Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολα τα μηχανήματα που ζητάς τα έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα,και είναι καλά με τα κριτήρια καθενός ξεχωριστά .Οπότε πρέπει να δεις συγκεκριμένα ένα μοντέλο τι σε βολεύει και πως ταιριαζει στον χώρο σου επιτόπου κλπ που θα σου πουν σε κατάστημα κλιματισμού και όχι γενικά σε μια συζήτιση.:)

 

Σχετικά με το Daikin μου ...Επειδή είναι λιγάκι "εγκλωβισμένος" στην γωνία στο αυτόματο μόλις έπεφτε ο ανεμιστήρας ο ζεστός αέρας έμενε δίπλα στο κλιματιστικό και έτσι ο θερμοστάτης του "νόμιζε" πως ζεσταθήκαμε και έριχνε και άλλο τις στροφές!!! Μόλις βάλαμε (ήρθε ένας από το κατάστημα) στην δεύτερη σκάλα το Fan σε λίγο ζεστάθηκε το δωμάτιο!

 

Eίναι καθαρά θέμα θέσης του μηχανήματος που λέμε κατά επανάληψη θέλει προσοχή.Αφού όμως το έλυσες με τις ρυθμίσεις:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτήσω, εχω μια πολύ καλή προσφορα για το Fujitsu ASYG09LLCB στα 490€. Είναι καλή επιλογή; Παρεπιπτόντως να αναφέρω οτι με τα κλιματιστικα το καλοκαίρι βουλώνει η μύτη μου αλλα δυστυχώς με την τιμή του πετρελαίου, είναι πλεον μονόδρομος. Κάνω δουλειά με αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Aγνωστο τι θα βγει,γιατί είναι νέο μοντέλο ,ενα απλό κλιματιστικό και Κινέζικο .Στα θετικά του η καλή υποστήριξη και δίκτυο :)

Στα ίδια χρήματα παίρνεις όμως και καλύτερο μηχανημα http://www.skroutz.gr/s/79908/Panasonic-CS-CU-UE12JKE.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

ειχα καταληξει στο Mitsubishi MSZ-GE71VA,ομως δυστηχως ξεπουλησε και η αντιπροσωπεια ειπε οτι εισαγωγη θα γινει 15 + ιανουαριου.

να δω προς hitachi-toshiba ποιο ειναι γενικα κοντα στο mitsubishi?

Edited by aristidis540
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

starenios καλημέρα,

 

Σε ευχαριστω που ασχολεισαι καταρχας και κατα δευτερον ηθελα να σου κανω μερικες ερωτησεις ακομα.

 

Επειδη με εχει εντυπωσιασει (αν και εντυπωσιαζομαι ευκολα) το συγκεκριμενο LG H09MW Hyper Inverter-V οσον αφορα την αποδοση και καταναλωση του θα ηθελα να μου πεις ποιο πιστευεις με κριτηριο το τριπτυχο αποδοση/καταναλωση/εμπειρια οτι πρεπει να επιλεξω (για χωρο 15 τμ).

 

DAIKIN / FTXS25J-K/RXS25J

LG H09MW Hyper Inverter-V

 

Διαβαζοντας το forum ειδα οτι εχετε αναφερει και το Mitsubishi MSZ-FD25VA. Εχεις καποια αποψη για αυτο σε σχεση με τα υπολοιπα δυο ;

 

Ακομα επειδη κοιταω και το LG H12MW Hyper Inverter-V για το σαλονι βλεπω αναφερει οτι η μεγιστη αποδοση ειναι 22.184 Btu/h για θερμανση πραγμα εντυπωσιακο για 12αρι.. Το μεγιστο ρευμα που τραβαει σε αυτη την περιπτωση ειναι οπως αναφερει 7Α. Η ερωτηση μου εχει να κανει καταρχας αν πιστευεις οτι ειναι σε θεση για θερμανση να αποδοσει κοντα στα 20.000 btu σε σταθερο ρυθμο (ασε τα 22) και δευτερον τι καλωδιο θα χρειαστω για να το συνδεσω (το 2.5αρι κανει?) καθως και τι ασφαλεια θα χρειαστω στο πινακα. Μηπως θα τραβαει περισσοτερο αποτι το αντιστοιχο Daikin FTXS42J / RXS42J σε ενα χωρο περιπου 35 τμ.

 

Ξερω οτι με μια επισκεψη στo καταστημα θα ενημερωθω αλλα με την δουλεια δεν προλαβαινω αυτο το διαστημα. Γενικα όπως αντιλαμβάνεσαι κοιταω να καταλήξω σε 3 air condition ώστε να πάω από κοντά να ενημερωθώ πιο αναλυτικά και να αποφασίσω.

 

Σε ευχαριστω εκ των προτερων.

Edited by etphone
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

αποφάσισα να τοποθετήσω ένα mitsubishi SRK 50ZJX-S εξαιτίας του υψηλού COP 4,4 και του κατασκευαστή.

Επειδή θέλω να το τοποθετήσω στην ταράτσα (είμαι ισόγειο και υπάρχει ένας επιπλέον όροφος από επάνω), περίπου 10 μέτρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν θα έχω απώλειες με αποτέλεσμα να χαμηλώνει το COP. Επίσης εάν μια επιπλεόν εξωτερική μόνωση στις σωληνώσεις θα βοηθούσε?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστής αναφέρει τα μέτρα σωληνώσεων που μπορεί να μπει ενα μηχάνημα χωρίς απώλειες.Αν όχι, ρωτάς κατάστημα κλιματισμού γιατί εκτός τα θεωρητικά, πολλά είναι και σχετικά και πρέπει να κρίνει τεχνικός επιτόπου που γνωρίζει ένα μηχάνημα πως μπορεί να μπεί,καθώς παίζουν ρόλο και άλλοι επιμέρους παράγοντες.Επίσης πάνω από 3μ σωληνώσεων κλπ εργασία ,χρεώνεται αρκετά χρήματα,και όταν ειδικά το συγκεκριμένο μηχάνημα θέλει πιό καλές σε ποιότητα σωληνώσεις για να αποδίδει ,πας για ακόμα μεγαλύτερο κόστος. :wacko:

 

ειχα καταληξει στο Mitsubishi MSZ-GE71VA,ομως δυστηχως ξεπουλησε και η αντιπροσωπεια ειπε οτι εισαγωγη θα γινει 15 + ιανουαριου.να δω προς hitachi-toshiba ποιο ειναι γενικα κοντα στο mitsubishi?

 

http://www.skroutz.gr/s/270126/Hitachi-RAS-70FH7-RAC-70YH7.html

 

starenios καλημέρα,Σε ευχαριστω που ασχολεισαι καταρχας και κατα δευτερον ηθελα να σου κανω μερικες ερωτησεις ακομα.Επειδη με εχει εντυπωσιασει (αν και εντυπωσιαζομαι ευκολα) το συγκεκριμενο LG H09MW Hyper Inverter-V οσον αφορα την αποδοση και καταναλωση του θα ηθελα να μου πεις ποιο πιστευεις με κριτηριο το τριπτυχο αποδοση/καταναλωση/εμπειρια οτι πρεπει να επιλεξω (για χωρο 15 τμ).DAIKIN / FTXS25J-K/RXS25J

LG H09MW Hyper Inverter-V

 

Το LG έχουμε πει είναι νέο μοντέλο σύμπτυξη των LG Hero και Libero σε ένα,με το συμπιεστή του Μirror και το plasma φίλτρο του με κουμπί για ενεργό καθαρισμό αέρα, αδοκίμαστο για συμπεράσματα.Πρώτες εντυπώσεις λίγος θόρυβος ,καλή οικονομία ,μέτριος καθαρισμός αέρα .

Το Daikin είναι ενα κλασικό κλιματιστικό συγκριτικά,δεν διαφημίζει τίποτε ιδιαίτερο, είναι σταθερή ποιοτητα και η φίρμα κορυφαία.

 

Διαβαζοντας το forum ειδα οτι εχετε αναφερει και το Mitsubishi MSZ-FD25VA. Εχεις καποια αποψη για αυτο σε σχεση με τα υπολοιπα δυο ;

 

Aφου έχεις διαβασει τα προηγούμενα θα έχεις δει ότι είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά ,λόγω καθαρισμού αέρα και οικονομίας ,αλλά δεν είναι τόσο κομψο και δεν ταιριαζει παντού.Συγκριτικά είναι καλυτερο από τα παραπάνω ,με δεύτερο το Daikin λόγω της γνωστής ποιότητας.

 

Ακομα επειδη κοιταω και το LG H12MW Hyper Inverter-V για το σαλονι βλεπω αναφερει οτι η μεγιστη αποδοση ειναι 22.184 Btu/h για θερμανση πραγμα εντυπωσιακο για 12αρι.. Το μεγιστο ρευμα που τραβαει σε αυτη την περιπτωση ειναι οπως αναφερει 7Α. Η ερωτηση μου εχει να κανει καταρχας αν πιστευεις οτι ειναι σε θεση για θερμανση να αποδοσει κοντα στα 20.000 btu σε σταθερο ρυθμο (ασε τα 22) και δευτερον τι καλωδιο θα χρειαστω για να το συνδεσω (το 2.5αρι κανει?) καθως και τι ασφαλεια θα χρειαστω στο πινακα. Μηπως θα τραβαει περισσοτερο αποτι το αντιστοιχο Daikin FTXS42J / RXS42J σε ενα χωρο περιπου 35 τμ.

 

Τέτοια ισχυ σε θερμανση και άλλα κλιματιστικά βγάζουν.Ομως λόγω κλάσης πρέπει να επιλέξεις πάλι Daikin για να είσαι σίγουρος :)

Το καλώδιο είναι θεωρητικά εντάξει ,αλλα όλα όπως και η ασφάλεια είναι συνδιασμός πολλών παραγόντων στο χώρο και στον πίνακα .

Από ότι γράφει βάζεις λίγο παραπάνω μόνο για το κλιματιστικό.:)

 

Ξερω οτι με μια επισκεψη στo καταστημα θα ενημερωθω αλλα με την δουλεια δεν προλαβαινω αυτο το διαστημα. Γενικα όπως αντιλαμβάνεσαι κοιταω να καταλήξω σε 3 air condition ώστε να πάω από κοντά να ενημερωθώ πιο αναλυτικά και να αποφασίσω.

Σε ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Το τι ταιριαζει για τον χώρο σου καλύτερα θα το κρίνει τεχνικός επιτόπου ,και εσύ με ότι σου αρέσει αφού ρωτήσεις και αλλου για επαλήθευση.

Οπότε το τρέξιμο δεν το γλιτώνεις αν θες να κάνεις σωστή επιλογή.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζοντας το forum ειδα οτι εχετε αναφερει και το Mitsubishi MSZ-FD25VA. Εχεις καποια αποψη για αυτο σε σχεση με τα υπολοιπα δυο ;

 

Aφου έχεις διαβασει τα προηγούμενα θα έχεις δει ότι είναι από τα καλύτερα κλιματιστικά ,λόγω καθαρισμού αέρα και οικονομίας ,αλλά δεν είναι τόσο κομψο και δεν ταιριαζει παντού.Συγκριτικά είναι καλυτερο από τα παραπάνω ,με δεύτερο το Daikin λόγω της γνωστής ποιότητας.

 

Γειά Starenios,

αυτό ακριβώς το Mitsubishi είχα διαλέξει, αλλά χθες μου είπαν ότι δεν υπάρχει, και θα το ξαναφέρουν από μέσα Φεβρουαρίου. Έτσι, θα πρέπει να διαλέξω κάποιο άλλο αντίστοιχο. Είναι για υπνοδωμάτιο 11m2, και η εσωτερική πόρτα μένει πάντα ανοιχτή (όχι κλειστό δωμάτιο). Με κριτήριο το να είναι αξιόπιστο/αντοχής, να μην είναι θορυβώδες, αλλά και να έχει ένα καλό φίλτρο ποιό να επιλέξω? Η λύση του Daikin FTXS25J/RXS25J είναι μια καλή επιλογή? Τι είδους φίλτρο έχει? Έψαξα, αλλά δεν κατάλαβα, γιατί δεν ξέρω τι είναι το φωτοκαταλυτικό φίλτρο, είναι με υψηλή τάση που διασπά τους ρύπους?

Επίσης, επιλογή μου θα ήταν και το LG H09MW αλλά είπες ότι δεν είναι δοκιμασμένο σε βάθος χρόνου. Γιατί από "μακρυά" (από τα χαρακτηριστικά) μου φαίνεται καλό, και υψηλό δείκτη απόδοσης έχει, και φίλτρο plasma και εξαιρετικά αθόρυβο φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

To Daikin είναι ενα απλο κλιματιστικό ,και το φίλτρο που αναφέρει είναι αντίστοιχο με αντιαλλεργικό που έχουν πολλά κλιματιστικά της αγοράς ,αλλά σαφώς καλύτερης ποιότητας .Στην θέση του Mitsubishi ,αν κάνει για τον χωρο σου κοιτας το γνωστό αντίστοιχο που είναι καλύτερο http://www.skroutz.gr/s/289677/Mitsubishi-SRK-25ZJX-S.html
Link to comment
Share on other sites

To Daikin είναι ενα απλο κλιματιστικό ,και το φίλτρο που αναφέρει είναι αντίστοιχο με αντιαλλεργικό που έχουν πολλά κλιματιστικά της αγοράς ,αλλά σαφώς καλύτερης ποιότητας .Στην θέση του Mitsubishi ,αν κάνει για τον χωρο σου κοιτας το γνωστό αντίστοιχο που είναι καλύτερο http://www.skroutz.gr/s/289677/Mitsubishi-SRK-25ZJX-S.html
Σε ευχαριστώ. Αυτό το μοντέλο (SRK-25ZJX-S) τι είδους φίλτρο έχει? Βλέπω φωτοκαταλυτικό, τι σημαίνει? Νομίζω πως ένα καλό είδος φίλτρου είναι αυτό που ονομάζουν "plasma", όπως του LG H09 που το ονομάζει plasmamaster ή του Mitshubishi MSZ-FD που το ονομάζει plasma duo. Αν καταλαβαίνω καλά αυτά τα φίλτρα έχουν υψηλή τάση που φορτίζει τους ρύπους και τους κάνει να κολλάνε στο υλικό του φίλτρου. Το φίλτρο του μοντέλου που προτείνεις είναι τέτοιο? Ψάχνω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει υψηλή τάση, ακόμα και το service manual έψαξα αλλά δεν βρήκα τέτοια πληροφορία.

 

Συμπλήρωση.

Το έψαξα αρκετά με το θέμα των φίλτρων, είδα και τι είναι το φωτοκαταλυτικό φίλτρο. Επειδή καπνίζουμε, το plasma φίλτρο είναι πολύ πιο αποτελεσματικό από το φωτοκαταλυτικό στο θέμα του καπνού. Έτσι, αν θα θεωρούσε κανείς το θέμα του φίλτρου πολύ σημαντικό, μήπως είναι καλύτερα ένα LG 09H MW ? Δηλαδή αν βάζαμε βαθμό 10 στο Mitsubishi και 8 στο LG θα ήταν προτιμότερο το LG. Είναι έτσι η βαθμολογία?

Edited by Johnge
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους, είμαι το πιο νέο μέλος στο forum με καθημερινή ανάγνωση στο θέμα του κλιματισμου εδώ και περίπου ένα μήνα...

Παρακαλώ πολύ την βοήθεια σας.

Κατοικία στην θράκη 115τμ. Εχω ενα daikin από το 2006 ή 2007 δεν θυμάμαι inverter (FTXS50FV1B ΕΣΩΤ. - RXS50F2V1B ΕΞΩΤ.) για ένα χώρο 47τμ. φέτος θα το δουλέψω πρώτη φορά σε θέρμανση όλα αυτά τα χρόνια δεν έχει δουλέψει πάνω από 200 ώρες σύνολο και τις περισσότερες από αυτές το καλοκαίρι. Έχω ακόμη ένα LG H09MW σε ένα υπνοδωμάτιο που το έβαλα πριν λίγες ημέρες και περιμένω να παραλάβω και αλλο ένα ακόμη ( LG H09MW) για το παιδικό υπνοδωμάτιο. Μόλις έχω άποψη για τα LG H09MW θα ενημερώσω σχετικά.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το daikin, καταρχήν από όσο το έχω δουλέψει δεν έχω κανένα απολύτος παράπονο, το θέμα μου και η ερώτηση μου έχουν να κάνουν με την ενεργειακή κλάση του κλιματιστικού, δεν έχω τα έντυπα του και δεν μπορώ να ξέρω όσο και αν έψαξα τη κλάση είναι, αλλά και ποιο βαθμό cop έχει.Ρωτάω μήπως έχει πολύ κατανάλωση σε ενέργεια και ίσως πρέπει να πάρω ένα πιο καινούργιο μοντέλο. Δεν ξέρω όμως αν αξίζει να κάνω μια τέτοια κίνηση...

Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει ας ενημερώσει, μιας και ο μόνος τρόπος θέρμανσης φέτος θα είναι ο κλιματισμός και ελπίζω να μην πληρώσω "χρυσό" στην Δεη.

ευχαριστώ πολύ.

ΥΓ. κάποιους τεχνικούς που ρώτησα σχετικά δεν γνωρίζαν αλλά μάλλον δεν έχουν και πολύ όρεξη να ψάξουν...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους, είμαι το πιο νέο μέλος στο forum με καθημερινή ανάγνωση στο θέμα του κλιματισμου εδώ και περίπου ένα μήνα...

Παρακαλώ πολύ την βοήθεια σας.

Κατοικία στην θράκη 115τμ. Εχω ενα daikin από το 2006 ή 2007 δεν θυμάμαι inverter (FTXS50FV1B ΕΣΩΤ. - RXS50F2V1B ΕΞΩΤ.) για ένα χώρο 47τμ. φέτος θα το δουλέψω πρώτη φορά σε θέρμανση όλα αυτά τα χρόνια δεν έχει δουλέψει πάνω από 200 ώρες σύνολο και τις περισσότερες από αυτές το καλοκαίρι. Έχω ακόμη ένα LG H09MW σε ένα υπνοδωμάτιο που το έβαλα πριν λίγες ημέρες και περιμένω να παραλάβω και αλλο ένα ακόμη ( LG H09MW) για το παιδικό υπνοδωμάτιο. Μόλις έχω άποψη για τα LG H09MW θα ενημερώσω σχετικά.

Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το daikin, καταρχήν από όσο το έχω δουλέψει δεν έχω κανένα απολύτος παράπονο, το θέμα μου και η ερώτηση μου έχουν να κάνουν με την ενεργειακή κλάση του κλιματιστικού, δεν έχω τα έντυπα του και δεν μπορώ να ξέρω όσο και αν έψαξα τη κλάση είναι, αλλά και ποιο βαθμό cop έχει.Ρωτάω μήπως έχει πολύ κατανάλωση σε ενέργεια και ίσως πρέπει να πάρω ένα πιο καινούργιο μοντέλο. Δεν ξέρω όμως αν αξίζει να κάνω μια τέτοια κίνηση...

Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει ας ενημερώσει, μιας και ο μόνος τρόπος θέρμανσης φέτος θα είναι ο κλιματισμός και ελπίζω να μην πληρώσω "χρυσό" στην Δεη.

ευχαριστώ πολύ.

ΥΓ. κάποιους τεχνικούς που ρώτησα σχετικά δεν γνωρίζαν αλλά μάλλον δεν έχουν και πολύ όρεξη να ψάξουν...

 

Καλησπέρα φίλε μου.

Τα τεχνικά στοιχεία που ζήτησες : http://www.daikin.org.ua/ftxs50f.htm

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Αυτό το μοντέλο (SRK-25ZJX-S) τι είδους φίλτρο έχει? Βλέπω φωτοκαταλυτικό, τι σημαίνει? Νομίζω πως ένα καλό είδος φίλτρου είναι αυτό που ονομάζουν "plasma", όπως του LG H09 που το ονομάζει plasmamaster ή του Mitshubishi MSZ-FD που το ονομάζει plasma duo. Αν καταλαβαίνω καλά αυτά τα φίλτρα έχουν υψηλή τάση που φορτίζει τους ρύπους και τους κάνει να κολλάνε στο υλικό του φίλτρου. Το φίλτρο του μοντέλου που προτείνεις είναι τέτοιο? Ψάχνω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει υψηλή τάση, ακόμα και το service manual έψαξα αλλά δεν βρήκα τέτοια πληροφορία.

 

To SRK-25ZJX έχει κλασικό αντιαλλεργικό φίλτρο που ενεργοποιείται όταν βάζεις τον καθαρισμό με κουμπί ,όπως γίνεται και στο MSZ-FD που έχει άλλου τύπου 2πλό plasma που είναι ουσιαστικά αντιαλλεργικό υψηλής πυκνότητας.To SRK-25ZJX έχει όμως και άλλο φίλτρο αποσμητικό που σίγουρα βοηθά αρκετά την χρήση που το θες ,αλλά καθαρισμό δεν κάνει με την σημασία της λέξης.Oμως αν ενεργοποιήσεις τον καθαρισμό στο SRK-25ZJX επειδή είναι γενικά δυνατό μηχανημα,τον κάνει πολύ καλα ,το ίδιο και το MSZ-FD .Ο καθαρισμός αέρα δεν έχει σχέση με τάση αλλά με μηχανισμό και τεχνική του κάθε μηχανήματος .Αυτό που προφανώς εννοείς, αφορά καθαρισμό αέρα μέσω ιονιστή που όμως δεν κάνουν τα συγκεκριμένα μηχανήματα .Επίσης και όσα διαφημίζουν ότι κάνουν με βαση κάποιο πλασμα φίλτρο όπως το ονομάζουν, απλά τις περισσότερες φορές είναι marketing . :wacko:

 

Το έψαξα αρκετά με το θέμα των φίλτρων, είδα και τι είναι το φωτοκαταλυτικό φίλτρο. Επειδή καπνίζουμε, το plasma φίλτρο είναι πολύ πιο αποτελεσματικό από το φωτοκαταλυτικό στο θέμα του καπνού. Έτσι, αν θα θεωρούσε κανείς το θέμα του φίλτρου πολύ σημαντικό, μήπως είναι καλύτερα ένα LG 09H MW ? Δηλαδή αν βάζαμε βαθμό 10 στο Mitsubishi και 8 στο LG θα ήταν προτιμότερο το LG. Είναι έτσι η βαθμολογία?

 

Δεν συγκρίνουμε ανόμοια μηχανήματα καθώς είναι θέμα κλάσης της φίρμας στην αγορά ,και το marketing ανάλογο τι πουλά ή τι θέλει μια φίρμα .:)

Αν θες καλό καθαρισμό αέρα για κάπνισμα κοιτάς τα μηχανήματα που το κάνουν με ιονιστή http://www.skroutz.gr/s/269323/Sharp-AY-XP9LSR.html και http://www.skroutz.gr/s/2074347/Panasonic-Etherea-CS-CU-XE9NKEW.html και http://www.skroutz.gr/s/268927/Toshiba-Super-Daiseikai-RAS-10PAVP-E-RAS-10PKVP-E.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει το Mitsubishi SRK/SRC-71ZK-S μετα απο παροτρυνση του starenios κ αλλων φιλων κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος

 

το μηχανημα "φυσαει" κ απο προχθες που πιασανε τα κρυα τοχω στο 26 κ εχει μια θερμοκρασια 24/25 στο σαλονι κ στα δωματια που ειναι καπως αναποδα εχει 21, μιλαμε για σπιτι 120 μετρα κ εκτεθημενο απο παντου κ τζαμαρια στο βαρδαρη

 

θα ηθελα να ρωτησω τωρα αν κανει να δουλευει συνεχομενα η θελει να ξεκουραζεται καποιες ωρες κ καθε ποτε θελουν τα φιλτρα καθαρισμα :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει το Mitsubishi SRK/SRC-71ZK-S μετα απο παροτρυνση του starenios κ αλλων φιλων κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος

 

το μηχανημα "φυσαει" κ απο προχθες που πιασανε τα κρυα τοχω στο 26 κ εχει μια θερμοκρασια 24/25 στο σαλονι κ στα δωματια που ειναι καπως αναποδα εχει 21, μιλαμε για σπιτι 120 μετρα κ εκτεθημενο απο παντου κ τζαμαρια στο βαρδαρη

 

θα ηθελα να ρωτησω τωρα αν κανει να δουλευει συνεχομενα η θελει να ξεκουραζεται καποιες ωρες κ καθε ποτε θελουν τα φιλτρα καθαρισμα :)

 

Σκίστο δεν μασάει! Τα φίλτρα κάθε 15-30 μέρες ανάλογα και τη χρήση δες αν έχουν πιάσει σκόνη στις 15 πχ αν όχι κάντο μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Oλα τα μηχανήματα θέλουν λίγη ξεκούραση.Οσο αφορά την συντήριση που μπορεί να κάνει κάποιος μόνος του ,κανονικά λένε οι οδηγίες.

Το παραπάνω έχει 3 φίλτρα συνολικά,το σκόνης θέλει πιο συχνά καθάρισμα από τ'άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα inverter της Mitsubishi, μόλις καθάρισα για πρώτη φορά τα φίλτρα του δικού μου (Heavy Industries SRK50ZJX-S @18000BTU, πολύ ευχαριστημένος).

 

Είδα πως εκτός από το κλασικό σκόνης, έχει και άλλα 2. Το ένα είναι πορτοκαλί και απ' ότι κατάλαβα είναι το αρωματικό και μπορεί να πλυθεί. Το άλλο όμως είναι το αντι-αλλεργικό, που έχει γίνει μαύρο στη βρώμα και θέλει σίγουρα αντικατάσταση.

 

Ξέρουμε κάποιο μαγαζί (κατά προτίμηση online) που να πουλάει τέτοια φίλτρα; Το λέω για να γλιτώσω τα πηγαινέλα στο μαγαζί που είχα αγοράσει το κλιματιστικό (που σίγουρα θα μου χρεώσουν τον κούκο αηδόνι για το ανταλλακτικό).

Edited by zeppos
Link to comment
Share on other sites

Πάει σαν ανταλλακτικό και θα πρέπει να ρωτήσεις κατάστημα κλιματισμού . Οι τιμές είναι σχετικές και θέλει ψάξιμο :) Δεν υπάρχουν και συμβατα του εμπορίου για πιό φθηνά και ότι βγουν γι'αυτό το μηχανημα,από όσο ξέρω.Περίεργο πάντως αν μετα από μια χρήση το φίλτρο βγηκε μαύρο,ακόμα και αν χρησιμοποιούσες συχνά την προαιρετική λειτουργία καθαρισμού αέρα με το κουμπί.Συνήθως το φίλτρο αυτό κρατα 2 έτη .Αν έχει πολύ βρώμα ο χώρος σου τότε το μηχανημα δεν κάνει για συτόν και σίγουρα θέλει και καθαρισμα εσωτερικά από τεχνικό και συχνά.:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Γράφω για πρώτη φορά.Έχω διαβάσει αρκετά απο τα μηνύματα και τα σχόλια σας και θέλω παρακαλώ τη βοήθεια σας.Ψάχνω για κλιματιστικό 9 000 btu για μικρό υπνοδωμάτιο και κατέληξα σε δύο. To πρώτο Daikin FTXS25K (830 το βρίσκω ) και το δεύτερο Toshiba Super Daiseikai RAS-10PAVP-E (1040 ευρω ) .Τί με απασχολεί? Θεωρητικά καταλήγω ότι το Toshiba Super Daiseikai RAS-10PAVP-E είναι καλύτερο.Καλύτερο Cop με μεγάλη διαφορά ,made in japan.Είναι όμως??Το Cop πχ οντως ειναι πιο οικονομικό ή μιλαμε για ονομαστικες τιμές χωρις διαφορά στην καθημερινότητα.. ξέρει κανείς ?? δεν έχω ακούσει σχεδόν τπτ για Toshiba. Ολοι λενε για τα Daikin. Και το δευτερο που με προβληματίζει είναι ο θόρυβος.Το Daikin λέει σε super low εως 19db ενώ το Toshiba εχει μόνο Low speed στα 27db(καποια site λένε για sleep mode ?? αλλα οταν ρωτησα την αντιπροσωπια μου είπαν 27 και οτι δεν εχει sleep ή quit mode ).Η διαφορά φαινεται μεγάλη .Ειναι πραγματικά νούμερα η marketing?? θέλω να μην ακούγετε οσο το δυνατον καθως είναι για υπνοδωμάτιο και θα λειτουργεί ολη νύχτα.Θεωρώ το θόρυβο πού σημαντικό γιαυτο και το σκεφτομαι τόσο.Ισως το πιο σημαντικό για μενα.Παρακαλώ τη βοήθεια σας .Τι προτεινετε? Edited by kwsgk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Γράφω για πρώτη φορά.Έχω διαβάσει αρκετά απο τα μηνύματα και τα σχόλια σας και θέλω παρακαλώ τη βοήθεια σας.Ψάχνω για κλιματιστικό 9 000 btu για μικρό υπνοδωμάτιο και κατέληξα σε δύο. To πρώτο Daikin FTXS25K (830 το βρίσκω ) και το δεύτερο Toshiba Super Daiseikai RAS-10PAVP-E (1040 ευρω ) .Τί με απασχολεί? Θεωρητικά καταλήγω ότι το Toshiba Super Daiseikai RAS-10PAVP-E είναι καλύτερο.Καλύτερο Cop με μεγάλη διαφορά ,made in japan.Είναι όμως??Το Cop πχ οντως ειναι πιο οικονομικό ή μιλαμε για ονομαστικες τιμές χωρις διαφορά στην καθημερινότητα.. ξέρει κανείς ?? δεν έχω ακούσει σχεδόν τπτ για Toshiba. Ολοι λενε για τα Daikin. Και το δευτερο που με προβληματίζει είναι ο θόρυβος.Το Daikin λέει σε super low εως 19db ενώ το Toshiba εχει μόνο Low speed στα 27db(καποια site λένε για sleep mode ?? αλλα οταν ρωτησα την αντιπροσωπια μου είπαν 27 και οτι δεν εχει sleep ή quit mode ).Η διαφορά φαινεται μεγάλη .Ειναι πραγματικά νούμερα η marketing?? θέλω να μην ακούγετε οσο το δυνατον καθως είναι για υπνοδωμάτιο και θα λειτουργεί ολη νύχτα.Θεωρώ το θόρυβο πού σημαντικό γιαυτο και το σκεφτομαι τόσο.Ισως το πιο σημαντικό για μενα.Παρακαλώ τη βοήθεια σας .Τι προτεινετε?

 

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Το Toshiba είναι καλύτερο μηχανημα ,το έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη ,έχει sleep mode, αλλά έχει λίγο παραπάνω θόρυβο γιατί εκτός από κάποιες λειτουργίες που δεν έχει το Daikin, κυρίως έχει πολύ πιο δυνατό ανεμιστήρα.Αυτά θεωρητικά, γιατί παιζει ρόλο ο χώρος και η τοποθετιση .Γενικα τα χαρακτηριστικά έχουμε πει είναι πολύ σχετικά με τις μετρήσεις των κατασκευαστών.Τα επίπεδα θορύβου που νομίζεις δεν γίνονται τόσο ευκολα αντιληπτά .Οσο τι μπορεί να λένε καποιοι για κάθε φίρμα,είναι γνωστό ,αλλα εξαρτάται και από το κάθε μοντέλο ξεχωριστά.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα. Έχω ψάξει για κλιματιστικό τελευταία και έχω καταλήξει στα εξής τρία:

1) Samsung AQV18KBBN

2)LG Art Cool CA18AWR

3) Mitsubishi Kiri****** Zen MSZ/MUZ-EF50VE

Στα δύο πρώτα έχω καταλήξει κυρίως του σχεδιασμού τους και των χαρακτηριστικών που έχουν όπως το WiFI που θα με βόλευε αρκετά ώστε να βρίσκω το σπίτι ζεστό κλπκλπ

Στο τρίτο τόσο λόγο του σχεδιασμού αλλά και στο ότι θεωρώ οτι τα mitsubishi είναι πιο αξιόπιστα. Ωστόσο δεν έχω γνώσεις στα κλιματιστικά οπότε θα ήθελα να μου πείτε κάποιοι τι γνώμη σας σχετικά με την αξιοπιστία και τη λειτουργικότητα των μοντέλων. Όπως επίσης αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποιο απο αυτά να μου πει την εμπειρία του.

Εγώ περισσότερο κλείνω στο Samsung λόγω σχεδιασμού και WiFi που θα με βόλευε. Σε αυτά τα χρήματα που παιζουν και τα τρία αν κάποιος ξέρει και κάποιο άλλο εξίσου καλό ας το προτείνει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Oλα όσα ζητάς τα έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη.:) Το Mitsubishi σαφώς είναι καλύτερο,αλλά το συγκεκριμένο είναι αρκετά υπερτιμημένο ,

και με ίδια χρήματα παίρνεις καλύτερο μηχανημα.Το θέμα είναι τι χρειάζεσαι εσύ περισσότερο και τι ταιριάζει στον χώρο σου:)

Από τα παραπάνω το LG ειναι το πιό δοκιμασμένο μηχάνημα και θεωρείται σταθερή αξία στην γκάμα της εταιρίας .

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Oλα όσα ζητάς τα έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη.:) Το Mitsubishi σαφώς είναι καλύτερο,αλλά το συγκεκριμένο είναι αρκετά υπερτιμημένο ,

και με ίδια χρήματα παίρνεις καλύτερο μηχανημα.Το θέμα είναι τι χρειάζεσαι εσύ περισσότερο και τι ταιριάζει στον χώρο σου:)

Από τα παραπάνω το LG ειναι το πιό δοκιμασμένο μηχάνημα και θεωρείται σταθερή αξία στην γκάμα της εταιρίας .

 

Όταν λες καλύτερο πχ τι εννοείς? Μπορείς να δώσεις 2-3 παραδείγματα? απο ότι καταλαβαίνω εσύ προσωπικά τη samsung δεν την έχεις και σε εκτίμηση?

Link to comment
Share on other sites

Τo καλύτερο θα το κρίνεις εσύ με τα κριτήρια σου ,καθώς τα μηχανήματα είναι γνωστά, έχουμε αναφέρει υπερ και κατά τους ,όπως και για τις φίρμες .:) Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...