Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θέλεις να το αγοράσεις από Ελλάδα τότε Redmi Note 5. Μεγάλη μπαταρία, πολύ καλή αυτονομία και ισχυρός επεξεργαστής για την κατηγορία τιμής, θα έχεις απρόσκοπτη λειτουργία. Σου προτείνω το 5 και όχι το 6 γιατί η μόνη διαφορά τους είναι η μπροστινή κάμερα και το 5 είναι φθηνότερο.

 

Αν είσαι ανοιχτός να το πάρεις από εξωτερικό κοίτα και το Pocophone, το οποίο διαθέτει πολύ ισχυρότερο επεξεργαστή και εξίσου καλή αυτονομία. Στην Ελλάδα είναι πάνω από τα λεφτά που προσφέρεις.

 

Αν θέλεις να υπερβείς λίγο τον προϋπολογισμό σου για καλύτερο επεξεργαστή από το Redmi (όχι και το Poco) κοίτα και το Honor Play. Δεν έχει πολύ καλή κάμερα αλλά σαν ποιότητα κατασκευής, οθόνη κλπ είναι δυνατό κινητό. Το μόνο από τα τρία που έχει και NFC αν σε ενδιαφέρει να πραγματοποιείς πληρωμές με το κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο κινητά, με κύριο κριτήριο την κάμερα. Παρά την διαφορά στην τιμή τους έχω ακούσει καλά σχόλια και για τα δύο. Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να επιλέξω; Ή να μου προτείνετε κάποιο άλλο κινητό, έως 300€.

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κύριο κριτήριο την κάμερα δεν θα σου πρότεινα κανένα από τα δύο. Στα λεφτά που λες την καλύτερη εξακολουθεί να την έχει το LG G6. Γενικά είναι καλύτερο κινητό σε όλα σε σχέση με τα δύο που αναφέρεις. Είναι αδιάβροχο, έχει γρηγορότερο επεξεργαστή, ασύρματη φόρτιση και καλύτερη οθόνη. Υστερεί πάντως σε αυτονομία.

 

Αν παρόλα αυτά η αυτονομία είναι πολύ σημαντική για εσένα, ή θέλεις μεγαλύτερη οθόνη κοίτα και το Pocophone. Καλύτερο σε όλα από τα δύο που αναφέρεις σε γενικές γραμμές.

 

Τέλος, από τα δύο που αναφέρεις θα προτιμούσα το Redmi Note 6 Pro γιατί δεν θεωρώ πως η μικρή βελτίωση σε ισχή επεξεργαστή που προσφέρει το Mate 20 lite αξίζει τα αρκετά περισσότερα χρήματα που κοστίζει, ενώ η κάμερα του Note είναι ένα κλικ καλύτερη σε συνθήκες καλού φωτισμού.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα το onkyo greanbeat https://www.amazon.com/smartphone-function-GRANBEAT-DP-CMX1-domestic/dp/B01N6ZH6PB αλλά που να το βρεις... Και κάνει και ενα σκασμό λεφτά...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα έχω το mate10 pro και σκέφτομαι μετάβαση σε ένα από τα 3 παραπάνω υπάρχει κανείς που να έχει κάνει την αλλαγή ?? Αξίζει η να μείνω εδώ που είμαι ??. Μιλάω σε αυτό το εύρος τιμής μην μου πείτε για νοτε9 πχ. Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by leonathens13
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει απροβληματιστα,θα σου έλεγα να κάνεις το πρώτο.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και το Huawei Honor 10, πολύ ποιοτικό κινητό, με εξαιρετική κάμερα και 2 χρόνια εγγύηση από επίσημη αντιπροσωπεία. Νομίζω στα χρήματά του έχει την καλύτερη κάμερα. Καλή πίσω κάμερα έχει και το LG g6, απλά έχει τα χρονάκια του και λογικά θα σταματήσει και η υποστήριξη από LG.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει απροβληματιστα,θα σου έλεγα να κάνεις το πρώτο.

 

Παίζει σοβαρά. Αφενός θα δοκιμασω την 128άρα μιας και νεο κινητό να παρω θα την αξιοποιησω και αφ ετερου ενα καλο Bluetooth θα περασει και αυτό στο νεο κινητό. Θα περιμένω να ανακοινωθούν και τα νεα κινητά στο wmc και στο άλλο πως το λένε που λογικά θα ρίξουν κι αλλο τις τιμες στα παλαιότερα. Οπως η σειρα m της Samsung.

 

Το lg v30 πάντως είναι πολυ φαβορί μιας και διαβάζω πολυ θετικά και για την καμερα του αλλα και την επισκευασιμοτητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα ηθελα τη βοηθεια σας για να διαλεξω ενα απο τα τεσσερα

 

το κινητο με ενδιαφερει να εχει καλη καμερα (και το βραδυ) , η σελφι δε με νοιαζει, να εχει καλη μπαταρια και να παιζει και κανενα παιχνιδακι απλο, και να ειναι δοκιμασμενο σε βαθος χρονου ανθεκτικο δηλαδη

 

( και λεω μονο αυτα τα 4 γιατι ειναι απο επιδοτηση οπως καταλαβατε)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, να πω οτι τεινω προς Huawei P smart αλλά ελπιζω να με βοηθησουν οι αποψεις σας να αποφασισω Κυριως εμπειρικα!

 

https://www.skroutz.gr/comparelists/40?compare=15152544%2C14911465%2C15250542%2C14216447

 

Xiaomi Redmi S2 3/32GB

 

Samsung Galaxy J6 2018

 

Huawei Y6 Prime 2018

 

Huawei P Smart 3/32 GB

 

μπορει καποιος να μου εξηγησει τη διαφορα μεταξυ 4+4 πυρηνο και 8 πυρηνο; ποιο ειναι καλυτερο;

μια βοηθεια; ποιο ειναι πιο αξιοπιστο; δε ξερω απο κινητα και ολα ιδια μου φαινονται πανω κατω

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

πανω κατω τα ιδια είναι.αξιοπιστες εταιριες.εγω θα κατεληγα σε οποιο μου κανει ποιο πολύ κλικ ζωντανα.θα πηγαινα σε ένα μαγαζι που τα εχει όλα και θα τα κοιταζα.τωρα αν το p Smart ηταν το νέο προσωπικα θα επαιρνα αυτό. πολύ ποιο ακριβο βεβαια από αυτά τα τέσσερα. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλα είναι κακά κινητά με χάλια κάμερες, ειδικά το βράδυ. Μην περιμένεις κάτι περισσότερο από βασικές φωτογραφίες και χρήση με πολλά κολλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα ηθελα τη βοηθεια σας για να διαλεξω ενα απο τα τεσσερα

 

το κινητο με ενδιαφερει να εχει καλη καμερα (και το βραδυ) , η σελφι δε με νοιαζει, να εχει καλη μπαταρια και να παιζει και κανενα παιχνιδακι απλο, και να ειναι δοκιμασμενο σε βαθος χρονου ανθεκτικο δηλαδη

 

( και λεω μονο αυτα τα 4 γιατι ειναι απο επιδοτηση οπως καταλαβατε)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, να πω οτι τεινω προς Huawei P smart αλλά ελπιζω να με βοηθησουν οι αποψεις σας να αποφασισω Κυριως εμπειρικα!

 

https://www.skroutz.gr/comparelists/40?compare=15152544%2C14911465%2C15250542%2C14216447

 

Xiaomi Redmi S2 3/32GB

 

Samsung Galaxy J6 2018

 

Huawei Y6 Prime 2018

 

Huawei P Smart 3/32 GB

 

μπορει καποιος να μου εξηγησει τη διαφορα μεταξυ 4+4 πυρηνο και 8 πυρηνο; ποιο ειναι καλυτερο;

μια βοηθεια; ποιο ειναι πιο αξιοπιστο; δε ξερω απο κινητα και ολα ιδια μου φαινονται πανω κατω

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

Οι διαφορά των πυρήνων που λες είναι στον χρονισμό. Στα 4+4 έχουν διαφορετικό (υψηλότερο) χρονισμό οι πρώτοι τέσσερις και χαμηλότερο οι άλλοι,για οικονομία στην μπαταρία. Στα 8πυρηνα έχουν τον ίδιο χρονισμό και οι 8. Δεν σημαίνει όμως ότι οι μεν είναι καλύτεροι από τους δε και το αντίστροφο.

Από τα κινητά που αναφέρεις τα huawei y6, και Samsung έχουν κατώτερους επεξεργαστές. Στην κάμερα όμως και τα 4 είναι πάνω κάτω τα ίδια. Ίσως το Huawei P Smart να είναι η καλύτερη επιλογή από τα 4.

Τώρα για την επιδότηση μήπως να τη χρησιμοποιήσεις για να μειώσεις το πάγιο, αν γίνεται, και με τα λεφτά που θα γλιτώσεις να πάρεις κάτι καλύτερο;

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ολους για την τοποθετηση και τις εξηγησεις

 

Το P smart το ειδα απο κοντα και μου αρεσε, θα μπορουσα να μειωσω το παγιο οντως αλλά απο την αλλη δεν εχω μαζεμενα 150-200 ευρω να παρω κατι αξιοπρεπες οποτε γι αυτο λεω να εκμεταλλευτω την επιδοτηση

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι απαιτητικη και σιγουρα οποιο και να παρω απο αυτα θα με τρελανει εφοσον κατεχω ενα lg g2 mini (ω ναι) εδω και χρονια :lol: και ακριβως επειδη σκοπευω και το επομενο να το εχω τουλαχιστον μεχρι 4 χρονια εκτος αν χαλασει δηλαδη ρωταω!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ολους για την τοποθετηση και τις εξηγησεις

 

Το P smart το ειδα απο κοντα και μου αρεσε, θα μπορουσα να μειωσω το παγιο οντως αλλά απο την αλλη δεν εχω μαζεμενα 150-200 ευρω να παρω κατι αξιοπρεπες οποτε γι αυτο λεω να εκμεταλλευτω την επιδοτηση

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι απαιτητικη και σιγουρα οποιο και να παρω απο αυτα θα με τρελανει εφοσον κατεχω ενα lg g2 mini (ω ναι) εδω και χρονια :lol: και ακριβως επειδη σκοπευω και το επομενο να το εχω τουλαχιστον μεχρι 4 χρονια εκτος αν χαλασει δηλαδη ρωταω!!

 

Μπορείς να προσθέσεις εσύ κάποιο ποσό;;Αν ναι,πόσο είναι το σύνολο(μαζί με την επιδότηση) που μπορείς να διαθέσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα σ αυτά τα δυο κινητά. Και τα δύο τα έχω βρει στα 269€. Ποιό από τα δύο είναι καλύτερη επιλογή?? Το plaisio έχει επίσης 20% επιστροφή με καρτες Eurobank.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα σ αυτά τα δυο κινητά. Και τα δύο τα έχω βρει στα 269€. Ποιό από τα δύο είναι καλύτερη επιλογή?? Το plaisio έχει επίσης 20% επιστροφή με καρτες Eurobank.

 

Honor play από μένα με καλύτερο επεξεργαστή σίγουρα...Γνώμη για τα υπόλοιπα δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι ανάμεσα σ αυτά τα δυο κινητά. Και τα δύο τα έχω βρει στα 269€. Ποιό από τα δύο είναι καλύτερη επιλογή?? Το plaisio έχει επίσης 20% επιστροφή με καρτες Eurobank.

 

Πως γίνεται η επιστροφή μέσω Eurobank?

To Play ανώτερο σαφώς.

Έχω το 8Χ

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να αγοράσω μια συσκευή για να πειραματιστώ σε developing ARCore apps. Σύμφωνα με την Google οι υποστηριζόμενες συσκευές είναι αυτές που γράφει εδώ:

https://developers.google.com/ar/discover/supported-devices

 

Επειδή σε αυτήν την φάση δεν είχα σκοπό γενικά να αλλάξω κινητό, λέω μήπως πάρω μια φτηνή συσκευή μόνο για αυτόν τον λόγο. Κοιτώντας την λίστα έχω ξεχωρίσει κάποιες από τις πιο φτηνές συσκευές (εξετάζω αρχική τιμή, παίζει να την πάρω με τιμολόγιο οπότε τις κοιτάω χωρίς ΦΠΑ ή ακόμα και σε αγγελίες για μεταχειρισμένα)

 

1. Google Pixel XL. Με προβληματίζει ότι είναι συσκευή του 2016 και πόσο σύντομα μπορεί να σταματήσει η υποστήριξη. Σε κάποια sites έχω δει ότι δεν προβλέπεται να πάρουν έκδοση μεταγενέστερη από Android O.

 

2. Nokia 6 (2018) a.k.a Nokia 6.1. Εδώ είναι που έχω σκαλώσει το μάτι μου, μου φαίνεται αρκετά καλή για τα λεφτά της από όσο έχω δει reviews κλπ, φοβάμαι μην έχει θέματα με εφαρμογές λόγω επεξεργαστή, δεν ξέρω πόσο καλός είναι ο Snapdragon 630 που φοράει. Βγαίνει πάντως κάπου 150€ (+ΦΠΑ) από ό,τι βλέπω στο skroutz.

 

3. Sony Xperia XZ1. Αυτό το έχω βρει σε αγγελία στα 180€ και φαίνεται καλύτερο στα specs από το Nokia 6.1, αλλά είμαι μάλλον κάπως αρνητικά προδιατεθειμένος απέναντι στα Sony για κάποιο λόγο.

 

Μετά απέρριψα το LG Q6 γιατί μου φάνηκε λίγο μάπα ο επεξεργαστής, από τα Galaxy θα συζητούσα μόνο για το A5 (2017) που το έχω βρει σε αγγελία στα 150€. Άντε ίσως και το Galaxy J7 (2017) που βγαίνει στα 160 χωρίς ΦΠΑ. Μέσα στο μπάτζετ μου είναι και τα Moto G5S Plus, Moto G6 (πάλι όμως ο επεξεργαστής μου φαίνεται πολύ μέτριος)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...