Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τις δύο τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι άρχισε να μου κάνει κόλπα με τους ήχους ειδοποίησης σε διάφορες εφαρμογές (messenger, Gmail). Όπως επίσης ήχοι συστήματος (κλείδωμα, ξεκλείδωμα). Το θέμα είναι πως μια ακούγονται κανονικά, μια ακούγονται άλλοι ήχοι. Έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο?
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχαν δημοσιοποιηθεί αυτές οι λίστες είχαν εντοπισθεί πολλά προβλήματα και ασυμφωνίες.

Γιατί τις θεωρείς ευαγγέλιο και συμβόλαιο;

Πέρα απ' αυτό, ο xnikos σου απάντησε ότι το 10 δεν έχει κάτι σημαντικό.

Και εγω εχω τωρα και 1 μηνα beta rom με miui 12 και android 10 αλλα πραγματικα διαφορα απο τo 9 δεν εχω δει. Με το miui 12 ναι υπαρχουν διαφορες,( σε θεματα εμφανισης και παραμετροποιησης) αν και 2-3 μερες τωρα οσοι εχουν παρει σε stable διαμαρτυρονται για υπερβολικη καταναλωση μπαταριας, κεντρο ελεγχου που μοιαζει με iphone,και διαφορα αλλα. Ποσους μηνες τωρα ολοι ρωταμε ποτε θα παρω το 12 και τωρα που το πηραμε δεν μας αρεσει. Οποιος θελει miui 12 και androit 10 υπαρχουν λυσεις. Root και φλασαρεις οτι θελεις και δοκιμαζεις.Και επιπλεον τιποτα δεν ειναι τελικο οτι δεν θα παρει 10?? Το πιθανoτερο να πανε μαζι miui 12 και android 10.

Edited by manos1958_
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια αλλη ερωτηση ..θελω να βαλώ το naptime στο κινητο μας χωρις να ειμαι root ..με adb εντολες κτλ ..κανω ολα τα βηματα σωστα αλλα το naptime δεν ανοιγει με τιποτα! ειναι κατι αλλο που πρεπει να προσεξω εδω ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Τις δύο τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι άρχισε να μου κάνει κόλπα με τους ήχους ειδοποίησης σε διάφορες εφαρμογές (messenger, Gmail). Όπως επίσης ήχοι συστήματος (κλείδωμα, ξεκλείδωμα). Το θέμα είναι πως μια ακούγονται κανονικά, μια ακούγονται άλλοι ήχοι. Έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο?
Αυτό το πρόβλημα το έχω εδώ και κάνα δίμηνο, αλλά μόνο με το yahoo mail.

Εντελώς ξαφνικά άλλαξε από μόνο του τον ήχο ειδοποίησης. Το παράδοξο είναι ότι παρ' όλο που πάω απο τις ρυθμίσεις και τον αλλάζω, αυτό χτυπάει πάλι με τον δικό του ήχο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω τωρα και 1 μηνα beta rom με miui 12 και android 10 αλλα πραγματικα διαφορα απο τo 9 δεν εχω δει. Με το miui 12 ναι υπαρχουν διαφορες,( σε θεματα εμφανισης και παραμετροποιησης) αν και 2-3 μερες τωρα οσοι εχουν παρει σε stable διαμαρτυρονται για υπερβολικη καταναλωση μπαταριας, κεντρο ελεγχου που μοιαζει με iphone,και διαφορα αλλα. Ποσους μηνες τωρα ολοι ρωταμε ποτε θα παρω το 12 και τωρα που το πηραμε δεν μας αρεσει. Οποιος θελει miui 12 και androit 10 υπαρχουν λυσεις. Root και φλασαρεις οτι θελεις και δοκιμαζεις.Και επιπλεον τιποτα δεν ειναι τελικο οτι δεν θα παρει 10?? Το πιθανoτερο να πανε μαζι miui 12 και android 10.

δεν ξέρω για την 12 stable (τώρα βγήκε,θα βελτιωθεί), αλλά με την dev 12 η αυτονομία απογειώθηκε:)

https://imagizer.imageshack.com/img924/2645/mXCP4M.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η κινεζική stable 10 εχει ήδη βγει αρα.....

https://xiaomifirmwareupdater.com/firmware/lavender/

Ναι, ΑΛΛΑ...η κινέζικη δεν έχει σχέση με Google, GDPR κτλ

κι επειδή όπως έχω ξαναγράψει εδώ και καιρό είναι απίθανο να αντικατασταθούν εφαρμογές (πχ dialer), είναι πιθανό να πάρει τα χαρακτηριστικά με miui 12 μένοντας με android 9(ουδέν πρόβλημα).Και δεν νομίζω ότι φταίει η xiaomi γι αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να κάνεις ρουτ στο συγκεκριμένο κινητό; (έχω να ρουταρω πολύ καιρό.. Και αν τελικά πάρω την απόφαση υπάρχει κάποιος οδηγός κάπου για εμάς τους αρχάριους με xiaomi;

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να κάνεις ρουτ στο συγκεκριμένο κινητό; (έχω να ρουταρω πολύ καιρό.. Και αν τελικά πάρω την απόφαση υπάρχει κάποιος οδηγός κάπου για εμάς τους αρχάριους με xiaomi;

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

εξαρτάται απ'το πώς αντιλαμβάνεται ο καθένας την σχέση του με το κινητό.

εγώ δεν θα δεχομουν ούτε ώρα τηλ με περιορισμούς που αποφάσισαν άλλοι για μένα.

απ'την άλλη αν κάποιος είναι άσχετος το root καταντά επικίνδυνο!

ο τερματισμός διαφημίσεων, το YouTube Vanced, το backup των app's data πχ είναι τα σημαντικότερα για μένα.

πρώτα ξεκλειδώνεις, μετά περνάς το TWRP(από μόνο του πολύ σημαντικό), και μετά από κει φλασαρεις το Magisk για root.

(αν φτάσεις εκεί βέβαια, περνάς και custom rom μετά)

οδηγούς θα βρεις στο xiaomi-miui.gr

 

αν πάντως θέλεις να ρουταρεις για να περάσεις το naptime, θα σου έλεγα να το ξεχάσεις,

το miui έχει ενσωματωμένη την λειτουργία αυτή και τέτοιες εφαρμογές μόνο κακό κάνουν

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,διάβασα ότι ξεκινάει αύριο η διανομή miui 12.θα το πάρουμε κ μεις από τους πρώτους;

 

Απο τους πρωτους,σιγουρα οχι...Καποια στιγμη,ναι....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να κάνεις ρουτ στο συγκεκριμένο κινητό; (έχω να ρουταρω πολύ καιρό.. Και αν τελικά πάρω την απόφαση υπάρχει κάποιος οδηγός κάπου για εμάς τους αρχάριους με xiaomi;

 

Στάλθηκε από το LM-G810 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kαι βεβαια αξιζει. Αλλη συσκευη μετα το root. Κατ"αρχας δες βιντεακια για να κανεις ξεκλειδωμα bootloader, kαι μετα βιντεακια με εγκατασταση TWRP recovery kai magisk.Πρωτα απο ολα χρειαζεσαι να κανεις mi accounts.το μονο που ισως σε δυσκολεψει λιγο ειναι η εγκατασταση του recovery, τα αλλα ειναι ευκολα. Υπαρχουν και οδηγοι στο xiaomi-miui.eu https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/

Edited by manos1958_
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη μου δεξιά πάνω έχει μια μικρή κατακόρυφη κίτρινη γραμμή. Καμμένα pixel να υποθέσω?

Ακριβώς στο ίδιο σημείο έχει το τζαμακι ένα μικρό σπάσιμο αν έχει σχέση;

Edited by pyroboliko
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη μου δεξιά πάνω έχει μια μικρή κατακόρυφη κίτρινη γραμμή. Καμμένα pixel να υποθέσω?

Ακριβώς στο ίδιο σημείο έχει το τζαμακι ένα μικρό σπάσιμο αν έχει σχέση;

Από το σπάσιμο του τζαμιού είναι. Θέλεις νέα οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

εδώ και 1-2 μήνες το κινητό μου ψιλοσέρνεται

και ειδικά η φωτογραφική αργεί πολλές φορές να ανοίξει αλλά και να βγάλει φωτογραφία

 

τώρα μου λέει και ο αδερφός μου που έχει το ίδιο ότι και σε αυτόν το ίδιο γίνεται

 

έχει κι άλλος το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μία ερώτηση για όποιον γνωρίζει.... Έχω ενεργοποιήσει το διπλό χτύπημα για να ανοίγει η οθόνη και έχω απενεργοποιήσει όλα τα άλλα δηλαδή χειρονομίες και τα λοιπά μόνο έχω βάλει να καταργεί τις χειρονομίες όταν είναι στην τσέπη. Για αυτό ανοίγει με το που το μετακινώ δηλαδή κλειδώνω την οθόνη με το κουμπί και χωρίς να κάνω διπλό χτύπημα ίσα που το αγγίζω να το βάλω στο τσαντάκι και αυτό ανοίγει η οθόνη. Καμία ιδέα κάνεις;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά την έχετε δεί αυτή την εφαρμογή εδω:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rvbanna420.MIUI11_Downloader&hl=en

 

Ισχύει, απ ότι λένε για τα περισσότερα xiaomi κινητά. Κατεβάζεις την stable miui 12 και την εγκαθιστάς, τόσο απλά??????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Μονο σε μενα βγαζει αθλιο σκαναρισμα εγγράφων η μαμισια εφαρμογη "σαρωτης"?Κανω κατι λαθος?

Εχετε να μου προτεινετε καποια σωστη εφαρμογη για σκαναρισμα που να βγαζει τα εγγραφα και τις φωτογραφιες καθαρες και σωστες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Μονο σε μενα βγαζει αθλιο σκαναρισμα εγγράφων η μαμισια εφαρμογη "σαρωτης"?Κανω κατι λαθος?

Εχετε να μου προτεινετε καποια σωστη εφαρμογη για σκαναρισμα που να βγαζει τα εγγραφα και τις φωτογραφιες καθαρες και σωστες?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.appxy.tinyscanner&hl=en

It's just me myself and I :lol:
Link to comment
Share on other sites

Το νυχτερινο xml (αυτο βασικα που ΔΕΝ γραφω day) είναι παρόμοια με αυτή που λες (ίσως ελάχιστη διαφορά στα χρώματα). Το πιο σημαντικό είναι ότι δεν εχει ούτε bugs ούτε κολλήματα κατά το κλικ ούτε λάθη στην έκθεση. Οπότε θα σου πρότεινα να βάλεις τις νεες (έχω έτοιμο κλώνο... οπότε στη κανονική βάζεις πχ το DAY και στο κλώνο το νυχτερινό).

 

Αν θες να τις βάλεις παράλληλα με τη παλιά για να συγκρινεις, βάλε απευθείας την έκδοση gcam_clone και φόρτωσε το xml DAY αν ειναι μέρα ή το άλλο αν είναι indoor/νυχτα. Η day έχει περισσότερη λεπτομέρια και λιγότερο sharpening σε σχέση με το νυχτερινό.

 

Στην DAY αν θέλετε ακόμα περισσότερη λεπτομέρια στη ΣΕΛΦΙ απλά αλλάξτε το model της μπροστινή σε Nexus 6p. Έφαγα παντόφλα ότι της φαινόταν και το παραμικρό σημαδάκι στο πρόσωπο :lol::lol::lol::lol: . Οπότε αντι να αυξήσω τα denoise της μπροστινής απλά άλλαξα το model. Στη night ειναι ηδη nexus

 

Θέλω λοιπόν να εγκαταστήσω κι εγώ την συγκεκριμένη gcam και τον κλώνο της αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πως πραγματοποιώ την εγκατάσταση καθώς και τι πρέπει να κάνω με τους φακέλους... Αυτή την στιγμή έχω δημιουργήσει στην εσωτερική μνήμη έναν φάκελο GCam και έναν υποφάκελο Configs για τα xml... Προκειμένου να εγκαταστήσω και τον κλώνο, θα πρέπει να φτιάξω και έξτρα φακέλους ή τοποθετώ τα διαφορετικά xml μαζί στο ήδη υπάρχον Configs?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω λοιπόν να εγκαταστήσω κι εγώ την συγκεκριμένη gcam και τον κλώνο της αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πως πραγματοποιώ την εγκατάσταση καθώς και τι πρέπει να κάνω με τους φακέλους... Αυτή την στιγμή έχω δημιουργήσει στην εσωτερική μνήμη έναν φάκελο GCam και έναν υποφάκελο Configs για τα xml... Προκειμένου να εγκαταστήσω και τον κλώνο, θα πρέπει να φτιάξω και έξτρα φακέλους ή τοποθετώ τα διαφορετικά xml μαζί στο ήδη υπάρχον Configs?

 

Στο 1ο post κάτω κάτω υπάρχει οδηγός για εγκατάσταση εκδόσεων gcam

Link to comment
Share on other sites

παιδιά την έχετε δεί αυτή την εφαρμογή εδω:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.rvbanna420.MIUI11_Downloader&hl=en

 

Ισχύει, απ ότι λένε για τα περισσότερα xiaomi κινητά. Κατεβάζεις την stable miui 12 και την εγκαθιστάς, τόσο απλά??????

μην μπλέκεις με τέτοια, είναι και Early Access

σε λίγο καιρό θα σου έρθει κανονικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω λοιπόν να εγκαταστήσω κι εγώ την συγκεκριμένη gcam και τον κλώνο της αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πως πραγματοποιώ την εγκατάσταση καθώς και τι πρέπει να κάνω με τους φακέλους... Αυτή την στιγμή έχω δημιουργήσει στην εσωτερική μνήμη έναν φάκελο GCam και έναν υποφάκελο Configs για τα xml... Προκειμένου να εγκαταστήσω και τον κλώνο, θα πρέπει να φτιάξω και έξτρα φακέλους ή τοποθετώ τα διαφορετικά xml μαζί στο ήδη υπάρχον Configs?

πάνε μέσα από τα settings της καθεμιάς και κάνε save το configuration σε xml και θα δημιουργηθούν αυτόματα οι σωστοί φάκελοι

Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο post κάτω κάτω υπάρχει οδηγός για εγκατάσταση εκδόσεων gcam

 

πάνε μέσα από τα settings της καθεμιάς και κάνε save το configuration σε xml και θα δημιουργηθούν αυτόματα οι σωστοί φάκελοι

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα ξανακατέβασα τα xml και έχω

  • στην DAY
    • ΠΙΣΩ ΚΑΜΕΡΑ: Redmi Note 7 N6P
    • ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΜΕΡΑ: Redmi Note 7 P3XL

  • στην NIGHT
    • ΠΙΣΩ ΚΑΜΕΡΑ: Redmi Note 7 P3XL
    • ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΜΕΡΑ: Redmi Note 7 N6P

 

Ωστόσο προσπαθώ να κατεβάσω τα xml και τον κλώνο της GCam (έτσι όπως τα δίνει ο Antretng) αλλά δεν κατεβαίνουν...

Κατέβηκε μόνο η κανονική gcam... Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ωστόσο προσπαθώ να κατεβάσω τα xml και τον κλώνο της GCam (έτσι όπως τα δίνει ο Antretng) αλλά δεν κατεβαίνουν...

Κατέβηκε μόνο η κανονική gcam... Καμιά ιδέα;

 

Για να εχεις προσβαση στα αρχεια που ειναι ανεβασμένα στο telegram θα χρειαστείς και το αντίστοιχο app.

 

Το βρίσκεις στο playstore και ειναι κατι σαν viber (κάνεις registration με το τηλέφωνό σου).

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω λοιπόν να εγκαταστήσω κι εγώ την συγκεκριμένη gcam και τον κλώνο της αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πως πραγματοποιώ την εγκατάσταση καθώς και τι πρέπει να κάνω με τους φακέλους... Αυτή την στιγμή έχω δημιουργήσει στην εσωτερική μνήμη έναν φάκελο GCam και έναν υποφάκελο Configs για τα xml... Προκειμένου να εγκαταστήσω και τον κλώνο, θα πρέπει να φτιάξω και έξτρα φακέλους ή τοποθετώ τα διαφορετικά xml μαζί στο ήδη υπάρχον Configs?

 

Ο κλώνος είναι ετοιμος από μένα. Δεν θα χρειαστεί παρα να το εγκαταστήσεις απλά και θα το φορτώσεις με το αντιστοιχο xml. Απλά θα χρειαστείς το app.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...