Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα.

Θα ήθελα να με διαφωτίσετε σε κάποια πράγματα γιατί η απουσία μου από το forum είναι μεγάλη και απο ό,τι φαίνεται αισθητή.

Πρίν 3-4 μήνες έκανα αναβάθμιση το κινητό μου στην έκδοση R1AA008 και "ξήλωσα" το Vodafone Live που τόσο μισούσα.

Το αποτέλεσμα ήταν όταν έβαζα μιά σηντομευση στην δεξιά κίνηση του stick να λειτουργει κανονικά αλλά μόλις απενεργοποιούσα το κιν. και το ενεργοποιούσα πάλι όταν έστρεφα δεξιά το stick για να εκκινήσω την συντόμευση να με ρωτάει εκ νέου αν θέλω να προσθέσω κάποια συντόμευση. Καταλαβαίνεται ότι στην ουσία έχασα την λειτουργία συντόμευσης.

Επίσης σε σχέση με την προηγούμενο firmware που είχα η ποιότητα του βίντεο και της φωτ/κής έπεσε κατακόρυφα. Πραγματικά απελπίστηκα μόλις αντίκρισα το κιν. μου μετά την αναβάθμιση... Και να φανταστείτε ότι οι κύριοι λόγοι που με ώθησαν στην αναβάθμιση ήταν αφενός μεν να ξεφορτωθώ το VL και αφετέρου να βελτιώσω την ήδη ικανοποιητηκή ποιότητα του βίντεο και της φωτ/κής.

Άλλο ένα περίεργο (όλα σε μένα συμβαίνουν) είναι ότι ενώ παλιά είχα εγκαταστήσει το pc suite και λειτουργούσε κανονικά τώρα δεν αναγνορίζει το κιν. ούτε καν σαν αφαιρούμενο δίσκο! Κατέβασα και καινούριους drivers αλλά τίποτα. Γνωρίζετε κάτι?

Πάμε τώρα στα σοβαρότερα.

Έδώ και δύο μήνες έχω παρατηρήσει το εξής ΜΕΓΑ πρόβλημα:

Μόλις ανοίγω το πορτάκι του φακού και είμαι έτοιμος να αποθανατήσω μια στιγμή μόλις πατάω τον διακόπτη ακούγεται ο χαρακτηριστηκός ήχος του κλείστρου και μετά με πετάει στην αρχική οθόνη (Stand by). Ότι ρυθμίσεις κι αν έχω κάνει όσες φορές κι αν το έχω προσπαθήσει είτε κάνοντας πρώτα capture και μετά να αυξήσω την πίεση ώστε να τραβήξω την φωτογραφία είτε τραβώντας σε πολύ χαμηλή ανάλυση πάντα λαμβάνω το ίδιο αποτέλεσμα.

Δοκίμασα ακόμα να κάνω και Format στο MS Duo αλλά τίποτα. Δοκίμασα ακόμα και να αποθηκεύεται το υλικό στην μνήμη του τηλεφώνου (22 Μb ελεύθερα) αλλά και πάλι τα ίδια. Όπως καταλαβαίνεται απελπίστηκα και σάστησα ταυτοχρόνος.

Τώρα σκέφτομαι την αναβάθμιση (δεδομένου ότι αφού έβγαλα το VL έχασα την εγγύηση) απ'το ίδιο μαγαζί που την έιχα κάνει και πρίν (9volto) και αν το πρόβλημα παραμείνει να ξαναβάλω την έκδοση με το VL (Μπλιάχ!!!) και να το πάω στο SE Servise χρησιμοποιώντας κανονικά την εγγύηση.

Το πρόβλημά μου είναι μεγάλο αν σκεφτείτε ότι η τελική επιλογή του κιν. είχε γίνει τότε (8/2005) με γνόμωνα την πολύ καλή κάμερα που είχε και τώρα δεν μπορώ ούτε καν να την χρησιμοποιήσω.

Εσείς τι λέτε για όλα αυτά???

Επίσης ποιές είναι οι εντυπώσεις σας από το τελευταίο firmware από άποψη σταθερότητας και καλής λειτουργίας όπως επίσης και από την ποιότητα της φωτ/κής και του βίντεο?

Αυτά και συγνώμη για την έκταση του post αλλά... καταλαβαίνετε.

 

Υ.Γ: Προς αποφυγή παρεξηγήσεων όταν είπα ότι ακούγεται ο ήχος του κλείστρου και μετά με πετάει στην αρχική οθόνη ΔΕΝ έχει τραβηχτεί η φωτ.

 

Υ.Γ2: Πρέπει να σημπληρώσω ότι το πρόβλημα με την κάμερα παρατηρήται ΜΟΝΟ στην λήψη φωτογρ/ών! Η λήψη και αποθήκευση βίντεο λειτουργει κανονικά.

 

Θα μου απαντήσει κανείς???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έλεγξε αν σου εχει αλαξει τις ρυθμισεις αναλυσης καμερας. επισης αν δεν εχεις αρκετη μπαταρια (μου το εκανε κ εμενα αυτο λογω μπαταριας). αλλιως... πηγαινε σε σερβις ερικσον, κ ρωτα τους. παρε τηλ. βεβαια πρωτα στο 9βολτο που εκανες την αλλαγη κ πες τους οτι απο τοτε δεν δουλευει, μηπως κ μπορουν να κανουν κατι
Link to comment
Share on other sites

Για τις ρυθμίσεις και την μπαταρία δεν

ισχύει, στο service μάλλον δεν μπορώ να απευθυνθώ γιατί απ'την στιγμή που έβγαλα το VL έχασα και την εγγύηση, όσο για το 9volto μάλλον θα τους κάνω μια επίσκεψη αν και δεν νομίζω να φταίνε αυτοί.

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο. Είναι δυνατόν να περιμένει κανείς 10 μέρες για να παραλάβει το Κ750 από το σέρβις; :mad: Πόσο περίπου έχετε περιμένει εσείς αν το έχετε πάει ποτέ;

 

Και σιγά το πρόβλημα που έχει το δικό μου. Software πρόβλημα έχω λόγω λάθους στην «υπέροχη» αναβάθμιση μέσω ίντερνετ απο το σάιτ της Sony Ericsson.

για το ιδιο προβλημα εμενα μου το κρατησανε 15 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Θανάση, πολύ καλή δουλειά!

 

Να σε ρωτήσω: επειδή θέλω να πειραματιστώ με την αλλαγή από Κ750 σε W800, αν μετά δε μου αρέσει για τον xyz λόγο μπορώ να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση;

 

Και κάτι ακόμη: υπάρχει τρόπος να αναβαθμίσω τη συσκευή μου με διαφορετικό language pack από αυτό που έχω τώρα (όπως γινόταν στα Siemens) κι αν ναι, πώς ξέρω ποιες γλώσσες έχει το καθένα;

 

Εγώ εδώ και 2 εβδομάδες πειραματίζομαι με το κινητό, το κάνω W800 και μετά το επαναφέρω σε Κ750, ναι μπορείς να αλλάξεις και να βάλεις όποιο πακέτο γλωσσών θες αρκεί να βάλεις και το σωστό CID, για ελληνικά είναι το ΕΜΕΑ3, αλλά αν χρειαστείς κάποια άλλη γλώσσα μπορείς να την προσθέσεις!! ακόμα και το Τ9 της γλωσσας που θες μπορείς να βάλεις! Και όλα αυτά με το USB DCU60! Hail Darkmen που κατάφερε και εφτιαξε το plugin και μπορούμε όλοι απο τα σπίτια μας να κάνουμε όσα έκαναν παλιότερα με το SETool

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και 2 εβδομάδες πειραματίζομαι με το κινητό, το κάνω W800 και μετά το επαναφέρω σε Κ750, ναι μπορείς να αλλάξεις και να βάλεις όποιο πακέτο γλωσσών θες αρκεί να βάλεις και το σωστό CID, για ελληνικά είναι το ΕΜΕΑ3, αλλά αν χρειαστείς κάποια άλλη γλώσσα μπορείς να την προσθέσεις!! ακόμα και το Τ9 της γλωσσας που θες μπορείς να βάλεις! Και όλα αυτά με το USB DCU60! Hail Darkmen που κατάφερε και εφτιαξε το plugin και μπορούμε όλοι απο τα σπίτια μας να κάνουμε όσα έκαναν παλιότερα με το SETool

 

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός; Όταν λες να προσθέσω γλώσσα εννοείς στις ήδη υπάρχουσες; Γιατί εγώ σκεφτόμουν απλά να κάνω αναβάθμιση περνώντας την ίδια έκδοση fw αλλά με διαφορετικό language pack και δεν ήξερα αν θα γίνει επειδή το πρόγραμμα αναγνωρίζει ότι έχω το ελληνικό l.p. στη συσκευή μου. Πώς γίνεται να προσθέσω μια-δυο γλώσσες στο ήδη υπάρχον l.p. με τη χρήση του καλωδίου της συσκευασίας;

 

Επίσης, επειδή ψιλοφοβάμαι να κάνω την αναβάθμιση σε W800, γιατί αισθάνομαι ότι δεν είναι σαν τα Siemens, τα οποία τα έκανες πραγματικά ό,τι ήθελες, μπορείς να με καθοδηγήσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε gay μου, επάνω που αγόρασα το δικό μου...

 

Κουκλί είναι. Μου θυμίζει το Τ610 σε κόκκινο. Τελικά το αυτοκόλλητο QuickShare θα είναι κόκκινο ή ασημί; :p Η μόνη μου ένσταση είναι στην περίμετρο της οθόνης και τα 3 ειδικά πλήκτρα που είναι μαύρα, ενώ θα μπορούσαν να τα βάψουν ασημί κι αυτά.

 

Edit: γράψε ΑΚΥΡΟΥΣ, τώρα είδα πως θα κυκλοφορήσει μόνο στη Μεγ. Βρεττανία. Πού να μπλέκω με ebay.co.uk... :p

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ποιος εχει τη διαθεση να μου λυσει τις παρακατω αποριες : Οταν μου στελνουν ενα sms,μου εμφανιζει την ωρα που το ελαβα και οχι την ωρα που μου το εστειλαν. Μπορω να το αλλαξω,ωστε να εμφανιζει την ωρα αποστολης?

Πώς μπορω να δω τη διαρκεια μιας κλησης?

Πώς μπορώ να δω την κατασταση της μνημης των επαφων ( ειτε του τηλ,ειτε της SIM)?

Και τελος,πώς μπορω να περασω τις επαφες στο Outlook στo PC μου?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός; Όταν λες να προσθέσω γλώσσα εννοείς στις ήδη υπάρχουσες; Γιατί εγώ σκεφτόμουν απλά να κάνω αναβάθμιση περνώντας την ίδια έκδοση fw αλλά με διαφορετικό language pack και δεν ήξερα αν θα γίνει επειδή το πρόγραμμα αναγνωρίζει ότι έχω το ελληνικό l.p. στη συσκευή μου. Πώς γίνεται να προσθέσω μια-δυο γλώσσες στο ήδη υπάρχον l.p. με τη χρήση του καλωδίου της συσκευασίας;

 

Επίσης, επειδή ψιλοφοβάμαι να κάνω την αναβάθμιση σε W800, γιατί αισθάνομαι ότι δεν είναι σαν τα Siemens, τα οποία τα έκανες πραγματικά ό,τι ήθελες, μπορείς να με καθοδηγήσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Βαζεις οποιο language pack θες αρκει να βαλεις και το κατάλληλο cda

πχ για ΕΜΕΑ3 βαζεις 102425/39 fw revision R6A

Αλλα υπάρχει η δυνατότητα να προσθέσεις γλώσσες στο κινητό (μαζι με το Τ9) χωρίς να το flashαρεις με το καλώδιο συσκευασίας χρησιμοποιώντας το far manager και το plugin του darkmen

 

εγω αυτή τη στιγμή το Κ750 μου το έχω μετατρέψει σε W800 , άλλαξα και προσοψη με αυτη του 800, έχω το δικό μου μενού με τα δικά μου εικονίδια, χωράει πάνω απο 200 sms και περιμένω να μου στείλουν το service καλωδιο έτσι ωστε να προσθέσω και το θερμόμετρο μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Thanasis987 μπορεις να με βοηθησεις λιγο ωστε το κιν μου να χωραει πανω απο 200 sms; Εχω δει τι πρεπει να κανω αλλα εχω προβλημα. Περισσοτερο με το far manager. Μπορεις να πεις λιγο πιο αναλυτικα την διαδικασια;

 

Σε ευχαριστω :)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Thanasis987 μπορεις να με βοηθησεις λιγο ωστε το κιν μου να χωραει πανω απο 200 sms; Εχω δει τι πρεπει να κανω αλλα εχω προβλημα. Περισσοτερο με το far manager. Μπορεις να πεις λιγο πιο αναλυτικα την διαδικασια;

 

Σε ευχαριστω :)

 

To plugin το βάζεις στο φάκελο plugin του Far (την αναβάθμιση την βάζεις κατευθείαν στο φάκελο far)

Κλείνεις το κινητό σου, Κ750 ή W800, αφαιρείς την μπαταρία για λίγα δευτερόλεπτα, (προυπόθεση είναι να έχεις κάνει εγκατάσταση τους Flash drivers D750-k750-W800), ανοίγεις το Far, πατάς F11, διαλέγεις SEPF, μετά επιλέγεις DCU-60, 921600 και k750_w800_CID36 και πατάς enter the matrix.

Εχοντας κλειστό το κινητό κρατάς πατημένο το C και συνδέεις το κινητο με το USB καλώδιο

Στο far manager μην ξεχάσετε να κάνετε πάντα shutdown loader όταν το ζητάει. Για να πάτε φάκελο πίσω κάνετε διπλό κλικ στο ..

 

πληροφορίες στο http://clubs.pathfinder.gr/sony_ericsson

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν άλλα ακουστικά για το k750? γιατί έχω ψιλοαπογοητευτεί από την ποιότητα του ήχου σε mp3... πολύ θολούρα! (δυστυχώς το μέτρο σύγκρισης είναι ένα i-river αλλά θα με διευκόλυνε να μην το κουβαλάω κι αυτό). Οπότε αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι καλύτερο σε ακουστικά και είδε σημαντική διαφορά θα με ενδιέφερε αρκετά, αν είναι θέμα τηλεφώνου τότε δεν αξίζει να ασχοληθώ με ακουστικά.
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει κάτι με το λογισμικό αναβάθμισης; Το flash player που πλέον είναι διαθέσιμο απ' την adobe, δεν λειτουργεί. Incompatible macromedia version λέει ένα παράθυρο που βγαίνει! Και θεωρητικά, μόλις εγκατέστησα το πιο πρόσφατο flash-player που βρήκα στην Adobe. Δεν διατίθεται πλέον τίποτα απ' τη Macromedia!

 

Κανένα νέο; Τι έγινε;;;

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

egw proswpika exw mia sony pro duo high speed tou 1GB pou pira apo to ebay me 25 lires mazi me ta metaforika. Synepws proteinw anepifulakta agora apo ebay giati i diafora stin timi ine terastia.

 

episis exw mia paratirisi kai mia erwtisi na kanw. katarxas apoti fainetai to Voda Live paizei kai mp3 ws ringtones, eite auta briskontai sth mnhmh ths suskeuhs eite sti karta. To exw dokimasei kai paizei xwris problhma.

 

Kata ta alla exw parathrhsei oti merikes fores otan to bazw sti usb, enw deixnei na fortizei, ousiastika den exei kanei connect kai de mou bgazei to removable drive. exei parathrhsei kaneis kati paromoio? ento metaksi fobamai oti me to mpase-bgale gia tis dokimes tha ti skisw ti mpataria tou kinhtou...

Link to comment
Share on other sites

 

episis exw mia paratirisi kai mia erwtisi na kanw. katarxas apoti fainetai to Voda Live paizei kai mp3 ws ringtones, eite auta briskontai sth mnhmh ths suskeuhs eite sti karta. To exw dokimasei kai paizei xwris problhma.

 

Αυτό το επιβεβαιώνω κι εγώ, μάλιστα μπορείς να δεχθείς και μέσω bluetooth mp3s και να τα κάνεις ringtones.

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Kata ta alla exw parathrhsei oti merikes fores otan to bazw sti usb, enw deixnei na fortizei, ousiastika den exei kanei connect kai de mou bgazei to removable drive. exei parathrhsei kaneis kati paromoio? ento metaksi fobamai oti me to mpase-bgale gia tis dokimes tha ti skisw ti mpataria tou kinhtou...

Μην φοβάσαι για το βάλε-βγάλε. Δεν παθαίνει τίποτα. Αν δεν κάνει conect δοκίμασε να αλλάξεις την θύρα USB.

Link to comment
Share on other sites

re paidia apo bdomada tha paw plaisio na parw mia 512mb karta gia to k750 ti marka na balw?poia moy proteinete?

οποια ειναι πιο φθηνη.για μενα ολες ειναι ιδιες.παρε μια sandisc και αμα πας σε κανενα μαγαζι με φωτογραφικα ειδη,μπορει να την βρεις και πιο φθηνα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οποια ειναι πιο φθηνη.για μενα ολες ειναι ιδιες.παρε μια sandisc και αμα πας σε κανενα μαγαζι με φωτογραφικα ειδη,μπορει να την βρεις και πιο φθηνα!

 

Εγώ πάντως είχα προβλήματα με 2 στις 2 SanDisc... Ξανά μόνο Sony.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι. Ερώτηση: επειδή χρησιμοποιώ 2 sim cards, μία Voda και μία ΤΙΜ πότε τη μία και πότε την άλλη και θέλω να ενεργοποιήσω τα MMS και στις 2. Αφού τα ενεργοποιήσω, θα μπορώ να στέλνω αυτομάτως ΜMS όταν τις αλλάζω ή θα πρέπει να αλλάζω ρυθμίσεις GPRS -MMS μέσα από το κινητό κάθε φορά που θα κάνω αλλαγή ;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...