Jump to content

Samsung Galaxy S10+ (SM-G975F)


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα γκρινιάξω λίγο ,μια χαρά θα ήταν αν είχαμε τηλέφωνο τον 400 ε όχι την τελευταία ναυαρχίδα της samsung τον 1000ε ,κάποτε πήρα την απόφαση να φύγω από την apple μετά από 7 χρόνια έχοντας όλο το οικοσυστημα της γιατί θεώρησα ,και δίκιο είχα ,ότι έμεινε πίσω,δύσκολη απόφαση και ακριβή ,μέχρι χτες ευχαριστημένος αλλά φιλαράκι με ενοχλεί εδώ και καιρό ότι ο Κινέζος έχει καλύτερη κάμερα άσχετα αν αναγνωρίζω ότι σαν σύνολο δεν είναι τόση καλή συσκευή ,αν φτιάξει το βίντεο που το θεωρώ χαλιά μπροστά στο samsung μάλλον θα πάρω την μεγάλη απόφαση να δώσω και στην samsung ένα φιλακι

Αυτή την στιγμή έχω και τα δύο κινητά στα χέρια μου, το S10 το δικό μου και το mate 20 pro της γυναίκας.

Αυτό που έχω να πω, αντικειμενικά πάντα, είναι το εξής:

Αν είσαι λάτρης της φωτογραφίας και θέλεις το κινητό σου να κάνει ΜΟΝΟ αυτό το πράγμα, τότε πας άνετα στο mate...

Αν είσαι λάτρης της ευκολίας και του οικοσυστήματος που έχει φτιάξει η Sammy εδώ και καιρό, τότε πας σε S10.

Είχα την ευκολία να αγοράσω το mate 20 pro, αλλά δεν το επέλεξα για δικούς μου λόγους:

1. Δεν έχει microSD επέκταση μνήμης.... (ΑΠΑΡΑΔΕΚΟ!!!! Όταν μιλάμε για φωτό 40megapixel η κάθε μία τότε ναι, επιβάλλεται να έχεις επέκταση μνήμης περισσότερο των 128GB). Η γυναίκα μου θα γεμίσει την εσωτερική μνήμη σε λιγότερο από 6 μήνες... οπότε πάμε σε back-up σε σκληρό δίκο.

2. Audio Jack... Όχι βρε συ! Δεν θέλω bluetooth ακουστικά. Δεν με βολεύουν και δεν θέλω να φορτίζω εκατό συσκευές για να κάνω μια απλή δουλειά, όπως το να ακούω την μουσική μου στον δρόμο.

3. Λειτουργικό: Δεν θέλω να πω ότι το mate πάσχει... αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να βρω αυτό που θέλω στην συσκευή. Τρώω περισσότερο από τον πολύτιμο χρόνο μου για να καταναλώνονται να ψάχνω σε μενού και υπομενού για να ρυθμίσω απλές διεργασίες.

 

Φωτό: Mate 20 pro δαγκωτό.

Όλα τα υπόλοιπα: S10, επίσης δαγκωτό.

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή έχω και τα δύο κινητά στα χέρια μου, το S10 το δικό μου και το mate 20 pro της γυναίκας.

Αυτό που έχω να πω, αντικειμενικά πάντα, είναι το εξής:

Αν είσαι λάτρης της φωτογραφίας και θέλεις το κινητό σου να κάνει ΜΟΝΟ αυτό το πράγμα, τότε πας άνετα στο mate...

Αν είσαι λάτρης της ευκολίας και του οικοσυστήματος που έχει φτιάξει η Sammy εδώ και καιρό, τότε πας σε S10.

Είχα την ευκολία να αγοράσω το mate 20 pro, αλλά δεν το επέλεξα για δικούς μου λόγους:

1. Δεν έχει microSD επέκταση μνήμης.... (ΑΠΑΡΑΔΕΚΟ!!!! Όταν μιλάμε για φωτό 40megapixel η κάθε μία τότε ναι, επιβάλλεται να έχεις επέκταση μνήμης περισσότερο των 128GB). Η γυναίκα μου θα γεμίσει την εσωτερική μνήμη σε λιγότερο από 6 μήνες... οπότε πάμε σε back-up σε σκληρό δίκο.

2. Audio Jack... Όχι βρε συ! Δεν θέλω bluetooth ακουστικά. Δεν με βολεύουν και δεν θέλω να φορτίζω εκατό συσκευές για να κάνω μια απλή δουλειά, όπως το να ακούω την μουσική μου στον δρόμο.

3. Λειτουργικό: Δεν θέλω να πω ότι το mate πάσχει... αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να βρω αυτό που θέλω στην συσκευή. Τρώω περισσότερο από τον πολύτιμο χρόνο μου για να καταναλώνονται να ψάχνω σε μενού και υπομενού για να ρυθμίσω απλές διεργασίες.

 

Φωτό: Mate 20 pro δαγκωτό.

Όλα τα υπόλοιπα: S10, επίσης δαγκωτό.

σαφώς οι ανάγκες καθορίζουν μια αγορά ,βασικά αναφερόμενη στο p30
Link to comment
Share on other sites

Το Έχω ξαναγράψει και πιο πριν....

Έχω τις γυναίκες μου mate20pro....

Εμένα προσωπικά αν κ πιο παλιά χρήστης Huawei εποχή mate 9 ....Αυτή Την στιγμή η φώτο στο Samsung μου αρέσουν καλύτερα....ειδικά τώρα με το night mode με κάλυπτει σε όλα....Η νύχτα μέρα δεν χρειάζεται να γίνεται αλλιώς δεν είναι νύχτα κατ εμέ....Την ημέρα ο φωτισμός του Samsung μου αρέσει καλύτερα κ ας μην είναι τόσο εντυπωσιακός όσο τον mate....

Από εκεί κ πέρα ο καθένας επιλέγει....

Πάντως νύχτα έφτιαξε κ αρκετά θα έλεγα....εκει είχε θέμα όντως....απλά θέλει λιιιγο ακόμη....Όχι πολύ όμως....Γιατί είπαμε θέλουμε νύχτα....Όχι την νύχτα μέρα.....

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή πιστεύω αφού έκανε την αρχή να μας χρωστάει κι άλλο πιο δυνατό update. Έστω όταν έρθει το note 10. Τώρα μόνο η σούπερ ταχεία φόρτιση λείπει αν έρθει και αυτή τη θεωρώ την πιο πλήρες συσκευή που υπάρχει και που είχα ποτέ..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παραθέτω κάποιες φωτο από night mode vs night auto....απλά το βάζω εδώ Γιατί το ζήτησαν κάποια παιδιά ..

Εδώ είναι από πίσσα σκοτάδι σχεδόν

Η επόμενη με χαμηλό φωτισμό

 

Τα αποτελέσματα εμένα με ικανοποιούν και με το παραπάνω Αφού δεν θέλω να γίνει η νύχτα μέρα αλλά σε λογικά πλαίσια να φωτιστεί η εικόνα....

Κ η τρίτη με φωτισμό κολόνας.....Πολύ καλή και με χαμηλό θόρυβο κ εμεc4f6e68c0ef44d1ed4855403852ea7cc.jpgc45aa6da1686b2ecf950bcd991cca419.jpgd13e9b3f258e10b6652c9e759115986c.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Γιατί δεν έβαλες κ αυτή στο αυτόματο και αυτή με night mode?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμ ναι δεν γίνεται ,αλλού κοιτούσα ,το.βρκα τώρα , ευχαριστώ πολύ,περιμένω να δω τις κλήσεις και θα ενημερώσω

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Θα γκρινιάξω λίγο ,μια χαρά θα ήταν αν είχαμε τηλέφωνο τον 400 ε όχι την τελευταία ναυαρχίδα της samsung τον 1000ε ,κάποτε πήρα την απόφαση να φύγω από την apple μετά από 7 χρόνια έχοντας όλο το οικοσυστημα της γιατί θεώρησα ,και δίκιο είχα ,ότι έμεινε πίσω,δύσκολη απόφαση και ακριβή ,μέχρι χτες ευχαριστημένος αλλά φιλαράκι με ενοχλεί εδώ και καιρό ότι ο Κινέζος έχει καλύτερη κάμερα άσχετα αν αναγνωρίζω ότι σαν σύνολο δεν είναι τόση καλή συσκευή ,αν φτιάξει το βίντεο που το θεωρώ χαλιά μπροστά στο samsung μάλλον θα πάρω την μεγάλη απόφαση να δώσω και στην samsung ένα φιλακι

 

 

Να πω ότι δεν έχεις κ συ τα δίκια σου θα είναι ψέμα....

Ο ανταγωνισμός είναι καλός για εμάς... Πρέπει ή σαμι να γίνει κ εκεί καλύτερη..

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έβαλες κ αυτή στο αυτόματο και αυτή με night mode?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Να πω ότι δεν έχεις κ συ τα δίκια σου θα είναι ψέμα....

Ο ανταγωνισμός είναι καλός για εμάς... Πρέπει ή σαμι να γίνει κ εκεί καλύτερη..

 

 

Ναι όντως ξέχασα και τις έσβησα....το βράδυ πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλα ρουτερ δουλεύει κ γενικά σε καφετέριες κτλ;

 

Το έλυσα !! Είχα κάνει εγκατάσταση ένα πρόγραμμα το energy ring το οποίο μετά από μια αναβάθμιση μου μπλόκαρε

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή πιστεύω αφού έκανε την αρχή να μας χρωστάει κι άλλο πιο δυνατό update. Έστω όταν έρθει το note 10. Τώρα μόνο η σούπερ ταχεία φόρτιση λείπει αν έρθει και αυτή τη θεωρώ την πιο πλήρες συσκευή που υπάρχει και που είχα ποτέ..

εγώ βασικά τρώγομαι με το zoom κάτι που δεν μπορούμε να το δούμε εμείς τουλάχιστον με αυτή τη συσκευή, επίσης και η μέτρηση βάθος μου φαίνεται πολύ χρήσιμη.

Υ.γ.το ότι δεν μας δείχνει ποσοστά επί τοις εκατό η μπαταρία είναι θέμα ρύθμισης ή το καταργήσανε?

Link to comment
Share on other sites

εγώ βασικά τρώγομαι με το zoom κάτι που δεν μπορούμε να το δούμε εμείς τουλάχιστον με αυτή τη συσκευή, επίσης και η μέτρηση βάθος μου φαίνεται πολύ χρήσιμη.

Υ.γ.το ότι δεν μας δείχνει ποσοστά επί τοις εκατό η μπαταρία είναι θέμα ρύθμισης ή το καταργήσανε?

 

Πώς δεν δείχνει ρε....δείχνει κανονικά...

Κατέβασε την μπάρα από επάνω...πατα δεξιά τις 3 τελίτσες και θα το δεις ....

Link to comment
Share on other sites

Πώς δεν δείχνει ρε....δείχνει κανονικά...

Κατέβασε την μπάρα από επάνω...πατα δεξιά τις 3 τελίτσες και θα το δεις ....

ουφ πάει κι αυτό ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Το Έχω ξαναγράψει και πιο πριν....

Έχω τις γυναίκες μου mate20pro....

 

Καταρχάς να ξεκινήσουμε από τα βασικά ελπίζω να ζεις εσύ και το κινητό σου.... ειδικά αν έχει διαβάσει η βασική γυναίκα το μήνυμα.... καλημέρες

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ξεκινήσουμε από τα βασικά ελπίζω να ζεις εσύ και το κινητό σου.... ειδικά αν έχει διαβάσει η βασική γυναίκα το μήνυμα.... καλημέρες

 

Αχαχαχαχαχα τώρα το είδα....ωραίος.....LOL

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά για τις αγιες μέρες. Κάτοχος S10 plus 512 προερχόμενος από note 8(μου λείπει το πενάκι). όλα καλά και ωραία καλή μπαταρία υπό συνθήκες τρόμερή όμως αν μπει στο powersave όπου ο περιορισμός στο cpu είναι μόνο 10-12% και όχι 30% όπως διατείνεται.

Στο δια ταύτα τώρα. εχω bug στην εγγραφή 4k 30 fps. ξεκινάει εγγραφή στη μεσαια κάμερα..μόλις ζουμάρω με κλιμακα κυλιόμενη στην επόμενη καμερα απότομα μου βγαζει προειδοποιση σφάλμα κάμερας και χάνeται το video.

προσοχή

1. αυτό παρατηρείται μόνο σε συνθήκες χαμηλου φωτισμoύ indoor σε zoom in zoom out οπου η τρίτη κάμερα φαίνεται να ζορίζεται λόγω υψηλότερου f

2. To φαινόμενο δεν παρατηρειται όταν κάνω εγγραφή με εναλλαγη καμερων στα 4κ 30 με HDR+ oυτε οταν κάνω εγγραφή στα 4κ 60 fps kai zoom βεβαια εκεί χρησιμοποιεί μία μόνο κάμερα

Χθες πέρασα την αναβάθμιση με night camera όπου φαντάστηκα ότι θα έχει διορθωθεί το bug και είναι software. δεν διορθώθηκε όμως.

κρατάω μία μικρη επιφύλαξη να είναι θέμα hardware στο σύστημα καμερων. δύσκολο αλλά πιθανο

καντε παρακαλω ενα check στην εγγραφή στις συνθήκες και στην ανάλυση που αναφέρω.έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστεύω οτι έχοντας κανείς την τελευταια έκδοση firmware της Samsung στη σειρα S10,όπου μπορεί να έχει μια αξιοπρεπή κάμερα για night vision δεν χρειάζεται κάτι άλλο.Αν θέλει extreme νυχτερινές λήψεις βαζει την Gcam στην έκδοση που υποστηρίζει exynos και έχει αναφερθει παραπάνω.

Ετσι δεν εχει κανεις να ζητήσει τίποτε παραπάνω απο τη συσκευή παρά μόνο ένα official notification led...παρ'όλο που κι εδω υπάρχει το άκρως ικανοποιητικό holey light του Chainfire...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!!! Διαβάζοντάς τα προηγούμενα σχόλιά περι καμερων σε σχεση με σειρα P και mate, εγω προσωπικά τα τελευταία 2 χρόνια στης ναυαρχιδες είτε Samsung είτε Huawei η κάμερα με υπερκαλύπτει τώρα εσείς τι παραπάνω ζητάτε και ψάχνεται από ένα smartphone δεν μπορώ να το καταλάβω!!! Όσο για το καλύτερο έχοντας πριν το p10 emui9 και τώρα το Samsung, παιδιά το UI της Samsung δεν υπάρχει για να φτάσει η Huawei το ui της σε τέτοιο επίπεδο θέλει μια 10ετια σίγουρα!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!!! Διαβάζοντάς τα προηγούμενα σχόλιά περι καμερων σε σχεση με σειρα P και mate, εγω προσωπικά τα τελευταία 2 χρόνια στης ναυαρχιδες είτε Samsung είτε Huawei η κάμερα με υπερκαλύπτει τώρα εσείς τι παραπάνω ζητάτε και ψάχνεται από ένα smartphone δεν μπορώ να το καταλάβω!!! !!

Συγχώρεσε μας που μερικοί έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις από ότι εσύ

Link to comment
Share on other sites

Χθες τραβηξα το πρωτο βραδινο βιντεο με τη συσκευη σε επιταφιο. Δυσκολο περιβαλλον, με πολλες μικρες εστιες φωτισμου, αλλα το βιντεο ηταν χαλια. Σκετη απογοητευση. Ειδικα οταν εβλεπα τη συγκριση με το περσινο του s9 plus που ηταν κορυφαιο και ειχε τραβηχτει στο ιδιο μερος και με τις ιδιες συνθηκες. Αδυνατουσε να εστιασει και θολωνε ολη την εικονα.

Αντιθετα φωτογραφιες με το night mode ειναι εκπληκτικες. Τις χαζευα τωρα το πρωι σε pc και πραγματικα ειναι σε κορυφαιο επιπεδο για κινητο. Τραβηγμενες στις ιδιες συνθηκες

Ο διάλογος μεταξύ ετεροφρόνων είναι αδύνατος και μεταξύ ομοδόξων περιττός..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!!! Διαβάζοντάς τα προηγούμενα σχόλιά περι καμερων σε σχεση με σειρα P και mate, εγω προσωπικά τα τελευταία 2 χρόνια στης ναυαρχιδες είτε Samsung είτε Huawei η κάμερα με υπερκαλύπτει τώρα εσείς τι παραπάνω ζητάτε και ψάχνεται από ένα smartphone δεν μπορώ να το καταλάβω!!! Όσο για το καλύτερο έχοντας πριν το p10 emui9 και τώρα το Samsung, παιδιά το UI της Samsung δεν υπάρχει για να φτάσει η Huawei το ui της σε τέτοιο επίπεδο θέλει μια 10ετια σίγουρα!!!

 

Τα καλυτερα ui παντος ειναι αυτα τις samsung κ του iphone με διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

Τα καλυτερα ui παντος ειναι αυτα τις samsung κ του iphone με διαφορα..

 

Χωρις φυσικα να αμφιβαλλω γιατι δεν εχω το κινητο, φτασαμε να λεμε οτι οι βραδινες του s10 ειναι πολυ καλες κ το βιντεο χαλια...

 

Επισης, να παραθεσω οτι κατα την αποψη μου, το UI της apple ειναι πολυ πιο μπροστα απ της Samsung. Στην ουσία, αυτο πληρωνεις κι ολας οταν πας σε apple.

Edited by HSP
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμη εφαρμογη μεσα απο το nice lock για οσους θελουν να αποφυγουν τυχαια πατημα της edge οθονης...

 

edge block

 

 

https://www.apkmirror.com/apk/samsung-electronics-co-ltd/edge-touch/edge-touch-1-1-03-release/samsung-edge-touch-1-1-03-android-apk-download/

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Χωρις φυσικα να αμφιβαλλω γιατι δεν εχω το κινητο, φτασαμε να λεμε οτι οι βραδινες του s10 ειναι πολυ καλες κ το βιντεο χαλια...

 

Επισης, να παραθεσω οτι κατα την αποψη μου, το UI της apple ειναι πολυ πιο μπροστα απ της Samsung. Στην ουσία, αυτο πληρωνεις κι ολας οταν πας σε apple.

Είναι μπροστά γιατί είναι πίσω εννοείς.. Και δε φτάνει που είναι πίσω, δεν είναι όπως ήταν κάποτε, αλαγκαριστο. Κάτι απαράδεκτο για τον τόσο μικρό κατακερματισμο που έχει

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μετά το τελευταίο update η μπαταρία κάνει πλάκα! ΕΠΟΣ. Μπράβο στη Samsung.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

100%

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Είναι μπροστά γιατί είναι πίσω εννοείς.. Και δε φτάνει που είναι πίσω, δεν είναι όπως ήταν κάποτε, αλαγκαριστο. Κάτι απαράδεκτο για τον τόσο μικρό κατακερματισμο που έχει

 

Δεν ειναι όπως ήταν καποτε, αλλα είναι σίγουρα πιο μπροστα απ την samsung... Σιγουρα το android 9 εκλεισε αρκετα την ψαλιδα μεταξύ τους, αλλα οταν σε ναυαρχιδα βαζεις 3gb ram λιγότερη απ τον ανταγωνισμο κ παιζεις καλυτερα σε ταχυτητα κ ανταπόκριση λεει κατι.... οταν βαζεις 800mha λιγοτερα μπαταρια κ πλησιαζεις σχεδόν τον ανταγωνισμο, τοτε κατι καλο εχεις κανει στο software σου...

Τα παραπανω αποτελουν προσωπικη άποψη κ εμπειρια με 2 κινητα συγκεκριμένα που περασα μαζι τους περιπου 8 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Το pure android είναι της πλάκας, φτωχό και άσχημο - άχρωμο στα ίδια επίπεδα με το oxygen os. Για το ios τι να γράψω αυτό ανήκει πλέον στην παλαιολιθικη εποχή γερασμένο και ξεπερασμένο.

 

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Edited by XP130TD
Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S10+ (SM-G975F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...