Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρόσεχε, μπορεί να παίζει κανονικά με τους παρόχους στην Ινδία γιατί έχει περασμένες ρυθμίσεις για αυτούς. Δεν σημαίνει ότι θα δουλεύει και εδώ, ακόμη και να βάλεις την ίδια rom.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ενεργοποιήσει το WiFi calling και δεν λειτουργεί σωστά, όταν με καλούν λέει ότι το κινητό είναι απενεργοποιημένο ή μου έρχεται αναπάντητη κλήση ενώ μπορώ και πραγματοποιώ.

Μπορώ να κάνω κάτι για να βελτιώσω την λειτουργία του;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ενεργοποιήσει το WiFi calling και δεν λειτουργεί σωστά, όταν με καλούν λέει ότι το κινητό είναι απενεργοποιημένο ή μου έρχεται αναπάντητη κλήση ενώ μπορώ και πραγματοποιώ.

Μπορώ να κάνω κάτι για να βελτιώσω την λειτουργία του;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Λογικά σε δείχνει απενεργοποιημένο όταν το έχεις σε flight mode με μόνο WiFi αναμμένο, ε;

 

Κι εγώ το ίδιο θέμα έχω από τότε που ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία.

Παρόλο που έχω τηλεφωνήσει στην εξυπηρέτηση πελατών 3 φορές, δεν βρηκα άκρη.

Πλέον απλώς δεν το βάζω σε flight mode τις εργάσιμες ώρες...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε δείχνει απενεργοποιημένο όταν το έχεις σε flight mode με μόνο WiFi αναμμένο, ε;

 

 

 

Κι εγώ το ίδιο θέμα έχω από τότε που ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία.

 

Παρόλο που έχω τηλεφωνήσει στην εξυπηρέτηση πελατών 3 φορές, δεν βρηκα άκρη.

 

Πλέον απλώς δεν το βάζω σε flight mode τις εργάσιμες ώρες...

 

 

 

Σε flight mode γίνεται η όλη ιστορία γιατί έχω τραγικό σήμα στο σπίτι

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δουλεύει κανονικά, είτε σε λειτουργία πτήσης είτε κανονικά, δέχομαι κλήσεις χωρίς πρόβλημα, αυτό που πρόσεξα και δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο, όταν είναι σε λειτουργία πτήσης δεν δέχομαι μνμτ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Wificall και VoLTE είναι down?

 

 

 

Ναι σε εμένα ήταν down για κανένα μισάωρο .

Μόλις επανήλθαν.

Είμαι επαρχία (Κατερινη)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω τώρα. Με WiFi κλείνει και χάνεται η ένδειξη, και με volte ξεκινάει η κλήση χωρίς να ακούς τίποτα και στα 10" κλείνει.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά παίρνω και με τα 2 αυτή την στιγμή. Τσεκαρισμενο και το vowifi με λειτουργία πτήσης.
Link to comment
Share on other sites

Απόψε προσαθησα να πάρω τον ανηψιό που είναι στο Λονδίνο για τα χρόνια πολλά με το Note 9 μου,αλλά δεν μπορούσα,ενώ το σταθερό του σπιτιού μου που το κάλεσα για δοκιμή,έπαιρνε αμέσως.

Τότε έβαλα το αεροπλανάκι,οπότε έσβησε το wifi,το ξαναάνοιξα λοιπόν, και τότε πήρε στο τσακ.

Το κάνει και σε σας αυτό;

To wifi calling το έχω βάλει στο Note 9 μέσα από ένα βίδεο που είδα στο youtube.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα,γιατί δεν ξέρω αν το έχετε βάλει ήδη.

Είδα στο site της Κοσμοτε,ότι το Note 9 σίναι πλέον στις τποστηριζόμενες συσκευές για το wifi calling.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ενεργοποιήσει κανείς την υπηρεσία σε Xiaomi mi A2 ;; Είναι εφικτό σε αυτή την συσκευή;;;

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζουμε κάποιος ιδιοκτήτη τους να στείλει το δωρεάν sms και να μας πει. :)

Για να ενημερώσουμε και την σελίδα 12. :happy:

 

 

Pixel 3xl δυστυχώς όχι. Έστειλα sms στο 1333 και μου ήρθε απάντηση ότι δεν υποστηρίζεται η συσκευή μου (the what). Σκοπεύω να πάρω τηλ στο 13888 για περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα στην παρέα, μια απορία, κάνω κλήση κανονικά με WiFi call όταν έχω το τηλέφωνο σε λειτουργία πτήσης και φαίνεται κανονικά το εικονίδιο, όταν βγω από πτήση το εικονίδιο δεν υπάρχει, αυτό τι σημαίνει; βγαίνει εκτός η υπηρεσία ή εξακολουθεί να υπάρχει;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν το κατέχω πολύ, έχω το xs Max που υποστηρίζει WiFi calling με πάροχο cosmote.

Η υπηρεσία αυτή τι ακριβώς κάνει; Είμαι πχ στο σπίτι συνδεδεμένος. Όταν καλώ δηλαδή δεν καταναλώνει μονάδες αλλά καλεί μέσω WiFi σαν viber ας πούμε; Η μόνο όταν δεν βρίσκει σύνδεση τότε πάει στην επιλογή WiFi;

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν το κατέχω πολύ, έχω το xs Max που υποστηρίζει WiFi calling με πάροχο cosmote.

Η υπηρεσία αυτή τι ακριβώς κάνει; Είμαι πχ στο σπίτι συνδεδεμένος. Όταν καλώ δηλαδή δεν καταναλώνει μονάδες αλλά καλεί μέσω WiFi σαν viber ας πούμε; Η μόνο όταν δεν βρίσκει σύνδεση τότε πάει στην επιλογή WiFi;

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ο χρόνος ομιλίας σου καταναλώνεται κανονικά, απλώς αντί να συνδέεται στην κεραία cosmote κάπου στη γειτονιά σου ή σε κεντρικό πυλώνα, συνδέεται μέσω wifi και βγάζει κληση.

Βοηθάει πολύ σε σημεία που δεν υπάρχει καλό σήμα, επίσης καίει πολύ λιγότερη ενέργεια η συσκευή κατα την κληση (και λιγότερη ακτινοβολία).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Όποτε η χρησιμότητα είναι πχ σε διαμέρισματα που δεν έχεις καλό σήμα κινητής, τότε ενεργοποιείται αυτόματα η κλήση μέσω WiFi. Βέβαια όπως το αντιλαμβάνομαι θα έχει και κάποια μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας αν δεν κάνω λάθος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, μια απορία, κάνω κλήση κανονικά με WiFi call όταν έχω το τηλέφωνο σε λειτουργία πτήσης και φαίνεται κανονικά το εικονίδιο, όταν βγω από πτήση το εικονίδιο δεν υπάρχει, αυτό τι σημαίνει; βγαίνει εκτός η υπηρεσία ή εξακολουθεί να υπάρχει;

 

Δεν λειτουργει η υπηρεσία όταν δεν εμφανίζει το εικονίδιο. Όταν δεν έχεις λειτουργία πτήσης και έχεις καλό σήμα κινητής προτιμάει αυτό. Θα πας στον dialer πάνω δεξιά στις 3 τελείες και θα πας ρυθμίσεις. Εκεί μέσα θα βρεις το WiFi calling και θα το πατήσεις. Και θα επιλέξεις να προτιμάται κλήσεις μέσω WiFi και όχι δικτύου κινητής. Έτσι όταν είσαι σε WiFi θα επιλέγει πάντα το WiFi.

 

----- προσθήκη μηνύματος 69 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ πολύ. Όποτε η χρησιμότητα είναι πχ σε διαμέρισματα που δεν έχεις καλό σήμα κινητής, τότε ενεργοποιείται αυτόματα η κλήση μέσω WiFi. Βέβαια όπως το αντιλαμβάνομαι θα έχει και κάποια μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας αν δεν κάνω λάθος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Διάβασε τι έγραψα στο φίλο πιο πίσω, να κάνεις το ίδιο. Να έχεις σαν πρώτη επιλογή πάντα WiFi και όχι δίκτυο κινητής. Το αντίθετο έχει πολύ λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας το WiFi σε σχέση με το δίκτυο κινητής που είναι πολύ ενεργοβόρο..

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε, ευχαριστώ, απλά το εικονίδιο δεν το βγάζει παρά μόνο όταν είμαι σε πτήση, παίζει ρόλο; ας μη το βγάζει, δεν με πειράζει, απλά λέω αν θα δουλεύει σωστά
Link to comment
Share on other sites

Τι κινητό είναι; μα πρέπει να το δείχνει το WiFi call το εικονίδιο για να λειτουργεί... Επέλεξες σίγουρα να είναι προεπιλεγμενο το WiFi αντί για δίκτυο κινητής έτσι; κάνε και μια επανεκκίνηση το τηλέφωνο ή κλείσε και άνοιξε το διακόπτη του WiFi call
Link to comment
Share on other sites

Το mi 8 έχω φίλε, το εικονίδιο VOLTE της cosmote φαίνεται συνέχεια, όπως και αυτό της Voda wifi call, της Cosmote το WiFi call όχι και εμφανίζεται όταν είμαι σε πτήση, έχω προεπιλογή για κλήση με WiFi, όπως και ανέφερες

Edit τελικά τώρα το βγάζει, ήθελε πιο δυνατό σήμα wifi, επειδή έπιανα οριακά γι αυτό δεν το δεχόταν, τώρα που πήγα σπίτι όλα οκ, ευχαριστώ

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια σήμα θα έχει απο εκεί που είναι πιο δυνατό και θα πηγένει εναλλάξ. εξαρτάται σε ποιο έχεις δώσει προτεραιότητα..άν έχεις δυνατότερο σήμα 4G δέν θα πάει σε wifi.
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...