Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα ανάμεσα στα δύο ποιό θα διαλέγατε; Χρήση κοινωνικά δίκτυα, σπάνια ταινίες και καλή φωτογραφική.
One plus από εμένα. Αρκετά καλύτερο software

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρειτε οτι υπερεχει το huawei mate 20 lite απο το samsung a7 2018; ειμαι αναμεσα σε αυτα!
Αν δε σ άρεσει το pocophone πήγαινε στο mi8 lite. Καλύτερη συσκευή κι από τις 2 που προτείνεις. Και πιο μουρατο

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο δίλημμα καιρό τώρα. Είπα να δοκιμάσω το oneplus 6 A6000. Περιμένω να έρθει... ελπίζω να μη το μετανιώσω.:confused:
ΑΓΓΕΛΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ήμουν στο ίδιο δίλημμα και τελικά παρήγγειλα το OnePlus 6 και περιμένω να έρθει.

 

Τώρα με τις προσφορές 11/11 έπαιζαν σε καλές τιμές που ήτανν πολύ κοντινές.

-Δεν μου άρεσε το notch του Mi8, το οποίο είναι μεγάλο και δημιουργεί (μικρο)πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις. Υπάρχει λίγος χώρος δεξιά και αριστερά και χωράει στα αριστερά μόνο η ώρα και δεξιά wifi/σήμα/μπαταρία και δεν μένει χώρος για εικονίδια ειδοποιήσεων. Ακόμη και όταν το κρύβεις εντελώς πάλι δεν έχεις εικονίδισα ειδοποιήσεων και πρέπει να σέρνεις την μπάρα, που δεν μου φαίνεται βασικό. Το notch του ΟΡ6 είναι μικρό μπορείς να το κρύψεις/φαίνονται εικονίδια, μου άρεσε ως υλοποίηση.

-Καλύτερο το oxygen OS, πιο ελαφρύ-γρήγορο, παίρνει και πιο νωρίς αναβαθμίσεις.

-Είχα βαρεθεί τα xiaomi που ήταν οι 2 προηγούμενες συσκευές μου και ήθελα αλλαγή, επίσης το Mi8 έχει σχεδόν ίδιο σχεδιασμό με το Redmi note 6 pro, που είναι ασήμαντο μεν αλλά δεν μου άρεσε κιόλας.

-Έχει dash charging το ΟΡ6.

-Δεν έχει audio jack το Mi8 και ούτε ραδιόφωνο.

 

Κυρίως για τα παραπάνω προτιμήθηκε.Κατά τα άλλα:

-Έχει ελαφρώς χειρότερη κάμερα μάλλον το ΟΡ6 αλλά γενικά είναι αρκετά κοντά, έχει καλύτερο 4κ video όμως και καλύτερο μικρόφωνο.

-Έχει χειρότερο ηχείο το ΟΡ6.

-Δεν κατάλαβα αν έχει wireless charging to Mi8 αλλά δεν με πολυενδιέφερε.

-Μπαταρίες και οθόνες επίσης πολύ κοντά, το ΟΡ6 έχει 100 Μah λιγότερη μπαταρία και λίγο μεγαλύτερη οθόνη.

-Το Mi8 έχει μια τεχνολογία με υπέρυθρες για face unlock στο σκοτάδι, ψιλοαδιάφορο αλλά λειτουργεί καλά από ότι είπαν.

Edited by Slester
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την ανάλυση, είμαι και εγώ πιο κοντά στο 1+, σε τι τιμή το πήρες και απο που; θα περιμένω και την black friday όλο και καμιά προσφορά θα παίξει πιστεύω.
Link to comment
Share on other sites

1) Το ποσό που διαθέτουμε: 200 -300

2) Την χρήση του κινητού (γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά): broswing , facebook, instagram, gps και πλοήγηση, κανενα παιχνιδι

3) Το μέγεθος της οθόνης που θα θέλαμε: 5,5 και πανω

4) Κάποιο άλλο χαρακτηριστικό που θα θέλαμε να έχει (Αναγνώστη Δαχτυλικών Αποτυπωμάτων, Αδιαβροχοποίηση κ.λ.π.): Αναγνώστη Δαχτυλικών Αποτυπωμάτων

5) Μας ενδιαφέρουν οι καλές κάμερες; ναι οσο γίνετε σε τέτοια την τιμη

6) Μας ενδιαφέρει το Dual SIM; οχι

7) Αν ναι, θα προτιμούσαμε να έχει χωριστές θύρες για SD και για τις 2SIM; -

Επιθυμούμε την σωστή ROM και την 800αρα μπάντα; ναι

9) Μας ενδιαφέρει η επίσημη εγγύηση στην Ελλάδα; ναι και οχι

10) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; οχι

11) Μας ενδιαφέρει ή μεγάλη μπαταρία; να βγαζει μια μερα γεματης χρησης , για εναν φοιτητη

12) Μας ενδιαφέρουν οι προτάσεις από το εξωτερικό ή μόνο από Ελλάδα; μονο απο Ελλαδα

13) Σε περίπτωση αγοράς από Ελλάδα, ενδιαφερόμαστε για κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα (λόγω κάποιας έκπτωσης / επιδότησης); οχι

14) Ενδιαφερόμαστε μόνο για καινούριο η και για μεταχειρισμένο; καινουριο

 

Ειμαι αναμεσα στο xiaomi redmi note 5, xiaomi redmi note 6 pro, xiaomi mi a2(απο σκρουτζ), Huawei Honor 8X ( απο γερμανο και σκρουτζ), xiaomi pocophone f1

και θελω να ρωτησω αν αξιζουν τα παραπανω χρηματα ωστε να παω στο pcophone f1 ή το huawei honor 8x, απο οτι στα υπολοιπα που ειναι πιο χαμηλη η τιμη τους

Edited by gp46047
Link to comment
Share on other sites

Κτγμ βάσει των απαιτήσεων σου το RMN5 ή το 6 σε καλύπτουν. Σχεδόν ίδια κινητά, το 6 έχει λίγο καλύτερη σελφοκάμερα και μεγαλύτερη οθόνη, αν θεωρείς πως είναι χαρακτηριστικά για τα οποία αξίζει να δώσεις τα λίγα ίδια επιπλέον χρήματα για το 6 σε σχέση με το 5 εσύ το κρίνεις.

 

Το Α2 έχει ίσως την καλύτερη κάμερα από όσα ανέφερες και καλύτερο επεξεργαστή από τα RMN5/6. Αλλά θα χάσεις αρκετά σε αυτονομία που μάλλον σε ενδιαφέρει περισσότερο.

 

Το Honor 8Χ με την τωρινή του τιμή δεν θα το σκεφτόμουν καν. Hardware επιπέδου RN5/6 σε πολύ υψηλότερη τιμή στην Ελλάδα. Δεν έχει έστω γρήγορη φόρτιση.

 

Το Poco είναι καλή συσκευή αλλά αν δεν παίζεις βαριά παιχνίδια το μόνο επιπλέον που προσφέρει αισθητά σε σχέση με τα RN5/6 είναι η κάπως καλύτερη κάμερα, χωρίς να είναι κορυφή.

 

Αν ενδιαφερόσουν να αγοράσεις από Κίνα θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το Mi 8 lite που έχει την κάμερα του Poco, επεξεργαστή ανώτερο του RN5/6 και λίγο καλύτερη αυτονομία από το Α2. Αλλά νομίζω πως η τιμή του στην Ελλάδα είναι πολύ υψηλή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Βλέπω ότι λόγω προσφορών, και τα δυο ταμπλετάκια αυτά (10ιντσα) τα έχουν ρίξει στα 100 ευρώ...

Έψαχνα για τον πεθερό τάμπλετ, και πιστεύω ότι σίγουρα ένα απο αυτά τα δύο θα του κάνει για την χρήση που το θέλει (ιντερνετ, social κτλ)

 

Ετσι οπως τα είδα τα χαρακτηριστικά στο συγκριτικό (https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8604&idPhone2=8636) μου φανηκαν ψιλο παρόμοια (αν εξαιρέσουμε τα ηχεια και την χωρητικοτητα μπαταρίας στο Lenovo)...

Αλλά θα ήθελα να δω και τις γνώμες σας για το άν θα πρέπει να αποφύγω κάποιο απο τα δυο...

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Βλέπω ότι λόγω προσφορών, και τα δυο ταμπλετάκια αυτά (10ιντσα) τα έχουν ρίξει στα 100 ευρώ...

Έψαχνα για τον πεθερό τάμπλετ, και πιστεύω ότι σίγουρα ένα απο αυτά τα δύο θα του κάνει για την χρήση που το θέλει (ιντερνετ, social κτλ)

 

Ετσι οπως τα είδα τα χαρακτηριστικά στο συγκριτικό (https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8604&idPhone2=8636) μου φανηκαν ψιλο παρόμοια (αν εξαιρέσουμε τα ηχεια και την χωρητικοτητα μπαταρίας στο Lenovo)...

Αλλά θα ήθελα να δω και τις γνώμες σας για το άν θα πρέπει να αποφύγω κάποιο απο τα δυο...

 

Ευχαριστώ!

 

Το Lenovo το έχει πάρει η κοπέλα μου για την μητέρα της. Για τα γούστα μου είναι πάναργο, δεν θα άντεχα να δουλέψω με αυτό το πράγμα. Η «πεθερά» πάλι για τη χρήση της, σειρές στο Ίντερνετ και viber είναι ευχαριστημένη. Τα ηχεία του είναι σξιοπρεπή πάντως και η οθόνη για τα λεφτά της τρώγεται.

Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo το έχει πάρει η κοπέλα μου για την μητέρα της. Για τα γούστα μου είναι πάναργο, δεν θα άντεχα να δουλέψω με αυτό το πράγμα. Η «πεθερά» πάλι για τη χρήση της, σειρές στο Ίντερνετ και viber είναι ευχαριστημένη. Τα ηχεία του είναι σξιοπρεπή πάντως και η οθόνη για τα λεφτά της τρώγεται.

 

 

Σε ευχαριστώ για την απαντηση...Ναι κ εγώ αυτό ακριβώς πιστεύω..οτι για τις απαιτήσεις του πεθερου θα ειναι υπερτελειο..ακομα κ το αρνητικο του mediapad, οτι δεν μπορεις να μεταφερεις στη καρτα εφαρμογές, παίζει να μην τον ενοχλήσει ποτέ..

Απλά νομίζω οτι σαν κατασκευές το lenovo δείχνει πιο φτηνή κατασκευη κ στην πρωτη πτώση ίσως παθει μεγαλυτερη ζημια..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου,

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα νέο κινητό με τιμή max 300 ευρώ. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες καθώς προβληματίζομαι στο ποιο να πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ψάχνω κινητό για την αδερφή μου γύρω στις 5' (όπως και το τωρινό της) με έμφαση στην καλή κάμερα.

Ίσως είναι και δεκτική για 5.5' αλλα να μην είναι πολύ ογκώδης συσκευή.

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε. ~300€

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε. 5'-5.5'

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Αδιάφορο το από που.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα) Ναι είμαι επαρχία

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Θα προτιμούσα dual, αλλά δεν είναι απαραίτητο.

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα; Μενού στα Ελληνικά ή Αγγλικά, προτιμώ χωρίς φλασάρισμα

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono. Θα θελα καλή οθόνη αλλά δεν είναι το πιο σημαντικό

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία. κάμερα, αυτονομία, ταχύτητα, βαρύ gaming

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή. Samsung Galaxy A5 (2016)

 

Ζητώ βοήθεια γιατί είναι αρκετά δύσκολο να βρεις συσκευή με καλή κάμερα σε αυτές τις διαστάσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Δες το Huawei p10 στα 250€, το έβγαλε προσφορά ο κωτσοβολος. Επίσης το lg g6 στα ίδια χρήματα, ίσως έχει την καλύτερη κάμερα στα χρήματά του. Μην σε φοβίζει το μέγεθος, είναι πολύ μαζεμένο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Sony ZX1 στα 229 σε you.gr, mediamarkt, public και Κωτσόβολο, αλλά πρέπει να βιαστείς λόγω Black Friday.

Αλλιώς Nokia 8 από skroutz.

Link to comment
Share on other sites

Δες το Huawei p10 στα 250€, το έβγαλε προσφορά ο κωτσοβολος. Επίσης το lg g6 στα ίδια χρήματα, ίσως έχει την καλύτερη κάμερα στα χρήματά του. Μην σε φοβίζει το μέγεθος, είναι πολύ μαζεμένο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Και εγώ θα πρότεινα να κοιτάξει το LG G6, το οποίο έχει ίσως την καλύτερη κάμερα στα λεφτά που δίνεις. Είναι πολύ μαζεμένο κινητό λόγω αναλογίας, ίδιο πλάτος και μόλις 4 εκατοστά ψηλότερο από το A5 που έχει. Συγκριτικά το Nokia 8, αν και με μικρότερη διαγώνιο οθόνης, είναι μεγαλύτερο από το G6. Απλά έχε υπόψη πως το G6 δεν είναι τέρας αυτονομίας.

 

Μια καλή εναλλακτική για κάτι ακόμα πιο μαζεμένο, μεγέθους σχεδόν ίδιου με το Α5 της, με καλή κάμερα αλλά με αγορά από Κίνα είναι το Meizu 15. Επίσης έχει Super Amoled οθόνη. Μπορείς να το βρεις από το επίσημο κατάστημα της Meizu από τον παρακάτω σύνδεσμο και δεν έχει τελωνείο γιατί τα στέλνει από Ευρώπη.

 

https://www.aliexpress.com/item/Official-Global-Version-Meizu-15-4GB-64GB-Smartphone-Snapdragon-660-Octa-Core-5-46-1920x1080P-Screen/32911332370.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, η αδερφή μου θέλει να ασχοληθεί με το vlogging και θα ήθελε να αγοράσει κινητό σ πρώτη φάση για αυτή την ασχολία. Μέχρι στιγμής έχει ένα iphone 5s που το έχει καταευχαριστηθεί και πριν ένα lumia 640 που επίσης της άρεσε. Το ποσό είναι μέχρι 400 ευρώ μάξιμουμ και από μαγαζί λόγω τιμολογίου. Σκέφτομαι για mi mix 2s, mi mix 2, oneplus 6 προφανώς γιατί αρέσουν σε εμένααν και προς την οροφή του μπάτζετ και το iphone 6 που το είδα στα 200 που πιθανότατα θα αρεσει σε εκείνη από άποψη ευκολίας χειρισμού και μόνο, δεν έχει θέματα με μήλο το 640 εξακολουθεί να είναι το αγαπημένο της. Ευχαριστώ και περιμένω τη βοήθειά σας.
Link to comment
Share on other sites

Το lenovo εχει μεγαλύτερη οθονη (βασικό για μεγάλο άνθρωπο 10.1 αντί για 9.6) και καλυτερη μπαταρία

 

Λογικα και πιο γρηγορο σερβις στην Ελλάδα στην απευκτέα περίπτωση

 

Συν η μη μεταφορα στην sd θα το προτιμουσα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, η αδερφή μου θέλει να ασχοληθεί με το vlogging και θα ήθελε να αγοράσει κινητό σ πρώτη φάση για αυτή την ασχολία. Μέχρι στιγμής έχει ένα iphone 5s που το έχει καταευχαριστηθεί και πριν ένα lumia 640 που επίσης της άρεσε. Το ποσό είναι μέχρι 400 ευρώ μάξιμουμ και από μαγαζί λόγω τιμολογίου. Σκέφτομαι για mi mix 2s, mi mix 2, oneplus 6 προφανώς γιατί αρέσουν σε εμένααν και προς την οροφή του μπάτζετ και το iphone 6 που το είδα στα 200 που πιθανότατα θα αρεσει σε εκείνη από άποψη ευκολίας χειρισμού και μόνο, δεν έχει θέματα με μήλο το 640 εξακολουθεί να είναι το αγαπημένο της. Ευχαριστώ και περιμένω τη βοήθειά σας.

 

Τι ιδιαίτερες απαιτήσεις έχει η αδερφή σου λόγω vlogging; Θα γράφει με την μπροστινή κάμερα ή την πίσω; Θέλει βίντεο 4K ή βολεύεται και με χαμηλότερη ανάλυση;

 

Αν ενδιαφέρεται για πίσω κάμερα, δεν θα βρει σε τιμή μέχρι 400 κινητό με βίντεο και καταγραφή ήχου καλύτερο του HTC U11 πιστεύω. Αν δεν της αρέσει εμφανισιακά, το LG V30 έχει και αυτό πολύ καλή καταγραφή και έχει και την ευρεία κάμερα που μπορεί να της χρησιμεύσει. Επίσης έχει και κάποια έτοιμα εφέ.

 

Τα Xiaomi δεν φημίζονται για το βίντεο τους. Το OnePlus 6 είναι καλύτερη επιλογή.

 

Το iPhone 6 έχει πολύ μέτρια κάμερα, καμία σχέση με του 6s Plus, μην ασχοληθείς αν θέλεις κάτι αξιοπρεπές. Πολύ καλύτερο το LG G6 σε ελάχιστα περισσότερα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά... όπως λέει ο τίτλος, είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 ρολόγια... πρώτη φορά σε smartwatch, θα ήθελα την άποψη σας...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο ερώτημα είναι το τι θέλεις από το smartwatch σου; Κάνεις κάποια συγκεκριμένα σπορ, θες να τρέχει κάποιες συγκεκριμένες εφαρμογές;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...