Jump to content

Redmi Note 7


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στην λειτουργια pro το βραδι με το φλας στο αυτοματο βγαζει ωραια οταν κανω ρυθμιση κλειστρου αργει το κλειστρο με συνεπεια να βγαινουν πολυ σκοτεινες το εχει και αλλος αυτο το προβλημα καποιοςνα μου απαντηση παρακαλω?
Για να γίνει αυτό κανείς κάτι λάθος πχ βάζεις γρήγορη ταχύτητα κλείστρου με χαμηλό iso ,το φλας στην pro κλειστό πάντα ,δοκίμασε να βγάλεις με ταχύτητα πχ 3-4 δευτερα και iso 100 από σταθερό σημείο και πες μας.
Link to comment
Share on other sites

Α οκ γιατί εγώ έχω την Global για αυτό ρωτάω. Δεν βλέπω όμως σε εμένα να τις κρατάει τις πληροφορίες στην μπάρα. Μόλις ερθει κατι το δείχνει για λίγο και μετα φευγει. Τι να πω θα δούμε.

 

Αυτή είναι η φυσιολογική συμπεριφορά στο MIUI για συσκευές που έχουν notch, έστω και μικρό. Νωρίτερα στο θέμα έχουν αναφερθεί εφαρμογές που κάνουν τις ειδοποιήσεις να μένουν, αλλά αναμενόμενα ζητούν αρκετά δικαιώματα.

Προσωπικά το έχω συνηθίσει πλέον, παρότι έρχομαι από συσκευή που είχε μόνιμες ειδοποιήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα συμβαίνει κάτι άλλο περίεργο...Ενώ κατά την διάρκεια της κλήσης,η οθόνη είναι σβηστή,καρατσεκαρισμενο αυτό,όταν τελειώσω την κλήση,άλλη φορά έχει κατέβει η μπάρα ειδοποιήσεων,άλλη φορά έχω μήνυμα για ηχογράφηση της κλήσης,γενικά πολλές φορές δείχνει ότι κάτι γίνεται...Δεν έχω καταφέρει να δω πως γίνεται αυτό...Και λέω ότι σβήνει η οθόνη,γιατί ενώ μιλάω,απομακρύνω το τηλ από το κεφάλι,και ενεργοποιείτε η οθόνη,και όταν το πλησιάζω αυτή κλείνει...Μετά από αυτό πολλές φορές όλο και κάτι βρίσκω...

Από μπαταρία,χωρίς να είναι βράχος την μέρα την βγάζω άνετα....

Κάμερα πολύ καλή,για την συγκεκριμένη τιμή,ως αρκετά καλή θα έλεγα...Γενικά ούτε κρύο ούτε ζέστη...

Για.την μόνη συσκευή που θα το άλλαζα.εινσι το Motorola One Vision ,η γενικά για στοκ Android...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δοκιμασει στο Mi 4c διοτι ηταν αργο με miui.

Τα + ηταν smooth λειτουργικο, +μπαταρια, +επιδοσεις, +διαχειριση RAM.

- καμερα, design ui

 

Οποτε θα χαθει η σταθεροποιηση που τραβαει η στοκ καμερα στα 1080 αλλα σε ολα τα αλλα θα ειναι πιο σβελτο και ελαφρυ.

Βεβαια προσωπικα μου αρεσει πολυ το miui, οποτε στο rn7 δεν θα αλλαξω..

 

Για ποια λες; Τελικα εβαλα την LOS

 

Σε πρωτη ματια η gcam φαινεται να μην χανει τελικα. Επιπλέον εχεις εστω το EIS της gcam για το βιντεο.

 

Περνά από πάνω σαν update η τα διαγράφει όλα;

 

Update ειναι. Περνα το αφοβα ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ. Είναι εξαιρετικό.

Δεν αφήνει δαχτυλιες και γενικά καθαρίζει με ένα περασμα. (αν υποθέσουμε ότι έχει μείνει κάποιο σημάδι επάνω)

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

 

Update ειναι. Περνα το αφοβα ;)

 

Ευχαριστώ.

Και μια χαζή ερώτηση γιατί δεν θυμάμαι, πως το περνάμε μέσα από την συσκευή;

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα συμβαίνει κάτι άλλο περίεργο...Ενώ κατά την διάρκεια της κλήσης,η οθόνη είναι σβηστή,καρατσεκαρισμενο αυτό,όταν τελειώσω την κλήση,άλλη φορά έχει κατέβει η μπάρα ειδοποιήσεων,άλλη φορά έχω μήνυμα για ηχογράφηση της κλήσης,γενικά πολλές φορές δείχνει ότι κάτι γίνεται...Δεν έχω καταφέρει να δω πως γίνεται αυτό...Και λέω ότι σβήνει η οθόνη,γιατί ενώ μιλάω,απομακρύνω το τηλ από το κεφάλι,και ενεργοποιείτε η οθόνη,και όταν το πλησιάζω αυτή κλείνει...Μετά από αυτό πολλές φορές όλο και κάτι βρίσκω...

Από μπαταρία,χωρίς να είναι βράχος την μέρα την βγάζω άνετα....

Κάμερα πολύ καλή,για την συγκεκριμένη τιμή,ως αρκετά καλή θα έλεγα...Γενικά ούτε κρύο ούτε ζέστη...

Για.την μόνη συσκευή που θα το άλλαζα.εινσι το Motorola One Vision ,η γενικά για στοκ Android...

 

Αυτό λέμε πιο πάνω για τον αισθητήρα εγγύτητας που φαίνεται να δουλεύει πολύ καλά, με αποτέλεσμα να ενεργοποιείται η οθόνη όσο μιλάς.

Η δική μου συμβουλή είναι να ακουμπάει καλά το σημείο αμέσως δεξιά από το ακουστικό, όπου και βρίσκεται ο αισθητήρας.

Θα προτιμούσες το One Vision περισσότερο πχ από το Mi A3;

 

Ευχαριστώ.

Και μια χαζή ερώτηση γιατί δεν θυμάμαι, πως το περνάμε μέσα από την συσκευή;

 

Κουρτίνα -> Settings (γραναζάκι) -> About Phone -> System Update

edit: Νόμιζα ότι ρωτούσες για το update του MIUI :)

Edited by minast
Link to comment
Share on other sites

Το κατεβάζεις κι εν συνεχεία πας στην ενημέρωση και από τις τελιτσες πάνω δεξιά, πατάς επιλογή πακέτου. Αν δε σου βγάζει αυτή την επιλογή, πατάς πρώτα καμιά 10αρια φορές πάνω στο miui 10 κι αυτομάτως στην εμφανίζει.

 

Ανδρέα, προχθές κατέβασα κι εγώ το patch Αυγούστου και συμφωνώ στα περί μπαταρίας. Σαφώς μεγαλύτερη αυτονομία. (στην global αναφέρομαι για να μην μπερδεύονται οι υπόλοιποι)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Για ποια λες; Τελικα εβαλα την LOS

 

Σε πρωτη ματια η gcam φαινεται να μην χανει τελικα. Επιπλέον εχεις εστω το EIS της gcam για το βιντεο.

 

 

 

Update ειναι. Περνα το αφοβα ;)

 

Ειχα δοκιμασει los, aosp extended ηταν παρομοια εμπειρια.

Γενικα κερδιζεις μπαταρια, ταχυτητα - smooth ui, διαχειριση ram με aosp based roms

Link to comment
Share on other sites

Ειχα δοκιμασει los, aosp extended ηταν παρομοια εμπειρια.

Γενικα κερδιζεις μπαταρια, ταχυτητα - smooth ui, διαχειριση ram με aosp based roms

 

Αυτό είναι σχετικό πχ αναλόγως τον dev, sources κλπ. Πιο πολύ για τις διαφορές τους ως ROMs ρώτησα. Αλλά ναι σε multitasking μόνο καλύτερα μπορείς να είσαι σε σχέση με miui :p

 

Το αστείο είναι ότι μοιάζει να έφτιαξε το proximity. Όσοι έχετε θέμα με το proximity δοκιμάστε να το καλιμπραρετε με το proximity sensor Reset/repair μιας και με αυτό το σεταρα (αφού το καλιμπραρετε χρειάζεται επανεκκίνηση και μετά το app στο boot περνάει τις ρυθμίσεις).

Link to comment
Share on other sites

Το κατεβάζεις κι εν συνεχεία πας στην ενημέρωση και από τις τελιτσες πάνω δεξιά, πατάς επιλογή πακέτου. Αν δε σου βγάζει αυτή την επιλογή, πατάς πρώτα καμιά 10αρια φορές πάνω στο miui 10 κι αυτομάτως στην εμφανίζει.

 

Ανδρέα, προχθές κατέβασα κι εγώ το patch Αυγούστου και συμφωνώ στα περί μπαταρίας. Σαφώς μεγαλύτερη αυτονομία. (στην global αναφέρομαι για να μην μπερδεύονται οι υπόλοιποι)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

 

Αυτό δεν ευρισκα Ευχαριστώ

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ενημέρωση για την 10.3.6? Η την κατεβάσατε; Από πού; Στο en.miui.comακομα έχει την 10.3.5για eu μιλαμε
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ενημέρωση για την 10.3.6? Η την κατεβάσατε; Από πού; Στο en.miui.comακομα έχει την 10.3.5για eu μιλαμε

 

Πήγαινε στην Ενημέρωση συστήματος και θα την κατεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει έρθει ειδοποίηση για ενημέρωση ασφαλείας μέσω ΟΤΑ αλλά όταν πάω να την εγκαταστήσω μου βγάζει αδυναμία λήψης.Το έχει δει κάποιος αυτό το θέμα.Πριν λίγο μου ήρθε ειδοποίηση.5fac1d23d257c7c19dd8b8e0d0e33e97.jpg477f3bc5a712ff580cc3942a38b33b32.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

It's just me myself and I :lol:
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μινι συγκριτικό gcam σε Miui και lineage. Τραβηχτηκαν με διαφορα 1μισης ωρας (οσο πηρε το φλασαρισμα). Βεβαια ηταν ηδη αργα βράδυ και στις δυο περιπτωσεις οπότε δεν πρεπει να ειχαν σοβαρη διαφορά οι συνθηκες.

 

Νομιζω οτι περαν από τις τυχαίες μικροδιαφορες αφού είναι και ελαφρώς διαφορετική η γωνία (πχ το wb) δεν πρέπει να υστερεί η lineage.

 

Η πρώτη ειναι από official Miui και η δευτερη Lineage.

 

48636510236_428356300f_z.jpgMIUI - gcam by Andreas L., on Flickr

 

48636151938_f9446abedf_z.jpgLOS - gcam by Andreas L., on Flickr

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μινι συγκριτικό gcam σε Miui και lineage. Τραβηχτηκαν με διαφορα 1μισης ωρας (οσο πηρε το φλασαρισμα). Βεβαια ηταν ηδη αργα βράδυ και στις δυο περιπτωσεις οπότε δεν πρεπει να ειχαν σοβαρη διαφορά οι συνθηκες.

 

Νομιζω οτι περαν από τις τυχαίες μικροδιαφορες αφού είναι και ελαφρός διαφορετική η γωνία (πχ το wb) δεν πρέπει να υστερεί η lineage.

 

Η πρώτη ειναι από official Miui και η δευτερη Lineage.

 

48636510236_428356300f_z.jpgMIUI - gcam by Andreas L., on Flickr

 

48636151938_f9446abedf_z.jpgLOS - gcam by Andreas L., on Flickr

Ποιά είναι η διαδικασία φλασαρίσματος; Υπάρχει κάποιο link για οδηγό; Υπάρχει επιστροφή;

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μινι συγκριτικό gcam σε Miui και lineage. Τραβηχτηκαν με διαφορα 1μισης ωρας (οσο πηρε το φλασαρισμα). Βεβαια ηταν ηδη αργα βράδυ και στις δυο περιπτωσεις οπότε δεν πρεπει να ειχαν σοβαρη διαφορά οι συνθηκες.

 

Νομιζω οτι περαν από τις τυχαίες μικροδιαφορες αφού είναι και ελαφρός διαφορετική η γωνία (πχ το wb) δεν πρέπει να υστερεί η lineage.

 

Η πρώτη ειναι από official Miui και η δευτερη Lineage.

 

48636510236_428356300f_z.jpgMIUI - gcam by Andreas L., on Flickr

 

48636151938_f9446abedf_z.jpgLOS - gcam by Andreas L., on Flickr

Ο proximity δουλεύει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήγαινε στην Ενημέρωση συστήματος και θα την κατεβάσεις.

 

Δεν την βγάζει στην ενημέρωση γι'αυτό ρώτησα. Ξέρει κανείς αν μέσω του updater μπορούμε να βάλουμε την global πάνω από την eu? Η μόνο μέσω fastboot?

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η διαδικασία φλασαρίσματος; Υπάρχει κάποιο link για οδηγό; Υπάρχει επιστροφή;

 

Sent from my RN7 using Tapatalk

 

Ναι εννοειται υπάρχει επστροφή με το Mi Flash όπου περνας απλά μια fastboot official rom

 

Πρώτα ξεκλειδώνεις με το κλασσικό τρόπο (δηλαδή στο κινητό, στις ρυθμίσεις για προγραμματιστη ενεργοποιείς το OEM unlock, κούμπωμα λογαριασμού και μετά fastboot και mi unlock). Έπειτα μεσω adb περνας το twrp, μετά περνάς σε sd την rom και gapps και τελος μεσω του twrp κάνεις format. Μετα μέσω adb περνάς το verity και τελος μεσω twrp κανεις install την rom και gapps.

 

Βασικά μπορείς να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό μέχρι και το περασμα του twrp https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/21611-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%81%CE%BF%CE%BC-XTRV-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AC-Xiaomi/ και μετα συνεχίζεις εδώ τα υπόλοιπα όπου εχει αρχεια και οδηγίες https://forum.xda-developers.com/redmi-note-7/development/rom-lineageos-16-0-t3923203 . Αν εχει περάσει εστω και μια φορα στη ζωή σου twrp σε xiaomi, δεν ειναι δυσκολο.

 

Για gestures εβαλα το fluid gestures.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο proximity δουλεύει;

 

 

Ειναι νωρίς ακόμα για να κρίνω. Περασα κάποιες διορθωσεις που προτείναν στο xda (δυο σειρες στο buid.prop). Θα ενημερωσω μετα απο μερικές μέρες αν ειναι καθόλου καλυτερα τα πράγματα. Στις πρώτες κλησεις που εκανα παντως δεν ειχα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την Tempered Glass NiLLkin Amazing H+ PRO 9H – 0.20mm για Xiaomi Redmi Note 7 και δεν καλύπτει όλη την οθόνη, έχει καλή τοποθέτηση και εύκολη χωρίς φούσκες αλλά δεν έχει φουλ κάλυψη. Αντιθέτως η θήκη της SPIGEN, τα σπάει, πολύ καλή και δεν γλιστράει από το χέρι, σε σχέση με την μαμά θήκη ή χωρίς θήκη. Επίσης βάζει την κάμερα ελάχιστα προς τα μέσα για προστασία. Edited by toni3
Link to comment
Share on other sites

Από θέματα, να φαν κι οι κότες....

Αρκεί να βάλεις περιοχή Ελβετία, Χονγκ Κονγκ κτλ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Από θέματα, να φαν κι οι κότες....

Αρκεί να βάλεις περιοχή Ελβετία, Χονγκ Κονγκ κτλ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

 

Αααα μάλιστα.

Εγώ έβαζα περιοχή Ινδία και μετά από λίγη ώρα μου επέστρεφε μόνο του στο default θέμα. Δε το κρατούσε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...