Jump to content

Huawei Watch GT


makismakis2004
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε καμιά περίπτωση δεν έχει παρατηρηθεί τέτοια απόκλιση. Κάτι άλλο θα φταίει. Το κινητά έχουν διαφορετικούς μηχανισμούς και αλγόριθμους μέτρησης. Εγώ με Note8 στα 15000 με 20000 βήματα που καθημερινά κάνω έχω λιγότερο από 50 με 100 βήματα.

οντως αυτη τη στιγμη που το ελεγχω βλεπω την διαφορα που λες και εσυ... δε μπορω να καταλαβω γιατι στη μεση τησ ημερας ηταν τοσο διαφορετικη.τελοσπαντων θα το παρακολουθησω.ισως κανω και συγκριση με το miband 4 φορώντας το στο αλλο χερι για δοκιμη.:ninja:

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα ολο το νημα απο την αρχη αλλα δεν εβγαλα ακρη.δυο τρια παιδια αναφερθηκαν στο θεμα αλλα δεν ειναι σαφες.αυτη τη στιγμη λοιπον η μετρηση του ρολογιου ειναι μικροτερη κατα 700 βηματα σε σχεση με την εφαρμογή του κινητου.εγω ποια μετρηση λαμβανω υποψιν;με μπερδευει που στην εφαρμογή λεει οτι μετραει συνδιαστικα ρολοι και κινητο.αν μπορει καποιος να μου το εξηγήσει θα ημουν ευγνώμων!!!

 

Δεν μετράει συνδυαστικά. Η εφαρμογή υγεία σου δείχνει τα περισσότερα. Αν είναι τα περισσότερα του κινητού τότε αυτά θα σου δείχνει. Και ναι μπορεί να έχεις τέτοια απόκληση. Εγώ με διάφορα κινητά κατά καιρούς έχω δει και μεγαλύτερη.

 

Σε καμιά περίπτωση δεν έχει παρατηρηθεί τέτοια απόκλιση. Κάτι άλλο θα φταίει. Το κινητά έχουν διαφορετικούς μηχανισμούς και αλγόριθμους μέτρησης. Εγώ με Note8 στα 15000 με 20000 βήματα που καθημερινά κάνω έχω λιγότερο από 50 με 100 βήματα.

 

Εγώ όπως είπα και στον φίλο προηγουμένως, έχω πετύχει πολύ μεγαλύτερη διαφορά..

Και οι διαφορές αυξομειωνόταν αν έτρεχες ή αν περπάταγες..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδια, το τεσταρα σημερα και με το miband 4 ειχε καποιες αποκλισεις 100-300 βηματων.Νταξει δεν εχει νοημα να το ψαξω περαιτέρω.Θα κοιτάζω τις μετρήσεις του ρολογιου αφου αυτο εχω συνέχεια πανω μου.όλα κομπλε
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Από πότε το miband είναι σημείο αναφοράς; :lol:

Χαχαχ ε αφου αυτο ειχα πριν το gt :p το miband 4 εχω την αισθηση οτι ειναι πιο ευαισθητο στην καταγραφη παραδειγμα μου κατεγραφε μεσα στο αμαξι η αν απλα κουναγα το χερι.μαλλον γιαυτο το λες;

Πανεμορφη η ρολογαρα ,κοιταζω ebay για λουρακια.

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Το GT στις άσκοπες εγγραφές βημάτων δεν πιάνεται. Δεν γράφει με τίποτα λανθασμένα. Ακόμα και το Garmin που έχω γράφει κινήσεις χεριού κτλ.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Τελεια!χαιρομαι που το επιβεβαιωνεις.αυτη την αισθηση μου εχει δωσει τις 4 μερες που το εχω!
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εντύπωση ότι μετράει συνδυαστικά με το κινητό

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την εντύπωση ότι μετράει συνδυαστικά με το κινητό

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι, με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, με τίποτα.

 

Συμφωνώ και εγώ.

Ίδια μέτρηση, σε ίδια διαδρομή και χωρίς το τηλέφωνο.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την συζήτηση με την μέτρηση βημάτων εχτές έκανα σύγκριση με τον διάδρομο του γυμναστηρίου και το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό ούτε σε χιλιόμετρα δεν ηταν κοντά ούτε καν στον χρόνο διάφορα πάνω από 30 δευτερα απόκλιση.....στα 8 λεπτα

 

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή την συζήτηση με την μέτρηση βημάτων εχτές έκανα σύγκριση με τον διάδρομο του γυμναστηρίου και το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό ούτε σε χιλιόμετρα δεν ηταν κοντά ούτε καν στον χρόνο διάφορα πάνω από 30 δευτερα απόκλιση.....στα 8 λεπτα

 

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν σημαίνει όμως ότι ο διάδρομος μετράει σωστά.

Εγώ έχω που το έχω τσεκάρει σε δύο διαδρόμους, έχω δει πολύ μεγάλες διαφορές από διάδρομο σε διάδρομο με το ίδιο ρολόι.

Συγκεκριμένα με τον ένα είχα τις ίδιες ενδείξεις με το πόλοι, ενώ ο άλλος είχε μια απόκληση περίπου 200 μέτρα ανά χιλιόμετρο στο τρέξιμο (με ταχύτητα 10-12) ενώ η διαφορά μειωνόταν στο περπάτημα στα 50 μέτρα ανά χιλιόμετρο.

Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είναι δυνατόν να υπάρχει ακρίβεια 100% στα βήματα (εκτός και αν χρησιμοποιείς GPS) οπότε κοιτάμε να δούμε πόσο κοντά στην πραγματικότητα είναι η συσκευή μας.

Με βάση πάντως προσωπική εμπειρία αλλά και feedback από άλλους χρήστες πιστεύω ότι το πόλοι μας είναι αρκετά ακριβές..

Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαίνει όμως ότι ο διάδρομος μετράει σωστά.

 

Εγώ έχω που το έχω τσεκάρει σε δύο διαδρόμους, έχω δει πολύ μεγάλες διαφορές από διάδρομο σε διάδρομο με το ίδιο ρολόι.

 

Συγκεκριμένα με τον ένα είχα τις ίδιες ενδείξεις με το πόλοι, ενώ ο άλλος είχε μια απόκληση περίπου 200 μέτρα ανά χιλιόμετρο στο τρέξιμο (με ταχύτητα 10-12) ενώ η διαφορά μειωνόταν στο περπάτημα στα 50 μέτρα ανά χιλιόμετρο.

 

Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν είναι δυνατόν να υπάρχει ακρίβεια 100% στα βήματα (εκτός και αν χρησιμοποιείς GPS) οπότε κοιτάμε να δούμε πόσο κοντά στην πραγματικότητα είναι η συσκευή μας.

 

Με βάση πάντως προσωπική εμπειρία αλλά και feedback από άλλους χρήστες πιστεύω ότι το πόλοι μας είναι αρκετά ακριβές..

Δεν είπα ότι το ρολόι είναι λάθος

Η απόκλιση είναι πολύ μεγάλη

Σίγουρα το ρολόι είναι πάρα πολύ αξιόπιστο

Και σε ύπαιθρο στο τρέξιμο το κινητό με το ρολόι έχουν πολύ μικρή απόκλιση d588494a507177ff96920c00c98a7507.jpg44e339d8b63097609c3e179e48d5708a.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω το GT μετρά σχεδόν το ίδιο καλά με τα Garmin που είναι οι βασιλιάδες του χώρου. Έχω και fenix (η τοπ σειρά της Garmin για όποιον δεν γνωρίζει) Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι το ρολόι είναι λάθος

Η απόκλιση είναι πολύ μεγάλη

Σίγουρα το ρολόι είναι πάρα πολύ αξιόπιστο

Και σε ύπαιθρο στο τρέξιμο το κινητό με το ρολόι έχουν πολύ μικρή απόκλιση

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι και εγώ δεν είπα για σένα ότι το "κατηγορείς".

Απλά ήθελα να τονίσω ότι γενικώς υπάρχουν αποκλείσεις σε αυτόν το τομέα..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να έχουμε στο ίδιο τηλ την Huawei health και την beta για τα faces?

 

Δεν το νομίζω. Eγώ έχω στο κανονικό μου τηλέφωνο τον λογαριασμό Huawei για την Ελλάδα και σε ένα άλλο 2ο Huawei (της εταιρίας) τον Κινεζικό λογαριασμό και συνδέω το ρολόι σε αυτόν όταν θέλω να αλλάξω face. :O

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό κάνω αλλά δεν λέει θα το ήθελα στο ίδιο...ούτε σαν διαφορετικός χρήστης γίνεται.γιατι είναι άλλες εκδόσεις.οταν κανείς τρέξιμο πχ την ώρα δεν μπορείς να την δεις;
Link to comment
Share on other sites

Η ώρα φαίνεται. Κάτω κάτω είναι. Όταν είσαι στην οθόνη με τους παλμούς, χρόνους κτλ.

 

Αυτό με ενοχλεί και εμένα που είμαι κάποιας ηλικίας. Τα γράμματα είναι πολύ μικρά. Θα μπορούσα να συνεχίζω να έχω το ρολόι σε μια ξεχωριστή οθόνη.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό κάνω αλλά δεν λέει θα το ήθελα στο ίδιο...ούτε σαν διαφορετικός χρήστης γίνεται.γιατι είναι άλλες εκδόσεις.οταν κανείς τρέξιμο πχ την ώρα δεν μπορείς να την δεις;

 

Nαι αλλά ένα watchface δεν αλλάζει τα γραφικά που βλέπεις όταν κάνεις κάποιο workout. Ότι και να βάλεις εκείνο δεν αλλάζει και τα μέγεθος της ώρας θα είναι το ίδιο μικρό..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρέλαβα σήμερα το ρολόι. Έκανα τα settings και ενώ αρχικά έβλεπα τα watchfaces ξαφνικά μετά τις αναβαθμίσεις όταν πατάω περισσότερα μου δείχνει μόνο 3. Καμιά ιδέα κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Έκανε update στο health σήμερα και εξαφανίστηκαν όλες φάτσες.....

Ας διορθώσουν το λάθος τους με καμία 20 νέες η να αφήσουν ελεύθερα να βάζουμε.οποιο θελουμεb067587a61cc95810058ab38cbe90762.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανε update στο health σήμερα και εξαφανίστηκαν όλες φάτσες.....

Ας διορθώσουν το λάθος τους με καμία 20 νέες η να αφήσουν ελεύθερα να βάζουμε.οποιο θελουμε

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν έχει μεγάλη μνήμη το ρολόι.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Έκανε update στο health σήμερα και εξαφανίστηκαν όλες φάτσες.....

Ας διορθώσουν το λάθος τους με καμία 20 νέες η να αφήσουν ελεύθερα να βάζουμε.οποιο θελουμεb067587a61cc95810058ab38cbe90762.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάτα στη αναζήτηση c καί θά εμφανιστούν κι άλλα!

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...