Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο κινητά. (σαν τρίτη επιλογή μπορεί να μπει και το mi 9 T pro)

Ποιο θα μου προτείνατε; Αξίζουν τα 100 ευρω επιπλέον για το oneplus;

Μπαταρία αφού θα βγάζουν μια μέρα βαριάς χρήσης δεν με νοιάζει.

Xiaomi Mi4
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο κινητά. (σαν τρίτη επιλογή μπορεί να μπει και το mi 9 T pro)

Ποιο θα μου προτείνατε; Αξίζουν τα 100 ευρω επιπλέον για το oneplus;

Μπαταρία αφού θα βγάζουν μια μέρα βαριάς χρήσης δεν με νοιάζει.

 

Χωρίς να το έχω το mi 9 ,είναι σίγουρο ότι βγάζει την μια μέρα ;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω το mi 9 ,είναι σίγουρο ότι βγάζει την μια μέρα ;

 

το ειχα εγώ έναν μήνα

 

μέρα βγάζει αλλά θέλει προϋποθέσεις

οχι wifi ανοιχτό 24/24 με το που φύγεις απο το σημείο όπου εχει wifi απλα το κάνεις disable

οχι 4g συνέχεια (το ανοίγεις μόνο όταν το χρειάζεσαι)

οχι τοποθεσία συνέχεια (την ανοίγεις οταν χρειάζεσαι )

το ιδιο και για το nfc

φως 50% και κάτω οπωσδήποτε

οχι gaming

υπο αυτές της προϋποθέσεις την βγάζεις την μέρα

 

το one plus ειχα για λίγο καιρό το pro εκεί την έβγαζα ανετα την μερα (οχι συνέχεια 90hz) λογικά οριακά βγάζει το απλό

 

για μενα και τα δυο ειναι παρομια κινητά αλλα και τα δυο ειχαν ενα κακό το λογισμικό ειχε μπόλικα bugs και δυσλειτουργίες που από update σε update άλλαζαν

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

300 € μετρητά (Κίνα), 450-500€ Ελλάδα (με δόσεις)

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

Πάνω από 6''

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Θα προτιμούσα Ελλάδα, αλλά δεν με πειράζει και εκτός

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Οπωσδήποτε 800αρα

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Αδιάφορα όλα αυτά

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Όχι Ελληνικό μενού, δεν με πειράζει το φλασάρισμα

 

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Μόνο καλή οθόνη για διάβασμα ebooks και youtube το βράδυ στο σκοτάδι.

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Κάμερα, ταχύτητα, αυτονομία,

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Samsung S7

 

 

Τι ζητάω πιο συγκεκριμένα:

 

Οι φωτογραφίες μου είναι κατά το 80% πορτραίτα (άρα θέλω καλό portrait mode, bokeh)

Καλό σε Low light

Να έχει το καλύτερο δυνατό raw που μπορεί να δώσει ένα κινητό γιατί κάνω post processing σε PC

(Το p20 pro είναι ικανοποιητικό, του One+ 7 απογοήτευση για εμένα)

Στο JPEG θα ήθελα να υπάρχει δυνατότητα να μπορώ να πειράζω τα default sharpness-compression (έχω σιχτιρίσει με το S7…)

Mου αρέσει επίσης πολύ ο ασπρόμαυρος αισθητήρας της Huawei σαν υλοποίηση

Καλή ποιότητα βίντεο ειδικά σε Low light, με καλή σταθεροποίηση

Επιθυμητό να παίρνει gcam για πειραματισμούς

 

 

Ερώτηση:

Υπάρχει κάτι σε αυτά που ζητάω?

Εάν πάρω π.χ. το redmi note 7 και βάλω την gcam, τι παραπάνω θα κερδίσω από αυτά που ζητάω εάν πάω σε ναυαρχίδες?

Μου αρέσει το p20 pro αλλά άκουσα για πολύ χαμηλά shutter speeds σε Low Light. Ισχύει?

 

Τι με συμβουλεύετε ?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)

 

Αντρέας

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

Μεχρι 500

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

6

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Ελλαδα

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Οχι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Dual οπωσδηποτε τα αλλα αδιαφορα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

οχι

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Οχι

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Καμερα - αυτονομια - ταχυτητα -gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

s8

 

 

Θελω να αλλαξω το s8 απο το οποιο ειμαι πληρως ικανοποιημενος(εκτος απο την αυτονομια του) για να παρω καποιο δικαρτο γιατι χρειαζομαι 2 sim ταυτοχρονα.

Θα προτιμουσα κατι στο μεγεθος του s8 που με βολευει πολυ γιατι δεν ειναι γκουμουτσα και δεν εχω και χερουκλες. Απο την αλλη πλεον ειναι λιγες οι επιλογες σε αυτο το μεγεθος οποτε ισως παω και σε μεγαλυτερο.

Ξεκαθαρα θεωρω το s10 το πιο πληρες κινητο που υπαρχει στα θελω μου αλλα ειναι στα 600 και ειναι πολλα

Μετα παμε στο p30 που εχω 2 ερωτησεις. Θα εχει θεμα με την google? Kαι 2η ερωτηση, επειδη εχει ip53, υπαρχει θεμα σε βροχη? Πχ συνεχομενο βιντεο κατω απο συνθηκες βροχης? (στο s8 με βολεψε πολυ η σχετικη αδιαβροχοτητα του).

 

Εφοσον δεν καταληξω σε p30, παω σε mate 20 pro απο αυτα που βλεπω? Πως ειναι σε φωτο σε σχεση με το s8?

Κατι αλλο στα υποψην?

Link to comment
Share on other sites

Αφού θες κάτι μαζεμένο γιατί δεν πας σε s10e? Που είναι και μέσα στο budget σου?

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω αλλά με raw σε κινητά έχω πολλά χρονια να ασχοληθώ (έχω καλομαθει από τη gcam την οποία την φέρνεις και στα μέτρα σου στις ρυθμισεις οσον αφορά θόρυβο, contrast, saturation κλπ)

 

Οταν λες ότι το 80% των φωτογραφιών σου είναι πορτρέτα, εννοείς το κλασσικό όρο (δηλαδή πρόσωπα) ή απλά το Mode με το θόλωμα; Γιατί αν είναι το πρώτο τότε καλό ειναι να παίζει η gcam μιας και στα πρόσωπα δεν πιάνεται. Αν πάλι εννοείς απλά θόλωμα τότε οκ δεν ειναι δεσμευτικό.

 

Βλέπω οτι θες και καλο βιντεο. Οπότε καλό θα ήταν να είχε ois. Τραβας σε συναυλίες ή πιο ευκολες από άποψη ήχου συνθηκες;

 

Όσον αφορα το redmi note 7 που ρωτάς, όντως σε φωτογραφίες με gcam ειναι εξαιρετικό (jpeg) και δύσκολα να βρεις καλυτερο στο βασικό φακό. Υστερεί βέβαια σε βιντεο. Η σταθεροποίηση του παραδόξως είναι αρκετά καλή και το eis δεν κάνει πολλά σπασίματα. Χάνει όμως σε λεπτομέρια και ήχο. Επιπλέον βλέπω ότι σε νοιάζει η καλη οθόνη. Μολονότι, είναι πολύ ευχάριστη στο price range της, δεν ειμαι σιγουρος οτι σου κανει (ισως καλο θα ηταν να το δεις σε κατάστημα).

 

Όσον αφορά το p20 pro γενικά για φωτογραφία με κίνηση σε χαμηλό φωτισμό δεν ενδείκνυται. Και αν μάλιστα βγάζεις πρόσωπα να ξέρεις ότι εχει πολύ έντονη επεξεργασία. Σε τοπία ίσως να σου αρέσει... αλλά πρόσωπα σίγουρα όχι. Και ούτως ή άλλος το βίντεό του ειναι πολύ μέτριο για τα χρήματα που έχει όπως και τα περισσότερα huawei άλλωστε.

 

Βλέπω το lg 7 fit σε τιμή 220 ευρώ. Ειχα το lg g7 και ειχε αρκετά καλό βίντεο και τούμπανο οθόνη (ισως η πιο αγαπημένη μου ips οθόνη). Αν το fit είναι ίδια συσκευή με το κανονικό και απλά διαφέρουν σε soc τότε ίσως ειναι η καταλληλοτερη συσκευη για σενα. Σιγουρα υστερεί φωτογραφικά από την gcam του rn7 (όπως και πολλές άλλες συσκευες) όμως φαίνεται να ταιριάζει καλύτερα στις απαιτήσεις σου. Βέβαια δεν εχει με τη stock artificial bokeh mode. Αλλα αν σε νοιαζει το bokeh μονο σε πρόσωπα, μπορείς να έχεις μέσω της gcam. ΑΚΥΡΟ ΈΧΕΙ ΑΛΛΟ APERTURE ΑΠο ΤΟ G7... μπορείς να δεις το v30 για καλή σταθεροποίηση και καλό ήχο αλλα οθόνη ειναι μέτρια

 

Άλλη εναλλακτική είναι το Mi8 στα 290 ευρώ Ελλάδα ή κανα 250ρη Κινα (αν δεν απατωμαι). Στα αρνητικά του ότι δεν θα χεις εγγυηση. Στα θετικά του θα έχεις καλη σταθεροποίηση στο βιντεο (όχι όσο καλη του g7 και σιγουρα οχι τον ηχο του), πολύ δυνατή κάμερα που θα έχει και artificial bokeh με την στοκ καθως και τη gcam. Βεβαια για μένα το g7 ειχε καλυτερη οθόνη από το Mi8 (εκτός και αν προτιμάς amoled).

 

Τέλος βλέπω το motorola one vision στα 260 ευρω με μεγαλο αισθητήρα (σαν του rn7), φωτεινό φακό και ois. Όμως δεν την εχω δουλέψει καθόλου τη συσκευή ενώ δεν ξερω κατα πόσο μπορεί να παίξει η gcam (έχει exynos όπου ειναι λιγο περιορισμενα τα πραγματα)

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα είδα ότι τα 300 ευρω ηταν για Κινα αλλα Ελλάδα πήγαινες και παραπανω με δόσεις.

 

Τονιζω οτι δεν το χω δουλέψει ακόμα. Αλλά για δες το lg g8s στα 428 ευρω (αναμονη 1-3 μέρες). Συνηθως η lg έχει εξαιρετικό βίντεο και ο συνδιασμός αισθητηρα και ois καθως και των δειγμάτων που έχω δει ειναι promising

 

Καλο βίντεο και οθονάρα έχει και το s9+ αλλά στις νυχτερινές βάζει αργό shutter στο αυτοματο. Δεν ξερω αν παιζει καμια gcam αξιοπρεπως (δεν προλαβα να βρω καποια το λιγο που το δουλεψα).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον όντος είναι για φώτο και μάλιστα για γνωστές Raw είναι μονόδρομος και αργότερα photoshop σε κάθε photo για να φτάσεις το επιθημιτο

 

Προφανος και για να βγάλεις καλή low light θέλεις πολύ αργό shutter (μηλαμε για δευτερόλεπτα με bracketing) αυτό είναι πολύ γνωστό για κάποιον που ξέρει από φώτο

Στήνεις την Camera σε κάτι σταθερό και πειραματιζεσαι με shutter και χαμηλό iso για αρχή βάζεις manual white balance κππ αλλιος νυχτερινό τοπίο με χαμηλό ων iso (50) σοβαρό δεν βγαζςις που να έχεις και super duper camera 5.000 ευρώ

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Θα μελετήσω τις προτάσεις του Ανδρέα (μου έβαλες ευχάριστη δουλειά για το σπίτι..) και θα επανέλθω με επιπλέον ερωτήσεις. Είναι το κινητό μου στα τελευταία του και πρέπει να αποφασίσω γρήγορα να πάρω άλλο..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εσείς που γνωρίζετε, θα ήθελα την καλύτερη πρόταση από τα παρακάτω:

Samsung Galaxy A20e

Huawei Y7 (2019)

Honor 8A

Xiaomi Redmi 7 32GB

Xiaomi Redmi 5 Plus 32

Xiaomi Redmi Note 5 32GB

Xiaomi Mi A2 Lite 32GB

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το redmi note 5 είναι overall η καλύτερη συσκευή από αυτές που παραθέτεις.

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ειμαι αναμεσα στο huawei y5 του 2019 και το xiaomi redmi 7A. Τι μου προτεινετε? Χρειαζομαι αμεσα κινητο και το budget πολυ περιορισμενο ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Alcatel 1s 2019 στα 90€ με 3/32gb. Από αυτά που ρωτάς εσύ θα πήγαινα σε xiaomi.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Μην πάρεις το y5. Το πήρε ο αδερφός μου, το δούλεψα όταν του το σεταρα και αργούσε πολύ.

Πήγαινε καλύτερα στο 7a, τρέχει πολύ πιο καλά.

Link to comment
Share on other sites

7a και από μένα το έχω στην κατοχή μου αυτόν τον καιρό,πολύ τίμιο.
Link to comment
Share on other sites

VFM επώνυμο Smartphone μέχρι 300€(όχι κινέζικο) για επαγγελματική χρήση όχι βαριά βέβαια γραφείο κυρίως

+συχνά επαγγελματικά ταξίδια ευρώπη

+αξιοπιστία

+διάρκεια μπαταρίας

(δευτερευόντως/τριτευόντως αν βγάζει και καλές photo θα εκτιμηθεί ως bonus και μόνο)

Edited by FreiQ
Link to comment
Share on other sites

Αν και ειναι λιγο περιορισμένα και υποκειμενικά αυτά που ζητάς (μπορει να τα ικανοποιήσουν πολλές συσκευες) θα σου λεγα το Α70 της samsung αν και ειναι μια απο τις χειρότερες κάμερες που εχω δει στο price range.

 

Στα θετικά

*επωνυμο με επίσημη εγγυηση

*καλη κατασκευή

*μπαταρία τέρας

*οθονάρα που θα σε βολέψει για τυχον καθημερινό σερφάρισμα και λοιπές δουλειές

 

Στα αρνητικά, το μέτριο fingerprint.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε για το a29e και θα κλαις καλά τα λεφτά σου, απορώ με τι κριτήρια το συνέστησε ο από πάνω, παίρνει ποσοστά;

 

Το καλύτερο από αυτά το note 5, το καλύτερο vfm το redmi 7

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται να πούμε την γνώμη μας;ο φίλος ζητάει γνώμες.ειδες να γράφω κάπου όχι μην πάρεις ότι λένε οι άλλοι;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...