Jump to content

inter telecom κινητη στην Ελλαδα αλλα και στο εξωτερικο


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάθε δίμηνο έκανα μια κλήση και το τεστάριζα από το απαντητικό sms.

Πριν 10 μέρες προσπάθησα να καλέσω και μου έβγαζε συνέχεια "είναι κατειλημμένος" Προσπάθησα πολλές φορές σε διάφορες μέρες και όλο τα ίδια.

Είχα προγραμματισμένο service οπότε αποφάσισα να το δω εκεί γιατί είναι δύσκολη η πρόσβαση. Τελικά είχε χαλάσει-ανοίξει η υποδοχή του καλωδίου που μπαίνει στο trucker.

Με παρέπεμψαν σε ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων, αυτός δεν είχε καλώδιο με τέτοιο βύσμα, γύρισα μαγαζιά και δεν το βρήκα οπότε παρήγγειλα από το ιντερνετ ελπίζοντας να είναι το σωστό.

 

Έγραψα έως δίμηνο γιατί δεν ξέρω πότε χάλασε το καλώδιο οπότε έμεινε από μπαταρία. Τελευταία επιτυχημένη δοκιμή ήταν 1/3/19. Όταν έβαλα την ΙΤ δούλευε. Το καλώδιο δεν ήταν καλά στερεωμένο και με την κίνηση του αυτοκινήτου διέλυσε το πλαστικό που συγκρατούσε την μεταλλική υποδοχή που μπαίνει στο trucker.

 

Τι εννοείς "οπλίζω τον trucker";

Link to comment
Share on other sites

Στέλνω sms arm****** (όπου αστεράκια κωδικός) και μου απαντά tracker is activate.

Σε αυτή την φάση εάν ανοίξει πόρτα μου στέλνει alarm open door, η start engine εάν πάρει μπροστά ο κινητήρας.

Με disarm****** τον απενεργοποιώ και μου απαντά tracker is deactivate.

Πολύ βολικό όταν παρκάρω κάπου και απομακρύνομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όχι είναι πάντα "οπλισμένο"

 

Κάτι ακόμα. Έχασα sms από την intertelecom. Έκανα test (να κάνετε 1/μήνα για να είστε σίγουροι ότι όλα δουλεύουν καλά) και απαντητικό sms αυτή τη φορά δε λάμβανα. Έκανα 15-20 προσπάθειες. Τελικά διαπίστωσα ότι τα sms στέλνονται, χρεώνονται αλλά δε λαμβάνονται.

Πήρα τηλ . Οι άνθρωποι είναι εξυπηρετικότατοι . Ξέρουν από ότι κατάλαβα το πρόβλημα και μου το ρύθμισαν να λαμβάνω 2 πανομοιότυπα μνμ. Ένα από το uk νούμερο και ένα από την IT. Μου είπαν ότι αυτό το κάνουν σε όσους έχουν συναγερμούς ,trucker κλπ. Οπότε για μεγαλύτερη ασφάλεια , όσοι έχετε βάλει καρτούλα IT κάντε τους ένα τηλ να σας ενεργοποιήσουν το διπλό sms. Μια φορά μου έτυχε το πρόβλημα αλλά άντε να σου έχουν κλέψει το αμάξι και να σου τύχει εκείνη την μέρα. Η χρέωση είναι μονή . Επίσης μου πίστωσαν και το ποσό από τα μνμ που δεν έλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχουμε διαφορετικά trucker.

Το δικό μου είναι φορητό και δεν δείχνει αν άνοιξε η πόρτα ή αν πήρε μπροστά ο κινητήρας.

Είναι σαν κινητό με sim & gps ανοιχτά. Φορτίζει την μπαταρία του από την μπαταρία του αυτοκινήτου.

Όταν μου κλέψουν το αυτοκίνητο ή αν έχω ξεχάσει που το έχω παρκάρει καλώ από το κινητό μου τη sim του. Αυτό κάνει αναγνώριση καλούντος και μετά ετοιμάζει αυτόματα και μου στέλνει ένα sms με τον χάρτη, την ταχύτητα, το ποσοστό φόρτισης της μπαταρίας του κλπ.

Έχει και άλλα συστήματα όπως να αντιλαμβάνεται τη δόνηση και να στέλνει sms που εξηγούσα στον φίλο.

Επίσης μπορείς να το γυρίσεις σε ακρόαση και να ακούς τι γίνεται μέσα στο αυτοκίνητο.

Αυτά όμως δε τα χρειάζομαι.

Μη προσπαθείς να συγκρίνεις διαφορετικά μοντέλα με διαφορετικές ιδιότητες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

χρησιμοποιώ ήδη μια κάρτα intertelecom και θα χρειαστώ άλλη μια.

Αυτό που με προβληματίζει είναι τι θα γίνει με το brexit από τη στιγμή που ο ένας αριθμός της sim είναι αγγλικός. Θα επηρεαστεί καθόλου; έχουμε καμιά πληροφορία;

Δε θα ήθελα να πάρω τη sim να τη δηλώσω σε διάφορες υπηρεσίες (πχ τράπεζα) και μετά από κάποιο διάστημα να ακυρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ ήδη μια κάρτα intertelecom και θα χρειαστώ άλλη μια.

Αυτό που με προβληματίζει είναι τι θα γίνει με το brexit από τη στιγμή που ο ένας αριθμός της sim είναι αγγλικός. Θα επηρεαστεί καθόλου; έχουμε καμιά πληροφορία;

Δε θα ήθελα να πάρω τη sim να τη δηλώσω σε διάφορες υπηρεσίες (πχ τράπεζα) και μετά από κάποιο διάστημα να ακυρωθεί.

 

Δυστυχώς , το πως θα γίνει το Brexit δεν έχει οριστεί. Συνεπώς είναι αδύνατο να ξέρει από τώρα κάποιος, πως ακριβώς θα γίνει.

Οι τράπεζες θα δεχτούν τον αριθμό, δεν ξέρουμε όμως τις συμφωνίες της intertelecom και πως αυτές επειρεάζονται. Αυτό θα το ξέρει η intertelecom αλλά αν υπάρχει πρόβλημα δε νομίζω ότι θα το μοιραστούν από τώρα μαζί μας και θα προσπαθούν να βρουν λύση αν θέλουν να παραμείνουν στον χώρο. Προσωπικά πιστεύω ότι θα πρέπει να περιμένεις έως 31/10/19 που έχει οριστεί ως deadline για το Brexit. Πιθανών να ξαναδωθεί παράταση αλλά νομίζω ότι τα περιθώρια έχουν στενέψει πλέον για το UK.

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ έχεις κανείς καταφέρει να ενεργοποιήσει το viber στον ελληνικό αριθμό;

Δε δέχεται sms και επέλεξα να γίνει η ενεργοποίηση με τηλεφωνική κλήση. Η κλήση δεν έγινε ποτέ όμως και μέσα στο 24ωρο δε μπορείς να προσπαθήσεις πάνω από 2 φορές. Θα ξαναπροσπαθήσω αργότερα.

Ένα άλλο θεματάκι και στα 2 νούμερα που έχω, όταν με καλεί κάποιος δεν ακούει τον ήχο κλήσης. Δεν ακούγεται κανένας ήχος ενώ σε εμένα χτυπάει κανονικά.

Πολλοί μπορεί να μπερδευτούν έτσι και να νομίζουν ότι δε καλεί το τηλέφωνο και να το κλείσουν

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξύ έχεις κανείς καταφέρει να ενεργοποιήσει το viber στον ελληνικό αριθμό;

Δε δέχεται sms και επέλεξα να γίνει η ενεργοποίηση με τηλεφωνική κλήση. Η κλήση δεν έγινε ποτέ όμως και μέσα στο 24ωρο δε μπορείς να προσπαθήσεις πάνω από 2 φορές. Θα ξαναπροσπαθήσω αργότερα.

Ένα άλλο θεματάκι και στα 2 νούμερα που έχω, όταν με καλεί κάποιος δεν ακούει τον ήχο κλήσης. Δεν ακούγεται κανένας ήχος ενώ σε εμένα χτυπάει κανονικά.

Πολλοί μπορεί να μπερδευτούν έτσι και να νομίζουν ότι δε καλεί το τηλέφωνο και να το κλείσουν

 

Θα κάνεις ενεργοποίηση του viber με τον uk αριθμό. Μετα ξανα βάλε ID τον 217 και είσαι εντάξει.

 

Αυτό όντως ειναι ενα θεμα που με προβλημάτισε κι εμένα στην αρχή. Τωρα ουτε που με νοιάζει το τι ακούει ο άλλος. Οι κοντινοί μου άνθρωποι πάντως έχουν ενημερωθεί και ξέρουν οτι το τηλέφωνο χτυπάει.

Link to comment
Share on other sites

Σε επικοινωνία μου με την εξυπηρέτηση πελατών ρώτησα απο που μπορώ να προμηθευτώ κάρτες ανανέωσης για αριθμό της I.T.

 

Η απάντηση ήταν, σε όλα τα σημεία πώλησης που διαθέτουν τερματικό της εταιρίας Netlink. Οι κάρτες ανανέωσης ονομάζονται "Mobilka" και τα ποσά ξεκινάνε από τα 5€. Όπως μου είπαν Mobilka λεγόταν παλιά η Inter Telecom.

 

Όποιος ενδιαφέρεται μπαίνει στο site της Netlink και στην κατηγορία "Σημεία Πώλησης" βλέπει σε ποια σημεία κοντά του πωλούνται αυτές οι κάρτες.

 

Τα παραπάνω τα γράφω για όποιον δεν θέλει να χρησιμοποιεί την χρεωστική του για ανανέωση ή για όποιον ψάχνει κάρτες Ι.Τ. και δεν βρίσκει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κάτι που παρατήρησα.

Δοκίμασα να κάνω κλήση μέσω voip ( https://www.discountcalling.com) στον βρετανικό αριθμό και μου βγάζει ότι δεν υποστηρίζεται ο αριθμός. Στον ελληνικό καλεί κανονικά.

Δε ξέρω τι γίνεται με άλλες υπηρεσίες voip (skype, viber....). αν κάποιος έχει συνδρομή ας μας πει

Link to comment
Share on other sites

Ο Βρετανικός αριθμός είναι αριθμός με υψηλή χρέωση από Ελλάδα (1.47€ από το πρώτο sec )και ίσως να είναι έτσι γενικά. Γι'αυτό τον έχουν κομμένο γιατί δε τους συμφέρει
Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιώ ήδη μια κάρτα intertelecom και θα χρειαστώ άλλη μια.

Αυτό που με προβληματίζει είναι τι θα γίνει με το brexit από τη στιγμή που ο ένας αριθμός της sim είναι αγγλικός. Θα επηρεαστεί καθόλου; έχουμε καμιά πληροφορία;

Δε θα ήθελα να πάρω τη sim να τη δηλώσω σε διάφορες υπηρεσίες (πχ τράπεζα) και μετά από κάποιο διάστημα να ακυρωθεί.

 

Σε επικοινωνία πριν λίγη ώρα μαζί τους μου απάντησαν ότι έχουν την διαβεβαίωση από τους συνεργάτες τους στην Αγγλία ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι στις χρεώσεις .Και εγώ για τράπεζα την θέλω και μετά από την διαβεβαίωση τους την παράγγειλα

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει ακριβώς τι θα γίνει μετά το Brexit... Οπότε όλα όσα σας λένε να τα ακούτε "with a grain of salt"

Οι άνθρωποι θέλουν να πουλήσουν

 

Προχωράμε και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ο Βρετανικός αριθμός είναι αριθμός με υψηλή χρέωση από Ελλάδα (1.47€ από το πρώτο sec )και ίσως να είναι έτσι γενικά. Γι'αυτό τον έχουν κομμένο γιατί δε τους συμφέρει

 

επανέρχομαι στο θέμα διότι με ενδιαφέρει λίγο, μήπως και κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω.

Απ ότι φαίνεται το νούμερο που δίνουν δεν είναι ένα τυπικό νούμερο που δίνουν οι αγγλικές εταιρείες.

η vodafone πχ σε πακέτο που έχει προς βρετανικά νούμερα εξαιρεί από το πακέτο κλήσεις προς +447978 (αυτό το πρόθεμα έχει το δικό μου νούμερο). Δηλαδή είναι κάτι σε στυλ 090... με αυξημένη χρέωση και λογικά όπως ανέφερες το ίδιο θα ισχύει για όλους τους παρόχους σε ελλάδα και εξωτερικό.

Εγώ είχα σκοπό να χρησιμοποιώ το βρετανικό νούμερο σε ταξίδια σε χώρες εκτός ΕΕ για τοπικές και όχι μόνο κλήσεις.

Αυτό όμως θα δημιουργήσει πρόβλημα γιατί αυτοί που τους καλώ και θα χρειαστεί να με καλέσουν πίσω, θα την πατήσουν με τις χρεώσεις που μπορεί να είναι τρελές... Ναι έχω και τον ελληνικό αριθμό της intertelecom που μπορώ να χρησιμοποιήσω αλλά αυτός δε δέχεται μηνύματα και δε μπορεί να περαστεί σε viber/whatsapp. και το κακό είναι ότι πολλές κλήσεις γίνονται μέσω αυτών των apps.

Η δική μου περίπτωση είναι λίγο σπάνια/εξαίρεση αλλά το αναφέρω να το έχουμε στο νου μας

Link to comment
Share on other sites

Θα ενημερώσεις , να σε παίρνουν μόνο στο ελληνικό. Αν σε πάρουν κατα λάθος στο άλλο μη το σηκώσεις.

Όσο για το SMS , ποιός στέλνει sms στις μέρες μας και ιδίως αφού τους ενημερώσεις.

Τα τηλέφωνά σου θα τα κάνεις με το GR νούμερο. . Έτσι και να σε πάρουν πίσω δεν θα χρεωθούν υπέρογκα.

Τον GB τον έχεις για το viber . Αφού ρυθμίσεις το viber γύρνα στο GR νούμερο. Λογικά θα δουλεύει μια χαρά ακόμα και αν έχεις δηλώσει το GR για κλήσεις αφού η sim είναι κοινή.

Οι κλήσεις μεσω του app γίνονται 1)είτε μέσω ιντερνετ (δωρεάν) 2)είτε μέσω πακέτου πχ που έχεις αγοράσει από το viber άρα φθηνές 3) είτε μέσω του τηλεφωνικού διαύλου δηλ με τον GR αριθμό που θα έχεις δηλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Μια γρηγορη απαντηση αν γινεται γιατι αυριο φευγω ταξιδι. Πηρα μια intertelecom κυριως για internet. Εβαλα και 15ευρω μεσα, αγορασα πακετο με 1 gb εμειναν και 5 ευρω στην καρτα αφου τα ειχε εξ' αρχης αλλα γιοκ. Δεν συνδεεται στο ιντερνετ με τιποτα. Το τηλ. δουλευει κανονικα. Και δεχομαι και παιρνω. Δοκιμασα σε νοκια σε iphone περιαγωγη δεδομενων ενεργη σε ενα wifi router tp-link τπτ λεμε. Ριχτε καμια ιδεα καιγομαι...
Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάρει μια sim για συγγενικό πρόσωπο που δεν χρειάζεται δεδομένα, οπότε και δεν έχουμε δοκιμάσει πως δουλεύει και αν σε αυτή την περίπτωση.

Όμως σκέφτομαι , επειδή δε γράφεις αν δέχεσαι κλήσεις στον αγγλικό αριθμό ή τον ελληνικό που αντιστοιχεί στη ίδια sim, μήπως το έχεις στον ελληνικό και πρέπει να το γυρίσεις στον αγγλικό;;

Αυτό γίνεται με το *144*00447**********#

Διαφορετικά κάνε τηλ πρωινή ώρα στα γραφεία τους ή κάποιος δικός σου άνθρωπος, γιατί τώρα μάλλον θα είσαι στο εξωτερικό.

 

Στάλθηκε από Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Μια γρηγορη απαντηση αν γινεται γιατι αυριο φευγω ταξιδι. Πηρα μια intertelecom κυριως για internet. Εβαλα και 15ευρω μεσα, αγορασα πακετο με 1 gb εμειναν και 5 ευρω στην καρτα αφου τα ειχε εξ' αρχης αλλα γιοκ. Δεν συνδεεται στο ιντερνετ με τιποτα. Το τηλ. δουλευει κανονικα. Και δεχομαι και παιρνω. Δοκιμασα σε νοκια σε iphone περιαγωγη δεδομενων ενεργη σε ενα wifi router tp-link τπτ λεμε. Ριχτε καμια ιδεα καιγομαι...

 

 

 

Φαντάζομαι τσέκαρες ρυθμίσεις APN οτι είναι οκ .. αν και αυτές είναι οκ θα πρέπει να μιλήσεις με την εξυπ.πελατών.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, έχω ήδη ένα τρακερ με windκαι αναγκαστικά την δουλεύω περιοδικά αλλά και πάλι φεύγουν πολλά ποσα...

Αν κατάλαβα καλά η καλυτερη λύση είναι μία σιμ της interTelecom?

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι κάνω τη δουλειά μου με το τράκερ πάνω από χρόνο με τα 5€ που μείναν στην κάρτα (από τα 15 που έδωσα για την αγορά της).

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι φθηνότερο και καλύτερο. Το μόνο που σου προτείνω είναι να τους πάρεις τηλ και να τους ζητήσεις να σου στέλνουν το sms και από την εταιρεία δες #105 .

Θα το λαμβάνεις διπλό και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Edited by balkos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.. Διάβασα όλο το νήμα σχετικά με την σιμ ΙΤ και θα ήθελα να σας ρωτήσω, συνοψίζοντας και τα παραπάνω, να δω αν έχω καταλάβει καλά...

 

Σκοπεύω να βάλω έναν συναγερμό στο σπίτι ο οποίος θα είναι συνδεδεμένος με το ρουτερ αλλά έχει και υποδοχή για κάρτα σιμ (σε περίπτωση που κάποιος κόψει το ρεύμα απ έξω). Βάζοντας λοιπόν την ΙΤ και κάνοντας την ρύθμιση για το διπλό SMS, που αναφερθηκε παραπάνω, όταν με "καλεί" ο συναγερμός ή και μου στέλνει SMS από ποιον αριθμό θα γίνεται αυτό;; και φαντάζομαι ότι θα με χρεώνει από το ποσό που θα έχω μέσα (πχ τα 5€ στην αρχή), σωστά;;

 

Επίσης αν θέλω εγώ να "μπω" στο συναγερμό όταν είμαι εκτός, αλλά κ ο συναγερμός να μην είναι στο ρουτερ, τότε αντίστοιχα θα γίνεται χρέωση data απο την σιμ με το αντίστοιχο ποσό που θα ειναι μέσα..

 

Σορρυ για το μεγάλο μήνυμα..

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1ο ερώτημα) Το sms θα έρχετε από το αγγλικό νούμερο της κάρτας και θα αφαιρεί 0,19€ από το ποσό που έχεις μέσα (πχ τα 5€ στην αρχή)

2o ερώτημα) Εγώ το δουλεύω σε trucker με χρήση sms οπότε δεν καταναλώνω data. Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος άλλος που το έχει σε συναγερμό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ναι αν το χρησιμοποιεί κάποιος σε συναγερμό σπιτιού θα με βοηθούσε ιδιαίτερα...

Για το SMS ok,

Για το όταν με καλεί ο συναγερμός όταν πχ χτυπάει ήθελα να μάθω από ποιον αριθμό θα γίνεται η κλήση κ πια η χρέωση και αντίστοιχα η χρήση data..

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σε συναγερμό, με καλεί από τον Ελληνικό αριθμό αλλά δεν ξέρω χρέωση μιας και βλέποντας τον αριθμό στην αναγνώριση δεν απαντώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...