Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι το xiaomi mi note 3 να εχει καλυτερα καμερα? Απο που το συμπεραίνετε?

 

Ξερω γενικα οτι οι φωτο των Xiaomi ειναι για βρούβες! Ασε που εχει και χαμηλότερη αναλυση το xiaomi mi note 3 απο τα παραπάνω προτεινόμενα,

Απλά αρκετοί εδώ έχουν ''ευεσθεσια'' μην τους παρεξηγείς.

Οσο αφορά το κινιτο σε αυτό την τημη μην κοινιγας camera σε χαμηλό φωτισμό εκεί μπάλα παίζουν μόνο ναυαρχιδες και ούτε καν όλες. Κοίτα όλα τα υπόλοιπα, αν θέλεις τόσο πολύ μια πολύ καλή Camera μάζεψε λίγο πάνε σε p20 pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θα ηθελα τη βοηθεια σας,αν γινεται.

Ψαχνω ενα νεο σχετικα (2017 και μετα)smartphone με το σχημα(περιπου)τις διαστασεις και το βαρος του iphone 5s-Se,

 

Διαστάσεις 123.8 x 58.6 x 7.6 mm

Βάρος 113 gr

 

αλλα σε android.

Εχει καποιος κατι κατα νου?

Ευχαριστω πολυ!

Edited by inoel
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θα ηθελα τη βοηθεια σας,αν γινεται.

Ψαχνω ενα νεο σχετικα (2017 και μετα)smartphone με το σχημα(περιπου)τις διαστασεις και το βαρος του iphone 5s-Se,

 

Διαστάσεις 123.8 x 58.6 x 7.6 mm

Βάρος 113 gr

 

αλλα σε android.

Εχει καποιος κατι κατα νου?

Ευχαριστω πολυ!

Ριξε μια ματια στα sony compact.

Ειδικα το xz1 compact που ειναι και σε καλη τιμη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

4 ίντσες σε Android? Δεν υπάρχει πλέον τπτ και να υπάρχει θα είναι σαπακι από τα λίγα

Λόγο αυξημένου hardware θέλουν πλέον τερατώδες μπαταρίες

Αν μπει όλο αυτό το hardware σε συσκευή με μια μπαταρία 1500 mha βγάζεις δεν βγάζεις μέχρι το μεσημέρι

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2, μιλαω για αγορα απο πλαισιο με επιστροφη eurobank +δοσεις.

Οπότε το mi8 64gb παει στα 399

και το P20 pro 519.

 

Εκτος απο τη κάμερα υπερτερει καπου αλλου το huawei ωστε να δικαιολογησει το χειροτερο chipset και τα 120 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη, μπαταρία, αδιάβροχοποίηση, αξιοπιστία λογισμικού και ποιότητα υλικών. Και σε σχέση με την έκδοση που συγκρίνεις, το P20 pro έχει 64gb παραπάνω αποθηκευτικό χώρο. Οπότε αν συνυπολογίσεις και την κάμερα, τα 120€ δικαιολογούνται και με το παραπάνω θεωρώ. Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για την οθόνη του mi8 έχω διαβάσει τα καλύτερα! Το χω δουλέψει και λίγο προσωπικά. Έχει πάρα πολύ καλή αυτονομία. Το λογισμικό είναι υποκειμενικό. Εγώ προτιμώ με χίλια miui από emui. Στο λογισμικό της κάμερας ναι, εκεί υπερέχει το Huawei. Τώρα η ποιότητα υλικών που λες.... Αυθόρμητο συμπέρασμα μου κάνει

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για την οθόνη του mi8 έχω διαβάσει τα καλύτερα! Το χω δουλέψει και λίγο προσωπικά. Έχει πάρα πολύ καλή αυτονομία. Το λογισμικό είναι υποκειμενικό. Εγώ προτιμώ με χίλια miui από emui. Στο λογισμικό της κάμερας ναι, εκεί υπερέχει το Huawei. Τώρα η ποιότητα υλικών που λες.... Αυθόρμητο συμπέρασμα μου κάνει

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Κοίταξε, δεν είπα ότι δεν είναι καλή η οθόνη, μιλάω πάντα σε σύγκριση μεταξυ των 2. Η οθόνη του mi8 λίγο που το έπαιξα, μου φαινόντουσαν ξεπλυμμενα τα χρώματα σε σχέση με του p20. Το ίδιο και για την αυτονομία, έχει καλή το mi8, αλλά του P20 pro δεν τη φτάνει, τα 600mah είναι διαφορά. Για το λογισμικό αναφέρομαι στην αξιοπιστία, δηλαδή ότι το emui είναι πιο bug free και stable από το miui που σε κάθε αναβάθμιση δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Τέλος, για την ποιότητα υλικών που ανέφερα, αν τα πιάσεις στο χέρι, overall, είναι πιο premium συσκευή το pro όπως και να το κάνουμε.

Ότι και να λέμε εμείς πάντως, το καλύτερο που έχει να κάνει ο φίλος είναι να τα δει από κοντά, πάντα αυτό βοηθάει.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο και μόνο για τη καμερα πάντως θα έδινα αυτά τα extra 120 ευρώ

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

VERNEE V2 PRO!!! Έλεγξε το.....είναι πιστεύω ότι πρέπει!Είναι πιο κοντά σε δυνατότητες των μη rugged κινητών και ταυτόχρονα είναι φουλ ανθεκτικό χωρίς να ζυγίζει έναν τόνο!!!!Εγώ αυτό έχω (εδώ και 4 μήνες περίπου) και έχω μείνει φουλ ευχαριστημένος!!!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα. Σε αναζητηση νεου κινητου,αφου το υπαρχον επεσε και εσπασε η οθονη. Για επαγγελματικη καθαρα χρηση,δηλ κλησεις,mail,sms,browsing. Δεν ενδιαφερει καθολου καμερες, παιχνιδια,fb κι αλλα social πραγματα.

Απαραιτητα 3,5 mm jack, καλη ποιοτητα κλησης, καλη αυτονομια. Με το sar εχω λιγο μπερδευτει,επειδη αυτοι που θα το χρησιμοποιουν θα εχουν μονιμα bt/handsfree, δεν ειναι μαλλον τοσο σημαντικο.

Δεν θελω να ξεφυγω πολυ,νομιζω οτι ως τα 100€ αρκει, εκτος αν αξιζει κατι για περισσοτερη αντοχη στον χρονο. Αγορα μονο απο Ελλαδα,τιμολογιο.

Εχω ψιλοκαταληξει στα παρακατω

1. Xiaomi redmi 5A, με την προσφορα του mistore στα 81,50 με μεταφορικα κι επισημη εγγυηση

2. Xiaomi redmi 6A, κανα 10αρι παραπανω, δεν εχω πειστει οτι το αξιζει,απο σκρουτζ

3. Honor 7s, στα 110€,

4. TP-LINK Neffos C5A, στα 63€, εντελως vfm αλλα νομιζω με πολλες παραχωρησεις

 

Μαλλον προς το redmi 5A παω,εκτος αν κατι δεν εχω αντιληφθει. Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 5Α και είναι μια χαρά για τα λεφτά αυτά. Αρκετά καλή μπαταρια, πολύ βολικό σε μεγεθος, αξιοπρεπής κατασκευή, καλή ποιότητα κλήσης, ωραία οθόνη.

Φυσικά σε κάμερα υστερεί πολύ αλλά δεν είναι το θέμα αυτό νομίζω.

Το έχω 8-9 μήνες τώρα και δεν έχει παρουσιάσει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε,το παραγγειλα ηδη. Και το redmi 4X καλη περιπτωση φαινεται, αλλα δεν βρισκω να αξιζει η οικονομικη διαφορα για την δουλεια που το θελω. Δηλαδη κατι προς τα κατω στην τιμη ελεγα μηπως κοιταξω,σαν το tp-link, παρα πιο πανω
Link to comment
Share on other sites

VERNEE V2 PRO!!! Έλεγξε το.....είναι πιστεύω ότι πρέπει!Είναι πιο κοντά σε δυνατότητες των μη rugged κινητών και ταυτόχρονα είναι φουλ ανθεκτικό χωρίς να ζυγίζει έναν τόνο!!!!Εγώ αυτό έχω (εδώ και 4 μήνες περίπου) και έχω μείνει φουλ ευχαριστημένος!!!

 

Ενδιαφέρον και με 6αρα ran . περιεργο που δεν υπάρχει στο Skroutz και από ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά του δεν έχει ασύρματη φόρτιση που νομίζω σε ένα ανθεκτικό κινητό είναι απαραίτητο.

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το xiaomi mi note 3 να εχει καλυτερα καμερα? Απο που το συμπεραίνετε?

Ξερω γενικα οτι οι φωτο των Xiaomi ειναι για βρούβες! Ασε που εχει και χαμηλότερη αναλυση το xiaomi mi note 3 απο τα παραπάνω προτεινόμενα,

 

Κατά σύμπτωση έχω το Mi Note 3 και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την κάμερα του. Το LG G6 έχει ίσως λίγο καλύτερη αλλά το MN3 πατάει άνετα όλα τα midrange των Huawei και Samsung, ιδιαίτερα τα Α7 και Mate 20 lite. Δεν υπάρχουν πολλά κινητά με οπτική σταθεροποίηση στην τιμή του άλλωστε, ενώ μπορείς να δεις και το υψηλό σκορ του στο Dxomark. Πολύ θα ήθελαν το A7 και το Mate 20 lite να βγάζουν νυχτερινές φωτογραφίες όπως πχ αυτή: IMG_20171112_205250

 

To Mi Note 3 θα το σύστηνα άνετα αν δεν είχε ένα μειονέκτημα - Έλλειψη μπάντας Β20 που για κάποιους, ιδιαίτερα για χρήστες Wind και Vodafone είναι θέμα. Αν κάποιον δεν τον πειράζει αυτό δεν υπάρχει καλύτερο φωτογραφικά κινητό με NFC με τα λεφτά του από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκαθαρα τελικά είμαι ανάμεσα σε xiaomi mi8 και LG g7. Από κάμερες, πως συγκρίνονται μεταξύ τους; νομίζω ότι πρακτική ειδοποιός διαφορά μόνο η κάμερα είναι...

 

Στάλθηκε από το STF-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις τα χρήματα για s9+ να πας εκεί. To s9+ ειναι κινηταρα. Ούτε στο s8 ούτε στο s9. Η αυτονομία τους είναι για τα πανηγύρια σαν του V30. To s9+ είναι το καλύτερο αυτή την στιγμή μετά το Νote 9 σε τέτοια τιμή. https://www.skroutz.gr/s/14244323/Huawei-P20-Pro-Dual-128GB.html

 

Δεν το λες και για τα πανηγύρια το V30 σε αυτονομία....

Edited by MIB
So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον και με 6αρα ran . περιεργο που δεν υπάρχει στο Skroutz και από ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά του δεν έχει ασύρματη φόρτιση που νομίζω σε ένα ανθεκτικό κινητό είναι απαραίτητο.

Σε ευχαριστώ.

Να υποθέσω πως κάνεις μια δουλειά που χρειάζεται να βγαίνεις έξω συχνά πχ ντελιβεράς ή κάτι τέτοιο; Έχε υπόψη σου πως η ασύρματη φόρτιση στα περισσότερα κινητά, με εξαίρεση κάποια κορυφαία flagships, είναι α ρ γ ή η η η η. Αν δηλαδή μπαίνεις μέσα στο μαγαζι δηλαδή, κάθεσαι 20 λεπτά και βγαίνεις πάλι δεν θα έχει φορτίσει πάνω από 2-3% επιπλέον. Καλύτερα να πάρεις κάτι με γρήγορη φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε: 200 ταβάνι

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε: όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Ελλάδα, σκρουτζομάγαζα δεκτά.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα): οπωσδήποτε

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Dual, ραδιόφωνο must have, ir, nice to have

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; αδιάφορο

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono: σε αυτά τα λεφτά, αδιάφορο

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία: κάμερα, αυτονομία, ταχύτητα, gaming καθόλου

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή: Huawei p10 lite, ευχαριστημένος, αλλά δεν είναι δίκαρτη. Θα ξανάπερνα Huawei ή Honor. Σε Xiaomi, δεν μου αρέσει το MIUI, αλλά μπορώ να περάσω μια lineage.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...