Jump to content

inter telecom κινητη στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξαρτάται λοιπόν από το συναγερμό. Αν απλά σε καλεί δε θα το σηκώνεις και δε θα έχεις χρέωση. Αν σου στέλνει sms θα έχεις χρέωση 0,19/sms. Αυτά είναι ξεκάθαρα.

 

Αν είναι να σε ειδοποιεί σε μια εφαρμογή κινητού θα καταναλώνει δεδομένα (όταv δεν έχει wifi). Η χρέωση είναι 0,1€/ΜΒ. Εδώ είναι το αβέβαιο. Κανείς δε μπορεί να ξέρει τα δεδομένα που χρειάζεται ο εκάστοτε συναγερμός . Ούτε ξέρουμε αν η intertelecom λχ για κατανάλωση 15ΚΒ θα χρεώνει 1 ΜΒ/ημέρα ως minimum.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κάποιος την SIM της intertelecom σαν δεύτερη σε κινητό με διπλή SIM; Φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιο θέμα έτσι;
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κάποιος την SIM της intertelecom σαν δεύτερη σε κινητό με διπλή SIM; Φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιο θέμα έτσι;

 

Εγώ έτσι τη χρησιμοποιώ. Μόνο μια φορά κόλλησε μετά από μήνες χρήσης, τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν διαδικασία να την ξεκολλήσω (δεν συνδεόταν πουθενά). Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει βέβαια το θέμα με τη χρήση σε κινητό με 2 SIM.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι τη χρησιμοποιώ. Μόνο μια φορά κόλλησε μετά από μήνες χρήσης, τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν διαδικασία να την ξεκολλήσω (δεν συνδεόταν πουθενά). Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει βέβαια το θέμα με τη χρήση σε κινητό με 2 SIM.

 

Ναι, λογικά δεν πρέπει να έχει σχέση, ευχαριστώ!

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτσι τη χρησιμοποιώ. Μόνο μια φορά κόλλησε μετά από μήνες χρήσης, τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν διαδικασία να την ξεκολλήσω (δεν συνδεόταν πουθενά). Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει βέβαια το θέμα με τη χρήση σε κινητό με 2 SIM.
τι διαδικασια φιλε ειχε το να βγαλεις την καρτα σιμ απο τη συσκευη? γιατι αν εγω την εχω εγκαταστησει σε αμαξι καπου χωμενα, μπορει να θελει τεχνικο για να βγει.....προβλημα Edited by BURNIN_AMBITION
Link to comment
Share on other sites

τι διαδικασια φιλε ειχε το να βγαλεις την καρτα σιμ απο τη συσκευη? γιατι αν εγω την εχω εγκαταστησει σε αμαξι καπου χωμενα, μπορει να θελει τεχνικο για να βγει.....προβλημα

 

Δεν αναφέρομαι σε φυσικό κόλλημα, δεν έβρισκε πάροχο.

 

Αν... σφηνώσει η κάρτα βγαίνει με ένα τσιμπιδάκι ή αντίστοιχο εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε φυσικό κόλλημα, δεν έβρισκε πάροχο.

 

Αν... σφηνώσει η κάρτα βγαίνει με ένα τσιμπιδάκι ή αντίστοιχο εργαλείο.

το καταλαβα αυτο. θελω να ρωτησω τι εκανες για να ξεκολησει. επρεπε να βγαλεις την καρτα και να την ξαναβαλεις? γιατι αν επρεπε να το κανεις αυτο, αν ειναι κρυμμενο το τζιπιες καπου χωμενα, ειναι λεφτα να πας στον τεχνικο να στη βγαλει. αν δεν χτρεαιΖεται να βγειαπο εκει που ειναι, καλη φαση...

σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια ερωτηση,

πηρα μια καρτα για να την βαλω σε GPS και την τποθετησα και ολα καλα....

δεν βλεπω ομως πακετα για SMS, πως θα βαλω μηνυματα για να μου στελνει το GPS?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια ερωτηση,

πηρα μια καρτα για να την βαλω σε GPS και την τποθετησα και ολα καλα....

δεν βλεπω ομως πακετα για SMS, πως θα βαλω μηνυματα για να μου στελνει το GPS?

 

Δε χρειάζεσαι πακέτο. Θα σου αφαιρεί 0,19€/ sms από τα χρήματα που έχεις στην κάρτα.

Αν θες να ελέγχεις συχνά το gps (λχ καθημερινά) τότε διάλεξες λάθος εταιρεία.

Θα έπρεπε να πας σε μια "συστημική" για να μπορείς να αγοράσεις πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεσαι πακέτο. Θα σου αφαιρεί 0,19€/ sms από τα χρήματα που έχεις στην κάρτα.

Αν θες να ελέγχεις συχνά το gps (λχ καθημερινά) τότε διάλεξες λάθος εταιρεία.

Θα έπρεπε να πας σε μια "συστημική" για να μπορείς να αγοράσεις πακέτο.

 

Όχι καμία σχέση, θα κάνω τυπικό έλεγχο 1-2 φορές το μήνα ότι δουλεύει και τέλος...

Εκτός βέβαια αν γίνει η στραβή και τοτε θα πρέπει να στέλνω αβέρτα μνμ.

Ειμαι ηδη σε f2g και μου φεύγει το δεκαρικο για πλάκα.

 

Κατι αλλο.

Η εταιρεια μου ειπε οτι πρεπει να αλλαξω το προθεμα απο 217ΧΧΧΧ σε 0030217ΧΧΧΧ

Επειδη εχω να δουλεψω το gps 3 χρονια, θυμαται κανεις πως το κανω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το GPS που έχω στο αμάξι, έχει λειτουργία GPRS, στέλνει δηλαδή δεδομένα συνέχεια με το σήμα κινητής και το βλέπω που βρίσκεται με εφαρμογή χωρίς να στέλνω SMS..

 

Θα είμαι οκ με την intertelecom? Η να μείνω στην cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει γιατί κανείς δεν ξέρει πόσα δεδομένα χρησιμοποιεί.

Δες πόσα δεδομένα στέλνει το μήνα και σύγκρινε τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιεί δεδομένα. Δε χρησιμοποιεί ΤΙΠΟΤΑ το GPS.. Τοποθεσία μέσω δορυφόρου μου δείχνει.. Το στίγμα μόνο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το GPS που έχω στο αμάξι, έχει λειτουργία GPRS, στέλνει δηλαδή δεδομένα συνέχεια με το σήμα κινητής και το βλέπω που βρίσκεται με εφαρμογή χωρίς να στέλνω SMS..
Δεν χρησιμοποιεί δεδομένα. Δε χρησιμοποιεί ΤΙΠΟΤΑ το GPS.. Τοποθεσία μέσω δορυφόρου μου δείχνει.. Το στίγμα μόνο.
Είτε το ένα συμβαίνει, είτε το άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιεί δεδομένα. Δε χρησιμοποιεί ΤΙΠΟΤΑ το GPS.. Τοποθεσία μέσω δορυφόρου μου δείχνει.. Το στίγμα μόνο.

 

Το gps καταγράφει την τοποθεσία του μέσω gprs και στα στέλνει μέσω της εταιρίας κινητής τηλεφωνίας,οπότε για να στα στείλει και να το δεις εσύ στην εφαρμογή θα πρέπει να έχεις πακέτο δεδομένων η πόσο μέσα στην κάρτα που έχεις στο gps!

Link to comment
Share on other sites

Το gps καταγράφει την τοποθεσία του μέσω gprs και στα στέλνει μέσω της εταιρίας κινητής τηλεφωνίας,οπότε για να στα στείλει και να το δεις εσύ στην εφαρμογή θα πρέπει να έχεις πακέτο δεδομένων η πόσο μέσα στην κάρτα που έχεις στο gps!

 

Βλέπω το αμάξι χωρίς δεδομένα. Με το στίγμα κινητής. Ούτε SMS ούτε τίποτα. Ανοίγω και βλέπω το αμάξι χωρίς να χρεώνομαι τίποτα. Η κάρτα παραμένει ίδια. Τα mb είναι 0.

Link to comment
Share on other sites

και πως φτάνει το στιγμα κινητής σε σένα χωρίς να αποσταλει με κάπιο τρόπο; Μαγικά ;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ. Μέσω δικτύου κινητής το στίγμα πρέπει να πάρει MB για να το δω εγώ; δε ξέρω τι να πω ειλικρινά.. Έβαλα το GPS εδώ και κάτι μήνες, κάνω ανανεώσεις να μη χάσω το νούμερο και δεν έχω κάποια χρέωση, απλά ανοίγω εφαρμογή, τοποθεσία, και βλέπω το στίγμα..
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ. Μέσω δικτύου κινητής το στίγμα πρέπει να πάρει MB για να το δω εγώ; δε ξέρω τι να πω ειλικρινά.. Έβαλα το GPS εδώ και κάτι μήνες, κάνω ανανεώσεις να μη χάσω το νούμερο και δεν έχω κάποια χρέωση, απλά ανοίγω εφαρμογή, τοποθεσία, και βλέπω το στίγμα..

 

Κάτι δεν μας λες σωστά!

Ανανέωση για να μην χάσεις το νούμερο θέλει στον χρόνο οπότε αν βάζεις π.χ. ανά δίμηνο για να μην μηδενιστεί το υπόλοιπο,τότε χρεώνει τα δεδομένα από αυτό το ποσό!

Link to comment
Share on other sites

βγάλε λοιπόν την κάρτα , αφού δεν την χρησιμοποιεί.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για*να ακούω γνώμες.

 

Αν και*είμαι κατά σε κινητό σε παιδιά πριν το γυμνάσιο.

 

Αν σε παιδί Ε ή ΣΤ*δημοτικού θέλουμε να του δώσουμε κινητό σε*εκδρομή με κινητό τύπου ΝΟΚΙΑ 110 τι*θα λέγατε*στην σκέψη να μπει νούμερο πχ*ΙΝΤΕΡΤΕΛΕΚΟΜ*αφού η χρήση του θα είναι σπάνια*και*το ποσό κρατάει δεν χάνεται κάθε 2μηνες;;

 

Αναφέρομαι*σε ποια εταιρεία κάρτα σιμ θα βάζατε,*

 

Cosmote , Vodafone , wind,*intertelecom???

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για*να ακούω γνώμες.

 

Αν και*είμαι κατά σε κινητό σε παιδιά πριν το γυμνάσιο.

 

Αν σε παιδί Ε ή ΣΤ*δημοτικού θέλουμε να του δώσουμε κινητό σε*εκδρομή με κινητό τύπου ΝΟΚΙΑ 110 τι*θα λέγατε*στην σκέψη να μπει νούμερο πχ*ΙΝΤΕΡΤΕΛΕΚΟΜ*αφού η χρήση του θα είναι σπάνια*και*το ποσό κρατάει δεν χάνεται κάθε 2μηνες;;

 

Αναφέρομαι*σε ποια εταιρεία κάρτα σιμ θα βάζατε,*

 

Cosmote , Vodafone , wind,*intertelecom???

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ειχα αρκετό καιρο μια καρτούλα intertelecom σε ενα παλιο κινητο και το χρησιμοποιούσα όπως λες.

Σε μια εκδρομή δεν μπορούσα να επικοινωνήσω με το παιδί γιατι δεν καλούσε στον Ελληνικό αριθμό. Καλούσε στον Αγγλικό.

Δεν ξερω που οφειλόταν αυτό, το έκανε μερικές φορές.

Γενικώς εχει μια "ασάφεια" κάποιες φορές, άλλες δουλεύει κανονικά.

 

Τωρα έβαλα την κάρτα σε εναν συναγερμό, για την ωρα δουλευει σωστά

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν χρειαστεί καμμία φορά να καλέσεις τον Αγγλικό αριθμό το κόστος πια είναι 0,24 ευρώ το λεπτό για ολη την Ευρώπη.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν χρειαστεί καμμία φορά να καλέσεις τον Αγγλικό αριθμό το κόστος πια είναι 0,24 ευρώ το λεπτό για ολη την Ευρώπη.

 

Πριν 1 χρόνο ακριβώς το κόστος για το αγγλικό ήταν 1,5€/min. Δοκιμασμένα.

Υπάρχουν εξαιρέσεις για Αγγλία.

Η vodafone για παράδειγμα τα 44800, 44843, 44844, 44845 τα συγκαταλέγει στη ζωνη 2

https://www.vodafone.gr/legacy/default/files/gr/holservices/files/pricelistvodafonehome.pdf

 

Να και στη wind για το 4478

https://www.wind.gr/gr/anakoinosi/455/

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

Με την νέα αποφαση της Ε.Ε. όλες οι κλήσεις από Ε.Ε. προς Ε.Ε. εκτός της χώρας χρεώνονται με 0,243

Οι αριθμοί 004483-4-5 δεν είναι γεωγραφικοί αριθμοί.

Ο αριθμός 447829 ανήκει στο Jersey που έχει δική του υψηλότερη χρεώση The European Commission confirmed in a written reply to the European Parliament in 2003[19] that Jersey was within the Union as a European Territory for whose external relationships the UK is responsible. Jersey was not fully part of the European Union but had a special relationship with it, notably being treated as within the European Community for the purposes of free trade in goods.[20]

 

Για τους λοιπους αποκλεισμένους αριθμους αυτοί ελέγχονται από τις εκατοντάδες μικρές εταιρείες του Η.Β οι οποίες χρεώνουν υψηλό τέλος τερματισμού διότι η Ofcom έχει δηλώσει ότι ελέγχει το τέλος τερματισμού μόνο στις 4 μεγάλες εταιρειες και αφήνει ελεύθερες τις μικρές εταιρείες να το καθορίζουν οι ίδιες. Αποτέλεσμα να είναι αδύνταον να τις καλέσεις διοτι οι Ελληνικές εταιρείες απλά δεν συμφέρει να σε συνδέσουν.

Συμβουλέψου την κατωτέρω παραπομπή για να βρεις που ανήκουν .

https://www.area-codes.org.uk/mobile/

 

Σε κάθε περίπτωση οι κλήσεις προς EE O2 Three Vodafone BT χρεόνονται κανονικά

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...