Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στον πατέρα μου με P10 lite δεν τον αφήνει με μηνυμα να ενεργοποιήσει την υπηρεσία, ενω τον Δεκέμβριο τον άφηνε.

 

βέβαια ακόμα το κινητό του δεν έχει πάρει το android 8. Δεν ξερω τι ακριβως κανει η Huawei

 

 

 

Φταίει η Cosmote, πάρε το 13888 να το ενεργοποιήσουν με το χέρι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό επειδή οι ρυθμίσεις της cosmote για volte και vowifi λειτουργούν μόνο στις συσκευές που πωλούνται από τα καταστήματα cosmote και γερμανός.

 

Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει αυτό το αστείο....

 

Δεν ισχύει αυτό, εγώ το ενεργοποίησα σε συσκευή που υποστηρίζει VoLTE/VoWifi που αγοράστηκε εκτός δικτύου Cosmote/Γερμανός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό, εγώ το ενεργοποίησα σε συσκευή που υποστηρίζει VoLTE/VoWifi που αγοράστηκε εκτός δικτύου Cosmote/Γερμανός.

 

Αυτο λεει ο ανθρωπος, οτι μπορεις να το ενεργοποιησεις και σε αλλες συσκευες οπως εκανα και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό, εγώ το ενεργοποίησα σε συσκευή που υποστηρίζει VoLTE/VoWifi που αγοράστηκε εκτός δικτύου Cosmote/Γερμανός.

 

Έχοντας συσκευή που δεν πωλείται στο γερμανικό δίκτυο καταστημάτων και να στείλω μήνυμα, δεν ενεργοποιείται.

 

Μόνο αν πειράξω ρυθμίσεις που εμφανίζονται μόνο με κωδικό. Δεν ξέρω αν ακυρώνεται η εγγύηση.

 

P.S.: Και δεν πρόκειται να πωληθεί από τα συγκεκριμένα καταστήματα, γιατί "χτυπάει" πολλές από τις συσκευές που εμπορεύεται.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο πραγματικός διαχωρισμός δεν είναι το αν πωλείται ή όχι στα καταστήματα της Cosmote, αλλά αν έχει υπάρξει κάποια ας το πούμε συνεργασία μεταξύ του κατασκευαστή της συσκευής και της Cosmote για τη δεδομένη έκδοση λογισμικού που φοράει. Αν ναι, τότε από όπου και να έχει αγοραστεί θα υποστηρίζεται. Για παράδειγμα το Nokia 2 που αγόρασα προ 13 μηνών περίπου από Mediamarkt και δεν ξέρω αν το πουλούσε η Cosmote, ενεργοποιεί πάντα την υπηρεσία. Ακόμα και σε περιόδους που φόραγε κάποιο λογισμικό που δεν δούλευε VoLTE/WiFi calling ( ή έστω ήθελε κάποια πατέντα για να δουλέψει) αν έστελνες μήνυμα για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της υπηρεσίας πάντα λειτουργούσε.

 

Sent from my SM-G970F

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Οπότε οι προσθήκες ως τώρα είναι οι ακόλουθες (διορθώστε με αν υπάρχουν λάθη):

 

Honor 10 Lite: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

Huawei Y6 2018: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

Huawei P30 Pro: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

Nokia 7.1: Ενεργοποιείται η υπηρεσία και οι ρυθμίσεις.

Xiaomi Redmi Note 7: Ενεργοποιείται μόνο η ρύθμιση VoLTE.

ZTE Nubia M2: Ενεργοποιείται μόνο η ρύθμιση VoLTE.

 

 

Εχθές το δοκίμασα σε ένα J6+ και ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία.

Το δοκίμασα και σε ένα S6 από Γερμανό/Cosmote, το οποίο παρότι δεν είναι στην λίστα τους, την ενεργοποίησε κανονικά.

 

geokat1291, αν θέλεις, πες μας με ποιόν τρόπο γίνεται η ενεργοποίηση των ρυθμίσεων και στο Nubia M2 :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους.

Καταρχας προσθεσε στη λιστα και το Huawei Y7 2019.

Αυτο με το που βαζεις την sim ενεργοποιειται αυτοματα το wifi calling (αγορασμενο απο Γερμανο).

 

Οι ρυθμισεις για το Nubia M2 (Volte) κανοντας τις επιλογες στην sim και επειτα πληκτρολογοντας *#*#4636#*#* στον dialer κανουμε τις ρυθμισεις.

Ακολουθουν συνημμενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους.

Καταρχας προσθεσε στη λιστα και το Huawei Y7 2019.

Αυτο με το που βαζεις την sim ενεργοποιειται αυτοματα το wifi calling (αγορασμενο απο Γερμανο).

 

Οι ρυθμισεις για το Nubia M2 (Volte) κανοντας τις επιλογες στην sim και επειτα πληκτρολογοντας *#*#4636#*#* στον dialer κανουμε τις ρυθμισεις.

Ακολουθουν συνημμενα.

 

Ειλικρινά απορώ πως το αφήνει αυτό η Cosmote. Περνάει την IMS κίνηση πάνω από το internet APN χωρίς QoS. :X

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά απορώ πως το αφήνει αυτό η Cosmote. Περνάει την IMS κίνηση πάνω από το internet APN χωρίς QoS. :X

 

:worry: Δεν μπορεί να κάνει setup άλλο bearer μέσα από το ίδιο apn; Ρωτάω, δε ξέρω.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:worry: Δεν μπορεί να κάνει setup άλλο bearer μέσα από το ίδιο apn; Ρωτάω, δε ξέρω.

 

Το τηλέφωνο πρέπει να ζητήσει το σωστό bearer priority, αλλιώς και 100 PDP sessions να σηκώσει άχρηστα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να ενεργοποιηθει το vowifi στο Νubia M2?

Καποια στιγμη κατι αλλαξα και ενεργοποιηθηκε για μια στιγμη αλλα δεν το κρατησε!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά απορώ πως το αφήνει αυτό η Cosmote. Περνάει την IMS κίνηση πάνω από το internet APN χωρίς QoS. :X
Στα κινητά που πουλάει η Cosmote συνήθως είναι περασμένο ένα APN με στοιχεία:

Όνομα APN: Cosmote IMS

APN: IMS

Τύπος APN: ims

Πρωτόκολο APN: ipv4/IPv6

Πρωτόκολο κατά την περιαγωγή: ipv4

Και όλα τα άλλα κενά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με το Pocophone F1 προσπαθούσα να το ενεργοποιήσω ακόμα και με το *#*#869434#*#* (vowifi), *#*#86583#*#* (volte)

Αλλά δεν λειτουργούσε.

 

Έστελνα μήνυμα στο 1333 wificall αλλά έπαιρνα μήνυμα ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή. Πήρα στο support της cosmote να ζητήσω ενεργοποίηση αλλά η απάντηση τους το ίδιο.

 

Πήρα λοιπόν την κάρτα μου, την έβαλα σε ένα Mate 10 lite (δουλεύει και στις άλλες συμβατές συσκευές που υποστηρίζει η cosmote) έστειλα το μήνυμα στο 1333 ενεργοποιήθηκε κανονικά, μετά έβαλα την κάρτα στο Pocophone και τώρα πια δουλεύει κανονικά το volte και το WiFi calling.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα πρόσφατα το samsung Galaxy a50. Έστειλα μήνυμα στο 1333, ( χρειάστηκε να στείλω και δεύτερο, γιατί στο πρώτο πέρασε η ώρα και δεν έλαβα απάντηση ) , μου ήρθε απάντηση πως ενεργοποιήθηκε, έκανα επανεκκίνηση και προστέθηκε toggle on/off στα quick settings. Μου γυρίζει σε WiFi calling όταν έχει μια γραμμή σήμα ,στις δύο και άνω προτιμάει VoLTE. Υπάρχει τρόπος να ορίσω ποτέ να προτιμάει να γυρίζει σε WiFi calling; Θέλω ακόμα και στις 2 γραμμές σήμα να προτιμάει το WiFi calling όταν είναι διαθέσιμο. Προς το παρόν βάζω airplane mode κι ανοίγω το WiFi.

 

Edit:το Βρήκα, phone ->3 dots -> settings -> WiFi Calling -> Wi-Fi preferred

Edited by zene
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα πρόσφατα το samsung Galaxy a50. Έστειλα μήνυμα στο 1333, ( χρειάστηκε να στείλω και δεύτερο, γιατί στο πρώτο πέρασε η ώρα και δεν έλαβα απάντηση ) , μου ήρθε απάντηση πως ενεργοποιήθηκε, έκανα επανεκκίνηση και προστέθηκε toggle on/off στα quick settings. Μου γυρίζει σε WiFi calling όταν έχει μια γραμμή σήμα ,στις δύο και άνω προτιμάει VoLTE. Υπάρχει τρόπος να ορίσω ποτέ να προτιμάει να γυρίζει σε WiFi calling; Θέλω ακόμα και στις 2 γραμμές σήμα να προτιμάει το WiFi calling όταν είναι διαθέσιμο. Προς το παρόν βάζω airplane mode κι ανοίγω το WiFi.

 

Edit:το Βρήκα, phone ->3 dots -> settings -> WiFi Calling -> Wi-Fi preferred

Μπράβο.Εκανα κι εγώ το ίδιο και δούλεψε μια χαρά.Αρα μέσα στο σπίτι... αεροπλανάκι και κύριος.

Μόνο μην το ξεχνάω όταν βγαίνω έξω και νομίζω ότι έχω κινητό ενώ δεν θα έχω.:lol:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Τα Samsung, από το 2017 (περίπου), έχουν και πλήκτρο «Κλήσεις WiFi» στο συρταρωτό μενού του πάνω μέρους της οθόνης, το οποίο βοηθάει στην πιο εύκολη ενεργοποίηση/απενεργοποίηση της υπηρεσίας.

 

 

Πριν λίγο ενεργοποίησα επιτυχώς την υπηρεσία σε ένα Samsung J5 2017 (όχι από Cosmote/Γερμανό).

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ, κατοχος Μι Α2 λαιτ, εβαλα την σιμ μου σε Σ8 και ενεργοποιήσα την υπηρεσια, στις ρυθμίσεις ενεργοποιήσα το enchanced 4G και εμφανίστηκε το εικονίδιο HD ΑΛΛΑ, οταν ειμαι με 4G και με παρουν τηλέφωνο βλέπω 3G και αν βάλω το τηλέφωνο σε λειτουργία πτήσης με wifi δεν χτυπαει δειχνει οτι ειναι κλειστό.

Χρειάζονται κάποιες αλλες ρυθμίσεις που δεν γνωρίζω;

ίσως να εχει απαντηθεί και αλλού δεν εχω διαβάσει ολο το θέμα πλήρως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν, μιας και διάβασα το θεμα λιγο καλύτερα, βρηκα στις ρυθμίσεις το Cosmote IMS και το ενεργοποίησα.

θα δω πως θα συμπεριφερθεί.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Οταν βάζω το αεροπλανάκι,χάνεται το εικονίδιο του wifi.Αρα για να δουλέψει τo σύστημα,πρέπει να ξαναπατήσω το κουμπί του wifi.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Οταν βάζω το αεροπλανάκι,χάνεται το εικονίδιο του wifi.Αρα για να δουλέψει τo σύστημα,πρέπει να ξαναπατήσω το κουμπί του wifi.

 

Αφού κλείνει όλες τις συνδέσεις του κινητού. Πώς θα λειτουργήσει το vowifi ή το volte, χωρίς σύνδεση δεδομένων;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αφού κλείνει όλες τις συνδέσεις του κινητού. Πώς θα λειτουργήσει το vowifi ή το volte, χωρίς σύνδεση δεδομένων;

Συμφωνώ,έτσι είναι που το λες.Απλώς νόμιζα ότι δεν θα επηρέαζε το wifi ,ωστε να θέλει ξαναπάτημα του κουμπιού.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ,έτσι είναι που το λες.Απλώς νόμιζα ότι δεν θα επηρέαζε το wifi ,ωστε να θέλει ξαναπάτημα του κουμπιού.

 

Η ενεργοποίηση του προφίλ πτήσης είναι ο "θάνατος" όλων των συνδέσεων του smartphone. Σήμα κινητής, wifi, bluetooth.

 

Edit. Και του ραδιοφώνου, σε όσες συσκευές το έχουν.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση του προφίλ πτήσης είναι ο "θάνατος" όλων των συνδέσεων του smartphone. Σήμα κινητής, wifi, bluetooth.

 

Edit. Και του ραδιοφώνου, σε όσες συσκευές το έχουν.

 

Κακώς. Το ραδιόφωνο δεν είναι ΤΧ, δεν θα έπρεπε να σταματάει με το airplane mode.

Link to comment
Share on other sites

Κακώς. Το ραδιόφωνο δεν είναι ΤΧ, δεν θα έπρεπε να σταματάει με το airplane mode.

 

+1 Ακριβώς αυτή είναι και η δική μου μεγάλη ένσταση.

 

Για ραδιόφωνο με κλειστές τις συνδέσεις, θέλει λίγο κόπο.

 

Στις ρυθμίσεις κάθε κινητού, από παλιά (δεν έχω ψάξει το ios), έχει διακόπτη αποκλειστικά για τα δίκτυα κινητής, μόνο που είναι θαμμένος σε υπομενού 2ου-3ου βήματος.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...