Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστά μου φαίνονται, καθώς ο μαμά φορτιστής που χρησιμοποίησα εγώ πηγαίνει 18,7wh/5.2v=3.6ah

Ο blitzwolf πάει στα 21.7wh/6v=3.6ah

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταλήγουμε ότι η πραγματική χωρητικότητα σε mAh της μπαταρίας είναι περίπου στα 3500mAh και όχι 4000mAh που μας λέει η Xiaomi. Παρόλα αυτά το κινητό βγάζει περίπου 6 - 7 ώρες οθόνη είναι επίτευγμα.
Link to comment
Share on other sites

Κανε μια διαγραφη cookies και δεδομενων του browser και δοκιμασε ξανα. Εκανα το ιδιο και δουλεψε και εχω κατεβασει και του bsg.
Μου βγάζει αυτό σαν μήνυμα 92b54a294dc296838173af1fcb4e45f9.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει αυτό σαν μήνυμα [iG]https://uploads.tapatalk-cdn.com/20190821/92b54a294dc296838173af1fcb4e45f9.jpg[/img]

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μολις μπήκα και κατέβαινε κανονικά. Οπότε δεν φταει το Link.

 

Κατά τα άλλα εβαλα προσωρινά ενα Link στο cloud μου το οποίο και θα σβησω μετα απο μερικές μέρες ;) (τσεκαρε το post)

Link to comment
Share on other sites

Μολις μπήκα και κατέβαινε κανονικά. Οπότε δεν φταει το Link.

 

 

 

Κατά τα άλλα εβαλα προσωρινά ενα Link στο cloud μου το οποίο και θα σβησω μετα απο μερικές μέρες ;) (τσεκαρε το post)

Οκ! Ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Ευχαριστώ πολύ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκιμασε να κατεβασεις απο αλλο browser. Και εμενα το ιδιο μηνυμα εβγαζε ο chrome και το κατεβασα απο το mozilla.

Link to comment
Share on other sites

Μου βγάζει αυτό σαν μήνυμα 92b54a294dc296838173af1fcb4e45f9.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από τον stock browser της xiaomi μου έβγαλε και εμένα ;υτο το μήνυμα.

Από τον chrome μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μολις μπήκα και κατέβαινε κανονικά. Οπότε δεν φταει το Link.

 

Κατά τα άλλα εβαλα προσωρινά ενα Link στο cloud μου το οποίο και θα σβησω μετα απο μερικές μέρες ;) (τσεκαρε το post)

Αντρεα εχω βαλει τις ρυθμισεις που προτεινεις για την τριτη επιλογη αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι.Στη καμερα πισω αλλαξα αναλυση απο(4:3)σε (16:9). Παρ'ολο που ειναι λιγοτερα megapixel εγω δεν μπορω να διακρινω(δεν ειμαι γνωστης φωτο)καποια διαφορα. τι προτεινεις να χρησιμοποιουμε?Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μολις μπήκα και κατέβαινε κανονικά. Οπότε δεν φταει το Link.

 

Κατά τα άλλα εβαλα προσωρινά ενα Link στο cloud μου το οποίο και θα σβησω μετα απο μερικές μέρες ;) (τσεκαρε το post)

 

Αντρέα κατέβασα και εγώ την τρίτη gcambulkin που έβαλες.

Για καλύτερα αποτελέσματα στις βραδυνές φωτογραφιες το φλας στην επιλογή night sight το φλας το απενεργοποιουμε;

Στις φωτογραφίες τις βραδυνές που έχεις βγάλει είναι καλύτερες με το hdr enhanced;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο ειναι να φορτιζουμε παντα με τον παρεχομενο φορτιστη.

Μην κανετε πολλα πειράματα.

Προφανως και απο μπαταρια σε μπαταρια ειναι απολυτως λογικο να υπαρχουν διαφορες.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γνωρίζεις από ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά φυσικά και σου φαίνονται πειράματα... Στην πραγματικότητα όλα αυτά είναι μετρήσεις οι οποίες αποδεικνύουν πολλά πράγματα που δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε. Edited by tigreos
Link to comment
Share on other sites

Σωστά μου φαίνονται, καθώς ο μαμά φορτιστής που χρησιμοποίησα εγώ πηγαίνει 18,7wh/5.2v=3.6ah

Ο blitzwolf πάει στα 21.7wh/6v=3.6ah

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

 

Καταλήγουμε ότι η πραγματική χωρητικότητα σε mAh της μπαταρίας είναι περίπου στα 3500mAh και όχι 4000mAh που μας λέει η Xiaomi. Παρόλα αυτά το κινητό βγάζει περίπου 6 - 7 ώρες οθόνη είναι επίτευγμα.

 

Αν δεν γνωρίζεις από ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά φυσικά και σου φαίνονται πειράματα... Στην πραγματικότητα όλα αυτά είναι μετρήσεις οι οποίες αποδεικνύουν πολλά πράγματα που δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε.

 

Οι ερμηνείες σας έχουν λογικό πρόβλημα. Η χωρητικότητα της μπαταρίας σε Wh είναι σταθερή, δεν αλλάζει ανάλογα με τον φορτιστή.

Επίσης για να γίνει αναγωγή σε Ah, πρέπει να χρησιμοποιηθεί η τάση λειτουργίας (εκφόρτισης) της μπαταρίας, όχι η εκάστοτε τάση φόρτισης του φορτιστή. Καλές οι μετρήσεις, αλλά πρέπει να ξέρουμε και τί μετράμε...

Link to comment
Share on other sites

Οι ερμηνείες σας έχουν λογικό πρόβλημα. Η χωρητικότητα της μπαταρίας σε Wh είναι σταθερή, δεν αλλάζει ανάλογα με τον φορτιστή.

 

Επίσης για να γίνει αναγωγή σε Ah, πρέπει να χρησιμοποιηθεί η τάση λειτουργίας (εκφόρτισης) της μπαταρίας, όχι η εκάστοτε τάση φόρτισης του φορτιστή. Καλές οι μετρήσεις, αλλά πρέπει να ξέρουμε και τί μετράμε...

Δε διαφωνώ αλλά δε βοηθάς, οι μετρητές λογικά κάνουν τη διαίρεση wh/v=ah. Τα 4000mah σε πόσα wh αντιστοιχούν και με ποια τάση?

Λογικά στα 3.85v θα λειτουργεί η εκφόρτιση όπως λες, οπότε 4000mah x 3.85v = 15.4wh capacity

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γνωρίζεις από ηλεκτρονικά - ηλεκτρολογικά φυσικά και σου φαίνονται πειράματα... Στην πραγματικότητα όλα αυτά είναι μετρήσεις οι οποίες αποδεικνύουν πολλά πράγματα που δεν είναι της παρούσης να αναλύσουμε.

 

Αναφερω το απολυτα ασφαλες που αφορα το 99,99% των χρηστων.

Προφανως και δεν ειμαι τεχνικος,και προφανως ελαχιστα με ενδιαφερουν τα παραπανω.

Αυτο που με ενδιαφερει ομως ειναι να μην κανω ζημια στην συσκευη μου.

Η ουσια ειναι οτι η συσκευη βγαζει ανετα την μερα μου,αυτο νομιζω ενδιαφερει τον κοσμο.Και αυτο κρατω εγω:)

Συνεχιστε λοιπον την αναλυση τως τεκτενομενων μετρησεων.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα κατέβασα και εγώ την τρίτη gcambulkin που έβαλες.

Για καλύτερα αποτελέσματα στις βραδυνές φωτογραφιες το φλας στην επιλογή night sight το φλας το απενεργοποιουμε;

Στις φωτογραφίες τις βραδυνές που έχεις βγάλει είναι καλύτερες με το hdr enhanced;

Ευχαριστώ.

 

Προσωπικά δεν βάζω ποτέ night sight. Σε κινητό χωρίς ois δύσκολα να δεις βελτίωση ενώ φωτίζει υπερβολικά το κάδρο.

 

Κατά τα άλλα φλας θα βάζεις μόνο αν βγαίνει σκοτεινή η φωτογραφία. Συνήθως μόνο κακό κάνει (ειδικά αν είναι μακρυά το θέμα σου)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αντρεα εχω βαλει τις ρυθμισεις που προτεινεις για την τριτη επιλογη αλλα θα ηθελα να ρωτησω κατι.Στη καμερα πισω αλλαξα αναλυση απο(4:3)σε (16:9). Παρ'ολο που ειναι λιγοτερα megapixel εγω δεν μπορω να διακρινω(δεν ειμαι γνωστης φωτο)καποια διαφορα. τι προτεινεις να χρησιμοποιουμε?Ευχαριστω

 

Αυτό αφορά την αναλογία της φωτογραφίας. Αν θες να κάνει καλύτερο φιτ στην οθόνη του κινητού σου ή άλλες 16:9 οθόνες τότε το βάζεις 16:9. Στην ουσία αυτό που κάνει είναι να κόβει τα άκρα της φωτογραφίας οπότε και για αυτό τα λιγότερα mpixel. Προσωπικά το έχω 4:3 αφού στη τελική αν θέλω την κροπαρω εκ των υστέρων ενώ δεν μπορεί να γίνει το ανάποδο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βάζω ποτέ night sight. Σε κινητό χωρίς ois δύσκολα να δεις βελτίωση ενώ φωτίζει υπερβολικά το κάδρο.

 

Κατά τα άλλα φλας θα βάζεις μόνο αν βγαίνει σκοτεινή η φωτογραφία. Συνήθως μόνο κακό κάνει (ειδικά αν είναι μακρυά το θέμα σου)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτό αφορά την αναλογία της φωτογραφίας. Αν θες να κάνει καλύτερο φιτ στην οθόνη του κινητού σου ή άλλες 16:9 οθόνες τότε το βάζεις 16:9. Στην ουσία αυτό που κάνει είναι να κόβει τα άκρα της φωτογραφίας οπότε και για αυτό τα λιγότερα mpixel. Προσωπικά το έχω 4:3 αφού στη τελική αν θέλω την κροπαρω εκ των υστέρων ενώ δεν μπορεί να γίνει το ανάποδο.

 

Μετά από κανένα τετράωρο που ασχολούμαι πρώτη νυχτα με την gcam bulkin που έβαλες έχω πάθει πλάκα. Θα προσπαθησω μολις βρω χρόνο να ανεβάσω μερικά δείγματα.

Παρατηρώ ότι το βράδυ είτε με hdr enchanced είτε με το απλό δεν έχουν μεγάλες διαφορές και η ταχύτητα λήψης είναι σχεδόν ίδια. Την ημέρα όμως αργεί με την επιλογή hdr+ enchanced.

Ανδρέα συγχαρητήρια φίλε είσαι φοβερός.Δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά με την stock camera τη νύχτα. Καμία σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από κανένα τετράωρο που ασχολούμαι πρώτη νυχτα με την gcam bulkin που έβαλες έχω πάθει πλάκα. Θα προσπαθησω μολις βρω χρόνο να ανεβάσω μερικά δείγματα.

Παρατηρώ ότι το βράδυ είτε με hdr enchanced είτε με το απλό δεν έχουν μεγάλες διαφορές και η ταχύτητα λήψης είναι σχεδόν ίδια. Την ημέρα όμως αργεί με την επιλογή hdr+ enchanced.

Ανδρέα συγχαρητήρια φίλε είσαι φοβερός.Δεν περίμενα τόσο μεγάλη διαφορά με την stock camera τη νύχτα. Καμία σχέση.

 

Να σαι καλα. Αλλα τα συγχαρητηρια πανε στους dev της google camera. Εγω απλα πειραματιστηκα και κατεληξα στις κατα τη γνωμη μου πιο καταλληλες εκδοσεις και ρυθμισεις :)

 

Ισως δεν ηταν αρκετα σκοτεινα ή δεν ειχε μεγαλη αντιθεση. Αν ειναι σχετικα σκοτεινα είναι πολυ πιο αργο αλλα με καλυτερο αποτελεσμα. Ενω αν ειχε υψηλη αντιθεση (πχ κοντρα ηλιος) θα ειχε καλυτερο dynamic range (πχ θα καιγε λιγοτερο ουρανο, θα φωτιζε περισσοτερο τις σκιες)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα. Αλλα τα συγχαρητηρια πανε στους dev της google camera. Εγω απλα πειραματιστηκα και κατεληξα στις κατα τη γνωμη μου πιο καταλληλες εκδοσεις και ρυθμισεις :)

 

Ισως δεν ηταν αρκετα σκοτεινα ή δεν ειχε μεγαλη αντιθεση. Αν ειναι σχετικα σκοτεινα είναι πολυ πιο αργο αλλα με καλυτερο αποτελεσμα. Ενω αν ειχε υψηλη αντιθεση (πχ κοντρα ηλιος) θα ειχε καλυτερο dynamic range (πχ θα καιγε λιγοτερο ουρανο, θα φωτιζε περισσοτερο τις σκιες)

 

Μήπως μπορείς Ανδρέα να προσθεσεις στην πρώτη σελίδα ως οδηγό και την τρίτη επιλογη της gcam bulkin που λειπει προς διευκόλυνση όλων;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς Ανδρέα να προσθεσεις στην πρώτη σελίδα ως οδηγό και την τρίτη επιλογη της gcam bulkin που λειπει προς διευκόλυνση όλων;

 

Επειδη δεν ειμαι πια mod δεν μπορω να κάνω τροποποίηση εκείνου του μηνυματος (νομιζω μεχρι 4-5 μέρες μπορεις τροποποιήσεις μήνυμά σου).

 

Απλά περιμένω να σιγουρευτώ οτι είναι οκ το κείμενο και μετα θα στείλω στα παιδιά να αλλάξουν το link με το τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπει "κουμπί" είτε στην αρχική οθόνη είτε στα υπόλοιπα "κουμπιά", ώστε να μένει ανοιχτή η οθόνη? Με ένα πάτημα δηλαδη να παραμένει ανοικτή και άλλο ένα να επανέρχεται στην προεπιλογή που το είχα.

(Κουμπί εννοώ κάτι σαν το wifi, Bluetooth on/off κτλ, δεν ξέρω πως λέγονται, gestures?)

 

Επίσης κάτι που είχα ρωτήσει και δεν έχει απαντηθεί, το φλας στην μπροστινή κάμερα παραμένει πολύ ώρα ανοικτό για να τραβήξει φωτογραφία ή είναι ιδέα μου?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει το RN7 3/32 δεν το έχω παραλάβει ακόμα, απλά θέλω να ρωτήσω αν είναι υποχρεωτικό το δακτυλικό ή το face unlock?

 

Οχι κανενα απο τα 2 δεν ειναι.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

είναι επιλογές απο το αρχικό setup?

 

Ναι οπως σε ολες της συσκευες με δ.α.

1η φορα σε android?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...