Jump to content

Cosmote Wifi Calling


petros_alonso
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο OnePlus 7 Pro που έχω, το VoLTE και VoWiFi παίζουν κανονικά με το Telefonica_UK αλλά και με το India_Vodafone (με το οποίο δουλεύει και της Vodafone το VoWifi)

Με το H3G_Denmark ή το Commercial_DT, έχω θέματα

Link to comment
Share on other sites

Στο OnePlus 7 Pro που έχω, το VoLTE και VoWiFi παίζουν κανονικά με το Telefonica_UK αλλά και με το India_Vodafone (με το οποίο δουλεύει και της Vodafone το VoWifi)

Με το H3G_Denmark ή το Commercial_DT, έχω θέματα

εδωσε η VodafoneGr VoWIFI?

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να σας μεταφέρω κάτι που συνάντησα σε μια συσκευή.

Moto g6 play, στο οποίο δούλευε κανονικά volte / WiFi calling με την cosmote, παρά το γεγονός ότι δεν φαίνεται να είναι συμβατή συσκευή (αν στείλεις WiFicall στο 1333 απαντάει πως δεν ενεργοποιείται σε αυτό το τηλέφωνο).

Έκανα factory reset και volte - WiFi calling άφαντα. Οι ρυθμίσεις εμφανίζονται κανονικά στην ενότητα ρυθμίσεων δικτύου και dialer. Βρε καλό μου, βρε χρυσό μου παίξε, αλλά τίποτα. Επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου, κανένα αποτέλεσμα.

Το ψάχνω λίγο στο δίκτυο, και βλέπω απάντηση εκπροσώπου της Lenovo σε αντίστοιχο ερώτημα Ινδού που τον κατευθύνει σε video YouTube που λέει τα εξής. Σβήσε το τηλέφωνο, βγάλε την κάρτα sim, βάλε κάρτα sim από άλλο πάροχο, άνοιξε το, ξανά σβήσε το, βάλε την "προβληματική" sim στο 2ο slot, άνοιξε το και δοκίμασε.

Έτσι και έκανα. Έβαλα μια data card της wind μόνη της, το έσβησα, έβαλα την cosmote 2η, το άνοιξα, ορίζω δεδομένα να παίρνει από την δεύτερη και τσουπ, εμφανίστηκε η ένδειξη volte. Και εννοείται μετά την αφαίρεση της άλλης κάρτας και τοποθέτηση της cosmote στο πρώτο slot εξακολουθεί να λειτουργεί.

Αν έχει κανείς (σύγχρονο) Motorola, ας το δοκιμάσει αν δεν του παίζει.

 

Sent from my moto g(6) play

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εδώ κ 2-3 μερες δεν μου δείχνει το σημα volte κ το wi fi.ειμαι περιοχή νέο Ψυχικό και δεν έχω πειράξει κάποια ρύθμιση.. ξαφνικά έγινε...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εδώ κ 2-3 μερες δεν μου δείχνει το σημα volte κ το wi fi.ειμαι περιοχή νέο Ψυχικό και δεν έχω πειράξει κάποια ρύθμιση.. ξαφνικά έγινε...
Ποια συσκευή έχεις?
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi mi 8.το είχα ενεργοποίησει από άλλη συσκευή κ στην αρχή έδειχνε κανονικά το volte...δεν πείραξα κάτι αλλο
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi mi 8.το είχα ενεργοποίησει από άλλη συσκευή κ στην αρχή έδειχνε κανονικά το volte...δεν πείραξα κάτι αλλο

 

μήπως πήρε αναβάθμιση? εάν ναι τότε το πρόβλημα σου θα λυθεί με εργοστασιακή επαναφορά μου το έχει κάνει και εμένα σε ένα redmi note 5

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi mi 8.το είχα ενεργοποίησει από άλλη συσκευή κ στην αρχή έδειχνε κανονικά το volte...δεν πείραξα κάτι αλλο

 

καλά το υποψιάστηκα τα xiaomι δεν υποστηρίζουν by default αυτες της λειτουργίες.... για να είσαι σίγουρος οτι είναι θέμα συσκευής (η οχι) βάλε την κάρτα σε ενα iphone η τέλος πάντων σε κάτι που σίγουρα εχει by default αυτη την λειτουργεια

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατανάλωση ξέρουμε αν το vowifi με το volte είναι το ιδιο;

 

Στάλθηκε από το SM-T835 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι το κινητό είναι σε λειτουργία πτήσης με Wifi ενεργό, τότε το VoWiFi καταναλώνει λιγότερη μπαταρία από Volte. Αν δεν είναι σε λειτουργία πτήσης, και έχει μέτριο σήμα κινητής δεν θα δεις διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι το κινητό είναι σε λειτουργία πτήσης με Wifi ενεργό, τότε το VoWiFi καταναλώνει λιγότερη μπαταρία από Volte. Αν δεν είναι σε λειτουργία πτήσης, και έχει μέτριο σήμα κινητής δεν θα δεις διαφορά.
Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για Lg G8s κάποιος που μπορεί να βοηθήσει;Ενω στο Lg G6 δουλευε κανονικά το volte αλλα όχι το vowifi τώρα δεν δουλεύει τίποτα από τα 2 στην καινούργια συσκευή!
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος σε εξωτερικό με vpn σε Ελλάδα συνδεδεμένο αν θα αναγνωρίζεται η κλήση ότι είναι Ελλάδα και αν θα καταναλώνεται ο χρόνος ομιλίας που έχει η γραμμή?
Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά!Γιατί η κλήση γίνεται μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας!
Link to comment
Share on other sites

Όχι, μιλάει για WiFi calling. Θα πρέπει να βρεθεί κάποιος σε άλλη χώρα με ελληνικό νούμερο και συμβατή συσκευή για δοκιμή. Θεωρητικά δεν πρέπει να γίνεται. Στους όρους λέει πως ισχύει μόνο για χρήση εντός Ελλάδος.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Αν το κινητό είναι συνέχεια σε λειτουργία πτήσης και δεν μπει ποτέ σε δίκτυο εκεί, και αν το VPN έχει IP που η Cosmote έχει whitelist (δηλαδή τις ip ελληνικών παρόχων) τότε μπορεί να παιξει.
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω από Βελιγράδι που θα πάω σε 2 εβδομάδες και είναι πανάκριβο το roaming. Απλά είπα μήπως ξέρει κάποιος.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος σε εξωτερικό με vpn σε Ελλάδα συνδεδεμένο αν θα αναγνωρίζεται η κλήση ότι είναι Ελλάδα και αν θα καταναλώνεται ο χρόνος ομιλίας που έχει η γραμμή?

 

λογικά όχι (εκτός και αν άλλαξε κάτι) ουσιαστικά σου έρχεται το σήμα ότι εχεις κλήση απο δίκτυο κινητής και μετά κλήση συνεχίζεται απο το wifi

Link to comment
Share on other sites

Αν το βάλεις σε flight mode και ανοίξεις WiFi, δεν μεσολαβεί το δίκτυο κινητής πουθενά στην πλευρά σου.

 

Sent from my SM-G970F

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και vpn να έχεις στο κινητό νομίζω το vowifi δεν το χρησιμοποιεί και έχει δική του δρομολόγηση. Οπότε για να δουλέψει κάτι τέτοιο χρειάζεται να έχεις μαζί σου ρούτερ με VPN client και να το κουβαλάς μαζί σου. Αλλά ακόμα και έτσι προϋπόθεση είναι να μην κόβει τους VPN providers η κοσμοτε.
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και vpn να έχεις στο κινητό νομίζω το vowifi δεν το χρησιμοποιεί και έχει δική του δρομολόγηση. Οπότε για να δουλέψει κάτι τέτοιο χρειάζεται να έχεις μαζί σου ρούτερ με VPN client και να το κουβαλάς μαζί σου. Αλλά ακόμα και έτσι προϋπόθεση είναι να μην κόβει τους VPN providers η κοσμοτε.

 

με αυτό θα παίξει με μοναδικό αν.... αν δει ότι έστω μια φορά sim συνδέθηκε στο ξένο δίκτυο με roaming παιζει να σε γειώσει μεχρι να ξανά συνδεθείς στην cosmote

Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαι εξωτερικό, σχεδόν ποτέ δεν λειτουργεί το WiFi calling

 

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ελέγχουν την κατάσταση roaming της SIM, γίνεται μόνο filtering στο firewall με ASN whitelist.

Δεν είμαι σίγουρος ότι η λίστα με τα subnet που διαφημίζουν τα whitelisted ASN ανανεώνεται αυτόματα.

Όταν είχα χρειαστεί να προσθέσουν κάτι που είχαν ξεχάσει πάντως ήταν πολύ γρήγοροι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...