Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς, όλα τα παραπάνω κλιματιστικά εφόσον εγκατασταθούν σωστά και σε χώρους που μπορούν να καλύψουν, θα φέρουν την εσωτερική θερμοκρασία του χώρου στην ζητούμενη στο θερμοστάτη. Η διαδορά στα κλιματιστικά είναι ο χρόνος που θα το πετύχουν και αυτό δεν εξαρτάται μόνο από την απόδοσή τους αλλά και από το χώρο (μόνωση, διάταξη, αριθμό ανθρώπων που είναι μέσα, θερμοδυναμικές απώλειες κα). Επίσης οι ρυθμίσεις του κλιματιστικού παίζουν μεγάλο ρόλο. Άλλη θα είναι η κατανάλωση όταν δουλεύουν στο AUTO και άλλη αν για παράδειγμα είναι συνέχεια στο powerful/turbo.

 

Eγώ συνιστώ σε όλους να προμηθεύονται ένα διζωνικό θερμόμετρο/υγρόμετρο και ένα μετρητή ηλεκτρικής ισχύος στην πρίζα. Το κόστος είναι πολύ μικρό αλλά δίνουν σημαντικές πληροφορίες για το κατά πόσο το κλιματιστικό αποδίδει και φυσικά για την κατανάλωσή του.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας

Ενδιαφερομαι να αγορασω κλιματιστικο για χωρο 60 τμ. στο χωρο υπαρχει και εσωτερικη σκαλα(απωλειες).

Λεω να κοιταξω προς 24αρι.Μου αρεσει το Toyotomi ZEN TZN/TZG-24V3 http://www.gedsa.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=526&category_id=106&option=com_virtuemart&Itemid=2780. Η λειτουργια που το θελω ειναι κυριως θερμανση για να αντικαταστησω το πετρελαιο αλλα και ψυξη οταν πεφτουν οι καυσωνες.Θα ηθελα να ρωτησω πως σας φαινεται το συγκεκριμενο και επισης εαν ειναι οικονομικο στην καταναλωση συγκριτικα με αλλα που αποδιδουν το ιδιο

Το budget ειναι γυρω στα 800 ευρω. Γενικα ειναι καλη αγορα?Κατι αλλο υπαρχει?

Υγ με προβληματισε καπως αυτο που ειχε αναφερει ενα μελος για τα φιλτρα του. οτι ειναι νε μεν καλα αλλα θελουν αλλαγη καθε χρονο και κοστιζει.

Thanks

Καλημερα

Τελικα εβαλα μεσα στη λιστα και το Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA

Αξιζει να ανεβω σε τιμη για να παρω αυτο ή δεν θα καταλαβω και τιποτα, δηλαδη εκτως του οτι ειναι hitachi σε τι αλλο υπερτερει απο τα toyotomi?θα με καλυψει για 60τμ?Το συγκεκριμενο hitachi εχει αναφερθει οτι κανει θορυβο η εσωτερικη, ξερει κανεις να μου πει αν οντως ειναι ενοχλητικο?

Αυτο Hitachi RAS/RAC-60YH7 τι ουσιαστικες διαφορες εχει με το αλλο?

Επισης στο skroutz to Hitachi RAK-60PPA / RAC-60WPA το δειχνουν σαν 20000-23000 btu ενω εδωhttp://www.hitachi.gr/products/personal/pdf/rac_catalogue_2013.pdf

το λεει 22000-29000:what:

Link to comment
Share on other sites

Το Ηitachi RAK-60PPA είναι οριακό για το χώρο σου για θέρμανση και ανεπαρκές για ψύξη. Από παραγόμενο θόρυβο τα Hitachi είναι τα καλύτερα της κατηγορίας μαζί με τα Mitsubishi Electric και Heavy Industries.

Eξυπακούεται ότι οι προδιαγραφές που αναφέρει ο κατασκευαστής είναι και οι σωστές.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρισω για την απαντηση

Δηλαδη το toyo ειναι πιο αποδοτικο για τον χωρο μου ή υπαρχει και καποιο αλλο πιο αξιολογο.

ειχα πλαφον τα 800- 850 αλλα δες το ενα ,κοιτα το αλλο λεω μηπως αξιζει να δωσω εως 1000.Καλα τα mitsu αλλα ειναι ακριβα τα ατιμα

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη πηγαινα προς τα toyotomi λογω τιμης, φιλτρων και ιονιστη, αλλα οταν ειδα την συγκριση που εκανε ο gnt μεταξυ του toyotomi kuro a35dv (12αρι) και του hitachi s14ha (14αρι) και την κατανάλωση που δινει η hitachi στην θερμη εποχη εβαλα και αυτα στην λιστα μου. Ισχυει η μιση σχεδον κατανάλωση που λεει η hitachi? Τι να λαβω υποψιν? Εχω και 2 παιδια ενος και τριων ετων και θα ηθελα η ποιοτητα του αερα να ειναι η καλυτερη δυνατη για τα λεφτα που θα δωσω. Αρα με γνώμονα την οικονομια και την ποιοτητα αερα ποια θεωρειται best value for money στα 1000(+-) ευρω εως 18000btu?
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται και πάλι.

Επανέρχομαι για να μοιραστώ τις εντυπώσεις από το καινούριο μου κλιματιστικό.

 

Λοιπόν, την προηγούμενη εβδομάδα έγινα κάτοχος ενός κλιματιστικού Hitachi RAS/RAC-E14HAG που βρήκα στα 540€.

Η εγκατάσταση έγινε από έμπειρο ψυκτικού (με αντλία κενού ενιαίες και μονωμένες σωληνώσεις, κλπ.) Η αλήθεια είναι ότι κ εγώ δεν είχα ιδέα από αυτά, αλλά ας είναι καλά κάποιοι συμφορουμίτες, που ασχολούνται επισταμένως και μας μαθαίνουν πράγματα!!

 

Εντυπώσεις.

Το κλιματιστικό τοποθετήθηκε στο σαλόνι και καλύπτει άνετα το βασικό μου χώρο (σαλόνι, κουζίνα, χωλ) και πιάνει θερμοκρασία, από 17 σε 21οC. σε περίπου μία ώρα για τα περίπου 27 τ.μ. μου.

Όταν ανοίγω βέβαια την πόρτα του υπνοδωματίου, ζορίζεται αρκετά, αλλά βλέπω και στο δωμάτιο αλλαγή 2 βαθμών. (εκεί θα χρειαστώ υποβοήθηση σίγουρα)

 

Θόρυβος: στην αρχή όπως είναι λογικό σε φουλ λειτουργία υπάρχει αισθητός θόρυβος, αλλά όταν πιάσει θερμοκρασία είναι παραπάνω από ανεκτός ο θόρυβος της εσωτερικής μονάδας. Η εξωτερική, γενικά, δεν έχει ακουστεί σχεδόν καθόλου μέσα στο σπίτι.

 

Αίσθηση: Εδώ έχω ένα πρόβλημα. Τις προάλλες το άφησα να δουλεύει όλο το βράδυ σταθερά στους 19, με ανοιχτή την πόρτα του υπνοδωματίου. Το πρωί και εγώ και η κοπέλα μου ξυπνήσαμε με στεγνό λαιμό και μύτη. Ενώ γενικά, στις λίγες ώρες λειτουργίας δημιουργεί καλή ατμόσφαιρα, προφανώς όσο περνάει η ώρα ξηραίνει την ατμόσφαιρα.

 

Έχετε κάτι να μου προτείνετε σχετικά με αυτό, ώστε να διατηρήσω τη ζέστη και να έχω καλή ποιότητα αέρα ??

 

Υ/Γ: θα αγοράσω και μετρητή ενέργειας και θα επανέλθω αναλυτικά με καταναλώσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους μενω σε ρετιρε παλια πολυκατοικια που ψιλομπαζει απο παντου....Θελω να ρωτησω! Εχω 3 κλιματιστικα απο παλια που ειχε βγαλει προσφορα στα Carefur της Firstline....Στο σαλονι 12000btu και στα δωματια 9ρια...Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1)Υπαρχει καποια αποσυρση ενεργη η θα βγει καποια στο μελλον?

2)Ειναι αληθεια το οτι δεν ειναι inverter καινε παρα πολυ ρευμα?

3)H θερμοκρασια στο ζεστο παει παει μαχ στους 31 βαθμους οπου και τα βαζω πρεπει να τα εχω στο μαχ η χαμηλοτερα...

Ευχαριστω πολυ περιμενω απαντησεις διοτι πετρελαιο στην πολυκατοικια φετος τελος λογο του οτι οι μισοι δεν πληρωνουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους μενω σε ρετιρε παλια πολυκατοικια που ψιλομπαζει απο παντου....Θελω να ρωτησω! Εχω 3 κλιματιστικα απο παλια που ειχε βγαλει προσφορα στα Carefur της Firstline....Στο σαλονι 12000btu και στα δωματια 9ρια...Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1)Υπαρχει καποια αποσυρση ενεργη η θα βγει καποια στο μελλον?

2)Ειναι αληθεια το οτι δεν ειναι inverter καινε παρα πολυ ρευμα?

3)H θερμοκρασια στο ζεστο παει παει μαχ στους 31 βαθμους οπου και τα βαζω πρεπει να τα εχω στο μαχ η χαμηλοτερα...

Ευχαριστω πολυ περιμενω απαντησεις διοτι πετρελαιο στην πολυκατοικια φετος τελος λογο του οτι οι μισοι δεν πληρωνουν!!!

 

Αν έχεις τις παλιές ξύλινες μπαλκονόπορτες, καλό είναι να τοποθετήσεις αεροστόπ ώστε να περιορίσεις τα ρεύματα αέρα. Έτσι ζεσταίνεσαι πιο οικονομικά και είσαι άνετος γιατί δε νιώθεις ρευματα αέρα.

Από κει και πέρα, τα ινβερτερ σίγουρα καίνε λιγότερο, αλλά πιθανόν να μην αξίζει την αλλαγή. Εξαρτάται από το πόσο καίνε αυτά που έχεις τώρα.

 

Επίσης σχετικά με τη ρύθμιση, βάζεις τη θερμοκρασία που θες να πιάσει ο χώρος. Μπορείς να βάλεις 2-3 βαθμούς παραπάνω στην αρχή για να πιάσει ζέστη, αλλά μόλις φτάσει σε θερμοκρασία που σε ικανοποιεί, χαμηλώνεις σιγά σιγά τη θερμοκρασία, μέχρι να σβήσει ο συμπιεστής. Αφήνεις πλέον αυτή τη ρύθμιση για καποιες ώρες και βλεπεις αν σου κανει η την αλλάζεις λίγο πανω-κατω. Εγώ θα πρότεινα μια ρύθμιση περίπου 20-21 βαθμούς. Ανάλογα τη θέση του κλιματιστικού, ίσως χρειάζεται να το ρυθμίσεις λίγο πιο ψηλα για να νιώσεις άνετα. Το βλέπεις.

Σε καμία περίπτωση πάντως μη το βάλεις στο 28 ή το 30. Είναι εντελώς αντιοικονομικό και δεν έχει και νόημα. Μια θερμοκρασία μέσα στο χώρο μας 20-21 βαθμούς είναι πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους μενω σε ρετιρε παλια πολυκατοικια που ψιλομπαζει απο παντου....Θελω να ρωτησω! Εχω 3 κλιματιστικα απο παλια που ειχε βγαλει προσφορα στα Carefur της Firstline....Στο σαλονι 12000btu και στα δωματια 9ρια...Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1)Υπαρχει καποια αποσυρση ενεργη η θα βγει καποια στο μελλον?

2)Ειναι αληθεια το οτι δεν ειναι inverter καινε παρα πολυ ρευμα?

3)H θερμοκρασια στο ζεστο παει παει μαχ στους 31 βαθμους οπου και τα βαζω πρεπει να τα εχω στο μαχ η χαμηλοτερα...

Ευχαριστω πολυ περιμενω απαντησεις διοτι πετρελαιο στην πολυκατοικια φετος τελος λογο του οτι οι μισοι δεν πληρωνουν!!!

 

τα ειχα και εγω αυτα.

καινε καπου στη 1kw τα 9αρια και 1.2 kw το 12αρι. κανουν μια χαρα δουλεια. απλα οπως ειπε και ο φιλος βαλε αεροστοπ στα παραθυρα και το α/κ στου 21 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τις παλιές ξύλινες μπαλκονόπορτες, καλό είναι να τοποθετήσεις αεροστόπ ώστε να περιορίσεις τα ρεύματα αέρα. Έτσι ζεσταίνεσαι πιο οικονομικά και είσαι άνετος γιατί δε νιώθεις ρευματα αέρα.

Από κει και πέρα, τα ινβερτερ σίγουρα καίνε λιγότερο, αλλά πιθανόν να μην αξίζει την αλλαγή. Εξαρτάται από το πόσο καίνε αυτά που έχεις τώρα.

 

Επίσης σχετικά με τη ρύθμιση, βάζεις τη θερμοκρασία που θες να πιάσει ο χώρος. Μπορείς να βάλεις 2-3 βαθμούς παραπάνω στην αρχή για να πιάσει ζέστη, αλλά μόλις φτάσει σε θερμοκρασία που σε ικανοποιεί, χαμηλώνεις σιγά σιγά τη θερμοκρασία, μέχρι να σβήσει ο συμπιεστής. Αφήνεις πλέον αυτή τη ρύθμιση για καποιες ώρες και βλεπεις αν σου κανει η την αλλάζεις λίγο πανω-κατω. Εγώ θα πρότεινα μια ρύθμιση περίπου 20-21 βαθμούς. Ανάλογα τη θέση του κλιματιστικού, ίσως χρειάζεται να το ρυθμίσεις λίγο πιο ψηλα για να νιώσεις άνετα. Το βλέπεις.

Σε καμία περίπτωση πάντως μη το βάλεις στο 28 ή το 30. Είναι εντελώς αντιοικονομικό και δεν έχει και νόημα. Μια θερμοκρασία μέσα στο χώρο μας 20-21 βαθμούς είναι πολύ καλή.

 

τα ειχα και εγω αυτα.

καινε καπου στη 1kw τα 9αρια και 1.2 kw το 12αρι. κανουν μια χαρα δουλεια. απλα οπως ειπε και ο φιλος βαλε αεροστοπ στα παραθυρα και το α/κ στου 21 βαθμους.

Χιλια ευχαριστω και στους δυο παιδια για την αμεση απαντηση σας σας ειμαι ευγνωμων!!!!

Link to comment
Share on other sites

@alexos21 Στα 7 kW (~24000 BTU/h) που απαιτεί ο χώρος σου και μέχρι €1000, η μόνες αξιοπρεπείς επιλογές είναι τα

Fujitsu ASYG24LFCC και

Toyotomi TZN/TZG-24V3 ZEN .

 

Δυστυχώς σε αυτήν την κατηγορία το κόστος ανεβαίνει πολύ.

 

@andreasosfp Στο budget που διαθέτεις για κλιματιστικά των 5 kW (~18000 BTU/h) 3 είναι οι καλύτερες επιλογές.

-Panasonic CS/CU-RE18PKE-3

-Hitachi RAK-50PPA / RAC-50WPA

-Toshiba RAS-18N3KV2-E/RAS-18N3AV-E

 

Το πρώτο και το τελευταίο έχουν κορυφαία ποιότητα παραγωγής αέρα (ειδικά τo Panasonic) ενώ το πιο αποδοτικό/οικονομικό στη θέρμανση είναι το Hitachi.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

να ρωτησω κατι;

 

εω αγορασει το hitachi 60 ppa

 

λογω χωροταξικου θεματος η εσωτερικη μοναδα στο σημειο που το θελω θα απεχει απο την εξωτερικη 10 μετρα...θα εχει μια στροφη πριν συνδεθει με την εξωτερικη

 

θα εχουμε απωλεια αποδοσης; γνωριζει κανεις;

 

η αλλη λυση ειναι να ξηλωσω το daikin το παλιο και να το βαλω στην θεση του..που δεν μου αρεσει ως λυση...αλλα θα γινει νορμαλ η δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν θα έχεις αρκεί η υψομετρική διαφορά μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας να μην ξεπερνάει τα 3 m, όπου στην συγκεκριμένη περίπτωση χρειάζεσαι ελαιοπαγίδα. Σημασία έχει να γίνει σωστά η εγκατάσταση και πάντα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Απαίτησε να ακολουθηθούν κατά γράμμα οι οδηγίες εγκατάστασης της Hitachi, με ιδιαίτερη έμφαση στη χρήση αντλίας κενού.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, την προηγούμενη εβδομάδα έγινα κάτοχος ενός κλιματιστικού Hitachi RAS/RAC-E14HAG που βρήκα στα 540€.

Η εγκατάσταση έγινε από έμπειρο ψυκτικού (με αντλία κενού ενιαίες και μονωμένες σωληνώσεις, κλπ.) Η αλήθεια είναι ότι κ εγώ δεν είχα ιδέα από αυτά, αλλά ας είναι καλά κάποιοι συμφορουμίτες, που ασχολούνται επισταμένως και μας μαθαίνουν πράγματα!!

 

Αίσθηση: Εδώ έχω ένα πρόβλημα. Τις προάλλες το άφησα να δουλεύει όλο το βράδυ σταθερά στους 19, με ανοιχτή την πόρτα του υπνοδωματίου. Το πρωί και εγώ και η κοπέλα μου ξυπνήσαμε με στεγνό λαιμό και μύτη. Ενώ γενικά, στις λίγες ώρες λειτουργίας δημιουργεί καλή ατμόσφαιρα, προφανώς όσο περνάει η ώρα ξηραίνει την ατμόσφαιρα.

 

Μηπώς γνωρίζει κανείς πως να λύσω το πρόβλημα της ξηρότητας? Φοβάμαι μήπως είναι πρόβλημα του A/C κ έχω κάνει λάθος αγορα !!

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ανοίγεις τα παραθυρα λιγη ωρα το πρωι να μπαινει φρεσκος αερας, και να καθαρίζεις συχνά ωστε να μην υπάρχει σκόνη να σηκωθεί με το κλιματιστικό. Αυτα βοηθανε σε κάποιο βαθμό. Ίσως τα άλλα παιδιά έχουν και κάτι άλλο να σου προτείνουν.

Παντως όλα τα κλιματιστικά το κάνουν, μην ανησυχείς για την αγορά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να προμηθευθείς ένα ποιοτικό θερμόμετρο/υγρόμετρο εσωτερικού χώρου ή ακόμα καλύτερα ένα διζωνικό για να συγκρίνεις και με τις εξωτερικές συνθήκες.

Όπως είπε ο dal_kos, χρειάζεται συχνός καθαρισμός των ηλεκτροστατικών προφίλτρων (σίτες) και αερισμός του κλιματιζόμενου χώρου, ακόμα και 10' κάθε 2-3 ώρες αρκούν.

 

Εγώ έχω στο υπνοδωμάτιο το S10HA, το αμέσως ανώτερο μοντέλο, το οποίο έχει το ανοξείδωτο εσωτερικό και το αντιαλλεργικό/αντιμουχλικό φίλτρο. Η ποιότητα παραγόμενου αέρα είναι εξαιρετική εφόσον καθαρίζω τις σίτες μια φορά την εβδομάδα και τα άλλα φίλτρα κάθε 2 μήνες, με νερό και σαπούνι τα πρώτα και με σκέτο νερό τα τελευταία.

 

Αν είστε ευαίσθητοι στην ξηρή ατμόσφαιρα, τότε δυστυχώς με οποιοδήποτε κλιματιστικό, πέραν κάποιων εξαιρετικά ακριβών μοντέλων, θα έχεις τα ίδια προβλήματα. Μια λύση στην περίπτωση αυτή είναι ένας υγραντήρας χώρου.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ποιότητα παραγόμενου αέρα είναι εξαιρετική εφόσον καθαρίζω τις σίτες μια φορά την εβδομάδα και τα άλλα φίλτρα κάθε 2 μήνες, με νερό και σαπούνι τα πρώτα και με σκέτο νερό τα τελευταία.

 

Χθες μου ήρθε το 50 PPA που παρήγγειλα και θα το εγγαταστήσουμε το Σάββατο. Διαβάζω στο βιβλίο του ότι το φίλτρο δεν είναι πλενόμενο και έχει διάρκεια ένα χρόνο. Πίστευα, από ότι είχα διαβάσει εδώ μέσα, ότι πλένεται και έχει ζωή 3+ χρόνια. Τι γίνεται; Βγάζει 2 τύπους; κυκλοφορούν 2 τύποι φίλτρων; Ξέρει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Στη σειρά Performance (PPA) τα nano Titanium Wasabi φίλτρα δεν είναι πλενόμενα και έχουν διάρκεια ζωής 12 μηνών λειτουργίας.

Στη σειρά Standard (SxxHA) τα αντίστοιχα φίλτρα είναι πλενόμενα με νερό 20 φορές, με σύσταση του κατασκευαστή αυτό να γίνεται minimum κάθε 2 μήνες.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

To καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία για να σου πουν ενδεικτικές τιμές και από εκεί και πέρα με έρευνα αγοράς να επιλέξεις αυτό που σε συμφέρει καλύτερα από άποψη τιμής.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε ο dal_kos, χρειάζεται συχνός καθαρισμός των ηλεκτροστατικών προφίλτρων (σίτες) και αερισμός του κλιματιζόμενου χώρου, ακόμα και 10' κάθε 2-3 ώρες αρκούν.

 

Εγώ έχω στο υπνοδωμάτιο το S10HA, το αμέσως ανώτερο μοντέλο, το οποίο έχει το ανοξείδωτο εσωτερικό και το αντιαλλεργικό/αντιμουχλικό φίλτρο. Η ποιότητα παραγόμενου αέρα είναι εξαιρετική εφόσον καθαρίζω τις σίτες μια φορά την εβδομάδα και τα άλλα φίλτρα κάθε 2 μήνες, με νερό και σαπούνι τα πρώτα και με σκέτο νερό τα τελευταία.

 

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Μία ερώτηση: Τι εννοείται όταν λέτε σίτες (ηλεκτροστατικά προφίλτρα) ? Αυτά που βρίσκονται στο μπροστινό μέρος της συσκευής όταν ανοίγουμε το καπάκι?

Κ ποια είναι τα άλλα φίλτρα που πλένονται αραιότερα?

Link to comment
Share on other sites

Τα ηλεκτροστατικά προφίλτρα είναι τα πρώτα φίλτρα που υπάρχουν μόλις ανοίξεις το εσωτερικό μέροσ της συσκευής. Συνήθως είναι 2 κομμάτια πυκνού πλέγματος (σίτα) ενώ κάποιες μονάδες έχουν ένα μονοκόμματο.

 

Τώρα, κάποιες εταιρείες βάζουν επιπλέον φίλτρα ειδικού σκοπού (αντιαλλεργικά, αντιβακτηριδιακά, αντιμουχλικά, αποσμητικά κα) για να πετύχουν καλύτερο καθαρισμό του αέρα πριν αυτός εισέλθει στον αεραγωγό.

 

Μπορείς να διαβάσεις εδώ να διαβάσεις σχετικά με τα φίλτρα και τους διάφορους τρόπους καθαρισμού του αέρα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ gnt!

Θα προχωρήσω σε έναν καθαρισμό, θα ακολουθήσω κ τις οδηγίες αερισμού του δωματίου και αν δε δω προκοπή θα αγοράσω υγρόμετρο και εν συνεχεία υγραντήρα..

 

Θα επανέλθω με εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Χθες δούλεψα το κλιματιστικό (Ηitachi RAC/RAS-S10HA) για πρώτη φορά 24h στη θέρμανση. Η εξωτερική θερμοκρασία κυμάνθηκε από 5,7 έως 9,1°C με μέση θερμοκρασία τους 7°C και η υγρασία από 65 έως 89% και μέση τιμή 77%.

Ο θερμοστάτης ήταν στους 20°C και η ροή αέρα στο AUTO και τις ώρες που κοιμόμασταν στο med (2η από 4 σκάλες + Powerful) σε συνδυασμό με τη λειτουργία ECO. Όταν βρισκόμασταν εκτός σπιτιού το είχαμε θέσει στη λειτουργία Leave Home όπου δεν αφήνει την εσωτερική θερμοκρασία να πέσει κάτω από τους 10°C.

 

H max στιγμιαία ηλεκτρική ισχύς ήταν 1089 W όταν ο συμπιεστής δούλευε στο full, η min ήταν 33 W και στις 24h η μέση ισχύς ήταν 188 W με συνολική κατανάλωση 4,51 kWh.

 

Mε τακτικό αερισμό του δωματίου η ποιότητα αέρα διατηρήθηκε σε ικανοποιητικά επίπεδα. Συνολικά είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...