Jump to content

iPhone XS Max


damokles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι πάντα ήταν

Όλες οι εταιρίες αρχίζουν να πηγαίνουν προς χειρονομίες τον χειρισμό της συσκευής

Πχ oneplus, pocofone

 

Για την ακριβεια πλεον ειναι native υποστηριξη απο την ιδια τη Google στο Android pie, οποτε ολοι εκει θα μεταβουν (optionally)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είχα πιάσει στα χέρια μου ένα iPhone x και είχα ακούσει ότι το ακουστικό του δεν έχει καλή ένταση. Μίλησα λίγο κ όντως δεν ήταν αρκετά δυνατό κ μου φάνηκε περίεργο για τόσο ακριβό κινητό. Πως είναι δυνατόν να μην έχουν προσέξει κάτι τόσο σημαντικό, την ένταση του ακουστικού. Ισχυει το ίδιο για το xs Max;

 

το ακουστικο του Χ ετριζε σε πριμες φωνες και με αυξημενη την ενταση. Δοκιμασμενο σε 8 διαφορετικες συσκευες. Απαραδεκτα πραγματα για συσκευη αυτου του επιπεδου. Ελπιζω με το XS/ max να εβαλαν σοβαρο ηχειακι εκει πανω κι οχι του κιλου...

ΥΓ Το 99,9999% θα σου αναφερουν οτι δεν εχουν κανενα θεμα με τη συσκευη τους κι οτι ειναι ολα τελεια. Το θεμα, που αναφερω, ομως υπαρχει κανονικοτατα κι ειναι καθαρα θεμα κακου (ανω) ηχειου, καθως το τριξιμο (hissing) στα υψηλα εμφανιζοταν και σε συγκεκριμενα orchestral κομματια στο youtube, ακομα και σε native ηχο (ringtone) που φοραγε το Χ...

Link to comment
Share on other sites

Για την ακριβεια πλεον ειναι native υποστηριξη απο την ιδια τη Google στο Android pie, οποτε ολοι εκει θα μεταβουν (optionally)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

το ακουστικο του Χ ετριζε σε πριμες φωνες και με αυξημενη την ενταση. Δοκιμασμενο σε 8 διαφορετικες συσκευες. Απαραδεκτα πραγματα για συσκευη αυτου του επιπεδου. Ελπιζω με το XS/ max να εβαλαν σοβαρο ηχειακι εκει πανω κι οχι του κιλου...

ΥΓ Το 99,9999% θα σου αναφερουν οτι δεν εχουν κανενα θεμα με τη συσκευη τους κι οτι ειναι ολα τελεια. Το θεμα, που αναφερω, ομως υπαρχει κανονικοτατα κι ειναι καθαρα θεμα κακου (ανω) ηχειου, καθως το τριξιμο (hissing) στα υψηλα εμφανιζοταν και σε συγκεκριμενα orchestral κομματια στο youtube, ακομα και σε native ηχο (ringtone) που φοραγε το Χ...

 

Εγω που ασχολούμαι και δεν είμαι άσχετος σου λέω ότι δεν είχε κανένα θέμα το Χ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ασχολούμαι και δεν είμαι άσχετος σου λέω ότι δεν είχε κανένα θέμα το Χ

 

Αν ποσταρουν 1000 ατομα ισως εμφανιστει ενας να το παραθεσει. Δεν ειναι θεμα γνωσεων... Δεν πειραζει, ολα καλα λοιπον ;)

Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτησούλες

Το max σαν συσκευή πως είναι σε σχέση με τα plus;

Δεν υπάρχει landscape mode πλέον; Πουθενά;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Το ιδιο μέγεθος με μεγαλητερη οθονη.Landscare δεν εχει μονο στην κεντρικη οθονη με τα app. Μεσα στα μενου κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ποσταρουν 1000 ατομα ισως εμφανιστει ενας να το παραθεσει. Δεν ειναι θεμα γνωσεων... Δεν πειραζει, ολα καλα λοιπον ;)

 

Εγώ δεν είμαι καθόλου κολλημένος

Αν ήταν πρόβλημα θα το είχα πει

Πλήρωσα για να αγοράσω το iPhone δεν με πληρώσανε οποτε δεν έχω κάποιο συμφέρον αν κρύψω κάτι

 

Στο YouTube υπάρχουν πολλά κακογραμμένα κομμάτια δεν είναι μέτρο σύγκρισης

 

Μουσικός είμαι και ασχολούμαι συνέχεια με τέτοια πράγματα

Εάν ένα κομμάτι είναι χάλια τότε όσο καλύτερο είναι το ηχείο τόσο κάνει αυτό το χάλια κομμάτι πιο εμφανές

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια τελικα το πηρα αυτο το μεγαλο και δεν πηρα το XR με την LCD οθονη δεν αξιζε αφου αυτο ηθελα επαρχης να επαιρνα και τελικα το πηρα. Καλωριζικο να μου ειναι.

 

1.jpg10.jpg2.jpg3.jpg

 

4.jpg5.jpg6.jpg

 

7.jpg8.jpg9.jpg

Edited by energetic

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα παιδια τελικα το πηρα αυτο το μεγαλο και δεν πηρα το XR με την LCD οθονη δεν αξιζε αφου αυτο ηθελα επαρχης να επαιρνα και τελικα το πηρα. Καλωριζικο να μου ειναι.

 

1.jpg10.jpg2.jpg3.jpg

 

4.jpg5.jpg6.jpg

 

7.jpg8.jpg9.jpg

Καλοριζικο φίλε να το ευχαριστηθείς.
Link to comment
Share on other sites

παιδια για εξηγηστε μου λιγο κατι μηπως μπορεσετε εσεις γιατι κανενα σκρουτζομαγαζο δεν καταφερε ακομη.

Λεει πχ ενα καταστημα οτι η τιμη του iphone xs max 64gb χωρις τιμολογιο ειναι: 1326,95 και με τιμολογιο ειναι: 1070,12.

Αφου το τιμολογιο κοβει το ΦΠΑ ο οποιος ειναι 24% τοτε η τιμη του με τιμολογιο θα επρεπε να ειναι 1008,48. Γιατι ειναι παραπανω?

Το συγκεκριμενο συμβαινει σε πολλα σκρουτζομαγαζα οπου αναγραφουν και τιμες τιμολογιου με αντιστοιχες διαφορες. Δεν ειναι δηλαδη ενα μονο καταστημα. Καλεσα σε 2-3 αλλα κανενα δεν μπορουσε να μου πει γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η τιμή καθώς δε ψάχνουμε το 24% της τιμής των 1326,95, αλλά κάνουμε αποφορολόγηση, δηλαδή τιμή/1,24

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

παιδια για εξηγηστε μου λιγο κατι μηπως μπορεσετε εσεις γιατι κανενα σκρουτζομαγαζο δεν καταφερε ακομη.

Λεει πχ ενα καταστημα οτι η τιμη του iphone xs max 64gb χωρις τιμολογιο ειναι: 1326,95 και με τιμολογιο ειναι: 1070,12.

Αφου το τιμολογιο κοβει το ΦΠΑ ο οποιος ειναι 24% τοτε η τιμη του με τιμολογιο θα επρεπε να ειναι 1008,48. Γιατι ειναι παραπανω?

Το συγκεκριμενο συμβαινει σε πολλα σκρουτζομαγαζα οπου αναγραφουν και τιμες τιμολογιου με αντιστοιχες διαφορες. Δεν ειναι δηλαδη ενα μονο καταστημα. Καλεσα σε 2-3 αλλα κανενα δεν μπορουσε να μου πει γιατι.

 

Από το 1326 εάν αφαιρέσεις το 24% τότε είσαι λάθος γιατί ο φόρος βγαινει από το καθαρό ποσό όχι από το μικτό.

Το μικτό 1326 έχει μέσα φόρο.

Το σωστό είναι 1070+24%

 

Είναι λίγο μπέρδεμα αλλά έχει σχέση με τα μαθηματικά

Απλά να ξέρεις ότι στα τιμολόγια τους επάνω γράφει το καθαρό ποσό και την αξία μετά φόρου και δεν κλέβουν

 

Εσυ κανεις ανάποδα τις πράξεις και αντί για 240€ φόρο σου βγαίνουν 300+ και δεν βγαίνει έτσι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ χτες....για το Χ πήγα τελικά πήρα το XS λόγω μικρής διαφοράς στην τιμή....το τελευταίο μου μήλο ήταν το 6s. Μετά πήγα σε S9+, S9 & τώρα μήλο πάλι.....

Να πω την αλήθεια, είναι εντυπωσιακό και πολύ γρήγορο....σίγουρα δεν υπάρχει σύγκριση με τα προηγούμενα με το κουμπί, άλλη φιλοσοφία....πιο σύγχρονη...το μόνο που φοβόμουν ήταν το ξεκλείδωμα με το face id αλλά τελικά είναι άψογο και γρήγορο. Κατά τα άλλα τα γνωστά της apple ισχύουν....

Link to comment
Share on other sites

παιδια για εξηγηστε μου λιγο κατι μηπως μπορεσετε εσεις γιατι κανενα σκρουτζομαγαζο δεν καταφερε ακομη.

Λεει πχ ενα καταστημα οτι η τιμη του iphone xs max 64gb χωρις τιμολογιο ειναι: 1326,95 και με τιμολογιο ειναι: 1070,12.

Αφου το τιμολογιο κοβει το ΦΠΑ ο οποιος ειναι 24% τοτε η τιμη του με τιμολογιο θα επρεπε να ειναι 1008,48. Γιατι ειναι παραπανω?

Το συγκεκριμενο συμβαινει σε πολλα σκρουτζομαγαζα οπου αναγραφουν και τιμες τιμολογιου με αντιστοιχες διαφορες. Δεν ειναι δηλαδη ενα μονο καταστημα. Καλεσα σε 2-3 αλλα κανενα δεν μπορουσε να μου πει γιατι.

 

1.326,95 - 24% σημαίνει 1.326,95/1,24 = 1.070,12

1.070,12 +24% σημαίνει 1.070,12*1,24 = 1.326,95...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα το max γιατί τελικά δε με βόλεψε η μεγάλη οθόνη .... θα πάω στο xs .

Ωραία δεν λέω αλλά σαν χρήση πέρα από το να βλέπεις βιντεα δε με βόλεψε.... το μικρό είναι τόσο άνετο στο χέρι ..... με το ένα χέρι γράφω μια χαρά ...

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο μέγεθος με μεγαλητερη οθονη.Landscare δεν εχει μονο στην κεντρικη οθονη με τα app. Μεσα στα μενου κανονικα.

 

Αυτό με ενοχλεί, τα έβαλα δίπλα δίπλα με το Χ και βλέπω ακριβώς το ίδιο περιεχόμενο απλά όλα μεγεθυμένα... θα ήθελα να γίνεται καλύτερη χρήση της οθόνης

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ έδωσα το max γιατί τελικά δε με βόλεψε η μεγάλη οθόνη .... θα πάω στο xs .

 

Ωραία δεν λέω αλλά σαν χρήση πέρα από το να βλέπεις βιντεα δε με βόλεψε.... το μικρό είναι τόσο άνετο στο χέρι ..... με το ένα χέρι γράφω μια χαρά ...

 

 

 

Κι εγώ το έδωσα το XS Max για τον ίδιο λόγο, βέβαια τώρα το Χ μου φαίνεται μικρό lolol, άντε βγάλε άκρη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε ποτε θα ειναι διαθεσιμο το xs max το εχω παραγγειλει απο το public σε space grey εσεις οσοι το πηρατε το ειχατε κανει προπαραγγελια μολις παρουσιαστηκε γιατι το εχω παραγγειλει εδω και μια εβδομαδα και δεν βλεπω φως.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με ενοχλεί, τα έβαλα δίπλα δίπλα με το Χ και βλέπω ακριβώς το ίδιο περιεχόμενο απλά όλα μεγεθυμένα... θα ήθελα να γίνεται καλύτερη χρήση της οθόνης

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Κι εγώ το έδωσα το XS Max για τον ίδιο λόγο, βέβαια τώρα το Χ μου φαίνεται μικρό lolol, άντε βγάλε άκρη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Αυτο παρατήρησα κι εγώ ότι τα μεγαλύτερα τηλέφωνα τα δείχνουν πιο μεγάλα αντί να τα δείχνουν ίδια σαν μέγεθος απλά να δείχνουν περισσότερα

Δεν μ αρέσει αυτό

Προτιμάω να βλέπω πχ μικρή γραμματοσειρα και μικρά εικονίδια αλλά πολύ περιεχόμενο πάρα να νομίζω ότι έχω πρόβλημα όρασης και μου το πασαραν στην μεγέθυνση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αυτο παρατήρησα κι εγώ ότι τα μεγαλύτερα τηλέφωνα τα δείχνουν πιο μεγάλα αντί να τα δείχνουν ίδια σαν μέγεθος απλά να δείχνουν περισσότερα

Δεν μ αρέσει αυτό

Προτιμάω να βλέπω πχ μικρή γραμματοσειρα και μικρά εικονίδια αλλά πολύ περιεχόμενο πάρα να νομίζω ότι έχω πρόβλημα όρασης και μου το πασαραν στην μεγέθυνση

 

Ακριβώς αυτό! Και Επίσης δεν γυρνάει σε landscape στην home screen όπως στα plus μοντέλα

Απλά ένα μεγενθυμενο xs με καλύτερη μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Tapatalk 8.0 διαθέσιμο.

 

Λύνει το πρόβλημα της μη εμφάνισης της μπάρας επι συνάψεων κλπ στο iPhone XS MAX.

 

 

 

———————

iPhone XS Max

iPad Pro 10.5”

AppleTV 4K

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με ενοχλεί, τα έβαλα δίπλα δίπλα με το Χ και βλέπω ακριβώς το ίδιο περιεχόμενο απλά όλα μεγεθυμένα... θα ήθελα να γίνεται καλύτερη χρήση της οθόνης

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Αυτο λεμε παιδια οταν σκουζουμε καποιοι οτι το ios ειναι παλαιολιθικο σε μπολικα πραγματα. Για να μην εχουν ασυμβατοτητες τα πετανε ολα χωρις τροποποιησεις, χωρις προβλεψη για εκμεταλλευση του χωρου κλπ κλπ

Ο απολυτος τραγελαφος ειναι το ipad pro 12.9 που εβλεπα παλι τις προαλλες, με εικονιδια να τα παρεις αγκαλια για να κοιμηθεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λεμε παιδια οταν σκουζουμε καποιοι οτι το ios ειναι παλαιολιθικο σε μπολικα πραγματα. Για να μην εχουν ασυμβατοτητες τα πετανε ολα χωρις τροποποιησεις, χωρις προβλεψη για εκμεταλλευση του χωρου κλπ κλπ

Ο απολυτος τραγελαφος ειναι το ipad pro 12.9 που εβλεπα παλι τις προαλλες, με εικονιδια να τα παρεις αγκαλια για να κοιμηθεις.

 

Ε ναι δε γίνετε να βγάζεις μοντέλο απλά με μεγαλύτερη οθόνη χωρίς εκμετάλλευση χώρου.... Αφού χωράνε και άλλα εικονίδια ...

Προς το παρών δουλεύω ένα s9 plus και αισθάνομαι ότι με έχουν κατακλεψει με το max

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με ενοχλεί, τα έβαλα δίπλα δίπλα με το Χ και βλέπω ακριβώς το ίδιο περιεχόμενο απλά όλα μεγεθυμένα... θα ήθελα να γίνεται καλύτερη χρήση της οθόνης

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Εμενα δεν με ενοχλεί ότι δεν εχει land στην αρχικη οθονη δεν το χρησιμοποιησα ποτε.Με όλα τα plus δεν ειχα κανενα πρόβλημα μεταφορας οποτε το max ηταν φυσικη επιλογη. Περσι πηρα το X και το πουλησα σε μια εβδομαδα γιατι νομιζα ότι δεν ειχα τηλεφωνο στα χερια μου. Αν δεν ειχε καποιος Plus και πηρε το XS MAX οντως θα του φανηκε μεγαλο. Γουστα είναι αυτά βεβαια. Καταλαβαινω την εννοεις για καλυτερη χρηση οθονης αλλα πως θα μπορουσε να γινει αυτό με το ιδιο λειτουργικο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καταλαβαινω την εννοεις για καλυτερη χρηση οθονης αλλα πως θα μπορουσε να γινει αυτό με το ιδιο λειτουργικο ?

 

Είναι τόσο δύσκολο δηλαδή να προσαρμοστεί το λειτουργικό στη μεγαλύτερη οθόνη; Να έχεις δηλαδή περισσότερα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας; Δε νομίζω...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε ποτε θα ειναι διαθεσιμο το xs max το εχω παραγγειλει απο το public σε space grey εσεις οσοι το πηρατε το ειχατε κανει προπαραγγελια μολις παρουσιαστηκε γιατι το εχω παραγγειλει εδω και μια εβδομαδα και δεν βλεπω φως.

Εγώ προσωπικά πήρα τηλέφωνο ένα πρωινό την iStorm στο Κολωνάκι και τους ζήτησα αν έχουν δυο Xs Max Gold 256GB. Στην αρχή απάντησαν μόνο με προπαραγγελία αλλά μόλις κατάλαβαν ότι με ενδιαφέρει σοβαρά κτλ μου απάντησαν μέσα σε 10-20 δευτερόλεπτα αναμονής ότι τα έχουν διαθεσιμα. Για να μη βγαίνουμε εκτός θεματος όμως, υπάρχει σχετικό θέμα Διαθεσιμότητα / Αγορά του iPhone στην Ελλάδα και επίσης το Αγορά iPhone από το Eξωτερικό.

 

Αυτο παρατήρησα κι εγώ ότι τα μεγαλύτερα τηλέφωνα τα δείχνουν πιο μεγάλα αντί να τα δείχνουν ίδια σαν μέγεθος απλά να δείχνουν περισσότερα

Δεν μ αρέσει αυτό

Προτιμάω να βλέπω πχ μικρή γραμματοσειρα και μικρά εικονίδια αλλά πολύ περιεχόμενο πάρα να νομίζω ότι έχω πρόβλημα όρασης και μου το πασαραν στην μεγέθυνση

Δεν το έχω ψάξει συγκεκριμένα, αλλά νομίζω πως υπάρχει δυνατοτητα παραμετροποίησης σε αυτό το επίπεδο αν δεν απατώμαι, μέσα στο Accessibility της συσκευης.

 

Ακριβώς αυτό! Και Επίσης δεν γυρνάει σε landscape στην home screen όπως στα plus μοντέλα

Απλά ένα μεγενθυμενο xs με καλύτερη μπαταρια

Το Landscape mode του Plus, μου λείπει και εμένα δυστυχως τόσο στο X, όσο και στο XS και XS Max. Μακάρι να το επαναφέρουν, τουλάχιστον στο XS Max με κάποιοι update.

 

Αυτο λεμε παιδια οταν σκουζουμε καποιοι οτι το ios ειναι παλαιολιθικο σε μπολικα πραγματα. Για να μην εχουν ασυμβατοτητες τα πετανε ολα χωρις τροποποιησεις, χωρις προβλεψη για εκμεταλλευση του χωρου κλπ κλπ

Ο απολυτος τραγελαφος ειναι το ipad pro 12.9 που εβλεπα παλι τις προαλλες, με εικονιδια να τα παρεις αγκαλια για να κοιμηθεις.

Συμφωνώ πως θα μπορούσε να γίνει καλύτερη εκμετάλλευση του real estate όπως λένε, αν και προσωπικά δεν ενοχλεί, αλλά ας μη μπλέξουμε άλλες συσκευές σε αυτό το θέμα.

 

Ε ναι δε γίνετε να βγάζεις μοντέλο απλά με μεγαλύτερη οθόνη χωρίς εκμετάλλευση χώρου.... Αφού χωράνε και άλλα εικονίδια ...

Προς το παρών δουλεύω ένα s9 plus και αισθάνομαι ότι με έχουν κατακλεψει με το max

Εν μέρει συμφωνώ, αλλά προσοχή μη προχωρήσει το θέμα σε σύγκριση συσκευών.

 

Είναι τόσο δύσκολο δηλαδή να προσαρμοστεί το λειτουργικό στη μεγαλύτερη οθόνη; Να έχεις δηλαδή περισσότερα εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας; Δε νομίζω...

Στο XS Max παντως δεν θα ήθελα να γίνει κάτι τέτοιο, θα μπουκώσει αισθητικά πιστεύω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζουμε ποτε θα ειναι διαθεσιμο το xs max το εχω παραγγειλει απο το public σε space grey εσεις οσοι το πηρατε το ειχατε κανει προπαραγγελια μολις παρουσιαστηκε γιατι το εχω παραγγειλει εδω και μια εβδομαδα και δεν βλεπω φως.

 

 

 

Προσωπικά το παράγγειλα από το Γερμανό (με 50ευρω έκπτωση) μια μέρα πριν την επίσημη κυκλοφορία του στην Ελλάδα και την επόμενη το είχα στα χέρια μου.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XS Max
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...