με miflash?

Ελπιζω να ειναι προβλημα software,αν και εγω αυτο πιστευω,καθως φορτιση και συνδεση με υπολογιστη λειτουργουν κανονικα.Δοκιμασα και αλλο ανταπτορακι και παλι το εκανε.Μαλλον οπως κουνιεται χανει στιγμιαια το σημα και κοβει τελειως το καναλι.

 

Οχι δε χρειαζεται να ξεκλειδωσεις bootloader.Θεωρητικα χανεις εγγυηση,αλλα αν παθει κατι,απλα τον ξανακλειδωνεις και δε παιρνει κανεις χαμπαρι τιποτα.Και κλειδωμενος να ειναι,παλι μπορεις να το επαναφερεις με το Miflash,οποτε μη φοβασαι.

Εγω περναω custom rom που δεν εχει αχρηστες εφαρμογες και περναω και το adaway για τις διαφημισεις.Κερδιζεις και σε αυτονομια κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...