Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ!

Καλή περίπτωση φαίνεται και το Alcatel. Θα το έχω υπόψη μου!

Κάνοντας την υπέρβαση (κάνα 15αρι ευρώ απ' τα 130) επίσης βλέπω και το redmi note 7.

Αξίζει άραγε τα επιπλέον χρήματα απ το απλό redmi 7;

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Καλή περίπτωση φαίνεται και το Alcatel. Θα το έχω υπόψη μου!

Κάνοντας την υπέρβαση (κάνα 15αρι ευρώ απ' τα 130) επίσης βλέπω και το redmi note 7.

Αξίζει άραγε τα επιπλέον χρήματα απ το απλό redmi 7;

 

Σαφώς αξίζει η υπέρβαση σαν κινητό αλλά για την χρήση που τα θες νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να πάρεις τόσο καλό κινητό για να βλέπουν τα μικρά you tube και κανένα παιχνίδι.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

€ 400 είναι το ταβάνι.

 

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

Μέχρι 6,5. Ιδανικά όσο λιγότερο τηλεκοντρόλ γίνεται.

 

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

Ελλάδα ή Ευρώπη(Amazon ή κάτι παρόμοιο).

 

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

Τη θέλουμε

 

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

Dual αδιάφορο, ραδιόφωνο για το γήπεδο ναι, ir και nfc καλοδεχουμενα.

 

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

Δε θέλουμε φλασαρισμα

 

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

Μας ενδιαφέρει η φωτινή οθόνη και ο καλός - δυνατός ήχος.

 

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

Αυτονομία, κάμερα, ταχύτητα.

 

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

Honor 6x.

 

Το mate 20 μου αρέσει πολύ. Έχει αυτονομία, μεγάλη οθόνη χωρίς να είναι μακρόστενο καλή κάμερα και λειτουργικό που με βόλεψε.

Τα σκρουτζοκαταστηματα είναι ενδεδειγμένα για αυτή τη συσκευή;

Θα έχω διετή εγγύηση αντιπροσωπείας ή να πάω στο Amazon de;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα σε όλους, θέλω τη γνώμη σας αν αξίζει να δώσω το Mate 20 lite και να βάλω και τη χρηματική διαφορά για να πάω στο Α50.Σαν συσκευές είναι κοντά η υπερτερεί το Α50?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Εσείς που ξέρετε τα πολλά, για βοηθήστε λίγο να βγάλω μια άκρη, μιας και είμαι της παλιάς σχολής στο θέμα smartphone και όσο και αν φαίνεται περίεργο δεν έχω δοκιμάσει ποτέ android, ενώ μέχρι και αυτή τη στιγμή είμαι με ένα ταπεινό lumia 650, το οποίο αναγκαστικά προς το τέλος του μήνα θα πρέπει να το αποχωριστώ λόγω διακοπής υποστήριξης. Το επίσης περίεργο είναι πως εμένα με είχε βολέψει στα πάντα όλα...

 

Αυτά ήταν, η απλότητα τόσο της χρήσης, όσο και της επιλογής παραμετροποίησης, σωστά notifications on display, επιλογή διαφορετικών ήχων σε κάθε ειδοποίηση (πχ άλλος ήχος για mail, άλλος για sms, άλλος για viber κλπ). Το απλό και εύχρηστο douple tap to wake up display, η μια χαρά οθόνη για τα δικά μου γούστα, μια χαρά κάμερα για μη απαιτητικές φωτογραφίες και χωρίς να έχω μέτρο σύγκρισης βέβαια, επειδή όταν πηγαίνω για τρέξιμο βάζω μουσική από youtube, o ήχος του ήταν υπερπλήρης, τόσο στα ακουστικά όσο και από το ηχείο του. Χρησιμοποιώ επίσης πολύ το GPS.

 

Πάνω σε αυτά τα απλά πραγματάκια, μπορείτε να μου προτείνετε προς τα που να στραφώ?

 

Να πω πως, έχω μελετήσει διεξοδικά τα xiaomi και κολλάω πολύ στο θέμα λειτουργικού τους, μιας και δεν είμαι από αυτούς που θα κάτσουν να ασχοληθούν με root και rom και δεν μου αρέσει και η περίεργη κατ εμε πλήρη παραχώρηση δικαιωμάτων που ζητάει για το καθε τι...Επίσης στην miui 10 , αν δεν κάνω λάθος διαβάζω πως τα led notification δεν δουλεύουν το ίδιο όπως στην 9...Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, ίσως όπως είπα απλά είμαι πολύ πίσω.

 

Για τα huawei, δεν έχω βγάλει πλήρη συμπέρασμα ακόμα...ενώ τα samsung, εκτός των πολύ ακριβών, δεν τα συμπαθώ και ιδιαίτερα...

 

Εν ολίγοις, μια πρώτη σκέψη είναι η stock android, πχ nokia 7.1 η κάτι σε LG, πχ δεν μου φαίνεται κακό το LG G7 Fit, μιας και δεν θέλω να κινηθώ πάνω από τα 200 ευρώ και διαβάζω και πολύ θετικά πράγματα στο θέμα ήχου μιας και έχει dac. Το λειτουργικό του LG τι λέει?

 

Βέβαια θα ήθελα να έχω την δυνατότητα να το κρατήσω μια 2 ετία....

 

Παρακαλώ για τα φώτα σας....

Edited by TNTGOM
Link to comment
Share on other sites

Ισως θες κατι με oled οθονη παλι, δες σε samsung με το always display. Γενικα πηγαινε σ ενα μαγαζι με κινητα και σκαλισετα να δεις τι σου ταιριαζει.
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα,μιας και εγώ ειμουνα κάτοχος πολλών WP συσκευών.WM στην αρχή,WP μετά με Lumia 920/1520/930/950 και άλλαξα και πήγα σε Android...

Στην αρχή σε Nexus,και μετά σε Samsung αλλα σε σειρές (S-Note)που απ' ότι κατάλαβα δεν θα πας λόγω τιμής...

Πιστεύω μια συσκευήNokia που είναι σχεδόν Pure Android θα σου κάνει,αλλά και ίσως μια Samsung σειράς A...

Άποψη μου είναι να πας σε ένα κατάστημα και να ρίξεις μια ματιά σε μερικές συσκευές,να δεις απ' όλα αυτά που ζητάς τι σου προσφέρουν,και ανάλογα κάνεις κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα θα έλεγα iPhone λόγο ότι συνιθισες κάτι απλό, αλλά λογικά δίνεις μικρό ποσό έτσι πας σε huawei / Samsung (έτοιμα στημένα) βάζεις της προτιμήσεις σου και προχωράς
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπητοί φίλοι,

 

έχω ένα iphone 7 32gb από το οποίο είμαι ευχαριστημένος με τα πάντα εκτός από μπαταρία και από κλήσεις (δεν ακούγομαι όταν κάνω resume από άλλο call και έχω call failed συχνά πυκνά).

 

Θέλω να το αντικαταστήσω με android και δίνω έμφαση σε:

1)Κάμερα (κυρίως η πίσω για να αποθανατίζουμε τις μοναδικές μας στιγμές)

2)Οθόνη

3)Μπαταρία (θα ήθελα quick charge)

4)Rom. Σημαντικό είναι να είναι όσο πιο κοντά σε stock experience.

5) 128gb storage

 

Έκανα μια απόπειρα για mi9 από bangood αλλά το ακύρωσα για το λόγω ότι δεν έχει Ois και για την εγγύηση.

Επίσης μπορώ να κόψω και τιμολόγιο, οποτε μπορώ να πάρω κάτι ακριβώτερο που πέφτει με αποφορολόγιση σε αυτά τα χρήματα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπητοί φίλοι,

 

 

 

έχω ένα iphone 7 32gb από το οποίο είμαι ευχαριστημένος με τα πάντα εκτός από μπαταρία και από κλήσεις (δεν ακούγομαι όταν κάνω resume από άλλο call και έχω call failed συχνά πυκνά).

 

 

 

Θέλω να το αντικαταστήσω με android και δίνω έμφαση σε:

 

1)Κάμερα (κυρίως η πίσω για να αποθανατίζουμε τις μοναδικές μας στιγμές)

 

2)Οθόνη

 

3)Μπαταρία (θα ήθελα quick charge)

 

4)Rom. Σημαντικό είναι να είναι όσο πιο κοντά σε stock experience.

 

5) 128gb storage

 

 

 

Έκανα μια απόπειρα για mi9 από bangood αλλά το ακύρωσα για το λόγω ότι δεν έχει Ois και για την εγγύηση.

 

Επίσης μπορώ να κόψω και τιμολόγιο, οποτε μπορώ να πάρω κάτι ακριβώτερο που πέφτει με αποφορολόγιση σε αυτά τα χρήματα.

 

Ευχαριστώ!

 

 

 

Από την στιγμή που είσαι ευχαριστημένος γιατί δεν αλλάζεις μπαταρία με αυθεντική που είναι στα 59€ μέχρι τέλος του έτος επίσημα και να κανεις έναν έλεγχο του κινητού για το πρόβλημα με τις κλήσεις;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν ήξερα ότι έγινε extend το πρόγραμμα αλλαγής. νόμιζα πέρυσι έληξε

Σκέφτηκα να πάρω από έναν με 300 το 7αρι 128gb με 94% health, αλλά με αγχώνει λίγο γτ αυτό π έχω έχει λίγο ακόμα εγγύηση. Βέβαια έχει σημαδάκια

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που είσαι ευχαριστημένος γιατί δεν αλλάζεις μπαταρία με αυθεντική που είναι στα 59€ μέχρι τέλος του έτος επίσημα και να κανεις έναν έλεγχο του κινητού για το πρόβλημα με τις κλήσεις;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν τον συμφέρει (δεν ενωω για την μπαταρία) κατά 99% έχει θέμα το baseband δεν θα φανεί άμεσα στα βασικά ςυτοματοποημενα τεστ.. Και κατά 99% προήλθε απο πτώσεις, εφόσον συσκευή είναι εκτός εγγηησης δεν υπάρχει λόγος να σκάσει το ποσό που θα σκάσει 350+ για ν; του δώσουν ενα ανακατασκευασμενο
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα tablet, χαμηλού budget, η χρήση του οποίου θα περιοριζεται κυρίως σε Skype αντε και κάνα browsing. Κατά προτίμηση η αγορά θέλω να γίνει από Ελλάδα. Έχει κανείς να προτείνει τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα λίγο παραπάνω και νομίζω πως το s10e με καλύπτει σε αυτά που θέλω. Ίσως όχι όμως στην μπαταρία..

Έχει κάποιος το εν λόγω κινητό να μου επιβεβαιώσει;

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα λίγο παραπάνω και νομίζω πως το s10e με καλύπτει σε αυτά που θέλω. Ίσως όχι όμως στην μπαταρία..

Έχει κάποιος το εν λόγω κινητό να μου επιβεβαιώσει;

 

αν θελεις μπαταρια μονοδρομος τεραστια συσκευη (ωστε να εχει 4,000 και πανω μπαταρια)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα έχω ένα πρόβλημα σήμερα παρέλαβα το amazfit pace αλλά δυστηχως δεν μπορώ να το συνχρονησω μέσω τηλεφώνου με την εφαρμογή amazift watch.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης για το αν αξίζει να αλλάξεις το ένα κινητό με το άλλο. Το LG G7 είναι έτη φωτός μπροστά σε σχέση με το Α1 και η αλλαγή θα είναι η μέρα με τη νύχτα. Ίσως εννοείς αν το G7 αξίζει σε σχέση με κάποιο άλλο πιο ανταγωνιστικό?? Που και πάλι το G7 αν είσαι τυχερός με κάποια θεματάκια αξιοπιστίας που έχει (πάντα) η LG είναι ένα εξαιρετικό vfm κινητό. Edited by Giannis_79
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...