Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τα πρώτα πράγματα που προσπάθησα να αλλάξω και εγώ αλλά δεν βρήκα κάτι και ούτε το εγχειρίδιο αναφέρει τίποτα σχετικό. Είχα ξενερώσει απίστευτα με τα τεράστια γράμματα για τους μύωπες!

 

Δυστυχώς δεν αλλάζουν, αν και θα ήταν πολύ χρήσιμο, μιας και στην οθόνη αυτή θα ταίριαζε πολύ περισσότερο (θα ήταν λιγότερο κουραστικό) μία μικρότερη γραμματοσειρά.

 

Το καλό στην όλη υπόθεση είναι ότι τα συνηθίζεις σχετικά γρήγορα (μέχρι και στο Τ68 άλλαζε το μέγεθος της γραμματοσειράς. Τόσο δύσκολο ήταν για την SE να το έβαζε???)

 

Φίλε MotorBreath ευχαριστώ για την απάντηση! Ούτε εγώ κατάφερα να βρω κάτι στο google οπότε... πάντως δε βλέπω να ενοχλεί πολύ κόσμο :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στο παλιό μου Τ610 όταν λάμβανα μήνυμα με περιεχόμενο αριθμό τηλεφώνου (πχ ειδοποιήση κλήσεων), φλασάριζε μέσα στο κείμενο το καταχωρημένο στον κατάλογο ονοματεπώνυμο. Τώρα στο Κ750 δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Πρέπει να επιλέξεις κλήση του αριθμού για να εμφανιστεί το ονοματεπώνυμο.

Μου φαίνεται τους διέφυγε η συγκεκριμένη λειτουργία. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Στα MMS όλα τα κινητά στέλνουν βίντεο στο ίδιο format, να μην σε ανησυχεί...

 

... συγνώμη για την καθυστέρηση. Ποιό είναι όμως αυτό το format? τι χαρακτηριστικά έχει; δηλ fps, ανάλυση κλπ. Αν εγώ τραβάω το βιντεάκι μου και το στείλω ο άλλος θα το λάβει "τσακισμένο";

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οι σελιδες ειναι 200 και μόλις μπήκα στο forum μου επιτρέπετε να ρωτήσω τα εξής:

 

1. Ο ήχος λήψης μηνύματος απενεργοποιείται εύκολα αν και δεν γίνεται μέσα από το προφίλ (πολύ κακως) αλλά ο ήχος επιβεβαίωσης δεν επενεργοποιείται με τίποτα...οποτε αν λάβεις μήνυμα δεν ακούγεται αν στείλεις ακούγεται η επιβεβαίωση. Γίνεται να σιωπήσει? με καμιά νέα έκδοση λύνεται αυτό το πρόβλημα (έχω την RJ..κάτι)

 

2. Στα παλιότερα καλά ericcsson όταν έγραφες μια υπενθήμιση και ήθελες να ορίσεις ημερομηνία δεν χρειαζόταν να θυμάσαι με ακρίβεια όλο το ημερολόγιο αλλά πατούσες το δεξί κουμπί , σου έβγαζε το ημερολόγιο και διάλεγες...στο 750 γιατι δεν το κάνει αυτο??? είμαι ξεχασιάρης και γράφω όλη μερα υπενθημίσεις! Καμιά πρόταση? Με αναβάθμιση??

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Για πρώτη φορά χρησιμοποιώ τώρα το καλώδιο σύνδεσης με το pc.

Eχω κατεβάσει το myphone explorer που ειναι στα Ελληνικά.

Ειδε την συσκευή το pc αλλα όταν πήγα να το συγχρονίσω με το πρόγραμμα, δεν το έβλεπε. Τι πρέπει να κάνω; Μήπως πρέπει να βάλω το pc suite που συνοδεύει την συσκευή μου;

Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Για πρώτη φορά χρησιμοποιώ τώρα το καλώδιο σύνδεσης με το pc.

Eχω κατεβάσει το myphone explorer που ειναι στα Ελληνικά.

Ειδε την συσκευή το pc αλλα όταν πήγα να το συγχρονίσω με το πρόγραμμα, δεν το έβλεπε. Τι πρέπει να κάνω; Μήπως πρέπει να βάλω το pc suite που συνοδεύει την συσκευή μου;

Τι να κάνω;

Άλλαξε com ports μέχρι να βρείς αυτή που πρέπει, στις ρυθμίσεις .

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

me ta akoustika ti lete na kano?(den leitourgei to ena apo ta dio)

Service. Και αν σου πουν οτι δεν καλύπτει η εγγύηση την ζημια, τότε φτιάξε τα μόνος σου ή αγόρασε καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Hello... Εδώ πρωτάρης των forum (γενικότερα) και πριν παραθέσω τα σχόλια μου θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις:

1. Πως βάζουμε μία εικόνα από το αρχείο μας σαν υπογραφή στις απαντήσεις μας ρε παιδιά; Please έχω φρικάρει....

2. Ενώ υπάρχουν ενεργοί χρήστες στα forum πώς και δεν υπάρχει ποτέ κανένα θέμα υπό παρακολούθηση;

 

[SIZE=6]Sorry αλλά............[/size]

 

Λοιπόν περί του K750i τώρα...

 

Γενικά είμαι fun της S.E. και σε αυτό συνέβαλλαν κυρίως οι υπόλοιπες εταιρείες με τα (ας τα πούμε) κινητά τους.

 

Να θυμηθώ την ΝΟΚΙΑ :( , που το κάθε design που της κάθεται το κάνει κινητό με αποτέλεσμα η ποιότητα τους να είναι τουλάχιστον μέτρια;

 

Την Samsung :( ; Με βασικότατες ελλείψεις συνδεσιμότητας, ασυμβατότητα δεδομένων και και και και ....

 

Την Motorola :( με το ακαταλαβίστικο μενού

 

Ή την Siemens :X που πάντα είναι ένα χρόνο πίσω...

 

Any way το Κ750ί ;) όπως ολόκληρη η γκάμα της S.E. είναι για μένα μακράν μπροστά και τσαντίζομαι να βλέπω συγκριτικά σε άλλα forum του Κ750ί με το Sharp (903) κτλ κτλ χωρίς να υπολογίζουν όγκο, τιμή, μενού και γενικά πληρότητα εφαρμογών...

 

Έχω το Κ750ί με R1L002 από την μαμά se (όχι Voda εννοείται...) και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα... Πετάει και μπορώ να πώ ότι είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός γενικά για να λέω κάτι τέτοιο...

 

Σίγουρα έχει ελλείψεις και μειονεκτήματα αλλά πείτε μου ποιό δεν έχει...

 

Επι της ουσίας όμως:

 

Ρε παιδιά παίζει κανά καλό Site με εφαρμογές ολοκληρωμένες και χρήσιμες για το κινητάκι; Υπάρχει κάποιο Site γενικά με εφαρμογές *.jar για free downloading;

 

Επίσης κάτι αντίστοιχο για Ringtones;

 

Thanks και Sorry για τα πολλά που είχα να πώ.

 

Καλή μου αρχή στο Forum...

Μία μητέρα είναι 21 χρόνια μεγαλύτερη του γιου της.

Σε έξι χρόνια ο γιος θα είναι 5 φορές νεότερος της μητέρας του.

Ερώτηση: Πού βρίσκεται ο πατέρας του παιδιού; http://www.myphone.gr/gallery/data/500/thumbs/51887My_Polo_.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες!!!

1.Μπορείς να δείς εδώ τον τρόπο

2.Υπο παρακαλούθηση είναι ένα θέμα που εσύ ο ίδιος έχεις ποσταρει και το παρακολουθεις

Επι της ουσίας τώρα :) πολλά απο αυτά που ζητάς θα τα βρεις εδώ

και μιας κι είσαι νέος πρέπει να μάθεις πρωτα να χρησιμοποιείς το search γιατί πολλά απο αυτα που ρωτας πιθανον να έχουν απαντηθεί :) :) :)

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum κι απο μένα,εδω και 3 μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το Κ750i,κάθε πρωί,μα κάθε πρωί (1 ή 2 ή 3 το πρωί) το κινητό μου κολλάει σε κατάσταση προφύλαξης οθόνης,ξέρετε με το ψηφιακό ρολόι που εμφανίζεται μετά απο μερικά δευτερόλεπτα αδράνειας,οπότε αναγκάζομαι να βγάλω την μπαταρία για να ξεκολλήσει και το άλλο πρωί πάλι τα ίδια!!!

Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα,γνωρίζει ίσως κάτι να με συμβουλέψει;

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Το βάζω σε hubάκι. Εχει διαφορά απο κανονική θύρα; :O

 

Και το hubάκι που το έχεις συνδέσει?. Σαφώς έχει διαφορά από μια κανονική θύρα. Άλλαξε θύρα στο PC σου, γιατί κι αν αλλάζεις στο hub στην πράξη η θύρα είναι η ίδια.

Γενικά τα προγράμματα συγχρονισμού και clients αναβαθμίσεων (SEUS, κλπ) ΔΕΝ "αισθάνονται άνετα" σε hubs, οπότε μην τα χρησιμοποιείτε για τίποτε άλλο παρά μονο για "σύνδεση" και διαχείρηση της Memory stick.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο forum κι απο μένα,εδω και 3 μέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το Κ750i,κάθε πρωί,μα κάθε πρωί (1 ή 2 ή 3 το πρωί) το κινητό μου κολλάει σε κατάσταση προφύλαξης οθόνης,ξέρετε με το ψηφιακό ρολόι που εμφανίζεται μετά απο μερικά δευτερόλεπτα αδράνειας,οπότε αναγκάζομαι να βγάλω την μπαταρία για να ξεκολλήσει και το άλλο πρωί πάλι τα ίδια!!!

Έχει αντιμετωπίσει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα,γνωρίζει ίσως κάτι να με συμβουλέψει;

 

Μήπως είναι Vodafon Live ? Τι έκδοση λογισμικού έχεις ? Πάτα >*<<*<* για να δείς (<> είναι το δεξί-αριστερό του joystick).

Link to comment
Share on other sites

Εδω και λιγο καιρο εχω το εξης προβλημα: Οταν παω να συγχρονισω τις επαφες με το outlook σταματαει και μου βγαζει το μηνυμα SyncMLDesktop Server error. Σε αλλο pc μου το κανει κανονικα χωρις προβλημα. Μηπως εχετε καμμια ιδεα τι παιζει; Το τηλεφωνο το βλεπει κανονικα, το ms επισης σαν δισκο, μεταφορα αρχειων κανονικα, μονον στο συγχρονισμο. Επισης το ιδιο κανει και με ΒΤ και με υπερυθρες, αρα δεν ειναι το καλωδιο που φταιει. Εβαλα-εβγαλα το pcsuite τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Και το hubάκι που το έχεις συνδέσει?. Σαφώς έχει διαφορά από μια κανονική θύρα. Άλλαξε θύρα στο PC σου, γιατί κι αν αλλάζεις στο hub στην πράξη η θύρα είναι η ίδια.

Γενικά τα προγράμματα συγχρονισμού και clients αναβαθμίσεων (SEUS, κλπ) ΔΕΝ "αισθάνονται άνετα" σε hubs, οπότε μην τα χρησιμοποιείτε για τίποτε άλλο παρά μονο για "σύνδεση" και διαχείρηση της Memory stick.

Κάθε προσπάθεια σύνδεσης, απέτυχε.

Δεν βλέπει την συσκευή.

 

Επίσης έχει και κάποιες επιλογές "Ρυθμός σε Baut". "Μέγεθος πακέτου ΟΒΕΧ"

Σε ποιες στάθμες τα ρυθμίζω αυτά;

 

*τώρα θα βάλω και απευθείας το καλώδιο usb σε θύρα του pc.

Link to comment
Share on other sites

Και το hubάκι που το έχεις συνδέσει?. Σαφώς έχει διαφορά από μια κανονική θύρα. Άλλαξε θύρα στο PC σου, γιατί κι αν αλλάζεις στο hub στην πράξη η θύρα είναι η ίδια.

Γενικά τα προγράμματα συγχρονισμού και clients αναβαθμίσεων (SEUS, κλπ) ΔΕΝ "αισθάνονται άνετα" σε hubs, οπότε μην τα χρησιμοποιείτε για τίποτε άλλο παρά μονο για "σύνδεση" και διαχείρηση της Memory stick.

 

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Με το hub δεν κατάφερα ποτέ να συνδέσω το κ750 με το pc. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα θα ηθελα να κανω,επειδη ενδιαφερομαι να το παρω το κινητο για να καταλαβω καλα,αυτα που παρουσιαζουν προβληματα ειναι τα vodafone live ή απλα ειναι "να μην σου τυχει"?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα θα ηθελα να κανω,επειδη ενδιαφερομαι να το παρω το κινητο για να καταλαβω καλα,αυτα που παρουσιαζουν προβληματα ειναι τα vodafone live ή απλα ειναι "να μην σου τυχει"?

Ευχαριστω.

 

Τα προβλήματα χωρίζονται σε κατηγορίες, λόγο της πολυπλοκότητας των δυνατοτήτων του κ750. Προβλήματα επικοινωνίας με PC (φταίει το PC), προβλήματα update(φταιει το site και o browser), προβλήματα μόνιμα (π.χ. πρακτικά δεν υποστηρίζει το "ς"), και μετα απο όλα αυτά μένουν κάποια προβλήματα που όπως λες, μη σου τύχουν. Και κάπου εκεί αρχίζει το πρόβλημα service. (Προσωπικά έχω κοντά ένα μήνα που τραβιέμαι με τα 'εξουσιοδοτημένα'). Αν νομίζεις οτι υπάρχει κάποιο ανάλογο κινητό που να σου κάνει την δουλειά χωρίς προβλήματα, Α) πες το και σε μας, Β)προτίμησε το.

Αν τελικά πάρεις το κ750 μην διστάσεις να αναφέρεις τυχόν απορίες σου ακόμα και παράπονα. Μην ξεχνάς οτί ναι μεν στους τυφλους βασιλεύει ο μονόφθαλμος (η sony ανάμεσα στις λοιπές εταιρείες) αλλα όχι και να βασιλέυει ο τυφλός ανάμεσα στους μονόφθαλμους (η sony ανάμεσα στους καταναλωτές) και να παραμένουμε χαζοευχαριστημένοι :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα χωρίζονται σε κατηγορίες, λόγο της πολυπλοκότητας των δυνατοτήτων του κ750. Προβλήματα επικοινωνίας με PC (φταίει το PC), προβλήματα update(φταιει το site και o browser), προβλήματα μόνιμα (π.χ. πρακτικά δεν υποστηρίζει το "ς"), και μετα απο όλα αυτά μένουν κάποια προβλήματα που όπως λες, μη σου τύχουν. Και κάπου εκεί αρχίζει το πρόβλημα service. (Προσωπικά έχω κοντά ένα μήνα που τραβιέμαι με τα 'εξουσιοδοτημένα'). Αν νομίζεις οτι υπάρχει κάποιο ανάλογο κινητό που να σου κάνει την δουλειά χωρίς προβλήματα, Α) πες το και σε μας, Β)προτίμησε το.

Αν τελικά πάρεις το κ750 μην διστάσεις να αναφέρεις τυχόν απορίες σου ακόμα και παράπονα. Μην ξεχνάς οτί ναι μεν στους τυφλους βασιλεύει ο μονόφθαλμος (η sony ανάμεσα στις λοιπές εταιρείες) αλλα όχι και να βασιλέυει ο τυφλός ανάμεσα στους μονόφθαλμους (η sony ανάμεσα στους καταναλωτές) και να παραμένουμε χαζοευχαριστημένοι :Ρ

Ευχαριστω για την απαντηση!Να ρωτησω κατι ακομα,το μενου του vodafone live k750 ειναι διαφορετικο με του "κανονικου".

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,είναι διαφορετικό,έχει βάλει το χεράκι της η Voda.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ναι,είναι διαφορετικό,έχει βάλει το χεράκι της η Voda.

 

Πόσο διαφορετικο; Νομίζω οτι απλά έχει ενα δικό της theme το οποίο μπορεις να αλλάξεις με τον ιδιο τρόπο που αλλάζεις themes στο unbranded. Παντως το χειρότερο στo VodLive είναι οτι έχεις περιορισμούς στην χρήση των mp3!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο διαφορετικο; Νομίζω οτι απλά έχει ενα δικό της theme το οποίο μπορεις να αλλάξεις με τον ιδιο τρόπο που αλλάζεις themes στο unbranded. Παντως το χειρότερο στo VodLive είναι οτι έχεις περιορισμούς στην χρήση των mp3!

Προφανώς το διαφορετικό, πάει στα εικονίδια αλλά και στο αν οι επιλογές είναι αλλού στο live και αλλού στο κανονικό. Υπάρχουν όντως διαφορές. Τίποτα φοβερό πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Pedia skeftomai na parw mia karta gia to kinito tis taxews tou 1G. Ti lete? To exi dokimasi kapios apo esas?

 

Me ena grigoro psaximo sto site tou plaisiou vrika mia mmc karta 1G, 75 euro. Tetiou tipou mnimi perni to kinito mas? I timi kali?

 

Ti allo kai pou mou protinete??

 

Efharistw. Filika,alex

Often imitated, never duplicated...

ELA MWRI PANATHA! ELA MWRI ARWSTIA!! :luck:

Link to comment
Share on other sites

Pedia skeftomai na parw mia karta gia to kinito tis taxews tou 1G. Ti lete? To exi dokimasi kapios apo esas?

 

Me ena grigoro psaximo sto site tou plaisiou vrika mia mmc karta 1G, 75 euro. Tetiou tipou mnimi perni to kinito mas? I timi kali?

 

Ti allo kai pou mou protinete??

 

Efharistw. Filika,alex

 

Το κινητό παίρνει μνημες Memmory Stick Duo Pro.

Η 1 GB κάρτα αυτή στο πλαίσιο έχει 135 Ευρώ....

 

Και γράφε σε παρακαλώ Ελληνικά, τα greeklish απαγορεύονται στο board.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...