Jump to content

Xiaomi Mi 9 SE


_Dante_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο η το mi8?

Εντάξει μην τρελαθουμε το μόνο πλεονεκτήμα του se απέναντι στο mi 8 είναι η φρεσκάδα. Κατά τα άλλα παντού είναι μπροστά το mi 8 και έχει κ ois που ούτε το mi 9 δεν έχει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ενταξει ο μονος λογος για το SE ειναι το μεγεθος.

Εαν καποιον δε τον ενδιαφερει το μικροτερο μεγεθος,υπαρχουν πραγματικα πολλες εναλλακτικες.

Προσωπικα ειχα και ενα mix 2s το οποιο ηταν πραγματικο κοσμημα στο χερι και πολυ καλη συσκευη.Αν δεν ειχε τσιγκουνευτει στην οθονη η χιαομι και ηταν καλη,θα το κραταγα καθως ομολογω μου αρεσε πολυ.Και οταν παιζει και μεταχειρισμενο στο 250αρι ,δε νομιζω πως το χτυπαει κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ειναι για ηλίθιους ή όχι, προσωπικά θεωρώ ως μια ενδεικτική κατάσταση λειτουργίας. Σαφώς αυτή η τιμή είναι μια ενδεικτική κατάσταση σε συγκεκριμένες συνθήκες... αλλά με αυτά πορευόμαστε.

 

Μην το πάρεις προσωπικά αλλά έτσι λέγεται η εκπομπή.

 

Όσο για το με αυτά πορευόμαστε, ναι μεν είναι μια ένδειξη αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να βασιστει η επιλογή μιας συσκευής στο sar όταν έχουμε απλά μια ξερή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μην τρελαθουμε το μόνο πλεονεκτήμα του se απέναντι στο mi 8 είναι η φρεσκάδα. Κατά τα άλλα παντού είναι μπροστά το mi 8 και έχει κ ois που ούτε το mi 9 δεν έχει

Θεωρητικά έχει καλύτερη κάμερα το MI 9SE παρά την έλλειψη OIS, επίσης SOT βγάζει περι τις 7 ώρες που είναι αρκετά καλύτερο από το MI 8... γενικότερα όμως σε θέμα Hardware και με τις σημερινές παραπλήσιες τιμές το ΜΙ 8 δείχνει καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά έχει καλύτερη κάμερα το MI 9SE παρά την έλλειψη OIS, επίσης SOT βγάζει περι τις 7 ώρες που είναι αρκετά καλύτερο από το MI 8... γενικότερα όμως σε θέμα Hardware και με τις σημερινές παραπλήσιες τιμές το ΜΙ 8 δείχνει καλύτερη λύση.

Εδώ σε σύγκριση με το mi 9 το mi 8 βγαίνει καλύτερο σε low light καταστάσεις δε νομίζω ότι μπορεί να σταθεί δίπλα του το se .Για την αυτονομία δεν γνώριζω παντως το mi 8 έχει γύρω στις 6 ώρες κ 30 sot ίσως κ 7 .Οπότε αν έχει 7 το se είναι στα ίδια

Link to comment
Share on other sites

κοντά στα 250€ πότε λετε να πεσει;

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καινουργια συσκευη.Θα κανει λιγο καιρο πιστευω.

Τωρα παιζει στα 278Ε.Δε θεωρω πως πολυαξιζει να περιμενεις 2-3 μηνες για να γλιτωσεις 25Ε.Εκτος και εαν δε καιγεσαι για κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καινουργια συσκευη.Θα κανει λιγο καιρο πιστευω.

Τωρα παιζει στα 278Ε.Δε θεωρω πως πολυαξιζει να περιμενεις 2-3 μηνες για να γλιτωσεις 25Ε.Εκτος και εαν δε καιγεσαι για κινητο.

 

θα το παρω χωρις ΦΠΑ επομενως στα 250 θα την παρω πολυ πιο φθηνα. Ωστόσο γλυκοκοιταζω και το mi8

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Αρα μιλας για ελλαδα στα 250;

Δε ξέρω αν θα παιξει καν ποτέ τετοια τιμη,μιας και σαν τιμη εκκινησης,λογικα θα είναι στα 349.

Link to comment
Share on other sites

268€ αν και δεν ξέρω το μαγαζί... όπως και πόσο ασφαλής είναι η αποστολή τους

https://www.marketphones.com/es/xiaomi-mi-9-se-6gb64gb-negro-7181?tagtag_uid=a57dd83679886cfaa58810ad53b7be2d

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα πριν καμια ωρα.

Το κινητο ειναι πολυ ομορφο και πραγματικα το μεγεθος του ειναι απιστευτα σωστο.Καθεται ακριβως στο χερι και το χειριζεσαι ανετα με το ενα.

Εντυπωσεις για τη λειτουργεια,οταν το δουλεψω λιγες μερες.

Απο benchmarks,geekbench μου βγαλε 1920/6050 και antutu 180000.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα πριν καμια ωρα.

Το κινητο ειναι πολυ ομορφο και πραγματικα το μεγεθος του ειναι απιστευτα σωστο.Καθεται ακριβως στο χερι και το χειριζεσαι ανετα με το ενα.

Εντυπωσεις για τη λειτουργεια,οταν το δουλεψω λιγες μερες.

Απο benchmarks,geekbench μου βγαλε 1920/6050 και antutu 180000.

Καλορίζικο !!!!!!

Aναμένουμε review για την κάμερα σε διάφορες συνθήκες, θα ήταν καλό να το έβαζες σε μία προτεραιότητα αυτό

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα κανω δοκιμες στα παντα.

Το μονο κακο οτι θελει 360 ωρες για να ξεκλειδωσει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα κανω δοκιμες στα παντα.

Το μονο κακο οτι θελει 360 ωρες για να ξεκλειδωσει.

 

δεν ξεκινάς με την deault εφαρμογή της κάμερας τις δοκιμές ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια δε ξερω κατα ποσο κοβει ποιοτητα το site που της ανεβαζω.

Τις βγαζει στα 12ΜΡ,φαινεται κανει το binning.Εχει επιλογη να τις βγαζει και στα 48 αλλα δεν εχει ενεργοποιημενο το ΑΙ ετσι.

http://i63.tinypic.com/1o6h49.jpg

http://i68.tinypic.com/dm7mtj.jpg

Edited by _Dante_
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.... αν μπορείς μερικές φωτογραφίες 4-5 βραδινές από διάφορες μεριές, μαζί με μια σελήνη κάποια στιγμή... δεν ζητάω πολλά το ξέρω! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Θα βγαλω με τη πρωτη ευκαιρια και βραδινες.

Πρωτες εντυπωσεις:

-Η οθονη ειναι απιστευτη.Απιστευτα μαυρα και ωραια χρωματα χωρις να ειναι υπερβολικα.Δεν εχει ιχνος ghosting(το αναφερω γιατι ειχα ενα mix 2s και ενω ηταν αψογη συσκευη η οθονη ηταν αθλια απο αποψη ghosting και το εδωσα)

-Ο inscreen fp ωραιος,αλλα σχετικα αργος,αν και απο οτι εχω δει ολοι ειναι αργοι.Θα αργησουν να πιασουν τους χρονους των capacitive.Τωρα δε ξερω αν ειναι λογω του τζαμιου(με το που το πηρα του φορεσα ενα nillkin pro+) αλλα θελει να βαλεις πολυ συγκεκριμενα το δαχτυλο για να πιασει.Μεχρι να το μαθω κιολας,τις μισες πιανει.

-Αρκετα γρηγορο,δε κολλαει πουθενα ενω και απο το play store που εβαλα να κανει εγκαταστασεις,σε ολα πολυ σβελτο.Εχοντας περασει απο τα χερια μου pocophone,mix 2s,δεν υστερει καπου.Πολυ γρηγορος και ο αποθηκευτικος.Περασα μεσα φωτο και τις φορτωνε αερα.Λογικο αφου εχει ufs.

-Η ποιοτητα κατασκευης πολυ καλη εννοειται

-Απιστευτα καλη ποιοτητα κλησης και ακουστικο.Απο οτι κινητο εχω δοκιμασει,μακραν τη καλυτερη.Ακους τους αλλους παρα πολυ καθαρα και δυνατα.Που να ενεργοποιησω και volte δηλαδη.Πιανει 4G+ παντου με κοσμοτε.

-Η μπαταρια δε βλεπω να ειναι για πολλα πολλα.Βλεπω να φευγει σχετικα γρηγορα.Βεβαια εν μερει λογικο,γιατι ειναι πρωτη μερα και ακομα τρεχουν διεργασιες,ενω εκανα και αναβαθμιση,αλλα εχω βαλει και το adguard που πινει και αυτο.Πιο καθαρη γνωμη θα μπορεσω να εχω οταν βαλω custom rom,με ροοτ και adaway που δε πινει τη μπαταρια.Βγαζει μια μερα ετσι οπως το κοβω,αλλα μεχρι εκει.Φορτιζει βεβαια πολυ γρηγορα.Χθες απο 15% καπου 1,5 ωρα πρεπει να εκανε με το φορτιστη του.

-Εχει ελαχιστον touch lag στις ακρες της οθονης.Συγκεκριμενα στο ερωτηματικο το κανει,που ειναι ακρη ακρη.Πρεπει να ειναι ομως software θεμα,καθως αλλες φορες το κανει και αλλες οχι.Προς το παρον απενεργοποιησα τη δονηση οταν πληκτρολογω και δε το καταλαβαινεις.Καμια σχεση σιγουρα με το touch lag που ειχε το ποκο,που ηταν και ενας απο τους λογους που το εδωσα,αφου η χιαομι δε φαινοταν να μπορει να το φτιαξει και μυριζομουν και θεμα hardware.

 

Προς το παρον ειμαι ικανοποιημενος παντως.Οταν πεσει στο 250αρι,πραγματικα θα ειναι φοβερο κινητο.

Edited by _Dante_
Link to comment
Share on other sites

μολις πέσει κατω απο 300 το χτυπησα!!!

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Και ενα καλο review

https://www.notebookcheck.net/Xiaomi-Mi-9-SE-Smartphone-Review.420050.0.html

Οπως ειπα και εγω,επιβεβαιωνουν και εδω τη παρα πολυ καλη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορτιση εχω κανει ολη και ολη.Κανα 4ωρο παρα κατι μου ειχε βγαλει,αλλα δεν ειναι ενδεικτικο.Πιστευω κανα 5ωρο θα το εχει ευκολα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το παρήγγειλα από banggood στα 280κατι τις μέρες του Πάσχα και βλέπω στον tracker ότι έρχεται. Ελπίζω να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες.

 

Κάτοχος εδώ κ 14 μήνες Mi A1

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καποιες ακομα παρατηρησεις.

Δε βγαζει δυνατο ηχο απο τα ακουστικα,ακομα και στο τερμα.

Το ηχειο που εχει ειναι αρκετα καλο και δυνατο.

Το wifi του πολυ καλο σημα.Σε σημειο που το rn3 μου δεν επιανε η επιανε με το ζορι,αυτο κραταγε ανετα συνδεση.

Στανταρ παιζει battery drain μιας και οταν καθεται πεφτει η μπαταρια γρηγορα.Πιστευω θα διορθωθει καθως ουσιαστικα ακομα σε beta ειναι η συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος κι εγώ εδώ και δύο μέρες. Οι πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές μέχρι στιγμής κυρίως απο οθόνη κάμερα και κατασκευή όπου το τηλέφωνο δεν παίζεται πραγματικά. Σχετικά με την μπαταρία έχω παρατηρήσει κι εγώ πως υπάρχει κάποιο drain. Πιο συγκεκριμένα βλέπω στην κατανάλωση την "αδράνεια κινητού" (phone radio) να συνδράμει κατά 25%, πιο πάνω κι απ την οθόνη :blink: . Θα επανέλθω με αναλυτικότερο ριβιού μόλις το δουλέψω λίγο :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...