Jump to content

Huawei P30 Pro


Fulgore1
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον πας στο λινκ και κατεβαζεις τα ADB ατωντας στον συνδεσμο "Download the ADB ZIP file for Windows"

https://www.xda-developers.com/install-adb-windows-macos-linux/

 

Θα σου κατεβασει ενα zip με ονομασια "platform-tools_r30.0.3-windows.zip"

Το ξεσυμπιεζεις και θα εχεις εναν φακελο platform-tools

Αυτον τον μετακινεις (για λογους ευκολιας) στον δισκο C:\ (οχι σε καποιον υποφακελο στον C:\

Επειτα ανοιγεις ενα command prompt ως διαχειριστης

Θα σε εχει στο C:\WINDOWS\system32> εσυ πατας cd\ κι enter ωστε να σε παει στο C:\> επειτα πατας cd platform-tools ωστε να μπεις στο C:\platform-tools>

Τωρα συνδεεις αν δεν εχεις συνδεσει το κινητο με τον Η/Υ κι επιλεγεις μεταφορα αρχειων στο κινητο

Μετα πας Ρυθμισεις-Συστημα και ενημρωσεις-Επιλογες για προγραμματιστες κι ενεργοποιεις το "Εντοπισμος σφαλματων USB"

Αν δεν εχεις στο menu το Επιλογες για προγραμματιστες τοτε πας στις πληροφοριες για το τηλεφωνο και ταπαρεις 7 φορες στον Αριθμο εκδοσης, θα σου ζητησει να βαλεις τον κωδικο κλειδωματος της συσκευης ωστε να εμφανιστει το κρυφο μενου

Υστερα στο παραθυρο command prompt πατας την εντολη adb devices και enter

Θα σου βγει στο κινητο ενα πινακακι οπου επιλεγεις ΟΚ, ειναι αν δεχεσαι να συνδεθει ο Η/Υ με το κινητο για εντολες ADB

Υστερα τρεχεις παλι την εντολη adb devices και βλεπεις αν σου βγαζει την συσκευη authorized

Αν σου την βγαζει authorized τοτε προχωρας στο επομενο βημα και τρεχεις την εντολη adb shell

Υστερα πας απο το κινητο στις εφαρμογες σου και κανεις απεγκατασταση ενημερωσεων στο HMS Core

Υστερα στο παραθυρο command prompt τρεχεις την εντολη pm disable-user --user 0 com.huawei.hwid

Μετα πας στην λιστα με τις εφαρμογες στο κινητο σου κι επιλεγεις να σου δειχνει τις απενεργοποιημενες και τις συστηματος και θα σου την εχει εκει, την κανεις ανγκαστικη διακοπη και εισαι ΟΚ

Οταν την κανεις disable θα παρατηρησεις οτι στο μενου Ρυθμισεις δεν υπαρχει πανω πανω το πλαισιο με τον λογαρισμο Huawei.

Οταν τα κανεις και εχεις οντως απενεργοποιησεις το HMS CORE στο παραθυρο command prompt τρεχεις την εντολη exit και υστερα παλι exit και θα κλεισει το παραθυρο.

Αποσυνδεεις την συσκευη, πας στο μενου Επιλογες για προγραμματιστες κι αοπενεργοποιεις τον εντοπισμο σφαλματων USB.

Κανεις κι ενα Restart του κινητου και εισαι gucci

 

Σεντονι αλλα ελπιζω να ειμουν λεπτομερεις.

 

Να συμπληρώσω και εγώ εάν μου επιτρέπει ο φίλος όποιος θέλει να διώξει τις παρακάτω εφαρμογές μετά το 0(μηδέν) στην παραπάνω εντολή μπορεί να γράψει.

 

Χάρτες....com.google.android.apps maps

Ταινίες google...com.google.android.videos

Σαρωτής καρτών....com.huawei.contactscamcard

Browser.... com huawei.browser

Πληκτρολόγιο swiftkey ...com.touchtype.swiftkey

Swiftkey factory settings....com.swiftkey.swiftkeyconfigurator

Μουσική google....com.google.android.music

Μηχανή κειμένου ...com.google.android.tts

Youtube... com google.android.youtube

Videoeditor... com.huawei.videoeditor

Messages... com.google.android.apps.messaging

Google drive ...com.google.android.apps.docs

Gmail...com.goigle.android.gm

Fb services....com.facebook.services

Fb manager...com.facebook.appmanager

Fb appinstaller...com.facebook.system

Duo....com.google.android.apps.tachyon

Chrome...com.android.chrome

 

 

Παρατηρήσεις.

1. Μετά από factory reset επανερχονται όλες αλλά μπορούμε και με εντολή να επαναφέρουμε οποία θέλουμε.

 

2. Μην απενεργοποιήσετε το πληκτρολόγιο η τον browser πριν κατεβάσετε και εγκαταστήσετε κάποιο άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα της αρεσκείας σας.

 

3. Τα παραπάνω προγράμματα είναι ενδεικτικα και τα έχω διώξει εγώ αφού χρησιμοποιώ αλλά στη θέση τους.

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

ΘΚαλησπέρα φίλε μου.

Είχα κατά σειρά τα s8 plus, s9 plus και τώρα το p30 pro.

Προφανώς έχεις το ui 2.1 πάρει. Ξεκινάω με αυτό γιατί αν και έχει κάνει βελτιώσεις στο emui η huawei αυτό δεν το έχει φτάσει. Θα χρειαστείς λίγο χρόνο να εξοικειωθεις με το p30 pro.

Όλα τα άλλα είναι υπέρμετρα υπέρ του p30 pro.

 

Μπαταρία δεν θα δεις διαφορά απλά δεν θα πιστεύεις τη διαφορά. Εγώ έκανα ότι πατέντα μπορείς να φανταστείς στο s9 plus για εξοικονόμηση ενέργειας και μετά βίας έφτανα 4 το πολύ 5 ώρες σοτ

Εδώ καμία σχέση δεν ασχολείσαι καν.

 

Και να φανταστείς η σύγκριση γίνεται με s9 olus όχι το s9 που έχεις και μικρότερη μπαταρία.

Ποιότητα κατασκευής ανώτερη. Στο s9 plus είχε στίγματα μετά από καιρό το πλαίσιο (μαύρο γαρ) αλλά και η πλάτη ευκολότερα έκανε γρατσουνιές.

Γενικά το θεωρώ πολύ καλύτερο κινητό.

 

Εγώ θα έψαχνα μεταχειρισμένο με εγγύηση. Το 8/256.

Εάν δεν σε ενοχλεί το οικονομικό πάρτο καινούργιο να ζήσεις το unboxing.

 

Το σοτ με ιδία η και σκληρότερη χρήση στο p30 pro παίζει από 8 έως 9 ώρες.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώσεις.

Το 6 giga ram με το 8 τι διαφορές έχει; Καθώς επίσης μιας και το προορίζω για μονοκαρτο κοιτάω και την κάρτα μνήμης της HUAWEI μιας και θέλω να έχω τα αρχεία φώτο εκεί.

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερώσεις.

Το 6 giga ram με το 8 τι διαφορές έχει; Καθώς επίσης μιας και το προορίζω για μονοκαρτο κοιτάω και την κάρτα μνήμης της HUAWEI μιας και θέλω να έχω τα αρχεία φώτο εκεί.

 

Τα 8 giga θα σε βοηθήσουν στο multitasking και να αναπνέει καλύτερα η συσκευή σου για περισσότερα χρόνια εάν έχεις σκοπό να το κρατήσεις καμία 3ετια με 4ετια

Link to comment
Share on other sites

Τα 8 giga θα σε βοηθήσουν στο multitasking και να αναπνέει καλύτερα η συσκευή σου για περισσότερα χρόνια εάν έχεις σκοπό να το κρατήσεις καμία 3ετια με 4ετια

 

Κάθε 2 χρονια περίπου αλλάζω κινητό οπότε πιστεύω θα με καλύψει μιας και από το s9 μόνο η θερμοκρασία που ανεβάζει και η μπαταρία με χαλάνε πλεον. Εμένα αλλά θέματα με προβληματιζουν εφόσον από μπαταρία είμαι οκ.

1.ειδοποιησεις led

2.Ηχειο όπου είναι 1

3.δαχτυλικο αποτυπωμα και πόσο καλά αποκρίνεται καθώς και το σημείο που βρισκεται

4.Η ανάλυση της οθόνης και η όραση κάτω από πολύ ήλιο.

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 2 χρονια περίπου αλλάζω κινητό οπότε πιστεύω θα με καλύψει μιας και από το s9 μόνο η θερμοκρασία που ανεβάζει και η μπαταρία με χαλάνε πλεον. Εμένα αλλά θέματα με προβληματιζουν εφόσον από μπαταρία είμαι οκ.

1.ειδοποιησεις led

2.Ηχειο όπου είναι 1

3.δαχτυλικο αποτυπωμα και πόσο καλά αποκρίνεται καθώς και το σημείο που βρισκεται

4.Η ανάλυση της οθόνης και η όραση κάτω από πολύ ήλιο.

 

1. Led δεν υπάρχει. Εμένα δεν με ενοχλεί. Οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά και φαίνονται στο aod

2. Εάν θες 2 ηχεία το ξεχνάς. Θεωρώ το μονό που έχει είναι καλύτερο από το μονό (βασικό) του s9.

3. Δαχτυλικο ανώτερο του s9 plus και ας το χει στην οθόνη.

4. Στο μάτι εγώ διαφορά δεν είδα φίλε μου. Ψυχολογικά όταν το πρωτο αγόρασα νόμιζα ότι είναι κατώτερη. Μπούρδες το μάτι διαφορά δεν είδε τελικά.

 

Κάτω από τον ήλιο μια χαρά είναι. Σε όλα τα κινητά όμως εξαρτάται και τι θέμα έχεις διαλέξει. Υπήρχε θέμα στο s9 plus που είχα που τη μέρα δεν άξιζε να το έχω. Μου έβγαζε τα μάτια να δω..

 

Και κάτι βασικό για εμένα. Το σήμα. Εκεί που με το samsung δεν είχα τίποτα με το p 30 pro έχω κανονικά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τα εκανα και πετυχαν!!!!!

 

ΜΗΠΩΣ έχετε και την εντολή για να κάνω disable τα huawei Themes ???? αυτό μόνο μου έμεινε :O

 

com.huawei.android.thememanager

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ με κάλυψες. Δεν νομίζω να με απογοητεύσει. Έκλεισα το breathing crystal σε 6/128

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Φοβερό χρώμα. Αυτό έχω. Θα με θυμηθείς από τη στιγμή που θα το πιάσεις στα χέρια σου. Μετά απο 3 με 4 ημέρες γράψε μας τις εντυπώσεις σου. Παντα οι πολύπλευρες και διαφορετικές απόψεις μετράνε στο σχηματισμό σωστής εικόνας. Με το καλό να το παραλάβεις και να το ευχαριστηθεις
Link to comment
Share on other sites

Με το emui έχω επαφή μιας και έχω πάρει στη συζηγο το p20 lite και μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά και σαν τηλεφωνο

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για αυτό που λέγανε ότι το κινητό σε μαθαίνει μέσα από τη χρήση και η μπαταρία λειτουργεί αναλόγως μετά από κάποιες μέρες αυτό θα ισχύει και στο κινητό που θα πάρω εγώ τώρα μεταχειρισμένο κάνοντας του format;

Edited by poison21

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι κάτοχος του s9 και γενικα δεν έχω παράπονο από το κινητό πάρα μόνο από την μπαταρία του. Θα ήθελα να ρώτησα αν αξίζει η μετάβαση στο p30 pro και αν ναι θα άξιζε να το πάρω καινούριο ή μεταχειρισμένο με υπόλοιπο εγγύησης;

 

και γω από s9+ είχα το δίλημμα να πάω σε P30 Pro, τελικά το μετάνιωσα που δεν ειχα κάνει την αλλαγή νωρίτερα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έκανε κανείς την μετάβαση από το μικρό P30 στο P30 pro για να μπορέσει να μου πει αν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές σε μπαταρία και κάμερα; στο YouTube ότι και αν έψαξα δεν βγάζω άκρη και επειδή υπάρχεις σημαντική διαφορά σε μέγεθος και βάρος θα ήθελα την βοήθεια σας

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαφορα εχουνε αλλα εαν ειναι να ξυλωθεις καλυτερα πανε p40 pro, αρκετοι τα σκοτωνουν λογο gms ειναι ποιο ευκαιρια
120€ διαφορά θα δώσω μιας και θα πάω πάλι στην έκδοση 6/128,αξιζει;

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις καλλιτεχνικες ανυσηχιες, και θες μεγαλυτερη οθονη ΝΑΙ απο εμενα
Κυρίως η μπαταρία με ενδιαφέρει

 

Στάλθηκε από το AGS-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μικρη διαφορα, καμια ωρα sot να κερδισεις
Πήρα την απόφαση να μείνω στο μικρό ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια.Οταν το αφηνετε κατω το κινητο με την πλατη ακουγετε ενα ελαφρυ στιγμιαιο κουδουνισμα σαν κατι να κουνιεται μεσα?Απο το πανω μερος νομιζω εκει κοντα στις καμερες.
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια.Οταν το αφηνετε κατω το κινητο με την πλατη ακουγετε ενα ελαφρυ στιγμιαιο κουδουνισμα σαν κατι να κουνιεται μεσα?Απο το πανω μερος νομιζω εκει κοντα στις καμερες.
Λογικά θα είναι το ois

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια.Οταν το αφηνετε κατω το κινητο με την πλατη ακουγετε ενα ελαφρυ στιγμιαιο κουδουνισμα σαν κατι να κουνιεται μεσα?Απο το πανω μερος νομιζω εκει κοντα στις καμερες.
Οπτικά της cameras χτυπά το σκέτο με το χέρι εκεί να δεις πως ακούγεται
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απορια.Οταν το αφηνετε κατω το κινητο με την πλατη ακουγετε ενα ελαφρυ στιγμιαιο κουδουνισμα σαν κατι να κουνιεται μεσα?Απο το πανω μερος νομιζω εκει κοντα στις καμερες.

 

Την ίδια απορία είχα και εγώ όταν το πήρα, και από ότι μου είπαν εδώ τα παιδιά, είναι από τα οπτικά της κάμερας. Δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τηλέφωνα της εταιρείας που έχουν περάσει από τα χέρια μου, από εποχές P8 και μετά το κάνουν. Όταν το ακουμπάς στο τραπέζι ακούγεται λες και έχει ξεκολλήσει κάποιο πολύ μικρό εξάρτημα και παίζει μέσα.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το ίδιο θέμα με ένα honor, κουνιόταν το συρταρακι της σιμ. Χωρίς κάρτα ακουγόταν λιγότερο.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλω συντόμευση τον φακό σε κάποιο κουμπί φωνής ή on/off

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια απορία είχα και εγώ όταν το πήρα, και από ότι μου είπαν εδώ τα παιδιά, είναι από τα οπτικά της κάμερας. Δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα.

 

Ωραία παιδιά ευχαριστώ. Παραξευνευτικα η αλήθεια είναι και εμένα το μυαλό μου στην κάμερα πήγε ois κλπ αλλά είναι έντονος σαν να ξεκολλάει κάτι λέω μπας και 3ιναι θέμα. Μόνο στο λουμια 1020 ακουγόταν το ois έντονα αλλά όχι τόσο πολύ. Εδώ το καταλαβαίνεις και αν χτυπάς λίγο με το δαχτυλάκι σου εκεί κοντά στης κάμερες είναι σαν ξεκολλημενο κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Στην στοκ recovery δεν έχει πλέον clear cache που κάναμε μετά από update;

 

Στάλθηκε από το Huawei P30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίναμε εδώ την κάμερα του p30 pro με ένα iPhone 7 στη κόρη μου που ως γνωστό δε κάθεται σε χλωρό κλαρί. Απογοητευτικα από το p30 pro μου. Σχεδόν όλες κουνημένες και όλες καμένες εκεί που βαραγε ο ήλιος. Το κάνει και σε σας ή έχω κάποιο θέμα σα κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειχα κατα σειρά iphone 6s, iphone 7 και iphone 8 και τωρα p30 pro και εχω ψυχωση με τη φωτογραφθα η καμερα δεν να ξερεις δεν συγκρινεται. Πολυ καλυτερη του p30 pro. Αλλα καταλαβαινω αυτο που λες. Η αληθεια ειναι οτι σε κινουμενα θεματα (παιδια, αθλήματα κτλ.) τα iphone παντα ειχαν πλεονεκτημα, σπανια θα βγαλουν κουνημενη φωτο. Αυτο γίνεται γιατι εχουν μικροτερη ωρα ανοιχτο το διαφραγμα και η φωτο βγαινει αστραπιαια. Για τον ιδιο λογο ομως εχουν πολυ πιο σκοτεινες φωτο και με περισσοτερο κοκο (θορυβο). Ειναι κατι που πρέπει να αποδεχθεις, δεν γινεται να εχεις περισσοτερο φως κ λιγοτερο θορυβο αλλα πιο αστραπιαια ληψη. Είναι κ θεμα συνήθειας. Εκτος αν ειναι κατι υπερβολικο κ εχει οντως προβλημα η συσκευη σου. Αν δεν δουμε εικονες δεν μπορουμε να κρινουμε. Προς θεου δεν εννοω να ανεβάσεις εικονες με το παιδι!! Βρες κατι αλλο κινουμενο!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα μπορούσες επισης να δεις σε τι ταχυτητα κλείστρου βγαζει το iphone και να βαλεις την ιδια στο pro mode του p30 pro ωστε να συγκρίνεις παρομοιες συνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίναμε εδώ την κάμερα του p30 pro με ένα iPhone 7 στη κόρη μου που ως γνωστό δε κάθεται σε χλωρό κλαρί. Απογοητευτικα από το p30 pro μου. Σχεδόν όλες κουνημένες και όλες καμένες εκεί που βαραγε ο ήλιος. Το κάνει και σε σας ή έχω κάποιο θέμα σα κινητό;
Διατιχος λόγο μικρού φακού και σενσορα έχεις δύο επιλογές η έχεις καλές φώτο με χαμηλό iso αλλά περισσότερο shutter time (με ότι συνεπάγεται αυτό στης κινούμενες) η έχεις μπόλικο noice λόγο υψηλού iso και αρκετά ποιο σκοτεινές αλλά με μικρό shutter time (με ότι πλεονέκτημα έχει αυτό στης κινούμενες)

Ακόμη κινιτα δεν έχουν φτάσει στο επίπεδο να έχεις και τα δύο

 

Μόνο ναυαρχιδες Samsung κάτι κάνουν με την προϋπόθεση να έχει μπόλικο φως

 

Πρόσωπικα εγώ τραβάω σε Pro mode τέτοια όταν χρειαστεί με ρύθμιση στο shutter time (με ότι απώλειες έχω όταν δεν έχει αρκετό φως)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...