Jump to content

iPhone XS


IRONMAIDEN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δηλαδη πιστευεις οτι η συσκεη βγαζει 10 ωρες οθονης?

Εγώ τίποτα δεν πιστεύω , ερώτηση κάνω για να μάθω :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπέρα είμαι κάτοχος από εχθές I phone XS gold 64 . Είχα I phone XR και παρατηρησα βάζοντας τα δίπλα δίπλα ότι με True Tone kai night στο off το XR μου βγάζει πιο φωτεινό άσπρο . Ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα ότι παίζει ένα κιτρίνισμα το οποίο διορθώνεται αρκετά άμα επιλέξεις color filter από τις ρυθμίσεις. Έχει κανείς άποψη γιαυτό ?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα είμαι κάτοχος από εχθές I phone XS gold 64 . Είχα I phone XR και παρατηρησα βάζοντας τα δίπλα δίπλα ότι με True Tone kai night στο off το XR μου βγάζει πιο φωτεινό άσπρο . Ψάχνοντας στο διαδίκτυο είδα ότι παίζει ένα κιτρίνισμα το οποίο διορθώνεται αρκετά άμα επιλέξεις color filter από τις ρυθμίσεις. Έχει κανείς άποψη γιαυτό ?

 

Γενικά στο λευκό υπερτερούν ξεκάθαρα οι IPS LCD έναντι των amoled. Ποτέ δεν θα καταφερεις να βγαλεις το λευκό μιας LCD, μην παιδεύεσαι. Είναι και ενα κλικ πιο φωτεινή η οθόνη του XR από XS γι' αυτο σου φαίνεται καλύτερο το λευκο στο XR.

 

Aντιστρόφως...στα μαύρα/σκούρα χρωματα οι amoled ειναι ανωτερες.

Γι' αυτο πολλές φορές έχουμε γράψει ότι δεν υπάρχει η τέλεια οθόνη. Εξαρτάται τί ζητάει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στο λευκό υπερτερούν ξεκάθαρα οι IPS LCD έναντι των amoled. Ποτέ δεν θα καταφερεις να βγαλεις το λευκό μιας LCD, μην παιδεύεσαι. Είναι και ενα κλικ πιο φωτεινή η οθόνη του XR από XS γι' αυτο σου φαίνεται καλύτερο το λευκο στο XR.

 

Aντιστρόφως...στα μαύρα/σκούρα χρωματα οι amoled ειναι ανωτερες.

Γι' αυτο πολλές φορές έχουμε γράψει ότι δεν υπάρχει η τέλεια οθόνη. Εξαρτάται τί ζητάει κανεις.

 

Και επίσης πολλές φορές κάποιος μπορεί να πει ότι η οθόνη του XR είναι καλύτερη

Στο μάτι σε γελάει άνετα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο σωστά ρυθμισμένες οι amoled τις Apple, που πλησιάζουν τον ρεαλισμό των IPS. Αυτό είναι το “πρόβλημα».

Ρεαλιστική amoled από την μια, κορυφαίο IPS από την άλλη...οκ...πόσα να καταλάβει το μάτι;

:-)

 

 

from my iPhone 11

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο σωστά ρυθμισμένες οι amoled τις Apple, που πλησιάζουν τον ρεαλισμό των IPS. Αυτό είναι το “πρόβλημα».

Ρεαλιστική amoled από την μια, κορυφαίο IPS από την άλλη...οκ...πόσα να καταλάβει το μάτι;

:-)

 

 

from my iPhone 11

 

Είναι και οι δυο τύποι οθόνης πολύ καλοί και ακόμα και όταν βάζεις δίπλα δίπλα τα κινητά δεν μπορείς εύκολα να διακρίνεις διαφορες

Εμένα τα bezel είναι αυτά που με κάνουν να το θεωρώ κατώτερο το κινητό όχι κάτι άλλο

Τώρα σε θέμα ανάλυσης δεν βλέπεις διαφορά σίγουρα εάν δεν τα βάλεις δίπλα δίπλα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι η amoled είναι καλύτερη σε όλα αλλά βλέπω επειδή τα έχω και τα 2 ότι είναι άλλη φιλοσοφία. Στα μαύρα όντως πολύ καλύτερη η amoled αλλά σε χρώματα και άσπρα πολύ πιο φωτεινά η led . Ειδικά στο background iOS 13 στη dark έκδοση τα κόκκινα είναι τελείως διαφορετικά στις 2 οθόνες . Βέβαια σε γενικές γραμμές η amoled είναι πιο ισορροπημένη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι η amoled είναι καλύτερη σε όλα αλλά βλέπω επειδή τα έχω και τα 2 ότι είναι άλλη φιλοσοφία. Στα μαύρα όντως πολύ καλύτερη η amoled αλλά σε χρώματα και άσπρα πολύ πιο φωτεινά η led . Ειδικά στο background iOS 13 στη dark έκδοση τα κόκκινα είναι τελείως διαφορετικά στις 2 οθόνες . Βέβαια σε γενικές γραμμές η amoled είναι πιο ισορροπημένη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Διαφορετικές οθόνες όποτε λογικές και οι διαφορες μεταξύ τους

Αξιόλογες και οι δυο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα παιδιά.

Μόλις το παρήγγειλα από κωτσο@λο στα 729 ευρώ.Ειναι η πρώτη μου επαφή με iPhone μιας και προέρχομαι από android και συγκεκριμένα note 9.

Πρώτη φορά λοιπόν με iphone ελπίζω να εκανα Καλή επιλογή και να αντέξει στον χρόνο μιας και το xs είναι περσινό μοντέλο.

Γενικά θα ήθελα να μου πείτε αν έκανα Καλή επιλογή με το xs και αν θα είναι οκ για τα επόμενα minimum 2 χρόνια οπως επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τις αναβαθμίσεις και την υποστήριξη που δίνει apple γιατί δεν ξέρω πολλά από τα iphone πότε δεν είχα.

Η αρχή έγινε με το ipad 7 10.2 που πηρα τα Χριστούγεννα και τρελάθηκα με την φάση της apple καί έτσι αποφάσισα να το γυρίσω σε ios.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων καλό σας βρήκα και θα επιστρέψω μόλις το παραλάβω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα παιδιά.

Μόλις το παρήγγειλα από κωτσο@λο στα 729 ευρώ.Ειναι η πρώτη μου επαφή με iPhone μιας και προέρχομαι από android και συγκεκριμένα note 9.

Πρώτη φορά λοιπόν με iphone ελπίζω να εκανα Καλή επιλογή και να αντέξει στον χρόνο μιας και το xs είναι περσινό μοντέλο.

Γενικά θα ήθελα να μου πείτε αν έκανα Καλή επιλογή με το xs και αν θα είναι οκ για τα επόμενα minimum 2 χρόνια οπως επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τις αναβαθμίσεις και την υποστήριξη που δίνει apple γιατί δεν ξέρω πολλά από τα iphone πότε δεν είχα.

Η αρχή έγινε με το ipad 7 10.2 που πηρα τα Χριστούγεννα και τρελάθηκα με την φάση της apple καί έτσι αποφάσισα να το γυρίσω σε ios.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων καλό σας βρήκα και θα επιστρέψω μόλις το παραλάβω

 

Καλορίζικο αλλά και μια συμβουλή

Το Android το ξεχνάς ....Το IOS έχει άλλες διαδικασίες

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο αλλά και μια συμβουλή

Το Android το ξεχνάς ....Το IOS έχει άλλες διαδικασίες

 

ΤΟ ξέρω από την επαφή που είχα με το ipad.

Έκανα Καλή επιλογή λες με το xs;

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ξέρω από την επαφή που είχα με το ipad.

Έκανα Καλή επιλογή λες με το xs;

 

 

iPhone και κακή επιλογή δεν γίνεται

Το θέμα είναι να το μάθεις και να μην θυμάσαι τι έκανες και πως με τα διάφορα Android

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λένε από πάνω τα παιδιά.

Έχει διαφορετική φιλοσοφία σχεδόν στα πάντα αλλά μόλις τα εμπεδώσεις δεν ξαναγυρνάς πίσω.

Μπες και στο κανάλι του YouTube "Apple Support" και δες τα άπειρα βιντεάκια που έχχει για το How to στα iPhone. Είναι πολύ διαφωτιστικά και σε οδηγούν σχεδόν στα πάντα βήμα-βήμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα παιδιά.

Μόλις το παρήγγειλα από κωτσο@λο στα 729 ευρώ.Ειναι η πρώτη μου επαφή με iPhone μιας και προέρχομαι από android και συγκεκριμένα note 9.

Πρώτη φορά λοιπόν με iphone ελπίζω να εκανα Καλή επιλογή και να αντέξει στον χρόνο μιας και το xs είναι περσινό μοντέλο.

Γενικά θα ήθελα να μου πείτε αν έκανα Καλή επιλογή με το xs και αν θα είναι οκ για τα επόμενα minimum 2 χρόνια οπως επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τις αναβαθμίσεις και την υποστήριξη που δίνει apple γιατί δεν ξέρω πολλά από τα iphone πότε δεν είχα.

Η αρχή έγινε με το ipad 7 10.2 που πηρα τα Χριστούγεννα και τρελάθηκα με την φάση της apple καί έτσι αποφάσισα να το γυρίσω σε ios.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων καλό σας βρήκα και θα επιστρέψω μόλις το παραλάβω

 

Και εγώ φίλε μου έφυγα από note 9 και πήρα το επετειακό Χ,δεν γυρνάω πίσω με τίποτα!!!!!

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

@dan81

Πολύ καλή επιλογή. Θα σε βολέψει και σαν μέγεθος. Όσο για το iOS...εσύ είσαι ο μόνος που μπορεί να πεί εάν σου ταιριάζει ή όχι. Εντελώς διαφορετική φιλοσοφία με το Android. Συνήθως τα αποτελέσματα είναι ακραία: ή το πετάς στον τοίχο, ή δεν ξανακοιτάς αλλού ούτε με κλεφτή ματιά. Θα μας πείς σε λίγο καιρό...:)

 

@all

Τα παραλέμε μερικές φορές. Κανένα iPhone δεν μπορεί να γίνει Note και κανένα Note δεν μπορεί να γίνει iPhone. Το καθένα έχει τις χάρες του. Το βασικό είναι τί θα σου "κάτσει" καλύτερα.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@dan81

Πολύ καλή επιλογή. Θα σε βολέψει και σαν μέγεθος. Όσο για το iOS...εσύ είσαι ο μόνος που μπορεί να πεί εάν σου ταιριάζει ή όχι. Εντελώς διαφορετική φιλοσοφία με το Android. Συνήθως τα αποτελέσματα είναι ακραία: ή το πετάς στον τοίχο, ή δεν ξανακοιτάς αλλού ούτε με κλεφτή ματιά. Θα μας πείς σε λίγο καιρό...:)

 

@all

Τα παραλέμε μερικές φορές. Κανένα iPhone δεν μπορεί να γίνει Note και κανένα Note δεν μπορεί να γίνει iPhone. Το καθένα έχει τις χάρες του. Το βασικό είναι τί θα σου "κάτσει" καλύτερα.

 

ενας καθαρά απαιτητικος χρηστης της τεχνολογίας θέλει iphone και ενα android για να μπορει να ειναι ικανοποιημένος 100%

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ δεν υπάρχει άλλη λύση για να απολαμβάνεις τα καλύτερα και απο τους 2 'κόσμους'

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι τεράστιες αυτές διαφορές που έχει το iOS με το Android ποτέ δεν το κατάλαβα.

Ίσως να έχω πολύ χαμηλό δείκτη νοημοσύνης και για αυτό δεν μπορώ να τις δω αυτές τις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές

Βεζούβιος
Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι τεράστιες αυτές διαφορές που έχει το iOS με το Android ποτέ δεν το κατάλαβα.

Ίσως να έχω πολύ χαμηλό δείκτη νοημοσύνης και για αυτό δεν μπορώ να τις δω αυτές τις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές

 

Σε καθημερινή βάση και έναν χρήστη στα βασικά δεν του φαίνεται η διαφορά

Υπάρχουν όμως παρά πολλές όσο το ψάχνεις παραπάνω. Κάθε ένα από τα δυο έχει τα υπέρ και τα κατά. Συνήθως αλληλοκαλύπτονται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι τεράστιες αυτές διαφορές που έχει το iOS με το Android ποτέ δεν το κατάλαβα.

Ίσως να έχω πολύ χαμηλό δείκτη νοημοσύνης και για αυτό δεν μπορώ να τις δω αυτές τις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ διαφορές

1oν) μάλλον έχεις γιατί σε κάθε ποστ η ειρωνεία σου προσομοιώνει την e^x.

2ον) παραδόξως θα συμφωνήσω μαζί σου.

Ίσως να έχω και εγώ.

Διάφορες υπάρχουν άλλα κατά την ταπεινή μου γνώμη και τα 2 λειτουργικά εξυπηρετούν το 99.9% των χρηστών. Το 0.01% θα το χωρίσω σε 2 τομείς. Ο ένας είναι οι χομπιστες που απλώς ψάχνουν τις διαφορές και τις επισημαινουν αλλά δεν τους επηρεάζουν ουσιαστικά. Το άλλο είναι άνθρωποι που λόγω δουλειάς βολεύονται καλύτερα με ένα από τα 2 λειτουργικά.

 

Για να δώσω και παράδειγμα εγώ πχ είμαι mobile developer. Χρησιμοποιώ το xamarin. Επειδή ασχολούμαστε με Android έχω Windows + Android κινητό. Aντιστοιχα ίσως θα έπρεπε να έχω Mac + Iphone αν ασχολούμουν με iOS. Να μια διαφορά η οποία όντως είναι ουσιαστική.

Edited by stefanospets
Link to comment
Share on other sites

Εχει βγει σε προσφορα amazon.de 649 ευρω

 

683 μου βγαίνει με μεταφορικά και 695 με γρήγορη απστολη αν το βάλω στο καλάθι μου

Παρολαυτα καλή τιμουλα αν και τα γνωστά δικά μας μεγάλο...μαγαζα το έχουν πλέον στα 729 με 2 χρονάκια εγγύηση .

Και skroutz παιζει καλυτερη τιμη βεβαια απλα για το δευτερο χρονακι εγγυησης θα σου βγαλουν λιγο την πιστη για να στο δωσουν ....

Edited by gatokefalo
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone XS
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...