Jump to content

OnePlus 6T


STATYSS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@alextrela από όσα έχω δει και εγώ στο xda, για να μπορείς να βάλεις μια rom πάνω σε μια αλλη,θα πρέπει να έχουν την ίδια βάση. Δλδ ή την τελευταία stable ή open beta. Και πρέπει να παίζει ρόλο το security patch που είναι διαφορετικο στις εκδόσεις. Ίσως το κάθε security patch είναι μορφής firmware και γι'αυτό μπορεί να έχουν ασυμβατότητα μεταξύ τους

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Χμμ εγώ πάντα κρατάω μια rom back up, ούτε που το είχα καταλάβει.

Διότι το Α/Β patrition λειτουργει οπως στα Windows με RAID mirroring οπου το ενα partition ειναι ειδωλο(αντιγραφο) του πρώτου οχι ξεχωριστό.

Διότι λειτουργεί ως μαξιλάρι ασφαλείας αν κατι παει στραβα με το ενα partition θα συνεχίσει λειτουργεί το OS απρόσκοπτα με το δεύτερο

 

Αυτη ειναι και η βασική ουσια και το ζητούμενο απο το Α/Β partition να παρεχει ασφάλεια στο χρήστη ακομα πχ γινει στραβή με μια αναβάθμιση να συνεχίσει η συσκευή λειτουργεί σαν να μην συμβαίνει τιποτα.

 

Εξ ου οταν φλασαρεις stock rom ταυτόχρονα φλασαρονται και τα 2 partition

 

Αρα οπως στα windows οταν εχεις RAID Mirror διαταξη 2 δισκων ουτε εκει μπορει να εχεις πανω απο ενα OS πχ αλλη εκδοση Windows η Linux.

@alextrela από όσα έχω δει και εγώ στο xda, για να μπορείς να βάλεις μια rom πάνω σε μια αλλη,θα πρέπει να έχουν την ίδια βάση. Δλδ ή την τελευταία stable ή open beta. Και πρέπει να παίζει ρόλο το security patch που είναι διαφορετικο στις εκδόσεις. Ίσως το κάθε security patch είναι μορφής firmware και γι'αυτό μπορεί να έχουν ασυμβατότητα μεταξύ τους

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Αρα open beta και stable δεν μπορούν ταυτόχρονα να συνυπάρχουν και μονο πχ open beta η stable μαζί με άλλη custom rom που να έχουν ιδιο μήνα security patches.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

To A/B scheme περιορίζει αρκετά τις δυνατότητες για multi boot πλέον, κυρίως επειδή το recovery είναι πλέον μέρος του boot image μαζί με το kernel (δεν υπάρχει δηλαδή recovery partition όπως παλαίοτερα) άλλα 2 διακριτά boot images. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως για να πας σε root/custom πρέπει να αλλάξεις το ολόκληρο το boot image (fastboot δηλαδή) στο active slot, να μπουτάρεις από εκείνο το image και μετά να συνεχίσεις. Δεν είναι δηλαδή όπως παλαιότερα όπου το TWRP καθόταν πάνω από ολόκληρο το λειτουργικό (και το boot.img) άρα μπορούσε απ' έξω να αλλάζει system/boot/recovery/data κλπ...τώρα είναι μέσα στο boot image. Μαζί με το DA deprecation που έρχεται του χρόνου θα σφίξει αρκετά την ευελιξία που υπήρχε παλαιότερα.
Link to comment
Share on other sites

To A/B scheme περιορίζει αρκετά τις δυνατότητες για multi boot πλέον, κυρίως επειδή το recovery είναι πλέον μέρος του boot image μαζί με το kernel (δεν υπάρχει δηλαδή recovery partition όπως παλαίοτερα) άλλα 2 διακριτά boot images. Πρακτικά αυτό σημαίνει πως για να πας σε root/custom πρέπει να αλλάξεις το ολόκληρο το boot image (fastboot δηλαδή) στο active slot, να μπουτάρεις από εκείνο το image και μετά να συνεχίσεις. Δεν είναι δηλαδή όπως παλαιότερα όπου το TWRP καθόταν πάνω από ολόκληρο το λειτουργικό (και το boot.img) άρα μπορούσε απ' έξω να αλλάζει system/boot/recovery/data κλπ...τώρα είναι μέσα στο boot image. Μαζί με το DA deprecation που έρχεται του χρόνου θα σφίξει αρκετά την ευελιξία που υπήρχε παλαιότερα.

Ακριβώς ετσι σφιγγουν περαιτέρω τα λουριά.

Απο την μια το Α/Β partiition ενισχυει την ασφάλεια δεδομένων και απρόσκοπτη λειτουργία OS και πιο ασφαλές αναβαθμίσεις απο την αλλη ομως περιορίζει κατα πολύ την ευελιξια και τον πλουραλισμό οπως και τις επιλογες οταν ειναι να περάσεις στο στάδιο να ασχοληθείς με custom solution.

No multiboot δυνατότητες σημαίνει ο χρήστης θα πρεπει να στηνει καθε φορα την rom απο την αρχη αν παει να δοκιμάσει κάποια άλλη και θελει να γυρίσει πίσω.

Δυστυχώς και το παρακάτω άρθρο την μισή αλήθεια λεει αφού στη ουσία το backup and restore λειτουργία twrp recovery χάνει σημαντικό μέρος της αξιας που ειχε μέχρι σήμερα.

https://www.xda-developers.com/how-a-b-partitions-and-seamless-updates-affect-custom-development-on-xda/

 

Η όπως έγραψε ένας πάρα πολύ εύστοχα στο thread του xda :lol::X

"Never thought I'd ever say this, but with this a/b and non-decrypted crap, flashing a freakin' Samsung device is actually easier and more reliable than a OnePlus.

...

What's the world coming to?"

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστώ για το ποστ γιατί νόμιζα ότι μόνο εγώ είχα αυτα τα bugs.

Το fingerprint είναι για γέλια ευτυχώς δουλεύει το face.

Έχω ακριβώς τα ίδια bugs με στοκ.

 

Το κινητό το μόνο που το σώζει είναι η μπαταρία

Αν το ήξερα θα έδινα 100 ευρώ παραπάνω έπαιρνα s9 και ας έχει fingerprint από πίσω

 

με την 9.11 ειδα μεγαλη διαφορα στο fingerprint.ειμαι στοκ

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση δεν χάνεις.....Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με την 9.11 ειδα μεγαλη διαφορα στο fingerprint.ειμαι στοκ

 

Εγώ είμαι 907 ακόμα. Για να δούμε

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

9.11 ή beta 2 παιδιά είναι καλύτερη; Για να πάω στην 9.11 πρέπει να κάνω root; Η εγγύηση ;

 

Και οι 2 είναι καλές. Βάλε την beta. Είναι πιο γρήγορη και πιο φωτεινή οθόνη. Δεν χρειάζεται ρουτ. Κατεβάζεις το ζιπ και το περνάς από μέσα με τοπική αναβάθμιση

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Την beta έχω ... Απλά κάπου διάβασα ότι θέλει twrp για να περαστεί η original...

Αλλά δεν έχω θέμα με την beta. Όλα ρολόι δουλεύουν. Θέλω όμως το voice recording... Είναι δύσκολο να κάνεις ρουτ; Δεν με ενδιαφέρουν τα custom roms kernelsκλπ είμαι ευχαριστημένος και από τη μπαταρία και από το fingerprint

 

Για να ισχύει η εγγύηση θέλει πάλι lock bootloader και τέτοια;

Link to comment
Share on other sites

Την beta έχω ... Απλά κάπου διάβασα ότι θέλει twrp για να περαστεί η original...

Αλλά δεν έχω θέμα με την beta. Όλα ρολόι δουλεύουν. Θέλω όμως το voice recording... Είναι δύσκολο να κάνεις ρουτ; Δεν με ενδιαφέρουν τα custom roms kernelsκλπ είμαι ευχαριστημένος και από τη μπαταρία και από το fingerprint

 

Για να ισχύει η εγγύηση θέλει πάλι lock bootloader και τέτοια;

 

Για το πρώτο δες εδώ. Για το 2ο κάπου εδώ μέσα κάποιος είχε πει πως δεν παίζει ρόλο αλλά στη θέση σου δε θα το διακινδύνευα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πρώτη φόρτιση πόσο θέλει?

 

Μέχρι να γεμίσει. Μετά το βγάζεις από τη φόρτιση και παίζεις κανονικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα το αφήσεις να σβήσει τελείως και θα το φορτισεις μέχρι 100%. 1 ώρα και κατι παιρνει. Τις πρωτες 5-6 φορτίσεις θα τις κανεις ετσι. Μετά θα το φορτίζεις 20%κατι μέχρι 90%κατι. Δε θα το αφήνεις να πλησιαζει το 100%.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Θα το αφήσεις να σβήσει τελείως και θα το φορτισεις μέχρι 100%. 1 ώρα και κατι παιρνει. Τις πρωτες 5-6 φορτίσεις θα τις κανεις ετσι. Μετά θα το φορτίζεις 20%κατι μέχρι 90%κατι. Δε θα το αφήνεις να πλησιαζει το 100%.

Το έχεις διαβάσει κάπου αυτό;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι παρόμοιο με το Samsung pass στο One Plus? Δηλαδή να μπορώ να συνδεθώ σε όποιες σελίδες Θέλω με δακτυλικό αποτύπωμα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...

Χθες παρελαβα το mclaren 6t. Αφού φόρτισα και πριν βάλω την sim μου, ανοιξα το τηλ να κανω τα updates και το σεταρισμα. Δεν σεταρα δαχτυλικο ή προσωπο γιατι ηθελα να το κάνω με ησυχια. Παρουσιαστηκε λοιπον το εξης προβλημα, κλειδωνοντας το τηλ απ το power και ξεκλειδωνοντας μετα απο μερικες φορες εκανα το ηχειο ενα κρακ και εχασα ηχους συστηματος για 10 15 δευτερολεπτα. Αφου επαιξα μαζι του κανοντας reboot, factory reset βασικα τα παντα παρεμενε αυτο. Μερικες φορες επρεπε να κανω restart για να επανελθουν οι ηχοι. παρατηρησα επισης οτι περα απ το κλειδωμα ξεκλειδωμα το κρακ το εκανε και σε φασεις που δεν το ακουμπαγα καν το τηλ ( πχ οταν κατεβαζε updates).

Μιλησα μαζι τους και τους εξηγησα οτι η συσκευη θεωρειται doa, χωρις προβλημα η επικοινωνια μας μου εκαναν δεκτο rma για αντικατασταση συσκευης.

Ο μονος λογος που το βαζω αυτο εδω ειναι σε περιπτωση που καποιος εχει το αναλογο προβλημα να ξερει οτι δεν ηταν ο μονος και οτι εμενα τουλαχιστον (καινουργια συσκευη με λιγοτερες απο 2 ωρες λειτουργιας.) μου κανουν αντικατασταση.

 

Υ.Γ. Ερχομενος απο samsung edge 7 πρεπει να πω οτι η εμπειρια αυτες τις 2 ωρες εστω και με νευρα λογω του ηχου ηταν εξαιρετικη. Το αγορασα ξερωντας τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα, δεν εχω αναγκη wireless charge και δεν παιξω μουσικη με ακουστικα για να με ενοχλει το jack. Mονο θετικα εχω να πω εκτος του προβληματος ηχου.

 

Ευχαριστω.

Edited by isobitis1976
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι παρόμοιο με το Samsung pass στο One Plus? Δηλαδή να μπορώ να συνδεθώ σε όποιες σελίδες Θέλω με δακτυλικό αποτύπωμα.
Μόνο αν βρεις κανα browser που να το υποστηρίζει.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάτι παρόμοιο με το Samsung pass στο One Plus? Δηλαδή να μπορώ να συνδεθώ σε όποιες σελίδες Θέλω με δακτυλικό αποτύπωμα.

 

Το dashlane δουλεύει πολύ καλά με το chrome

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σκεφτομαι να προβω σε αλλαγη του σ9+ με το 6τ (αμα τα καταφερω)..τι λετε ; αξιζει;

ειμαι φαν του καθαρου ανδροιντ για αυτο το σκεφτομαι...

εχει κανει κανεις την αλλαγη να μου πει την εμπειρια του ;; (δεκτα και τα πμ για να μην "λερωνουμε" το θεμα)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σκεφτομαι να προβω σε αλλαγη του σ9+ με το 6τ (αμα τα καταφερω)..τι λετε ; αξιζει;

ειμαι φαν του καθαρου ανδροιντ για αυτο το σκεφτομαι...

εχει κανει κανεις την αλλαγη να μου πει την εμπειρια του ;; (δεκτα και τα πμ για να μην "λερωνουμε" το θεμα)

Αν και ερχόμενος από Samsung και σούπερ ενθουσιασμενος με τη συσκευή θα σου έλεγα αφού ήδη έχεις μια σούπερ συσκευή να περιμένεις λίγους μήνες για το 7.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...