Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια να κανω μια χαζη ερωτηση ?

γιατι το πληκτρολόγιο που χρησιμοποιώ στο lg 8 (swiftkey) οταν γραφω landscape μου φαινεται πολυ μεγαλύτερο απο το redmi note 7 ! εχω μεγαλα δάχτυλα γενικως και θελω το πληκτρολόγιο γενικα να ειναι "μεγαλο" και να πιανει μεγαλο μέρος στην οθονη ..στο ιδιο υψος που το εχω στο lg (τερμα ψηλα δηλαδη) μου φαινεται πολυ χαμηλο στο redmi ! ειναι θεμα ανάλυσης οθονης η μεγεθος της?

κατα τα αλλα μετα το update σαν να μου φαινεται οτι βελτιώθηκε και η μπαταριά :)

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ στον εαυτό μου..λίγο καλύτερα με Hypercam Raizen 2 και xml ρωσικό..

 

Και εμενα μια από τα ίδια στο HDR.... μπορεις να μου πεις ποια εβαλες γιατί την ξηλωσα την παλιά.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..επειδή δεν έχω ασχοληθει ποτέ με redmi ..λόγω του θέματος που έχω με το navigon..πόσο εύκολο ειναι να γυρίσω πίσω 1-2 εκδοσεις στο miui??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..επειδή δεν έχω ασχοληθει ποτέ με redmi ..λόγω του θέματος που έχω με το navigon..πόσο εύκολο ειναι να γυρίσω πίσω 1-2 εκδοσεις στο miui??

 

Εάν γνωρίζεις τα βασικά της διαδικασίας φλασαρίσματος, τότε είναι πολύ εύκολο. Θέλει ξεκλείδωμα του bootloader, και πέρασμα παλαιότερης έκδοσης με Mi Flash ή με TWRP. Πάντως, χειροκίνητα (χειροκίνητο φλασάρισμα) downgrade δε γίνεται, μόνο upgrade.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μια από τα ίδια στο HDR.... μπορεις να μου πεις ποια εβαλες γιατί την ξηλωσα την παλιά.Ευχαριστω

 

https://www.gcambrasil.com.br/devs/rz_end/HyperCam-Raizen2.apk

 

Αυτή δοκίμασα με xml χύμα από google ψάχνοντας "raizen 2". Άλλαξα 3-4 μέχρι να μου κάτσει ένα σωστά. Βέβαια επειδή δεν μου άρεσε ιδιαίτερα (αρκετός θόρυβος σε χαμηλο φωτισμό) πέρασα σε παλαιότερη έκδοση Hypercam 3 πάλι (την 6.1.021) που έχει αναφέρει ο Αντρέας στο telegram με δύο διαφορετικά xml (day & night) και το HDR δουλεύει εκεί. Την έχω υπό δοκιμή και αν ξανακάνει κόλπα θα ψάξω κάτι άλλο.

I'll sleep when I die..
Link to comment
Share on other sites

Εάν γνωρίζεις τα βασικά της διαδικασίας φλασαρίσματος, τότε είναι πολύ εύκολο. Θέλει ξεκλείδωμα του bootloader, και πέρασμα παλαιότερης έκδοσης με Mi Flash ή με TWRP. Πάντως, χειροκίνητα (χειροκίνητο φλασάρισμα) downgrade δε γίνεται, μόνο upgrade.

 

Ναι τα γνωριζω..αλλα οτι φλασαρισμα εχω κανει ειναι μονο σε samsung γιαυτο ρωτησα..ευχαριστω πολυ.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά..επειδή δεν έχω ασχοληθει ποτέ με redmi ..λόγω του θέματος που έχω με το navigon..πόσο εύκολο ειναι να γυρίσω πίσω 1-2 εκδοσεις στο miui??

δλδ θα γυρίσεις από android 10 σε 9 και θα χάσεις και όλες τις μελλοντικές αναβαθμίσεις για ένα αρχαίο πρόγραμμα χωρίς υποστήριξη, όταν υπάρχουν πολλά καλύτερα και δωρεάν...?

θα μου πεις γούστα είναι αυτά...

Link to comment
Share on other sites

δλδ θα γυρίσεις από android 10 σε 9 και θα χάσεις και όλες τις μελλοντικές αναβαθμίσεις για ένα αρχαίο πρόγραμμα χωρίς υποστήριξη, όταν υπάρχουν πολλά καλύτερα και δωρεάν...?

θα μου πεις γούστα είναι αυτά...

 

Καλη η ερωτηση σου και εχεις δικιο..απλα ειχα σκοπο να το εχω σαν δευτερο και μονο για gps το συγκεκριμενο..ποια μου προτεινεις να δοκιμασω?

Το igo κ το tomtom δεν δουλευουνε οσο το εψαξα στα γρηγορα τουλαχιστον..μονο το sygic..μαζι με το here και το google maps..

Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλη η ερωτηση σου και εχεις δικιο..απλα ειχα σκοπο να το εχω σαν δευτερο και μονο για gps το συγκεκριμενο..ποια μου προτεινεις να δοκιμασω?

Το igo κ το tomtom δεν δουλευουνε οσο το εψαξα στα γρηγορα τουλαχιστον..μονο το sygic..μαζι με το here και το google maps..

Σε ευχαριστω

τα 3 τελευταία έχω εγώ και καλυπτομαι.

και τα 2 πρώτα πάντως μπορούν να μπουν.

δες στο gpspower.net αν θες

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδιά

Μόλις πέρασα την 11.0.1 και έχω πρόβλημα με το navigon ..κρασαρει και δεν μπαίνει καθόλου μέσα .. το θέμα είναι ότι επειδή είναι εργαλείο δουλειάς το χρειάζομαι ..

Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο ??

 

 

Φίλε μου δοκίμασες να κάνεις διαγραφή δεδομένων του Navigon και να το τρέξεις μετά; Θα χάσει ρυθμίσεις, χάρτες κ.τ.λ, αλλά τα ξαναπερνας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να συνδέσω το RN7 με την εφαρμογή της SEAT (Full Link) για σύνδεση με την οθόνη του αυτ/του.

Χρειαζεται η εγκατάσταση του Android Auto της Google.

Αρχικά, φαινόταν εγκατεστημένη, όταν άνοιγα το Play Store, αλλά δεν φαινόταν στις εφαρμογές. Την απεγκατέστησα και την εγκατέστησα πάλι, αλλά δεν φαίνεται στις εφαρμογές.

Γνωρίζει κανείς το γιατί;

Link to comment
Share on other sites

τα 3 τελευταία έχω εγώ και καλυπτομαι.

και τα 2 πρώτα πάντως μπορούν να μπουν.

δες στο gpspower.net αν θες

 

Ναι αυτα τα τρια εχω κ γω.Απλα το navigon οσο παλιο και να ηταν την εκανε την δουλεια του με το παραπανω για αυτο που το ηθελα...τελοσπαντων θα δειξει..θα ριξω κ μια ματια στο site που μου εστειλες..ευχαριστω πολυ:)

 

Φίλε μου δοκίμασες να κάνεις διαγραφή δεδομένων του Navigon και να το τρέξεις μετά; Θα χάσει ρυθμίσεις, χάρτες κ.τ.λ, αλλά τα ξαναπερνας.

 

Μπα φιλε μου τα δοκιμασα ολα..μεχρι κ αλλο κινητο με ιδια εκδοση σχεδον miui..δοκιμασα να βαλω και ποιο καινουργια εκδοση ..τπτ...

Ευχαριστω πολυ:)

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν βρείτε καμία gcsm της προκοπής που να δουλεύει σωστά όπως οι προηγούμενες μας το λέτε και εμάς.. Ευχαριστούμε εκ των προτέρων..

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν βρείτε καμία gcsm της προκοπής που να δουλεύει σωστά όπως οι προηγούμενες μας το λέτε και εμάς.. Ευχαριστούμε εκ των προτέρων..

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχουν προταθεί gcam στο παρόν νήμα. Δε λειτουργεί καμία απο όσες έχουν προταθεί; ποιες gcam έχεις χρησιμοποιήσει;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτα τα τρια εχω κ γω.Απλα το navigon οσο παλιο και να ηταν την εκανε την δουλεια του με το παραπανω για αυτο που το ηθελα...τελοσπαντων θα δειξει..θα ριξω κ μια ματια στο site που μου εστειλες..ευχαριστω πολυ:)
Παράξενο. Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα (το είδα μετά που το γραψες) και λύθηκε με αυτόν τον τρόπο. Δες και τις άδειες, αν τις έχει όλες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αναβάθμιση κάποιες εφαρμογές, όπως του καιρού για παράδειγμα, έπαιρναν στίγμα θέσης από το δίκτυο, ενώ είχα κλειστό το GPS.

Τώρα όμως αυτό δε συμβαίνει και θέλει να το έχεις ανοιχτό.

Πρεπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

https://www.gcambrasil.com.br/devs/rz_end/HyperCam-Raizen2.apk

 

Αυτή δοκίμασα με xml χύμα από google ψάχνοντας "raizen 2". Άλλαξα 3-4 μέχρι να μου κάτσει ένα σωστά. Βέβαια επειδή δεν μου άρεσε ιδιαίτερα (αρκετός θόρυβος σε χαμηλο φωτισμό) πέρασα σε παλαιότερη έκδοση Hypercam 3 πάλι (την 6.1.021) που έχει αναφέρει ο Αντρέας στο telegram με δύο διαφορετικά xml (day & night) και το HDR δουλεύει εκεί. Την έχω υπό δοκιμή και αν ξανακάνει κόλπα θα ψάξω κάτι άλλο.

Ευχαριστώ.Θα κανω τις δοκιμές μου γιατι η στοκ δεν παλεύεται...

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αναβάθμιση κάποιες εφαρμογές, όπως του καιρού για παράδειγμα, έπαιρναν στίγμα θέσης από το δίκτυο, ενώ είχα κλειστό το GPS.

Τώρα όμως αυτό δε συμβαίνει και θέλει να το έχεις ανοιχτό.

Πρεπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση;

 

Είναι θέμα της Rom. Δεν είναι bug. Απλά έτσι λειτουργεί πλέον το λειτουργικό όσο αφορά τις εφαρμογές που ζητούν πρόσβαση τοποθεσίας.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να έχουν θέση οι εφαρμογές πρέπει απαραίτητα να έχω ανοιχτό το GPS?

 

Δες ποιες εφαρμογές σου ζητάνε ανοικτό το GPS, και ανάλογα αποφάσισε εάν θα το έχεις ανοικτό.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αναβάθμιση κάποιες εφαρμογές, όπως του καιρού για παράδειγμα, έπαιρναν στίγμα θέσης από το δίκτυο, ενώ είχα κλειστό το GPS.

Τώρα όμως αυτό δε συμβαίνει και θέλει να το έχεις ανοιχτό.

Πρεπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση;

 

Δυστυχώς μετά την αναβάθμιση θα πρέπει να έχεις ανοιχτή την τοποθεσία.

Μπορείς βέβαια να πας στα δικαιώματα των εφαρμογών και να τους δώσεις πρόσβαση στην τοποθεσία μόνο όταν εκτελούνται (και όχι όταν είναι στο παρασκήνιο).

Link to comment
Share on other sites

Έχουν προταθεί gcam στο παρόν νήμα. Δε λειτουργεί καμία απο όσες έχουν προταθεί; ποιες gcam έχεις χρησιμοποιήσει;
Είχα τις παλιές πριν το update.. Αυτές που προτείνετε στην πρώτη σελίδα.. Λειτουργούν πάλι σωστά; γιατί κάπου νομίζω διάβασα πιο πάνω ότι δεν έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.. Θα το τσεκάρω όμως λίγο καλύτερα φίλε μου μόλις κάτσω σε pc και θα σου πω σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το ποστ σου το τσέκαρα, και το έχω και εγώ το ίδιο θέμα!

 

Το έψαξα λίγο και βλέπω ότι η ειδοποίηση κλήσεων παραμένει ενεργή (όπως την είχα).

 

Η προώθηση κλήσεων δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί ούτε χειροκίνητα. Για παράδειγμα "καλώντας" το:

 

**21*69ΧΧΧΧΧΧΧΧ#

 

(στη θέση των Χ βάζουμε τα ψηφία του αριθμού) δεν γίνεται προώθηση

 

αλλά και με το

 

##21#

 

δεν λειτουργεί για ακύρωση προωθήσεων.

 

Και τα δύο εμφανίζουν το μήνυμα:

 

Πληροφορίες παρόχου

Προώθηση κλήσεων

Πρόβλημα σύνδεσης ή μη έγκυρος

κώδικας ΜΜΙ.(0)

 

Δεν ξέρω εάν έχει κάποια σημασία, είμαι σε καρτοκινητό της Cosmote.

 

Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με συμβόλαιο Vodafone. Δε λειτουργεί το μενού της προώθησης,της αναμονής και της φραγής των κλήσεων. Κανένας που να είχε το ίδιο πρόβλημα και να το έλυσε με factory reset. Μην μπούμε τζάμπα στη διαδικασία. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Με σπασμένη οθόνη,ραγισμένη με μαύρους χρωματισμούς και όχι μόνο αλλα η αφή να πιάνει απο μέρους μου και κάποιες φορές να πατιέται και χωρίς χέρι τί κάνω; αλλάζω οθόνη ή πάω για την σειρά 9; έχει αλλάξει κάποιος οθόνη σε note 7; αξίζει;
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Με σπασμένη οθόνη,ραγισμένη με μαύρους χρωματισμούς και όχι μόνο αλλα η αφή να πιάνει απο μέρους μου και κάποιες φορές να πατιέται και χωρίς χέρι τί κάνω; αλλάζω οθόνη ή πάω για την σειρά 9; έχει αλλάξει κάποιος οθόνη σε note 7; αξίζει;
Πριν από περίπου ένα μήνα ήμουν στην ίδια θέση με εσένα, μόνο που δεν έπιανε ούτε το touch μετά από κάποια στιγμή.ρωτησα σε ένα κατάστημα που έχω επισκευάσει παλιότερα xiaomi συσκευές (note 4x και mi a1). μου είπαν για αλλαγή οθόνης είτε 40ευρω με ρίσκο γιατί είχαν κάποιες αστοχίες και γενικά δεν ήταν ικανοποιητική η ποιότητα της οθόνης είτε 70€ για καλύτερη οθόνη.

 

Σε συνδιασμό με τα διάφορα θέματα σε software επίπεδο, είτε να "χαλαει" το vowifi μετά από update είτε να χρειάζεται να κάνω factory reset για να έχω ήχο στα Bluetooth που μέχρι το update Απριλίου (αν θυμάμαι καλά) λειτουργούσαν κανονικά, τελικά άλλαξα τηλέφωνο και προς το παρόν ησύχασα.

 

Sent from my Nova 5t using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...