Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τα 2 μηχανηματα που εχω λειτουργουνε αψογα χωρις το παραμικρο προβλημα.Επισης και του ξαδερφου μου.Να φανταστεις τα εχω στην μεσαια ταχυτητα παντα και παγωνει κυριολεκτικα ολους τους χωρους και αυτο που εχω στο σπιτι αλλα και στο γραφειο.Το ιδιο ισχυει και γι'αυτο που εχει ο ξαδερφος μου στο γραφειο.

Πριν λιγο μιλησα με αλλους τρεις γνωστους μου που επισης εχουν της ιδιας μαρκας κλιματιστικο και μου ειπαν οτι ποτε δεν τους εχει συμβει να κλεισει απο μονο του.Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση και να γινεται αυτο?

 

Δεν σταματάνε με την εννοια του κλεισίματος ,απλά δεν βγάζει αέρα μέσα, και ο συμπιεστής επίσης δείχνει ότι δουλεύει με χαμηλες στροφές.Οταν αλλάξει η θερμοκρασία στο εσωτερικό ,ανεβάζουν την λειτουργία τους και τα δύο τμήματα και μέσα και έξω.Αν δεν γίνεται αυτό ,σημαίνει ότι το μηχάνημα δεν είναι κατάλληλο για τον χώρο ή δεν έχει γίνει καλή τοποθέτιση σε θέση και υπολογίζει λάθος.Οι οδηγίες χρήσης λένε τόσο για ρυθμίσεις όσο και δυσλειτουργίες.

 

Εχεις κατι συγκεκριμενο να μου προτεινεις σε 12αρι για τον χωρο της κουζινας μεχρι 600 ευρω?

Τελοσπαντων αν εχεις να μου προτεινεις 2-3 κλιματιστικα για τα οποια θεωρεις οτι κανουν στην περιπτωση μου πες μου για να παω να τα δω και απο κοντα(αν τα βρω βεβαια).

 

Στα χρήματα που διαθέτεις ,αυτη την περίοδο οι καλύτερες γνωστές επιλογές και τις έχουμε αναφέρει αρκετά σε προηγούμενα λόγω φίλτρων http://www.skroutz.gr/s/80659/Panasonic-CS-CU-RE12JKE.html Κινέζικο,καλύτερο καθαρισμό αέρα κλπ ευκολίες http://www.skroutz.gr/s/269319/Sharp-AY-XP12LSR.html (Ταιλάνδης)-Αν θες κάτι πιό απλό αλλά επώνυμο http://www.skroutz.gr/s/6155/Hitachi-RAS-RAC-E14H2.html (Κινέζικο) και http://www.skroutz.gr/s/269556/Toshiba-RAS-137SKV-E3-RAS-137SAV-E3.html (Ταιλάνδης) και κάτι ενδιάμεσο των παραπάνω σε ποιότητα και καθαρισμό αέρα http://www.skroutz.gr/s/328488/LG-Art-Cool-CA12AWR.html (Κορέας).

Για περισσοτερες πληροφορίες για τα μοντέλα κλπ επιλογές, δες προηγούμενα.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν σταματάνε με την εννοια του κλεισίματος ,απλά δεν βγάζει αέρα μέσα, και ο συμπιεστής επίσης δείχνει ότι δουλεύει με χαμηλες στροφές.Οταν αλλάξει η θερμοκρασία στο εσωτερικό ,ανεβάζουν την λειτουργία τους και τα δύο τμήματα και μέσα και έξω.Αν δεν γίνεται αυτό ,σημαίνει ότι το μηχάνημα δεν είναι κατάλληλο για τον χώρο ή δεν έχει γίνει καλή τοποθέτιση σε θέση και υπολογίζει λάθος.Οι οδηγίες χρήσης λένε τόσο για ρυθμίσεις όσο και δυσλειτουργίες.

 

 

 

Στα χρήματα που διαθέτεις ,αυτη την περίοδο οι καλύτερες γνωστές επιλογές και τις έχουμε αναφέρει αρκετά σε προηγούμενα λόγω φίλτρων http://www.skroutz.gr/s/80659/Panasonic-CS-CU-RE12JKE.html Κινέζικο,καλύτερο καθαρισμό αέρα κλπ ευκολίες http://www.skroutz.gr/s/269319/Sharp-AY-XP12LSR.html (Ταιλάνδης)-Αν θες κάτι πιό απλό αλλά επώνυμο http://www.skroutz.gr/s/6155/Hitachi-RAS-RAC-E14H2.html (Κινέζικο) και http://www.skroutz.gr/s/269556/Toshiba-RAS-137SKV-E3-RAS-137SAV-E3.html (Ταιλάνδης) και κάτι ενδιάμεσο των παραπάνω σε ποιότητα και καθαρισμό αέρα http://www.skroutz.gr/s/328488/LG-Art-Cool-CA12AWR.html (Κορέας).

Για περισσοτερες πληροφορίες για τα μοντέλα κλπ επιλογές, δες προηγούμενα.:)

Οσο για το πρωτο σκελος καταλαβα τι εννοεις αλλα δεν εχω παρατηρησει κατι στο οποιο να μην δουλευουν σωστα τα μηχανηματα(τουλαχιστον αυτα που εχω εγω).Ισα ισα που τα πηρα και μεγαλυτερα σε btu για να μην ζοριζονται κιολας σε περιπτωση που δεν ηταν καταλληλα τα μικροτερης κατηγοριας σε btu για τον χωρο.

Απλα πληροφοριακα ηθελα να μαθω για το συγκεκριμενο και οχι τιποτα το ιδιαιτερο.

 

Οσο για το δευτερο σκελος και τα κλιματιστικα τα περισσοτερα(εκτος απο δυο τα οποια ξεφευγουν στο budget μου) ειναι σε καταστηματα που δεν τα γνωριζω και δεν υπαρχει περιπτωση να παρω κατι απο το ιντερνετ και φυσικα αν δεν το δω απο κοντα.

Ανεφερα σε προηγουμενο ποστ για ενα Samsung και ενα Fujitsu.Δεν ξερω αν γνωριζεις κατι πανω σ'αυτα αλλα αν εχεις καποια αποψη καλη/κακη θα με βοηθησει αν μου πεις.

Επειδη ειδα πως αναφερεσε σε διαφορετικες εταιριες μηπως πρεπει να επικεντρωθω σε 2 ή και 3 συγκεκριμενες στην κατηγορια αυτη?

Εννοω οτι θελω με λιγα λογια να μου πεις τα 2-3 καλυτερα για την χρηση που το θελω και να ειναι μεσα στο budget φυσικα.Θα μου πεις πολλα ζητας τωρα αλλα στο ρωταω γιατι δεν θελω παρω κατι που να το μετανιωσω πριν ακουσω μια δευτερη γνωμη απο καποιον που ειναι γνωστης του θεματος.

Οσο μπορεις και αν σου ειναι ευκολο κατευθυνεμε λιγο.

 

Σ'ευχαριστω πολυ παντως για την βοηθεια μεχρι στιγμης.

Link to comment
Share on other sites

Για το Fujitsu ήδη απαντήσαμε σε άλλον αν δεν πρόσεξες, μην λέμε τα ίδια :cry: Οσο αφορά τα Samsung είναι γνωστό παρά το marketing τους

εδώ και καιρό είναι Κινέζικα,υπερτιμημένα,και σχεδόν σε όλα αναφέρονται προβλήματα ακόμα και μέσα στην εγγύηση,οπότε τι να προτείνει κανείς ; :X

 

Στα υπόλοιπα θα πρέπει ν'απευθυνθείς σε κατάστημα κλιματισμού που εμπορεύεται την φίρμα του κλιματιστικού που ενδιαφέρεσαι (μπορείς να τηλ. στην αντιπροσωπεία, για τον κοντινότερο συνεργάτη τους) και αυτό γιατί εκεί ξέρουν καλύτερα τις ιδιοτροπίες κάθε μηχανήματος σου,θα κρίνουν πως ταιριάζει στον χώρο σου,θέλει μελέτη και τι ταιριάζει,πιθανόν να στο δείξουν και σε εγκατάσταση τους προτού το παραγγείλεις,θα τους έχεις και συνέχεια για το service κλπ. και αποφασίζεις ανάλογα.:)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα . θα ηθελα μια απάντηση απο τον φιλο τον starenio .Με ενδιαφερουν 2 -9αρακια και 1 -12αρι.

Ειμαι μεταξυ1) TOYOTOMI MTN MTG A128FS ή 2)Panasonic CS PW9GKE 9αρια!!

2)TOYOTOMI MTN MTG A135FS ή 2) Panasonic CS PW12GKE 12αρια!!

 

Υποψιν ειναι γυρω στα 150 ευρω ακριβοτερα τα toyotomi (και για τα 3) με την εγκατάσταση!!

Περιμένω τη γνώμη σου φιλε starenie!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε ότι τα inverter σταματάνε όταν πιάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία; Το δικό μου Haier δεν σταματαει ποτέ, απλά βλέπω από τον μετρητή ότι πέφτει η κατανάλωση. Ούτε ακούγεται ιδιαίτερα να κόβεται η ροή αέρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Η ζέστη έχει ξεφύγει εντελώς και έτσι το συγκεκριμένο θέμα στο φόρουμ έχει πάρει φωτιά!!! Να ναι καλά τα παιδιά που διαθέτουν λίγο από τον ελεύθερο χρόνο τους για να βοηθήσουν:up::up:

 

Να κάνω και εγώ άλλη μια ερώτηση που βέβαια μάλλον είναι υποκειμενική....

Μεταξύ Panasonic CS/CU-RE12JKE-1 και LG Art Cool CA12AWR ποίο θα λέγατε να προτιμήσω? Η Panasonic ειναι σίγουρα πιο έμπειρη εταιρία στον τομέα του κλιματισμού και το μοντέλο της πιο φθηνο απο το LG, κινέζικο αλλά όχι φασόν, και με καλύτερο καθαρισμό αέρα και μακροζωία φίλτρων. Για κάποιο λόγο όμως (μην γελάσετε) μου φαίνεται πολύ φθηνό, για να είναι το μικρό αδελφάκι του Panasonic CS/CU-RE18JKE-1 που προτείνεται σαν αρκετά καλό στο φόρουμ.

 

Δυστυχώς δεν βρίσκω πουθενά το μοντέλο χωρίς την κατάληξη "-1"

Link to comment
Share on other sites

Η σχετικά μεγάλη διαφορά τιμής είναι γιατι το 12αρι panasonic είναι μικρότερο και Κινέζικο ,ενώ το 18αρι μεγαλύτερο και Μαλαισίας.

Από την άλλη το LG είναι Κορέας ,και το πιο γνωστό και σταθερό σε ποιότητα κλιματιστικό της εταιρίας και με αρκετά καλό καθαρισμό αερα.

Θα πρέπει να τα δείς κάπου από κοντά ή και σε λειτουργία από εγκατάσταση καταστήματος κλιματισμού αν έχεις αμφιβολίες σε οτιδήποτε:)

 

Τα panasonic με -1 είναι θεωρητικά τα νεώτερα μοντέλα ,για φθηνότερα από θέμα κόστους.Τι υπάρχει διαθέσιμο κάθε φορά είναι σχετικό με την διαθεσιμότητα από τι φέρνει ο εισαγωγέας για δικούς του λόγους .Παρτίδες μπορούν να έρχονται από στοκ ή από άλλες αγορές ,γι'αυτό και διαφημίζονται ακόμα και "παλαιότερα" μοντέλα στην αγορά.Αναφέρουμε τις διαφορές γιατί μια καλή αγορά εκτός από γνώσεις θέλει και λίγο τύχη :)

 

Τι εννοείτε ότι τα inverter σταματάνε όταν πιάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία; Το δικό μου Haier δεν σταματαει ποτέ, απλά βλέπω από τον μετρητή ότι πέφτει η κατανάλωση. Ούτε ακούγεται ιδιαίτερα να κόβεται η ροή αέρα.

 

Αν δεν "σταματά" με ότι περιγράψαμε,κάτι δεν είναι σωστό στο μηχάνημα σου σε σχέση με τον χώρο σου .Το ότι πέφτει η κατανάλωση σε ένα μετρητή (αν αυτος είναι και καλής ποιότητας ή δεν αφορά πατέντα εγκατάστασης) δεν σημαίνει ότι αυτό γίνεται επειδή έπιασε την επιθυμητη θερμοκρασία.

Μπορεί πχ να γίνεται για λόγους προστασίας του συμπιεστή συνήθως μετά από το max. λειτουργίας για κάποιους λογους.Περισσότερα στις οδηγίες χρήσης.

 

Γεια χαρα . θα ηθελα μια απάντηση απο τον φιλο τον starenio .Με ενδιαφερουν 2 -9αρακια και 1 -12αρι. Ειμαι μεταξυ1) TOYOTOMI MTN MTG A128FS ή 2)Panasonic CS PW9GKE 9αρια!!

2)TOYOTOMI MTN MTG A135FS ή 2) Panasonic CS PW12GKE 12αρια!!

Υποψιν ειναι γυρω στα 150 ευρω ακριβοτερα τα toyotomi (και για τα 3) με την εγκατάσταση!!

Περιμένω τη γνώμη σου φιλε starenie!!

 

Ολα Κινεζάκια ίδιας ποιότητας είναι, με τα Panasonic να τα βγάζει η ίδια η εταιρία δηλ, όχι φασόν .Η διαφορά τιμής είναι σχετική γιατί όσο θέλει

και ότι θέλει πουλά κάποιος σε μια ελεύθερη αγορά ,και αφορά και λόγους διαθεσιμότητας. Θεωρητικά η τιμή μάλλον αφορά επίσης ότι τα Τοyotοmι

έχουν καλύτερα φίλτρα ,πάνω του μέσου όρου της αγοράς,ενω τα συγκεκριμένα panasonιc έχουν μόνο το κλασικο φίλτρο σκόνης:)

-Με λίγα χρήματα όμως παραπάνω για καλύτερη απόδοση κοίταξε και τα παρακάτω επίσης Κινέζικα http://www.skroutz.gr/s/335214/Midea-MSR-12HRDN1.html

και http://www.apothema.gr/Product/5-1-145-73542/Haier/HSM_09HEK03-R2__DB__Inverter.html

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γεία σας! Ενδιαφέρομαι για ένα airconditioner στα 12000 BTU για σαλονοκουζίνα. Έχω μωρό στο σπίτι κ θα ήθελα να είναι όσο πιο αποτελεσματικό γίνεται στο φιλτράρισμα του αέρα από μικρόβια κ αλλεργιογόνα, αλλά κ αποδοτικό από πλευράς EER/COP.

Ενδιαφέρον μου φαίνεται το Samsung AQV12YWAN (HD filter 90 και φίλτρο πλάσμα) το οποίο είναι αποδοτικό (ΕΕR, COP 4.1), αθόρυβο και ωραίο εμφανισιακά. Το έχει κανείς (έστω κ σε άλλα BTU) να μου πει εντυπώσεις σαν χρήση ή πιθανά προβλήματα ή κάποιος τεχνικός που να γνωρίζει προβλήματα του συγκεκριμένου μοντέλου; Απ' οτι βλέπω στο skroutz κυκλοφορεί από 03/2011...

Εάν νομίζεται ότι είναι προβληματικό και δεν αξίζει να ρισκάρει κάποιος, τι ανάλογο προτείνεται το πολύ μεχρί 650€;

Is it just me, or do we all spend so much time flashing and tweaking the perfect phone that, once we finish, we have no one left willing to call us.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πρόσεξες μόλις παραπάνω αναφέραμε και για Samsung και κάποια 12αρια στα χρήματα που ζητάς .

Υπόψη για χώρους κοντά σε μυρωδιές (κουζίνα) ή κοντα σε θερμότητα,χρειάζεσαι κάτι με απλό αλλά καλό καθαρισμο αέρα .

Αν θεωρείς ότι δεν έχεις στον χώρο σου, το Sharp είναι μονόδρομος.Περισσότερα τι ταιριάζει και πως ,θα σου πεί τεχνικός επιτόπου.:)

Link to comment
Share on other sites

κάτοχος δυο hitachi air exchanger θα γραψω συμπερασματα μετα απο χρονια αγορας (τα ειχα χρυσοπληρωσει το 2006 εαν θυμαμαι καλα).

Hitachi air exchanger RAS D10EX2 - 9000 BTU(inverter) σε υπνοδωματιο και Hitachi RAS D14EX 12000 BTU σε σαλονι κουζινα (8μ χ 3,2μ διαστασεις)

 

Hitachi air exchanger RAS D10EX2 - 9000 BTU(inverter)

Καταρχας με το που πιανουν οι ζεστες το λιωνω. Δεν υπαρχει βραδυ που να μην δουλευει το 9αρι hitachi.

Η λειτουργια inverter με χρυσωνει τα βραδια αφου ουκ ολιγες φορες πιανει επιθυμητη θερμοκρασια και η εξωτερικη μοναδα σταματαει. Το δουλευω σχεδον μονιμα στη μικροτερη σκαλα ροης αερα και μεσα σε μιση με μια ωρα το πολυ εχει πιασει επιθυμητη θερμοκρασια. Respect.

Βλαβες: μεσα στα 7 χρονια και συγκεκριμενα περισυ σταματησε να βγαζει κρυο αερα και ακομα πιο περιεργα σταματησε να βγαζει κρυο αερα απο το μεσο (κεντρικο )σημειο αλλα μονο απο τα ακρα (δεξια και αριστερα). Ηθελε restart για να επανελθει αλλα μετα απο ωρες παρουσιαζε το ιδιο προβλημα. Ο ανεμιστηρας του περιστρεφοταν κανονικα.

Μετα απο αποσυρμολογηση (οσο μπορουσα) καθαρισμα κτλ το προβλημα βρεθηκε στον ανεμιστηρα που περιστρεφεται και συγκεκριμενα τα πτερυγια του ειχαν πιασει τεραστια ποσοτητα απο σκονη. Εγινε σχολαστικο καθαρισμα και το hitachi επανηλθε.

 

Hitachi RAS D14EX 12000 BTU

 

Εδω αρχιζουν τα αρνητικα. Δεν εχει καταφερει ποτε να πιασει επιθυμητη θερμοκρασια (25C, αντε 26C). Που σημαινει πως ο εξωτερικος συμπιεστης δουλευει μονιμα που σημαινει οικονομια μηδεν. 12αρι για 25τμ νομιζα πως ηταν more than enough.

Το ειχα αναφερει στον αρχικο εγκατασταση (μπακαλης), μου ειπε πως βγαζει κρυο αερα, επομενως ειναι μια χαρα.

Σε service που ειχα κανει σε εξουσιοδοτημενο τεχνικο της hitachi προ 2 ετων, αφου ο τυπος μου εσπασε ενα φιλτρο στην αφαιρεση της πλαστικης προσοψης, απλα δεν βρηκε κανενα προβλημα.

Οποτε στη προκειμενη περιπτωση αναρωτιεμαι. Φταινε τα 8 εκατοστα αποσταση απο το ταβανι? Το manual της εγκαταστασης λεει 5εκ. minimum οποτε υποθετω οχι. Φταιει το φρεον? Εαν δεν ειχε φρεον φανταζομαι δεν θα εβγαζε καν κρυο αερα.

Συνηθως η εξαγωγη κρυου αερα ειναι στους 12C-14C περιπου με θερμοκρασια περιβαλλοντος 28C.

http://dl.dropbox.com/u/23113496/hitach01.jpg

Δεν εγραψα τιποτα για τη λειτουργια air exchanger γιατι τη θεωρω μια αποτυχια και μιση. Οταν ενεργοποιεις την εισαγωγη φρεσκου αερα απεξω, κανει σαν ηλεκτρικη σκουπα το κλιματιστικο. Επισης δεν ενεργοποιειται υπο συγκεκριμενες συνθηκες, δηλαδη μεγαλη εξωτερικη θερμοκρασια, υγρασια, ευθυγραμιση του Αρη με το Κρονο, κτλ.

 

Θα τα αγοραζα παλι? Ναι και οχι. Οχι γιατι θα προτιμουσα να παω σε κατι λιγο φθηνοτερο χωρις τη λειτουργια air exchanger. Ναι γιατι, το 9αρι τουλαχιστον, και απο μετρησεις που εχω κανει, εχει βγει απιστευτα οικονομικο. Το 12αρι ειναι πονεμενη ιστορια :(

 

ΥΓ: Εαν υπαρχει ψυκτικος που αγαπαει τη δουλεια του και πιστευει πως θα μπορουσε να βοηθησει, δεκτα PM :p

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για κλιματιστικο σε δωματιο με αρκετά καλή μόνωση γύρω στα 10 μ2. Η χρήση του θα είναι σχετικά μικρή 5-6 φορές τον μήνα για λίγες ώρες . Η λύση του inverter είναι πάντα μονόδρομος; Τι πρότεινετε για ένα budget γύρω στα 400 euro ?

Ποια η γνώμη σας για το http://www.skroutz.gr/s/1759627/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A128VL.html

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ψαχνω για δυο αξιοπιστα συμβατικα κλιματιστικα για αμεση τοποθετηση . ενα 9000 ΒΤU κατηγοριας τιμης ~250 € και ενα 12000 ΒΤU κατηγοριας τιμης ~300 €

 

[ αν πηγαιναμε σε inverter (τα φθηνοτερα αξιοπιστα. αξιοπρεπως ποιοτικα) σε ποσο διαστημα περιπου θα κανουν την αποσβεση της μεγαλυτερης τιμης τους? ]

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να ρωτήσω,στο σπίτι που μετακόμισα έχει αυτό το κλιματιστικό. πόσο παραπάνω θα με χρεώνει στο ρεύμα περίπου;; μιλάω για χρήση μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες..

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν "σταματά" με ότι περιγράψαμε,κάτι δεν είναι σωστό στο μηχάνημα σου σε σχέση με τον χώρο σου .Το ότι πέφτει η κατανάλωση σε ένα μετρητή (αν αυτος είναι και καλής ποιότητας ή δεν αφορά πατέντα εγκατάστασης) δεν σημαίνει ότι αυτό γίνεται επειδή έπιασε την επιθυμητη θερμοκρασία.

Μπορεί πχ να γίνεται για λόγους προστασίας του συμπιεστή συνήθως μετά από το max. λειτουργίας για κάποιους λογους.Περισσότερα στις οδηγίες χρήσης.

Βασικά πού περιγράφηκε ακριβώς του τι σημαίνει "σταματά"? Σημαίνει κόβει παροχή αέρα?Σβήνει?

Οι οδηγίες χρήσης δεν αναφέρουν πουθενά με λεπτομέρεια αν σταματάει η λειτουργία και πώς.

Για αυτό ρωτάω εδώ για να με ενημερώσουν άλλοι χρήστες, αφού δεν μπορώ να βρω από τις οδηγίες κάποια βοήθεια.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Βλαβες: μεσα στα 7 χρονια και συγκεκριμενα περισυ σταματησε να βγαζει κρυο αερα και ακομα πιο περιεργα σταματησε να βγαζει κρυο αερα απο το μεσο (κεντρικο )σημειο αλλα μονο απο τα ακρα (δεξια και αριστερα). Ηθελε restart για να επανελθει αλλα μετα απο ωρες παρουσιαζε το ιδιο προβλημα. Ο ανεμιστηρας του περιστρεφοταν κανονικα. Μετα απο αποσυρμολογηση (οσο μπορουσα) καθαρισμα κτλ το προβλημα βρεθηκε στον ανεμιστηρα που περιστρεφεται και συγκεκριμενα τα πτερυγια του ειχαν πιασει τεραστια ποσοτητα απο σκονη. Εγινε σχολαστικο καθαρισμα και το hitachi επανηλθε.

 

Φυσιολογικά πράγματα για μετά από 7 έτη χρησης ,γιάυτό ενα κλιματιστικό θέλει συντήριση από (σωστό) τεχνικό κατά διαστήματα μέσα-έξω.

Συνήθως πολλοι το αμελούν λόγω περιοδικής χρήσης του μηχανηματος ή λόγω κόστους .:wacko:

 

Hitachi RAS D14EX 12000 BTU

Εδω αρχιζουν τα αρνητικα. Δεν εχει καταφερει ποτε να πιασει επιθυμητη θερμοκρασια (25C, αντε 26C). Που σημαινει πως ο εξωτερικος συμπιεστης δουλευει μονιμα που σημαινει οικονομια μηδεν. 12αρι για 25τμ νομιζα πως ηταν more than enough.

Το ειχα αναφερει στον αρχικο εγκατασταση (μπακαλης), μου ειπε πως βγαζει κρυο αερα, επομενως ειναι μια χαρα.

Σε service που ειχα κανει σε εξουσιοδοτημενο τεχνικο της hitachi προ 2 ετων, αφου ο τυπος μου εσπασε ενα φιλτρο στην αφαιρεση της πλαστικης προσοψης, απλα δεν βρηκε κανενα προβλημα.Οποτε στη προκειμενη περιπτωση αναρωτιεμαι. Φταινε τα 8 εκατοστα αποσταση απο το ταβανι? Το manual της εγκαταστασης λεει 5εκ. minimum οποτε υποθετω οχι. Φταιει το φρεον? Εαν δεν ειχε φρεον φανταζομαι δεν θα εβγαζε καν κρυο αερα.Συνηθως η εξαγωγη κρυου αερα ειναι στους 12C-14C περιπου με θερμοκρασια περιβαλλοντος 28C.

 

Η σωστή θέση παίζει σημαντικό ρόλο και πως ο υπολογιστής του μηχανήματος καταλαβαίνει τον χώρο .Ενας τεχνικός που ξέρει πως συμπεριφέρεται ενα μηχάνημα μπορεί να πεί ότι οι οδηγίες τοποθετισης αφορούν και ιδανικές συνθήκες σε ένα χώρο. Βεβαια όπως έχουμε πει διαγνωση καλής-κακής λειτουργίας δεν μπορεί να γίνει αν δεν δεί κάποιος που ξέρει το μηχανημα από κοντά κλπ. μόνο υποθέσεις.

 

Δεν εγραψα τιποτα για τη λειτουργια air exchanger γιατι τη θεωρω μια αποτυχια και μιση. Οταν ενεργοποιεις την εισαγωγη φρεσκου αερα απεξω, κανει σαν ηλεκτρικη σκουπα το κλιματιστικο. Επισης δεν ενεργοποιειται υπο συγκεκριμενες συνθηκες, δηλαδη μεγαλη εξωτερικη θερμοκρασια, υγρασια, ευθυγραμιση του Αρη με το Κρονο, κτλ.

 

Δυστυχώς αυτά τα μηχανήματα δεν εξελίχθηκαν από τους μεγάλους κατασκευαστές με βελτιώσεις,προφανώς λόγω προβλημάτων από τότε που παρουσιαστηκαν σαν τεχνική το 2004 .Ετσι από άλλους εγκαταλήφθηκε πολύ σύντομα (δες Panasonic) και αλλοι δεν ασχολήθηκαν καθόλου στην αγορά για παραγωγή (δες Toshiba) και μόνο η Daikin έχει ακόμα και πουλά παρόμοιο μηχάνημα ,καλύτερης ποιότητας. Οι κατασκευαστές για να προτιμούν να δίνουν βάση στον καθαρισμό αέρα μεχρι σήμερα, παρά στην εισαγωγή, προφανώς είδαν ότι αυτό θέλουν οι καταναλωτές, α μπορούν να το εξελίξουν κλπ .

 

Θα τα αγοραζα παλι? Ναι και οχι. Οχι γιατι θα προτιμουσα να παω σε κατι λιγο φθηνοτερο χωρις τη λειτουργια air exchanger. Ναι γιατι, το 9αρι τουλαχιστον, και απο μετρησεις που εχω κανει, εχει βγει απιστευτα οικονομικο. Το 12αρι ειναι πονεμενη ιστορια :

 

Και μια επιπλεον παράμετρος .Το 12αρι μηχανημα να έτυχε ελατωματικό.Αλλωτε δυστυχώς τα προβλήματα φαίνονται αμέσως,άλλωτε όχι.:cry:

 

Βασικά πού περιγράφηκε ακριβώς του τι σημαίνει "σταματά"? Σημαίνει κόβει παροχή αέρα?Σβήνει?

Οι οδηγίες χρήσης δεν αναφέρουν πουθενά με λεπτομέρεια αν σταματάει η λειτουργία και πώς.

Για αυτό ρωτάω εδώ για να με ενημερώσουν άλλοι χρήστες, αφού δεν μπορώ να βρω από τις οδηγίες κάποια βοήθεια.

 

Περιγράφηκε παραπάνω για άλλο παράδειγμα. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4170456#post4170456 και http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4171160#post4171160

 

Μπορεί κάποιος στο φορουμ να ξέρει τι έχει γίνει στον χώρο σου ,αλλά γιατί οι οδηγίες χρήσης που έχεις τι αναφέρουν ή όχι καλά ;:cry:

(δες επίσης και τις οδηγίες εγκατάστασης μήπως λένε κάτι ) .Περισσότερα ρωτάς τεχνικό που γνωρίζει το μηχάνημα επιτόπου.

 

ήθελα να ρωτήσω,στο σπίτι που μετακόμισα έχει αυτό το κλιματιστικό. πόσο παραπάνω θα με χρεώνει στο ρεύμα περίπου;; μιλάω για χρήση μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες..

 

Δες τα χαρακτηριστικά του σε κατανάλωση πάνω στο καρτελάκι του μηχανήματος ή στις οδηγίες χρήσης ,και υπολογίζεις ανάλογα :)

 

Γεια σε όλους.

Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για κλιματιστικο σε δωματιο με αρκετά καλή μόνωση γύρω στα 10 μ2. Η χρήση του θα είναι σχετικά μικρή 5-6 φορές τον μήνα για λίγες ώρες . Η λύση του inverter είναι πάντα μονόδρομος; Τι πρότεινετε για ένα budget γύρω στα 400 euro ?

Ποια η γνώμη σας για το http://www.skroutz.gr/s/1759627/Toyotomi-Akira-GAN-GAG-A128VL.html

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας :)

Μολις λιγα πόστ παραπάνω συζητήσαμε κάποια μηχανήματα στην τιμή που θές με αναφορά "Ολα Κινεζάκια ίδιας ποιότητας είναι" :)

 

Και εγω ψαχνω για δυο αξιοπιστα συμβατικα κλιματιστικα για αμεση τοποθετηση . ενα 9000 ΒΤU κατηγοριας τιμης ~250 € και ενα 12000 ΒΤU κατηγοριας τιμης ~300 €

 

[ αν πηγαιναμε σε inverter (τα φθηνοτερα αξιοπιστα. αξιοπρεπως ποιοτικα) σε ποσο διαστημα περιπου θα κανουν την αποσβεση της μεγαλυτερης τιμης τους? ]

 

Τόσο χαμηλής τιμής κλιματιστικά είναι συνήθως πολύ χαμηλής ποιοτητας, επίφοβα για φωτιά και δεν τα συνιστούμε .Δες παραπάνω κάποιες προτάσεις που αναφέραμε.Τα Inverter κάνουν απόσβεση της αξίας τους αν τα χρησιμοποείς καθημερινά ,ανάλογα την αξία του μοντέλου και κάτα πόσο ταιριάζει σον χώρο σου ένα μηχάνημα (πράγμα που θα στο πεί τεχνικός επιτόπου στον χώρο σου).Σε κάθε περίπτωση κερδίζεις άμεση απόδοση που είναι πολύ σημαντικό ειδικά σε δύσκολες συνθήκες (όπως ζέστη με υγρασία αυτές τις μέρες):)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

κάτοχος δυο hitachi air exchanger θα γραψω συμπερασματα μετα απο χρονια αγορας (τα ειχα χρυσοπληρωσει το 2006 εαν θυμαμαι καλα).

Hitachi air exchanger RAS D10EX2 - 9000 BTU(inverter) σε υπνοδωματιο και Hitachi RAS D14EX 12000 BTU σε σαλονι κουζινα (8μ χ 3,2μ διαστασεις)

 

Hitachi air exchanger RAS D10EX2 - 9000 BTU(inverter) .....

 

Επειδή έχω το ίδιο 9αρι η θερμοκρασία αέρα στην εξόδο σε μεγάλη σκάλα αέρα μετά από 10 λεπτά λειτουργίας και με ανοικτά παράθυρα για να μην επηρεάζεται από την ανακύκλωση η θερμοκρασία εσωτερικού αέρα είναι πράγματι γύρω στους 14 βαθμούς με θερμοκρασία χώρου 28 και εξωτερική 32.Ο γείτονας μου που έβαλε φέτος mitsubishi msz-fd25 έχει ακριβώς την ίδια θερμοκρασία εξόδου με μεγάλη σκάλα(εννοείται με τις ίδιες συνθήκες).Φυσικά το δικό του βγάζει 1 κυβικό αέρα/ώρα περισσότερο αλλά καταλαβαίνεις ότι τόσο κρύος περίπου πρέπει να είναι ο αέρας στη μεγάλη σκάλα.

 

Επομένως και το 12αρι σου αφού βγάζει την ίδια θερμοκρασία με (φαντάζομαι) περισσότερη παροχή αέρα από το 9αρι λογικά θα δουλεύει σωστά.Μήπως το δωμάτιο έχει πλάκα και ''ψήνεται'' ΄όλη τη μέρα ή γενικά ήταν λίγη η επιλογή (αν και σε τετραγωνικά ακούγεται σωστή);

Link to comment
Share on other sites

Starenios 18αρι (inverter) για 25τμ ειναι υπερβολη?

 

Επειδή έχω το ίδιο 9αρι η θερμοκρασία αέρα στην εξόδο σε μεγάλη σκάλα αέρα μετά από 10 λεπτά λειτουργίας και με ανοικτά παράθυρα για να μην επηρεάζεται από την ανακύκλωση η θερμοκρασία εσωτερικού αέρα είναι πράγματι γύρω στους 14 βαθμούς με θερμοκρασία χώρου 28 και εξωτερική 32.Ο γείτονας μου που έβαλε φέτος mitsubishi msz-fd25 έχει ακριβώς την ίδια θερμοκρασία εξόδου με μεγάλη σκάλα(εννοείται με τις ίδιες συνθήκες).Φυσικά το δικό του βγάζει 1 κυβικό αέρα/ώρα περισσότερο αλλά καταλαβαίνεις ότι τόσο κρύος περίπου πρέπει να είναι ο αέρας στη μεγάλη σκάλα.

 

Επομένως και το 12αρι σου αφού βγάζει την ίδια θερμοκρασία με (φαντάζομαι) περισσότερη παροχή αέρα από το 9αρι λογικά θα δουλεύει σωστά.Μήπως το δωμάτιο έχει πλάκα και ''ψήνεται'' ΄όλη τη μέρα ή γενικά ήταν λίγη η επιλογή (αν και σε τετραγωνικά ακούγεται σωστή);

 

 

Ειμαι 4ο οροφο. Λογο ανομοιομορφίας των οροφων, ο ο 5ος οροφος μαλλον (αυτο πρεπει να το σιγουρεψω...) εχει μεγαλυτερο μπαλκονι σε πλατος οποτε μερος του μεγαλυτερου μπαλκονιου πρεπει να αντιστοιχο με μικρο μερος του μικρου μου ταβανιου. Δηλαδη μερος του ταβανιου μου πρεπει να λιαζεται απο το μπαλκονι των απο πανω. Εχω δοκιμασει μπακαλιστικα να ακουμπησω το ταβανι μου με το χερι σε εκεινο το σημειο που θεωρητικα λιαζεται και δεν ειδα δραματικη ζεστη σε σχεση με αλλα σημεια του ταβανιου.

 

Ειναι κριμα να εχω ενα inverter και να μην εχω καθολου οικονομια.

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ψαχνω για δυο αξιοπιστα συμβατικα κλιματιστικα για αμεση τοποθετηση . ενα 9000 ΒΤU κατηγοριας τιμης ~250 € και ενα 12000 ΒΤU κατηγοριας τιμης ~300 €

 

[ αν πηγαιναμε σε inverter (τα φθηνοτερα αξιοπιστα. αξιοπρεπως ποιοτικα) σε ποσο διαστημα περιπου θα κανουν την αποσβεση της μεγαλυτερης τιμης τους? ]

 

 

 

Τόσο χαμηλής τιμής κλιματιστικά είναι συνήθως πολύ χαμηλής ποιοτητας, επίφοβα για φωτιά και δεν τα συνιστούμε .Δες παραπάνω κάποιες προτάσεις που αναφέραμε.Τα Inverter κάνουν απόσβεση της αξίας τους αν τα χρησιμοποείς καθημερινά ,ανάλογα την αξία του μοντέλου και κάτα πόσο ταιριάζει σον χώρο σου ένα μηχάνημα (πράγμα που θα στο πεί τεχνικός επιτόπου στον χώρο σου).Σε κάθε περίπτωση κερδίζεις άμεση απόδοση που είναι πολύ σημαντικό ειδικά σε δύσκολες συνθήκες (όπως ζέστη με υγρασία αυτές τις μέρες) :)

 

http://e-xydas.gr/product.php?p=LxB4rlAanU7HKPB ?

http://e-xydas.gr/product.php?p=Em3QQFoaOP4fMXL ?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτας ότι αναφέραμε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4172409#post4172409

Τα panasonic που αναφέρεις είναι τα παλαιότερα μοντέλα των παραπάνω που συζητήσαμε, και είναι ενεργειακή κλασης Β

 

Starenios 18αρι (inverter) για 25τμ ειναι υπερβολη?

 

Ειμαι 4ο οροφο. Λογο ανομοιομορφίας των οροφων, ο ο 5ος οροφος μαλλον (αυτο πρεπει να το σιγουρεψω...) εχει μεγαλυτερο μπαλκονι σε πλατος οποτε μερος του μεγαλυτερου μπαλκονιου πρεπει να αντιστοιχο με μικρο μερος του μικρου μου ταβανιου. Δηλαδη μερος του ταβανιου μου πρεπει να λιαζεται απο το μπαλκονι των απο πανω. Εχω δοκιμασει μπακαλιστικα να ακουμπησω το ταβανι μου με το χερι σε εκεινο το σημειο που θεωρητικα λιαζεται και δεν ειδα δραματικη ζεστη σε σχεση με αλλα σημεια του ταβανιου.Ειναι κριμα να εχω ενα inverter και να μην εχω καθολου οικονομια.

 

Στην περίπτωση σου αφού έχεις κλιματιστικό,λειτουργεί εν μέρη καλά, δεν πρέπει να προδιατίθεσαι εύκολα για νέο ,μην τύχει και ξοδευτείς άσκοπα .

Πρέπει να εξαντήσεις το θέμα αν αφορά λάθος θέση τοποθέτισης ,άσχετα και μετά τόσο καιρό.Επίσης μην είναι όντως προβληματικό και δεν αξίζει κάποια επισκευή.Δοκίμασε να ζητήσεις γνώμη από διάφορους τεχνικούς αφού παζαρέψεις πόσο θα χρεώσουν έναν έλεγχο.Καθε χώρος είναι μοναδικός για να βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα ειδικά σε δύσκολες περιπτώσεις ,αλλά και σε δύσκολα οικονομικά εποχές ;)

 

Για 18αρι είναι υπερβολή κατά την γνώμη μου ,εκτός αν έχεις όντως απώλειες κλπ που δεν φαίνονται εύκολα .Αλλιώς θα πρέπει να το ρυθμίζεις πολύ χαμηλά να μην ενοχλεί,και αν γίνεται,γιατί συνήθως ενοχλούν και πάλι να κάθεσαι κοντά.Ενα 15-16αρι (φτάνει μέχρι όριο 17000 ΒΤU) σε καλύπτει και με βασικές απώλειες, αλλά πρέπει να αξιζει ,γιατί με ίδια χρήματα μπορεί να συμφέρει 18αρι .Ανάλογα όμως και τι θες από καθαρισμό αερα κλπ

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος μου προτεινε ενα 9 αρι aircondition οικονομικο μεχρι 300-350 ευρω για ενα μικρο δωματιο.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος μου προτεινε ενα 9 αρι aircondition οικονομικο μεχρι 300-350 ευρω για ενα μικρο δωματιο.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Λίγο πάνω από αυτά που διαθέτεις καλή περίπτωση αν και δεν είναι ινβερτερ είναι το Sharp AY-AP9NR PLASMACLUSTER, έχει και ποιότητα ως κλιματιστικό.

 

Ο γείτονας μου που έβαλε φέτος mitsubishi msz-fd25 έχει ακριβώς την ίδια θερμοκρασία εξόδου με μεγάλη σκάλα(εννοείται με τις ίδιες συνθήκες).

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, παρόλο που με "βλέπει" ο ήλιος πολλές ώρες της μέρας, οι μονώσεις δεν είναι καλές ακόμα και με ανοιχτή πόρτα δωματίου αν το βάλω στους 26οC δεν μπορείς να σταθείς μέσα στο δωμάτιο....

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Λίγο πάνω από αυτά που διαθέτεις καλή περίπτωση αν και δεν είναι ινβερτερ είναι το Sharp AY-AP9NR PLASMACLUSTER, έχει και ποιότητα ως κλιματιστικό.

 

Ανάμεσα σε αυτό που λες και αυτό http://www.skroutz.gr/s/17...AG-A128VL.html ποια η γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πάνω από αυτά που διαθέτεις καλή περίπτωση αν και δεν είναι ινβερτερ είναι το Sharp AY-AP9NR PLASMACLUSTER, έχει και ποιότητα ως κλιματιστικό.

 

Ανάμεσα σε αυτό που λες και αυτό http://www.skroutz.gr/s/17...AG-A128VL.html ποια η γνώμη σας

Δεν εχω άποψη από πρώτο χέρι αλλά από να πάρεις καμιά μάρκα με έκαψες είναι καλώς συμβιβασμός, γενικά πάντως ότι πληρώνεις παίρνεις.

Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα αν καποιος μου προτεινε ενα 9 αρι aircondition οικονομικο μεχρι 300-350 ευρω για ενα μικρο δωματιο.Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας :) Μόλις παραπάνω και στην προηγούμενη σελίδα αν δεν πρόσεξες, αναφερθήκαμε σε ότι ζητάς ...

 

Αν δεν σε καλύπτει ,όπως λέμε κατά επανάληψη ,κάνε ένα κόπο να διαβάσεις προηγούμενες σελίδες από την μέση και μετά ,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο στα παραδείγματα πως και γιατί επιλέγουμε κάτι, γιατί εχουμε αναφέρει προτάσεις για όλο το εύρος χρημάτων, ,παραδείγματα από πολλούς χώρους,και σχεδόν όλα τα μοντέλα της αγοράς (ή τις σειρές τους) με τα υπέρ και κατά τους. Αν δεν σε καλύπτει κάτι και έχεις απορίες ,μαζι με ότι σου πουν επιτόπου για τον χώρο σου ή από προσφορές ,εδω είμαστε για κάτι πιό συγκεκριμένο ..... :)

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...