Jump to content

Xiaomi Mi 9 SE


_Dante_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 474
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχως ολα τα νεα κινητα βγαινουν σε μεγεθος παντοφλας οποτε αυτοματα για μενα ειναι nogo.Εδω και αυτο μου φαινεται υπερβολικα μακρυ(μαυρο χαλι πραγματικα η αναλογια 19.5/9) αλλα θα το συνηθισω αφου δεν εχω αλλη λυση.

Επισης βγαινει και το Κ20 που απο οτι φαινεται θα ειναι τερας,αλλα ολα αυτα χανουν σε ποιοτητα κατασκευης.Ειχα και pocophone και το εδωσα.Καλα τα specs στα χαρτια,ετσι ελεγα και εγω,αλλα μολις επιασα το mix 2s στα χερια μου επαθα πλακα.Και αναλογης ποιοτητας ειναι και το SE αλλα και με την amoled που ειναι καταπληκτικη.

Εχουν δουλεια παντως να κανουν στο θεμα του software καθως εχει bug αλλα και ελλεψεις απο χαρακτηριστικα στο software.

Πεφτει και η τιμη του με γοργους ρυθμους.Σε κανα διμηνο θα ειναι στα 250αρι και πιστευω σα συνολο δε θα υπαρχει καποιο να το χτυπαει,ειδικα αν καποιος θελει μικρη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ολα τα νεα κινητα βγαινουν σε μεγεθος παντοφλας οποτε αυτοματα για μενα ειναι nogo.Εδω και αυτο μου φαινεται υπερβολικα μακρυ(μαυρο χαλι πραγματικα η αναλογια 19.5/9) αλλα θα το συνηθισω αφου δεν εχω αλλη λυση.

Επισης βγαινει και το Κ20 που απο οτι φαινεται θα ειναι τερας,αλλα ολα αυτα χανουν σε ποιοτητα κατασκευης.Ειχα και pocophone και το εδωσα.Καλα τα specs στα χαρτια,ετσι ελεγα και εγω,αλλα μολις επιασα το mix 2s στα χερια μου επαθα πλακα.Και αναλογης ποιοτητας ειναι και το SE αλλα και με την amoled που ειναι καταπληκτικη.

Εχουν δουλεια παντως να κανουν στο θεμα του software καθως εχει bug αλλα και ελλεψεις απο χαρακτηριστικα στο software.

Πεφτει και η τιμη του με γοργους ρυθμους.Σε κανα διμηνο θα ειναι στα 250αρι και πιστευω σα συνολο δε θα υπαρχει καποιο να το χτυπαει,ειδικα αν καποιος θελει μικρη συσκευη.

 

εμένα χωρις ΦΠΑ και πουλώντας το mi a1 μου βγηκε 215. Επομένως ευχαριστημενος δηλώνω. Το software θελει δουλεια αρκετη, δεν ξέρω τι έκαναν με το mi 8 se αλλά έχει καποια μικρομπαγκ περιεργα. Βασικό θέμα η μπαταρια, πιστευω θεμα χρόνου ειναι να το φτιάξουν και το κινητό πεταξε μετα. Στο χέρι καθεται τέλεια. Οι κάμερες και το βίντεο την ημερα σπέρνει. Το βράδυ σε απόλυτο σκοτάδι είναι το θεμα, αν υπάρχει εστω και κάποια μικρή πηγή φωτος βοηθάει αρκετά το αποτέλεσμα. Πάντως σε σαιτ του εξωτερικου άρχισαν donate να αγοράσει προγραμματιστής την συσκευη για να κάνει καλό port για το mi 9 se της gcam, ευπρόσδεκτο κι αυτο. Καλά δείγματα μέχρι στιγμής βλέπω. Σε καμία περίπτωση πάντως δεν την θεωρώ lite συσκευη ναυαρχίδας.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

btw. καμιά θήκη τίμου armor για απευθείας αγορά που μπορούμε να βρούμε; δεν έχω βρει τπτ ελλάδα με μια πρόχειρη αναζητηση.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Στα καλά νέα, ο BSG (modder) αναλαμβάνει μέσα στην εβδομάδα να κάνει πορτ για την gcam προσαρποσμένη πάνω στους φακούς του mi 9 se. Τέλειο νέο, ειδικά άμα μπορέσει και φτιάξει και το night mode της gcam το κινητο εκτοψευτηκε.

 

Κατα τα άλλα το MIUI μου φαίνεται κάπως δυσκολο, η μπαταρία θέλει φτιαξιμο και γενικά κάποια θεματακια έχει η rom, είμαστε σίγουροι αν ειναι beta ή stable? Πάντως πιστεύω ειναι κινητάρα.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ξεκλειδωσα χθες bootloader και περασα custom rom χωρις πολλα μεσα οποτε τις επομενες μερες θα δωσω feedback για τη μπαταρια.Τωρα θα φανει τι και πως...
Link to comment
Share on other sites

Το dark mode που το εχει στις ρυθμισεις?

Γιατι στη custom rom που εβαλα μου φαινεται πως δεν το εχει η τουλαχιστον δε το βρισκω.

Edit.Το βρηκα,ηταν στις επιλογες προγραμματιστη.Τωρα γιατι το βαλανε εκει,αγνωστο...

Edited by _Dante_
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Dante, απ' ότι βλέπω εσύ κι εγώ είμαστε εδώ μέσα!

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Ε ολο και κανας αλλος που απλα παρακολουθει θα ειναι.

Οπως και να χει,βλεπω οτι στην 10.3.1 διορθωσαν το drain.Τουλαχιστον δε φαινεται να τραβαει η αναμονη τη μπαταρια που τραβαγε πριν.

Ολο το βραδυ μετα απο φρεσκοπερασμενη ρομ γυρω στο 3% εφυγε απο τη μπαταρια.Θα δω τωρα μετα απο φορτιση ποση οθονη βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια είμαι κ εγω εδω :lol:

και περιμενω από εσας για να δω αν θα το απρω τελικα γιατι βαρεθηκα με τις γκουμουτσες οπότε συνεχιστε να μας δινετε πληροφοριες

το μονο που με ενδιαφερει ειναι οι φωτο και κυριως το βραδυ καθώς και η αυτονομια αν βγαζει την μια μερα .

Κριμα παντως γενικά στα σε όλα τα κινητα που βαζουν την ultrawide την καμερα η οποια είναι κατε εμε τελειως αχρηστη αντι για κανενα OIS

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, και εγώ μόλις το παρέλαβα στο υπέροχο μπλε χρώμα, είμαι στο παρά τσακ να το ανοίξω γιατί το ζαχαρωνω η αλήθεια είναι, αλλά το μόνο που με ανησυχεί είναι η αυτονομία του, έχω καλομαθει με το poco... Έτσι πάει για πούλημα ( δυστυχώς)...

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε ολο και κανας αλλος που απλα παρακολουθει θα ειναι.

Οπως και να χει,βλεπω οτι στην 10.3.1 διορθωσαν το drain.Τουλαχιστον δε φαινεται να τραβαει η αναμονη τη μπαταρια που τραβαγε πριν.

Ολο το βραδυ μετα απο φρεσκοπερασμενη ρομ γυρω στο 3% εφυγε απο τη μπαταρια.Θα δω τωρα μετα απο φορτιση ποση οθονη βγαζει.

 

Εγώ γιατί είμαι ακόμα στην 10.2.5.0; Σου ήρθε ενημέρωση;

 

παιδια είμαι κ εγω εδω :lol:

και περιμενω από εσας για να δω αν θα το απρω τελικα γιατι βαρεθηκα με τις γκουμουτσες οπότε συνεχιστε να μας δινετε πληροφοριες

το μονο που με ενδιαφερει ειναι οι φωτο και κυριως το βραδυ καθώς και η αυτονομια αν βγαζει την μια μερα .

Κριμα παντως γενικά στα σε όλα τα κινητα που βαζουν την ultrawide την καμερα η οποια είναι κατε εμε τελειως αχρηστη αντι για κανενα OIS

 

Υπομονή καμια εβδομάδα να δούμε το port της gcam και πιστεύω θα έχουμε πλήρη εικονα για το τι μπορει να κανει το κινητο σε τέρμα σκοτάδι. Εγώ που ειμαι απαιτητικος στις κάμερες πιστεύω πως είναι παραπάνω από ικανοποιητικό το αποτέλεσμα. Οτιδηποτε πεσει στην αντιληψη μου θα ενημερώνω.

 

Καλημέρα, και εγώ μόλις το παρέλαβα στο υπέροχο μπλε χρώμα, είμαι στο παρά τσακ να το ανοίξω γιατί το ζαχαρωνω η αλήθεια είναι, αλλά το μόνο που με ανησυχεί είναι η αυτονομία του, έχω καλομαθει με το poco... Έτσι πάει για πούλημα ( δυστυχώς)...

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε καταλαβαίνω. Ειναι στολίδι. Καλύτερα να πουλησεις θα σου φανει και πιο φθηνο το poco f1. Πιστεύω την μέρα θα την βγάλει άνετα με αρκετη χρήση μολις το στρώσουν λιγο. Έχουν κανει και βλακείες στην ευρωπαικη. Πχ. εχουν αφήσει να ψάχνει το κινητο συνέχεια σήμα σε συχνότητες που η ευρωπη δεν εχει, αρα έχουμε drain. Θα φτιάξουν πολλα. Επιπλέον μην ξεχνάμε ότι δεν έχουμε mi 9 lite αλλά μόνο se όπως με το 8. Το 8 lite έφαγε πολύ βάρος από αναβαθμίσεις, το 8 se έπαιρνε ενημερωσεις καθε 2μηνο. Πιστέυω θα δούμε καλύτερη υποστηριξη από 8 se.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει 10.3.1 στη κινεζικη εκδοση και η custom rom που εβαλα εχει source απο china rom.Θα ερθει και στην ευρωπαικη ρομ οπου να ναι η αναβαθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί είμαι ακόμα στην 10.2.5.0; Σου ήρθε ενημέρωση;

 

 

 

 

 

 

 

Υπομονή καμια εβδομάδα να δούμε το port της gcam και πιστεύω θα έχουμε πλήρη εικονα για το τι μπορει να κανει το κινητο σε τέρμα σκοτάδι. Εγώ που ειμαι απαιτητικος στις κάμερες πιστεύω πως είναι παραπάνω από ικανοποιητικό το αποτέλεσμα. Οτιδηποτε πεσει στην αντιληψη μου θα ενημερώνω.

 

 

 

 

 

 

 

Σε καταλαβαίνω. Ειναι στολίδι. Καλύτερα να πουλησεις θα σου φανει και πιο φθηνο το poco f1. Πιστεύω την μέρα θα την βγάλει άνετα με αρκετη χρήση μολις το στρώσουν λιγο. Έχουν κανει και βλακείες στην ευρωπαικη. Πχ. εχουν αφήσει να ψάχνει το κινητο συνέχεια σήμα σε συχνότητες που η ευρωπη δεν εχει, αρα έχουμε drain. Θα φτιάξουν πολλα. Επιπλέον μην ξεχνάμε ότι δεν έχουμε mi 9 lite αλλά μόνο se όπως με το 8. Το 8 lite έφαγε πολύ βάρος από αναβαθμίσεις, το 8 se έπαιρνε ενημερωσεις καθε 2μηνο. Πιστέυω θα δούμε καλύτερη υποστηριξη από 8 se.

Το 8se είχε βγει μόνο για την αγορά της Κίνας

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τουλαχιστον φτιαξανε το θεμα με τα ακουστικα στην 10.3.1.Δε κοβεται πια ο ηχος ενω δυναμωσαν και την ενταση που ηταν αρκετα χαμηλη.
Link to comment
Share on other sites

Θέμα έχει και το camera2api όπως είχε και στο mi 8 με αποτέλεσμα για gcam να υπάρχουν κάποιες δυσκολίες ακόμα, ο modder ωστόσο δουλεύει πάνω σε αυτό ώστε να το διορθώσει και στέλνουν feedback και στην εταιρεία. Στις beta διόρθωσαν το θέμα που έψαχνε σήμα σε συχνότητες μη ευρωπαικές επομένως θα γλυτώσουμε και από εκεί λίγη μπαταρία.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως μονο το MIUI με δυσκολεύει, τπτ άλλο. Οι κάμερες πολύ καλές (σε 2 χρόνια από τώρα βλέπω να κάνει παπάδες η xiaomi και στις κάμερες). Και κάτι ακόμα, το δακτυλικό αποτύπωμα δουλεύει καλύτερα από το mi a1 που είχα. Δεν ξέρω γιατί αλλά αναγνωρίζει κατευθείαν και καμία καθυστέρηση ουσιαστική δεν βλέπω σε σχέση με τα παλιά που ήταν out of screen. Στο δευτερολεπτο ξεκλειδωσε, τώρα αν 1 δεύτερο είναι τόσο ζωτικής σημασίας και θεωρείται πιο αργό δεν ξέρω. Σε λίγες μέρες παιρνάω και τζαμάκι και βλέπω προς θα αντιδράσει.

 

Η μπαταρία του μέχρι στιγμής αν και με τρόμαξε στην αρχή με βγάζει ασπροπρόσωπο.

 

Δεν ξέρω τι παίζει με το bluetooth, μου φαίνειται ξεσυνδέεται που και πού αλλα θα το διαπιστώσω εν καιρώ (όταν συνδέω το κινητό με το vw connect app του αμαξιού μου χάνει την διαδρομή, τουλάχιστον μου το έκανε μία φορά). Θα το διαπιστώσω και πάλι με ευκαιρία όμως.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του μέχρι στιγμής αν και με τρόμαξε στην αρχή με βγάζει ασπροπρόσωπο.

Κανονικά το κινητό ειναι για 6-7 ώρες SOT και βγάζει 4 όπως λένε άλλοι φίλοι... πως σε βγάζει ασπροπρόσωπο; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το κινητό ειναι για 6-7 ώρες SOT και βγάζει 4 όπως λένε άλλοι φίλοι... πως σε βγάζει ασπροπρόσωπο; :confused:

 

Χρήση από χρήση έχει διαφορά. Εγώ λόγω φόρτου εργασίας τον τελευταίο χρόνο τουλάχιστον ασχολούμαι αρκετά περιορισμένα. Θέλω να με βγάζει την ημέρα άνετα, και με βγάζει άνετα. Κάθε βράδυ θα το φορτίσω και θα εδώ ένα 30% υπόλοιπο χωρίς στην ημέρα να σκεφτώ να κάνω οικονομία στην μπαταρία. Αυτό για μένα με ικανοποιεί καθώς την δεύτερη μέρα που το πήρα, το βράδυ μου έβγαλε ειδοποιήση ενώ την ημέρα έκανα και οικονομία, πχ δεν άνοιγα μουσική ή youtube. Αυτό με φοβηζε. Αν φτάσουν σε σημείο που λεν να βγάζει τόσες ώρες όλη μέρα με Bluetooth και gps ανοιχτά θα μαι. Το πιο κουλό πάντως μέχρι τώρα είναι το stand by drain που όντως υπάρχει.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Το stand by drain πρεπει να ειναι απο τις μπαντες που ψαχνει.

Παντως και γνωστον ελληνας reviewer στο youtube που το δουλεψε ειπε για 6-7 ωρες οθονης.

Θα το διορθωσουν και θα το χτυπαει ευκολα το 6ωρο κυριως λογω του αρκετα οικονομικου επεξεργαστή.

Εμενα που το εχω αρκετα στην αναμονη,βλεπω να φτανω 3 μερες αν σκεφτεις οτι ηδη φτανω τις 2.

Link to comment
Share on other sites

Το stand by drain πρεπει να ειναι απο τις μπαντες που ψαχνει.

Παντως και γνωστον ελληνας reviewer στο youtube που το δουλεψε ειπε για 6-7 ωρες οθονης.

Θα το διορθωσουν και θα το χτυπαει ευκολα το 6ωρο κυριως λογω του αρκετα οικονομικου επεξεργαστή.

Εμενα που το εχω αρκετα στην αναμονη,βλεπω να φτανω 3 μερες αν σκεφτεις οτι ηδη φτανω τις 2.

 

Έχασα 6% την νυχτα που ήταν stand by. Το είδα το review και διαφωνώ με την φωτογραφία το βράδυ. Η φωτογραφία το βράδυ αν υπάρχει έστω και λίγη πηγή φωτός είναι ικανοποιητικότατη, για τέρμα σκοτάδι περιμένουμε την gcam. Από βίντεο δεν ασχολούμαι.

 

Edit: Τελικά το bluetooth δεν αποσυνδέεται με το αμαξι. Θα το κοιτάξω και με το gps μήπως αυτό χάνει συνδεση.

Edited by bagit

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Παντως πηρα μια γευση του γιατι δε πολυγουσταρω τα αλουμινια γυαλια κτλ στα κινητα.

Επεσε το κινητο απο 10 ποντους σε πλακακι και γδαρθηκε το αλουμινιο.Αστειο απο τετοιο υψος να αφηνει σημαδι,δε περιμενα να ειναι τοσο μαλακο...

Link to comment
Share on other sites

Notification Led δεν έχει, σωστα;

 

όχι δεν έχει.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα την Παρασκευή από banggood το 64αρι στα 285€. Πρώτη εντύπωση ακρως θετική. Προερχόμενος από Mi A1 η διαφορά είναι εμφανής σε όλα.

 

Οι φωτογραφίες πολύ δυνατές. Ακομα κ οι βραδινές σε σχέση με αυτό που είχα δε χωράει σύγκριση. Η μπαταρία μου βγάζει άνετα μια μέρα. Τώρα για drain δεν έχω παρατηρήσει κάτι αξιοσημείωτο. Έχει τύχει όλο το βράδυ με κλειστά wifi gps δεδομένα κλπ να πέσει 2 έως 5% η μπαταρία.

 

Για θηκες κ προστασία οθόνης έχουμε καμία πρόταση;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 SE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Bks3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...