Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα δευτερο Meuzu m6 note?

Το Redmi note 4, αν και εχει "παλιώσει", ειναι καλο γι αυτο που θες.

 

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενα δευτερο Meuzu m6 note?

Το Redmi note 4, αν και εχει "παλιώσει", ειναι καλο γι αυτο που θες.

 

 

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το Note 4 σκέφτηκα και γω έχει τα περισσότερα από αυτά που ζητάω,έλεγα μήπως υπάρχει και κάποια άλλη επιλογή να δω.Θελω σίγουρα 7-8 ώρες sot και να μην κολλάει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Το Note 4 σκέφτηκα και γω έχει τα περισσότερα από αυτά που ζητάω,έλεγα μήπως υπάρχει και κάποια άλλη επιλογή να δω.Θελω σίγουρα 7-8 ώρες sot και να μην κολλάει καθόλου.

 

Το note 4 ειναι σκυλι.

Εχει ενα χρονο σχεδον η μανα μου το 3/32 με την αναβαθμιση Miui 9.5.9.0.

Μονη υποβαθμιση η καμερα και το βιντεο απο το Samsung που εχεις.

Σε ολα τα αλλα δεν θα δεις διαφορα εκτος απο μπαταρια οπου το κινητο δεν παιζεται.Χωρις εξοικονομηση με wifi/4g ανοιχτο καθε μερα 50-50 βγαζει 2 μερες με 6 ωρες οθονη.

Φωτεινοτητα γυρω στο 50% αυτοματο.

Αλλα καμια φορα ξεχναει Gps,δεν κλεινει συνηθως τις εφαρμογες στο background,ουτε εξοικονομηση μπαταριας δεν βαζει.Και παλι ομως μια μερα το κινητο της βγαζει.

Με μια απλη θηκη πισω και ενα τζαμακι μια χαρα τα βγαζει περα.

Επισης φιλος με book case κανενα θεμα και ακομη καλυτερη προστασια σε σχεση με την απλη θηκη.

Οσο για κολληματα,απλα η λεξη δεν υπαρχει.3GB Ram ειναι αρκετα,σπανια θα εχεις θεμα.Εγω τα βγαζω περα με ενα κινητο αρχαιο με 1GB Ram.Ειναι θεμα τι χρηση κανεις.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Θα το βάλω 230 ευρώ (έχει και δύο χρόνια εγγύηση) και αν ενδιαφερθεί κάποιος παίρνω το G6, διαφορετικά το κρατάω άλλωστε τί είναι μια δυο επισκέψεις στην procordia το χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

Το note 4 ειναι σκυλι.

Εχει ενα χρονο σχεδον η μανα μου το 3/32 με την αναβαθμιση Miui 9.5.9.0.

Μονη υποβαθμιση η καμερα και το βιντεο απο το Samsung που εχεις.

Σε ολα τα αλλα δεν θα δεις διαφορα εκτος απο μπαταρια οπου το κινητο δεν παιζεται.Χωρις εξοικονομηση με wifi/4g ανοιχτο καθε μερα 50-50 βγαζει 2 μερες με 6 ωρες οθονη.

Φωτεινοτητα γυρω στο 50% αυτοματο.

Αλλα καμια φορα ξεχναει Gps,δεν κλεινει συνηθως τις εφαρμογες στο background,ουτε εξοικονομηση μπαταριας δεν βαζει.Και παλι ομως μια μερα το κινητο της βγαζει.

Με μια απλη θηκη πισω και ενα τζαμακι μια χαρα τα βγαζει περα.

Επισης φιλος με book case κανενα θεμα και ακομη καλυτερη προστασια σε σχεση με την απλη θηκη.

Οσο για κολληματα,απλα η λεξη δεν υπαρχει.3GB Ram ειναι αρκετα,σπανια θα εχεις θεμα.Εγω τα βγαζω περα με ενα κινητο αρχαιο με 1GB Ram.Ειναι θεμα τι χρηση κανεις.

 

Ξέρω το έχει πάρει και ένας φίλος μετά από δική μου πρόταση και του έχει βγει εξαιρετικό.Απλα ήθελα να σιγουρευτώ ότι δεν μπορώ να βρω κάτι καλύτερο για να προχωρήσω στη συγκεκριμένη λύση.. Οσο για τη χρήση του καθενός έχεις δίκιο,πολλά παίζουν ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ο τίτλος τα λέει όλα νομιζω. Είμαι σε αυτα τα 2 αναμεσα με γνωμονα τις καμερες και την αυτονομια.

Θα το έχει η συζυγος οπότε και οι γνωμες σας για ευκολια χρήσης μεταξύ emui και mui καλοδεχούμενες. Εχω γνωμη για την huawei, όχι όμως για xiaomi μιας και εχω το mate 9, αλλά ειναι άλλης κλάσης τηλεφωνο σχετικα με αυτά τα 2.

H αγορά θα γίνει άμεσα (αν προλάβω Δευτέρα) από γνωστή αλυσίδα (public ή wind) λόγω επιδότησης.

Αν υπάρχει καλύτερη πρόταση εώς 300 ευρώ από τα συγκεκριμένα καταστήματα, ευχαρίστως να την ακούσω.

Edited by parmalid
Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός μου δίνει πανελλήνιες και είναι με ένα κινητό- χρέπι 5ετίας. Οι γονείς μας είναι άνετοι οικονομικά αλλά τεχνολογικά αναλφάβητοι, οπότε πρέπει η αγορά να γίνει από εμένα. Θέλω να του κάνω δώρο το πρώτο του νορμάλ κινητό λοιπόν, με περιορισμένο μπάτζετ. :rolleyes:

 

Είμαι ανάμεσα στα leeco le ree και στο le 2.

 

Έχουν ίδιο επεξεργαστή, ίδια μνήμη και παρόμοιο μέγεθος. Από εκεί και μετά δεν ξέρω να ξεχωρίσω διαφορές, θα ήθελα να μου πείτε όσοι τα έχετε (ή όσοι ξέρετε τα επιμέρους, πχ κάμερα) ποιο είναι καλύτερη επιλογή. Το οικονομικό δε με πολυενδιαφέρει μεταξύ των 2, θέλω να πάρω απλώς το καλύτερο μεταξύ τους.

 

Σας ευχαριστώ!

We do not let our enemies to have guns, why should we let them have ideas? :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε δωροεπιταγή από τα Γερμανό 170 ευρώ μία καλή κάμερα και ειδικά για το βράδυ

Για βραδυ το ξεχνας σε αυτα τα χρηματα.

Αν δεν σε ενοχλει το 6 ιντσων XIAOMI Redmi 5 Plus 32GB

αλλιως huawei p9 lite..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum. Είναι η πρώτη φορά που γράφω και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Μέσα στην εβδομάδα βγαίνει μια επιδότηση από Vodafone και θα ήθελα να πάρω μια συσκευή για την γυναίκα μου.

Προς το παρών έχει ένα iPhone 5s και σε γενικές γραμμές κάνει αυτά που θέλει.

Η χρήση του κινητού είναι :

1. Τηλέφωνο

2. Viber

3. Messaging

4. Pinterest

5. Messenger

6 Φωτογραφίες

Άρα κατά κύριο λόγω ψάχνω κάτι με καλή οθόνη σχετικά καλό μέγεθος μέχρι 5.8” και καλή κάμερα.

Η επιδότηση που θα βγει είναι περίπου 845€ αλλά μπορώ να κάνω χρήση μόνο από κατάστημα Vodafone.

Είμαι ανάμεσα σε δύο συσκευές.

P20 Huawei και iPhone 8 και θα με ενδειέφεραν προσωπικές εντυπώσεις από το P20 (όχι το pro διότι ξεφεύγει σε μέγεθος). Θα ήθελα να δω γενικές εντυπώσεις από κάμερα,μπαταρία,οθόνη κολλήματα κλπ.

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση θα ήταν δεκτή

 

Να τονίσω ότι ένα πάρω το P20 θα μείνουν και χρήματα για να πάρω μαζί και το P9 lite και θα το έχω εγώ σαν δεύτερο.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Motojohnny, συμφωνώ 100%. Θυμάμαι το πρώτο μου έξυπνο κινητό, ένα LG Optimus 2x. Ήταν εντυπωσιακά κατώτερο από το iPhone της εποχής και το Galaxy 2. Και ήταν και σχετικά ακριβό μοντέλο, ούτε καν midrange. Εφτά χρόνια μετά και ειλικρινά δεν μπορώ να βρω ουσιαστική διαφορά ανάμεσα σε ένα midrange όπως το Mi Note 3 που έχω και ένα Samsung Galaxy 9 πχ. Πλέον στα κινητά η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο που αν δεν είσαι χομπίστας μπορείς να αλλάζεις κάθε 3ετία και περισσότερο και να μην βλέπεις μεγάλη διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

LG V10 σταθερά μέχρι να ψοφήσει

δεν παν να βγάλουν ότι θέλουν.....

δεν με πείθουν... απλά

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

LG V10 σταθερά μέχρι να ψοφήσει

δεν παν να βγάλουν ότι θέλουν.....

δεν με πείθουν... απλά

 

Είναι κίνηταρα... το ξαναπήρα απο aliexpress το h901...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορές πλέον δεν είναι μεγάλες ειδικά σε θέμα ταχύτητας. Μέχρι και το Xiaomi mi a1 των 150 ευρώ κοντράρει το Galaxy S8. Δε λέω φυσικά ότι είναι καλύτερο :)

 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που δεν πέρασε απαρατήρητο ένα τέτοιο ποστ...

Μακάρι να το καταλάβαιναν πολλοί από εμάς (και εμένα βάζω μέσα ) και ίσως σαν λαός πέρναγαμε καλύτερα την ζωή μας.

και μιλάω εγώ που έπαιρνα κάθε χρόνο τα καινούργια μήλα....

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τα ποιο ακριβα ειναι λογικο να ειναι και καλυτερα.το θεμα ειναινοτι και τα ποιο οικονομικα πλεον εχουν φθασει σε ενα πολυ καλο επιπεδο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την έδωσε κατευθείαν ο egodemis. Λεπτομέρεια λέγεται. Μπορεί ενα xiaomi να έχει το 99% των δυνατοτήτων ενός Samsung, αλλά για το extra 1% να πρέπει να δώσεις +500€. Το θέμα είναι να ξέρεις ότι το χρειάζεσαι αυτό το +1 και να το εκμεταλλευτείς, αλλιώς είσαι όντως "θύμα" του μυαλού σου

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεριζω την κοινοτητα του myphone!

 

ειχα ανοιξει παρομοιο θεμα πριν 7-8 μηνες, αλλα τελικά δεν ψηθηκα με κατι και παρεμεινα με το S5 Neo το οποιο εχω πανω απο 2 χρονια, ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ιανοποιημενος αλλα οπως ολα τα ωραια, ηρθε η ωρα του να τελειωνει κι αυτο...

λοιπον, παμε συμφωνα με τον οδηγο:

 

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε.

- μεχρι 300 ευρω. για κατι εξαιρετικο και μονο να γινει υπερβαση 50 ευρω

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε.

- 5,5-6 ιντσες

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος;

- απο Ελλαδα με εγγυηση αντιπροσωπειας

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα)

- οχι απαραιτητα

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc?

- οπωσδηποτε ραδιοφωνο! τα υπολοιπα αδιαφορα

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασαρισμα;

- ελληνικο μενου και χωρις αναγκη φλασαρισματος! ειμαι εντελως ασχετος...

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono.

- με ενδιαφερουν και τα 2. amoled δυσκολα θα βρω. αλλα θελω καλη οθονη

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία.

- ταχυτητα, αυτονομια, καμερα, βαρυ gaming. στην πραγματικοτητα το βαρυ gaming δεν υφισταται, δεν με ενδιαφερει καθολου. ελαφρα παιχνιδακια να περναει η ωρα. μεχρι εκει.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή.

- Samsung Galaxy S5 Neo.

 

κλεινοντας θελω να σημειωσω οτι θελω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ Notification Led!!

deal breaker η απουσια του!

 

μεχρι αυτη την στιγμη εχω εστιασει στο Honor 7x.

το εχω εντοπισει μηνες τωρα και περιμενω να ερθει Ελλαδα.

νομιζω το εφερε το πλαισιο με 299 ευρω, στο skroutz εχει φτασει στα 230.

εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε;;

ή να κλεισω στο Honor 7x??

 

ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Το έσπασε η κόρη μου :mad: και δε θέλω να της πάρω ακριβό.

Βρήκα το GOME K1 και έχω στα υπόψιν το Motorola moto M.

Έχει κανείς άποψη για αυτά τα δυο κινητά?

 

Έχετε δοκιμάσει κάποιο κινητό σε αυτά τα λεφτά?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...