Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

28 minutes ago, konandrio said:

Safari κάνεις μια αναζήτηση στο google, κάνεις scroll, στο 10ο αποτέλεσμα μπαίνεις σε αυτό που ψάχνεις, δεν σου αρέσει και κάνεις back, συνήθως δεν σε γυρνάει στο scroll  που είχες μείνει αλλά σε πάει στη σελίδα από την αρχή, γενικά με το back έχει θέματα ο safari,  ποιο browser προτείνετε;

Ναι αυτό είναι θέμα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημερα
Υπαρχει κανεναν ad guard για τον κακομοίρη τον safari? Και στο iPhone και στο mac δεν δειχνει να δουλεύει κανενα.

Δοκιμασε αυτό https://mullvad.net/en/help/dns-over-https-and-dns-over-tls

Κατέβασε το προφίλ για το iOS το Mullvad DNS Base, για να κόβει και τις διαφημίσεις.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα
Ισως φανεί περίεργο αλλα το εχω ενεργοποιήσει κανονικα. Εχω παει και στις ρυθμίσεις safari και εχω κανει ενεργούς τους διακόπτες του adguard αλλα τιποτα
Θα δοκιμασω και αυτο που λετε.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vasilllios said:

Καλημερα
Ισως φανεί περίεργο αλλα το εχω ενεργοποιήσει κανονικα. Εχω παει και στις ρυθμίσεις safari και εχω κανει ενεργούς τους διακόπτες του adguard αλλα τιποτα
Θα δοκιμασω και αυτο που λετε.

Και δεν σου κόβει τις διαφημίσεις από τα site?

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, konandrio said:

Safari κάνεις μια αναζήτηση στο google, κάνεις scroll, στο 10ο αποτέλεσμα μπαίνεις σε αυτό που ψάχνεις, δεν σου αρέσει και κάνεις back, συνήθως δεν σε γυρνάει στο scroll  που είχες μείνει αλλά σε πάει στη σελίδα από την αρχή, γενικά με το back έχει θέματα ο safari,  ποιο browser προτείνετε;

Μετα απο καμποσες δοκιμες εχω βολευτει με τον Brave. Κοβει αρκετα πραγματα και ειναι πολυ γρηγορος. Δευτερη εναλλακτικη ο edge.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δουλεύω  το Firefox σαν βασικό  και θα δω πως τα πάει, το καλό είναι ότι σου δίνει τα save Password από cloud σε όλους τους browsers. Ο Firefox σου δίνει και την μεγαλύτερη  οθόνη  σε σχέση με ότι δοκίμασα.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και δεν σου κόβει τις διαφημίσεις από τα site?

Απολύτως τιποτα δεν κόβει. Δεν δοκίμασα να κανω καμια επανεκκίνηση.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vasilllios said:


Απολύτως τιποτα δεν κόβει. Δεν δοκίμασα να κανω καμια επανεκκίνηση.

Κάτι κάνεις λάθος φίλε μου. Και εννοείται κλείσε και ανοιξε τον safari ξανά.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Edge σε iOS εξαιρετικός Νο1 browser για μένα αυτή την στιγμή , αν σε ενδιαφέρει adblocking σε σερφάρισμα , σχεδόν native χωρίς vpn κλπ 🙂

IMG_6120.png

IMG_6121.jpeg

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, zurabi_97 said:


Δοκιμασε αυτό https://mullvad.net/en/help/dns-over-https-and-dns-over-tls

Κατέβασε το προφίλ για το iOS το Mullvad DNS Base, για να κόβει και τις διαφημίσεις.

To κατέβασα στο iPhone να το δοκιμάσω.Δουλεύει μόνο στο browser η και σε άλλες εφαρμογές? .Ευχαριστω

8 ώρες πριν, koutsis said:

Κάτι κάνεις λάθος φίλε μου. Και εννοείται κλείσε και ανοιξε τον safari ξανά.

Έκανα αλλά εξακολουθεί να κάνει τα ίδια.Ακομα και με την επιλογή αποκλεισμού ενός στοιχείου χειροκίνητα το ξαναεμφανίζει.

6 ώρες πριν, spok said:

Edge σε iOS εξαιρετικός Νο1 browser για μένα αυτή την στιγμή , αν σε ενδιαφέρει adblocking σε σερφάρισμα , σχεδόν native χωρίς vpn κλπ 🙂

IMG_6120.png

IMG_6121.jpeg

Θελω να χρησιμοποιώ στον  Mac kai sto iPhone τον ίδιο browser ,ιδιοι κωδικοί,ιστορικο κλπ .Στα windows τον ειχα αποκλεισει παντως

Link to comment
Share on other sites


.

Και στις εφαρμογές κάνει φραγή των διαφημίσεων

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Για να μην χαρακρηριστω γκρινιάρης , πείτε μου κάτι. Προσπαθώ να αλλάξω ένα νούμερο τηλ το οποίο έχω κάνει copy paste στον dialer και θέλω να βάλω μπροστά κωδικό χώρας. Έχω έρθει Ελλάδα και με roaming δεν με αφήνει να πάρω τοπικα νούμερα χωρίς το +30.
Αν όμως γράψω +30 και μετά επιχειρήσω επικόλληση του τοπικού νούμερου , σβήνεται το +30. Αν πάλι προσπαθώ να αλλάξω το νούμερο προσθέτοντας το +30 στην αρχή, δεν μπορώ να αλλάξω κανένα ψηφίο.
Μου διαφεύγει τίποτα ?

 

Edit: το έψαξα και στο γκουγκλ. Δεν αλλάζει. Η apple θεωρεί user friendly να το αντιγράφεις πρώτα σε εφαρμογή σημειώσεων και μετά να το επικολλησεις στον dialer. Δουλεύει για μένα το κινητό λέμε.

 

 

Edited by sneakysneaky
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, sneakysneaky said:

Για να μην χαρακρηριστω γκρινιάρης , πείτε μου κάτι. Προσπαθώ να αλλάξω ένα νούμερο τηλ το οποίο έχω κάνει copy paste στον dialer και θέλω να βάλω μπροστά κωδικό χώρας. Έχω έρθει Ελλάδα και με roaming δεν με αφήνει να πάρω τοπικα νούμερα χωρίς το +30.
Αν όμως γράψω +30 και μετά επιχειρήσω επικόλληση του τοπικού νούμερου , σβήνεται το +30. Αν πάλι προσπαθώ να αλλάξω το νούμερο προσθέτοντας το +30 στην αρχή, δεν μπορώ να αλλάξω κανένα ψηφίο.
Μου διαφεύγει τίποτα ?

 

Edit: το έψαξα και στο γκουγκλ. Δεν αλλάζει. Η apple θεωρεί user friendly να το αντιγράφεις πρώτα σε εφαρμογή σημειώσεων και μετά να το επικολλησεις στον dialer. Δουλεύει για μένα το κινητό λέμε.

 

 

Ναι δεν μπορείς να πας στο σημείο που θέλεις και να προσθέσεις νούμερα ή να διορθώσεις 

Δυστυχώς 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2023 at 11:13 ΠΜ, sneakysneaky said:

Για να μην χαρακρηριστω γκρινιάρης , πείτε μου κάτι. Προσπαθώ να αλλάξω ένα νούμερο τηλ το οποίο έχω κάνει copy paste στον dialer και θέλω να βάλω μπροστά κωδικό χώρας. Έχω έρθει Ελλάδα και με roaming δεν με αφήνει να πάρω τοπικα νούμερα χωρίς το +30.
Αν όμως γράψω +30 και μετά επιχειρήσω επικόλληση του τοπικού νούμερου , σβήνεται το +30. Αν πάλι προσπαθώ να αλλάξω το νούμερο προσθέτοντας το +30 στην αρχή, δεν μπορώ να αλλάξω κανένα ψηφίο.
Μου διαφεύγει τίποτα ?

 

Edit: το έψαξα και στο γκουγκλ. Δεν αλλάζει. Η apple θεωρεί user friendly να το αντιγράφεις πρώτα σε εφαρμογή σημειώσεων και μετά να το επικολλησεις στον dialer. Δουλεύει για μένα το κινητό λέμε.

 

 

Αν πας από τις ρυθμίσεις - Στην εφαρμογή Phone και ενεργοποιήσεις το Dial Assist, δεν το βάζει μόνο του σε κάθε εξερχόμενη; Δοκίμασε το.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kastorakos84 said:

Αν πας από τις ρυθμίσεις - Στην εφαρμογή Phone και ενεργοποιήσεις το Dial Assist, δεν το βάζει μόνο του σε κάθε εξερχόμενη; Δοκίμασε το.

Είναι ενεργοποιημένο ήδη. Καλή παρατήρηση, κανονικά θα έπρεπε να τι βάζει αυτόματα. Δεν το κάνει ομως. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2023 at 8:35 ΜΜ, konandrio said:

Safari κάνεις μια αναζήτηση στο google, κάνεις scroll, στο 10ο αποτέλεσμα μπαίνεις σε αυτό που ψάχνεις, δεν σου αρέσει και κάνεις back, συνήθως δεν σε γυρνάει στο scroll  που είχες μείνει αλλά σε πάει στη σελίδα από την αρχή, γενικά με το back έχει θέματα ο safari,  ποιο browser προτείνετε;

Ίδιο πρόβλημα έχει και Firefox.

Ίδιο πρόβλημα και Opera 

Κάποιες εφαρμογές  που ανοίγω  και χρειάζεται  να δω άμεσα, πχ συναγερμός  ή ip Camera, συνήθως  αργούν να τρέξουν, αν κλείσω  από multitasking τρέχουν άμεσα.

App store μου φαίνεται  τραγικά λίγο μπροστά  στο playstore.

Σήμερα του ήρθε να μην έχω ειδοποιήσεις πάλι σε telegram, viber...

Όσο το κρατάω  αντί να το συμπαθώ  ξενερώνω όλο και ποιο πολύ, έχω πάθει πλάκα με την αυτονομία  και με φόρτιση, μέχρι εκεί, δεν είναι συσκευή για απαιτητικούς χρήστες.  

Μάλλον ήρθε η ώρα να φεύγει.

Κρίμα 😞

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, konandrio said:

Ίδιο πρόβλημα έχει και Firefox.

Ίδιο πρόβλημα και Opera 

Κάποιες εφαρμογές  που ανοίγω  και χρειάζεται  να δω άμεσα, πχ συναγερμός  ή ip Camera, συνήθως  αργούν να τρέξουν, αν κλείσω  από multitasking τρέχουν άμεσα.

App store μου φαίνεται  τραγικά λίγο μπροστά  στο playstore.

Σήμερα του ήρθε να μην έχω ειδοποιήσεις πάλι σε telegram, viber...

Όσο το κρατάω  αντί να το συμπαθώ  ξενερώνω όλο και ποιο πολύ, έχω πάθει πλάκα με την αυτονομία  και με φόρτιση, μέχρι εκεί, δεν είναι συσκευή για απαιτητικούς χρήστες.  

Μάλλον ήρθε η ώρα να φεύγει.

Κρίμα 😞

Το μελετάς πολύ και όλο στραβά σου πηγαίνει 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Tasos19s said:

Το μελετάς πολύ και όλο στραβά σου πηγαίνει 

Δεν μελετάω τίποτα φίλε μου, προβλήματα  καθημερινότητας είναι, όταν χτυπάει ο συναγερμός  στο μαγαζί  μου θέλω να δω άμεσα τι συμβαίνει και όχι να περιμένω 5-10 sec να μου τρέξει  η εφαρμογή, πλέον την κλείνω πάντα από multitasking, κάνε μια αναζήτηση  calculator σε App store και μια σε Play store πχ, ξέρεις τι είναι να μην έχεις σωστό  back σε browser;  Οι ειδοποιήσεις σήμερα μου δημιούργησαν σοβαρό πρόβλημα, παραλίγο να καταλήξει  σε τοίχο, κάνω πολύ υπομονή  γιατί κάποια πράγματα  τα θέλω σε σχέση με Android.

Άψογη  συνεργασία car play σε σχέση με Android auto, απίστευτη  διαχείριση  ενέργειας- αυτονομίας, εκπληκτικός  ήχος λόγω θέσης των ηχείων, απίστευτη  οθόνη παρόλο το μούφα τζαμάκι, αποκλεισμός ειδοποιήσεων σε social εφαρμογές που σε Android  δεν είναι εύκολο, αίσθηση μεγάλης  ασφαλείας  προσωπικών δεδομένων και άλλα καλά που δεν μου έρχονται  τώρα.

Το θέμα είναι να κάνεις τη ζωή  σου και τη δουλειά σου όσο ποιο εύκολα γίνεται καλώς  ή  κακώς 2 επιλογές έχουμε σε λειτουργικά και η σύγκριση είναι λογική.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, konandrio said:

Δεν μελετάω τίποτα φίλε μου, προβλήματα  καθημερινότητας είναι, όταν χτυπάει ο συναγερμός  στο μαγαζί  μου θέλω να δω άμεσα τι συμβαίνει και όχι να περιμένω 5-10 sec να μου τρέξει  η εφαρμογή, πλέον την κλείνω πάντα από multitasking, κάνε μια αναζήτηση  calculator σε App store και μια σε Play store πχ, ξέρεις τι είναι να μην έχεις σωστό  back σε browser

Σορυ φιλε , αλλα σε μενα μια χαρα χτυπαει ο συναγερμος του σπιτιου και ενημερωνομαι αμεσα. Κι οχι μονο του σπιτιου αλλα και του αυτοκινητου.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, aenaos15 said:

Σορυ φιλε , αλλα σε μενα μια χαρα χτυπαει ο συναγερμος του σπιτιου και ενημερωνομαι αμεσα. Κι οχι μονο του σπιτιου αλλα και του αυτοκινητου.

Και εμένα μια χαρά χτυπάει, δεν έχω πρόβλημα  με ειδοποιήσεις, όταν ανοίγω την εφαρμογή  όμως για να δω λεπτομέρειες  θα πρέπει να περιμένω, loading, ενημέρωση  συσκευής... Κάτι τέτοια άκυρα που δεν τα έχω ξαναδεί σε Android.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ίδιο πρόβλημα έχει και Firefox.
Ίδιο πρόβλημα και Opera 


Είναι θέμα WebKit.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, konandrio said:

Δεν μελετάω τίποτα φίλε μου, προβλήματα  καθημερινότητας είναι, όταν χτυπάει ο συναγερμός  στο μαγαζί  μου θέλω να δω άμεσα τι συμβαίνει και όχι να περιμένω 5-10 sec να μου τρέξει  η εφαρμογή, πλέον την κλείνω πάντα από multitasking, κάνε μια αναζήτηση  calculator σε App store και μια σε Play store πχ, ξέρεις τι είναι να μην έχεις σωστό  back σε browser;  Οι ειδοποιήσεις σήμερα μου δημιούργησαν σοβαρό πρόβλημα, παραλίγο να καταλήξει  σε τοίχο, κάνω πολύ υπομονή  γιατί κάποια πράγματα  τα θέλω σε σχέση με Android.

 

Το θέμα είναι να κάνεις τη ζωή  σου και τη δουλειά σου όσο ποιο εύκολα γίνεται καλώς  ή  κακώς 2 επιλογές έχουμε σε λειτουργικά και η σύγκριση είναι λογική.

Και σε μένα σε μία θυροτηλεόραση που έχω αργεί αρκετά να μου εμφανίσει την κλήση στο κουδούνι.(Σε σχέση με το πως είχα συνηθίσει σε android συσκευές). Σε σημείο που όταν εμφανίζει την εικόνα η εφαρμογή,  να βλέπω τον διανομέα να φεύγει. 

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panoszavra said:

Και σε μένα σε μία θυροτηλεόραση που έχω αργεί αρκετά να μου εμφανίσει την κλήση στο κουδούνι.(Σε σχέση με το πως είχα συνηθίσει σε android συσκευές). Σε σημείο που όταν εμφανίζει την εικόνα η εφαρμογή να βλέπω τον διανομέα να φεύγει. 

Πρέπει να το κάνει σε όλες τις εφαρμογές τέτοιου τύπου που χρειάζεται άμεσα να τραβήξουν δεδομένα από δίκτυο.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Tasos19s said:

Μήπως κλείνετε την εφαρμογή από το multitask γι αυτό αργεί να ανοίξει; 
 

Δεν έχει καμία διαφορά. Το ίδιο αποτέλεσμα έχει. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...