Jump to content

Xiaomi Mi 9 SE


_Dante_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

50200081897_fb088edcdf_o.jpg

 

Δεν εχει ανακοινωθει ακομα η global εκδοση,αρκετα πιθανο αυριο.

Παντως ηδη εχει σκασει για πωληση σε αρκετα καταστηματα και αξιοπιστα κιολας.

https://www.kimovil.com/en/where-to-buy-xiaomi-mi-9-se-global

Θα το τσιμπησω με το που βγει,εαν ειναι σε λογικη τιμη (<350).

Edited by Vasileios26
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ αλληθωρίζω προς τα εδώ, ψάχνοντας καλό SOT και επεξεργαστές 71Χ

Δεν τραβάει και το MEIZU 16Χ, οπότε γέρνει η πλάστιγγα προς xiaomi, ερωτηματικό η κάμερα σε σχέση με το MEIZU

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά δεν το λες και αναβάθμιση το 9se σε σχέση με το meizu.

Η CPU έχει σχεδόν την ίδια απόδοση στα χαρτιά αλλά με πιο ελαφρύ φορτίο στο meizu σε σχέση με την miui.

Επίσης το 9se μεν έχει κάμερα με περισσότερα MP αλλά δεν έχει OIS πιθανόν όχι το ίδιο δυνατό φλας και όχι στέρεο ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Απογοητευμένος από τη μη έκδοση σε global του note 7 pro, θα ήταν η επιλογή μου αν είχε καλύτερη μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά δεν το λες και αναβάθμιση το 9se σε σχέση με το meizu.

Η CPU έχει σχεδόν την ίδια απόδοση στα χαρτιά αλλά με πιο ελαφρύ φορτίο στο meizu σε σχέση με την miui.

Επίσης το 9se μεν έχει κάμερα με περισσότερα MP αλλά δεν έχει OIS πιθανόν όχι το ίδιο δυνατό φλας και όχι στέρεο ήχο.

Σιγουρα το SE σε σχεση με το 16Χ δεν ειναι αναβαθμιση απο αποψη hardware.Ισως και υποβαθμιση μη πω,με την ελλειψη ois,θυρας ακουστικων αλλα και κατ εμε το notch.Εχει πολυ ωραιο σχεδιασμο το meizu.Αλλα δυστυχως στο θεμα software η χιαομι ειναι σκαλια παραπανω με πιο συχνες αναβαθμισεις και δυνατοτητα ξεκλειδωματος bootloader και custom rom.Το σκεφτομουν πολυ το 16αρι αλλα διστασα τελικα.

Απογοητευμένος από τη μη έκδοση σε global του note 7 pro, θα ήταν η επιλογή μου αν είχε καλύτερη μπαταρία.

Δε καταλαβαινω γιατι κοιτατε μονο τη μπαταρια.Ο επεξεργαστης μετραει πιο πολυ.Αν δειτε το 8SE στο τεστ του gsmarena ειναι ελαχιστα παρακατω απο το redmi note 6 pro πχ,που σιγουρα δε δικαιλογειται μονο απο τη διαφορα στη μπαταρια.Βεβαια στο 7 και ο 660 και ο 675 ειναι πολυ οικονομικοι επεξεργαστες.

 

Προς το παρον στελνω στα κινεζομαγαζα του aliexpress για να δω εαν στελνουν με μεθοδο για να γλιτωσω τελωνειο,αλλιως θα περιμενω να το φερει το gearbest.Προβληματιζομαι για το χρωμα.Με βλεπω για το μωβε :p

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά δεν το λες και αναβάθμιση το 9se σε σχέση με το meizu.

Η CPU έχει σχεδόν την ίδια απόδοση στα χαρτιά αλλά με πιο ελαφρύ φορτίο στο meizu σε σχέση με την miui.

Επίσης το 9se μεν έχει κάμερα με περισσότερα MP αλλά δεν έχει OIS πιθανόν όχι το ίδιο δυνατό φλας και όχι στέρεο ήχο.

Το δεν τραβάει το είπα για την εμπορική επιτυχία της συσκευής 16X, όχι ότι είμαι κάτοχος.

Γενικότερα είναι μεταξύ των δύο ακόμα, αλλά λόγω software MIUI αν πέσει και η τιμή, μάλλον η πλάστιγγα γέρνει προς το 9SE...

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απογοητευμένος από τη μη έκδοση σε global του note 7 pro, θα ήταν η επιλογή μου αν είχε καλύτερη μπαταρία.

Δεν κοιτάζεις και το Meizu Note 9 είναι παρόμοια φάση... και βλέπω ότι θα βγει και σε global έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω να βγει το μωβ χρωμα εγω.

Το geekbuying το εχει στα 329.

Παντως nillkin γυαλι παραγγειλα για να ερθει πιο πριν :p

Link to comment
Share on other sites

Μετά την απογοήτευση της μη κυκλοφορίας του 7 προ εδώ νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή.Εαν έρθει στη χώρα μας σε μια τιμή από 350 και κάτω (η όταν πέσει σε αυτά τα επίπεδα) θα είναι μια καλή αγορά!!
Link to comment
Share on other sites

To geekbying το εχει παντως στα 296 με priority line.Με τρωει πολυ να το παραγγειλω,αν και δεν ειναι το μωβε που ελεγα να παρω.

Απο την αλλη σκεφτομαι οτι θα πεσει και το πασχα τωρα και παιζει να αργησει,οποτε καλυτερα να περιμενω μπας και βγει και το μωβ.

Λογικα σε αυτη τη τιμη θα παιζει παντως.Πολυ καλυτερη τιμη απο το 8SE που ακομα και τωρα παιζει στο 250αρι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δε κρατηθηκα,το παραγγειλα σε μαυρο στα 296Ε τελικη τιμη με priority line.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δε κρατηθηκα,το παραγγειλα σε μαυρο στα 296Ε τελικη τιμη με priority line.

 

για να δούμε.......λογικά σε 15 ημέρες θα το έχεις, είμαι πολύ περίεργος να δω το θέμα μπαταρίας γιατί όσο και ΄΄οικονομικός΄΄ να είναι ο επεξεργαστής τα 3070 χωρητικότητα δεν χωνεύονται εύκολα :confused:

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

για να δούμε.......λογικά σε 15 ημέρες θα το έχεις, είμαι πολύ περίεργος να δω το θέμα μπαταρίας γιατί όσο και ΄΄οικονομικός΄΄ να είναι ο επεξεργαστής τα 3070 χωρητικότητα δεν χωνεύονται εύκολα :confused:

 

Σου ειπα,δες και το 8 SE στο gsmarena ποσο καλα τα παει στη μπαταρια ;)

Το optimization ειναι ολο το θεμα.

Το redmi note 3 μου,με 4000 μπαταρια,τωρα στις τελευταιες ρομ που τα εχουν κανει αχταρμα,ειναι αθλια του η μπαταρια πχ.Δηλαδη οσο και να εχει,εαν δεν ειναι σωστα φτιαγμενο και με οικονομικο επεξεργαστη,δε γινεται δουλεια.

Σιγουρα βοηθαει,αλλα θαυματα δε κανει.

Πιστευω παντως κανα 6ωρακι οθονη θα το βγαζει.Μετα το Πασχα που πιστευω θα ερθει,θα ξερουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δε κρατηθηκα,το παραγγειλα σε μαυρο στα 296Ε τελικη τιμη με priority line.

 

Από Hong Kong έτσι;

 

Περιμένουμε εντυπώσεις!

 

Ευρώπη θα έρθει άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο HK αλλα δυστυχως δε μου το εχουν στειλει ακομα γιατι περιμενουν μεσα σε αυτη τη βδομαδα στοκ.

Βγηκε και Ευρωπη επισημα.

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_9_se_global_edition_available_in_europe_-news-36553.php

Λογικα το 64αρι θα εχει επισημη τιμη στα 349Ε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Xiaomi Mi 9 SE 6GB + 64GB με το κουπόνι: 5BGM9SE στα €276,63 με Priority Direct Mail

 

και

 

Xiaomi Mi 9 SE 6GB + 128GB με το κουπόνι: 5BGM9SE6 στα €312,71 με Priority Direct Mail

 

από Banggood με έναρξη αποστολών 28-4

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

280E βγαινει με τα μεταφορικα το 64αρι.

Αρκετα καλη τιμη θα ελεγα.

Εγω ακομα το περιμενω,υποθετω την αλλη βδομαδα θα μου ερθει.Αν και δεν εχει φανει ακομα στο tracking της dhl.

Link to comment
Share on other sites

280E βγαινει με τα μεταφορικα το 64αρι.

Αρκετα καλη τιμη θα ελεγα.

Εγω ακομα το περιμενω,υποθετω την αλλη βδομαδα θα μου ερθει.Αν και δεν εχει φανει ακομα στο tracking της dhl.

Αντε με το καλό...

Περιμένουμε μια συνοπτική και περιεκτική παρουσίαση.

Προσωπικά περιμένω να δω τις SOT έχει η συσκευή και τι λέει η κάμερα για να το παραγγείλω μόλις πλησιάσει τα 250€...

 

Με προβληματίζει βέβαια η τιμή SAR του κινητού 1,4W/Kg....

https://www.devicespecifications.com/en/model-sar/0b904f78

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Απο κατι προχειρα youtube reviews,βλεπω για 6-7 ωρες οθονη.Δεν ειναι ασχημα.

Το sar παντως ειναι αρκετα κατω απο το οριο,δε βλεπω γιατι ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο κατι προχειρα youtube reviews,βλεπω για 6-7 ωρες οθονη.Δεν ειναι ασχημα.

Το sar παντως ειναι αρκετα κατω απο το οριο,δε βλεπω γιατι ανησυχεις.

To MI5 που έχω τώρα ειναι πολύ μικρότερο, ανησυχώ γιατί δεν παύει να είναι μεγάλη τιμη σε σχέση με αλλες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

To MI5 που έχω τώρα ειναι πολύ μικρότερο, ανησυχώ γιατί δεν παύει να είναι μεγάλη τιμη σε σχέση με αλλες εταιρίες.

 

Το sar που δηλώνουν είναι η μέγιστη τιμή. Ξέρεις αν η μέση τιμή εκπομπής σε κανονικές συνθήκες είναι αντίστοιχα μεγάλη;

 

Δες μια το sar για ηλίθιους που εξηγεί ο Κυρίτσης ότι η τιμή από μόνη της δεν λέει και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Το sar που δηλώνουν είναι η μέγιστη τιμή. Ξέρεις αν η μέση τιμή εκπομπής σε κανονικές συνθήκες είναι αντίστοιχα μεγάλη;

 

Δες μια το sar για ηλίθιους που εξηγεί ο Κυρίτσης ότι η τιμή από μόνη της δεν λέει και πολλά.

Δεν ξέρω αν ειναι για ηλίθιους ή όχι, προσωπικά θεωρώ ως μια ενδεικτική κατάσταση λειτουργίας. Σαφώς αυτή η τιμή είναι μια ενδεικτική κατάσταση σε συγκεκριμένες συνθήκες... αλλά με αυτά πορευόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...