Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, μόλις πήρα το κινητό για την γυναίκα μου. Όλα καλά, απλά δεν μπορεί να στείλει SMS με ελληνικούς χαρακτήρες. Έχει Google keyboard και textra SMS. Βγάζει μήνυμα "simple character only" . Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ πολύ Edited by BASILISP
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πίστευα μέχρι που έσπασα πρώτη φορά οθόνη του πιο ακριβού κινητού που είχα πάρει

 

λογικο, αλλά τι νοημα εχει αν ειναι πλαστικο, γυαλινο, διαμαντενιο το καλυμμα, αν δεν το αγγιζεις;

τι σημασια εχει το χρωμα αν ειναι μπλε ή μαυρο, αφου θα το καλυψεις με μια θηκη;

Link to comment
Share on other sites

λογικο, αλλά τι νοημα εχει αν ειναι πλαστικο, γυαλινο, διαμαντενιο το καλυμμα, αν δεν το αγγιζεις;

τι σημασια εχει το χρωμα αν ειναι μπλε ή μαυρο, αφου θα το καλυψεις με μια θηκη;

 

Θέλεις δεν θέλεις έτσι είναι τα πράγματα και ας ειρωνεύεσαι..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχετε μπερδέψει λίγο τα πράγματα. το κινητό δεν είναι κόσμημα είναι εργαλείο αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να δουλεύει αυτό άψογα. Οπότε Η προστασία επιβάλλεται. σε αυτή τη ζωή κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θήκη αγόρασα μόνο και μόνο επειδή γλυστράει γυμνό και δε μου αρέσει το πιάσιμο του, αλλιώς θα ήταν τελείως γυμνό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λογικο, αλλά τι νοημα εχει αν ειναι πλαστικο, γυαλινο, διαμαντενιο το καλυμμα, αν δεν το αγγιζεις;

 

τι σημασια εχει το χρωμα αν ειναι μπλε ή μαυρο, αφου θα το καλυψεις με μια θηκη;

Eγω φίλε το τηλέφωνο το πήρα για να μιλάω-σερφαρω-δουλευω-φωτογραφιζω- εφαρμογες-ψυχαγωγια κλπ την ταχύτητα απόκρισης του (επεξεργαστή ανάλυση κλπ) όχι μόνο για να το πιάνω μόνο ή να καρωνω το χρώμα της πίσω όψης του.......και για να διασφαλίσω ότι δεν θα βλέπω σε ραγισμένη οθόνη αυτά που θέλω να κανω με το "εργαλείο" βάζω θήκη και τζαμακι.....δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχουν αλήθεια ολα αυτά που λες......περί αγγιγματος........αλλά πράγματα ναι τα αγγίζουμε για ευχαρίστηση.......περί ορέξεως κλπ κλπ ναι οκ αλλά μη το παρά.....Χ...εζουμε Edited by matsilas
Link to comment
Share on other sites

λογικο, αλλά τι νοημα εχει αν ειναι πλαστικο, γυαλινο, διαμαντενιο το καλυμμα, αν δεν το αγγιζεις;

 

τι σημασια εχει το χρωμα αν ειναι μπλε ή μαυρο, αφου θα το καλυψεις με μια θηκη;

Γιατί ποιος είπε ότι με ενδιαφέρουν όλα αυτά?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι πολυ ομορφο χωρις θηκη ειναι αληθεια, η spiegen που του χω βαλει το κανει κουμουτσα, αλλα εχω το κεφαλι μου ησυχο σε πιθανη πτωση. Η προστασια οθονης ok χανεις σε αισθηση της αφης, για μενα που δεν ειμαι προσεχτικος χρειαζεται. Εδω βαζουν στα iphone θηκες που υποτιθεται ειναι κορυφαια σε αισθηση, αφη κτλ, και με μια θηκη τα χανεις ολα αυτα. Οπως βολευεται ο καθενας.
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι πολυ προσεκτικος, δυσκολο να μου πεσει.

Εβαλα θηκη ομως γιατι εχει πιο ωραιο grip και επειδη μου την εσπαγε που οταν το ακουμπουσα σε τραπεζι εκανε τραμπαλα επειδη προεξεχει η καμερα :P

 

Τζαμακι ουτε καν. Στα 2 χρονια που θα το εχω και να κανει μικροφθορες η οθονη οι οποιες μονο στον ηλιο θα φαινονται δεν με πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις πήρα το κινητό για την γυναίκα μου. Όλα καλά, απλά δεν μπορεί να στείλει SMS με ελληνικούς χαρακτήρες. Έχει Google keyboard και textra SMS. Βγάζει μήνυμα "simple character only" . Τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ πολύ

 

To Textra το είχε εγκατεστημένο εξ αρχής; Ίσως είναι καλύτερα να χρησιμοποιείτε το default sms app του Miui (θεωρώντας δεδομένο πως η συσκευή σας έχει την Global έκδοση του λογισμικού, άρα και την Ελληνική γλώσσα)...

Ωστόσο ενδέχεται να μην έχεις ενεργοποιημένο ακόμη το εικονίδιο εναλλαγής γλώσσας στο πληκτρολόγιό σου (βλέπε φωτό)...

Για να το κάνεις αυτό, πας: "Ρυθμίσεις > Πρόσθετες ρυθμίσεις > Γλώσσες & εισαγωγή"... Εκεί βρίσκεις το πληκτρολόγιο (ή πληκτρολόγια) που υπάρχει (υπάρχουν) στην συσκευή και αναλόγως πιό είναι το τρέχον, μπαίνεις στις "ρυθμίσεις του > προτιμήσεις > εμφάνιση πλήκτρου εναλλαγής γλώσσας", ή κάτι παρόμοιο...

 

6yM2mKD.png

Link to comment
Share on other sites

To Textra το είχε εγκατεστημένο εξ αρχής; Ίσως είναι καλύτερα να χρησιμοποιείτε το default sms app του Miui (θεωρώντας δεδομένο πως η συσκευή σας έχει την Global έκδοση του λογισμικού, άρα και την Ελληνική γλώσσα)...

Ωστόσο ενδέχεται να μην έχεις ενεργοποιημένο ακόμη το εικονίδιο εναλλαγής γλώσσας στο πληκτρολόγιό σου (βλέπε φωτό)...

Για να το κάνεις αυτό, πας: "Ρυθμίσεις > Πρόσθετες ρυθμίσεις > Γλώσσες & εισαγωγή"... Εκεί βρίσκεις το πληκτρολόγιο (ή πληκτρολόγια) που υπάρχει (υπάρχουν) στην συσκευή και αναλόγως πιό είναι το τρέχον, μπαίνεις στις "ρυθμίσεις του > προτιμήσεις > εμφάνιση πλήκτρου εναλλαγής γλώσσας", ή κάτι παρόμοιο...

 

6yM2mKD.png

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ελληνικά μπορώ να γράψω, το θέμα είναι ότι στην αποστολή, μου βγάζει το παραπάνω μήνυμα....

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις sms - ρυθμίσεις και πάτα χωρίς τόνους διακριτικά και τικάρισε και την εμφάνιση μετρητή χαρακτήρων και πες μου φίλε αν είσαι οκ

 

Στάλθηκε από το Redmi 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μέσα σε ένα σπίτι όλη μέρα δεν χρειάζεσαι θήκη και αυτό πάλι είναι σχετικο.Σε όλα μου τα κινητά τα τελευταία χρονια φτηνά και ακριβά πάντα θήκη και τζαμακι,με έχουν σώσει άπειρες φορές και δεν είμαστε να αλλάζουμε συσκευές κάθε μήνα.Μονο που θα πέσει και θα κάνει σημάδια στο σασι ακόμα και να μην σπάσει θα με χαλάσει πολύ περισσότερο.Ολα μου τα κινητά μέσα σε έναν χρόνο τα πουλάω και πάντα μα πάντα είναι άριστα.Ουτε γρατσουνιές ούτε φθορές,σαν καινούρια.Οταν βγει συσκευή με τζάμι από ζαφείρι ανθεκτικό και πλαίσιο που δεν χαλάει εύκολα τότε το συζητάμε.
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις δεν θέλεις έτσι είναι τα πράγματα και ας ειρωνεύεσαι..

 

ΔΕν ειρωνεύομαι. Οτι δεν ειναι ασπρο, δε σημαινει οτι ειναι μαυρο. Νομος.

Υπαρχει κοσμος που τον ενδιαφερει αν το καπακι ειναι πλαστικο ή γυαλινο. Τον ενδιαφερει η υφη του κινητου.

Επειδη δε σε νοιαζει εσενα, δε σημαινει οτι δεν τον νοιαζει τον αλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ερώτηση περί gcam.

 

Έχει πάρει ένας φίλος Redmi Note 7. Ποια gcam να του προτείνω να βάλει για να ανεβάσει την απόδοση της κάμερας; Υπάρχει καμία δοκιμασμένη; Δεν με απασχολεί εάν δεν είναι η τελευταία version. Αρκεί να έχει δοκιμαστεί. Εάν υπάρχουν ΚΑΙ προτεινόμενες ρυθμίσεις ακόμα καλύτερα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ Το RN7 έχει από default το api2 ανοιχτό. Σωστά;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ερώτηση περί gcam.

 

Έχει πάρει ένας φίλος Redmi Note 7. Ποια gcam να του προτείνω να βάλει για να ανεβάσει την απόδοση της κάμερας; Υπάρχει καμία δοκιμασμένη; Δεν με απασχολεί εάν δεν είναι η τελευταία version. Αρκεί να έχει δοκιμαστεί. Εάν υπάρχουν ΚΑΙ προτεινόμενες ρυθμίσεις ακόμα καλύτερα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Υ.Γ Το RN7 έχει από default το api2 ανοιχτό. Σωστά;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7886707#post7886707

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχει φορτίσει το κινητό το βράδυ (πχ 23:00) το πρωί (πχ 08:00), πόση μπαταρία έχει??

Επίσης, στο viber κ στο instagram οι ειδοποιήσεις αργούν να χτυπήσουν? Στο G4 που είχα πριν, δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Βλέπω κ στις 2 εφαρμογές μια καθυστέρηση στα μηνύματα!

Link to comment
Share on other sites

Άμα έχει φορτίσει το κινητό το βράδυ (πχ 23:00) το πρωί (πχ 08:00), πόση μπαταρία έχει??

 

Επίσης, στο viber κ στο instagram οι ειδοποιήσεις αργούν να χτυπήσουν? Στο G4 που είχα πριν, δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Βλέπω κ στις 2 εφαρμογές μια καθυστέρηση στα μηνύματα!

93-94%

 

Πατάς παρατεταμένα στις εφαρμογές, μπαίνεις στις πληροφορίες εφαρμογής και ενεργοποιείς την αυτόματη έναρξη

Link to comment
Share on other sites

93-94%

 

Πατάς παρατεταμένα στις εφαρμογές, μπαίνεις στις πληροφορίες εφαρμογής και ενεργοποιείς την αυτόματη έναρξη

 

Κ μένα τόσο πάει το ποσοστό. Μου φάνηκε περίεργο να πέφτει τόσο χωρίς να το πειράζω.. Οκ το έκανα. Δεν ήταν ενεργοποιημένο!

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει την αναμενόμενη μπαταρία για αυτά που περιμέναμε

 

Συμφωνώ. Με αυτά που διάβαζα στην αρχή το περίμενα πολύ καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Τι περιμενατε ακριβως απο την μπαταρια παιδια?

Μένετε απο ενεργεια μεσα στην μερα σας?

Το αφηνεται απο τα χερια σας καθολου?

Τι χρηση κανετε?

Καλο ειναι να αναφερεται κατι απο τα παραπανω για να υπαρχει αποψη και ρεαλιστικο συμπερασμα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Βαριές εφαρμογές όπως facebook,messenger να τρεχουν συνέχεια με αυτόματη έναρξη,παρασκήνιο,δεδομένα συνέχεια ανοιχτά απο απεριόριστα φοιτητικά πακέτα,gps ενεργά για πληροφορίες καιρού,φωτεινότητα οθόνης στο full συνέχεια όλα αυτά παίζουν ρόλο..
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρουμε ότι παίζουν ρόλο, εγώ δε κλείνω προσωπικά τίποτα και το έχω αυτόματη φωτεινότητα. Βγάζω περίπου 6,5 ώρες μ.ο οθόνη. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο θεωρώ. Το καλό είναι ότι δεν έχει σκαμπανεβάσματα πχ να αρχίζει να χάνει που και που αβέρτα μπαταρία και να χρειάζεται restart για να στρώσει. Οπότε και με ένα 30% να βγεις έξοδο, ξέρεις δε θα σε προδώσει. Πχ σήμερα που είμαι έξω με μετακινήσεις πέρα δώθε, ηλιόλουστη μέρα, δε θεωρώ ότι είναι καλό το νούμερο

308343765434b1c522329058c4f181d1.jpgcb3c3399a3ef0ce7d81c78c0879f0f43.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...