Jump to content

Huawei Mate 20 Pro


CPR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση.. Παρήγγειλα από αγγλικό ebay αυτή την προστασία οθόνης

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F202535031255

 

Αναρωτιέμαι αν η κόλλα που χρησιμοποιεί υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα στην οθόνη και επίσης αν θελήσω κάποια στιγμή να την βγάλω αν γίνεται χωρίς να προκαλέσω κάποια ζημιά..

ΑΝ γνωρίζει κανείς θα ήμουν ευγνώμων

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έτσι δουλεύει το portrait mode!

 

Μαλλον ειναι εκεινο που ειπε ο ταξιδιωτης22 γιατι ειδα οτι ειχα ενεργοποιημενο το AI που η επιλογη ειναι το HDR.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω το κινητο το εχω 2 μηνες τωρα και ειμαι ευχαριστημενος ,για τα μεγαφωνα του ουτε εγω συμφωνω να ειναι πισω απο το port και ελπιζω να μην κανουν το ιδιο λαθος στις επομενες συσκευες και σαν προηγουμενος κατοχος HTC η διαφορα για εμενα ειναι αρκετη,στην οθονη καλη ειναι αλλα στον ηλιο πρεπει να το βαλεις στο τερμα για να βλεπεις, αν και υπηρχε το θεμα με τις LG που ταλαιπωρηθηκαν παρα πολλοι και ηταν ερασιτεχνισμος απο την Huawei να μην ελεγχει την οθονη πριν παραδωσει τα κινητα και ειδικα να μην βγαζει ανακοινωση για το προβλημα,ειναι καλο κινητο αλλα να ξερουμε οτι καθε 3-5 μηνες θα βγαινει καλυτερο η ακομη και ισαξιο το θεμα ειναι να μας παρει χρονια το κινητο και να μην το αλλασουμε καθε 2-3 χρονια λογω προβληματων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση.. Παρήγγειλα από αγγλικό ebay αυτή την προστασία οθόνης

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F202535031255

 

Αναρωτιέμαι αν η κόλλα που χρησιμοποιεί υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα στην οθόνη και επίσης αν θελήσω κάποια στιγμή να την βγάλω αν γίνεται χωρίς να προκαλέσω κάποια ζημιά..

ΑΝ γνωρίζει κανείς θα ήμουν ευγνώμων

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά ίσως χρειαστεί να μη βάλεις όλη την κόλλα γιατί έχει αρκετή ποσότητα και θα σου τρέξει στα πλάγια.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά ίσως χρειαστεί να μη βάλεις όλη την κόλλα γιατί έχει αρκετή ποσότητα και θα σου τρέξει στα πλάγια.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι εκπληκτική σε πάρα πολλούς τομείς αλλά ότι αφορά την δική μου χρήση είχε κανένα 2 κουσούρια και γιαυτό επέστρεψα πίσω σε Note 9.

Το ένα το αναφέρουν όλοι και είναι ο ήχος... Θεωρώ τον ήχο του Note 9 τουλάχιστον 20% πιο δυνατό και καλύτερης ποιότητας.

Το δεύτερο που δεν το περίμενα ποτέ από την huawei (μιας και έχουν περάσει από τα χέρια μου σχεδόν όλες οι ναυαρχίδες της) ήταν η λήψη σήματος που για πρώτη φορά ήταν χειρότερη από συσκευές Samsung και ιδιαίτερα από του Note 9...Μιας και το γραφείο μου βρίσκεται στο -1 όροφο το εικονίδιο σήματος είναι συνήθως από 0 έως 1 γραμμή, με το Mate έχανα κλείσεις (μου ερχόταν μήνυμα) ενώ με το Note 9 δεν έχασα ποτέ ούτε μια και μάλιστα μιλούσα κιόλας σε κάποιο συγκεκριμένο σημεία.... Αν δεν είχε αυτά τα 2 δεν θα το άλλαζα με κανένα άλλο τηλέφωνο...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα από επώνυμη αλυσίδα ρώτησα για το mate 20 pro του λέω τι. Γίνεται με τις οθόνες κ τι με το doa αν χρειαστεί;; μου λέει έχουν έρθει καινούργιες παρτίδες οι οποίες δεν έχουν κανένα θέμα κ ότι βγήκε η Huawei κ είπε πως θα αποσύρει την παλιά παρτίδα.. Για το doa εννοείται μου λέει αλλαζουμε συσκευή κατευθείαν

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Burn in όλα συνήθως κάνουν με oled οθόνες κ ένα s9 plus που είδα σήμερα έτσι ήταν τίγκα στο burn in. Αυτό που ανέβασες μου φαίνεται ότι ροζιζει και η οθόνη εκτός απτό burn in? Αλλά η αλήθεια είναι ότι τα έπαθε πολύ σύντομα.. Edited by tresor_jim

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Burn in όλα συνήθως κάνουν με oled οθόνες κ ένα s9 plus που είδα σήμερα έτσι ήταν τίγκα στο burn in. Αυτό που ανέβασες μου φαίνεται ότι ροζιζει και η οθόνη εκτός απτό burn in? Αλλά η αλήθεια είναι ότι τα έπαθε πολύ σύντομα..

 

Το αστείο στην όλη υπόθεση είναι ότι ρώτησα τον πωλητή αν είναι από τις νέες παρτίδες και μου είπε ότι είναι νέα παρτίδα με boe οθόνη... Όσο για ότι ροζιζει, έτσι φαίνεται μέσα από τη φώτο. Στην πραγματικότητα είναι το logo της Huawei που είναι από πίσω σε κόκκινο χρώμα...

 

Στάλθηκε από το LM-G710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Gran
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι εκπληκτική σε πάρα πολλούς τομείς αλλά ότι αφορά την δική μου χρήση είχε κανένα 2 κουσούρια και γιαυτό επέστρεψα πίσω σε Note 9.

Το ένα το αναφέρουν όλοι και είναι ο ήχος... Θεωρώ τον ήχο του Note 9 τουλάχιστον 20% πιο δυνατό και καλύτερης ποιότητας.

Το δεύτερο που δεν το περίμενα ποτέ από την huawei (μιας και έχουν περάσει από τα χέρια μου σχεδόν όλες οι ναυαρχίδες της) ήταν η λήψη σήματος που για πρώτη φορά ήταν χειρότερη από συσκευές Samsung και ιδιαίτερα από του Note 9...Μιας και το γραφείο μου βρίσκεται στο -1 όροφο το εικονίδιο σήματος είναι συνήθως από 0 έως 1 γραμμή, με το Mate έχανα κλείσεις (μου ερχόταν μήνυμα) ενώ με το Note 9 δεν έχασα ποτέ ούτε μια και μάλιστα μιλούσα κιόλας σε κάποιο συγκεκριμένο σημεία.... Αν δεν είχε αυτά τα 2 δεν θα το άλλαζα με κανένα άλλο τηλέφωνο...

 

Για το θέμα του σήματος Κώστα μπορώ να σε διαβεβαίωσω ότι μετά τις 2 απανωτές αναβαθμίσεις modem το GSM reception κενταει κανονικά...;)

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστό και ότι λες και εσύ, αλλά για πες μας την εμπειρία σου , για να ξέρουμε κι εμείς, γιατί σίγουρα δεν έχουν παραδεκτή το πρόβλημα σαν εταιρεία,γιατί αλλιώς θα έκαναν ανάκληση των κινητών με οθόνη LG, θα έπρεπε να μπω σε μια διαμάχη μαζί τους με την βοήθεια του συνηγόρου του καταναλωτή και θα μου επερνε το λιγότερο 3 μήνες, τα λέω αυτά γιατί το έχω κάνει και αυτό με αυτή την εταιρεία για πιο εύκολο πράγμα που ήταν η αλλαγή μπαταρίας (δεν είχαν διάθεσημη). Ποιο μπροστά από εμένα ήταν μια άλλη πελάτησα και τους ζητάτε αντικατάσταση και την είπε η κοπέλα , Κυρία μου για αυτό υπάρχουν τα σέρβις για να επισκευάζουν , αλλιώς δεν θα υπήρχαν και θα γινόταν αντικατάσταση κατευθείαν , εγώ το βρίσκω λογικό αυτό.Πες όμως τον τρόπο που θα μπορούσα να πάρω άλλη συσκευή από την αρχή, αφού έχουν περάσει η μέρες DOA και η εταιρεία δεν έχει κάνει ανάκληση, μου αρέσει να μαθαίνω για να ξέρω. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Το burn in είναι δυστυχώς θέμα των amoled και oled.

Γι αυτό καλό είναι να αλλάζουμε wallpaper τακτικά και το ρολόι η καιρό αν έχουμε στην αρχική οθόνη.

Ετσι τουλάχιστον λένε και μάλλον πως ισχύει.

 

Το θέμα ηχείου τώρα...είναι ξεκάθαρο οτι παίζει 20-25% χαμηλότερα και με χειρότερη ποιότητα από ένα note 9 η s9.

Ομως δε παίζει κι ασχημα και δεν δίνω και τόσο βάρος σε αυτό το θέμα καθώς ποτέ μα ποτέ δεν ακούω μουσική από τα ηχεία της συσκευής.

 

Στο θέμα κλήσεων-σήμα δικτύου.δεν αντιμετωπίζω κανένα θέμα.με την 187 μάλιστα,νομίζω οτι έφτιαξε κι άλλο.

 

Για το θέμα μπαταρίας...αυτή την στιγμή παίζει μόνο του,είτε το θέλουμε είτε οχι.και μιλάω για την high end κατηγορία.

Δεν ξέρω αν το s10,καταφέρει να το πλησιάσει.θα δείξει.

 

Οθόνη.εξ αρχής το είπα οτι η οθόνη είναι κατώτερη από samsung.της samsung είναι πιο brilliant η απεικόνισή.οχι ομως οτι εχει θέμα η συσκευή.αντιθέτως εχει κι αυτό πολύ καλή οθόνη.

Τα effects βέβαια πού κάνει στα πλάγια,για όσους θυμούντε,τα είχε και το s6 edge οπως και το s7 edge πού είχανε παρόμοιά κουρμπα.είναι φαινόμενο του edge style και οχι πρόβλημα.

Επίσης το να βρεις εντελώς καθαρή amoled μάλλον πως είναι και θέμα τύχης.πολλοί ισως να παρατηρήσουν αχνές σκιές ειδικά σε γκρι απόχρωση.ούτε αυτό δεν είναι κάτι,οταν είναι απλά αχνό το φαινόμενο.

Μην ξεχνάμε οτι και οι lcd οθόνες παρουσιάζουν το θέμα bleeding πού για μένα τουλάχιστον είναι σοβαρότερο.

 

Στο θέμα ταχείας φόρτισης,αν και υποστηρίζει την ταχύτερη φόρτιση,εγώ είμαι κατά.το φόρτιζω με τον δικό του ανταπτορα φόρτισης συνδεδεμένο με ασύρματο φορτιστή samsung.δεν έχω μετρήσει χρόνο φόρτισης αλλά μακάρι να μου φορτίζει αργά.

 

Τέλος,δεν ξέρω τι θα εχει η νέα αναβάθμιση και τι θα διορθώνει,ελπίζω να διορθώσουν την selfie camera πού χρήζει διόρθωσής και το night mode πού είναι μόνο ως διακοσμητικό.

Φυσικά και κάθε άλλη διόρθωσή είναι σαφώς καλοδεχούμενη.

 

Σε γενικές γραμμές είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την συσκευή,αλλιώς θα χε πάρει πόδι με γοργές διαδικασίες.

Δηλώνω απαιτητικός χρήστης και είναι εύλογο πως ζητάω οσο γίνεται το μέγιστό από την εκάστοτε συσκευή μου.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν γνωρίζει κανείς να μου πει πως βρίσκουμε τι οθόνη φοράει??

Κατέβασε την εφαρμογή από το Google play store Device info HW, και τσεκαρισε τη οθόνη έχει το τηλέφωνο σου...:)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να γινει αλλαγή συσκευή πως αφού το πήγα μετά από 3 μήνες, δεν μπορώ να καταλάβω αυτό που λες ,αλλαγή συσκευής γίνεται μόνο όταν είσαι μέσα σε 7ημερες από την αγορά. Παρόλο που ήξερα ότι έχω LG οθόνη , δεν ήθελα να το πάω πίσω στις αρχές του προβλήματος και να περιμένω πότε θα έρθει καινούργιο κινητό για να μου διαθέσουν για αυτό πήγα τώρα και το πήρα σε λίγες ώρες πίσω, έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει καμία διαφορά καινούργιο ήταν και το δικό μου. Γλύτωσα χρόνο και την συσκευή την έχασα μόνο για λίγες ώρες. Αλλά ξανά λέω ότι αντικατάσταση γίνεται μόνο εντός DOA.

 

φιλε μου αλλαγη συσκευης δεν γινεται μονο οταν εχεις doa μονο εγω το πηγα μετα απο 1,5 μηνα και μου εδωσαν καινουργιο σφραγισμενο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι εκπληκτική σε πάρα πολλούς τομείς αλλά ότι αφορά την δική μου χρήση είχε κανένα 2 κουσούρια και γιαυτό επέστρεψα πίσω σε Note 9.

Το ένα το αναφέρουν όλοι και είναι ο ήχος... Θεωρώ τον ήχο του Note 9 τουλάχιστον 20% πιο δυνατό και καλύτερης ποιότητας.

Το δεύτερο που δεν το περίμενα ποτέ από την huawei (μιας και έχουν περάσει από τα χέρια μου σχεδόν όλες οι ναυαρχίδες της) ήταν η λήψη σήματος που για πρώτη φορά ήταν χειρότερη από συσκευές Samsung και ιδιαίτερα από του Note 9...Μιας και το γραφείο μου βρίσκεται στο -1 όροφο το εικονίδιο σήματος είναι συνήθως από 0 έως 1 γραμμή, με το Mate έχανα κλείσεις (μου ερχόταν μήνυμα) ενώ με το Note 9 δεν έχασα ποτέ ούτε μια και μάλιστα μιλούσα κιόλας σε κάποιο συγκεκριμένο σημεία.... Αν δεν είχε αυτά τα 2 δεν θα το άλλαζα με κανένα άλλο τηλέφωνο...

 

Επειδή τα δουλεύω και τα δύο.. Ακόμη και στο WiFi είναι καλύτερο το note. Στο ίδιο σημείο η ταχύτητα είναι 86 Mbps για το mate 20 pro και 130Mbps για το note 9.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σεβαστό και ότι λες και εσύ, αλλά για πες μας την εμπειρία σου , για να ξέρουμε κι εμείς, γιατί σίγουρα δεν έχουν παραδεκτή το πρόβλημα σαν εταιρεία,γιατί αλλιώς θα έκαναν ανάκληση των κινητών με οθόνη LG, θα έπρεπε να μπω σε μια διαμάχη μαζί τους με την βοήθεια του συνηγόρου του καταναλωτή και θα μου επερνε το λιγότερο 3 μήνες, τα λέω αυτά γιατί το έχω κάνει και αυτό με αυτή την εταιρεία για πιο εύκολο πράγμα που ήταν η αλλαγή μπαταρίας (δεν είχαν διάθεσημη). Ποιο μπροστά από εμένα ήταν μια άλλη πελάτησα και τους ζητάτε αντικατάσταση και την είπε η κοπέλα , Κυρία μου για αυτό υπάρχουν τα σέρβις για να επισκευάζουν , αλλιώς δεν θα υπήρχαν και θα γινόταν αντικατάσταση κατευθείαν , εγώ το βρίσκω λογικό αυτό.Πες όμως τον τρόπο που θα μπορούσα να πάρω άλλη συσκευή από την αρχή, αφού έχουν περάσει η μέρες DOA και η εταιρεία δεν έχει κάνει ανάκληση, μου αρέσει να μαθαίνω για να ξέρω. Ευχαριστώ.

 

Συνήγορος του καταναλωτή η λύση που την γνωρίζεις απ όσο βλέπω...21 μέρες ακριβώς έκανε (όχι 3 μήνες) να μου απαντήσει η εταιρεία και να μου κάνει αντικατάσταση και όχι επισκευή όπως μου δήλωσε στην Αθήνα αρχή...η ελληνική νομοθεσία είναι σαφέστατη και ανεξάρτητη από το DOA, μέχρι 6 μήνες από την αγορά θεωρείται ότι προϋπήρχε το ελάττωμα οπότε είτε το πας την 2η μέρα είτε στους 5 μήνες, είναι το ίδιο..εγώ το μόνο που έκανα ήταν να στείλω ένα μέιλ στον καταναλωτή και μετά απλά περίμενα και δικαιώθηκα...Την πλήρη έμπειρα μου την έχω γράψει στις αξιολογήσεις του σέρβις της Μιχαλακοπούλου στο Google Μaps εαν σε ενδιαφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έστειλα μετά από έναν μήνα, και μου έκαναν αντικατάσταση συσκευή ς.

Η καινούργια έχει S/N.......C....

Να έκαναν κάποια λωποδυτια, και μου έδωσαν επισκευασμένο δεν ξέρω.

Δεν έχει σχέση το DOA.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε εσας δουλευει μια χαρα η Εγγραφη Οθονης?

Προσπαθω κανα 2 μερες τωρα και αυτα που γραφει ειναι βιντεακια με μαυρη οθονη... Ηχο γραφει κανονικα.. απλα δεν γραφει την οθονη...

Σκεφτηκα μηπως ειναι τιποτα με τα δικαιωματα και οταν μου ζητησε δικαιωματα καταγραφης οθονης του πατησα Αρνηση αλλα δεν μπορω να βρω την ρυθμιση αυτη για να τσεκαρω τι εχω πατησει.. ομως θεωρω οτι εχω πατησει αποδοχη γιατι το googl-αρα και ειδα οτι και αλλοι εχουν αυτο το θεμα...

Εχει τυχει σε κανεναν?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να ρωτήσω κάτι.οσοι στείλατε για αλλαγή οθόνης πήρατε επισκευασμένο μεταλλαγή η οθόνης η καινούργια συσκευή σφραγισμένη ?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Σφραγισμένη την πήραμε κανονικά...αλλά τόσες χιλιάδες συσκευές με LG στον κόσμο δε πετάχτηκαν θεωρώ.. έγινε αλλαγή και ξανά στην κυκλοφορία...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα πρόβλημα. Το μικρόφωνο δουλεύει κανονικά σε κλήσεις και εγγραφή βίντεο, αλλά σε άλλες εφαρμογές τύπου voice changer πχ, γράφει με κολλήματα και παραμόρφωση. Ξέρουμε κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...