Jump to content

inter telecom κινητη στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναί αν η εκτροπή γίνει

α)πριν φύγεις από την Ελλάδα.

β) Είναι εκτροπή για όλα και όχι για όταν είναι κλειστό.

Στην συνέχεια μπορείς να ανοίγεις το κινητό σου στην Τουρκία χωρίς κανένα πρόβλημα.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Και εγώ προχθές αγόρασα μια sim inter telecom για τον συναγερμό.

Το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να συνδεθώ τηλεφωνικά με τον συναγερμό ώστε να μπορώ να κάνω όπλιση - αφόπλιση κτλ, και όταν με πάρει ο συναγερμός τότε κάνει αναπάντητη.

Με την cosmote δεν είχα κάποιο θέμα.

 

Πήρα τηλέφωνο στην inter telecom μου κάνανε κάτι ρυθμίσεις και τώρα μπορώ να συνδεθώ τηλεφωνικά αλλά ο συναγερμός εξακολουθεί να κάνει αναπάντητες κλήσεις.

Σήμερα είπαν θα το ψάξουν πιο πολύ και θα με ξανα πάρουν τηλέφωνο να κάνουμε δοκιμές.

 

Επίσης έχω αγοράσει αυτό το gps

Επιλέγω τον αγγλικό αριθμό και απλά βάζω την κάρτα στο gps και με την αναπάντητη που θα κάνω στον ελληνικά αριθμό, θα μου στείλει μήνυμα με τις συντεταγμένες?

Edited by Paulkaz
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

...

 

Επίσης έχω αγοράσει αυτό το gps

Επιλέγω τον αγγλικό αριθμό και απλά βάζω την κάρτα στο gps και με την αναπάντητη που θα κάνω στον ελληνικά αριθμό, θα μου στείλει μήνυμα με τις συντεταγμένες?

Δεν είναι έτσι απλό. Φυσικά και θα διαλέξεις το αγγλικό νούμερο, θα καλέσεις στο ελληνικό για να μη χρεωθείς υπέρογκα αλλά θα χρειαστείς ρυθμίσεις που γράφει στο manual που θα σου στείλουν.

Αρχικά θα διαλέξεις να σου απαντά με sms και OXI GPRS.

Επίσης πρέπει να το μάθεις σε ποιό αριθμό θα απαντάει. Δεν λαμβάνει τις συντεταγμένες ο οποιοσδήποτε. Αν καλέσω εγώ δεν πρέπει προφανώς να μου στείλει της συντεταγμένες του οχήματός σου .

Συνεπώς θα ακολουθήσεις τη διαδικασία για να αναγνωρίζει τον αριθμό του κινητού σου. Μετά από αυτό ΜΟΝΟ από το κινητό σου θα καλείς για να λάβεις συντεταγμένες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι απλό. Φυσικά και θα διαλέξεις το αγγλικό νούμερο, θα καλέσεις στο ελληνικό για να μη χρεωθείς υπέρογκα αλλά θα χρειαστείς ρυθμίσεις που γράφει στο manual που θα σου στείλουν.

Αρχικά θα διαλέξεις να σου απαντά με sms και OXI GPRS.

Επίσης πρέπει να το μάθεις σε ποιό αριθμό θα απαντάει. Δεν λαμβάνει τις συντεταγμένες ο οποιοσδήποτε. Αν καλέσω εγώ δεν πρέπει προφανώς να μου στείλει της συντεταγμένες του οχήματός σου .

Συνεπώς θα ακολουθήσεις τη διαδικασία για να αναγνωρίζει τον αριθμό του κινητού σου. Μετά από αυτό ΜΟΝΟ από το κινητό σου θα καλείς για να λάβεις συντεταγμένες.

 

Ευχαριστώ για την απαντησή σου. Το manual είναι αυτό https://www.gpswox.com/uploads/gps-trackers/manuals/GT02A-User-Manual.pdf

Μπορείς να με βοηθήσεις με ποιες ρυθμίσεις πρέπει να κάνω?

UT8IR1JXkFeXXagOFbXl.jpg

 

UT8WSqJXi0eXXagOFbXk.jpg

UT85_9JXohcXXagOFbXQ.jpg

Edited by Paulkaz
Link to comment
Share on other sites

Από απόσταση να σε βοηθήσω σε ρυθμίσεις και για μια συσκευή που δεν ξέρω ... χλωμό

Πάντως από ότι καταλαβαίνω δε στηρίζεται σε αναγνώριση καλούντος αλλά σε 6ψήφιο κωδικό. Αυτό σε απαλλάσσει από ρυθμίσεις.

Δοκίμασε να του στείλεις sms (στο αγγλικό νούμερο)

url,666666#

να δεις αν θα σου απαντήσει με google map url

Link to comment
Share on other sites

Από απόσταση να σε βοηθήσω σε ρυθμίσεις και για μια συσκευή που δεν ξέρω ... χλωμό

Πάντως από ότι καταλαβαίνω δε στηρίζεται σε αναγνώριση καλούντος αλλά σε 6ψήφιο κωδικό. Αυτό σε απαλλάσσει από ρυθμίσεις.

Δοκίμασε να του στείλεις sms (στο αγγλικό νούμερο)

url,666666#

να δεις αν θα σου απαντήσει με google map url

 

Περιμένω να μου έρθει το gps, μόλις έρθει θα το δοκιμάσω. Αν στείλω μήνυμα στο αγγλικό νούμερο εγώ θα χρεωθώ? Έχω μηνύματα προς όλους αυτά ισχύουν μόνο για ελλάδα?

 

Είχα βρει και αυτό το gps που απο οτι βλέπω τώρα κάνεις μια κλήση και μετά σου στέλνει μήνυμα αλλά και αυτό είναι λίγο δύσκολο στον προγραμματισμό. Εδώ είναι το manual

 

Και αυτό που είναξ με κανονική κλήση

https://m.aliexpress.com/item/32639620194.html?pid=808_0000_0101&spm=a2g0n.search-amp.list.32639620194&aff_trace_key=7da7d7f3f62d4541b546c1b7901437ff-1552423122912-01648-ccfBY4yg&aff_platform=msite&m_page_id=6717amp-F8753fxFf3UVstI7z2s0KA1557469589733

 

Μάλλον θα παραγγείλω και το ST-901 για να μπορώ να κάνω κλήση στο gps. Τα μηνύματα δεν συμφέρουν με το Αγγλικό νούμερο

Edited by Paulkaz
Link to comment
Share on other sites

Τα μνμ προς όλους ισχύουν μόνο για Ελλάδα οπότε προφανώς θα χρεωθείς και δεν ξέρω πόσο. Όταν στείλεις sms δες πριν και μετά το υπόλοιπό σου.

Από την άλλη δεν είναι και κανένα μεγάλο ποσό. Σε μένα που λειτουργεί με κλήση και απαντά με sms το δουλεύω μια φορά στο δίμηνο για να δω ότι όλα πάνε καλά. Δε χρειάζεται να στέλνεις συνέχεια μνματα.

Εξάλλου μη βιάζεσαι δοκίμασέ το όταν έρθει, δες το κόστος, κοίτα και την 2η δυνατότητα που έχει για σύνδεση μέσω app και διαδικτύου.

Link to comment
Share on other sites

εδω και μερες χρησιμοποιούμε συστηματικα μια καρτούλα intertelecom που ειχα πάρει, λόγω του οτι χάθηκαν-καταστράφηκαν δυο κινητα των παιδιών.

Παρατήρησα οτι πολλές φορές (τις περισσότερες τις 3 τελευταίες μέρες) δεν μπορώ να καλέσω στον "Ελληνικό" αριθμό.

Δεν πραγματοποιείται η κλήση και βγάζει "αποτυχία"

Στον "Αγγλικό" καλεί κανονικά και μετά ξεμπλοκάρει και ο "Ελληνικός"

παρατηρήσατε κάτι ανάλογο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει τύχει. Μπορείς να δεις σε ποιό δίκτυο είναι lockαρισμένο όταν το κάνει. Στo δίκτυο της vodafone έχει αναφερθεί σε προηγούμενο post και άλλο πρόβλημα με τα κουδουνίσματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες.. Προσπαθω να σεταρω τη σιμ σε ενα tracker που παρελαβα..

Εχει καποιος το συγκεκριμενο να με καθοδηγησει λιγο;

 

Με το θεμα pin καταρχας μας εμποδιζει καποθ οσων αφορα τα gps?

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες.. Προσπαθω να σεταρω τη σιμ σε ενα tracker που παρελαβα..

Εχει καποιος το συγκεκριμενο να με καθοδηγησει λιγο;

 

Με το θεμα pin καταρχας μας εμποδιζει καποθ οσων αφορα τα gps?

 

Καλημέρα φίλε μου. Σίγουρα θα πρέπει να βάλεις τη κάρτα σε ένα κινητό κ να απενεργοποιήσεις το pin αλλιώς δεν πρόκειται να παίξει ποτε

Link to comment
Share on other sites

Oπότε για κάποιον που χρησιμοποιεί sms (σε trucker ή αλλού) πρέπει να κάνει ενεργή τη uk card.

 

Θύμισε μου σε παρακαλώ πως κάνω ενεργή την uk ?

 

Edit :, Καλείς *144*00447**********# για να ορίσεις τον uk . Καλείς *144*0030217000****# για να ορίσεις τον Gr.

 

Κάνω λάθος ?

Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Θύμισε μου σε παρακαλώ πως κάνω ενεργή την uk ?

 

Edit :, Καλείς *144*00447**********# για να ορίσεις τον uk . Καλείς *144*0030217000****# για να ορίσεις τον Gr.

 

Κάνω λάθος ?

 

Ακριβώς έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκανα και μου ήρθε sms πως ο 0030231******* θα εμφανίζεται στις εξερχόμενες κλήσεις . Για να μπει στον tracker και να στέλνει sms πρέπει να κάνω την ίδια διαδικασία αλλά βάζοντας τον Αγγλικό ? Ρωτώ διότι δεν ανέφερε κάτι για ενεργό αριθμό ή αποστολή sms . Edited by kosmous
Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ , παρήγγειλα και δεύτερη για τον συναγερμό. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως κλείδωσε στην vodafone ενώ στον χώρο που δοκιμάστηκε έχει μακράν καλύτερο σήμα η cosmote (με vodafone και wind πρέπει να βγει κάποιος έξω από το κατάστημά μου για να μιλήσει στο τηλέφωνο). Η ρύθμισή της για αυτόματη αναζήτηση δικτύου έγινε με ένα παλιό κινητό Sony Ericsson T250.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα "πρόβλημα" και θα ήθελα να μάθω αν αυτό συμβαίνει σε όλους τους συνδρομητές της inter telecom...

 

Έχει παρατηρηθεί πως όταν ο 217 είναι συνδεμένος στο δίκτυο της vodafone και με καλέσουν από σταθερό Vodafone, τότε αυτός που με καλεί δεν ακούει τον ήχο της κλήσης. Στο ακουστικό δεν ακούγεται τίποτα ενώ η κλήση πραγματοποιείται κανονικά.

Αυτό μπορεί να συμβαίνει και αντίστροφα. Αν ο 217 καλέσει σταθερό βοντα.

 

Το παραπάνω μπορεί να διορθωθεί αν ο 217 "γατζωθει" σε άλλο δίκτυο, αλλά μετά μπορεί να έχω το ίδιο πρόβλημα με κοσμοτε.

 

Δεν είναι κάτι το οποίο με χαλάει αλλά θα ήθελα να ξέρω αν έτσι συμβαίνει ή είναι πρόβλημα που μπορεί να διορθωθεί.

 

Eκτός από Vod σε Vod, έγιναν ίδια παράπονα για κλήση Wind-vod και Wind -Wind.

Μου είχαν πει ότι θα απαντήσουν για το πρόβλημα αλλά τπτ.

Το loκcαρα σε cosmote. Προς το παρόν δουλεύει καλά. Δεν υπάρχουν παράπονα.

Link to comment
Share on other sites

Eκτός από Vod σε Vod, έγιναν ίδια παράπονα για κλήση Wind-vod και Wind -Wind.

Μου είχαν πει ότι θα απαντήσουν για το πρόβλημα αλλά τπτ.

Το loκcαρα σε cosmote. Προς το παρόν δουλεύει καλά. Δεν υπάρχουν παράπονα.

 

Ναι το "πρόβλημα" δεν είναι μόνο σε δίκτυο voda. Παρατήρησα οτι μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε σύνδεση.

 

Εγω το συνήθισα πλέον. Οταν παίρνω τηλέφωνο και δεν ακούγεται τίποτα απλά περιμένω γιατι ξέρω οτι η κλήση πραγματοποιείται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό αυτό για κάποιον που ξέρω. Κρατάω μια μικρή αμφιβολία , όχι για την καταχώρηση από την τράπεζα, αλλά για το αν εμποδίσει το μνμ καμία φραγή που ίσως έχουν βάλει στα κέντρα τους.

Αν το δοκιμάσεις ξαναγράψε μας αφού λάβεις το 1ο sms.

Λοιπόν εχθές έκανα την πρώτη μεταφορά χρημάτων στην τράπεζα πειραιως και το sms με το ExtraPin ήρθε κανονικά στον UK αριθμό!!!

 

Στην Εθνική δεν το έχω χρειαστεί ακόμα, αλλά οταν πήγα στην τράπεζα για να καταχωρίσω τον καινούριο μου αριθμό μου έστειλαν (με επιτυχία) ενα sms i-code για να γίνει η ενεργοποίηση της υπηρεσίας, οπότε κι εδώ νομίζω είμαι οκ.

 

 

Δεν υπάρχει daily internet , αν αναφέρεσαι σε αυτό για να σου αφαιρεί ευρώ καθημερινά. Επειδή η χρέωση είναι 0,10€/ΜΒ , το πολύ να σου αφαιρέσει κανένα cent.

Η μάνα μου το χρησιμοποιεί μήνες , χωρίς αλλαγή στις ρυθμίσεις APN , με κλειστά τα δεδομένα , στο ελληνικό νούμερο και δεν έχει κάνει καμία χρέωση.

Για τα δεδομένα ανοιχτά , είναι σίγουρο ότι κάποια εφαρμογή θα κάνει χρήση διαδικτύου οπότε είναι λογικό ότι θα αφαιρεθεί το αντίστοιχο ποσό.

 

 

Δοκίμασα με Caller ID τον ελληνικό αριθμό και με τα δεδομένα ανοιχτά και δεν είχα καμία απολύτως πρόσβαση στο ίντερνετ.

Με Caller ID τον UK δεν έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λέω να πάρω κι εγώ μια κάρτα Intertelecom για να αντικατασταθεί νούμερο που χρησιμοποιείται μια στο τόσο. κρίμα να δίνω 60€/έτος για 2-3 κλήσεις το μήνα.

όπως τα υπολογίζω θα μου βγει φθηνότερα.

Κάποιες απορίες, για επιβεβαίωση:

 

1. θα έχω 2 νούμερα(GR, UK).

2. σε όποιο νούμερο και να με καλέσουν το κινητό μου θα χτυπήσει.

3. Μήνυμα λαμβάνω στο UK μόνο, ασχέτως αν έχω ρυθμίσει το caller id στο GR.

4. Για να στείλω μήνυμα πρέπει να ρυθμίσω το caller id στο UK. (Που σημαίνει, κάθε φορά πρέπει να αλλάζω το Id αν θέλω να στέλνω μηνύματα αφού θα έχω σαν default το GR

 

δε με ενδιαφέρουν τα μηνύματα πάντως, μόνο κλήσεις

sorry αν πρήζω με τα ίδια πράγματα

Link to comment
Share on other sites

λέω να πάρω κι εγώ μια κάρτα Intertelecom για να αντικατασταθεί νούμερο που χρησιμοποιείται μια στο τόσο. κρίμα να δίνω 60€/έτος για 2-3 κλήσεις το μήνα.

όπως τα υπολογίζω θα μου βγει φθηνότερα.

Κάποιες απορίες, για επιβεβαίωση:

 

1. θα έχω 2 νούμερα(GR, UK).

2. σε όποιο νούμερο και να με καλέσουν το κινητό μου θα χτυπήσει.

3. Μήνυμα λαμβάνω στο UK μόνο, ασχέτως αν έχω ρυθμίσει το caller id στο GR.

4. Για να στείλω μήνυμα πρέπει να ρυθμίσω το caller id στο UK. (Που σημαίνει, κάθε φορά πρέπει να αλλάζω το Id αν θέλω να στέλνω μηνύματα αφού θα έχω σαν default το GR

 

δε με ενδιαφέρουν τα μηνύματα πάντως, μόνο κλήσεις

sorry αν πρήζω με τα ίδια πράγματα

 

1. Ναι

2. Ναι.

3. Το εισερχόμενο sms το λαμβάνεις ασχέτως πιο έχεις βάλει caller id.

4. Ακριβώς. Αν έχεις να εμφανίζεται στις εξερχόμενες κλήσεις ο ελληνικός σταθερός δεν μπορείς να στείλεις μήνυμα. Θα πρέπει να αλλάξεις τη ρύθμιση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω και εγώ μια απο τα γίδια :) ... μπορείς με ελάχιστα ευρώ το χρόνο , δλδ 5-6 στην αρχή και μετά ίσως και λιγότερα αφού ανανεώνεται με χρήση , να έχεις τηλεφωνο για εισερχόμενες σε Ελληνικό αριθμό, χωρίς να χρεώνονται οσοι σε παίρνουν , αλλά και εσύ ? (κάτι είδα για το τελευταίο αλλά δεν το βρίσκο.

 

Ρωτάς αν υπάρχει χρέωση στις εισερχόμενες; Ναι υπάρχει.

 

Εκτός αν η εισερχόμενη κλήση γίνει από νούμερο τις Inter Telecom.

Αυτό το παρατήρησα εχθές όταν κάλεσα από 217 σε 217, και ενώ εγώ χρεωθηκα κανονικά αυτός που δέχτηκε την κλήση μου δεν χρεώθηκε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Να ελέγχετε τα trucker σας συχνότερα. Το δοκίμαζα ανά δίμηνο και διαπίστωσα ότι δεν λειτουργούσε . Χάλασε το καλώδιο τροφοδοσίας. Μάλλον δικό μου λάθος όταν άλλαξα sim για να βάλω την intertelecom , αν και δούλευε μετά για ένα 2μηνο. Μπορεί να ήμουν απροστάτευτος έως 2 μήνες.

Επίσης όταν αγοράζετε trucker να βλέπετε το βύσμα του καλωδίου τροφοδοσίας. Υπάρχουν κάποιοι εξωτικοί τύποι που δεν βρίσκονται στα ελληνικά καταστήματα.

ΥΓ. Το sms παραμένει 19 cents παρά την ευρωπαϊκή οδηγία για το κόστος από αγγλικό νούμερο σε ελληνικό. Λογικό και αναμενόμενο φυσικά γιατί πρέπει ναι η ΙΤ να βγάλει ένα κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

H ΕυρωπαΙκή οδηγία ισχύει όταν είσαι στην Αγγλία.

Όταν είσαι σε Roaming ισχύει το roam Like home δηλαδή οι τιμές Αγγλίας προς τοπικούς αριθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...