Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το poco ανάμεσα στα δύο . Έτσι κ αλλιώς εχει ίδιο αισθητήρα με το 7 pro . Το ευχα υποτίμησει, τέλικα είναι πολύ ολοκληρώμενο σύνολικα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ψαχνω να βρω ενα κινητο μεχρι 200 ευρω να αντικαταστησει το Samsung a30s 64gb με 4 ramτο οποιο το πηρα απο μεγαλη αλυσιδα με προγραμμα (επιδοτηση πραγμα που σιχαινομαι αλλα επεσα στην αναγκη για κινητο αμεσα). Το κινητο ηταν ελλατωματικο με ραγισμα στην οθονη και με τον αισθητηρα να μην πιανει η μαλλον να πιανει οποτε θελει γιατην αφη ας μην κανω κουβεντα απο το κουτι του ολα αυτα και οι κυριοι δεν μου το εκαναν αντικατασταση. Εναν χρονο βασανιζομαι. Ευχαριστω για τον χρονο σας καθε βοηθεια δεκτη
Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος γνωμη για android tablets της Teclast?

 

Δεν με νοιαζει να εχει ελληνικα.

Θελω να εχει play store απο τη μανα του, να ειναι 10 ιντσες και να ειναι καλο για παιχνιδια.

Σκεφτομαι περιπου στα 150-200 ευρω μπατζετ.

Βασικα με ενδιαφερει αξιοπιστια, μπαταρια, και ποσο responsive ειναι.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ψαχνω να βρω ενα κινητο μεχρι 200 ευρω να αντικαταστησει το Samsung a30s 64gb με 4 ramτο οποιο το πηρα απο μεγαλη αλυσιδα με προγραμμα (επιδοτηση πραγμα που σιχαινομαι αλλα επεσα στην αναγκη για κινητο αμεσα). Το κινητο ηταν ελλατωματικο με ραγισμα στην οθονη και με τον αισθητηρα να μην πιανει η μαλλον να πιανει οποτε θελει γιατην αφη ας μην κανω κουβεντα απο το κουτι του ολα αυτα και οι κυριοι δεν μου το εκαναν αντικατασταση. Εναν χρονο βασανιζομαι. Ευχαριστω για τον χρονο σας καθε βοηθεια δεκτη

 

Ήταν σπασμένη η οθόνη με το που το άνοιξες;

Γιατί δεν το πηγες κατευθείαν στο κατάστημα για αντικατάσταση;;;

Link to comment
Share on other sites

Ήταν σπασμένη η οθόνη με το που το άνοιξες;

Γιατί δεν το πηγες κατευθείαν στο κατάστημα για αντικατάσταση;;;

 

η αληθεια ειναι οτι την ρογμη την ειδα μετα απο 2 μερες το οποιο δεν εχει να λεει κατι. Τους το πηγα εννοειται αλλα μου ελεγαν οτι το εκανα εσκεμενα πραγμα το οποιο δεν εγινε. Εν τω μεταξυ ειχα και το παλιο κινητο μαζι μου το οποιο το ειχα παρει 3 χρονια πριν παλι απο αυτους και δεν εχει ουτε μια μα ουτε μια γρατσουνια. Τελος παντων αποφασισα να παω στο poco x3

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι την ρογμη την ειδα μετα απο 2 μερες το οποιο δεν εχει να λεει κατι. Τους το πηγα εννοειται αλλα μου ελεγαν οτι το εκανα εσκεμενα πραγμα το οποιο δεν εγινε. Εν τω μεταξυ ειχα και το παλιο κινητο μαζι μου το οποιο το ειχα παρει 3 χρονια πριν παλι απο αυτους και δεν εχει ουτε μια μα ουτε μια γρατσουνια. Τελος παντων αποφασισα να παω στο poco x3

 

Μια σωστή τακτική σε κάτι τέτοιο είναι να ανοίγεις το τηλέφωνο μετά την πλήρωμη του στο ταμείο ώστε να είσαι 100% καλυμμένος. Τόσα χρόνια ακολουθώ την τακτική αυτή και όταν και σε μένα συνέβη κάτι αντίστοιχο, κατάπιαν την γλώσσα τους, κατέβηκε ο υπεύθυνος του καταστήματος και μου έδωσαν άλλο σφραγισμένο και μάλιστα το άνοιξαν μπροστά μου.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. Ψάχνω μια λύση για τάμπλετ οποιουδήποτε μεγέθους που να μπορώ να έχω κάποιες βασικές λειτουργίες όπως, ειδήσεις τύπου google news, emails, κλασσικά book readers, κτλ.

 

Έχετε δει κάτι παρόμοιο; Στην ουσία θέλω e-ink οθόνη και να ξεφεύγει λίγο από τη βασική λειτουργία του ebook reader. Πιστεύετε αξίζει τον κόπο ή δεν θα είναι λειτουργικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... για να βοηθήστε να βρούμε ενα κινητό με αξιοπρεπή φωτογραφική και κάπως καλή αυτονομία σε μέγεθος παρόμοια με το mi 8 lite.

Ενδεικτικά αν υπήρχε το pixel 4a με 4000 μπαταρία και ράδιο με 300 ευρώ θα ήταν 1ο στην shortlist... μόνο και μόνο για την κάμερα του.. και ας με βγάλει εκτός budget

ΕΠΙΘΥΜΗΤΑ:

NFC

RADIO

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. 250 Για κάτι εξαιρετικό ίσως ανεβούμε ελάχιστα

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 6΄

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλάδα ή Ευρώπη (Amazon κλπ)

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι αλλά δεν είναι deal breaker

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Ραδιόφωνο και nfc.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Ελληνικό μενού χωρίς φλασαρισμα.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Σε αυτα ρίχνω νερό στο κρασί μου.

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.κάμερα,αυτονομία,ταχύτητα

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Μι 8 lite

Edited by Dimis164

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος mi10 με ανάμεικτα συναισθήματα και απογοήτευση από την κάμερα και από miui θέλω μια γνώμη για midrange...αφού το mi θα πωληθεί

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

400€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε

Aπό 5-5.5 inches και πάνω

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Ελλάδα μου αρκεί η εγγύηση καταστήματος

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Ναι οπωσδήποτε

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Dual,ir όχι απαραίτητα

Ράδιο αν υπάρχει καλός...

NFC οπωσδήποτε

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Όχι

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Με ενδιαφέρει ο καλός και ο δυνατός ήχος με ακουστικά το stereo είναι δεύτερον σημασίας αν η LCD είναι αξιοπρεπής στον ήλιο μου αρκεί

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Ταχύτητα, κάμερα, αυτονομία

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Xiaomi mi10

 

Επίσης να είναι εύκολο το να βρεις μια καλή θήκη και ένα συμβατό προστατευτικό τζαμακι

Volte Vowifi σε Vodafone είναι φυσικά + αν υποστηρίζονται

 

Ευχαριστώ

Edited by petros2112
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να ανεβεις στα 465 Samsung Galaxy S20 FE 4g. Επισης Oneplus 8 στα 460 αυτη τη στιγμη. Θεωρω οτι αξιζει να ανεβεις 60 ευρω ανεβαινοντας συγχρονως και κατηγορια. Αν τα 400 ειναι "αυστηρα" τοτε Nord.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες.

Ήρθε η ώρα να αλλάξουμε το p20 lite της συζύγου και διαθέτουμε μεχρι 300 ευρώ το πολύ.

Αποκλείουμε xiaomi λόγω miui. Απαραίτητα είναι το NFC, και αν εχει 5G θα ήταν θεμιτό.

Η χρήση της είναι δυο λογαριασμοί μεηλ, λίγο παιχνίδι, αρκετό σερφάρισμα, ακρόαση μουσικής και παρακολούθηση σειρών.

Επίσης να προσθέσω ότι αλλάζει συσκευή κάθε 2-3 χρόνια.

Έχω δεί τα εξής; 1+ nord N100 5G (128GB), Realme 7 5G (128GB) και TCL 10 5G (128GB).

Οποιαδήποτε παρατήρηση για τα παραπάνω ή πιθανές άλλες προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by vag2
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά ότι και αν πάρει.σαν κάτοχος αλκατελ χρόνια που είναι η δια εταιρεία με την tcl θα σου πρότεινα να δείτε το tcl.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Και τα τρία που αναφέρεις είναι αξιόλογα . Προσωπικά TCL 10 5G λόγω καθαρού android και αξιοπιστίας της εταιρίας.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

TCL 10 pro αλλά ίσως δυσκολευτείς να βρεις θήκη εκτός από αυτή που έχει το κουτί μέσα. Επίσης Realme 7 pro.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ικανοποιηθηκες από την κάμερα του mi 10 δεν υπάρχει περίπτωση να ικανοποιηθεις από mid range. Το lg g8 s μόνο είναι κοντά αλλά κ πάλι υποδεέστερο Επίσης το reame 7 pro που σου πρότειναν κ άλλοι δεν έχει 4 g+ κ vowifi σε Vodafone Οπότε από αυτά που υπάρχουν op 8 αλλά μάλλον έχει κ πάλι χειρότερη κάμερα .. Edited by bruno1977
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως είχα σκεφτεί το realme 7 pro αλλά η μη υποστήριξη volte/WiFi και το αδύναμο σχετικά chip που δεν ξέρουμε πως θα αποδίδει σε δύο χρόνια είναι αποτρεπτικός παράγοντας...η αγορά θα γίνει με σκοπό η συσκευή να κρατηθεί τα επόμενα δύο χρόνια η TCL απορρίπτεται έχω δουλέψει λίγο και δεν με κέρδισε... επίσης ο ήχος θέλω να είναι δυνατός από τα ακουστικά (εδώ μου λείπει το HTC 10) και δεν ξέρω αν και σε αυτό κάποιο realme θα με κάλυπτε...λένε πως το realme GT θα είναι κοντά στα 400€ αλλά υποθέτω αργεί και χρειάζομαι συσκευή...
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως είχα σκεφτεί το realme 7 pro αλλά η μη υποστήριξη volte/WiFi και το αδύναμο σχετικά chip που δεν ξέρουμε πως θα αποδίδει σε δύο χρόνια είναι αποτρεπτικός παράγοντας...η αγορά θα γίνει με σκοπό η συσκευή να κρατηθεί τα επόμενα δύο χρόνια η TCL απορρίπτεται έχω δουλέψει λίγο και δεν με κέρδισε... επίσης ο ήχος θέλω να είναι δυνατός από τα ακουστικά (εδώ μου λείπει το HTC 10) και δεν ξέρω αν και σε αυτό κάποιο realme θα με κάλυπτε...λένε πως το realme GT θα είναι κοντά στα 400€ αλλά υποθέτω αργεί και χρειάζομαι συσκευή...
Δε νομίζω ν αργήσει πολύ το realme. Επίσης έχει βγει (όχι Ελλάδα) το Motorola edge s με snapdragon 870 και τιμή γύρω στα 300 ευρώ. Θα κυκλοφορήσει και παγκόσμια σύντομα ίσως με άλλο όνομα. Γενικά μην κάνεις το λάθος να πάρεις κάτι με πιο αδύναμο επεξεργαστή απ αυτό που έχεις. Κι έχουν δίκιο οι προλαλησαντες ότι δε θα βρεις κάμερα σα του mi10 σ αυτά τα λεφτά

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω μεταβαση απο andoid σε iphone και ειμαι αναμεσα στις συσκευες του τιτλου μια και κοστιζουν πανομοιοτυπα. Ποιο πιστευεται οτι αξιζει περισσοτερο? Ποιο ειναι πιο ολοκληρωμενη συσκευη?

Να τονισω οτι το 5g μου ειναι αδιοφορο καθοτι δεν προκυτε και δεν κατεβζω μεγαλα αρχεια στο κινητο, οποτε για ενα απλο σερφαρισμα που κανω και χρηση social φαντζομαι το ιδιο γρηγορα θα ανοιγουν αππλες ιστοσελιδες ειτε σε 4g ειτε σε 5g.

 

Ποιο πιστευεται ειναι πιο ολοκληρωψμενο και καλυτερη επιλογη αυτη την στιγμη που κοστιζουν το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...