Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Οσοι απο εσας ενεργοποιησατε το Wifi Calling της Cosmote ειχατε μηπως καποια εφαρμογη VOIP στο κινητο και σας δημιουργησε θεματα?

Εχω εχω το Zoiper με δυο accounts, της Omnivoice και του εταιρικου SIP τηλεφωνικου κεντρου.

Με το που ενεργοποιησα το wificalling στο Redmi Note 5 (με SMS πρωτα απο Galaxy S9 οπου εβαλα προσωρινα την καρτα και δουλεψε τελεια) αρχισα να εχω θεματα που το registration των δυο accounts στο Zoiper (ποτε δουλευε και ποτε οχι)

Με το που το απενεργοποιησα ξανα με SMS ολα ενταξει με το Zoiper.

Καμια ιδεα?

 

Με zoiper είχα και εγώ θέματα με το registration. Με την εφαρμογή της calling credit δεν έχω θέμα, δουλεύει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Το κουφο της ολης υποθεσης ειναι οτι νομιζα οτι φταιει το Zoiper και εκανα παλι εγκατασταση το Grandstream Wave. Η ιδια συμπεριφορά. Οταν ημουν σπιτι που εχω vpn router to router με το γραφείο δεν εκανε registration. Εαν εκανα VPN με το vpn client για Android απο το κινητο εκανε registration.

Το account της Omnivoice πότε δούλευε ποτε οχι, μεσω wifi.

Εαν ημουνα με δεδομενα κινητης και ταυτόχρονα vpn απο το κινητό μια χαρα και τα δυο accounts.

Μολις απενεργοποιησα το wifi calling δουλευουν άψογα και τα δυο, και απο το vpn του σπιτιου.

Οντως πολυ παράξενο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το wificall δέν θα σου εμφανίζετε πάντα.. Το εικονίδιο θα το βλέπεις να βγένει όταν το 4g σήμα είναι λίγο δηλαδή μένει συχνά στην μία γραμμή τότε κάνει εναλλαγή μόνο του και πάει wificall. αν η κεραία βρεί πάλι σήμα καλό, θα ξαναφύγει πάλι. Εκτός αν το έχει σε flight mode που τότε ναι θα είναι συνέχεια ενεργοποιημένο.
Εμενα μου εμφανιζεται παντα από χθες, ειτε εχει 1 γραμμή 4g,ειτε 4

 

Απλα νομιζω κανει διαχωρισμο και απλα αν ειναι καλο το σήμα, κανεις κανονικη κληση και αν ειναι κακη, τοτε θα κανει voLTE. Και λογικα θα το γραφει την ωρα της κλησης... Γιατι οταν εκανα wifi calling με flight mode, το εγραφε στην κληση

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

P9 lite wifi call ή VoLTE έχουμε;

 

Ναι και τα δυο

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Βάζω τη sim σε άλλο τηλέφωνο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έβαλα τη sim σε άλλο τηλέφωνο το ενεργοποίησα αλλά δεν έχω διακόπτες ούτε για VoLTE ούτε για WiFi call πουθενά... Τι χάνω;

Link to comment
Share on other sites

Βάζω τη sim σε άλλο τηλέφωνο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έβαλα τη sim σε άλλο τηλέφωνο το ενεργοποίησα αλλά δεν έχω διακόπτες ούτε για VoLTE ούτε για WiFi call πουθενά... Τι χάνω;

VoLTE: *#*#86583#*#*

VoWiFi: *#*#869434#*#*

Disabled και τα δύο

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

VoLTE: *#*#86583#*#*

VoWiFi: *#*#869434#*#*

Disabled και τα δύο

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το πατάω στο dialer τον κωδικό και δε κάνει τίποτα. Τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Το πατάω στο dialer τον κωδικό και δε κάνει τίποτα. Τι κάνω λάθος;
Όταν το βάλεις θα πρέπει να σου βγει μια ειδοποίηση γρήγορα κάτω ότι έγινε disable . Τότε θα εμφανιστούν στις ρυθμίσεις οι διακόπτες

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν φαίνονται οι διακόπτες τι γίνεται; miui 5 έχει και Android version 7

 

Ρε φίλε έχεις παλιό λειτουργικό,δεν νομίζω να υποστηρίζεται στην συσκευή σου..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Παλαιότερα είχα ενεργοποιημενο το WiFi calling αλλά το απενεργοποιησα γιατί κάποια στιγμή είχα συνδεθεί με ένα WiFi που δεν είχε καλή ταχύτητα και ενώ άκουγα μια χαρά ο άλλος με άκουγε με διακοπές. Αυτό έχει αλλάξει; Πχ αν είμαστε συνδεδεμένοι σε ένα δημόσιο WiFi παίζει να έχει προβλήματα;
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το σήμα σου. Γιατί να αλλάξει κάτι τέτοιο;

Αν είσαι μακριά από το router και συνδέεται οριακά, εννοείται πως ενδέχεται να μην έχεις την τέλεια συνομιλία, με διακοπές κλπ.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά οι συσκευές έχουν και επιλογή σε ποιό θα δίνει προτεραιότητα..δηλαδή αν το σήμα σου θα δίνει προτεραιότητα απο 4G(VoLTE) και αν δεν του ''φτάνει'' να συνδέεται στο wifi και το αντίστροφο,δηλαδή άν το wifi είναι οριακό να μεταβένει αυτόματα στο 4G(VoLTE). H καλύτερη επιλογή είναι πάντως να έχει προτεραιότητα το 4G VoLTE έτσι ώστε όταν κάποια στιγμή φτάσει στην μία γραμμή το σήμα να πάρει ''βοήθεια'' απο το wifi που πιθανόν να έχεις κάπου δίπλα και να μην έχεις πρόβλημα.
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το έχω ρυθμίσει να προτιμάει το 4G σε κάθε περίπτωση, και στο σπίτι μου που έχω καλό WiFi σχεδόν παντού το βάζω σε flight mode και ανοίγω το WiFi, και εξοικονομώ και μπαταρία.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τη κάρτα στο s9+ μου και ενεργοποίησα wificall για ένα J7 ενός θείου μου.. Δεν βλέπω διακόπτη πουθενά όμως ούτε κλήσεις VoLTE στις ρυθμίσεις του κινητού. Έχει κάτι κρυφό;
Link to comment
Share on other sites

Αν το έχει πάρει από σκρουτζομάγαζο και περιοριζόταν για άλλη χώρα, δε θα παίζει. Ίσως με φλασάρισμα. Αν υποστηρίζεται η συγκεκριμένη συσκευή.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Τα J7 που πωλούνται στην Ελλάδα και δεν εχουν αγοραστεί από το δικτυο της Cosmote δεν υποστηρίζουν την υπηρεσία...
Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν φλασαριστεί με ελληνικό/Cosmote firmware. Θυμάμαι ότι λέγανε ότι στο κάνουν δωρεάν αν πας σε κατάστημα δικό τους.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω θέμα με το WiFi calling. Έχω iPhone και ενώ συνδέεται κανονικά κ λέει COSMOTE WiFi τις περισσότερες φορές όταν με καλούν λέει ότι το έχω κλειστό.

Τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχα εγώ δεν βρέθηκε λύση, δεν ήταν θέμα συσκευής παντός, το έκλεισα και μετά από 3 βδομάδες το άνοιξα ξανά και έπαιζε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει τρόπος να μπει WiFi call και volte σε LG g5;

 

Κάνεις δεν ξέρει τη γίνεται με LG συσκευή να μας δώσει μια απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις δεν ξέρει τη γίνεται με LG συσκευή να μας δώσει μια απάντηση;

Μερικές φορές μια αναζήτηση ( https://www.google.com/search?newwindow=1&client=firefox-b-d&sxsrf=ACYBGNRpDwyUNJGotq1Rew4j1VydjNE2Uw%3A1572516849124&ei=8bO6XbuXB4TbwALq16jQDg&q=WiFi+call+%26+volte+LG+g5&oq=WiFi+call+%26+volte+LG+g5&gs_l=psy-ab.12...7495.14300..16554...0.0..0.145.877.0j7......0....1..gws-wiz.HqCHmcHFLWY&ved=0ahUKEwj708fhocblAhWELVAKHeorCuoQ4dUDCAo ) είναι πιο γρήγορη από το να περιμένουμε απάντηση, ειδικά αν η συσκευή δεν είναι και best seller...

στα γρήγορα που έψαξα, βρήκα το παρακάτω:

Dial *#546368#*850# in the phone app.

Select SVC menu.

Select VoWifi.

Enable Wifi calling.

Try a system restart after enabling if the option is not visible.

 

δεν ξέρω αν δουλεύει, αν έχει κάποιο θέμα ή αν σου μπρικαρει την συσκευή :)

ψάξε καλύτερα μόνος και βρες το πως.

πρώτα φυσικά θα πρέπει να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία στην σιμ σου, είτε με μνμ στο 1333 και την λέξη wificall είτε με κλήση στο 13888 γιατί η συσκευή σου μάλλον δεν θα είναι στην λίστα με τις συμβατές.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις δεν ξέρει τη γίνεται με LG συσκευή να μας δώσει μια απάντηση;

 

Μερικές φορές μια αναζήτηση ( https://www.google.com/search?newwindow=1&client=firefox-b-d&sxsrf=ACYBGNRpDwyUNJGotq1Rew4j1VydjNE2Uw%3A1572516849124&ei=8bO6XbuXB4TbwALq16jQDg&q=WiFi+call+%26+volte+LG+g5&oq=WiFi+call+%26+volte+LG+g5&gs_l=psy-ab.12...7495.14300..16554...0.0..0.145.877.0j7......0....1..gws-wiz.HqCHmcHFLWY&ved=0ahUKEwj708fhocblAhWELVAKHeorCuoQ4dUDCAo ) είναι πιο γρήγορη από το να περιμένουμε απάντηση, ειδικά αν η συσκευή δεν είναι και best seller...

στα γρήγορα που έψαξα, βρήκα το παρακάτω:

Dial *#546368#*850# in the phone app.

Select SVC menu.

Select VoWifi.

Enable Wifi calling.

Try a system restart after enabling if the option is not visible.

 

δεν ξέρω αν δουλεύει, αν έχει κάποιο θέμα ή αν σου μπρικαρει την συσκευή :)

ψάξε καλύτερα μόνος και βρες το πως.

πρώτα φυσικά θα πρέπει να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία στην σιμ σου, είτε με μνμ στο 1333 και την λέξη wificall είτε με κλήση στο 13888 γιατί η συσκευή σου μάλλον δεν θα είναι στην λίστα με τις συμβατές.

Με την τελευταία official rom είχα δοκιμάσει όλα τα παραπάνω αλλά δεν έπαιξε, σε κάρτα με ενεργοποιημένα VoLTE/VoWifi.

 

Από το ψάξιμο που είχα ρίξει πριν κάποιους μήνες κατέληξα στο συμπέρασμα πως σαν hardware μπορεί αν τις υποστηρίξει και τις 2 λειτουργίες αλλά οι rom που έχουμε δεν το έχουν ενεργοποιημένο σαν χαρακτηριστικό. Υπάρχουν αναφορές από Ινδία και Αυστραλία που λένε ότι παίζει κανονικά αλλά σε καμία περίπτωση δε θα πρότεινα να φλασάρετε αυτές τις ρομ.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...