Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 ώρες πριν, Tasos19s said:

Ξέρεις τι γίνεται; 
Εχουν πολλοί απομεινάρια από τα windows και από το android 

Το 90% των χρηστών κλείνουν τις εφαρμογές από το multitask 

Άλλοι θέλουν να κλείνουν το Wi-Fi 

Άλλοι θέλουν να κλείνουν το Bluetooth 

Άλλοι θέλουν κάτι άλλο τέτοιο πάλι παρόμοιας λογικής 

 

Αυτα στην Apple είναι ξεπερασμένα και όταν κάποιοι τα κάνουν, τα θέλουν και τα ψάχνουν εγώ γελάω 

 

Apple σημαίνει, δεν πειράζω Wi-Fi, δεν πειράζω Bluetooth 

Δεν κλείνω εφαρμογές 

Δεν ασχολούμαι με τις ρυθμίσεις της συσκευής 

 

Αυτο είναι Apple 

Ασχολείται η συσκευή για εσένα 

 

Υπάρχει άλλη λογική από πίσω δεν είμαστε android 

Ότι Πιο απλό και κατανοητό για να καταλάβει κάποιος την διαφορά μεταξύ iOS και Android! Χρήστης Android κινητών για χρόνια και έπινα νερό στο όνομά τους , εως που άλλαξα πέρσι σε iPhone. Τις πρώτες μέρες τσίριζα  και γκρίνιαζα όπως στα παραπάνω σχόλια , τύπου δεν δουλεύει αυτό και τι μπελάς είναι το άλλο. Λίγο αργότερα συνειδητοποίησα ότι ένα iPhone απλά δουλεύει για σένα και δε χρειάζεται να ασχολείσαι με τίποτε άλλο! Ποτέ ξανά πισωγύρισμα. 

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 ώρες πριν, kostassoula1 said:

Τι θέλω να κανει. Να μην κάνει κλήση αμέσως. Να υπάρχει μια ερώτηση προτού

κάνει την κλήση.

πάτα το i στα δεξιά.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, kostassoula1 said:

Για να συνεισφέρω και εγώ στη γκρινια να κάνω μια ερώτηση. Όταν μπαίνω στο ιστορικό κλήσεων και πατάω επανω σε μια κλήση παίρνει αμέσως τηλέφωνο. Γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να αλλάξει αυτό?

Αν γινόταν έτσι θα γκρινιάζαμε και θα λέγαμε γιατί να θελουμε 2-3 κλικ για να πάρουμε τηλέφωνο 

Περα από αυτό αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες για αυτήν την κλήση μπορείς δεξιά να πατήσεις το i όπως προαναφέρθηκε 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, αλλά μάλλον δεν σας εξήγησα με σωστό τρόπο τι θέλω. Το ξέρω αυτό με τις τελιτσες. Απλώς όταν μπαίνω στο ιστορικό και ασυναίσθητα πηγαίνει το χέρι μου σε ένα όνομα παίρνει αμέσως τηλέφωνο και στον άλλον πηγαίνει μήνυμα ότι τον κάλεσα. Αυτό θα ήθελα να απενεργοποιήσω. Αν γίνεται. Αν όχι, δεν έγινε και τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, kostassoula1 said:

Ευχαριστώ, αλλά μάλλον δεν σας εξήγησα με σωστό τρόπο τι θέλω. Το ξέρω αυτό με τις τελιτσες. Απλώς όταν μπαίνω στο ιστορικό και ασυναίσθητα πηγαίνει το χέρι μου σε ένα όνομα παίρνει αμέσως τηλέφωνο και στον άλλον πηγαίνει μήνυμα ότι τον κάλεσα. Αυτό θα ήθελα να απενεργοποιήσω. Αν γίνεται. Αν όχι, δεν έγινε και τιποτα.

Δεν γίνεται. Εδώ δεν σου δίνει επιλογές για άλλα πιο σημαντικά και θα σου δώσει για αυτό?

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Tasos19s said:

Ξέρεις τι γίνεται; 
Εχουν πολλοί απομεινάρια από τα windows και από το android 

Το 90% των χρηστών κλείνουν τις εφαρμογές από το multitask 

Άλλοι θέλουν να κλείνουν το Wi-Fi 

Άλλοι θέλουν να κλείνουν το Bluetooth 

Άλλοι θέλουν κάτι άλλο τέτοιο πάλι παρόμοιας λογικής 

 

Αυτα στην Apple είναι ξεπερασμένα και όταν κάποιοι τα κάνουν, τα θέλουν και τα ψάχνουν εγώ γελάω 

 

Apple σημαίνει, δεν πειράζω Wi-Fi, δεν πειράζω Bluetooth 

Δεν κλείνω εφαρμογές 

Δεν ασχολούμαι με τις ρυθμίσεις της συσκευής 

 

Αυτο είναι Apple 

Ασχολείται η συσκευή για εσένα 

 

Υπάρχει άλλη λογική από πίσω δεν είμαστε android 

Εκτός από multitasking που σε  φθηνές  συσκευές  Android  είναι απαραίτητο  να κλείνεις για να απελευθερώνεις RAM όλα τα υπόλοιπα  είναι άκυρα, πολλοί κλείνουν  WIFI BT τοποθεσία για λόγους ακτινοβολίας, προσωπικών δεδομένων και αυτονομίας, δεν έχει να κάνει με το λειτουργικό. Εγώ δεν έκλεινα ποτέ ούτε σε Android  ούτε τώρα σε iPhone.

Φυσικά και υπάρχουν  ελλείψεις  που σε Android  σου κάνουν τη ζωή ποιο εύκολη. Το Select all πχ σε browser εγώ θα το χρειαστώ πάνω από 10 φορές τη μέρα κι όμως δεν υπάρχει σε κανέναν  browser, κάνε select all manual να δεις πόσο εύκολο  είναι στο iPhone, απλά χαζά πράματα που για κάποιο λόγο δεν γουστάρουν.

Edited by konandrio

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, konandrio said:

Εκτός από multitasking που σε  φθηνές  συσκευές  Android  είναι απαραίτητο  να κλείνεις για να απελευθερώνεις RAM όλα τα υπόλοιπα  είναι άκυρα, πολλοί κλείνουν  WIFI BT τοποθεσία για λόγους ακτινοβολίας, προσωπικών δεδομένων και αυτονομίας, δεν έχει να κάνει με το λειτουργικό. Εγώ δεν έκλεινα ποτέ ούτε σε Android  ούτε τώρα σε iPhone.

Φυσικά και υπάρχουν  ελλείψεις  που σε Android  σου κάνουν τη ζωή ποιο εύκολη. Το Select all πχ σε browser εγώ θα το χρειαστώ πάνω από 10 φορές τη μέρα κι όμως δεν υπάρχει σε κανέναν  browser, κάνε select all manual να δεις πόσο εύκολο  είναι στο iPhone, απλά χαζά πράματα που για κάποιο λόγο δεν γουστάρουν.

Υπάρχουν πολλά πράγματα που είτε βολεύουν είτε όχι είτε δυσκολεύουν είτε διευκολύνουν 

Ευτυχως έχουμε εδώ το forum να τα συζητάμε και να βρίσκουμε λύσεις αν υπάρχουν 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Σκέφτομαι στο άμεσο μέλλον να αλλάξω από 12 pro max σε 15 pro max. Το cloud δεν το έχω ενεργοποιημένο και δεν το χρησιμοποιώ. Για να στήσω τη νέα συσκευή με μεταφορά από την παλιά, θα πρέπει να είναι όλα στο cloud ( φωτογραφίες και αρχεία)? Φαντάζομαι για τις εφαρμογές δεν απαιτείται ενεργό cloud έτσι;

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, spok said:

Ότι Πιο απλό και κατανοητό για να καταλάβει κάποιος την διαφορά μεταξύ iOS και Android! Χρήστης Android κινητών για χρόνια και έπινα νερό στο όνομά τους , εως που άλλαξα πέρσι σε iPhone. Τις πρώτες μέρες τσίριζα  και γκρίνιαζα όπως στα παραπάνω σχόλια , τύπου δεν δουλεύει αυτό και τι μπελάς είναι το άλλο. Λίγο αργότερα συνειδητοποίησα ότι ένα iPhone απλά δουλεύει για σένα και δε χρειάζεται να ασχολείσαι με τίποτε άλλο! Ποτέ ξανά πισωγύρισμα. 

χρηστης και των 2 οπως θα δεις στην υπογραφη μου...μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις οτι το αιφον δουλευει για εσενα; αυτο που γραφεις το εχω δει μονο στα ταξιδια στο εξωτερικο που σου προτεινει διαφορα πραγματα

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vagosofron said:

Ερώτηση. Σκέφτομαι στο άμεσο μέλλον να αλλάξω από 12 pro max σε 15 pro max. Το cloud δεν το έχω ενεργοποιημένο και δεν το χρησιμοποιώ. Για να στήσω τη νέα συσκευή με μεταφορά από την παλιά, θα πρέπει να είναι όλα στο cloud ( φωτογραφίες και αρχεία)? Φαντάζομαι για τις εφαρμογές δεν απαιτείται ενεργό cloud έτσι;

Αν τις έχεις μαζί όταν κάνεις το στήσιμο, μπορείς να τα μεταφέρεις όλα εφόσον είναι στο ίδιο wifi συνδεδεμένες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vagosofron said:

Ερώτηση. Σκέφτομαι στο άμεσο μέλλον να αλλάξω από 12 pro max σε 15 pro max. Το cloud δεν το έχω ενεργοποιημένο και δεν το χρησιμοποιώ. Για να στήσω τη νέα συσκευή με μεταφορά από την παλιά, θα πρέπει να είναι όλα στο cloud ( φωτογραφίες και αρχεία)? Φαντάζομαι για τις εφαρμογές δεν απαιτείται ενεργό cloud έτσι;

Δεν χρειάζεται cloud αν έχεις και τις δύο συσκευές. Τις βάζεις διπλα-διπλα και μεταφέρονται τα πάντα.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, sneakysneaky said:

Αν τις έχεις μαζί όταν κάνεις το στήσιμο, μπορείς να τα μεταφέρεις όλα εφόσον είναι στο ίδιο wifi συνδεδεμένες.

 

29 minutes ago, koutsis said:

Δεν χρειάζεται cloud αν έχεις και τις δύο συσκευές. Τις βάζεις διπλα-διπλα και μεταφέρονται τα πάντα.

Ναι και με τις δυο συσκευές. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, vagosofron said:

 

Ναι και με τις δυο συσκευές. Ευχαριστώ πολύ!

Πρόσεχε μόνο αν δεν κρατάς πουθενά backup γιατί αν κάτι συμβεί στο κινητό (βλάβη /κλοπή κτλ.) χάνεις τα πάντα!

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απ' το οφισιαλ στορε, υπάρχει περίπτωση αγορας gift cards από κλειδαδικα σε καλύτερη τιμή? 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, arxontas2323 said:

χρηστης και των 2 οπως θα δεις στην υπογραφη μου...μπορεις να εξηγησεις τι εννοεις οτι το αιφον δουλευει για εσενα; αυτο που γραφεις το εχω δει μονο στα ταξιδια στο εξωτερικο που σου προτεινει διαφορα πραγματα

Εννοώ ότι απλά χρησιμοποιείς το τηλέφωνο σου , χωρίς να χρειάζεται όλη την ώρα να σκαλίζεις / πειράζεις / ρυθμίζεις / το τηλέφωνο σου για να δουλέψουν όλα,  όπως τουλάχιστον ασχολουμουν εγώ στο android ( ρύθμισε αυτό , κλείδωσε αυτή την εφαρμογή να μην κλείνει , κάνε το ένα κανε το άλλο Κλπ κλπ 😣😫) 🙂

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, spok said:

Εννοώ ότι απλά χρησιμοποιείς το τηλέφωνο σου , χωρίς να χρειάζεται όλη την ώρα να σκαλίζεις / πειράζεις / ρυθμίζεις / το τηλέφωνο σου για να δουλέψουν όλα,  όπως τουλάχιστον ασχολουμουν εγώ στο android ( ρύθμισε αυτό , κλείδωσε αυτή την εφαρμογή να μην κλείνει , κάνε το ένα κανε το άλλο Κλπ κλπ 😣😫) 🙂

Απλά δεν σε αφήνει  να πειράξεις  τίποτα στο iPhone  και όλα καλα;

Αυτά που λες ήταν μια 5 ετια πίσω, η Huawei τους άνοιξε  το δρόμο σε λογισμικό, αυτονομία, Camera.....

 

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, konandrio said:

Απλά δεν σε αφήνει  να πειράξεις  τίποτα στο iPhone  και όλα καλα;

Αυτά που λες ήταν μια 5 ετια πίσω, η Huawei τους άνοιξε  το δρόμο σε λογισμικό, αυτονομία, Camera.....

 

Λίγα πράγματα μπορείς να φέρεις στα μέτρα σου 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα
Υπαρχει κανεναν ad guard για τον κακομοίρη τον safari? Και στο iPhone και στο mac δεν δειχνει να δουλεύει κανενα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vasilllios said:

Καλημερα
Υπαρχει κανεναν ad guard για τον κακομοίρη τον safari? Και στο iPhone και στο mac δεν δειχνει να δουλεύει κανενα.

Ναι ένα πράσινο που λέγεται ad guard 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, vasilllios said:

Καλημερα
Υπαρχει κανεναν ad guard για τον κακομοίρη τον safari? Και στο iPhone και στο mac δεν δειχνει να δουλεύει κανενα.

Ad guard

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites


Εβαλα για δοκιμη αυτο,την εφαρμογή που εχει την δωρεάν. Δεν κόβει τιποτα ομως.

Βάζεις την εφαρμογή και προχωράς όπως σε καθοδηγεί, πας ρυθμίσεις - σαφάρι και ενεργοποιήσεις τα content blockers του.
4 χρόνια αυτό έχω και δουλεύει άψογα.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vasilllios said:


Εβαλα για δοκιμη αυτο,την εφαρμογή που εχει την δωρεάν. Δεν κόβει τιποτα ομως.

Πρεπει να το ενεργοποιήσεις απο τις ρυθμίσεις του safari. Όταν το ανοίγεις σου λέει τι να κάνεις.

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, vasilllios said:


Εβαλα για δοκιμη αυτο,την εφαρμογή που εχει την δωρεάν. Δεν κόβει τιποτα ομως.

Τι θέλεις να κόβει; 
Το ενεργοποιήσεις σωστά; 
Ρυθμισεις/safari/επεκτάσεις 

Ολους τους διακόπτες εγώ τους έχω ενεργούς 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Safari κάνεις μια αναζήτηση στο google, κάνεις scroll, στο 10ο αποτέλεσμα μπαίνεις σε αυτό που ψάχνεις, δεν σου αρέσει και κάνεις back, συνήθως δεν σε γυρνάει στο scroll  που είχες μείνει αλλά σε πάει στη σελίδα από την αρχή, γενικά με το back έχει θέματα ο safari,  ποιο browser προτείνετε;

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...