Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις αν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα μεταξυ mitsubishi electric και mitsubishi heavy industries?

 

Ουσιαστική διαφορά δεν υπάρχει... και οι δύο είναι κάτω από την ομπρέλα της Mitsu... Η παλιότερη στο χώρο των κλιματιστικών είναι η Electric, και ήταν η πρώτη που μεταφέρθηκε από την Ιαπωνία στην Ταϋλάνδη γιατί εκεί έχουν πιο φθηνό εργατικό δυναμικό. Η Heavy Industries ασχολούνταν από παλιά με μεγαλύτερες κατασκευές, όπως μηχανές αεροσκαφών κ.α., και μπήκε μετά στο παιχνίδι των κλιματιστικών. Πλέον έχει μεταφερθεί και αυτή στην Ταϋλάνδη σε άλλες φυσικά εγκαταστάσεις... Φυσικά η αξιοπιστία και η εγγύηση είναι ακριβώς η ίδια και στις δύο, αλλά παγκοσμίος χρησιμοποιούν άλλους αντιπροσώπους, σαν να είναι διαφορετικές εταιρίες. Εδώ και χρόνια έχουν μπει σε αγόνα δρόμου για το πιος από τους δύο θα βγάλει πρώτος τις νέες τεχνολογίες στα κλιματιστικά, και για πέρσυ ήταν πρώτη η Electric. Φέτος όμως το έχασε το παιχνίδι, αφού με τη σειρά SRK-ZGX την έφαγε η Heavy Industries... Μόνο το MSZ-FD είναι πιο καινούργιο από την Electric, αλλά χωρίς να υπάρχει 18άρι... οπότε η Heavy πέρασε μπροστά για αυτή τη σεζόν...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Απο προδιαγραφές παντως σκιζει...

 

http://orbanic-klima.hr/pdf/MSZ-FD_Novi_de-luxe_model.pdf

 

485 watts καταναλωση και EER 5,15.

Γραψε εντυπωσεις οταν εγκατασταθει..

 

 

To 485 watt κατανάλωση ξέρουμε σε τί συνθήκες αναφέρεται (γιατί είναι πάρα πολύ χαμηλό)

Σε "φουλ" λειτουργία ψύξης ξέρουμε τι ενέργεια καταναλώνει?

Link to comment
Share on other sites

Στην Ηλεκτρονική της Ιεράς Οδού μου έδωσαν προσφορά για Mitsubishi DXK09z2 inverter και DXK18z2 inverter.

Τις σειρές αυτές όμως τις βρίσκω μόνο σε τούρκικα site στο internet.Ξέρει κανείς τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Λεω να παρω αυτο ( http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?18382 ) αμα το βαλω στον διαδρομο και εχω κλειστες ολες τις πορτες και ανοιχτη μονο του σαλονιου που ειναι 30τμ θα κανει δουλεια, δηλ θελω να παιζω με τις πορτες και να επιλεγω ποιον χωρο θα παγωνω, τα δωματια ειναι γυρω στα 15τμ το καθενα.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν βρει κανένας καμία καλή προσφορά για το Μitsubishi MSZ-FD35VA να την πει γιατί με ενδιαφέρει και μένα.....

 

Υπήρχε διαφημιστικό στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία (ενδεικτικό κόστος λιανικής 1000 ευρώ και 890 ευρώ το 9άρι).

 

 

 

To 485 watt κατανάλωση ξέρουμε σε τί συνθήκες αναφέρεται (γιατί είναι πάρα πολύ χαμηλό)

Σε "φουλ" λειτουργία ψύξης ξέρουμε τι ενέργεια καταναλώνει?

 

Το δικό μου Hitachi Air Exchanger 9K BTU με συντελεστή EER 4.31 καταναλώνει max 900 W (έχω βάλει μετρητή κατανάλωσης στην πρίζα). Βέβαια πέφτει μετά σε 500-600 W και το έχω δει και στα 200W.

Mobiles: HTC Desire Z, SE X10 Pro, AirCon: Mitsubishi MSZ-FD35VA (12KBTU/3.5KW), Hitachi Air Exchanger Inverter RAS-D10EX2 (9KBTU/2.5KW), LG Mirror Inverter C18AWR (18KBTU/5KW), LG Mirror C12AHP (12KBTU/3.5KW)
Link to comment
Share on other sites

To 485 watt κατανάλωση ξέρουμε σε τί συνθήκες αναφέρεται (γιατί είναι πάρα πολύ χαμηλό)

Σε "φουλ" λειτουργία ψύξης ξέρουμε τι ενέργεια καταναλώνει?

 

Συμφωνα με τις προδιαγραφες οταν το ανοιξεις και δουλεψει ''φουλ'' ο συμπιεστης του θα καταναλωνει 970 watt.

Οταν πιασει θερμοκρασια μπορει να δουλευει και με το min που ειναι 260 watt.

Τα 485 ειναι μετρηση μιας μεσης τιμης λειτουργιας.

 

Το δικό μου Hitachi Air Exchanger 9K BTU με συντελεστή EER 4.31 καταναλώνει max 900 W (έχω βάλει μετρητή κατανάλωσης στην πρίζα). Βέβαια πέφτει μετά σε 500-600 W και το έχω δει και στα 200W.

 

Οποτε Γιαννη με τη μετρηση σου επιβεβαιωνεις τις προδιαγραφες του hitachi που αναφερουν rated power 580 watt.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστική διαφορά δεν υπάρχει... και οι δύο είναι κάτω από την ομπρέλα της Mitsu... Η παλιότερη στο χώρο των κλιματιστικών είναι η Electric, και ήταν η πρώτη που μεταφέρθηκε από την Ιαπωνία στην Ταϋλάνδη γιατί εκεί έχουν πιο φθηνό εργατικό δυναμικό. Η Heavy Industries ασχολούνταν από παλιά με μεγαλύτερες κατασκευές, όπως μηχανές αεροσκαφών κ.α., και μπήκε μετά στο παιχνίδι των κλιματιστικών. Πλέον έχει μεταφερθεί και αυτή στην Ταϋλάνδη σε άλλες φυσικά εγκαταστάσεις... Φυσικά η αξιοπιστία και η εγγύηση είναι ακριβώς η ίδια και στις δύο, αλλά παγκοσμίος χρησιμοποιούν άλλους αντιπροσώπους, σαν να είναι διαφορετικές εταιρίες. Εδώ και χρόνια έχουν μπει σε αγόνα δρόμου για το πιος από τους δύο θα βγάλει πρώτος τις νέες τεχνολογίες στα κλιματιστικά, και για πέρσυ ήταν πρώτη η Electric. Φέτος όμως το έχασε το παιχνίδι, αφού με τη σειρά SRK-ZGX την έφαγε η Heavy Industries... Μόνο το MSZ-FD είναι πιο καινούργιο από την Electric, αλλά χωρίς να υπάρχει 18άρι... οπότε η Heavy πέρασε μπροστά για αυτή τη σεζόν...

 

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες, φίλε, ήσουν αρκετά κατατοπιστικός. Μπορείς τώρα να μου πεις αν συνεχίζεις να εμπιστεύεσαι τα mitsubishi τώρα που κατασκευάζονται στην ταϋλάνδη, ή μήπως να προτιμήσω εταιρία που επιμένει ιαπωνικά, όπως η toyotomi?

Link to comment
Share on other sites

δικό μου Hitachi Air Exchanger 9K BTU με συντελεστή EER 4.31 καταναλώνει max 900 W (έχω βάλει μετρητή κατανάλωσης στην πρίζα). Βέβαια πέφτει μετά σε 500-600 W και το έχω δει και στα 200W.

 

Ευχαριστώ!

Λίγο off-topic αλλά μπορείς να πεις λίγα πράγματα για τον μετρητή κατανάλωσης?

Κάποιο link ή μέρος που να μπορώ να τον προμηθευτώ?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες, φίλε, ήσουν αρκετά κατατοπιστικός. Μπορείς τώρα να μου πεις αν συνεχίζεις να εμπιστεύεσαι τα mitsubishi τώρα που κατασκευάζονται στην ταϋλάνδη, ή μήπως να προτιμήσω εταιρία που επιμένει ιαπωνικά, όπως η toyotomi?

 

άφοβα... άλλοστε από τη στιγμή που πήγε και η Heavy στην Ταϋλάνδη ανέβηκε η ποιότητα κατασκευής... Επειδή έχει φθηνά έργατικά χέρια δεν σημαίνει πως είναι για πέταμα ή κάτι τέτοιο... γιατί απλούστατα δεν κατασκευάζεται από εταιρία της Ταϋλάνδης, απλά από εταιρία που είναι στην Ταϋλάνδη. Ο έλεγχος ποιότητας δεν έχει αλλάξει... ίσα ίσα που μένουν και περισσότερα λεφτά για καλύτερα υλικά :)

 

Η Electric είναι στην Ταϋλάνδη εδώ και πάρα πολύ καιρό, και πλέον έχει περάσει χρόνος ικανός ώστε να φανεί η ποιότητα τους... κάτι αντίστοιχο λοιπόν παίζει και με την Heavy... Ο Ιάπωνας έχει σχιστά μάτια όπου και να πάει:lol:

 

Εγώ εμπιστεύομαι και τις δύο το ίδιο... και γι'αυτό θα αγοράσω 9άρι από την Electric και 18άρι από την Heavy... μιας και 18άρι ενεργειακής κλάσης Α είναι δύσκολο και ακριβό να βρεις στην Electric

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Λίγο off-topic αλλά μπορείς να πεις λίγα πράγματα για τον μετρητή κατανάλωσης?

Κάποιο link ή μέρος που να μπορώ να τον προμηθευτώ?

 

Τα είχα πάρει από το plus (πρίν κλείσουν), κάποια super market τύπου lidl. Δεν ξέρω πόσο ακριβή είναι αλλά σαν μιά ένδειξη νομίζω είναι αρκετά καλά. Μετράνε Αmpere, Watt και εάν τους βάλεις και τιμή κιλοβατώρας μετράνε και το κόστος κατανάλωσης με δύο ζώνες (ημερήσιο και νυχτερινό ρεύμα).

 

Είναι σαν αυτά: http://www.emimikos.gr/shop/home.php?cat=651

Mobiles: HTC Desire Z, SE X10 Pro, AirCon: Mitsubishi MSZ-FD35VA (12KBTU/3.5KW), Hitachi Air Exchanger Inverter RAS-D10EX2 (9KBTU/2.5KW), LG Mirror Inverter C18AWR (18KBTU/5KW), LG Mirror C12AHP (12KBTU/3.5KW)
Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου που δουλευει με κλιματιστικα πολλα χρονια μου προτεινε ενα μηχανημα απο τα carrefour. 12αρη με 260 ευρω περιπου μονο για σημερα! (-20% σε ολα τα κλιματιστικα για μονο 2 μερες). αυτος εχει 2 τετοια εδω και 2 χρονια και ειναι λεει πολυ οικονομικα ολο το χρονο. εχετε καποια γνωμη για αυτα? ειμαι λιγο σκεπτικος γιατι ειναι noname!
Link to comment
Share on other sites

firstline? εβαλε ο αντρας μου στον χωρο αναμονης του πριν 1,5 χρονο περιπου.το ειχε παρει 199€,12αρι

 

πολυ ευχαριστημενος εμεινε.και απο αποδοση και απο καταναλωση

το μονο αρνητικο ειναι στην εγκατασταση που την χρεωναν εξτρα και μαλιστα τσουχτερη τιμη.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω αν σου πω τι να κανεις καθως ουτε ειδικη επι κλιματισμου ειμαι ,ουτε το εχω στο δικο μου ιατρειο.(για να καταλαβεις την ασχετοσυνη μου,ειπα να βαλω το δικο μου να λειτουργησει να δροσισει λιγο το ιατρειο και επειδη δεν εβγαζε κρυο αερα υπεθεσα πως ειναι μονο για ζεστο...μετα μου ειπαν πως πρεπει να μπει φρεον-fujitech ειναι)

 

παντως επειδη στον συγκεκριμενο χωρο που το εχει το χρησιμοποιει χειμωνα(θερμανση) καλοκαιρι(ψυξη) δεν ειχε ουδεποτε προβλημα...αλλωστε εχουν εγγυηση 2 χρονια νομιζω.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω αν σου πω τι να κανεις καθως ουτε ειδικη επι κλιματισμου ειμαι ,ουτε το εχω στο δικο μου ιατρειο.(για να καταλαβεις την ασχετοσυνη μου,ειπα να βαλω το δικο μου να λειτουργησει να δροσισει λιγο το ιατρειο και επειδη δεν εβγαζε κρυο αερα υπεθεσα πως ειναι μονο για ζεστο...μετα μου ειπαν πως πρεπει να μπει φρεον-fujitech ειναι)

 

παντως επειδη στον συγκεκριμενο χωρο που το εχει το χρησιμοποιει χειμωνα(θερμανση) καλοκαιρι(ψυξη) δεν ειχε ουδεποτε προβλημα...αλλωστε εχουν εγγυηση 2 χρονια νομιζω.

 

Το πηρα τελικα με 191 ευρω! για να δουμε.....! και πραγματι εχουν 2 χρονια εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

καλες δροσιες να σου βγαζει.:p

 

παιδια εγω για αυτο το φρεον που πρεπει να βαλω,ψυκτικο πρεπει να καλεσω,σωστα?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

ενδιαφέρομαι για ένα από τα παρακάτω κλιματιστικά και θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να τα βρω πιο φθηνά.

 

Daikin inverter 24000 btu και 9000 btu

LG mirror 9000

LG gallery 9000

Fujitsu 9000

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καλες δροσιες να σου βγαζει.:p

 

παιδια εγω για αυτο το φρεον που πρεπει να βαλω,ψυκτικο πρεπει να καλεσω,σωστα?

Σωστα.....

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφέρομαι για ένα απλό 9αρι.

Τι λέτε για αυτό ? Καμμία άλλη πρόταση στα ίδια χρήματα ? Δεν προορίζεται για πολύωρη χρήση....

 

Samsung 9BTU AQ09NSA Forte

 

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=42541.

 

Είναι μεν κλάση C αλλά ειναι αθόρυβο (24dB) και με καλά φίλτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Τελικά μάλλον ένα εκ των δύο παρακάτω θα καταλήξω, κριτικές δεκτές κύριοι:

 

α) Samsung AQV 12VBC VIVACE με κόστος 799€

 

β) LG C12AWR ARTCOOL με κόστος 809€

 

 

ΥΓ: Μέχρι 750€ είμαι διατιθεμένος να δώσω και να είναι επώνυμο 12άρι & Inverter

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Κσλησπέρα!

Μόλις γύρισα από μια έρευνα αγοράς κλιματιστικού και έχω μπερδευτεί!

Σε ένα κατάστημα μού είπαν ότι η διαφορά κατανάλωσης μεταξύ inverter και non-inverter είναι 0,01€/ώρα!Ισχύει κάτι τέτοιο ή απλά με δούλευε ο τύπος;

Επίσης μου είπαν και το εξής (σε 2 καταστήματα μου είπαν το ίδιο πράγμα):ότι συστήνουν την αγορά inverter μόνο σε ορεινές περιοχές για το λόγο ότι έχουν πολύ χαμηλές θερμοκρασίες το χειμώνα και τα συμβατικά δε λειτουργούν υπό αυτές τις συνθήκες, ενώ στο αίγιο που μένω δε θα με συνέφερε η αγορά inverter και δε θα κάνω απόσβεση!Τι έχετε να πείτε γι' αυτά;

Βοήθεια παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις ποια ειναι η ιδανικη μετρήσιμη θερμοκρασια ενος κλιματιστικου σε λειτουργια ψυξης? Μετρηση πανω στις περσιδες και ρυθμισμενο το κλιματιστικο σε συνεχες κρυο με ταχυτητα αερα μετρια (κλιμακα 2 στο hitachi air exchanger.

Ρωταω επειδη στο 12αρι μυο μετρησα γυρω στους 16C.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Η αγορά κλιματιστικού για μένα τελικά πήρε αναπάντητη τροπή, ένεκα ισχυρών πιέσεων από το έτερον ήμισυ..:lol:

 

Επισκέφτηκα το MediaMarkt στη Θεσνίκη και αγόρασα τα παρακάτω:

 

α) LG K12 AH - 12000 BTU με 460€ (για σαλόνι 25τμ)

 

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

 

* Ψυκτική απόδοση 12.000 btu/h

* Θερμική απόδοση 12.800 btu/h

* Ενεργειακή κλάση ψύξης / θέρμανσης: A / B

* Ψυκτικό μέσο R-410a

* Αποσπώμενα αντιβακτηριακά φίλτρα

* Αποφυγή κρύων ρευμάτων

* Λειτουργία αυτόματης επαναφοράς

* Ασύρματο τηλεχειριστήριο

* Λειτουργία Jet Cool

* Λειτουργία φυσικής ροή αέρα

* Λειτουργία υγιεινής αφύγρανσης

* Στάθμη θορύβου: Εσωτερική μονάδα: 39/35/32, Εξωτερική Μονάδα: 49

* Χρονοδιακόπτης 7 ωρών

* Διαστάσεις (Μ x Υ x Β) εσωτερικής μονάδας: 911 x 282 x 172 χιλ.

* Εξωτερικής μονάδας: 770 x 540 x 245 χιλ.

* Βάρος εσωτερικής μονάδας: 7 κιλά

* Εξωτερικής μονάδας: 25 κιλά

* Εγγύηση 2 χρόνια της επίσημης Ελληνικής Αντιπροσωπείας

 

και

 

β) LG K09 AH - 9000 BTU με 400€ (για υπνοδωμάτιο 15τμ)

 

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

 

* Ψυκτική απόδοση 9.500 btu/h

* Θερμική απόδοση 9.800 btu/h

* Ενεργειακή κλάση ψύξης / θέρμανσης: A / B

* Ψυκτικό μέσο R-410a

* Αποσπώμενα αντιβακτηριακά φίλτρα

* Αποφυγή κρύων ρευμάτων

* Λειτουργία αυτόματης επαναφοράς

* Ασύρματο τηλεχειριστήριο

* Λειτουργία Jet Cool

* Λειτουργία φυσικής ροή αέρα

* Λειτουργία υγιεινής αφύγρανσης

* Παροχή αέρα εσωτερικής μονάδας:

* Στάθμη θορύβου: Εσωτερική μονάδα: 35/33/30

* Στάθμη θορύβου: Εξωτερική Μονάδα: 47

* Χρονοδιακόπτης 7 ωρών

* Διαστάσεις (Μ x Υ x Β) εσωτερικής μονάδας: 840 x 270 x 180 χιλ.

* Διαστάσεις (Μ x Υ x Β) εξωτερικής μονάδας: 770 x 540 x 245 χιλ.

* Βάρος εσωτερικής μονάδας: 7 κιλά

* Βάρος εξωτερικής μονάδας: 36 κιλά

* Εγγύηση 2 χρόνια της επίσημης Ελληνικής Αντιπροσωπείας

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...